PDA

Pogledaj Full Version : Tko to tamo odlazi?

caporegime
06-11-2012, 17:15
danima se priča o desetinama tisuća ljudi koji odlaze iz hrvatske a dzs kaže da je prošle godine odselilo oko 3-4000 ljudi više od neke prosječne brojke odseljenih.

pdv
06-11-2012, 17:45
Pa to se stalno priča i propagira kako je vani med i mlijeko. Što se tiče državne birokracije i uređenosti zemalja da ali što se tiče zapošljavanja i ostvarivanja određenih materijalnih stvari je slično kao i tu. Sposobni i intelektualno iznadprosječni i tu uglavnom iznadprosječno zarađuju, a prosječni kao i vani ostvaruju prosječna primanja. Priče kako vani možeš ovo i ono su za malu djecu.

gorand556
06-11-2012, 17:56
Pa to se stalno priča i propagira kako je vani med i mlijeko. Što se tiče državne birokracije i uređenosti zemalja da ali što se tiče zapošljavanja i ostvarivanja određenih materijalnih stvari je slično kao i tu. Sposobni i intelektualno iznadprosječni i tu uglavnom iznadprosječno zarađuju, a prosječni kao i vani ostvaruju prosječna primanja. Priče kako vani možeš ovo i ono su za malu djecu.

Slažem se s tobom.

Na primjer kad čujem samo priče naših ljudi koji žive i rade vani , te kako izgledaju oni koji dočekaju mirovinu , sve mi bude jasno.

Meni se čini da je ova sva priča usmjerena tome kako bi se što više ocrnila Hrvatska kao država i dovelo u pitanje uopće zašto smo se išli osamostaljivati. Nekad kad pročitam neke stvari i čujem na TV-u zapitam se gdje ja to živim , pa jel moguće da ja ne poznam baš nikoga tko je otišao vani i pitam se koje su to zemlje gdje idu. Više primjera imam odlazaka iz jednog kraja RH u drugi u potrazi za poslom.

Stiliana
06-11-2012, 18:03

Je, samo što njihova prosječna primanja omogućuju koliko toliko normalan život, a naša prosječna primanja omogućuju da se ubiješ od očaja. Ili fakat mislite da u našim domaćinstvima i mater i otac imaju po 5 500 kn plaće ili koliko je već naš 'prosjek' navodni?

pdv
06-11-2012, 18:10
Slažem se s tobom.

Na primjer kad čujem samo priče naših ljudi koji žive i rade vani , te kako izgledaju oni koji dočekaju mirovinu , sve mi bude jasno.

Meni se čini da je ova sva priča usmjerena tome kako bi se što više ocrnila Hrvatska kao država i dovelo u pitanje uopće zašto smo se išli osamostaljivati. Nekad kad pročitam neke stvari i čujem na TV-u zapitam se gdje ja to živim , pa jel moguće da ja ne poznam baš nikoga tko je otišao vani i pitam se koje su to zemlje gdje idu. Više primjera imam odlazaka iz jednog kraja RH u drugi u potrazi za poslom.

Predstavlja se neka idila koja nema veze sa stvarnošću. Odlazak vani za cijeli život znači sličnu razinu života kao i u RH kada usporedimo sve parametre. I vani se cijeli život radi za stan, i vani se par godina radi za auto itd. Nema tu neke velike razlike osim boljeg funkcioniranja sustava. Ovdje isključujem odlaske na Bliski Istok jer je tamo malo drugačija situacija.

Je, samo što njihova prosječna primanja omogućuju koliko toliko normalan život, a naša prosječna primanja omogućuju da se ubiješ od očaja. Ili fakat mislite da u našim domaćinstvima i mater i otac imaju po 5 500 kn plaće ili koliko je već naš 'prosjek' navodni?

Ovisi što kome znači normalno. Tamo ćeš često naići na ljude koji koriste isključivo gradski prijevoz za posao dok kod nas nije normalna familija koja nema dva auta :D Nije sve u količini primanja, ima dosta toga i u rasporedu potrošnje. Ne žive njihovi ljudi puno bolje od naših s obzirom koliko rade jer prosječan Hrvat po radu se ne može mjeriti s prosječnim Norvežaninom, a sve to spada u kvalitetu života. I kod nas imaš ljude koji dnevno rade po 12 sati i koji imaju bogovska primanja samo triba stisnit zube i odradit tih 12 sati.

Komari
06-11-2012, 18:54
Kaže li statistika koliko se Kineza doselilo?
:D

Stiliana
06-11-2012, 20:34
Predstavlja se neka idila koja nema veze sa stvarnošću. Odlazak vani za cijeli život znači sličnu razinu života kao i u RH kada usporedimo sve parametre. I vani se cijeli život radi za stan, i vani se par godina radi za auto itd. Nema tu neke velike razlike osim boljeg funkcioniranja sustava. Ovdje isključujem odlaske na Bliski Istok jer je tamo malo drugačija situacija.

Ovisi što kome znači normalno. Tamo ćeš često naići na ljude koji koriste isključivo gradski prijevoz za posao dok kod nas nije normalna familija koja nema dva auta :D Nije sve u količini primanja, ima dosta toga i u rasporedu potrošnje. Ne žive njihovi ljudi puno bolje od naših s obzirom koliko rade jer prosječan Hrvat po radu se ne može mjeriti s prosječnim Norvežaninom, a sve to spada u kvalitetu života. I kod nas imaš ljude koji dnevno rade po 12 sati i koji imaju bogovska primanja samo triba stisnit zube i odradit tih 12 sati.

Ne slažem se, i to nikako... mislim da stvari govore same za sebe: norveški srednji sloj vs. hrvatski srednji sloj koji ne postoji uopće. Ne radi se o rasporedu potrošnje, kod nas ljudi preživljavaju, a tamo žive. Mada je suludo uspoređivat se s Norveškom koja je bogata zemlja i koja ima jako dobar socijalni i porezni sustav... i jedini razlog zašto tamo ne voze aute je upravo taj što imaju bijesni porez na automobile pa bi ga trebali platit skoro dvostruko više nego mi. A toliko ludi valjda nisu...

Kontrarevolucionar Kaleb
06-11-2012, 21:14
Kaže li statistika koliko se Kineza doselilo?
:DIli koliko je umrlo?

Komari
06-11-2012, 21:27
Ili koliko je umrlo?

Umro nije nijedan, bar u Zagrebu.
U Splitu mislim jedan lani, ugušio se mislim.

Humphrey
06-11-2012, 21:33
A o nečem se mora pisati i stvarati panika. Po meni nije problem u broju onih koji odlaze, nego je problme tko odlazi. Ako odlaze visokoobrazovani onda imamo problem.

ljuta trava
06-11-2012, 21:48
Neki dan je gost u Dnevniku HTV-a bio prof.Akrap i objasnio je koliko je statistika u zabludi , i onih 12000 koje spominju u državnom statističkom zavodu su uglavnom umirevljenici koji su odselili u BiH i u Srbiju .Odlazaka mladih i školovanih istina ima ali nije broj toliko dramatičan .Uglavnom daleko je veći problem što u zadnjih sto godina pa i više , ni jedna vladajuća garnitura nije uspjela zaposliti svoje stanovništvo . A to je daleko veći problem .

Komari
06-11-2012, 22:15
Inače statistika kaže da se iselilo 200 000 od 91 naovamo. Savo Štrbac,Goldstein, Puhovski i jaranen kažu da je u Oluji otirano 200 000 Srba.

Dakle, mi uopće nemamo problem. Mi smo u pozitivi

:D

pdv
06-11-2012, 22:18
Ne slažem se, i to nikako... mislim da stvari govore same za sebe: norveški srednji sloj vs. hrvatski srednji sloj koji ne postoji uopće. Ne radi se o rasporedu potrošnje, kod nas ljudi preživljavaju, a tamo žive. Mada je suludo uspoređivat se s Norveškom koja je bogata zemlja i koja ima jako dobar socijalni i porezni sustav... i jedini razlog zašto tamo ne voze aute je upravo taj što imaju bijesni porez na automobile pa bi ga trebali platit skoro dvostruko više nego mi. A toliko ludi valjda nisu...

Da, teško je uspoređivati ove dvije zemlje jer Norveška leži na nafti za razliku od nas ;) Međutim, ovisi po kojem ćeš parametru gledati kvalitetu života. Ukoliko gledamo po nekretninama po glavi stanovnika onda smo mi jedna od bogatijih država s obzirom da vani ljudi rijeđe ulažu u nekretnine i slično. No, ako ćeš gledati isključivo plaću onda moraš gledati i troškove života pa ne ne možeš uspoređivati cijene najam u Zagrebu i Oslu. Plaća u Norveškoj jest veća ali su i veći troškovi života. No, kada pričam o prosječnom životu onda ne uspoređujem koliko sebi netko može nečega priuštiti već da li oni sa svojim primanjima mogu iste i slične košarice dobara kupiti. Tako ćeš onda vidjeti da prosječan radnik u Norveškoj može priuštiti slične stvari kao i prosječan radnik u Hrvatskoj. Razlika je u tome što je Norveška kao zemlja jača pa su mu te stvari kvalitetnije poput jako dobrog zdravstva i dobro riješenih socijalnih vrtića i slično. Sve to sebi može priuštiti i radnik u RH samo je pitanje kakvu kvalitetu pruža Hrvatska, a kakvu Norveška koja to može zahvaljujući svojim bogatstvima i povijesti. Poanta je da i u Norveškoj i u Hrvatskoj taj srednji sloj itekako mora raditi da bi ostvario egzistenciju i sigurnu starost. S tim da ovdje pričamo o Norveškoj, a takvih država je malo.

Što se tiče ovih automobila i poreza, ne znam za ovo. Znam da imaju različite stope pdv-a ali za ovo nisam čula.

A o nečem se mora pisati i stvarati panika. Po meni nije problem u broju onih koji odlaze, nego je problme tko odlazi. Ako odlaze visokoobrazovani onda imamo problem.

Naravno da visokoobrazovani uglavnom odlaze i to onaj najbolji i najinteligentniji kadar.

pdv
06-11-2012, 22:20
Neki dan je gost u Dnevniku HTV-a bio prof.Akrap i objasnio je koliko je statistika u zabludi , i onih 12000 koje spominju u državnom statističkom zavodu su uglavnom umirevljenici koji su odselili u BiH i u Srbiju .Odlazaka mladih i školovanih istina ima ali nije broj toliko dramatičan .Uglavnom daleko je veći problem što u zadnjih sto godina pa i više , ni jedna vladajuća garnitura nije uspjela zaposliti svoje stanovništvo . A to je daleko veći problem .

Pa da, nije velik odljev jer nam odlazi samo krema visokoobrazovanih. Statistički nije problem ali za naciju itekako jest s obzirom da samo prosječni ostaju :D

Komari
06-11-2012, 22:20
.
Naravno da visokoobrazovani uglavnom odlaze i to onaj najbolji i najinteligentniji kadar.

ae da bi konobarili i prali wce po europama i amerikama..
:lol:

tu im je tu ispod časti

pdv
06-11-2012, 22:29
.

ae da bi konobarili i prali wce po europama i amerikama..
:lol:

tu im je tu ispod časti

Ne, to ti je prosjek ovih koji su si utuvili u glavu da su predobri za Hrvatsku. :D I odlazak takvih nam i nije neki problem s obzirom da se brzo vrate :D Međutim, pravi intelektualci su jako cijenjeni vani. Pogotovo ako je riječ o tehničkim znanostima. To su uglavnom ljudi koji su i ovdje i vani jako plaćeni, a na njima je gdje žele živjeti svoj život.

moonlight
06-11-2012, 23:24
Pa bio je neki tjedan prilog o Kanadi kao o zemlji koja čeka, čeka i čeka veliki broj Hrvata, razočaranih, sposobnih, samo dođite.
Kad se malo zakopa ašovom, vrlo lako se dođe do informacije da Kanada ima ograničenje za Hrvatsku na 180 radnih dozvola godišnje.

Nego, jeste li bili kad u situaciji da pričate s takvim bićem? Ja idem van, ovdje nema perspektive, idem raditi vani? Tko ti? Mumljaš si u bradu da te ne čuje na prvu.
Tko su te galamdžije?
Znam ih nekolicinu, koji su eto čak i pokušali gurnuti čamac preko grane...
Koga čeka ta Europa, svijet?
Gotovi proizvod, čovjeka koji je educiran, radi na sebi,objevljuje radove, ima kvalifikacije, ostale jeftine radne snage ima i previše, samo im fale ovi naši loši špreheri.

ljuta trava
07-11-2012, 00:01
Pa da, nije velik odljev jer nam odlazi samo krema visokoobrazovanih. Statistički nije problem ali za naciju itekako jest s obzirom da samo prosječni ostaju :D

Ne bih se složio sa tim , istina ljudi odlaze ali nije to uopće takav dramatičan broj . Postoje određena zanimanja koja su tražena u EU , ali naši su jednostavno preskupi u odnosu na istočne stručnjake , primjer je i Katar kao hit destinacija , ali za vrlo mali broj specifičnih zanimanja , dok na primjer informatičari koji su traženi u EU u Kataru nemaju nikakve šanse , jer su Indijci i obrazovaniji i jeftiniji , ne zaboravimo da Indija ima više odlikaša nego pola EU stanovnika .A nigdje nije tako dobro kao u svojoj zemlji .Tko ne vjeruje neka proba , slobodno .

pdv
07-11-2012, 00:38
Pa bio je neki tjedan prilog o Kanadi kao o zemlji koja čeka, čeka i čeka veliki broj Hrvata, razočaranih, sposobnih, samo dođite.
Kad se malo zakopa ašovom, vrlo lako se dođe do informacije da Kanada ima ograničenje za Hrvatsku na 180 radnih dozvola godišnje.

Nego, jeste li bili kad u situaciji da pričate s takvim bićem? Ja idem van, ovdje nema perspektive, idem raditi vani? Tko ti? Mumljaš si u bradu da te ne čuje na prvu.
Tko su te galamdžije?
Gotovi proizvod, čovjeka koji je educiran, radi na sebi,objevljuje radove, ima kvalifikacije, ostale jeftine radne snage ima i previše, samo im fale ovi naši loši špreheri.

Da to je to. Uglavnom naši faksevi ne vrijede nešto previše vani, a tamo je i inače taj kult ''ja imam diplomu'' nepoznat. Bitan je rad i ta želja za stjecanjem znanja. Tako da kažem tko god u RH može imati visoku plaću može i vani. Tko u RH ne može, vani nema što tražiti.

Ne bih se složio sa tim , istina ljudi odlaze ali nije to uopće takav dramatičan broj . Postoje određena zanimanja koja su tražena u EU , ali naši su jednostavno preskupi u odnosu na istočne stručnjake , primjer je i Katar kao hit destinacija , ali za vrlo mali broj specifičnih zanimanja , dok na primjer informatičari koji su traženi u EU u Kataru nemaju nikakve šanse , jer su Indijci i obrazovaniji i jeftiniji , ne zaboravimo da Indija ima više odlikaša nego pola EU stanovnika .A nigdje nije tako dobro kao u svojoj zemlji .Tko ne vjeruje neka proba , slobodno .

Ne znam koliko imaš doticaja sa ljudima koji stvarno rade određene projekte po Istoku ali može se naći dosta toga i na netu i vidjet ćeš da su naši stručnjaci tamo cijenjeni. Indijci su za manje poslove ali voditelji projekata su gotovo uvijek Europljani. Jedno su vrijeme pokušali sa zapošljavanjem Indijaca ali su uvidjeli da to nije dovoljno dobar i kvalitetan kadar. Najcjenjeniji su stručnjaci s područja EU, a naši isto imaju visoke plaće ali će im bolje biti kada uđemo u EU jer znam jednog inžinjera koji je imao jednu plaću dok je radio kao državljanin RH, a sasvim drugu kada je odselio u jednu europsku državu. Ipak se pokazalo da jeftina radna snaga u pogledu inovacija i obrazovanja i dalje ne može parirati Europi ali u globalu i u ukupnoj radnoj snazi tj. za poslove koji ne zahtijevaju tako puno ulaganja i odricanja, mogu.

I ne kažem da je broj dramatičan ali je činjenica da nam odlaze najbolji i najkvalitetniji kadrovi. Jedan doktor npr. kemije nema što tražiti u RH ako se zaista misli baviti svojom znanošću na visokom nivou i ako mu titula doktora znanosti ne znači samo za doživotan rad na fakultetu i impresioniranje seoskih baba sa svojom titulom. Onaj koji će ostat i izdat u karijeri pet plagiranih radova nam i nije neki ulov :D

zlatna ribica
07-11-2012, 09:10

Ne slažem se nikako da si prosječan Hrvat sa svojom prosječnom plaćom može priuštiti ni približno kao prosječan EUropljanin sa svojom prosječnom plaćom. Oni si jednostavno mogu priuštiti više, imaju veći životni standard i to je činjenica. Govorim ovdje o EU15, ne o EU27. Prosječna hrvatska plaća jedva pokrije mjesečnu najosnovniju potrošačku košaricu za četveročlanu obitelj... dok jedna prosječna njemačka ili austrijska ili francuska obitelj nema takvih problema. Osim toga nisu ni toliko opterećeni.

Evo ti primjer... moj brat i šogorica su pred par godina kupili stan... na kredit koji će otplaćivati 30 godina. A jedni njihovi prijatelji koji žive u Njemačkoj, su isto kupili stan iste veličine, i imaju isti mjesečni iznos rate, ali otplatit će ga za 15 ili 20 godina.

Nas ubijaju i porezima, Hrvatska ima jedne od najviših stopa davanja na svijetu, a mi ipak nismo Švedska da to ne osjetimo, jer nam nakon što država uzme svoje opet ostane par tisuća eura. Nego nam ostane u prosjeku 600-700 eura. A naše cijene nisu niže od onih u EU, nego na istoj razini, čak i više.. Živjeti u Hrvatskoj je skupo i teško.

Tomahawk
07-11-2012, 09:59
Stanovi u Njemackoj su jeftiniji nego u Hrvatskoj, s tim sto su ovi u Njemackoj neuporedivo bolje sredeni, opremljeni i sto je infrastruktura i javni prijevoz u Njemackoj na razimi koja je u Hrvatskoj nepojmljiva.
Hrana, tehnika i odjeca su u Njemackoj najmanje 30% povoljnije, a primanja su dvostruko veca.

Kod nas ljudi imaju nekretnine, ali osim novogradnje te nekretnine van Zagreba su precjenjene. Kako moze kvadrat u Velikoj Gorici i Hannoveru kostati isto? Cak je ovaj u Velikoj Gorici skuplji.
U Njemackoj se zna u kom djelu grada stan mora biti i kako mora biti opremljen da bi kostao 10€ kvadrat.

U Njemackoj za otvoriti firmu trebas 10 minuta, ako i toliko, a u Hrvatskoj crknes dok sve papire nabavis.

U Hrvatskoj vlada kaos, bez ikakve logike. U Hrvatskoj ljudi rade i vise od 12 sati pa jedva saastavljaju kraj s krajem. Izracunati kolika im je satnica je nemoguce, izide oko 1€.
Poznajem zene koje idu na crno cistiti u Muenchen, i koje za godinu dana ciscenja stanova SREDNJOJ klasi u Njemackoj USTEDE vise od 10 000€.
Gore placaju stan, hrane se, odjevaju i jos cesto putuju u Hrvatsku.
Koliko trebas cistiti u Hrvatskoj da taj novac zaradis, a kamo li ustedis.
Imam rodbine i poznanika iz BiH koji su otisli u Kanadu, i tamo su dobili ono sto ni njihovi roditelji cijeli zivot nisu uspjeli ostvariti. Cak su za par mjeseci uspjeli otici na godisnju na Kubu.

U Njemackoj ljudima placaju ako djecu ne salju u vrtic nego ih sami doma paze. A kod nas? Kod nas djeca u 21 stoljecu redovno doma donose iz skole i vrtica usi...... U Njemackoj pas ima vece prihode i prava od Hrvata u Hrvatskoj.

galija
07-11-2012, 10:13
Tomo sve ti stoji u postu..
samo u NJemačkoj naši koji su otišli na te niskokvalificirane poslove tipa čišćenja imaju "pasiji" život

Tomahawk
07-11-2012, 10:29
Tomo sve ti stoji u postu..
samo u NJemačkoj naši koji su otišli na te niskokvalificirane poslove tipa čišćenja imaju "pasiji" život

Koji pasji zivot? Zarade odlicno, ne rade tesko, i postignu ono sto u Hrvatskoj ne bi za dva zivota. Da imaju fakultet ovdje ne bi toliko zaradivali.
EVo, ova cura koju znam, zavrsila je frizersku skolu, radila po 10 sati dnevno i jedva sastavljala kraj s krajem. Sad radi laksi posao 10 sati na dan i zaraduje skoro 3 000 € mjesecno. Sebi priusti sto go dpozeli ( a i decku) i ostane joj 1 000€ ustedenih. Gore ima stan na crno, cak i vise nego pristojan a ako s epozeli doma tu je za 5 sati.

Bilo da se radi o VK ili NK ljudi gore zaraduju neuporedivo vise nego ovdje, a sve im je gore jeftinije i povoljnije. Pa uzmimo samo automobile- kakvo gore mozes voziti za 15 000€ a kakav ovdje.

Slobodno mogu reci da se u Njemackoj zivi 5 puta bolje nego u Hrvatskoj.
Reci da je u Hrvatskoj bolje je isto kao reci da je u BiH bolje nego u Hrvatskoj, samo zato jer ima vis enezaposlenih koji stavraju ugodaj po terasama kafica.

Zivot u Hrvatskoj je pasji, nedostojan covjeka. MA nije cak ni pasji, zivot u Hrvatskoj je jos na razini crva.

galija
07-11-2012, 10:53
Rade teško,zarade odlično i to je ok kao neko kratkoročno riješenje
o kvaliteti života bi se dalo raspravljati...
Financijski je neusporedivo bolje,sve ostalo nula bodova
a još kad mi spomeneš rad na crno-crno mi pred očima
razmisli šta bi bilo da ti prijateljica doživi neku saoobraćajku?

Tomahawk
07-11-2012, 11:01
Osigurana je u Hrvatskoj. Inace, rijetko ces naci cisecenje stanova na papire.

Sve manje razumijem zasto je zivot kvalitetniji u Hrvatskoj nego u Njemackoj.
Za isti posao zradujes 2- 3 puta vise a gore je sve organiziranije i urednije.
Je li u Hrvatskoj kvalitetu zivota dize zapustenost?

galija
07-11-2012, 11:12
Šta hoćeš reći,da su Hrvati zapušteni?
eto te ko Tomić:naklon
ili misliš da lova kupuje sve?

NorthStand
07-11-2012, 11:17
meni su najsmiješniji oni koji nas uspoređuju s srbima, kao pogledajte njima je plaća samo 300 eura. da, al nitko ne priča o tome da su kod nas troškovi života osjetno veći. pa dođemo na isto, to jest bijeda i siromaštvo su u srbiji samo prividno veći. pošto srbija ima veći broj stanovnika nego hrvatska, logično je da i ima više siromašnih, samo zbog toga a ne zbog toga što im je plata 300 eura. što se tiče europe, nama će trebati najmanje 40-50 godina da dostignemo nivo ovih najjačih zemalja EU po pitanju standarda. i to ako dobro reorganiziramo državu, i uvedemo jasna pravila i red. u protivnom, ni za 100 nećemo bit na njihovoj razini. iako pošto meni švabe dolaze, činjenica je da su to oni lošiji švabe koji si ne mogu priuštit ili ne žele hotel već apartman, iz osobnog iskustva mogu reći da je naša sirotinja po pitanju ponašanja za njihove mila majka. dođu za relativno sitne pare, a očekuju da im ja glisiram po moru, pečem ribu i konobarim u slobodno vrijeme. hvala bogu ima i normalnih, ali govorim za većinu koji su meni u kući, to je užas živi tako da se slažem s tvrdnjom da ne treba nitko mislit da će u EU biti primljen tko zna kako, odnosno bogovski. nema toga, i tamo ćeš se krvavo naradit za pare, kao i ovdje. samo što je činjenica, da se zaradi više za isti poso nego kod nas. evo meni susjed zidari u njemačkoj, ima 1500 eura plaću to je kao s bonusima, obično je 1200+-, i ima plaćeni smještaj. po meni da nema ovo zadnje, da nema plaćenog smještaja uopće se ne bi isplatilo za tu siću biti gore. ali pošto mu ostaje čisto 1500 eura, to je ok. neka 500 eura potroši mjesečno na hranu, i tu i tamo koji izlazak, ostane mu oko 1000 eura u džepu. iako i to je sitna para, jer to znači da bi najmanje 10 godina trebao to radit, i debelo štedit da bi si mogo kupit neki pošteni auto ili stan u hr. kažem, nije EU bogom dana, kao ni amerika, ja kad vidim onu oluju sandy i onu sveoupću paniku u americi ne pada mi na pamet biti tamo i radit nešto tamo, stalno neke prirodne elementarne nepogode. hrvatska koliko god bila u kurcu, ipak ima određene prednosti pred svim tim zemljama, a to je da nismo kolonizirani s svime i svačime(još), da smo mala država i da bi po toj logici mogli i trebali puno lakše uspostavit red nego glomazna amerika EU itd. i stvarno smo na odličnom položaju, imamo more i turizam od kojeg možemo zarađivat i duplo više nego što sada zarađujemo, čista laka lova bez puno znoja. kažem, imamo sve potencijale da i nadmašimo švicarsku jednog dana, samo je pitanje dali smo sposobni na vlast dovest one koji će stvarno radit u interesu ove države i ovog naroda. trenutno moje je mišljenje da nismo, ali tko zna šta budućnost nosi?

ljuta trava
07-11-2012, 11:29
Sjetih se slike iz ranih 90-tih kada su se stvarale kolone , jednih prema linijama fronte a drugih prema graničnom prijelazu Bregana .Tko to hvali bolji život u tuđini , jednostavno ne shvaća ili ne razumije što govori .Odrastao sam na kruhu kojeg je otac zarađivao negdje u tuđini , kao i većina moje generacije , otac je uvijek govorio kako nikada to njegov izbor nije bio , već rezultat rada ,,genijalnih vođa,, toga vremena , uostalom i današnji odlasci su rezultat ,,genijalnosti,, najboljih socijalističkih stratega i planera koji su zarobili jako dobre pozicije počevši od samog vrha države .Oni koji misle da je kruh slađi negdje drugdje , grdno se varaju .Imao sam mogućnost izbora i odlaska u bilo koju zemlju , mogao sam birati , a odabrao sam HRVATSKU , i uz sve poteškoće koje su sastavni dio života , nisam pogriješio .Istovremeno , svakodnevni razgovori sa obitelji prijatelja koji je odabrao tuđinu daju mi za pravo .Mnogi tuđinu promatraju kroz prizmu sapunica koje im mediji plasiraju , ali stvarnost je nešto sasvim drugo .

Stiliana
07-11-2012, 11:33
Ne slažem se nikako da si prosječan Hrvat sa svojom prosječnom plaćom može priuštiti ni približno kao prosječan EUropljanin sa svojom prosječnom plaćom. Oni si jednostavno mogu priuštiti više, imaju veći životni standard i to je činjenica. Govorim ovdje o EU15, ne o EU27. Prosječna hrvatska plaća jedva pokrije mjesečnu najosnovniju potrošačku košaricu za četveročlanu obitelj... dok jedna prosječna njemačka ili austrijska ili francuska obitelj nema takvih problema. Osim toga nisu ni toliko opterećeni.

Evo ti primjer... moj brat i šogorica su pred par godina kupili stan... na kredit koji će otplaćivati 30 godina. A jedni njihovi prijatelji koji žive u Njemačkoj, su isto kupili stan iste veličine, i imaju isti mjesečni iznos rate, ali otplatit će ga za 15 ili 20 godina.

Nas ubijaju i porezima, Hrvatska ima jedne od najviših stopa davanja na svijetu, a mi ipak nismo Švedska da to ne osjetimo, jer nam nakon što država uzme svoje opet ostane par tisuća eura. Nego nam ostane u prosjeku 600-700 eura. A naše cijene nisu niže od onih u EU, nego na istoj razini, čak i više.. Živjeti u Hrvatskoj je skupo i teško.

Sve si rekla pa ja ne moram :bravo

pdv
07-11-2012, 11:39

Ne osporavam ja da oni imaju bolji životni standard ali je pitanje kakva je kvaliteta života prosječnog Europljanina i prosječnog Hrvata. No, ne slažem se kako njihov srednji sloj živi puno bolje od našeg jer to nije istina. Sa svojim primanjima većina si može priuštiti kvalitetan život od hrane, kozmetike do putovanja. Ili misliš da je onaj broj Hrvata koji odlazi svake godine na more i na skijališta isključivo bogati sloj stanovništva RH?

Koliko rade i za koju firmu rade tvoj brat i šogorica, a za koliko Njemci? Inače sve da su iste karakteristike u financijama i u sposobnosti ovog para onda pola godina za otplatu i nije nešto čudno s obzirom da pričamo o zemlji koja je dosta gospodarski jača. No, u slučaju tvog brata postoji još jedan problem,a to je što mu je iznajmljivanje novca u bankama dosta skuplje od toga para u Njemačkoj s obzirom da naše financijsko tržište nosi viši rizik od njemačkog. Isto tako je pitanje kakva je situacija na tržištu nekretnina bila u Njemačkoj,a kakva u Hrvatskoj u vrijeme kada su oba stana kupljena tj. da li je tržište bilo na vrhuncu i čekalo pucanje balona ili pričamo o realnim cijenama. Tako da ima tu puno parametara za usporediti.

Naravno da je teško ali i oni u Europi imaju sve troškove kao i mi i ovo su zablude kako je njima jeftinije i lakše. No, u jednoj npr. Irskoj nemaš subvencionirane vrtiće u toj mjeri da ti je dijete jeftinije slat u vrtić nego ga držat doma. U svakom slučaju treba malo okusit život vani ali kada kažem život onda mislim malo više od obilaska turističkih destinacija pa uvidjeti koliko su troškovi zdravstva, vrtića,osiguranja i slično. No, oni što je vani lakše jest tržište rada i fleksibilnost poslova. Daleko od toga da ja pokušavam propagirati RH kao neku zemlju savršenstva samo govorim kako srednji sloj živi na nekoj sličnoj razini. Negdje Europljani imaju više, negdje mi no na kraju se svede na slične razine koje si možemo priuštiti.

Europljanima više ostane od plaće zbog manjih poreza ali Hrvati ne žele manje poreze. Što kažeš na to da ti se ništa ne skida s plaće ali da djetetu plaćaš godinu faksa 30 000kn, a vrtić da te stoji mjesečno oko 500-600 eura. Već vidim Hrvate oduševljene ovom idejom :pink

ljuta trava
07-11-2012, 12:22
Jedan mi je prijatelj otišao raditi u Norvešku , stigla prva plaća , oduševljenje , totalno , i trajalo to do prvog računa za struju ....Već sljedeći mjesec se vratio .

Tomahawk
07-11-2012, 13:08
Šta hoćeš reći,da su Hrvati zapušteni?
eto te ko Tomić:naklon
ili misliš da lova kupuje sve?
Hrvatska je zapustana, a i Hrvati. Jos se samo Hrvatice dobro drze.
O drzavi da ne pricamo, ne da je zapustana, nego je cisti komunizam. Neokomunizam.
Lika, Slavonija, Banovina, Zagora...... slice na sve osim na uredene regije... sramota su....

Sjetih se slike iz ranih 90-tih kada su se stvarale kolone , jednih prema linijama fronte a drugih prema graničnom prijelazu Bregana .Tko to hvali bolji život u tuđini , jednostavno ne shvaća ili ne razumije što govori .Odrastao sam na kruhu kojeg je otac zarađivao negdje u tuđini , kao i većina moje generacije , otac je uvijek govorio kako nikada to njegov izbor nije bio , već rezultat rada ,,genijalnih vođa,, toga vremena , uostalom i današnji odlasci su rezultat ,,genijalnosti,, najboljih socijalističkih stratega i planera koji su zarobili jako dobre pozicije počevši od samog vrha države .Oni koji misle da je kruh slađi negdje drugdje , grdno se varaju .Imao sam mogućnost izbora i odlaska u bilo koju zemlju , mogao sam birati , a odabrao sam HRVATSKU , i uz sve poteškoće koje su sastavni dio života , nisam pogriješio .Istovremeno , svakodnevni razgovori sa obitelji prijatelja koji je odabrao tuđinu daju mi za pravo .Mnogi tuđinu promatraju kroz prizmu sapunica koje im mediji plasiraju , ali stvarnost je nešto sasvim drugo .
U tudini je jedino tesko ili lose to sto si u tudini, ako si dosao poslije puberteta. Nedostaje ti sve ono na sto si navikao i neka vrsta si siroceta. Nemas prijatelja, nemas obitelji..... ali oni koji su rodeni u Njemackoj ili dosli kao djeca, oni zive i bolje nego u sapunicama. Jos kad dodu u Hrvatsku na godisnji onda im je i bolje.
No, mislim da ce uskoro vezanost za zavicaj biti sporedna stvar. A prijatelji s evec nadu, kada ti dobro ide.

Ovo me sve podsjeca na komunizam i hvaljenje Jugoslavije jer mi imamo cevape i sportase.
A svi nasi sportasi jedva cekaju da odu vani, a i cevape je unistio kebab.

Luki Modricu je sigurno tesjko u MAdridu, ne zna jezik i tako to, ali novac koji dobije sigurno mu pomaze u prezivljavanju.
Na kraju, sve se svodi na to sto si postigao a ne gdje si bio.

Jedan mi je prijatelj otišao raditi u Norvešku , stigla prva plaća , oduševljenje , totalno , i trajalo to do prvog računa za struju ....Već sljedeći mjesec se vratio .

Grijao dvoriste?

Inkvizitor
07-11-2012, 13:16
Stanovi u Njemackoj su jeftiniji nego u Hrvatskoj, s tim sto su ovi u Njemackoj neuporedivo bolje sredeni, opremljeni i sto je infrastruktura i javni prijevoz u Njemackoj na razimi koja je u Hrvatskoj nepojmljiva.
Hrana, tehnika i odjeca su u Njemackoj najmanje 30% povoljnije, a primanja su dvostruko veca.

Kod nas ljudi imaju nekretnine, ali osim novogradnje te nekretnine van Zagreba su precjenjene. Kako moze kvadrat u Velikoj Gorici i Hannoveru kostati isto? Cak je ovaj u Velikoj Gorici skuplji.
U Njemackoj se zna u kom djelu grada stan mora biti i kako mora biti opremljen da bi kostao 10€ kvadrat.

U Njemackoj za otvoriti firmu trebas 10 minuta, ako i toliko, a u Hrvatskoj crknes dok sve papire nabavis.

U Hrvatskoj vlada kaos, bez ikakve logike. U Hrvatskoj ljudi rade i vise od 12 sati pa jedva saastavljaju kraj s krajem. Izracunati kolika im je satnica je nemoguce, izide oko 1€.
Poznajem zene koje idu na crno cistiti u Muenchen, i koje za godinu dana ciscenja stanova SREDNJOJ klasi u Njemackoj USTEDE vise od 10 000€.
Gore placaju stan, hrane se, odjevaju i jos cesto putuju u Hrvatsku.
Koliko trebas cistiti u Hrvatskoj da taj novac zaradis, a kamo li ustedis.
Imam rodbine i poznanika iz BiH koji su otisli u Kanadu, i tamo su dobili ono sto ni njihovi roditelji cijeli zivot nisu uspjeli ostvariti. Cak su za par mjeseci uspjeli otici na godisnju na Kubu.

U Njemackoj ljudima placaju ako djecu ne salju u vrtic nego ih sami doma paze. A kod nas? Kod nas djeca u 21 stoljecu redovno doma donose iz skole i vrtica usi...... U Njemackoj pas ima vece prihode i prava od Hrvata u Hrvatskoj.

A kako ti sve to znaš . Mislim iz perspektive zagrebačkog studenta?

Inkvizitor
07-11-2012, 13:18

ja mogu pričati samo što čujem od svoje rodbine koja živi vani deseteljećima. Njemačka konkretno. Moji nećaci mi kažu d aje u Njemačkoj prosječna plaća 1200-15000 eura maskimum. što me frapiralo. Da su cijene ostale iste a plaće se prepolovile uvođenjem eura. A cijene samo prebačene iz DM u euro.

Stariji kažu da ako nisi dosad nešto uštedio sad sigurno nećeš

ljuta trava
07-11-2012, 13:22
ja mogu pričati samo što čujem od svoje rodbine koja živi vani deseteljećima. Njemačka konkretno. Moji nećaci mi kažu d aje u Njemačkoj prosječna plaća 1200-15000 eura maskimum. što me frapiralo. Da su cijene ostale iste a plaće se prepolovile uvođenjem eura. A cijene samo prebačene iz DM u euro.

To je stvarnost i sami Njemci žale za DM .Druga je stvar što je većina naših u njemačkoj radila svake subote na crno i na taj način popunjavala kućni budžet .Reakao sam jedne prilike svom ocu i njegovim prijateljima da će kada umrz jednog dana sigurno ići u raj jer pakao su već prošli u Njemačkoj , toliko o toj ljepoti života .Tko nije vidio takav život , ako se to životom uopće može zvati , bolje mu je da ne sanja o takvom životu .Uostalom i na ovom forumu postoje ljudi koji i danas rade u NJemačkoj , to je već druga ili treća generacija , pa neka kažu svoje dojmove .

ljuta trava
07-11-2012, 13:23

Nije valjda student ?

ogledalce
07-11-2012, 13:24
narod iđe di može bolje živiti,
ali što se tiče Njemačke,da ne govorim o radu na crno,to je bolja plaća ali si nezaštićen,to nije dobro,
ali ko je imao papire,mogao je lipo živiti od svog rada,
ja znam kako je raditi tamo i na crno i na papire, nije lako ali kad ti dobiješ 2-3 tauzenke onih DM tada sve ti boli nestaju,
moj sin je već otišao tamo raditi jer ovde nema kruva,
a tako će i kćer za godinu dana,al na papire,,,
ovde za mladež teško da ima života,jedino ako nisi komunjarin sin pa da te negdi uvale na kakvo radno misto,,

Inkvizitor
07-11-2012, 13:27
Ne osporavam ja da oni imaju bolji životni standard ali je pitanje kakva je kvaliteta života prosječnog Europljanina i prosječnog Hrvata. No, ne slažem se kako njihov srednji sloj živi puno bolje od našeg jer to nije istina. Sa svojim primanjima većina si može priuštiti kvalitetan život od hrane, kozmetike do putovanja. Ili misliš da je onaj broj Hrvata koji odlazi svake godine na more i na skijališta isključivo bogati sloj stanovništva RH?

Koliko rade i za koju firmu rade tvoj brat i šogorica, a za koliko Njemci? Inače sve da su iste karakteristike u financijama i u sposobnosti ovog para onda pola godina za otplatu i nije nešto čudno s obzirom da pričamo o zemlji koja je dosta gospodarski jača. No, u slučaju tvog brata postoji još jedan problem,a to je što mu je iznajmljivanje novca u bankama dosta skuplje od toga para u Njemačkoj s obzirom da naše financijsko tržište nosi viši rizik od njemačkog. Isto tako je pitanje kakva je situacija na tržištu nekretnina bila u Njemačkoj,a kakva u Hrvatskoj u vrijeme kada su oba stana kupljena tj. da li je tržište bilo na vrhuncu i čekalo pucanje balona ili pričamo o realnim cijenama. Tako da ima tu puno parametara za usporediti.

Naravno da je teško ali i oni u Europi imaju sve troškove kao i mi i ovo su zablude kako je njima jeftinije i lakše. No, u jednoj npr. Irskoj nemaš subvencionirane vrtiće u toj mjeri da ti je dijete jeftinije slat u vrtić nego ga držat doma. U svakom slučaju treba malo okusit život vani ali kada kažem život onda mislim malo više od obilaska turističkih destinacija pa uvidjeti koliko su troškovi zdravstva, vrtića,osiguranja i slično. No, oni što je vani lakše jest tržište rada i fleksibilnost poslova. Daleko od toga da ja pokušavam propagirati RH kao neku zemlju savršenstva samo govorim kako srednji sloj živi na nekoj sličnoj razini. Negdje Europljani imaju više, negdje mi no na kraju se svede na slične razine koje si možemo priuštiti.

Europljanima više ostane od plaće zbog manjih poreza ali Hrvati ne žele manje poreze. Što kažeš na to da ti se ništa ne skida s plaće ali da djetetu plaćaš godinu faksa 30 000kn, a vrtić da te stoji mjesečno oko 500-600 eura. Već vidim Hrvate oduševljene ovom idejom :pink

Kako je rekao naš dobri stari dobri forumaš Euroherc, gastarbajter inače..koga sam god sreo u Zagrebu bio je il menadžer il manekenka. Kod nas se njeguje kult selebritija nerada i prezira prema radu, pogotovo fizičkom. Ili kako sam čitao da je rekao Aleksandar Tijanić na predavanju nekim studentima novinarstva..sve bi cure htjele bit Stoja a svi muškarci zaštićeni svjedok.

To je tako u svim tranzicijskim zemljama a kod nas i u Srbiji najizraženije.

U Hrvatskoj Bosanci rade na bauštelama, Rumunji u brodogradilištima a vele da će još malo Bosanci biti glavni na koćama.

Cure gutaju sapunjare gdje im se prezentira da ćeš imati sve ako se znaš dobro našminkat, da se svi rode bogati i da je tvoj posao samo da radiš intrige i otimaš se za isto tako bogatog i zgodnog nasljednika. Raditi ne moraš jer imaš poslugu. Cijelit voj posao je uživati i boriti se samo u intrigama i spletkama. Sapunice bi zakonski zabranio jer mladim ljudim stvaraju sliku koja nema veze sa stvarnošću. Zato nam i je mladež takva kakva je.

Nigdje se kao ovdje ne daje pažnja na izglede, outfite i bokove-lokove..kad sam bio u Njemačkoj ostao sam frapiran njihovim svakodnevnim izgledom. Ko klošari. Muško- žensko. Očito im to nije na vrhu prioriteta. Kafići su im nesređeni, bar oni za običan svijet, usred dana su trgovi prazni. Mi imamo taj kult prezentacije. i to je tako. Slavenski geni što li. Njemačka mis e sviđa kao zemlja, ono malo što sam bio. Odiše redom i sigurnošću.

ogledalce
07-11-2012, 13:27

inkvi moj sin je obični radnik,nije bitno šta radi,ali ima plaću 2.500-3.000e,na papire,i to još prije bila Hrvatska firma,al sad je Njemačka..

Inkvizitor
07-11-2012, 13:28
inkvi moj sin je obični radnik,nije bitno šta radi,ali ima plaću 2.500-3.000e,na papire,i to još prije bila Hrvatska firma,al sad je Njemačka..

Ja prenosim što su meni rekli, ako su lagali mene i ja lažem vas.

Inkvizitor
07-11-2012, 13:32
To je stvarnost i sami Njemci žale za DM .Druga je stvar što je većina naših u njemačkoj radila svake subote na crno i na taj način popunjavala kućni budžet .Reakao sam jedne prilike svom ocu i njegovim prijateljima da će kada umrz jednog dana sigurno ići u raj jer pakao su već prošli u Njemačkoj , toliko o toj ljepoti života .Tko nije vidio takav život , ako se to životom uopće može zvati , bolje mu je da ne sanja o takvom životu .Uostalom i na ovom forumu postoje ljudi koji i danas rade u NJemačkoj , to je već druga ili treća generacija , pa neka kažu svoje dojmove .

Moj zet..radio je u firmi cijeli tjedan a subotom bi išao raditi u fušu, na crno..ponekad bi i uzeo možda bolovanje pa išao na crno radit, jedno vrijeme se to u Njemačkoj radilo bez problema..pogotovo kad je SPD bio na vlasti.

i kaže natukao bi do 8 000 maraka na misec..u ono doba. Ali je to non stop radilo. Oni su zaradili pare..teškom mukom al su zaradili.

njihova djeca već imaju problem. Slabo imaju škole a više se onako ne može. Dosta ih uopće ne radi, još su na grbači roditeljima. Oni su ovdje napravili trokatnice i u njih slupali grdne pare..je imaju sad i dobre mirovine za naše prilike odlične..ali ona vremena su prošla.

ljuta trava
07-11-2012, 13:36
Moj zet..radio je u firmi cijeli tjedan a subotom bi išao raditi u fušu, na crno..ponekad bi i uzeo možd abolovnaje pa išao na crno radit, jedno vrijeme se to u njemačkoj radilo bez problema..pogotovo kad je SPD bio na vlasti.

i kaže natukao bi do 8 000 maraka na misec..u ono doba. Ali je to non stop radilo. Oni su zaradili pare..teškom mukom al su zaradili.

njihova djeca već imaju problem. Slabo imaju škole a više se onako ne može. Dosta ih uopće ne radi, još su na grbači roditeljima. Oni su ovdje napravili trokatnice i u njih slupali grdne pare..je imaju sad i dobre mirovine za naše prilike odlične..ali ona vremena su prošla.

Ista priča je kod svih .

ljuta trava
07-11-2012, 13:37
Hrvatska je zapustana, a i Hrvati. Jos se samo Hrvatice dobro drze.
O drzavi da ne pricamo, ne da je zapustana, nego je cisti komunizam. Neokomunizam.
Lika, Slavonija, Banovina, Zagora...... slice na sve osim na uredene regije... sramota su....

U tudini je jedino tesko ili lose to sto si u tudini, ako si dosao poslije puberteta. Nedostaje ti sve ono na sto si navikao i neka vrsta si siroceta. Nemas prijatelja, nemas obitelji..... ali oni koji su rodeni u Njemackoj ili dosli kao djeca, oni zive i bolje nego u sapunicama. Jos kad dodu u Hrvatsku na godisnji onda im je i bolje.
No, mislim da ce uskoro vezanost za zavicaj biti sporedna stvar. A prijatelji s evec nadu, kada ti dobro ide.

Ovo me sve podsjeca na komunizam i hvaljenje Jugoslavije jer mi imamo cevape i sportase.
A svi nasi sportasi jedva cekaju da odu vani, a i cevape je unistio kebab.

Luki Modricu je sigurno tesjko u MAdridu, ne zna jezik i tako to, ali novac koji dobije sigurno mu pomaze u prezivljavanju.
Na kraju, sve se svodi na to sto si postigao a ne gdje si bio.

Grijao dvoriste?

Ali ga i ti znaš lupati .

pdv
07-11-2012, 13:52
Moj zet..radio je u firmi cijeli tjedan a subotom bi išao raditi u fušu, na crno..ponekad bi i uzeo možda bolovanje pa išao na crno radit, jedno vrijeme se to u Njemačkoj radilo bez problema..pogotovo kad je SPD bio na vlasti.

To i jest poanta svega. Jedna stvar je standard i kupovna moć Hrvata i nekog Europljanina, a sasvim druga stvar je kvaliteta života. Ja sam tu kod nas nekad i po 16 sati znala radit i plaća mi je bila neshvatljiva za hrvatske prilike, ali sam od života i općenito kvalitete istoga imala jednu veliku O. I sva moja statifakcija se očitovala u novim skupim cipelama koje bi opet furala na posao :zubo Tako da veliki novci obično nose i veliku žrtvu samo ljudi zaborave rad, a vide samo nečiju cifru. Isto ka i pomorci. Dobro su rekli kako je to kruh sa sedam kora. Jer jebeš ti sve pare i stanove kad ne vidiš prvi korak djeteta, prvo ispadanje zubića, prva fibra, prvi dan škole...kad sve bitne trenutke nisi bio uz svoje dijete i obitelj. Ali svi pričaju samo o cifri koju ti ljudi zarađuju jer većina samatra da isto zaslužuje s osamsatnim radnim vremenom i slobodnim vikendima :D

zlatna ribica
07-11-2012, 14:44

Pa nije bogati sloj ljudi, ali to su većinom ljudi koji ili imaju svoje vikendice (napravljene prije 20+ godina, većinom naslijeđene od roditelja) ili dolaze kod prijatelja/rodbine, unajmljuju sobe ili ih se 4-5-6 potrpa u jedan apartman. Rijetke su obitelji koje ljetuju svake godine u hotelima, a pogotovo onima s više zvjezdica, koje popunjavaju isključivo stranci.

Bolji standard po mom shvaćanju podrazumijeva i bolju kvalitetu života. Mi možemo reći da imamo ne znam... najljepše more, očuvanu prirodu, čistu vodu i bla bla... al što nam to znači kad ne znamo svoje prednosti iskoristiti. Kad prosječna hrvatska obitelj (tu uračunavam znači dvije plaće) ima ukupno mjesečnih primanja manje nego što je u npr. Austriji jedna prosječna plaća. A cijene svega su podjednake, ako nisu naše i više od njihovih, država je organiziranija i bolje funkcionira. Znači Austrijanac je automatski na dobitku u odnosu na Hrvata.

I smatram da kod nas ne postoji srednji sloj. Kod nas ljudi uglavnom - preživljavaju, iz mjeseca u mjesec. Svaki izlazak se smatra luksuzom, sve što ne spada u najosnovnije potrebe. Samo što je kod nas glup potrošački mentalitet, po meni posljedica 50 godina komunizma, kad nije bilo toliko izbora kao sad, pa se ljudi glupo zadužuju za sve i svašta, od ne znam kakvih modnih marki do zimovanja i auta koje si realno ne mogu priuštiti, i onda to otplaćuju na duge rate... Kad poplaćaju sve te mjesečne rate ne ostane skoro ništa. Dok Austrijancu ostane, to je jednostavno tako...

Prednost života u Hrvatskoj je ta što si doma, u svojoj zemlji, sa svojom obitelji i svojim prijateljima, tu su ti poznati okusi, mirisi, sve one male sitnice koje uveseljavaju... pa makar otiša i iz Dubrovnika živjet u Baranju npr... opet si doma. Dok si negdje vani uvijek stranac, ma kolko dobro zarađivao ili na kojem položaju bio, i kolko prijatelja stekao itd... Srce uvijek vuče doma.

Pa zarađuju prilično dobro... zajedno recimo neke 4 prosječne plaće, a ovi u Njemačkoj ne znam... taj stan je konkretno u Frankfurtu, a mjesečna rata im je jednaka kao za ovaj stan iste veličine u Sesvetama, i kupljeni su otprilike u isto vrijeme, iste godine. I otplatit će ga duplo ranije. U tome i je stvar, što je njihov kredit jeftiniji, manje su kamate i automatski su ovi u Njemačkoj na dobitku. Pola kredita za stan nije baš zanemariva stavka.

Pa nemaju baš TOLKO manje poreze, al manje imaju. Nije kod nas toliko problem u porezima, nemam ja problema s tim... nego je problem u tome što su nam cijene svega na europskoj razini, a plaće daleko od te razine.

Ne znam za Irsku, znam da je u Belgiji vrtić užasno skup, jedan poznanik plaća za svoje dijete nekih 800€! Al opet, da im je tolka prosječna plaća, onda ne bi imali takve cijene, jer tko bi to mogao platiti? Imaju takva primanja da si to mogu priuštiti.

Nije zabluda da je u Europi lakše, o jeftinijem bi se moglo raspravljati, iako smo manje-više tu negdje... al s obzirom na razliku u primanjima, naravno da je njima lakše.

Unatoč svemu ja sumnjam da bih se mogla odseliti iz Hrvatske za stalno... život ne čine samo materijalne stvari, a sve što mi je srcu drago je ovdje. Al čisto gledano financijski, uopće nema usporedbe života jednog npr. Njemca i Hrvata. Nebo i zemlja...

zlatna ribica
07-11-2012, 14:49
To i jest poanta svega. Jedna stvar je standard i kupovna moć Hrvata i nekog Europljanina, a sasvim druga stvar je kvaliteta života. Ja sam tu kod nas nekad i po 16 sati znala radit i plaća mi je bila neshvatljiva za hrvatske prilike, ali sam od života i općenito kvalitete istoga imala jednu veliku O. I sva moja statifakcija se očitovala u novim skupim cipelama koje bi opet furala na posao :zubo Tako da veliki novci obično nose i veliku žrtvu samo ljudi zaborave rad, a vide samo nečiju cifru. Isto ka i pomorci. Dobro su rekli kako je to kruh sa sedam kora. Jer jebeš ti sve pare i stanove kad ne vidiš prvi korak djeteta, prvo ispadanje zubića, prva fibra, prvi dan škole...kad sve bitne trenutke nisi bio uz svoje dijete i obitelj. Ali svi pričaju samo o cifri koju ti ljudi zarađuju jer većina samatra da isto zaslužuje s osamsatnim radnim vremenom i slobodnim vikendima :D

Al to je njegov izbor... Da taj netko radi 8-satno radno vrijeme, dobio bi isto svoju plaću, nešto manju nego ovako kad radi od jutra do sutra i vikende... al s kojom opet može više nego mi sa našom 8-satnom plaćom.

Tomahawk
07-11-2012, 15:27
Tako sto se informiram. Ne idem u Njemacku kao sto se islo prije 40 godina.

Evo sto kazu informacije koje su svima dostupne:

http://de.statista.com/statistik/daten/studie/5742/umfrage/nettoeinkommen-und-verfuegbares-nettoeinkommen/

Ali ga i ti znaš lupati .

De otkaci sa svojim bedastocama.

U Njemackoj je satnica dvostruko veca nego u Njemackoj a sve ostalo je jeftinije ili tu negdje pa ti sada usporeduj kvalitetu zivota.
O prometnoj povezanosti da ne govorim, ili o velicini prometni kazni, koje su smijesne u odnosu na nase.

Radnici u BMW, VW ili bilo kojoj industriji imaju 8satno radno vrijeme, a zaraduju izvrsno.
Informaticari cak imaju granicu koliko godisnje mogu zaraditi, da im ne bi ovi iz Indije i slicni zemalja unistili to trziste rda.
Nista nije prepusteno slucaju.
A kod nas je slucajnost ako nesto dobro funkcionira. Ako.....

Inkvizitor
07-11-2012, 15:44
Tako sto se informiram. Ne idem u Njemacku kao sto se islo prije 40 godina.

...

Tako i treba. Al informacije razvrstaj i klasificiraj. Da ne bi pohrlio grlom u jagode, pa zaprašio put Njemačke sa nerealnim očekivanjima da ne kažem iluzijama.

Mislim kad završiš taj fakultet.

Tomahawk
07-11-2012, 16:05
Tako i treba. Al informacije razvrstaj i klasificiraj. Da ne bi pohrlio grlom u jagode, pa zaprašio put Njemačke sa nerealnim očekivanjima da ne kažem iluzijama.

Mislim kad završiš taj fakultet.

Ne brini se, sve ja to razvrstavam i obradivam kao pravi strucnjak. Da ne kazem- knjigovoda. :)
A fakultet ce izgleda morati pricekati, ako uopce nastavim ovaj. Otkrivam pomalo u sebi odvjetnika i arhitektu.

Bez zezanja i ikakve mrznje ili zlurdosti- zaostali smo....... Jebeno smo zaostali kao zemlja i drzava za Njemackom i slicnima. ZA vecinom EU.
Nije fazon da kopiramo bilo koga, posebno ne ove juznoeuropljane, ali ako zelimo opstati i biti ponosni na sebe onda moramo biti efektivniji i od Njemacke, bar dvostruko.
Mi sehvalimo kako imamo sve, kako smo lijepa zemlja i lijepi ljudi, ali u usporedbi s ovima iz EU mi smo primitivci. Nazalost, ali jesmo.
Nakon komunizma, rata i vlasti neokomunista mi smo prakticno unisteni.
jedini spas od propadanja i ujedno i nekomunista je RAD. I to ne rad kao do sada, kad s ene zna tko pije a tko placa, kad je rad vece zlo nego nerad.
Mi trebamo stvoriti sebi mogucnosti za isplativ rad.
Imamao super zemlju i trebamo nauciti gospodariti njome.
Jebote, kak je ruzan osjecaj doci na Zapad i vidjeti spanjolske, talijanske, poljske, ruske- sve moguce proizvode iz svih mogucih zemalja, a mi imamo samo Vegetu kod turaka.
Nema cak ni nase ribe, niti soli, niceg nema, cak ni vina. A ima makedonsko i albansko...........

Tu se vidi sva nesposobnost onih koji vode zemlju i drzavu.

Talijani prplavili Njemacku sirom, vinom i prsutom, a mi nista.....

Nama uzor trebaju biti Kostelici, za pocetak. Trebamo biti ubjedljvo bolji od drugih da bi mogli biti u utrci s njima.

Imamo mi ljudskog i prirodnog potencijala, imamo sve, samo nam fale ispravni ljudi na celu.

zaba1111
07-11-2012, 16:44
Od kuće se odlazi da bi se popravila kvalitete života i da bi nakon svega nešto i ostalo.
Ako gledam po sebi onda bi kvaliteta života podrzumjvla kvalitetno rješeno stambeno pitanje, sigurnost, slobodu i opustenost koja iz toga proizilazi,... pristojan posao, prijatelji, mogućnost da s njima odes na piće, mogućnost da si priustis more i skijanje, mogućnost da odem u prirodu, da imam pristup dobroj hrani...
Dakle iz moje perspektive, rjesio stambeno pitanje i poslovni prostor u kojemu radim prije tridesete, naime ostao sam kod svoje kuće, tu imam pristojan posao, tu su mi prijatelji s kojima idem na kavu svaki dan jer su blizu i jer je kava jeftina, redovno idemo i na more i na skijanje jer smo društvo koje stanuje blizu, jer nam je sve to blizu, dostupno i stoga nije skupo, svaki tjedan barem jednom setamo u prirodu , kad je neki zanimljiv dogadjaj odemo u veliki grad,zatim vlastiti vrt ... a mojoj djeci će , kao što je i meni, ako me budu slušali, ostati će im nekretnina za život i posao ako bude potrebno.
E sad ako sve to netko ima vani onda je iz moje perspektive uspio, ako nema odlazak je bio promašen. Uglavnom mislim da je život najčešće kvaliteniji ukoliko je što bliže kuće, što dalje se ode to je teže, ja nemam ni najmanji osjećaj da mi nešto fali, dok ovima vani fali puno, a na kraju im ostane malo, naime koga god pitam za djecu kaže da su u nekom iznajmljenom stanu i rade da prežive, s tim da si priuste auto i odmor, ali i tu je perspektiva patnja od koje neće proizaći i ostati puno za nasljedstvo.

Tomahawk
07-11-2012, 17:16
Mozda si u pravu u svezi ovog da ti emotivno fali mnogo, ali tesko je u ovo vrjeme ostati doma i imati posao. Posebno ako zelis postici vise. Dosadi ispijati i kave, rade bih vozio neki skup automobil. A u doba interneta sa svakim mogu porazgovarati kad pozelim. Mi juznajci smo komotni, ali niej vise vrijeme da se zivi samo od hrane, i uspjeh je vazan. Nije sve u prezivljavanju, ima nesto i u zivotu. A ziv si ako si svaki dan napredniji.

Vani nije toliko znacajno imati svoj stan, jer ga vecinom svatko moze i priustiti, ako vec moze najam placati. Samo, ne zeli svatko imati stan, nije to samo tako.

pdv
07-11-2012, 17:48
Pa nije bogati sloj ljudi, ali to su većinom ljudi koji ili imaju svoje vikendice (napravljene prije 20+ godina, većinom naslijeđene od roditelja) ili dolaze kod prijatelja/rodbine, unajmljuju sobe ili ih se 4-5-6 potrpa u jedan apartman. Rijetke su obitelji koje ljetuju svake godine u hotelima, a pogotovo onima s više zvjezdica, koje popunjavaju isključivo stranci.

Prosječan stranac na sličan način ljetuje. Duž naše obale su zapravo hoteli i apartmani sa dvije do tri zvjezdice. Pa na potezu od Istre do Dubrovnika imaš samo jedan hotel s 5 zvjezdica i to je Le Meridien Lav kraj Splita. Nisam sigurna sad u zadnjih dvije godine da li se još što manjeg luksuznijeg izgradilo. Dakle, to su sve prosječni ljudi koji jedva skupe za to ljetovanje i donose sa sobom hranu. Najpuniji je najjeftiniji smještaj poput kampova. Upravio je Hrvatska hit destinacija za taj siromašniji turizam i upravo je to ono što nam bogati gosti prigovaraju, a to je da nemamo adekvatan smještaj za njihove potrebe. No, nećemo dalje širit temu na turizam :D

Bolji standard po mom shvaćanju podrazumijeva i bolju kvalitetu života. Mi možemo reći da imamo ne znam... najljepše more, očuvanu prirodu, čistu vodu i bla bla... al što nam to znači kad ne znamo svoje prednosti iskoristiti. Kad prosječna hrvatska obitelj (tu uračunavam znači dvije plaće) ima ukupno mjesečnih primanja manje nego što je u npr. Austriji jedna prosječna plaća. A cijene svega su podjednake, ako nisu naše i više od njihovih, država je organiziranija i bolje funkcionira. Znači Austrijanac je automatski na dobitku u odnosu na Hrvata.

Ne mora značiti da bolji standard znači i bolju kvalitetu života jer bolji standard za sobom nosi i veća odricanja, a dalje je sve stvar osobnih preferencija tj. da li više voliš radit ko konj pa 15 dana uživati na godišnjem odmoru ili više voliš svaki dan pomalo radit bez nekog pritiska ali imati malo manje luksuzan godišnji odmor.

No što se tiče ovog standarda pogledaj malo podatke iz jednog istraživanja pa ćeš vidjeti kako oni imaju veću plaću ali imaju i veće cijene.

Povoljnost košarice u pojedinim zemljama koja se odnosi na neke najosnovnije životne namirnice

1. Mađarska - 319,96 kn
2. Hrvatska - 320,57 kn
3. Slovenija - 344,39 kn
4. Srbija - 418,91 kn
5. Austrija - 598,43 kn

Neto plaće

1. Austrija - cca. 1528 € = cca. 11.298,00 kn
2. Slovenija - cca. 965 € = cca. 7.135,00 kn
3. Hrvatska - 5.480,00 kn
4. Mađarska - cca. 728,42 € = cca. 5.386,00 kn
5. Srbija - cca. 320 € = 2.366 kn

Ako ćemo uspoređivati samo ove parametre tj. cijene hrane i neto plaću onda vidimo da je u Srbiji prosječna plaća oko 57% niža nego u Hrvatskoj, pri čemu je iznos košarice oko 31% viši nego u Hrvatskoj. U Austriji je prosječna plaća oko 106% viša nego u Hrvatskoj, ali je i iznos košarice oko 87% viši nego u Hrvatskoj. Mađarska bi se mogla usporediti s Hrvatskom, jer uz oko 2% manje plaće imaju 0,2% niži iznos košarice. I na kraju zaključujemo da naši susjedi Slovenci imaju oko 30% više prosječne neto plaće, pri čemu je iznos njihove košarice oko 7,5% viši nego naš.

Dakle, u zemljama u kojima je prosječna plaća visoka tu je i cijena života visoka. Pri čemu postoje ogromne razlike,a mogu naći i o tome istraživanje jer sam baš prije nekih mjesec dana to čitala, između nekog razvijenog grada i ostalih krajeva u istoj zemlji. Npr. kod nas se slično živi u većini zemlje s tim da postoje dijelovi gdje je život dosta teži, a samim tim i jeftiniji. No, kod njih te razlike znaju biti ogromne npr. život i zarada i Parizu i nekoj zabačenoj pokrajini. Čini mi se da je Belgija istaknuta kao jedna od najravnomjernije razvijenih.

I smatram da kod nas ne postoji srednji sloj. Kod nas ljudi uglavnom - preživljavaju, iz mjeseca u mjesec. Svaki izlazak se smatra luksuzom, sve što ne spada u najosnovnije potrebe. Samo što je kod nas glup potrošački mentalitet, po meni posljedica 50 godina komunizma, kad nije bilo toliko izbora kao sad, pa se ljudi glupo zadužuju za sve i svašta, od ne znam kakvih modnih marki do zimovanja i auta koje si realno ne mogu priuštiti, i onda to otplaćuju na duge rate... Kad poplaćaju sve te mjesečne rate ne ostane skoro ništa. Dok Austrijancu ostane, to je jednostavno tako...

Autrijancu ostane zašto što štedi i ne baca na gluposti. To je jedan od glavnih razloga zašto je Austrijanac u prosjeku bogatiji od Hrvata. Kao i to što je efikasniji od prosječnog Hrvata.Nije stvar u tome da li svi radimo 8 sati dnevno već da li radimo efiksano. Nedavno ti je izašao članka kako Grci provedu na poslu skoro najviše od svih u Europi ali to i dalje ne znači da je taj njihov rad dobar ili potreban.

Pa zarađuju prilično dobro... zajedno recimo neke 4 prosječne plaće, a ovi u Njemačkoj ne znam... taj stan je konkretno u Frankfurtu, a mjesečna rata im je jednaka kao za ovaj stan iste veličine u Sesvetama, i kupljeni su otprilike u isto vrijeme, iste godine. I otplatit će ga duplo ranije. U tome i je stvar, što je njihov kredit jeftiniji, manje su kamate i automatski su ovi u Njemačkoj na dobitku. Pola kredita za stan nije baš zanemariva stavka.

Da, jeftiniji krediti i jeftiniji stanovi, a razlog tome je u rizičnosti tržišta i ne može tu država nešto poduzeti već kapitalist neće plasirati svoj novac po istoj cijeni u svim zemljama svijeta. Isto tako bi Dalmatinci mogli stalno vikati na državu što su njihove nekretnine skupe i što mladi bračni par ne može tu sebi ostvariti ništa osim podstanarstva ali tko ti je kriv što si rođen u atraktivnom dijelu zemlje :D Inače, kupovanje nekretnine prije koju godinu je stvarno bilo van pameti i ne pametna financijska odluka. Sada i to u samo određenim dijelovima zemlje se može naći nekretnina koja ima realnu cijenu. Tako da problem tvog brata i ne samo njega da me krivo ne shvatiš jest kupovanje nekretnina kada nije trebalo kupovati no, naši ljudi obično smatraju kako trebaju odmah imati sve, a to odmah obično ima svoju cijenu.

Pa nemaju baš TOLKO manje poreze, al manje imaju. Nije kod nas toliko problem u porezima, nemam ja problema s tim... nego je problem u tome što su nam cijene svega na europskoj razini, a plaće daleko od te razine.

Ne znam za Irsku, znam da je u Belgiji vrtić užasno skup, jedan poznanik plaća za svoje dijete nekih 800€! Al opet, da im je tolka prosječna plaća, onda ne bi imali takve cijene, jer tko bi to mogao platiti? Imaju takva primanja da si to mogu priuštiti.

Nije zabluda da je u Europi lakše, o jeftinijem bi se moglo raspravljati, iako smo manje-više tu negdje... al s obzirom na razliku u primanjima, naravno da je njima lakše.

Unatoč svemu ja sumnjam da bih se mogla odseliti iz Hrvatske za stalno... život ne čine samo materijalne stvari, a sve što mi je srcu drago je ovdje. Al čisto gledano financijski, uopće nema usporedbe života jednog npr. Njemca i Hrvata. Nebo i zemlja...

Upravo u porezima i njihovoj destabilizaciji gospodarstva i jest problem. Najveći problem je u tome što se guši radni dio staniovništva da bi se mogle subvencionirati određene stvari i plaćati vrtići po tako jeftinim cijenama. Nije Belgijancu taj vrtić jeftin nego nema izbora jer njegovo dijete mora ići u vrtić dok on radi,a država mu kaže da je ne zanima hoće li i koliko imati djece.Ako hoće nek se sam brine za njih ali su mu zato druge stvari jeftinije. Tj. u većini slučajeva plaća realnu cijenu,a mi subvencioniranu i nikad ne znaš koje je pravo stanje jer su cijene umjetne. Slična situacija s vrtićima je i u Irskoj.

Ali da, vani je život sređeniji i uređenije je dosta toga s tim da je nemam ništa protiv ničijeg odlaska samo kažem da nije to toliko krasno koliko se često misli jer prosječnih ljudi ima svugdje i svi su tu negdje po sposobnostima. Stoga što bi jedan Njemac uvozio ekonomista ako ima i svoga koji sasvim dobro može obavljati određene poslove. Uvest će nekoga tko mu fali i tko je jako dobar u svom poslu, a taj je obično deficitaran i u RH i obično mu se i tu plaćaju veliki novci.

Al to je njegov izbor... Da taj netko radi 8-satno radno vrijeme, dobio bi isto svoju plaću, nešto manju nego ovako kad radi od jutra do sutra i vikende... al s kojom opet može više nego mi sa našom 8-satnom plaćom.

Može više ali ne previše. No, ovo je više bila usporedba kako ljudi vide samo nečiju zaradu. Jedna moja prija uvik priča kako bi tila vilu s bazenom i poslugom :rofl I iznenadi se kad ja svaki put kažem kako ne bi to jer znam da za kuću s bazenom triba imati svoju i to poveću firmu,a kada to imaš onda si duši prodao vragu tj. poslu. Tako da meni je to osbno jedno veliko ništa samo što je problem što su ljudi uvjereni da su rad i kapital na suprotnim stranama i da neki bogataš samo ispija koktele, a lova kaplje. Stvarnost je puna drugačija i tužnija.

ljuta trava
07-11-2012, 20:50
http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/61390_380115492069554_603392228_n.jpg

Kontrarevolucionar Kaleb
07-11-2012, 21:13
Ako će Hrvati otići,tko će doći umjesto njih?
Tko će popuniti ekonomsku prazninu?Kijevski Rusi,Albanci..tko?!
Nužna je strateška politika zaokreta.

pdv
07-11-2012, 21:59
A, kako bi ti to riješio? ;)

Tomahawk
07-11-2012, 22:40
Ako će Hrvati otići,tko će doći umjesto njih?
Tko će popuniti ekonomsku prazninu?Kijevski Rusi,Albanci..tko?!
Nužna je strateška politika zaokreta.

Koju ekonomsku prazninu? Ne odlaze oni koji su zaposleni ili zadovoljni.

zlatna ribica
08-11-2012, 09:12
Prosječan stranac na sličan način ljetuje. Duž naše obale su zapravo hoteli i apartmani sa dvije do tri zvjezdice. Pa na potezu od Istre do Dubrovnika imaš samo jedan hotel s 5 zvjezdica i to je Le Meridien Lav kraj Splita. Nisam sigurna sad u zadnjih dvije godine da li se još što manjeg luksuznijeg izgradilo. Dakle, to su sve prosječni ljudi koji jedva skupe za to ljetovanje i donose sa sobom hranu. Najpuniji je najjeftiniji smještaj poput kampova. Upravio je Hrvatska hit destinacija za taj siromašniji turizam i upravo je to ono što nam bogati gosti prigovaraju, a to je da nemamo adekvatan smještaj za njihove potrebe. No, nećemo dalje širit temu na turizam :D

Ne znam otkud ti to da ima samo jedan hotel s 5* na cijeloj obali.

U Hrvatskoj ima ukupno 27 hotela s 5*, od kojih 24 na obali, a 3 u Zagrebu.

Istarska županija 4
Primorsko goranska 4
Splitsko dalmatinska 2
Dubrovačko neretvanska 14
Grad Zagreb 3

Hotela s 4* ukupno u Hrvatskoj 188.

Ostalo... mislim da smo zapravo obje u pravu. Ne mislim ja da je nama ne znam kako loše, iako bi trebali bit pametniji i racionalnije trošiti, to je veliki problem...

Vepar
08-11-2012, 15:53

Tko su te galamdžije?

Naprotiv, ja znam ljude koji su se fino snašli vani. I uopće nisu bili visokoobrazovani.

Kontrarevolucionar Kaleb
08-11-2012, 19:59
Koju ekonomsku prazninu? Ne odlaze oni koji su zaposleni ili zadovoljni.Ekonomska praznina znači nedovoljno stabilna održivost sustava.
Ako ljudi odu,tko će ostati od birokrata?!Kome će služiti?
I govorim u smislu da je još uvijek mortalitet naglašeniji od nataliteta.Gubimo stanovništvo koje se iseljava u Zagreb,a da ne spominjem ove koje idu van.
Zaposleni u PPDS?Načelnik i njegovi u općini!

Kontrarevolucionar Kaleb
08-11-2012, 21:13
Koju ekonomsku prazninu? Ne odlaze oni koji su zaposleni ili zadovoljni.Ekonomsku prazninu uvjetovanu demografskim pokazateljem,a kojeg ubrzava nezaposlenost odnosno masovno iseljavanje u grad,ili pak odlazak van zemlje.
Zaposleni i zadovoljni su jedino načelnik općine i njegova rodbina u općini.

Grunf
08-11-2012, 21:41
Povoljnost košarice u pojedinim zemljama koja se odnosi na neke najosnovnije životne namirnice

1. Mađarska - 319,96 kn
2. Hrvatska - 320,57 kn
3. Slovenija - 344,39 kn
4. Srbija - 418,91 kn
5. Austrija - 598,43 kn

Neto plaće

1. Austrija - cca. 1528 € = cca. 11.298,00 kn
2. Slovenija - cca. 965 € = cca. 7.135,00 kn
3. Hrvatska - 5.480,00 kn
4. Mađarska - cca. 728,42 € = cca. 5.386,00 kn
5. Srbija - cca. 320 € = 2.366 kn

Otkud ti ovi podaci o košarici? To je dnevna ili tjedna košarica i koji su sastojci te košarice?

Vepar
08-11-2012, 22:03
Ta košarica nema veze s vezom. Hrvati, posebno oni koji žive uz granicu, idu kupovati u sve susjedne zemlje jer su povoljnije. I Italija i Slovenija, Srbija, BiH, Mađarska, Crna Gora.

Vepar
08-11-2012, 22:05
Od kuće se odlazi da bi se popravila kvalitete života i da bi nakon svega nešto i ostalo.
Ako gledam po sebi onda bi kvaliteta života podrzumjvla kvalitetno rješeno stambeno pitanje, sigurnost, slobodu i opustenost koja iz toga proizilazi,... pristojan posao, prijatelji, mogućnost da s njima odes na piće, mogućnost da si priustis more i skijanje, mogućnost da odem u prirodu, da imam pristup dobroj hrani...
Dakle iz moje perspektive, rjesio stambeno pitanje i poslovni prostor u kojemu radim prije tridesete, naime ostao sam kod svoje kuće, tu imam pristojan posao, tu su mi prijatelji s kojima idem na kavu svaki dan jer su blizu i jer je kava jeftina, redovno idemo i na more i na skijanje jer smo društvo koje stanuje blizu, jer nam je sve to blizu, dostupno i stoga nije skupo, svaki tjedan barem jednom setamo u prirodu , kad je neki zanimljiv dogadjaj odemo u veliki grad,zatim vlastiti vrt ... a mojoj djeci će , kao što je i meni, ako me budu slušali, ostati će im nekretnina za život i posao ako bude potrebno.
E sad ako sve to netko ima vani onda je iz moje perspektive uspio, ako nema odlazak je bio promašen. Uglavnom mislim da je život najčešće kvaliteniji ukoliko je što bliže kuće, što dalje se ode to je teže, ja nemam ni najmanji osjećaj da mi nešto fali, dok ovima vani fali puno, a na kraju im ostane malo, naime koga god pitam za djecu kaže da su u nekom iznajmljenom stanu i rade da prežive, s tim da si priuste auto i odmor, ali i tu je perspektiva patnja od koje neće proizaći i ostati puno za nasljedstvo.

Tebi je sve to tako jer si bio jedan od rijetkih sretnika koji su doma uspjeli dobiti posao. Da nije bilo tako, ne bi ti ništa značile ni šetnje po prirodi, ni skijanje, ni kave itd. Ogromna većina ljudi koji odlaze to ne čine iz vlastitih hirova (mada ima i takvih) nego zato jer doma posla nema.

pdv
12-11-2012, 22:50
Ne znam otkud ti to da ima samo jedan hotel s 5* na cijeloj obali.

U Hrvatskoj ima ukupno 27 hotela s 5*, od kojih 24 na obali, a 3 u Zagrebu.

Istarska županija 4
Primorsko goranska 4
Splitsko dalmatinska 2
Dubrovačko neretvanska 14
Grad Zagreb 3

Hotela s 4* ukupno u Hrvatskoj 188.

Ostalo... mislim da smo zapravo obje u pravu. Ne mislim ja da je nama ne znam kako loše, iako bi trebali bit pametniji i racionalnije trošiti, to je veliki problem...

Dobro, od Zadra do Dubrovnika imamo 2. I to je uspjeh jedne turističke zemlje?

Otkud ti ovi podaci o košarici? To je dnevna ili tjedna košarica i koji su sastojci te košarice?

Istraživanja koje vrše za supermarkete pa su uspoređavali cijene nekih osnovnih namirnica poput jaja, brašna, mlijeka itd. u spomenutim državama. Kako misliš dnevna ili tjedna košarica? To je košarica određenih proizvoda, a nitko ne može procijeniti koliko tebi dnevno treba mlijeka. Netko pije čašu, a netko pije dvije litre. Ovo je usporedba cijena po proizvodima i skup tih proizvoda čine tu osnovnu košaricu.

Ta košarica nema veze s vezom. Hrvati, posebno oni koji žive uz granicu, idu kupovati u sve susjedne zemlje jer su povoljnije. I Italija i Slovenija, Srbija, BiH, Mađarska, Crna Gora.

Da, lažu nas.

zaba1111
12-11-2012, 23:47
Tebi je sve to tako jer si bio jedan od rijetkih sretnika koji su doma uspjeli dobiti posao. Da nije bilo tako, ne bi ti ništa značile ni šetnje po prirodi, ni skijanje, ni kave itd. Ogromna većina ljudi koji odlaze to ne čine iz vlastitih hirova (mada ima i takvih) nego zato jer doma posla nema.

Ja sam posao ostvario u svom nasljedjenom poslovnom prostoru i nikako nisam jedan od rijetkih, a upravo to i govorim, ako si ostao u svom kraju imaš veće šanse za bolji život kao i tvoja djeca.
Po tebi onda cijela ova rasprava nema smisla jer ionako nitko nema izbor, ja sam shvatio da govorimo o tome da izbor postoji, ako ne postoji onda nema ni rasprva smisla.

ljuta trava
12-11-2012, 23:53
Jedan od većih uzroka odlazaka je i ovo
http://www.24sata.hr/news/magistrirao-u-sad-u-odbili-ga-jer-nema-papir-o-znanju-jezika-289267

ILI OVO
http://www.youtube.com/watch?v=56Y6p8VMVTQ&feature=relmfu

Jager
13-11-2012, 09:42
Inače, što se tiče tih sumnjivih brojki, jučer na vijestima (Dnevnik HTV, ako se ne varam) čujem kako dnevno 500 španjolskih obitelji biva deložirano iz svojih domova i bačeno na ulicu.500 obitelji svaki dan :009...sumnjve su mi te brojke, sumnjive.