PDA

Pogledaj Full Version : Vojna situacija 1995 godine i mogućnosti Srbije da aktivnijom ulogom promijeni tijek

caporegime
17-05-2011, 14:09
http://www.jutarnji.hr/transkripti-slobodan-milosevic-se-rugao-krajinskim-srbima--vise-su-izginuli-u-bezaniji-nego-drzeci-linije-/946464/

Utekli su ko zečevi, a sada traže da ih Jugoslavija brani, obrušio se Slobodan Milošević na Milana Martića i krajinsko vodstvo na sjednici Vrhovnog savjeta obrane Jugoslavije 14. kolovoza 1995. nakon operacije Oluja.

Vojska Srbije očigledno je pred rasulom: nafte imaju za šest dana, čuje se na sastanku. Zato su svima puna usta mira i mirovnog plana. Prema transkriptu, Milošević tjedan dana nakon Oluje nije znao tko je naredio evakuaciju Krajine niti ga je pretjerano briga za to.

Milošević: Molim vas, 6 hiljada Hrvata je branilo Vukovar pola godine; napadala je cela Prva armija, vazduhoplovstvo, čudo, sva sila koju je imala JNA, a oni nisu odbranili Knin, kojem se može prići samo iz tri pravca; nisu ga mogli braniti ni 12 sati!?
Oni ga nisu branili, jer po svim izveštajima koje smo dobili od policajaca, građana i ostalih, čim je prestala artiljerijska priprema u sedam uveče, oni su naredili - bežaniju! Prema tome, tu nije bilo nikakvog otpora niti je bilo borbenog dodira sa hrvatskim snagama. (...) - Tamo je palo naređenje da svi izađu iz Krajine istog dana, čak bez stvorenog kontakta sa hrvatskom vojskom na najvećem delu fronta. Da smo istog tog dana napravili idiotsku glupost da im pomognemo, ko bi to stigao do Knina do večeri da im pomogne?! Pa, tamo ne bi moglo da se stigne od njihovih kolona kojima su zakrčili sve putove u bežaniji zajedno sa stanovništvom. (...) Pitanje je ko je, zaista, doneo odluku da krajiško rukovodstvo napusti Krajinu? Takva odluka, kada su imali sve uslove da se brane, izazvala je egzodus. Sada to treba da bude razlog da Jugoslavija jurne tamo da brani te teritorije, sa kojih su oni utekli kao zečevi?!

slobo malo vrluda jetr nije branilo vukovar 6000 nego 2000 ljudi ali ne i 6 nego 3 mjeseca.
inače, dugo sam tvrdio upravo ovakve postavke nasuprot ljudima koji i čak u 21 stoljeću rat i vođenje rata gledaju po parametima koji bi bili prevladani i za sukob dvije skupine praljudi na livadi.

Inkvizitor
17-05-2011, 14:27
Milošević im je bio najpragmatičniji političar. da su Šešelj i Drašković krenuli u stvaranje velike Srbije Hrvatska bi danas graničila s Bugarskom. On je znao kad napasti i kad se povući. I bio je dobar psiholog.

caporegime
17-05-2011, 14:39
u odnosu na ponuđeno na stolu srpske ekspanzionističke politike, slobo je bio najbolji taktičar.
većina koja to gleda vrlo dvodimenzionalno, ne kuži.

NorthStand
27-06-2011, 22:12
Milošević im je bio najpragmatičniji političar. da su Šešelj i Drašković krenuli u stvaranje velike Srbije Hrvatska bi danas graničila s Bugarskom. On je znao kad napasti i kad se povući. I bio je dobar psiholog.

Zlobo je bio inteligentan čovjek, po pričama njegovih učitelja. Kao učenik je odskakao od ostalih, i bio je kao što svi znamo vrhunski manipulator, on je bio Hitler našeg područja 1990ih. Koji je uspio mobilizirat srbiju, za osvajački rat maksimalno koliko je mogao u tom trenutku, a to što rat nisu dobili zasigurno nije njegova krivnja. A i sve je reko u ovome, pobjegoše ko zečevi.

exx
19-11-2011, 03:03
Ma nagledo sam se svakojakih serijala i priča o periodu tkz krajne (ha,ha,ha) i oslobodilačkih akcija HV.... Vojnim žargonom ukratko: HV je 1995 ( a i ranije) imala nekoliko fantastično odvažnih,uigranih i obučenih postrojbi koje su bile spremne za brzo djelovanje a u svom su sastavu obuhvačale sve komponente da svaka od njih zasebno zapravo može vodit svoj rat na određenom području ( dakle od zapovjedništva i stožera,preko logistike,sustava veza,inžinjerije,oklopnih satnija,mehaniziranih i pješačkih satnija,topničkih bitnica,izvidničkih i diverzantskih postrojbi,saniteta,i svih ostalih ustrojbenih komponenti) prilikom čega prvenstveno mislim na 1 GRB Tigrove i 4 GBR Pauke,kao dvije isturene oštrice Hv-a,te uz bok njima na 2GBR,7GBR, te ostale gardijske brigade,fantastično obučene uigrane i spremne manje postrojbe spremne na izvođenje najteih vojnih zadaća u svim uvjetima i na svim terenima u gotovo trenutnom roku ( prvo bojne Zrinski i Frankopan,a potom i 1 HG Zdrug kao najobučenije postrojbe za specijalne oblike ratovanja u HV),plus neke manje izvidničko diverzantske postrojbe (poput 350.DOGS) koje su bile u stanju probit svaku liniju i izvest nemoguće-.
Kad se tome pridoda 10ak pričuvnih brigada koje su se prekalile na najtežim ratištima,u to vrijeme HV je bio itekako jebeno respektabilna sila sa oštricom od navedenih postrojbi sa 15,20 tisuća uistinu obučenih i izučenih ratnika od kojih je trećina bila specijalizirana za najteže oblike vojnog poziva....Mislim da ni 100 motoriziranih brigada tzv krajni nebi pomoglo....
Manje poznata stvar oko oslobođenja Knina u kojeg su ušle 4 i 7 gardijska nakon što su izvele nemoguće i probile se preko Dinare što nije nikom bilo ni nakraj pameti da je moguće... 1 HG Zdrug izveo je desant na područje Knina i iznutra potpuno oslabio obranu grada neočekivaniom akcijom... Vojnim rječnikom,samo kod Knina HV je izvela pravi mali rat za anale: - osvajenja nemogućeg i neosvojivih kota Dinare i dovlačenje oklopnih snaga na istu,proboj oklopno mehaniziranih snaga ka gradu,zračni desant u srce grada i obrane i ajmo...gotovo... da su ovo izveli ameri 300 godina bi čitali i slušali o tome.HV je tih godina bila respektabilna,obučena vojska,visokog morala i jebeno,jebeno velikog iskustva(ratnog).

NorthStand
19-11-2011, 14:57
Bravo exx, lijepo si to sažeo. I sve si, kristalno jasno objasnio, HV nisu trebali nikakvi ameri ni NATO kako srpski luzeri vole pričat. Jer prije svega, imali smo toliki moral kad je u pitanje oslobađanje naše zemlje, da bi se vjerojatno i goloruki zaletili na srbe naoruažen do zuba, a kamoli ne kao već dobrano formirana i iskusna vojska, koja je te 1995 bila i više nego dobro opremljena u vojnom smislu, kad su ovi prostori u pitanju. Tako da, Srbi realno nisu imali nikakve, al baš nikakve šanse. I siguran sam da su poslali i razna pojačanja iz srbije, da bi im krah i slom bio kud i kamo veći, i da bi još teže mogli probavit Oluju. I ovako je teško probavljaju, a ne želim ni pomišljat šta bi bilo da su se odvažili poslat pojačanja iz srbije, i opet završili ko što su im i završili Krajišnici i sve one ostale paravojne formacije i JNA. Mislim, da treba reć jednu istinu, a ta je da je Vukovar definitivno bio pirova pobjeda srbadije, i da su upravo na Vukovaru slomili svoje četničke zube. Zato mi je izuzetno drago vidjet, desetke tisuća ljudi, po procjenama čak i više ljudi bilo jučer nego što sam grad ima stanovnika, taj marš slobode i ponosa mora se nastavit i dogodine, jer on je i poruka da NIKAD nećemo zaboravit ono što je on dao u obrani HRV. I da neprijatelj, ma kako se on zvao mora znat da će mu otpor idući put bit još jači i još veći, nego što je bio ranih 1990ih. To je ta poruka, koja se šalje onima koji su se nadali da će HRV postat njihova otadžbina. Srećom Vukovarci, i svi ostali hrabri Hrvati 1990ih nisu se s time složili, i danas imamo HRV u punom formatu, bez nekakvih paradržava na njenom teritoriju, kao što je slučaj s RS i BiH.

ljuta trava
19-11-2011, 15:20
Exx ,

No zanimljivo ,jedan od prvih poteza Stevana Šupka Mesića je bilo upravo rasformiranje 1.HG Zdruga , valjda kao znak ,,zahvalnosti,,

mardar
19-11-2011, 15:43
Mnogi nešto zaboravljaju.Da nije samo Oluja donijela oslobađanje tih prostora.Od Kupresa na dalje rađen je niz akcija da bi se došlo u situaciju da se napravi Oluja .Ma svaki dan je rađena akcija išlo se u male akcije iz dabna u dan i potiskivani su."Čačkalo" se stalno ,kome to sada opisati.A što se tiče logistike ljudi moji pa nije nedostajalo "ptičijeg mlijeka".Od cigara pa na dalje svaki je pripadnik gardijske dobivao sve.Ne znam baš kako je to išlo sa domobranskim brigadama ali vodilo se računa u o terenskim dodacima plaćama svemu.Ma nije ni zanemarivo kada je vojnik zadovoljan baš svačim .O opremi da ne govorim i odorama a streljiva pa koliko treba je bilo.Samo udri.:):)I udaralo se.:):)

patriot
19-11-2011, 17:05
moram nesto istaknuti i sto me osobno strasno smeta kad krene prica o gardijskim brigadama..a to je neopravdano i neosnovano iskljucivanje slavonaca..dakle,ne referiram se na niciji post,vec na svoje iskustvo u razgovoru sa obicnim ljudima i onim malo strucnijim..imao sam x rasprava na tu temu..
uvijek isplivaju dvije "udarne" gardijske..a to su tigrovi i pauci..
treba imati na umu specificnosti nastanka odredjenih brigada i obuku koju prosle..
ne pada mi na pamet mjerkati nase gardijske,vec samo ukazati na neopravdanpo zaobilazenje 3 i 5 gardijske..
recimo samo junastvo 3 bojne-3 gardijske u kasicu,kada je brod zavijen u crno bio tog sijecnja 1993 godine..u 5 su usle legendarna 108 i 204 brigada,kao i 109 sa vinkovcanima..
gubitci koje imala 3 gardijska mislim da govore sami za sebe koliku su zrtvu podnjeli slavonci..
priznat cu da sam zeru subjektivan kod 3 gardijske,ali zasluzili su da u poviest udju uz bok 1 i 4 gardijske

Inkvizitor
19-11-2011, 17:15
Naravno da se u tom gradiranju dogode i "nepravde" ali nikome to nije cilj. I ne možeš sve spomenuti.

Sve gardijske brigade su bile jedna drugoj uz bok i masu drugih manjih postrojbi

patriot
19-11-2011, 17:27
Naravno..jedna derventa ili vitez su imale preko 300 poginulih pripadnika,sto je enormno puno uzevsi u obzir velicinu gradova i brigada..
Ali takodjer je cinjenica da u javnost dvije gardijske uvijek isplivaju..da me se krivo ne shvati..to uopce nije do pripadnika ili zapovjednog kadra,nego vecinski do medija..

exx
19-11-2011, 17:40
Exx ,

No zanimljivo ,jedan od prvih poteza Stevana Šupka Mesića je bilo upravo rasformiranje 1.HG Zdruga , valjda kao znak ,,zahvalnosti,,

Da mamu im j...osjetio sam taj njihov potez na svojoj koži i završio sa snovima o vojnom pozivu.... Hm,vidim da imaš poznat mi grb jedne postrojbe u avataru

exx
19-11-2011, 17:44
moram nesto istaknuti i sto me osobno strasno smeta kad krene prica o gardijskim brigadama..a to je neopravdano i neosnovano iskljucivanje slavonaca..dakle,ne referiram se na niciji post,vec na svoje iskustvo u razgovoru sa obicnim ljudima i onim malo strucnijim..imao sam x rasprava na tu temu..
treba imati na umu specificnosti nastanka odredjenih brigada i obuku koju prosle..
ne pada mi na pamet mjerkati nase gardijske,vec samo ukazati na neopravdanpo zaobilazenje 3 i 5 gardijske..
recimo samo junastvo 3 bojne-3 gardijske u kasicu,kada je brod zavijen u crno bio tog sijecnja 1993 godine..u 5 su usle legendarna 108 i 204 brigada,kao i 109 sa vinkovcanima..
gubitci koje imala 3 gardijska mislim da govore sami za sebe koliku su zrtvu podnjeli slavonci..
priznat cu da sam zeru subjektivan kod 3 gardijske,ali zasluzili su da u poviest udju uz bok 1 i 4 gardijske

Slažem se,nakraju tjekom akcije Maslenica 3 bojna 3 GBR izvela je helikopterski desant prvi puta u ratu sa tom veličinom postrojbe.
1 I 4 GBR smatraju se udarnima isključivo zbog količine terena i zahtjevnosti operacija koje su izvele tjekom rata a i po obuci su za trunu strčale iznad ostalih.ne zaboravimo,1 JE 1 GBr i rasadnik kadra za sve ostale,
U svakom slučaju gardijske su brigade bile oštrica HV-a,a ak bi oni i zapeli negdje za to su postojale manje ekipe

exx
19-11-2011, 17:59

Samo da se nadovežem... Naime,3 i 5 GBR,kao i dobrim djelom 2 GBR, malo su bile manje eksponirane iz zapravo bizarnog razloga.Nakon 1992 većina oslobodilačkih akcija odvijala se na potezu Lika-Dubrovnik-HRHB,gdje su kao nosioci napada snaga HV-a korištene u cjelosti 1 i 4 GBR,7 GBR,ponekad 9 GBR,djelovi 2 GBR,te poput akcije Maslenica djelovi 3 GBR. Prvenstvena zadaća 3,5 i 2 GBR bila je djelovanje na prostorima istočne i Zapadne ASlavonije i Banije zbog možebitnih kontra udara jna kao odgovor na napadne akcije HV-a..Svakako i ta činjenica ima veliki utjecaj na "rangiranje" 1 i 4 GBR,odnosno ne toliku eksponiranost npr 3 GBR.

Graničar Jozo
19-11-2011, 18:01
je da je off, ali me zanima vaše mišljenje o odnosima snaga (oprema, moral, znanje, zapvijedni kadar itd.) gardijskih brigada HVO-a i HV-a. OK, malo naivno pitanje, ali eto, zanima me.

Posebno ako je netko imao iskustva i sa jednim i sa drugim.

exx
19-11-2011, 18:06
Exx ,

Kad smo već spomenuli Zdrug i desant za koji se u javnosti nezna,tj činjenicu da je upravo 3gpb Zdruga bila prva postrojba HV-a u Kninu,spomenimo i da je u isto vrijeme 1 gomb Zdruga "vadila kestenje iz vatre" kod Obrovca,tj čupala 9 gbr koja je naišla na probleme,dok je 2 bojna bila nešto dalje... O Zdrugu mislim dosta,na 3 pravca najteže zadaće,udaljenost između rejona djelovanja stotine km i sve odrađeno za 5

ljuta trava
19-11-2011, 18:20
Kad smo već spomenuli Zdrug i desant za koji se u javnosti nezna,tj činjenicu da je upravo 3gpb Zdruga bila prva postrojba HV-a u Kninu,spomenimo i da je u isto vrijeme 1 gomb Zdruga "vadila kestenje iz vatre" kod Obrovca,tj čupala 9 gbr koja je naišla na probleme,dok je 2 bojna bila nešto dalje... O Zdrugu mislim dosta,na 3 pravca najteže zadaće,udaljenost između rejona djelovanja stotine km i sve odrađeno za 5

Poznato je , ali ti momci su stvarni profesionalci i šute o svemu .Osobno ih puno poznajem , uostalom iz mojeg sela je bilo dosta momaka , a usudio bih se reći i sama matica zdruga .I moj mlađi brat je poginuo kao pripadnik Zdruga .

ljuta trava
19-11-2011, 18:31
Mnogi nešto zaboravljaju.Da nije samo Oluja donijela oslobađanje tih prostora.Od Kupresa na dalje rađen je niz akcija da bi se došlo u situaciju da se napravi Oluja .Ma svaki dan je rađena akcija išlo se u male akcije iz dabna u dan i potiskivani su."Čačkalo" se stalno ,kome to sada opisati.A što se tiče logistike ljudi moji pa nije nedostajalo "ptičijeg mlijeka".Od cigara pa na dalje svaki je pripadnik gardijske dobivao sve.Ne znam baš kako je to išlo sa domobranskim brigadama ali vodilo se računa u o terenskim dodacima plaćama svemu.Ma nije ni zanemarivo kada je vojnik zadovoljan baš svačim .O opremi da ne govorim i odorama a streljiva pa koliko treba je bilo.Samo udri.:):)I udaralo se.:):)

U pravu si Mardar kada naglašavaš , da se Oluja nije dogodila slučajno , prije Oluje se dogodilo nekoliko strateški bitnih vojnih operacija koje su zajedno izvodile snage HV i HVO .Oluja je kruna svih tih operacija , i rekao bih bitka svih bitki .Oluja kao kruna svih napora Hrvatskih snaga i vojnom i u logističkom , kao i strateškom smislu .Zaista mnogi zaboravljaju , cijelo vrijeme rata nestašica nije bilo , uredno su isplaćivane plaće i mirovine , opremana i uvježbavana vojska , nabavljano naoružanje , te istovremeno zbrinjavano na stotine tisuća prognanika i izbjeglica i pružana pomoć Hrvatima u Herceg-bosni .Zbog svega navedenog , danas možemo biti zahvalni svim pripadnicima HV i HVO , te naravno nezaboravnim osobama i pravim i istinskim vođama , Dr.F.Tuđmanu i najboljem ministru kojeg je RH ikada imala Gojku Šušku .

mardar
19-11-2011, 18:53
je da je off, ali me zanima vaše mišljenje o odnosima snaga (oprema, moral, znanje, zapvijedni kadar itd.) gardijskih brigada HVO-a i HV-a. OK, malo naivno pitanje, ali eto, zanima me.

Zapovjedni kadar školovan tijekom rata u istim nastavnim centrima.Oprema, moral i znanje isti ,baš se nisu ni potpisivali samo tako profesionalni ugovori stihijski i da su se popunjavale te gardijske brigade da bi se stvorila brojnost.Logistika potpuno ista i odrađivala je svoj posao.Hoćete jedan primjer sa Male Golije.Zamislite sada sebe na minus 18 u mokroj odori jer smo se tijekom izlaska na prve linije gdje smo mjenjali one koji su tu već bili,upali u oluju i potpuno mokri došli na bunkere.Vatru ne smiješ naložiti već je noć.Ja znam da se u tim uvjetima ne bi vratio više sa Male Golije,a sada zamislite da je do svakoga od nas logistika i u takovim uvjetima donijela novu novcatu odoru čarape,jakne sve.Pa crkli bi mi gore.Ma ovo je samo primjer što su sve činili.Ali su nas znali i recimo pri redovitim smjenama kada bi trebali kući provoditi po petnaestak dana dizati i treći dan.(jebem ti u birtiji te nađe :):):) )Ponovo na teren.Ostajalo se po 70-80 dana na linijama u komadu.Puštani jesmo bili recimo u Livno nije bilo nekih dugih odmora i odlazaka kući.
Pa eto ja ću od zapovjednika mada nije moj zapovjednik bio u gardijskoj ponovo spomenuti "Glavu" -Glasnovića.Baja Sopta isto .Pa i oni su u rangu ostalih zapovjednika.Pa ne znam može neko sporiti ali po meni su to bili isti sastavi.Isto sve "prepisano".

patriot
19-11-2011, 18:54

neusporedivo..jednostavno je tako..najvise zbog zapovjednog kadra koje je na pocetku bilo katastrofalno kod hvo-a..
no treba imati na umu kako su najbolji sinovi herceg-bosne redom svrstali u gardijske postrojbe RH..recimo,exx bi mogao kazati za zdrug,kao i bojnu zrinski..frankopani puno manje..pa recimo 1 gardijska brigada i narocito 4 gardijska(gento medjugorac)..kod slavonaca je masa ljudi bilo podrijetlom iz herceg-bosne,a mogu kazati za borovo naselje i trpinjsku jer mi uostalom tamo bratic poginuo..doslovno svaka druga kuca je podrijetlom herceg-bosna..

exx-istina,vecina operacija je izvodjena na tom prostoru..miljevacki plato,ravni kotari,lipanjske zore,maslenica,peruca itd..za kasnije se zna kako su isle pripreme za oluju..no bila je i 5 gardijska na jednom susjednom terenu,ali necemo o tome..opet ce ispasti da smo poslali na uskoplje cijelu gardijsku:bravo

@mardar-bas zapovjedni kadar nam je bio boljka,kao i katastrofalni ustroj i manjak profesionalizma tokom 1992 godine..pokazalo se na par mjesta..na stranu glava i njemu slicni,ali falilo je sposobnih zapovjednika..

ljuta trava
19-11-2011, 18:59
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6NwUAfIBMu8

--KAD HRVATSKO SRCE BIJE

Inkvizitor
19-11-2011, 19:05
zamislite situaciju da su Srbi najmalobrojniji u BiH a u Srbiji traje rat, i najborbeniji dio bosanskih Srba ode u Srbiju da se bori a u međuvremenu zarati u BiH.

Šta mislite kako bi prošli.

mardar
19-11-2011, 19:10
Ja govorim o '94 i '95.Znaš kada su se pravi momci i vratili u HVO.Kada su i popunjavane gardijske brigade da se i od HVO-a stvori respektabilna vojska.I ti znaš da je od Kupresa sve drugačije bilo.Do tada ma znam sve.Sve znam .Ako vjeruješ.Pogreški je bilo.Ali je ispravljano u hodu.Siguran sam da je to već '94 i '95 bilo nešto drugo.Vračani ljudi sa školovanja u matične postrojbe i to je urodilo plodom.Primanja ista oprema ista logistika jedna praktično .

A Slavonija pa nije baš bez veze ni čitavo naselje u Vinkovcima nazvano "Mala Bosna" zar ne.A znamo kako je ona prošla i da su Mirkovci bili sa druge strane.Božo Kelava .Petrovići ma ko će imena pobrojati.Pisao sam post neki dan ne bi opet po imenima.A i zaboravilo se po neko ime .

zaba1111
19-11-2011, 19:11

Potaknut pisanjem o zdrugu na ovoj temi pročešljao sam google ,kad tamo vidim da je ta elitna postrojba, na Wikipediji piše najelitnija ,sastvaljena od bojne zrinski i frankopani, od strica sin mi je bio tamo, povratnik iz SADa, znao sam da je bio u specijalnim postrojbama, ali da je u najelitnijim nisam znao, znao sam da je prošao sva ratišta i ranjen je 95 u Mrkonjiću.
Stvarno sramota da dosad nisam znao da mi je prvi rođak, a i jedan od nadražih bio u najelitnijim postrojbama(ako sam dobro shavtio), čovjek inače skroman, nije ni nervozan ni agresivan, bahatost ne zna ni šta znači, umirovljen je kad i svi ostali iza 2000., Kad se ženio u 45. cijelu je večer plesao ,a šta će sad, kad je pitao mene koliko je sati , rekoh pola 4, kaže dobro je, još malo :) inače čovjek legenda i dobričina
Naiđoh i na sliku , 5. po redu.
http://www.hkv.hr/images/stories/Slike02/bf_08_ratna.jpgjpg

Na forumu HR se spominje da je oko 80% zdruga bilo iz HB.

patriot
19-11-2011, 19:16
tako negdje po postotku je bila bojna zrinski..zdrug nesto manje,ali samo nesto:D
Na slici zulu slavica..
@mardar..to je vec druga prica..kad i stvorene profi gardijske i drugacije ustrojene..onda se vec i moglo pripremati ofanzivne akcije i to samostalno,sto se vidjelo i pred washington..
a mirkovci su uz borovo uvjerljivo najgora cetnicka zgadija..sanjam dan da se opet skupe hr navijaci i bez policije promarsiraju prvo krzo mirkovce,a onda u borovo..ajme da mi je to doziviti

Inkvizitor
19-11-2011, 19:18
Na forumu hr znaju reć da je zdrug bio šminkerska postrojba gdje su rođe dovlačili rođe...uglavnom jedni kažu, dobri su bili a drugi..ma gdje su oni ratovali..U Diznilendu..

patriot
19-11-2011, 19:20
Na forumu hr znaju reć da je zdrug bio šminkerska postrojba gdje su rođe dovlačili rođe...uglavnom jedni kažu, dobri su bili a drugi..ma gdje su oni ratovali..U Diznilendu..
tko,worm :D..ja nisam primjetio da itko kaze kako su sminkeri,vec su kazali za bsd da su sminkeri u usporedbi sa zdrugom i obukom koja onda bila u sepurinama..
ali moze biti da nisam nabasao na taj thread..za postrojbu koja sve zadace ispunila i uz minimalne gubitke reci da su sminkeri moze vojno-povijesni analfabet

mardar
19-11-2011, 19:22
tako negdje po postotku je bila bojna zrinski..zdrug nesto manje,ali samo nesto:D
Na slici zulu slavica..
@mardar..to je vec druga prica..kad i stvorene profi gardijske i drugacije ustrojene..onda se vec i moglo pripremati ofanzivne akcije i to samostalno,sto se vidjelo i pred washington..
a mirkovci su uz borovo uvjerljivo najgora cetnicka zgadija..sanjam dan da se opet skupe hr navijaci i bez policije promarsiraju prvo krzo mirkovce,a onda u borovo..ajme da mi je to doziviti

Pa tema otvorena o 95 pa i ja tako drobim.:):):)

Inkvizitor
19-11-2011, 19:26
tko,worm :D..ja nisam primjetio da itko kaze kako su sminkeri,vec su kazali za bsd da su sminkeri u usporedbi sa zdrugom i obukom koja onda bila u sepurinama..
ali moze biti da nisam nabasao na taj thread..za postrojbu koja sve zadace ispunila i uz minimalne gubitke reci da su sminkeri moze vojno-povijesni analfabet

ma ne samo on, doduše ne svi tako oštro kao on ali zna se tu i tamo naći sličan post..

caporegime
19-11-2011, 19:33
ja ih znam dosta iz zdruga i svaki je bio pravi borac.
većina tih što se podcjenjivački odnose prema zdrugu u prisustvu bivših vojnika iz zdruga bi šutili i gledali u pod.

Inkvizitor
19-11-2011, 20:14
na forumu hr ima pravih ratnika na podforumu domovinski rat. Tamo ih moderira jedan orjunaš, jugoslavenčina, ne smije ih baš otvoreno šikanirati ali ispotiha ih maltretira, opominje, zaključava, briše pa ponekad i banira.

Bila bi prava stvar nekako ih dovesti ovamo.

Ilirk@
19-11-2011, 20:15
zovite ljude amokar, jer kad forum hr padne u ruke sdp-a, orjunaši će biti unaprijeđeni u ubernadsistemasministratore.

Inkvizitor
19-11-2011, 20:18
Što se tiče same teme a to je mogućnosti Srbije 95-te svi znamo kakva je situacija bila. Vojska bez goriva, ekonomija u rasulu, nema šanse za ikakvu veći intervenciju. Siguran sam da se ne bi umješali da je pao cijeli zapdni dio RS-a sa Banjalukom. A i kuda bi pomogli. Preko istočne Slavonije. Ni u ludilu. Tamo su lomili zube na 2000 ljudi a kamoli pred ukopanim i naoružanim neprijateljem željnim revanša.

preko koridora. Ni u ludilu. Tko bi poslao vojsku u kreševo, uskom stazom na dometu topničkih cijevi i na dlanu. A u drugom smjeru šiba kolona izbjeglica koja je kako i Slobo veli zakrčila sve puteve.

preko istočne Bosne. Nema šanse.

jedino što su mogli preko istočne hercegovine napasti jug Hrvatske. Ali ni za to nije bilo šanse.

Inkvizitor
19-11-2011, 20:18
zovite ljude amokar, jer kad forum hr padne u ruke sdp-a, orjunaši će biti unaprijeđeni u ubernadsistemasministratore.

pa u čijim je sad rukama nego njihovim i uvijek je bio.

Ali ljudi se ne žele pomjerati čak i kad su šikanirani.

caporegime
19-11-2011, 20:26
Što se tiče same teme a to je mogućnosti Srbije 95-te svi znamo kakva je situacija bila. Vojska bez goriva, ekonomija u rasulu, nema šanse za ikakvu veći intervenciju. Siguran sam da se ne bi umješali da je pao cijeli zapdni dio RS-a sa Banjalukom. A i kuda bi pomogli. Preko istočne Slavonije. Ni u ludilu. Tamo su lomili zube na 2000 ljudi a kamoli pred ukopanim i naoružanim neprijateljem željnim revanša.

preko koridora. Ni u ludilu. Tko bi poslao vojsku u kreševo, uskom stazom na dometu topničkih cijevi i na dlanu. A u drugom smjeru šiba kolona izbjeglica koja je kako i Slobo veli zakrčila sve puteve.

preko istočne Bosne. Nema šanse.

jedino što su mogli preko istočne hercegovine napasti jug Hrvatske. Ali ni za to nije bilo šanse.

e vidiš. ove prve dvije stvari su ključne za razumijevanje zašto srbija nije mogla učiniti ništa konkretno ni korisno za popravljanje situacije zapadno od koridora.
njezina snaga je još 91' bila načeta. 95' su imali istu onu jna koja je samo promijenila ime, samo 5 godina stariju, neodržavaniju, raspadnutiju kao i neopisivo demoraliziranije kandidate za rat (rezervni sastav kao jedini ljudski kadar) koji i u vrijeme najvećeg morala i osjećaja nadmoći, 91' nisu suštinski pokazali ništa. ni brojkom i odzivnim postotokom ni djelom

transport goleme količine vojske (u mjeri dovoljnoj za vraćanje inicijative) kroz jednu usku cestu na puškometu protivnika, u kratko vrijeme bi rezultirao istom scenom kao i u falaisu 1944 godine.

ali, napasti svim snagama jug hrvatske kao sredstvo pritiska i rasterećanja bojišnice im je bila zapravo jedina šansa. jesu li to vidjeli ili nisu ili su procijenili da im takav aranžman također ne bi donio ništa dobro, ne znam.

ne treba zanemariti ni okolnost da bi eventualni poraz srbije u takvom sukobu povlačio mnoge daljnje unutarnje i vanjskopolitičke probleme za sobom.
počeo od kosova i sandžaka preko sve neposlušnije crne gore pa sve do nestabilnosti i preko granice. tu si albanija, nikad stabilna makedonija, uvijek gladna bugarska....
iz ove perspektive se ne čini previše problematična situacija ali iz one, na sve se trebalo računati a slobo nije bio naivac i budala pa da igra riskantnu igru u kojoj se u trenu može sve dobiti ali i sve izgubiti.

Inkvizitor
19-11-2011, 20:32
e vidiš. ove prve dvije stvari su ključne za razumijevanje zašto srbija nije mogla učiniti ništa konkretno ni korisno za popravljanje situacije zapadno od koridora.
njezina snaga je još 91' bila načeta. 95' su imali istu onu jna koja je samo promijenila ime, samo 5 godina stariju, neodržavaniju, raspadnutiju kao i neopisivo demoraliziranije kandidate za rat (rezervni sastav kao jedini ljudski kadar) koji i u vrijeme najvećeg morala i osjećaja nadmoći, 91' nisu suštinski pokazali ništa. ni brojkom i odzivnim postotokom ni djelom

transport goleme količine vojske (u mjeri dovoljnoj za vraćanje inicijative) kroz jednu usku cestu na puškometu protivnika, u kratko vrijeme bi rezultirao istom scenom kao i u falaisu 1944 godine.

ali, napasti svim snagama jug hrvatske kao sredstvo pritiska i rasterećanja bojišnice im je bila zapravo jedina šansa. jesu li to vidjeli ili nisu ili su procijenili da im takav aranžman također ne bi donio ništa dobro, ne znam.

ne treba zanemariti ni okolnost da bi eventualni poraz srbije u takvom sukobu povlačio mnoge daljnje unutarnje i vanjskopolitičke probleme za sobom.
počeo od kosova i sandžaka preko sve neposlušnije crne gore pa sve do nestabilnosti i preko granice. tu si albanija, nikad stabilna makedonija, uvijek gladna bugarska....
iz ove perspektive se ne čini previše problematična situacija ali iz one, na sve se trebalo računati a slobo nije bio naivac i budala pa da igra riskantnu igru u kojoj se u trenu može sve dobiti ali i sve izgubiti.

prvo i osnovno je ekonomija u rasulu. Ekonomija vodi rat. Nemaš goriva, nemoš ratovat. To je i Hitler znao 41-ve pa nije išao na Moskvu nego na naftna polja južne Rusije.

Srbija nije imala šanse ništa napravit 95-te,. Da je mogl aona bi to i napravila. Slobi je kamen pao sa srca kad su ga Ameri pozvali u Dayton. Otišao je tamo veselo ko dijete po čokoladu.

A riskirati ipak rat sa takvom vojskom koja nema resursa za tri dana rata i totalni poraz..Slobo nije bio toliko lud ma šta tko mislio o njemu.

Graničar Jozo
19-11-2011, 22:04
@ patriot, mardar, exx, trava...

a kakva je bila opremljenost (i sve ono šta sam nabrojao prije) među GB unutar samog HVO-a?

za domobrane pukovnije nema smisla jer su one bile zadnja rupa na sviralu. mom starom je logistika rekla da ide kupiti sve šta mu treba kod srba (živa istina).

Graničar Jozo
19-11-2011, 22:13
A riskirati ipak rat sa takvom vojskom koja nema resursa za tri dana rata i totalni poraz..Slobo nije bio toliko lud ma šta tko mislio o njemu.

nije on bio lud ni prije oluje. slobo je još tada bio bjesan na bh srbe što ovi izvode, i šta sve traže. Bili su nekakvi dokumenti predsjedništva iz tog vremena objavljeni u slobodnoj bosni. to sam čitao ovo ljeto.

Inkvizitor
19-11-2011, 22:19
Koliko ima istine u onome što je napisao jedan lik..da je dan prije Oluje prebačen gro krajiških specijalaca kod Kupresa i da je zato Krajina brzo pala.

Mislim priča je ..ono nitko nikad o tome nije rekao ni iz naših ni iz srpskih izvora..takvo nešto se ne bi moglo sakrit..

mardar
19-11-2011, 22:31
@ patriot, mardar, exx, trava...

a kakva je bila opremljenost (i sve ono šta sam nabrojao prije) među GB unutar samog HVO-a?

za domobrane pukovnije nema smisla jer su one bile zadnja rupa na sviralu. mom starom je logistika rekla da ide kupiti sve šta mu treba kod srba (živa istina).

Pa recimo da sam 95 dobio vrhunski ranac sa aluminijskom konstrukcijom i ja i svako od onih koji si potpisali ugovor.Tako nešto valjda smo svi dobili.Streljiva koliko ti treba.Od oružja što hoćeš .Bilo je heklera falovki svega .Ne početak govorim o 95 ali ja sam ciganku sam kupio još 91.Zolja koliko hoćeš ma nije svako ni htio tuči iz njih .Rpg si mogao uzeti ako hoćeš.Pa tegli.Neko bi onda i punjenje nosio iz tebe granate ..Ma Joj sada mi to nekako sve ovisi i koji su rod ma mogao sam uzeti dosta toga u 95.Bombe sam vratio 96 tek imao sam ih sanduk kući jebi ga izađeš iz autobusa sa opremom sve na tebi prsluk streljivo.Istreseš kući ali ti poslije mrsko ponovo tegliti sa sobom kada opet možeš uzeti.

A bilo čokolade mlijeka konzerve podravkine ono što sada kupuješ u konzumu.Mineralne i obične vode flaširane .Ma ja sam znao djeci donijeti pun ranac čokolada hahahahahahahaha onih braco i seka.Imala je svaka satnija i svoja vozila mi smo i nekog micubišija imali sjedne nas desetak.Kamione ne znam jebote nije falilo ničeg eto neka me neko ispravi.

mardar
19-11-2011, 22:44
Koliko ima istine u onome što je napisao jedan lik..da je dan prije Oluje prebačen gro krajiških specijalaca kod Kupresa i da je zato Krajina brzo pala.

Mislim priča je ..ono nitko nikad o tome nije rekao ni iz naših ni iz srpskih izvora..takvo nešto se ne bi moglo sakrit..

Ma daj koliko ih je nabrojao nije ih imala Srbija toliko hahahahaha.Pa što mislite da se specijalci tako stvarali.Nađite na internetu što jer sve izviđać mpr morao proči i u onoj JNA i koliko ih je bilo u čitavoj Jugi.Tako i diverzanti.Ili padobranci a ne zaboravite JNA je jaka bila.Pa meni je vojni rok čitav obuka bio od plivanja do skijanja i pokretnog logorovanja.A na čitavom Topčideru u stvari u Beogradu nas bilo 150.Mjesec dana preživljavanja hodalo se po Pešteru i Goliji ali Goliji u Srbiji.Ma Inkvi šuplje priče to sam naletio negdje razbaciju se ciframa siguran budi.Mislim ovo za JNA je primjer samo.A recimo što su naši prolazili na tim obukama u HV recimo već se ovdje pisalo.I kolika je prolaznost bila.Ma neko ih proutvodio kao mna traci .ne bi da ih je klonirao .

Inkvizitor
19-11-2011, 22:57
Ma daj koliko ih je nabrojao nije ih imala Srbija toliko hahahahaha.Pa što mislite da se specijalci tako stvarali.Nađite na internetu što jer sve izviđać mpr morao proči i u onoj JNA i koliko ih je bilo u čitavoj Jugi.Tako i diverzanti.Ili padobranci a ne zaboravite JNA je jaka bila.Pa meni je vojni rok čitav obuka bio od plivanja do skijanja i pokretnog logorovanja.A na čitavom Topčideru u stvari u Beogradu nas bilo 150.Mjesec dana preživljavanja hodalo se po Pešteru i Goliji ali Goliji u Srbiji.Ma Inkvi šuplje priče to sam naletio negdje razbaciju se ciframa siguran budi.Mislim ovo za JNA je primjer samo.A recimo što su naši prolazili na tim obukama u HV recimo već se ovdje pisalo.I kolika je prolaznost bila.Ma neko ih proutvodio kao mna traci .ne bi da ih je klonirao .

OK OK..zato i pitam..priča ima šupljina i curi na sve strane..al eto..neki i povjeruju..

exx
19-11-2011, 23:04

Mama im je bila šminker

Inkvizitor
19-11-2011, 23:08
pročitao sam da je američki vojni ataše ili nešto slično prilikom jedne posjete HR pitao u stožeru..nakon 2000-te..gdje vam je ona postrojba( mislio je na zdrug) s kojom smo vježbali..( valjda nakon rata na nekom poligonu , Slunju..gdje li)..pa su mu rekli..ovaaj..onaaj rasformirana je..

ovaj nije mogao doći sebi..kao pa to vam je bila postrojba koje se ne bi posramila nijedna vojska na svijetu..kao vježbati s njima je bio užitak svakom profi vojniku..

exx
19-11-2011, 23:10
Potaknut pisanjem o zdrugu na ovoj temi pročešljao sam google ,kad tamo vidim da je ta elitna postrojba, na Wikipediji piše najelitnija ,sastvaljena od bojne zrinski i frankopani, od strica sin mi je bio tamo, povratnik iz SADa, znao sam da je bio u specijalnim postrojbama, ali da je u najelitnijim nisam znao, znao sam da je prošao sva ratišta i ranjen je 95 u Mrkonjiću.
Stvarno sramota da dosad nisam znao da mi je prvi rođak, a i jedan od nadražih bio u najelitnijim postrojbama(ako sam dobro shavtio), čovjek inače skroman, nije ni nervozan ni agresivan, bahatost ne zna ni šta znači, umirovljen je kad i svi ostali iza 2000., Kad se ženio u 45. cijelu je večer plesao ,a šta će sad, kad je pitao mene koliko je sati , rekoh pola 4, kaže dobro je, još malo :) inače čovjek legenda i dobričina
Naiđoh i na sliku , 5. po redu.
http://www.hkv.hr/images/stories/Slike02/bf_08_ratna.jpgjpg

Na forumu HR se spominje da je oko 80% zdruga bilo iz HB.

Ovo su Frankopani sa Brunom Zoricom,Zulu

caporegime
19-11-2011, 23:16

ajde prvo sam sebi ostavi pitanje ima li ikakve, i najmanje logike i mogućnosti veliku skupinu vojnika odvesti od pragova njihovih kuća na nebitan teren a i vrapci cvrkuću na grani kak ose za koji dan očekuje napad i to baš u pravcu njihovih kuća.
plus to što se već neko vrijeme raspoitujem kod znanaca, bivših specijalaca i ludi koji su iali pristu informacijama. svi me u čudu gledaju. i nitko ne zna ništa.
onako kako je opisano manje više svaki dočasnik bi imao u vid u ta saznanja.
ne budi smiješan inkvi.
od izvora nevjerodostniji može biti samo izvorov argumentacijski slijed.

exx
19-11-2011, 23:18
pročitao sam da je američki vojni ataše ili nešto slično prilikom jedne posjete HR pitao u stožeru..nakon 2000-te..gdje vam je ona postrojba( mislio je na zdrug) s kojom smo vježbali..( valjda nakon rata na nekom poligonu , Slunju..gdje li)..pa su mu rekli..ovaaj..onaaj rasformirana je..

ovaj nije mogao doći sebi..kao pa to vam je bila postrojba koje se ne bi posramila nijedna vojska na svijetu..kao vježbati s njima je bio užitak svakom profi vojniku..

Išli su par puta neki iz Zdruga u SAD na tečaje zapovjedanja planinsko-brdske postrojbe u ljetnim i zimskim uvjetima,a bili su na svakom i sas,legionari,neke izraelske postrojbe,od amera sealsi,rangeri,82 zd,marinci i ta njihova elita..
prvi puta bili pozvani kao gosti,pa da kao vide naši kak elita radi...suma sumarum,ovi naši manijaci rasturili po svim stavkama sve ostale,nakon tog ljetnog tečaja poziv dobili pod obavezno morate na zimski,i tak ukrug... ameri i ostali nisu vjerovali ,dok svi na spavanje ovi naši udri po i preko brda,odradi kaj treba i amen...zato i te izjave amera jer su redovno dolazili u Rakitje i gledali vježbe i obuke

ljuta trava
19-11-2011, 23:19

--Oni koji znaju što su bile bojne Zrinski i Frankopan , koje se kasnijim preustrojem najvećim dijelom postale 1.HG ZDRUG , kao borbeni dio i elitna postrojba u sastavu 1.HG ZBORA , koji se sastojao i od počasne bojne ,4.gbpn itd . itd .
Kakav je bio i što je bio 1.HG Zdrug , znat će se jednog dana , ali pripadnici te postrojbe su zaista pravi profesionalci koji su obučavani po receptu Legije stranaca i NATO pakta od dana svog osnutka , čak su se Amerikanci raspitivali , gdje je su oni vojnici sa kojima su imali odličnu suradnju , gdje je Zdrug , ali kao što sam pisao Mesić je napravio sve da uništi Zdrug , sljednik Zdruga je BSD u Delnicama u čijem sastavu su preostali pripadnici Zdruga .Koliku je štetu napravi Mesić sa svojim glupavim potezom , pokazuje se danas nakon 11 godina , kada HV počinje raditi obuku prema matrici na kojoj je Zdrug --diplomirao već davno .Pripadnici Zdruga , između ostalog bili su i sudionici bitke za Vukovar , Dubrovnik itd.

Inkvizitor
19-11-2011, 23:21
ajde prvo sam sebi ostavi pitanje ima li ikakve, i najmanje logike i mogućnosti veliku skupinu vojnika odvesti od pragova njihovih kuća na nebitan teren a i vrapci cvrkuću na grani kak ose za koji dan očekuje napad i to baš u pravcu njihovih kuća.
plus to što se već neko vrijeme raspoitujem kod znanaca, bivših specijalaca i ludi koji su iali pristu informacijama. svi me u čudu gledaju. i nitko ne zna ništa.
onako kako je opisano manje više svaki dočasnik bi imao u vid u ta saznanja.
ne budi smiješan inkvi.
od izvora nevjerodostniji može biti samo izvorov argumentacijski slijed.

pa nisam ja pričao priču jeboga ti..i jasno sam napisao šta mislim o priči..

exx
19-11-2011, 23:22
Poznato je , ali ti momci su stvarni profesionalci i šute o svemu .Osobno ih puno poznajem , uostalom iz mojeg sela je bilo dosta momaka , a usudio bih se reći i sama matica zdruga .I moj mlađi brat je poginuo kao pripadnik Zdruga .

Ma znaju ovako ljudi bliskiji vojnoj tematici i oni koji imaju poznanike iz te postrojbe,općenito se iz ne znam kojeg razloga prešućuje ta činjenica,čak i u najvećem broju svih mogućih dokumentaraca o Oluji.
Duvanjsko polje dalo je puno velikih hrvatskih sinova i ratnika,a samozatajnost i nenametljivost su ih krasili,a nažalost kao i mnoge druge iz HR su ih šutnuli u stranu umjesto da iskoriste sve njihove kvalitete i znanja.

exx
19-11-2011, 23:28
--Oni koji znaju što su bile bojne Zrinski i Frankopan , koje se kasnijim preustrojem najvećim dijelom postale 1.HG ZDRUG , kao borbeni dio i elitna postrojba u sastavu 1.HG ZBORA , koji se sastojao i od počasne bojne ,4.gbpn itd . itd .
Kakav je bio i što je bio 1.HG Zdrug , znat će se jednog dana , ali pripadnici te postrojbe su zaista pravi profesionalci koji su obučavani po receptu Legije stranaca i NATO pakta od dana svog osnutka , čak su se Amerikanci raspitivali , gdje je su oni vojnici sa kojima su imali odličnu suradnju , gdje je Zdrug , ali kao što sam pisao Mesić je napravio sve da uništi Zdrug , sljednik Zdruga je BSD u Delnicama u čijem sastavu su preostali pripadnici Zdruga .Koliku je štetu napravi Mesić sa svojim glupavim potezom , pokazuje se danas nakon 11 godina , kada HV počinje raditi obuku prema matrici na kojoj je Zdrug --diplomirao već davno .Pripadnici Zdruga , između ostalog bili su i sudionici bitke za Vukovar , Dubrovnik itd.

Upravo sam namjeravao napisati ovo o obuci i standardima,ali eto Bogu hvala da ima upućenih..Ove zadnje 2,3 rečenice su poanta svega....sjebali su nešto vrijedno i sad bi to napravili opet...ali nažalost,druga su vremena i ljudi

NorthStand
19-11-2011, 23:34

Ma meni samo drago, da smo mi njih na kraju "isčačkali". haha

mardar
19-11-2011, 23:34
Joj sreo sam Zulua kod Jajca u jednom sranju on i pratitelj mu naišli ma nikada neću zaboraviti njegovu reakciju nikada.Prava ona vojničina.Trebalo bi prostora za pojasniti ali to je ta čitav život da se pamti.Ko zna možda mognem jednom.Ali uglavnom nisu dali dotaknuti 7 srpskih vojnika koji si se predali.i to 7 dana nalon oslobađanja Jajca .Mada i nisu neki "sila " vojnici bili već onako nešto mobilizirano.A u takve su htjeli maltretirati civili koji su došlu u grad tek nakon oslobađanja Jajca .Nisu učestvovali u oslobađanju.Aki bi se svetili.Ja i ne znam što bih napravio jer sam već bio repetirao kada su oni naišli.Zulu i pratilac i pomogli mi do dolaska VP.Ma stisak ruke ovakovog čovjeka i tapšanje po leđima mi je bila medalja .:):)

NorthStand
19-11-2011, 23:38

Dobro ja sam bio mulac u vrijeme rata, pa nisam baš kompetentan pričat o gardijskim postrojbama. Al mišljenja sam, da je ama baš svaka postrojba bila zlatni kotačić u hrvatskoj ukupnoj pobjedi u ratu. I da je svaka doprinjela, upravo toj pobjedi, prema tome ako se mene pita, nema potrebe nijednu isticati.

exx
19-11-2011, 23:41
1hg Zdrug-zrinski i frankopani

http://www.youtube.com/watch?v=BlPvQwPXAeM
http://www.youtube.com/watch?v=EznywpRbRoQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=tcDNX32UZAs&feature=related

mirr.or
19-11-2011, 23:53
U to vrijeme Beograd je bio prilično u jadnom stanju, a vjerujem i ostatak Srbije. Financijski potpuno iscrpljen, a s druge strane, nije se više lako moglo naći niti rezervista niti dobrovoljaca, a sve je manje bilo i ljudi na odsluženju vojnog roka, masovno su se lažirali ljekarski nalazi pred odlazak u vojsku, i masovno su se upisivali fakulteti, da bi se to odgađala vojska. Ne zbog toga što su skužili poantu, nego više iz razloga što je ljudima bilo dosta i Miloševića i izbjeglica kojih je Srbija već bila puna, i sankcija i inflacija, i praznih rafova. Ljudi su često pričali o tome kako su eno došle izbjeglice u susjedstvo, momci za nosit pušku, a nitko ih ne zove u vojsku, dok će njihovo dijete možda poslat u rat. Miloševiću se opasno drmala fotelja, a njegove misli su uvijek bile više prema Kosovu okrenute, to ga je i dovelo na vlast. Pa je sigurno i njemu bio pun kufer problema na zapadu. A sigurno je i on imao nekakve svoje savjetnike i nalogodavce, koje je morao slušati.

S druge strane, Krajišnici su počeli bivati svjesni da gube rat, čak i to nešto financija što je stizalo valjda iz Srbije je vjerojatno počelo bivat sve manje, ljudi koji su htjeli mijenjat granice već su bili mobilizirani, nešto inertnih seljaka Srba nije htjelo dat učešća u tome, bitke sve češće izgubljene. Međunarodna priznanja ne stižu, novca nema. Na sve ponuđeno nisu pristali, jer su se nadali nečemu većem, i šta im je ostalo. Pokupiti stvari otić. Je, ali kako. Nemoš tako lako otić ako si zasrao. Mislim, otić, a ne platit ceh. Moje mišljenje je da su ti neki koji su bili na toj nazovi vlasti u toj rsk, da su oni naložili evakuaciju. Meni se tako čini, jer je jedna masovna histerija i bijeg dozvoljavala da se mnogi koji bi trebali bit kažnjeni, izvuku nekažnjeno. To mišljenje je formirano na osnovu onoga što sam čula od ljudi koji su dolazili, nekoliko ih je bilo smješteno u mojoj kući jedno vrijeme, kao i na osnovu random pregledanih snimaka iz tog vremena, uglavnom na youtube-u. Evakuacija je plan koji je jedino vojsci rsk mogao ići na ruku, ali i Miloševiću, jer je u koloni izbjeglica vidio mogućnost za povećanje srpskog stanovništva na Kosovu, razlog za kukanje pred međunarodnom zajednicom, i tko bi znao šta još, što možda mogu skužit političari ali ne i ja kao dijete iz najobičnijeg naroda.

U Beogradu se diže dreka, opozicija galami na Miloševića da što se ne pomažu naši ljudi tamo, naravno i u narodu se čuje takvih priča, ali i onaj drugi glas, da nemamo ni za jesti, a ne da sad tamo... Milošević je svakako svjestan poraza, sigurno je svjestan i svojih (ne)mogućnosti ali ne bi bio Srbin da poraz ne predstavi kao pobjedu, makar kao djelomičnu pobjedu. Makar moralnu. U očima jednog dijela naroda. Vjerojatno je na prvim narednim izborima dobio najviše glasova onih koji su bili protiv rata, nego ikad do tad. Ipak je on bio mirotvorac..blah. A i primio je i smjestio tolika raseljena lica.

Realno, mislim da nije bilo nikakvih mogućnosti da se tijek promijeni. Jedino možda priznavanjem Hrvatske i otvorenim priznavanjem poraza i pogreški, možda je moglo biti manje raseljenih lica, i manje priča o tome kako su nedužni ljudi masovno protjerani.

mirr.or
20-11-2011, 15:44
Moji rođaci, koji su tada bili smješteni kod mene doma su ovako doživjeli to povlačenje i izbjeglištvo. Pričalo se nekoliko dana o tome kako nailazi vojska, i kako će bit gadno. Ti rođaci su, redom, baba i djed, koje je jedino zanimalo radit seoske poslove, njihov sin, za kog ne znam jeli učestvovao u ratu, nikad to nitko nije pominjao (a imao je negdje trideset i nešto tada, tako da je vrlo moguće) i njegova žena i djeca. U svakom slučaju, ovi stari ljudi nisu mislili ić nikud iz Hrvatske, i nisam ih u Beogradu vidjela niti jednom da nisu bili potpuno uplakani. Njima je jedne noći na vrata došla nekakva srpska vojska, i rekli su im da moraju poći za Srbiju. Oni nisu htjeli i prijećeno im je oružjem. Pozivali su se na to da su od vlasti dobijali upute da ne trebaju nigdje ići i da im se garantira bezbjednost obzirom da nisu ratovali. Rečeno im je da se ne igraju životom i da moraju krenut, jer da neće niti dočekati da ih "ustaše" ubiju, neg će ih ovi odmah, tu. Tako su došli u Srbiju. To dvoje starih su se vratili čim je bilo moguće, ja ne znam koje je vrijeme prošlo do tad. Njihov sin od početka izbjeglištva nije bio s njima, i nije se nikad htio vratit. Sad su mu i djeca već odrasla, a žive negdje u Zemunu i nikad ne pominju ništa.

Graničar Jozo
20-11-2011, 15:56
odakle su ti tvoji miror? ne moraš u mjesto, ali nekakva geogrfska odrednica bi bila OK.

mirr.or
20-11-2011, 15:58
Banovina, Dvor... i sela oko Dvora, uglavnom.

NorthStand
21-11-2011, 04:25
Mislim da je nedvojbeno to, da nije bilo nikakvog plana progona srpskog stanovništva ili kako su ovi u hagu utvrdili entičkog čišćenja tj. "udruženog zločinačkog poduhvata". Jedini plan koji je Tuđman s svojim generalima kovao, je bio taj da se oslobodi "okupirano područje". I siguran sam da su vlasti RSK uvelike odgovorne za histeriju unutar srpskog stanovništva, koje je pod dojmom te sveopće histerije prebjeglo-pobjeglo u BanjaLuku i Beograd. Sve u svemu, nikoga rat nije usrećio, to je valjda jasno.

patriot
25-11-2011, 14:34
Mama im je bila šminker

:cool:
u tihoj noci korak se cuje,kroz kanjon tamni u ponocni sat...
bojna zrinski sad porucuje,dusmanu svakom slomit ce vrat
http://www.youtube.com/watch?v=1O4OXcWq710

uvijek sam mislio kako bi mocno ovo na tribini zvucalo da se umjesto bojne zrinski ubaci:bad blue boys-i sad porucuju,dusmanu svakom slomit ce vrat:evil

gorand556
10-05-2012, 16:47
Jedan zanimljiv dokument koji sam pročitao.Žuti dio jako zanimljiv i obara neke optužbe.

http://www.sense-agency.com/upload/documents/stenografic_records/BHS/41._Sednica_VSO_14.8.1995.pdf

bandira
10-05-2012, 20:12
Jedan zanimljiv dokument koji sam pročitao.Žuti dio jako zanimljiv i obara neke optužbe.

http://www.sense-agency.com/upload/documents/stenografic_records/BHS/41._Sednica_VSO_14.8.1995.pdf

SEDNICA VRHOVNOG SAVETA ODBRANE 14.8.1995. neposredno nakon Oluje

Isječak generala Čopića na temu procjena o mogućnostima obrane istočnoslavonskog korpusa , na toj sjednici
Stranica 11...
"Procjenjujemo da se ovaj korpus ne može uspješno obraniti u slučaju agresije Hrvatske Vojske. On bi najvjerojatnije bio razbijen za jedan do dva dana..."
Sad isječak o brojnom stanju tog istočnoslavonskog korpusa , par dana nakon Oluje (prije dolaska mobilisanih krajišnika i dodatnih pojačanja iz Srbije) , izrečen od istog generala...
Stranica 10...
"Korpus u svom sastavu ima osam brigada , od čega tri u sastavu baranjske divizije. Brojno stanje korpusa iznosi oko 20 000 boraca..."

Kažu srpski generali tada da osam brigada , s 20 000 vojnika , HV pomete za dan-dva...

Isječak , na temu ugroženosti same SRJ i slamanja srpskog nacionalnog bića , izrečen od generala potpukovnika Aleksandra Dimitrijevića ,...
"Najzad , hrvatsko - muslimanska koalicija bila bi ohrabrena da krene u strategijsko ofanzivu protiv ostatka krajine i RS , a eventualni uspeh bi je mogao podstaći da napadne i SRJ...
U celini gledano , ugroženost bezbednosti SRJ bila bi maksimalna , a za posledicu bi , najverovatnije , imala slamanje srpskog nacionalnog bića i uništenje SRJ..."

Oni su se tada bojali za svekoliko srpstvo,a danas prosipaju priču o nekakvom dogovoru.Van pameti

gorand556
10-05-2012, 20:16

Isječak generala Čopića na temu procjena o mogućnostima obrane istočnoslavonskog korpusa , na toj sjednici
Stranica 11...
"Procjenjujemo da se ovaj korpus ne može uspješno obraniti u slučaju agresije Hrvatske Vojske. On bi najvjerojatnije bio razbijen za jedan do dva dana..."
Sad isječak o brojnom stanju tog istočnoslavonskog korpusa , par dana nakon Oluje (prije dolaska mobilisanih krajišnika i dodatnih pojačanja iz Srbije) , izrečen od istog generala...
Stranica 10...
"Korpus u svom sastavu ima osam brigada , od čega tri u sastavu baranjske divizije. Brojno stanje korpusa iznosi oko 20 000 boraca..."

Kažu srpski generali tada da osam brigada , s 20 000 vojnika , HV pomete za dan-dva...

Isječak , na temu ugroženosti same SRJ i slamanja srpskog nacionalnog bića , izrečen od generala potpukovnika Aleksandra Dimitrijevića ,...
"Najzad , hrvatsko - muslimanska koalicija bila bi ohrabrena da krene u strategijsko ofanzivu protiv ostatka krajine i RS , a eventualni uspeh bi je mogao podstaći da napadne i SRJ...
U celini gledano , ugroženost bezbednosti SRJ bila bi maksimalna , a za posledicu bi , najverovatnije , imala slamanje srpskog nacionalnog bića i uništenje SRJ..."

Oni su se tada bojali za svekoliko srpstvo,a danas prosipaju priču o nekakvom dogovoru.Van pameti

To je to.teorije o dogovorenom ratu se lako pobija.

Inkvizitor
10-05-2012, 20:30

Stranica 11...
Stranica 10...

jbt..ovo je novi momenat...

caporegime
10-05-2012, 23:19
eto. sve su sami rekli. ppriznali da im je stanje vojske, opreme i materijala bilo na nuli. dakle, shvaćali su opasnost i nemogućnost obrane u najbližem susjedstvu a kamoli da su odlučili slati zarđalu opremu, tek mobiliziranje ljude s gorivom za uvrhglave tjedan dana, preko koridora dalje za banja luku.
ekononski, politički, vojno, unatoič brojkama oni nisu bili sila koja bi mogla uspješno održavati red na svom terenu i upuštat se u krvave bitke van svojih granica.
slobo je tu bio, kolikogd da se strateški zajebao s počinjanjem rata, bio vrstan taktičar i nije patio od guslanja i patetike i rizika za kompletnu državu.

bandira
11-05-2012, 13:17
eto. sve su sami rekli. ppriznali da im je stanje vojske, opreme i materijala bilo na nuli. dakle, shvaćali su opasnost i nemogućnost obrane u najbližem susjedstvu a kamoli da su odlučili slati zarđalu opremu, tek mobiliziranje ljude s gorivom za uvrhglave tjedan dana, preko koridora dalje za banja luku.
ekononski, politički, vojno, unatoič brojkama oni nisu bili sila koja bi mogla uspješno održavati red na svom terenu i upuštat se u krvave bitke van svojih granica.
slobo je tu bio, kolikogd da se strateški zajebao s počinjanjem rata, bio vrstan taktičar i nije patio od guslanja i patetike i rizika za kompletnu državu.

Kralju,ovde nije upitna pomoć Srbima van Srbije,oni su se bojali da im mi i Bošnjaci ne uđemo u Beograd.
Što je bila vrlo realna opcija.

bandira
16-05-2012, 21:18
Osvrt na suđenje našim generalima u Hagu

Trebalo je sprovesti detuđmanizaciju. Tek kad je ona napravljena, bilo je moguće naivnom Hrvatu, kratke pameti, povjerovati sve one gluposti o Tuđmanu. Onda nije problem ni čitavu garnituru iz 90tih, političara, proglasiti zločincima ili osobama koji su glupavi, nesposobni, lopovi, izdajice, dogovarali se i trgovali sa četnicima i Miloševićem.....sve to onda nije problem.
A kad se sve to prihvati kao takvo, onda je moguće prihvatiti i 24 godine zatvora, i 18 godina robije i zločinački poduhvat i sve ostalo.....sve postaje lakše.

Brijunski transkript i sve izjave na tom sastanku (jedino što još drži presudu) se može gledati iz dvi dijametralno suprotne perspektive :
1. Vodstvo suverene države planira legitimnu vojnu operaciju oslobađanja zemlje
2. grupa ljudi planira kako politički i vojno počiniti zločin i protjerati pripadnike drugog naroda

prva perspektiva je ona koja je povijesno istinita, i iz te perspektive su sve izjave jasne i sastanak je kristalno čist
Iz druge perspektive , tužitelja i Suda, FT je diktator koji koketira sa NDH i ne podnosi pripadnike drugih naroda osim etnički čistih hrvata (paralela sa Hitlerom i arijevcima) i etnički čistog prostora te teritorijalnih pretenzija.
E sad da bi uopće mogla postojati druga perspektiva trebalo je prvo provesti britanski projekt "detuđmanizacije" (krenulo još 1991. sa klanjem srpske djece u Vukovaru) koji su zdušno prihvatili domaći poltroni. trebalo je stvoriti gore navedenu sliku FT-a da bi mogli doći do ovakve presude i nekih budućih nažalost.

Jer da nije provedena detuđmanizacija Brijunski sastanak se nikad ne bi mogao čitati iz ove druge perspektive a dokazi ionako potvrđuju prvu perspektivu.
zamislite da od Tuđmana nije napravljeno to što je napravljeno, kako bi iz te perspektive izgledao Brijunski sastanak ? samo zanimljivo povijesno štivo ...
btw, još jednom, UZP nikad nije predviđen statutom Haškog suda ali je postao uobičajena praksa, kao i suđenje mrtvim ljudima.

I tom kontekstu kao najzanimljiviji dio prekjučerašnje rasprave našim generalima je onaj trenutak kad je tužiteljstvo, pritisnuto neoborivim argumentima obrane generala Gotovine o tome da su gađani isključivo vojni ciljevi reteriralo do te mjere da je Stinger mrtav-hladan izjavio da je napad protupravan čak i ukoliko su gađani isključivo vojni ciljevi
I pritom se nije ni zacrevnio, nije ga bilo sram. Nakon toga, što se tu ima normalnom čovjeku dalje objašnjavati?

I opet odvjetnik Jones izvukao implikaciju, a koja je jedina logična implikacija koja se može izvući iz takve teze: mi nismo imali pravo osloboditi svoj teritorj koji je prethodno okupiran, jer to nismo mogli bez vojničke akcije, a ako se provede vojnička akcija koja udara isključivo na vojne ciljeve i kao takva je protupravna, onda kakvu smo mi to akciju morali poduzeti da bi sve bilo kako treba?
Toga jednostavno nema.

Svatko tko zna bilo što o ratu i ratovanju i o vojnoj taktici zna da je topnička priprema i topnički udari po neprijateljskim vojnim ciljevima na liniji i po dubini (zapovjedni i opskrbi centri, centri veze, logistika, neprijateljsko topništvo itd) preduvjet da se nakon toga krene u pješački napad.

I tu dolazimo do one niti koje se provlači kroz čitav ovaj proces, a koji možemo sada sagledati i s alternativne strane: da smo se mi odličili za napad bez ikakove uporabe topništva, koja bi bila posljedica toga osim što bi poginulo više Hrvatskih vojnika i specijalnih policajaca? Pretpostavimo da bi omjer koji smo imali, a to je 3,5 naprema 1 ( a za napad je potrebno bar 5 do 6 naprema 1, + topnička priprema) bio dostatan da zauzmemo ta dva ključna grada, Knin i Gračac bez uporabe topništva.
Da li bi i tada civili otišli? Naravno da bi otišli, jer oni su odlazili iz Istočne Slavonije zbog mirne reintergracije, a mirna reintegracija, to moramo priznati, nije ni pješački napad, a pogotovo ne pješački napad poduprt topništvom.
Iz djela Sarajeva iz kojeg su se morali povući nakon Daytonskog sporazuma oni su odnosili sve, i to do te mjere da su iskapali grobove i nosili mrtve sa sobom, bez pješačkog napada, a pogotovo pješačkog napada podprtog topništvom.
Dakle, mi donekle možemo shvatiti Merona, Pocara, Robinsona i ekipu, pa čak i Oriea, jer oni nemaju pojma o tome kako Srbi razmišljaju.
Ali mi svi koji živimo ovdje jako dobro znamo da su oni otišli samo i isključivo zato što nisu željeli živjeti u državi koja se zove Hrvatska. I svi mi jako dobro znamo da je to jedina istina, i da je to prava istina. Imate u onom filmu koji su napravili Vranicany (ispričavam se ako nisam točno napisao prezime) i pukovnik Pandža Orkan, sad ne znam zove li se amarcord ili komšije, ali imate tu scenu u kojoj Šešelj negdje na okupiranim djelovima Hrvatske govori domiclnim Srbima nešto u stilu: "kad ustaše udare meni je lako, ja ću za Beograd, a gde ćete vi?"
On njima nije to rekao zato da bi oni što prije pobjegli, nego upravo suprotno, zato što "ustaše nemaju milosti" pa se onda Srbi moraju boriti do zadnje kapi krvi. Međutim, ne samo ovo što im je rekao šešelj, nego čitava ta beogradska propaganda koja im je punila glavu punih 50 godina, kod njih je izazvala suprotan efekt, i sam činjenica da mi doazimo, s topničkim napadom ili bez njega, kod njih je sigurno izazvala puno veći strah nego "protupravni topnički napad" u kojem nije poginuo nijedan civil.

To Stringera nije omelo pa je počeo uspoređivati Knin i Sarajevo. Na licu generala Gotovine tad se vidjela promjena, to ga je opako naljutilo. Međutim, Stringer je dobio žlepu iz pravca iz kojeg je nije očekivao, kad mu je sam Meron postavio pitanje o tome da, kad je već kod Sarajeva, kako to da u Kninu nije pogiuno nijedan civil.
Podsjetimo, u Sarajevu je ubijeno 11 542 ljudi, u Kninu nijedan.
Podsjetimo, tužiteljstvo kao dokaz Gotovinina udjela u UZP-u koristi Gotovininew riječi "Ako dobijemo zapovjed za napad na Knin mi ga za par dana rušimo komplet". Naravno da je tužiteljstvo, kao i raspravno vijeće ovdje zanemarilo kontekst, jer Gotovina nije namjeravao srušiti čitav Knin, jer ga usotalom nije ni srušio. Štoviše, oštećenja na civilnim objektima u Kninu bila su minimalna.
Usporedimo to sad s Mladićevom zapojvedi o napadu na Baš-Čaršiju (koja definitnivno nije legitiman vojn i cilj)

Quote:
Mladić: Za koliko vremena možeš?
Vukašinović: Pa eto, za pet do deset minuta maksimalno.
Mladić: A reci mi, možeš li da tučeš Baščaršiju?
Vukašinović: A može.
Mladić: Molim?
Vukašinović: Mogu, mogu.
Mladić: ... i po Baščaršiji plotun pali.
Vukašinović: Razumem.

I onda je taj tužitelj Stringer, koji je inače bio drugi u procesu protiv Praljka i ostalih, usporedio

bandira
17-05-2012, 20:08
rezime privatnog tajnika Barunice Thatcher, Robina Harrisa u National Review preveden na hrvatski:

Cinične pogodbe u pozadini Mladićevog izručenja
Piše: Robin Harris, National Review

Uhićenje i izručenje bivšeg Generala Ratka Mladića Međunarodnom kaznenom tribunalu za bivšu Jugoslaviju jedan je od onih događaja kada se baš svi mogu radovati – donekle i opravdano. Kao zapovjednik Bosanskih Srba koji je odgovoran za granatiranje Sarajeva (tijekom kojega je ubijeno više od 10.000 civila), te kao osoba koja je posebno ozloglašena za brutalna ubojstva 8 tisuća muslimanskih muškaraca i dječaka nakon pada Srebrenice u srpnju 1995, Mladić ne zaslužuje nikakvu milost. Ali stvari nisu uvijek onakve kakvima se čine na prvi pogled.

Za početak, proanalizirajmo vrijeme njegova uhićenja. Onog jutra kada je Mladić iznenada „otkriven“ vanjskopolitička šefica Europske Unije, Barunica Ashton, već je putovala prema Beogradu kako bi upozorila srpskog predsjednika Borisa Tadića da će daljna odgađanja u Mladićevom izručenju okončati bilo kakve izglede Srbije da postane kandidatkinja za članstvo u Europskoj Uniji. Mladić je poprilično otvoreno živio u Vojvodini, dijelu Srbije koju se nikako ne može smatrati nekakvom izoliranom dalekom zabiti, a brojne su indicije, pa i dokazi, da su i Vojska Srbije i srpski obavještajci dobro znali gdje se Mladić nalazio. Teško je povjerovati da samoproglašeno liberalni Predsjednik Srbije to jedini nije znao.

Mladića se držalo kao aduta za pogodbu. Uvjeti te pogodbe bili su jasni i poznati svima koji su za nju trebali znati u Beogradu, Briselu i u Hagu, iako možda ne i u Washingtonu. Pogodba je imala dva dijela:

Prvi je bio da Srbiji treba biti isplaćena „nadnica u krvi“, i to u obliku izricanja dugotrajnih zatvorskih kazni hrvatskim generalima koji su odgovorni za poraz srpske ekspanzionističke strategije 1995-e godine. Dvojici od trojice hrvatskih generala kojima se sudilo pred haškim tribunalom izrečene su presude od 24 i 18 godina nakon što je Sud utvrdio da su (stvarne) povrede međunarodnog prava koje su se zbile pod njihovom nadležnošću, uključujući ubojstva i palež, predstavljale dio zločinačkog plana dogovorenog na visokoj razini. Dokazi za taj zaključak vrlo su površni, nijedan britanski ili američki Sud nebi na njih trošio vrijeme ozbiljno ih analizirajući. Presude su izazvale gnjev u Hrvatskoj, ali su zadovoljile i srpsko javno mnijenje i političke vlasti od kojih je EU tada očekivala da isporuče Mladića.

Ali Srbiji to nije bilo dosta, imali su još želja. Beograd je zatražio da se Republici Srpskoj, etnički očišćenom srpskom dijelu Bosne i Hercegovine, de facto – a u budućnosti i de iure – prizna nezavisnost. Barunica Ashton, protivno jasno izraženim stavovima Sjedinjenih Država i NATO saveza, otputovala je 13 svibnja 2011 u takozvani „glavni grad“ Republike Srpske, Banja Luku, i time ukazala korisne počasti međunarodnog legitimiteta srpskoj para-državi u Bosni. No to je bio tek početak, u pozadini diplomatskog plana Barunice Ashton nalazi se još jedna nagodba – ona kojom će Srbija, kada jednom konačno prizna nezavisnost Kosova, ponovo biti nagrađena i to baš sa podjelom Bosne i Hercegovine na način koji će pogodovati Bosanskim Srbima – dakle realizirati će se upravo onaj cilj u ime kojega je Ratko Mladić počinio genocid.

Srbija je također poželjela da joj se status kandidatkinje za članstvo u Europskoj Uniji dodijeli u isto vrijeme kada Europska Unija (uz brojna gunđanja i pokoji uvjet) proglasi završetak pregovaračkog procesa sa Hrvatskom i toj zemlji odredi konačni datum učlanjenja u EU. Isticanje te želje i u Briselu je „prelilo čašu“ i na nju je odgovoreno vrlo jednostavno: „Mladić mora biti izručen sada, inače Srbija uopće neće ni ući u vlak za Europsku Uniju“. I tada se, eto, Mladić materijalizirao.

Ovdje opisana cinična manipulacija, je baš ono što mnogi u anglo-saksonskim društvima tradicionalno drže da predstavlja samu srž Europske diplomacije. No svjedno trebamo se ovim pozabaviti i tako što ćemo postaviti pitanje: „Tko je ovdje koga iskoristio?“. U svim fazama rata i poraća u Bosni i Hercegovini europske države nikada nisu propustile priliku da sebe prokažu kao izmanipulirane sudionike u zločinu. Britanija je bila jedna od njih. Britanski vojni zapovjednici svojedobno su pisali službena izvješća da im se Ratko Mladić „dopada“ i da „vjeruju u njegove dobre strane“. Europljani su očito i dan danas korisne budale. Srbija se očigledno odrekla oronulog i ranjenog pješaka, ali igra u kojoj je cilj pobijediti u borbi za Bosnu i Hercegovinu se nastavlja. Sada kada je Srbiji zahvaljujući Mladiću obećan i ubrzani pristup u Europsku Uniju – sve se očigledno odvija po planu.

Amerika bi se, međutim, morala trgnuti. Sjedinjene Države ionako imaju dovoljno briga bez da ih se tjera u još jednu vojnu intervenciju na Balkanu. No ukoliko Washington neograničeno dugo dopusti luksuz da Brisel i Beograd pišu scenarij, tada se ova prljava predstava može izgledno završiti samo na taj način.

http://www.nationalreview.com/corner/268480/cynical-dealing-behind-mladics-extradition-robin-harris#

bandira
17-05-2012, 20:28
Čitajući ovo gore ,vrlo lako se prisjetimo ovoga što ću sada napisat:

Britanija je zbog strateških interesa uvijek morala imati kontrolu nad Balkanom, preko Beograda još od kraljevine Jugoslavije, četnika, draže, Tita pa do Miloševića.
krajem 80-ih i 90. su se borili za očuvanje Jugoslavije i posredno podržavali Miloševića.
kad su shvatili novu realnost i raspad Juge onda su dali Miloševići odriješene ruke a nama uveli embargo , ko janjcima za klanje zavezali noge.
Dali su mu odriješene ruke za novu malu Jugoslaviju tj. veliku Srbiju.

Famozne 1993. kad je Milošević ostvario većinu njihovih i svojih ciljeva a RH počela jačati britanci ulaze u igru preko raznih posrednika i mirovnih planova da zacementiraju stanje.
A stanje je sljedeće :
1.srbi imaju izravan koridor Beograd - Knin za kontrolu situacije nad Hrvatskom (jedinim oponentom Beogradu) preko etnički čistog srpskog teritorija
2. srbi su okupirali pola Bosne. Britanski planovi cementiraju to stanje i daju im 50% bosne a hrvate i muslimane guraju u novi rat za ostatk Bosne dok se Beograd konsolidira.
Dakle 1993. Britanci preko Beograda opet kao nekad kontroliraju prostor Jugoslavije i sve je super i sve je okej.

Onda počinje i njihov projekt detuđmanizacije jer vide da im Franjo Tuđman može samo smetati u pokoravanju RH....(što sam već spominjao na temi o akciji HV medački džep,pisma 6. hrvata "intelektualaca" javnosti zbog pogrešne politike vrhovništva...)

i onda taj Tuđman pokreće Oluju, ključni moment za budućnost Balkana i RH kako se pokazalo.
U par dana je razjebao istureno komandno mjesto Beograda u Kninu i koridor BG-KN koji je trebao služiti da drži RH u podređenoj situaciji.
Dalje HV ulazi u Bosnu zajedno sa Muslimanima (suprotno britanskim planovima iz 1993.) rasturaju srbe, dolaze do Banja Luke i preuzimaju kontrolu nad Balkanom, potpuno suprotno britanskom planu koji je tu ulogu namjenio Beogradu.
Uz to RH ima snažne partnere, Njemačku, SAD i posredno Tursku te savezništvo sa Muslimanima.
Beograd je u roku 5 dana postao šupak Balkana zajedno sa Slobom. Sljedećih godina Srbija se smanjuje a RH jača zahvaljujući savezništvu sa SAD i njemačkom kapitalu. Postaje lider na balkanu. Ipak britanci su sačuvali pola "srpske" bosne kao kapital za budućnost

Onda britanci shvaćaju da imaju još jedan adut a to je Haag. Onda počinje hajka na Tuđmana ali ga nisu ni okrznuli do 2000. jer smo bili homogeni. Ali zato od 2000. počinje detuđmanizacija punom parom uz britanske špijune koji kontroliraju RH iznutra zahvaljujući ravnatelju policije sa 6-mjesečnim iskustvom u policiji. Haag radi svoje domaći beskičmenjaci svoje i tu smo di jesmo. Slično se događa i u srbiji jer im Milošević više ne treba a i previše zna

Uglavnom Oluja zajedno sa Franjom T-uđmanm (čitaj rh) je bila ključni element koji je srušio njihove planove da i dalje koriste beograd kao ekspozituru za Balkan.
Zato Carl Bildt daje onu izjavu 4.8 i isti dan zajedno sa Stolenbergom leti u Beograd iako je trebao po planu doći u ZG. Na sastanku sa Miloševićem izjavljuju da se "sad vidi kako je zapravo RH faktor nestabilnosti i agresije na Balkanu".
U isto vrijeme se javlja famozna salveta o podjeli BiH između Hrvata i Srba ,iako su Hrvati tada u vojnom savezu sa Bošnjacima i sam je autor famozne salvete priznao :"da nije bilo Oluje,nikad sa tim scenarijom ne bi izašao u javnost"...o tome sam isto pisao na ovoj temi.

rijetki su bili britanski političari i lordovi koji su iskakali iz ovih okvira.Jedan od njih je privatni tajnik Barunice Thatcher, Robin Harris

Danas je Beograd opet povezan sa "srpskom" polovicom bosne ,provode politku memorandum SANU verzija 2, rehabilitiraju Dražu...a mi smo u šahu sa presudom Gotovini kao nekad sa Jesenovcom

jedina enigma u cijeloj priči mi je zašto su se 2000-ih amerikanci povukli iz priče o Oluji i Rh kao partnera..

bandira
19-05-2012, 16:46
cijelu "krajinu" je napustilo između 80 i 120 tisuća ljudi (ne zna se ni broj, a koliko je onih što su otišlli prije oluje?) i sad se presuda zadovoljava s ovom konstrukcijom o smišljenom granatiranju 4 grada zbog čega su ih stanovnici od straha napustili. znači, sutra ako prođe bilo kakva presuda, pa i snižena, umanjena, taman tolika koliko su utamničeni, neznatno povećana, drastično povećana... - ali s potvrđenim konstrukcijama o UZP-u - znači u takvom slučaju mi trebamo očekivati da će tko se sjeti (recimo srbija ili bregionalna hrvatska) moći podizati optužnice i progoniti sve znane i neznane sudionike oluje, od stipetića i marekovića do joza i hrvoja iz logističke satnije?!

evo ponovimo ovaj dio:
ako je oluja zločinački pothvat isplaniran na brijunima kako onda samo 2 generala odgovaraju za taj pothvat? gdje je cijela ta "zločinačka vojna hunta" s brijuna, što oni nisu bili na brijunima i provodili oluju? usput, mislim, rezultat oluje je isti i u kninu i u petrinji - srbi otišli pred hv! gdje su generali koji su oslobađali petrinju ili korenicu? kakve onda veze imaju tužiteljevi argumenti da je na knin i još 3 grada palo 5 granata više ili manje, kad je bez obzira na to cijelu "krajinu" napustilo sve što može sjesti na traktor?
usput, kod karlovca se predao cijeli četnički korpus s ljudstvom i tehnikom, nisu završili ni po logorima ni po masovnim grobnicama, a ipak sami su se odlučili otići tih krajeva nakon što su prestali biti "krajina" i ponovo postali mrska im hrvatska.
eno, un je u i oko sarajeva napravio uzp protiv srba koji su nakon daytona kolektivno sjeli na traktore, natovarili namještaj, televizore, garderobu, pa i svoje pokojnike koje su izvadili iz grobova, zapalili kuće i stanove za sobom i otišli iz mrskog im okruženja. mislim, imali su namjeru protjerati srbe jer su predvidjeli da unatoč niti jednoj ispaljenoj granati i u vrijeme mira srbi neće htjeti živjeti u nekoj nesrpskoj državi protiv koje su 4 godine ratovali terorom, masovnim ubojstvima, protjerivanjem, pljačkom i paljevinom, i da će otići svejdeno!