PDA

Pogledaj Full Version : Autonomija sveučilišta ili briga za zapišane feude

caporegime
11-05-2011, 10:14
http://www.jutarnji.hr/radovan-fuchs-uvodi-nove-zakone-iz-podrucja-znanosti-i-visokoga-skolstva/945129/

pošto mi je poznato koliko su hrvatski fakulteti legla privatnih interesa, područja feudalnih privatnih prčija samozvanih stručnjaka, pašaluci ili grofovije na kojemu su neprikosnoveni gazde, baš me zanima je li i ova tzv. pobuna zapravo pokušaj očuvanja svojih privilegija i zadržavanja fakulteta kao privatnih prčija.

Kako vidim, vodeći hrvatski znanstvenici koji rade na inozemnim sveučilištima načelno podržavaju predložena rješenja.
zna li tko što više?

Graničar Jozo
11-05-2011, 10:34
Kompleksno je to pitanje capo. ali kao i svugdje sve se svodi na novac i upravljanje istim. ne treba čuditi da su fakulteti gdje ima najviše studenata kao pravo ili ekonomija protiv toga.

E sad, zbog besplatnog školovanja pojedini fakulteti su u startu u više-milijunskim minusima. A zbog toga će se kresati plaće. A to će opet najmanje osjetiti oni koji su dobro uljebljeni, koji ionako rade mimo sustava i mimo fakulteta. Komercijalni projekti se mogu na prste pobrojati.

Komercijalna djelatnost je strana riječ na fakultetima. :) A s druge strane i kad se izlazi na tržište konkurencija te pokosi cijenom jer nijedan fakultet nema zaposlene da rade isključivo na tim projektima ili čemu već, to rade profesori ili asistenti. A njihov rad je nerealno skup a koliko je kvalitetan ne znam... Malo njih ima podlogu u praksi. Sve su to doktori ponikli iz knjižnice.

U stvari nemam pojma šta će bit. Al eto moje viđenje.

Vepar
12-05-2011, 00:41
Ja sam za to da se onemogući daljnja zloupotreba sveučilišne autonomije i da se konačno dovedu neke stvari u red. Dakle, podržavam predloženo rješenje.