PDA

Pogledaj Full Version : I.Ustaški Obrambeni Zdrug-zap.V.Maks Luburić

Kontrarevolucionar Kaleb
05-11-2012, 14:51
Često sam puta znao naići na podatak kako je ust.puk.i dom.gen.V.Maks Luburić zapovijedao postrojbom koju je i sam osnovao.
Ime te postrojbe bio je Prvi Ustaški Obrambeni Zdrug(I.UOZ).
Pokušao samo skupiti što više o toj postrojbi koja je bila zadužena za obranu Sabirnih logora,no ta se potrojba stalno miješa sa Ustaškom obranom,što nije isto.

Vjerujem da je I.UOZ krčio put i branio odstupnicu HOS-a pri prolazsku kroz Sloveniju,i da su njegovi pripadnici naposljetku završili na Papuku i Psunju radi organiziranja antikomunističkog ustanka.

I.Ustaški Obrambeni Zdrug osnovan je 1942 godine ako se ne varam,no podataka o njemu nema dovoljno.

Jager
05-11-2012, 17:26
U povlačenju sigurno nije krčio put, ali neki spominju da je bio odstupnica, mada je on već tada integriran u veću postrojbu, 18. udarnu diviziju.Ako znaš engleski, evo ti nešto za početak:

http://www.axishistory.com/index.php?id=6082
http://www.axishistory.com/index.php?id=6005

Kontrarevolucionar Kaleb
06-11-2012, 23:05
18. Ustaška Jurišna Divizija/18.Jurišna divizija HOS
Piše da je prvi spomen ove divizije bio 22.ožujka 1945 god.u Sisku,kada je priključena II.Ustaškom Zboru,tj.II.Zboru HOS,kojoj je bio zapovjednik ustaški pukovnik i domobranski general V.Maks Luburić.
1.svibnja 1945 god.18.Jurišna Divizija HOS-a je pokušavala obraniti Sisak i koncentrirati otpor.Nekoliko dana poslije divizija je počela pucati po šavovima,te je ubrzo presječena od strane NOVH/J-a.
Poslije borbi kod Siska,18.jurišna divizija HOS-a više se nije spominjala.
Uglavnom divizija više nije nastavila voditi borbe u istom borbenom stroju prije borbi za Pounje i Sisak.Krajem travnja,najvjerojatnije 30.jurišna pukovnija se probila na sjeverozapad sa linije Sisak-Kutina-Novska prema Virovitici gdje se povezala sa snagama HOS i Wermachta.

II.Zbor HOS(II.Ustaški Zbor)-od 1.travnja 1945-svibanj 1945
30.(XXX)jurišna pukovnija,bivši dio I.Ustaškog Obrambenog Zdruga,stožer u Jasenovcu,pravac Sisak,sa četiri bojne(oko 4.000 vojničara-ustaša),zapovjednik;ust.dopukovnik Alarih Desković
14.(XVI)pješački zdrug,stožer Sisak,tri bojne(oko 1.500 vojničara-ustaša),zapovjednik;ust.pukovnik Sočanin
11.(XI)Ustaški Zdrug,stožer Zenica,pravac Bos.Gradiška.Jačina i zapovjednik nepoznati..
19.(XIX)Ustaški Zdrug,stožer Petrinja,tri bojne(oko 1.800 vojničara-ustaša) zapovjednik;ust.boj.Stjepan Hajdinović

Jager
13-11-2012, 10:47
Da, ako želiš, mogu ti prepisati o toj diviziji iz Araličine knjige Hrvatski ratnici kroz stoljeća 3.

Marta
13-11-2012, 10:49
Offtopic je, al me zanima jel ta knjiga od AQralice postoji negdje na netu?

Jager
13-11-2012, 11:02
Mislim da ne.

Inkvizitor
13-11-2012, 13:22
ja imam tu knjigu..platio sam je ko kajganu..

moonlight
13-11-2012, 23:24
ja imam tu knjigu..platio sam je ko kajganu..

Evo na ovogodišnjem Interliberu je cijeli komplet spušten na 600kn.

TjelohraniteljOdSchwartza
28-12-2012, 22:02
Ima li u toj knjizi o nepoznatim ustaškim bojnama kao npr.
BGUS-Bojna Glavnog Ustaškog stana?
BSM-Bojna Starčevićeve mladeži?
BUD-Bojna Ustaških dragovoljaca(ovo sam napisao,i ne znam dal je to postojalo)?

Imam još negdje zapisano o tim bojnama za koje se ne zna pa ću potražiti i staviti ih ovdje pa možda netko prepozna o čemu se radi..

One najpoznatije su;
PTS-Poglavnikov Tjelesni Sdrug
PTB-Poglavnikova Tjelesna bojna

TjelohraniteljOdSchwartza
29-12-2012, 13:49
Evo još nepoznatih;
BUM-Bojna Ustaške mladeži
BUV-Bojna Ustaške vojnice(to zvuči kao ročna vojska?)