PDA

Pogledaj Full Version : Dalmacija

caporegime
12-12-2010, 22:41
Zbivanja u Dalmaciji

caporegime
09-02-2011, 12:00
http://www.vecernji.hr/biznis/u-dolini-neretve-ntl-pokrece-rat-protiv-konzuma-ivice-todorica-clanak-250057

Graničar Jozo
09-02-2011, 12:09
Zanimljivo je da državne poticaje, u slučaju doline Neretve, ne dobivaju proizvođači, već otkupljivači. Ne znam jesam li dobro zapamtio brojku, ali radi se o 300 milijuna kuna. Jedino što znam pouzdano da ti ljudi u Konzumu, tj. Agrofruktusu stvarno crnče.

caporegime
09-02-2011, 12:34
nemj zajebavat. todorić toliko jak da za sebe uvijek isfura poticaj?
svašta

Graničar Jozo
09-02-2011, 12:52
http://www.slobodnadalmacija.hr/Dubrovnik/tabid/75/articleType/ArticleView/articleId/118656/Default.aspx

U ovoj priči o mandarinama najviše prste ližu otkupljivači koji su ove godine od vlade dobili dodatnih 20 lipa poticaja po kilogramu,što znači ukupno 70 lipa za svaki otkupljeni kilogram mandarina,što znači oko 40 milijuna kuna samih poticaja od države u džepove otkupljivaća.Zatim gdje je zarada od plasmana na inozemno tržište gdje se mandarina plasira po cijeni od 80 euro centi do 1,1 euro i više pa sami probajte izračunati dobit otkupljivača.Za to vrijeme proizvođać bude sretan ako ga prosjek iznese nekakvih 2,5 kn po kilogramu,odbiješ ulazne troškove,troškove berbe pa te ta krvavo odgojena mandarina iziđe cca 2-2,2 kn/kg,a još kada ćeš vidjeti novce za predanu robu-to je drugi par opanaka,pa ti vidi gdje je tko u ovoj priči.Mislim da nigdje u svijetu osim kod nas ne postoji sustav poticanja otkupljivača,već samo proizvođača,tako da tih 70 lp/kg predstavlja extra profit Todoriću i ostaloj mandrili.Po ovome se vidi koliko našem narodu malo treba da bude "sretan",što bi se reklo ovce bili ovce i ostali,jer kad te ošišaju,ti dodatno digneš zadnju nogu da te i pomuzu,a kada to završe mogu te i nabiti nogom.Eto takvi smo i stvarno zavrijeđujemo da nas muzu i strižu Todi i njemu slični.Beeeeeee!!!!

ma ja sam ti, uz to što sam bosanac, i neretljanski gusar :)

a kada je riječ o todoriću ne bi trebalo govoriti na razini mikroekonomije, već na razini makroekonomije.

e sjeti se onih naših poruka o todoriću i ekonomskom konceptu zemlje. Jbg, ne znam šta bi rekao na sve to više.

Inkvizitor
09-02-2011, 13:30
Dalmacija. Dalmacija nije Dalmacija bez glavnog grada..Delminiuma..to je ukraden pojam.

caporegime
09-02-2011, 13:56
http://www.slobodnadalmacija.hr/Dubrovnik/tabid/75/articleType/ArticleView/articleId/118656/Default.aspx

ma ja sam ti, uz to što sam bosanac, i neretljanski gusar :)

a kada je riječ o todoriću ne bi trebalo govoriti na razini mikroekonomije, već na razini makroekonomije.

e sjeti se onih naših poruka o todoriću i ekonomskom konceptu zemlje. Jbg, ne znam šta bi rekao na sve to više.

pa dobro, i nije tako loše, naime, barem ti proizvođači iamju osiguran otkup pa se ne moraju zajebavat sa prodajom odnosno mukom da se ono što se proizvede i proda.
trebali bi ipak pitati same proizvođače što misle o takvom načinu?

Graničar Jozo
09-02-2011, 13:57
pa dobro, i nije tako loše, naime, barem ti proizvođači iamju osiguran otkup pa se ne moraju zajebavat sa prodajom odnosno mukom da se ono što se proizvede i proda.
trebali bi ipak pitati same proizvođače što misle o takvom načinu?

naravno da će biti sretni jer im se kupi bilo što i za bilo koju cijenu. Napredak je, ali to opet nije u redu da trgovac dobiva poticaje. većina njih nije ni svjesna da se poticanjem trgovca uzima njima.

caporegime
09-02-2011, 15:30
http://www.vecernji.hr/vijesti/hrvatske-udruge-ustale-protiv-devastacije-golf-terenima-clanak-250301

iako je opasnost od špekulacija sa nekretninama velika meni se ipak čini da ove udruge građana više djeluju kao neka reketarska društva koja ucjenjuju investitore.
iz mojih izvora doznajem da su svojedobno urška raukar i vili matula uredno tražili od horvatinčića prostor džaba u onom novom centru cvjetni pa kad im je ovaj ponudio samo popust na tržišnu cijenu, da je krenula nagla briga za urbani duh i pravnu državu.
isti, kako se vidi, paraziti se pojavljuju na raznim mjestima.

Graničar Jozo
09-02-2011, 16:05
nije isto centar zagreba i brištane. iz brištana gornjih je ona pršutana. ne možeš to porediti. negdje sam pročitao da jedno golf igralište (18 rupa) potroši vode kao i grad od 10.000 stanovnika. S druge strane imaš odvod te vode (ne mislim na kanalizaciju). Ne znam jel taj krš "spužvast" pa bi to sve moglo dospjeti u pitku vodu. a meni se čini da je to prije pretvaranje kojekakvog zemljišta u građevinsko. pogptovu ako je npr blizu prokljanskog jezera (koje je defacto more).

caporegime
09-02-2011, 16:07
da nisi mislio na voštane? ili na onu pršutanu onog dobrog pršuta na kojega se inkvizitor nameračio?
ja znam da svaki zahvat u prirodu ima neke mane ali ljudi koji uvijek istupaju u ime borbe za neku pravdu su u najmanju ruku ljudi sumnjivih namjera.
dokazano u više primjera.

Graničar Jozo
09-02-2011, 16:48
Protivimo se igralištima za golf na Oštrici, Brištanama, Zablaću i Prukljanu.

mislio sam na brištane, jedno malo selo pokraj drniša na miljevačkom platou (iz njeg je pršut na kojeg se inkvi namečio). članak govori o prostornom planu šibensko-kninske županije.

slažem s s tobom da tu ima sumnjivih likova, ali ne treba sve trpati u isti koš. a ni situacija u zagrebu nije istao kao u brištanima gornjim i donjim :)

ja bih tu postavio i pitanje tko će tu igrati golf? bogati miljarderi ili česi koji dolaze na more sa kupljenom paštetom u češkoj (karikiram).

ja sam inače protiv golf igrališta jer je mesić za njih :) Šalim se. Treba uskladiti turističku ponudu i potražnju.

http://www.undp.hr/upload/file/227/113907/FILENAME/Eko_ruralni_turizam_Krka_S_.pdf

U ovom se dokumentu osvrni na 1) Analizu potražnje za ruralnim turizmom; 2) Socio-demografski profil turista u Hrvatskoj.

Prosječna dnevna potrošnja po osobi turista u Hrvatskoj u 2007.godini iznosi 55,48€..

caporegime
09-02-2011, 17:46
istina, ali ne može se čekati da bogati počnu dolaziti pa tek onda smišljati načine da im se nešto ponudi.
potrebno je da ih već čekaju kapaciteti visoke razine.
a naravno da je red i transparentnost kao i pridržavanje propisa u cijeloj priči conditio sine qua non ne samo golf terena nego i cjelokupnog razvoja.

Graničar Jozo
10-02-2011, 09:58
istina, ali ne može se čekati da bogati počnu dolaziti pa tek onda smišljati načine da im se nešto ponudi.
potrebno je da ih već čekaju kapaciteti visoke razine.
a naravno da je red i transparentnost kao i pridržavanje propisa u cijeloj priči conditio sine qua non ne samo golf terena nego i cjelokupnog razvoja.
apsolutno za ovo boldano!!!

doduše, privatni kapital ako ima interesa neka gradi šta hoće, dok se ne zadire u moh džep u vidu da "ja" plaćam novu komunalnu infrastrukturu i sl.

ali po meni su golf tereni jedan veliki promašaj i ne bi se smjeli naći u strategijama razvoja. A oni nisu jedino šta se može dodatno ponuditi. Mislim, imamo toliko tih ruševina, dio Dalmacije nalazi se na antičkom jantarskom putu, toliko je neispričanih priča, pa ako hoćeš i bajki. Evo jedna moja ideja. Ja sam predlagao na onom portalu mozgalo.net (što je pokrenuo pavuna) da se popišu sve ilirske gromile (za početak uzeti neki uzorak) kako bi se taj dio izložio/prezentirao javnosti. Pa Grčka i one sjevernoafričke zemlje milijune zarađuju na arheološkom turizmu, a u nas se istražuju rimske vile rustice. Javio mi se kratkom porukom Krešo Vujović autor knjige TROJA NIJE U TROJI. Nažalost daljnja komunikacije nije nikad uspostavljena. Treba ga pitati šta radi sada :) Poanta moje ideje može se djelomično povezati sa tezom u Krešinoj knjizi. Al da ne razrađujem dalje ideju, te su se gromile mogle popisati i dati TZ-ima da ih obilježe pa i turistički iskoriste. Može se priča postaviti kako su iliri bili jedni od rijetkih koji su se sukobljavali sa rimljanima, tj sa tadašnjim načinom globalizacije. mislim da bi ta priča moglo proći danas kad se ovakav sustav kakvog znamo urušava kao kula od karata. Uh, nasra ga ja svašta, al vrijedi pokušati.

caporegime
10-02-2011, 10:02
ja bi u dalmaciji otvorio resort za svingere, s tematskim povijesnim igrama osvajanja mletačke galije ili napada na tursku trgovačku karavanu.
pobjednici poraženima otimaju žene.

Graničar Jozo
10-02-2011, 10:15
možete ti i ljiljan skupa :)

caporegime
10-02-2011, 10:35
ja ti ličim na svingera?
kao netko tko bi zarad malo promjene svoju ženu izložio nekom glodaru?

Graničar Jozo
10-02-2011, 11:04
ja ti ličim na svingera?
kao netko tko bi zarad malo promjene svoju ženu izložio nekom glodaru?

ma nisam mislio baš na to :rofl Imaš animatore i turiste.

da ne obrazlažem. ja sam ipak nacionalno opterećen :)

caporegime
10-02-2011, 11:17
kužim. ljiljan bi bio animator i vodič odjela za tursku kostimografiju a ja za mletačku.
a turisti neke se izmjenjuju.
sumnjam da bi ovaj ostao "profesionalan" do kraja a ni ja ne bi ruku u vatru....(bez mog "uloga" naravno)
vidiš nije to lud prijedlog.
pričao mi kum kako je svojednobno neki švabo u društvu naših ljudi u njemačkoj, pričao kako redovito ljetuje u tim nekih svingerskim resortima (a to je jebena lovam jer su potršači nemili) i hvalio se ponosito kako je njegova žena najpoželjnija, kako svi nju oće.......:009:006

Inkvizitor
10-02-2011, 11:30
Šta oni načiniše od Dalmacije..Sodomu i Gomoru..i to tko..capo..i Jozo tssss..

ljiljan bi u žestokoj akciji bio možda da je su gay swingeri u opciji...

caporegime
10-02-2011, 11:34
malo pretjeruješ.
pored onog zrća, pedera na hvaru, stoke razne vrste koja ordinira po jadranu, jedan osrednji swing resort na nekom zabačenom otočiću i ne bi baš bio pretvaranje dalmacije u sodomu i gomoru

Ilirk@
10-02-2011, 11:42
ja bi u dalmaciji otvorio resort za svingere, s tematskim povijesnim igrama osvajanja mletačke galije ili napada na tursku trgovačku karavanu.
pobjednici poraženima otimaju žene.

zanimljivo. imaš već sad u splitu one benevreke što se oblače u rimljane i vodaju po zidinama onog zločinca dioklecijana pa se sveti duje u grobu okreće.
to je, navodno, velika turistička atrakcija. pojedini splićani, oni što za sebe kažu da su fetivi, vole svitu pokazat od koga su nastali... ima jedna izreka, ali je neću pisat..

gdje su povjesne granice dalmacije i zašto se neki dijelovi više ne zovu dalmacijom iako su pripadali njoj?

Graničar Jozo
10-02-2011, 11:45
ilirika,

ajmo popisivat gromile.

Ilirk@
10-02-2011, 11:46
ajde kad god oćeš. vikendom kad je lipo vrime, moremo popisati barem 70%.

Graničar Jozo
10-02-2011, 11:53
ajde kad god oćeš. vikendom kad je lipo vrime, moremo popisati barem 70%.

može. triba tu ući i u crkvene arhive. kaže mi onaj moj kum da na livanjskom području ima 47 gromila.

caporegime
10-02-2011, 11:53
zanimljivo. imaš već sad u splitu one benevreke što se oblače u rimljane i vodaju po zidinama onog zločinca dioklecijana pa se sveti duje u grobu okreće.
to je, navodno, velika turistička atrakcija. pojedini splićani, oni što za sebe kažu da su fetivi, vole svitu pokazat od koga su nastali... ima jedna izreka, ali je neću pisat..

gdje su povjesne granice dalmacije i zašto se neki dijelovi više ne zovu dalmacijom iako su pripadali njoj?

imaš. ali oni samo stoje i hodaju.
ja govorim o ljudima koji plaćaju pansione toliko da se čovjeku zavrti u glavi.
a hoće samo svoj mir, prostor i posvemašnju opremljenost i opskrbljenost. vjerujem da se za njih ne bi ni čulo ni vidjelo.
ovo je sve naravo, prema opisu što mi ga dade kum koji je prisustvovao, ne naravno tim orgijama, nego kad je dotični švabo prepričavao ljetovanje, pa tako i sve u vezi samog smještaja.

a u vezi dalmacije, izbacimo li onu rimsku dalmaciju kao regiju, dalmacija je, od stvaranje hrvatske države, kao pojam oiznačavala primorske krajeve koji nisu bili pod vlašću hrvatske države a kasnije i zajednice u kojoj je bila i hrvatska.
nekoć je bizanstska dalmacija (tema dalmacija) brojala tek nekoliko gradića.
širenjem venecije i naziv dalmacija se širi na prostore koji potpadaju pod njezinu vlast.
dalmacija je dakle naziv koji je simbolizirao prostor uzet od hrvatske države, vladara, kako god hoćete, samo srećom dalmatinski ljudi danas su uspjeli taj pojam dalmacije okrenuti kao u simboliku hrvatske, iako ima još uvijek autonomaša i orjunaša kojima dalmacija i hrvatska nisu isto.

Ilirk@
10-02-2011, 11:59
može. triba tu ući i u crkvene arhive. kaže mi onaj moj kum da na livanjskom području ima 47 gromila.

bilo bi dobro bare uslikati i evidentirati one koje se još vide ili mjesta gdje su bile.
crkvene arhive se mogu koristiti kao vodič, ali ne znam tko bi nam dao da povadimo podatke iz toga.
kad naše pratre nešto moliš da ti daju na uvid ili barem objasne što i kako, moraš ga prvo uvjeriti da nisi sotona koji ga doša privarit...

Inkvizitor
10-02-2011, 13:14

Toliko samo oko mog sela ima..

Graničar Jozo
10-02-2011, 15:40
Toliko samo oko mog sela ima..

ti si u duvnu. vi ste uvijek ispred livna bili :)

Evo baš pričam sa jednim profesorom koji ima neke veze sa kulturnom baštinom. Kaže da za te arhive treba otići u vatikan. Al ne vjerujem ja da je baš tako. sigurno postoje neki ljetopisi starih fratara ili nekoga tko je bio svjestan tih vrijednosti.

Inkvizitor
10-02-2011, 15:45
Ako se priča o gomili kamena nabacanih obično na obodima brda..to smo mi zvali gradine ili grčke gradine..toga ima koliko hoćeš..

Graničar Jozo
10-02-2011, 15:49
znam da ima koliko hoćeš. i o tome smo razgovarali. s tim da te ilirske gradine vjerojatno nemaju sve isti značaj. neke su manje, neke su veće. neke su opet u potpunosti uništene. kad bi se to dalo nekako sistematizirati.

poanta svega je što su stećci popisani i dobili su čak podršku UNESCO-a.

E sad. Ima li išta ispod tih gomila kamenja? Jesu li to rimljani sve srušili? Ne vjerujem da su samo služile te gromila za čuvanje ovaca.

Marta
10-02-2011, 16:00
ti si u duvnu. vi ste uvijek ispred livna bili :)

Ovo je najveca ikad izrecena laz. Inkvi ce to potvrdit!

Inkvizitor
10-02-2011, 16:02
Znam samo da bi nam stari rekli da se u gromile ne smi dirat, jer da odma počme grmit. Kao tu su pokopani ljudi.

I bome nismo dirali, bilo nas strah.

Mislim da nigdje nema gradina kao u RP..masa..a jedna velika..barem 50 šlepera kamena..ogromna na obodu brda gdje se pruža najlipši pogled na cilu kotlinu..kad se popenješ na nju sve dobija drugu dimenziju..ko da lebdiš..nije slučajno tu napravljena..

najlipši pogled na svitu s nje..

Inkvizitor
10-02-2011, 16:03
Ovo je najveca ikad izrecena laz. Inkvi ce to potvrdit!

istina..Livno ima više mundžosa...hahaha hehehe..

Livno je bilo sjedište serhata, Duvno nije..

Marta
10-02-2011, 16:04
http://www.zagoricani.com/index.php?option=com_content&view=article&id=286:ilirske-gromile&catid=9:kultura&Itemid=127

Marta
10-02-2011, 16:05
istina..Livno ima više mundžosa...hahaha hehehe..

Livno je bilo sjedište serhata, Duvno nije..

:rofl:rofl:rofl:rofl

znala sam da ces to rec

hahahahaha

Marta
10-02-2011, 16:07
Znam samo da bi nam stari rekli da se u gromile ne smi dirat, jer da odma počme grmit. Kao tu su pokopani ljudi.

I bome nismo dirali, bilo nas strah.

Mislim da nigdje nema gradina kao u RP..masa..a jedna velika..barem 50 šlepera kamena..ogromna na obodu brda gdje se pruža najlipši pogled na cilu kotlinu..kad se popenješ na nju sve dobija drugu dimenziju..ko da lebdiš..nije slučajno tu napravljena..

najlipši pogled na svitu s nje..

To je se i u nas govorilo, ne smije se u njih dirat. Kao ni u stare grobove, za koje se maltene ni ne moze primjetiti da su grobovi.

Graničar Jozo
10-02-2011, 16:11
To je se i u nas govorilo, ne smije se u njih dirat. Kao ni u stare grobove, za koje se maltene ni ne moze primjetiti da su grobovi.

ja znam da je tako sa stećcima.

Marta
10-02-2011, 16:28
ja znam da je tako sa stećcima.

Mislim da je stvar u tome sto ljudi nisu znali da su to grobovi, dok se na steccima primjeti, jer imaju nesto uklesano.

Ilirk@
10-02-2011, 17:01
prvo, gradine i gomile nisu isto.
drugo, osobno sam prisustvovala iskapanju jedne gomele iznad babine mi kuće, kad su hvo ukopavali browinga. ima kostiju, u ovom slučaju, muž i žena..
ispod gomile kamenja, oblikovan je grob u kojima su položeni pokojnici.
iskopani i kasnije vraćeni u svoje grobove... nije bilo lipo to napravit, znam, ali onda se moralo.
možda nam neće zamirit s onog svita ako znaju da je bilo u svrhu obrane njihovih potomaka i zemlje...

Škutor Mate
12-02-2011, 11:37
Nemojte baš sve obić ostavite koju, bilo gradinu bilo gomilu i za me.

caporegime
12-02-2011, 11:44
misliš da se koji rak skriva pod kamenom? :):)

Graničar Jozo
21-02-2011, 12:44
Dalmatinski identitet vs nacionalni identitet.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/129981/Default.aspx

Prema ovom članku pobjednik nije upitan.

dalton
15-04-2011, 01:50
pa jesi vidija sta su od Salone ucinili-grad od nekada 60 tisuca stanovnika a nemos skupit 5 kamiona starih zidina ....tragedija i svakin danom se sve vise betonira raznosi itd itd .triba to zastit kako bog zapovida a ne da svaki kurac moze doc doli i otkopavat ,trazit novcice iz rimskog doba da bi ubija 100 kn.....

Graničar Jozo
15-04-2011, 09:51
a teško je to jer je to mahom privatno zemljište. nemoguće je zaštiti od "lešinara". s druge strane opet imaš primjer gdje je zatrpana salonska luka jer sada prolazi brza cesta tamo. dakle, nekakav opći interes koji nije vodio računa o kulturnom nasljeđu.

ali me zanima kako to da se ta salona ne koristi više u turističke svrhe. ili da se ulaz ne naplaćuje (ako dođeš u popodnevnim satima). puna toga mi nije logično.

caporegime
08-07-2011, 12:00
http://www.vecernji.hr/regije/zupan-sanader-poziva-nijemce-da-ulazu-nase-poduzetnicke-zone-clanak-308279

Graničar Jozo
08-07-2011, 13:09
Ovoliki broj poduzetničkih zona je LUDOST.

http://zone.mingorp.hr/zupanije/zadarska/zadarska.gifhttp://zone.mingorp.hr/zupanije/sibenskokninska/sibenskokninska.gifhttp://zone.mingorp.hr/zupanije/splitskodalmatinska/splitskodalmatinska.gifhttp://zone.mingorp.hr/zupanije/dubrovackoneretvanska/dubrovackoneretvanska.gif

Graničar Jozo
08-07-2011, 13:22
A nadodao bih samo da Dugopolje leži nad podzemnim jezerima rijeke Jadro, rijeke s koje se cijeli Split opskrbljuje vodom. :) Uzdravlje :D

A cijeli ovaj dinaridski dio je kao spužva. Bila je emisija o tome na radio Splitu. Vidim da nadležne boli ona stvar.

A samo da nadodam da velike i uspješne poduzetničke zone mogu biti samo na refrakcijskim točkama (spajanju različitih oblika prometa: cestovni, pomorski, zračni, željeznički). Ukratko, jedno je Dugopolje.

E sad, postoje tu u suštini dvije vrste poduzetničkih zona; zone kojima se želi privući novu industriju (strane investitore) u grad i zone kojima se se industrija dislocira iz grada (uglavnom za naše obrtnike i male i srednje poduzetnike). Primjer ove druge je dislokacija Slobodne dalmacije u Dugopolje.

Dakle, Dugopolje ima i jednu i drugu funkciju. S tim da se od stranih investitora uglavnom ugnjezde trgovački lanci i sl.

Škutor Mate
08-07-2011, 15:13
Baš koliko tizi zona i na kojim mistima a niti jedne na istoku Splitsko-dalmatinske??? Po meni bi Zagvozd bilo dobro misto jer kroz njega prolazi autoput i upravo se završava tunel i odvojak za Makarsku kroz Bijakovu. S tim da bi tribala i cesta s četri trake ić direktno na Goricu. Bar po priči.

caporegime
08-07-2011, 15:25
ja sam po televiziji čuo da se i u zagvozdu i šestanovcu namjeravaju otvoriti poduzetničke zone.
ali, mislim da na ovim lokacijama koje je jozo naveo neće biti one najgore industrije nego manji pogoni a i te zone neće biti toliko glomazne.
ipak, gdje je tu knin?
knin ima željeznicu a nema zone?

Graničar Jozo
08-07-2011, 15:25
Čim čim prije, tim tim bolje :)

E sad, nijedna na istoku i nije mogla biti jer tu nema nikakvog gospodraskog kapaciteta, a nema ga jer nema prometnih pravaca prema unutrašnjosti. Npr. U Pločama isto tako nema pod. zone, ali ima Slobodna zona. Sada se gradi još jedna poduzetnika zona na križanju Dalmatine i koridora Vc i to kod Kule Norinske. AKo netko tamo ima zemlje neka ne prodaje :)

Da je pameti sada bi naše opčine s obje strane granice iz petnih žila trebale graditi nastavak na taj tunel.

caporegime
08-07-2011, 15:26
po jozinim kriterijima zemunik bi bio idealan. a nema ga.
i kakve su to zone na otocima? zar tamo treba toga?

Graničar Jozo
08-07-2011, 15:27
Capo, ja mislim da te zone već postoje, samo nisu komunalno opremljene. Što znači da nema interesa. A hvala Bogu da nisu opremljene, jer su to solidni novci koji bi time ostali zarobljeni i nikome ne bi služili. Ovo što priča župan je bezveze.

Graničar Jozo
08-07-2011, 15:30
po jozinim kriterijima zemunik bi bio idealan. a nema ga.
i kakve su to zone na otocima? zar tamo treba toga?

vidi capo, u Zadrskoj županiji postoji ogromna pod zona. znam jer sam radio na njoj, na studiji. Ne mogu se samo sjetiti imena. Te refrakcijske točke ne moraju biti u milimetar :) Pa ni Dugopolje nije na moru.

Ima tih zona koliko hoćeš.

Vidi šta ih je u zadarskoj županiji.

http://www.zadra.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=226&Itemid=562

caporegime
08-07-2011, 15:31
nema veze. dugopolje je svemu blizu.
tako bi mogao egzistirati i zemunik i benkovac. i šibenik. i ploče.

Graničar Jozo
08-07-2011, 15:33
može, naravno da može njih par. ali ne može svaka općina imati svoju.

možda matan zna, koliko ima pod. zona u imotkso-bekijskoj krajini? koliko se sjećam svaka je općina htjela imati svoju :)

NorthStand
03-08-2014, 22:55
http://www.viabalkans.com/wp-content/uploads/2011/04/Sinj.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=sFJZ9Sl7PJk

Grunf
26-09-2014, 22:34
http://i.imgur.com/1Cjr6YT.jpg

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=115613091&postcount=49

Grunf
26-09-2014, 22:36
http://i.imgur.com/bBbkURy.jpg

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=115612988&postcount=48

Sekstant
01-10-2014, 09:55
Dobra prva slika, slikana vjv u Radašinovcima ... moga bi biti tumač :) u prvon planu Vransko jezero, doli Modrave, (Kur)Betina :D , Murter, na desno Vinici, Tegina, Zminjak, Radelj, Prišnjak murterski , Arta mala i vela i u pozadini Kornati ; redon Samograd, Raparašnjak, Vrtlić, Puhovi ( gornji, donji, vodeni, kameni Kurba Vela, Oključ, Lucmarinjak, Mrtovnjak , Škrižanj mali i veli Babina guzica :D , Škulj, Smokvica i Opat početak Kornata ...

Grunf
01-10-2014, 13:45
Opa, kak ti to sve znaš? Jesi otamo negdje?

Sekstant
01-10-2014, 15:37
U blizini ... znaden ja sve pomalo, ipak san "sekstant" hehe ;)

NorthStand
01-10-2014, 15:44
osobno meni, najljepš dio hrvatske obale je oko Šibenika. stvarno mi je taj dio prekrasan, i dobro je da su saveznici natjerali italiju u kapitulaciju jer tko zna kad bi to opet bilo naše da nisu. :kez

ja imam vikendicu u blizini paga, koji je bio sastavni dio NDH, ali svejedno biti bez zadra pibenika splita i dalmacije i većine otoka i istre zbog ovih talijanskih cigana i nije baš nešto poželjno.

tako da, to je jedino na čemu sam zahvalan tim saveznicima. što su mafioze, stavili u red. :D

inaće prije izbijanja drugog svijetskog rata, u istri je živjelo 43 posto talijana, hrvata je bilo par postotaka više, naravno došli su partizani i sve ih poćerali pobacali u fojbe i sad je situacija osjetno drugačija.

ono što mene smeta, je to što istrani opravdavaju svoj revanšizam prema talijanima, i ti primorci a čude se revanšizmu prema srbima upravo zbog činjenice što su bili partizani i što su i s srbima ratovali pa ih zbog toga gledaju ko na svojevrsne saveznike.

ali ne može primorska hrvatska odobravat revanšizam prema talijanima, a čudit se hrvatima iz unutrašnjosti što su bili za revanšizam nad srbima, s time da oni u Vukovaru nisu nikad dobili tu privilegiju da bacaju srbe u fojbe i u more kako su to Hrvati iz primorske hrvatske na spram talijana. tako da to me smeta, ali dobro nije tema pa ne trba previše o tome, samo kažem ako meni ne smeta što su primorci tako isćerali talijane ne znam zašto njih smeta ćeranje srba u drugom pravcu? :018

Sekstant
01-10-2014, 16:06
a na osnovu čega si ti donija zaključak da "primorcima smeta ćeranje " srba ?

Sekstant
01-10-2014, 16:09
E da , ni ova tema nije mogla bez fašisti/nacisti/komunisti/srbi/ Ndh/ i sličnih baljezgarija. .. Sredi se matere ti .

NorthStand
01-10-2014, 17:19
da, bit će da o tome samo ja pričam, ja sam izmislio te teme i rasprave opće je poznato da u državi i svijetu o hitleru paveliću i ndh najviše ja potenciram rasprave, sve rasprave na tu temu počinje i završava North Stand. puni su nam mediji sranja na tu temu, učimo o titinoj kuharici i tome kako je bregović doživio eros ugledavši Tita i Jovanku, a ti se meni našo zgražat što sam dobronamjerno primjetio da Hrvati s obale imaju problema s time da srbe ne gledaju istim očima kao talijane. talijane smatraju većim neprijateljima, i onda se zgražaju još ovima što mrze srbe. odi malo u rijeku pulu i kvarner, pa se uvjeri sam ako misliš da ja lažem.

to sam zaključio po tome, što većini u primorskoj hrvatskoj prevladava taj stav, da šta onda ako su Srbi pa nemoj srbe pa nisu svi Srbi četnici i slične idiotarije tog tipa. dakle ne govorim za dalmaciju, više se to odnosi na sjeverni jadran iako i u ovom području šibenika ima puno tih posrbica što se i danas zgražaju protjerivanju srba. ako sam ja to primjetio, ne znači da sam nešto negativno mislio o šibeniku i šibenčanima, samo primjećujem da većina hrvata iz primorske hrvatske ima taj bezobrazluk u sebi da se zgražaju hrvatima iz unutaršnjosti na mržnji prema srbima, ali se sebi ne zgražaju na mržnji prema fašistima i talijanima i tebi je to normalno? sory što meni nije, i samo sam iznio svoje viđenje toga. valjda imam na to pravo, a da se ti ne uvrijediš i ne počneš trabunjat kako je nemam pravo o tome pričat na ovoj temi.

ako imaš nekih problema sa mnom, preskoči jednostavno post i nemoj mi ne replicirat više, jel ok? povijesne teme jednako zamaraju i tebe, samo što ti glumataš da one nisu bitne a ja mislim da su bitne i iz današnje perspektive koliko i iz ondašnje kad su vladali komunisti fašisti i ostali ovim prostorima. prema tome, nemam se ja šta sređivat, već ti ako imaš problema s povijesti i raspravama na tu temu.

Sekstant
03-10-2014, 19:51
Je , ne mogu spati od tvojih interpretacija povijesti... razumi čoviče da si naporan s tin ponavljanjen teza koju su najčešće skupljene po wikipediji ili vojnoj povijesti ( najviše mislin pritom na raspravu o HRM) nisi ni vojsku služija nego si bakicama brisa guzice ako ti je doktor i za to da dopuštenje a meni nađeš pametovati oko stanja u mornarici i slično. I na jebenoj temi o dalmaciji di komentiramo sliku jebenog krajolika ti se nađeš prosipati svoje mudrolije... zaboli me kurac šta ćeš misliti ali ima podfurom o politici i povijesti pa tamo piši a ne moraš zagaditi i ovakve teme, sport , pitan se jeli i u podforumu o sexu pišeš baljezgarije koje svugdi prosipaš, a već san ti reka da sranja u svomu dvorištu imaš priko glave ...Koji te kompleksi jebu da moraš svakoj teći biti prikuvalo, radiš li išta u životu, jeli jebeš šta ili samo uzgajaš hemeroide drkajući po tastaturi od 0 do 24.

Sekstant
03-10-2014, 19:53
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/p600x600/528158_513547358660304_1152074874_n.jpg?oh=37d960e f2888f03c1c3695f4f8ac6466&oe=54BD6F64&__gda__=1421108035_fd984b64742143372a6586e081fb2a6 9

Sekstant
03-10-2014, 19:54
Evo moj mali slikovni prilog temi ;)

Grunf
03-10-2014, 23:48
Lijepo je. Di je to?

NorthStand
04-10-2014, 03:09
i moonlight se isto išo pravit pametan ovako ko ti, pa prijetit "da si mi uživo spomenuo" a nesvijestan čovjek jadan da meni uživo kažete ovo što ovdje sve pričate pola bi vas zavaljao na asfalt. ali tipkovnica trpi sve, pa samo opletite drugovi, ovdje ste velike mudonje a uživo bi bili manji od makova zrna, i više s nikim ništa ne pričam samo stavljam linkove i svoje komentare, pun mi vas je kurac više vas i vaših nadobudnih isfrustriranih iseravanja po meni.

i onda ja imam komplekse, ne debili vi imate kompleske jer mene prozivate zbog mojih privatnih stavova o NDH i povijesti, a to što vi imate s time problem me iskreno zaboli ona stvar i svi hemeroidi u guzici jasno? naravno da nije, ali s vama više ionako neću ništa replicirat, do sad ste kreteni jedni mogli shvatit da ja sam mogu živjet i opstat na ovom forumu bez vaše podrške i bez vaših komentara, ubuduće vas molim ako je ikako moguće da me zaobilazite u širokom krugu i da odjebete od koemntiranja mene i mojih povijesnih i ostalih komentara. ako nećete, vaš problem ali nemojte se čudit kad vas ovako počastim za uzvrat kad mi nadobudno nešto krenete mudrovat i srat.

Sekstant
07-10-2014, 10:28
Tebe ni mater ne voli :D. Sudeći po pisanju i količini psovki reklo bi se da je strada inventar po kući u naletu živčane :D Zajeban si, nema šta, skoro ka prišt na guzici. I šta kažeš lički međede, da se i mooonlightu smrzlo govno ka si mu spomenija virtualne batine, bit će da ni ne piše više od kad si ga proćero. Nego sa san ope u dilemi, ako si tako jak , šta je onda uzrok tomu da te nisu pustili u vojsku? ravni tabani, nije ti se spustilo livo jaje ili ... hemeroidi ? bit će da je to, a možda je samo psihotest bija sporan :D. Ali zapravo si u pravu, ne triba nan da te komentiramo više, najbolje ćeš ti sam reći o sebi. Zato predlažen primirje dok mi vilicu ne prospeš ( priko tipkovnice dakako ), saljen pozdrave i manje se nerviraj - pospješit ćeš hemeroide ....

Sekstant
07-10-2014, 10:38
Grunf, slika je iz šibenskog arhipelaga, bokun južnije od one prethodne. od doli prima italiji su : Kaprije, Kakan :D i Žirje di je bila smještena vojarna Zvizdulje i OTB , jedna od ključnih točki u obrani Šibenika 91-e. To su ovi veći otoci , a ako te zanimaju imena ovih manjih sika, kazat ću i to .

NorthStand
07-10-2014, 16:20
Tebe ni mater ne voli :D. Sudeći po pisanju i količini psovki reklo bi se da je strada inventar po kući u naletu živčane :D Zajeban si, nema šta, skoro ka prišt na guzici. I šta kažeš lički međede, da se i mooonlightu smrzlo govno ka si mu spomenija virtualne batine, bit će da ni ne piše više od kad si ga proćero. Nego sa san ope u dilemi, ako si tako jak , šta je onda uzrok tomu da te nisu pustili u vojsku? ravni tabani, nije ti se spustilo livo jaje ili ... hemeroidi ? bit će da je to, a možda je samo psihotest bija sporan :D. Ali zapravo si u pravu, ne triba nan da te komentiramo više, najbolje ćeš ti sam reći o sebi. Zato predlažen primirje dok mi vilicu ne prospeš ( priko tipkovnice dakako ), saljen pozdrave i manje se nerviraj - pospješit ćeš hemeroide ....

http://www.youtube.com/watch?v=9v-9jZLtZTg

Sekstant
09-10-2014, 16:13
http://utazzmaskepp.cafeblog.hu/files/2014/02/tajerske_sestrice_2.jpg

Sekstant
09-10-2014, 16:16
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/10399009_122372033694_3742222_n.jpg?oh=8da9696f13a 8d75979c91623b93d850d&oe=54C3CD90&__gda__=1421312911_dd5d820bd7ba01a31609d1aa371af4a 0

Sekstant
09-10-2014, 16:17
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10399009_122368648694_4862318_n.jpg?oh=906374aa078 9f934dcbd0ed3ca804f6b&oe=54ADA0AD&__gda__=1421196636_582849ccda7ed06c772a1509e1ae212 2

Sekstant
09-10-2014, 16:23
http://www.adriagate.com/photos/732-61/Saharun-Dugi-Otok-Dalmatia-Croatia_800_800.jpg

Sekstant
09-10-2014, 16:24
http://cdn.sibenik.in/upload/novosti/2012/02/2012-02-21/1433/img_zirje_2.jpg

Sekstant
09-10-2014, 16:25
http://static.panoramio.com/photos/large/33748288.jpg

Inkvizitor
22-11-2014, 12:50
http://www.youtube.com/watch?v=hmyOMKCUKRo

NorthStand
23-11-2014, 00:10
slobodno obrišite moje poruke na prethodnoj strani gdje prozivam druge forumaše u trenutku naleta bijesa, nije to bilo korektno od mene ali ja sam vam kolerik pa imajte razumjevanja. :kez

Kolerik odgovara žutoj žuči i elementu vatre. Osoba koleričnog temperamenta dinamična je, nagla, prodorna, agresivna i često ljubomorna i ljuta. Odgovaraju joj zanimanja vezana uz oružje, borbu, sport i istraživanja.

:de

Grunf
09-12-2014, 09:25
Skradin

http://farm9.staticflickr.com/8585/15928401616_6216ff059e_b.jpg

NorthStand
09-01-2015, 20:07
http://www.youtube.com/watch?v=u62o028kzZw

Grunf
19-01-2015, 12:52
http://i61.tinypic.com/e9vgjr.jpg

http://i58.tinypic.com/312irzn.jpg

http://i57.tinypic.com/8xt3rp.jpg

http://i60.tinypic.com/2q1wcxh.jpg

http://i60.tinypic.com/a287r6.jpg

Sekstant
30-01-2015, 13:26
Jebene su slike od ovoga lika, zna znanje ....

Grunf
31-01-2015, 19:30
Je, odlicno fotografira. :naklon

Sekstant
09-04-2015, 22:13
http://www.visitkornati.com/wp/wp-content/gallery/plava-laguna/kornati48.jpg

http://www.crocharter.com/2_cruises/robinson/image003.jpg

http://static.panoramio.com/photos/large/92745564.jpg

http://www.tzo-murter.hr/userfiles/upload/images/izdvojeno/kornati/krune-velika.jpg

;)

NorthStand
10-04-2015, 03:35
di je ova prva slika uslikana ?

http://www.vecernji.hr/zvijezde/igra-prijestolja-stize-peta-sezona-999379/multimedia/p2?close_url=/

izgleda da su i ovi neiformirani jadni, "ZA DOM, SPREMNI" trebao bi ih netko informisat da su u hrvatskoj samo ustaše fašisti i rasisti, za dom spremni.

Sekstant
10-04-2015, 09:26
Tureta, Kornat...

Grunf
10-04-2015, 10:15
Evo video ovoga od Northa. Ekipa Igre prijestolja je oduševljena Dalmacijom. :naklon U prva 3 mjeseca ove godine imamo rast od 20% u dolascima i noćenjima turista. Izgleda da je ova serija napravila za hrvatski turizam isto kao i Gospodar prstenova za turizam Novog Zelanda.

http://www.youtube.com/watch?v=RGP7-2xs0Lg

Sekstant
10-04-2015, 11:04
http://sibenskiportal.hr/wp-content/uploads/2014/05/tvr%C4%91ava-sv-nikola_.jpg

Snimali su i na fortici u kanalu ;)

Ja inače ne pratin tu seriju niti znan o cemu se radi, ali sigurno je učinila više za naš turizam od svih billboarda, sajmova i ministara turizma zajedno ....

NorthStand
11-04-2015, 20:41
http://www.vecernji.hr/zanimljivosti/nadalina-za-25-rodendan-napravila-najvecu-cokoladu-na-svijetu-999764/multimedia/p2?close_url=/

Grunf
11-04-2015, 23:35
http://i62.tinypic.com/do2r5s.jpg

http://i60.tinypic.com/11qnx1z.jpg

Sekstant
11-04-2015, 23:58
Nije mi Zadar lip osin Poluotoka. Meni su sinonim za grad neboderi a u Zadru ih je jako malo. Većina grada su male obiteljske kuće pa više pari selo neko .

interceptor
12-04-2015, 01:11
Da me netko pita koja bi mi bila alternativa življenja za Split,rekao bih mu bez dvoumljenja Zadar.Ima dosta razlike između Splita i Zadra a opet i neke sličnosti i to je prevaga za tu alternativu.Tu još od dalmatinskih gradova može proći i Dubrovnik...
Možda je to samo moj osobni senzibilitet zbog ratnog vremena... :nezna

http://www.youtube.com/watch?v=DRC_PeFuocE

NorthStand
12-04-2015, 02:55
svaka čast dubrovniku, zadru, splitu, ali meni osobno je šibenik prvi izbor kad je dalmacija u pitanju. ne zato jer su oni "dalmatinski purgeri", već mi se baš sviđa grad i njegova okolica, iako mi brat pričao pošto je radio u vinoplod vinariji šibenik da ima dosta jugosa dolje. ali uglavnom, mislim da šibenik ne treba brkat s onim danima 1940ih, ipak se puno stvari od tad promjenilo. a i ljudi nisu imali baš nekog izbora tada, kad su im talijani aneksirali grad.

kažem meni osobno je šibenik a i tamo je krka blizu, knin sve je nekako blizu tom šibeniku, pa i drniš i sinj sve je to tu negdje u blizini, tetka mi ima vilu u grebaštici. još nisam bio nikad tamo, nismo baš imali vremena ali slala mi je neke fotke od tamo i lijepo izgleda.

teenager
12-04-2015, 22:49
Da me netko pita koja bi mi bila alternativa življenja za Split;rekao bih mu bez dvoumljenja Zadar.Ima dosta razlike između Splita i Zadra a opet i neke sličnosti i to je prevaga za tu alternativu.Tu još od dalmatinskih gradova može proći i Dubrovnik...
Možda je to samo moj osobni senzibilitet zbog ratnog vremena... :nezna

http://www.youtube.com/watch?v=DRC_PeFuocE

To ja cili život govorim, zapravo, prije bi živio u Zadru nego u Splitu.
Sve mi se u tome gradu sviđa, od curica, do toga da nema gužve, da nema spliĆana i svega ostaloga, zapravo to je de facto Split kakav bi trebao bit. :D

Samo mi je predaleko od Imockog, ali ništa nije savršeno :hrhb

NorthStand
12-04-2015, 22:59
kad smo već kod Zadra...

:hrv

http://www.youtube.com/watch?v=-2u9L7yqs-0

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQw8HePfPp2rVIleD6GFcsObDjM-vQYC6LHDMXROrO0ncLneFUx

philly
12-04-2015, 23:30
meni je iza st-a najdraži grad u hrvatskoj zagreb.
u zadru me prvenstveno nervira to šta su od kurca navijači,a ka furaju se na tenperamentne dalmatince...puna dvorana nekih ribara u mornarskin majicama s brkovima,ludilo kad zadar vodi,a kad gube 10 ljudi navija...
plus šta su štokavci,dalmatinci pa govore što?!pare mi riječani po govoru.
a i ovi koje san ja upozna opravdavaju nadimak filipinci :rofl

Grunf
13-04-2015, 00:25
svaka čast dubrovniku zadru splitu, ali meni osobno je šibenik prvi izbor kad je dalmacija u pitanju. ne zato jer su oni "dalmatinski purgeri", već mi se baš sviđa grad i njegova okolica, iako mi brat pričao pošto je radio u vinoplod vinariji šibenik da ima dosta jugosa dolje. ali uglavnom, mislim da šibenik ne treba brkat s onim danima 1940ih, ipak se puno stvari od tad promjenilo. a i ljudi nisu imali baš nekog izbora tada, kad su im talijani aneksirali grad.

kažem meni osobno je šibenik a i tamo je krka blizu, knin sve je nekako blizu tom šibeniku, pa i drniš i sinj sve je to tu negdje u blizini, tetka mi ima vilu u grebaštici. još nisam bio nikad tamo, nismo baš imali vremena ali slala mi je neke fotke od tamo i lijepo izgleda.

I meni isto je Sibenik na prvom mjestu. :cheer

interceptor
13-04-2015, 01:41
Tureta, Kornat...

Nije ovo Tureta ja mislim. Tureta je samo jedna tvrđavica a ovdje ih vidim više. Vjerojatno jesu Kornati ali neka druga lokacija. Nekoliko godina već idem prve nedjelje u srpnju na Gospu od Tarca pa mi je Tureta itekako poznata.

sagitarius
13-04-2015, 14:01
Kad živiš van Dalmacije onda za njom jednako čeznu i šibenčani i zadrani i spličani i makarani i svi od reda i tada se sa sjetom samo možeš sjećati mora, didove barke, male mriže i ribe, babinog ručka i tovara kako reve iza kuće od kamena...

RockyMarciano
13-04-2015, 21:06
Zašto šibenčane zovu "dalmatinski purgeri"? To prvi put čujem i nije mi jasno što to točno znači.

Meni je nakon Splita Zadar najdraži grad u Dalmaciji. Nemam nekakav racionalni razlog, samo mi se čini da imaju sličnu opuštenu atmosferu.

Grunf
13-04-2015, 22:32
Zašto šibenčane zovu "dalmatinski purgeri"? To prvi put čujem i nije mi jasno što to točno znači.

Meni je nakon Splita Zadar najdraži grad u Dalmaciji. Nemam nekakav racionalni razlog, samo mi se čini da imaju sličnu opuštenu atmosferu.

Tko ih zove? Mandrili? :D

Vjerojatno im predbacuju to kaj je bilo puno Dinamovaca tam.

Sekstant
14-04-2015, 11:19
Nije ovo Tureta ja mislim. Tureta je samo jedna tvrđavica a ovdje ih vidim više. Vjerojatno jesu Kornati ali neka druga lokacija. Nekoliko godina već idem prve nedjelje u srpnju na Gospu od Tarca pa mi je Tureta itekako poznata.

Je, u pravu si. Ovo je bazilikA na Mani ;) Možda se i trevimo na Tarcu, ali sljedeće godine, ove me ajme neće biti doma :jao

E da, pari mi se da su neki krivo svatili moj post o Zadru, naime nema to veze sa Ši-ZD spikon ni ičin nego mi se jednostavno ne sviđa vizura grada, Da ne vidin Poluotok
i more , mislija bi da san u Koprivnici ;)

A za Dalm. purgere , tako reću Zadrani i Splićani odnosno Hajdukovci općenito.. Da ne iden naširoko, taj epitet bi se puno prije moga prilipiti Imotskoj krajini ili Metkoviću doli :D

Sekstant
14-04-2015, 11:31
Ništa osobno prijatelju, ali moran reći da mi alergija izlazi na ove stereotipe o barkama, mrižama i tovarima koji revu iza kamene kuće :D
Ka i redikuli u mornarskin majama koji revu o ćaćinin neobranin maslinama, didovoj konobi, bevandi , gajeti, moru , drači... :D
Šta to ima biti zanimljivo i lipo u jebenoj drači, ili ka o brodima i navigavanju pivaju likovi koji nemaju pojma o tome niti znaju kako je to, a ka pogledaš portove
u malin mistima prednjače plastični kaići (jer bogati traže manje brige i truda ) ali glavno da baja piva e o staroj gajeti i leutu :D
O nekon izmišljenin tradicijama u svrhu turizma neću ni govoriti...

sagitarius
14-04-2015, 14:52
[QUOTEKad živiš van Dalmacije onda za njom jednako čeznu i šibenčani i zadrani i spličani i makarani i svi od reda i tada se sa sjetom samo možeš sjećati mora, didove barke, male mriže i ribe, babinog ručka i tovara kako reve iza kuće od kamena...

Ništa osobno prijatelju, ali moran reći da mi alergija izlazi na ove stereotipe o barkama, mrižama i tovarima koji revu iza kamene kuće :D
Ka i redikuli u mornarskin majama koji revu o ćaćinin neobranin maslinama, didovoj konobi, bevandi , gajeti, moru , drači... :D
Šta to ima biti zanimljivo i lipo u jebenoj drači, ili ka o brodima i navigavanju pivaju likovi koji nemaju pojma o tome niti znaju kako je to, a ka pogledaš portove
u malin mistima prednjače plastični kaići (jer bogati traže manje brige i truda ) ali glavno da baja piva e o staroj gajeti i leutu :D
O nekon izmišljenin tradicijama u svrhu turizma neću ni govoriti...

Vjerujem ti svaku koju si napisao i vjerujem da se izasipaš od stereotipa i lažnih tradicija, jednako kao i ja, ali...
Kao i u svakoj životnoj prići postoje izuzetci, koji htjeli to ili ne prihvatiti, ipak postoje.
Eto, možda su moji stari taj izuzetak, koji je izasipao se ti ili ne od toga, mom djetinjstvu udario jedan predivan pečat i na taj način me zauvijek, ma gdje bio, vezao za more, Dalmaciju i tvoj lijepi sočni dalmatinski jezik, kojim si mi sve ovo napisao...
Urbani način života od klišea je napravio farsu, i doveo je do savršene stupidarije, no eto ne stidim se svojih dalmatinskih korijena i sretan sam što nosim takve uspomene koje i napisah.

Sekstant
14-04-2015, 17:37
Naravno da postoje izuzeci, ali tija san reći da su to samo izuzeci, nije nešto stvarno. Stvarni su kretenoidi koji su u svrhu turizma i vlastitog žepa krenili sa redikuliziranjen i glumon i tako stvorili sliku o Dalmatincu ka neradniku, idiotu- tovaru, macho galebaru koji živi od afitavanja i samo "piva i gušta " zabavljajući iste takve iz drugih krajeva šta su mu došli u goste. Čak je i onaj govnovalj Tomić ima dobar članak o tome lani. Pa se događa da HRT djelatnici u eteru kažu : pa vi dolje na moru samo "pivate", ka snimaju priloge doli jednon u godini to bude neka glupa emisija o turizmu, a oni drugi put je novogodišnji picigin na Bačama , također sjajna atrakcija za turiste :cheer
Ili onaj proliv u onon srpskon filmu o pederima , ka Navojec kleči prid tovaron, ili reklama za Eurojackpot
https://youtu.be/yERGNP5y33c :503 . I onda spoznaš da nisu drugi stvorili takvu sliku o nama, nego naše debilčine , glumci šta misle da su cool, a cool mogu biti samo sebi ravnima. Pa tako recimo u mome mistu imaš par "pivača" koji glume nenadjebive hedoniste, obuku mornarske maje ( koji đir, paru oni morževi sa konzerve :D ), natežu demižanu vina ( naravno, ne nakopavaju i gnjoju loze niti ih znaju porizati, nego kupu grozje ko vlaja u Ravnin kotarima pa radu "svoje domaće vino " ), vozikaju plastične pasare ( a puna su in usta drvenih brodi ča imaju dušu e ) :D , pa "pivaju" o kruvu sa sedan kora i isfrižanin rukami o mriž iako su cili život radili u soc. mastodontima, pa ka su propali bacili se na turizam, zatin se dive njezinon veličanstvu drači ( eto ti kontradikcije, da zaista vodiš računa o lozama i masliniku, nebi ni tiga smeća bilo :D ) i tako zabavljaju "furešte" uglavnon one alpske jodlere :D. A tovara malo ko i ima više . Pri 50 godin bilo ih je priko stotinu na momu škoju a sa je samo jedan , i taj služi da bi lokalni mladić , prigodno odjeven u narodni veštit, s težačkin kapelinon i crven-bili-plavi kanicon na njemu provoza di koju strankinju. A ako je umješan u poslu, more se dogoditi da ju stvarno i "provoza" kasnije. Organiziraju se negdi i Trke tovarov a za tu prigodu se iznajmu tovari iz uzgajališta ( Da,onih par štalica di par entuzijasta pokušaje spasiti toga "simbola Dalmacije " od izumiranja ). Zapravo mene to sve posjeća na jedno pleme iz džungli Šri Lanke koje su prije kojih stotinjak godina otkrili europski istraživači. Do tada su živili životon kamenog doba , sad njihovi ostaci žive normalno ali čin čuju da dolazi turistička grupa , odma se mašu za lukove i štrile :D . Dalmacijo , sve ti cvitalo ;)

interceptor
15-04-2015, 01:15
svaka čast dubrovniku zadru splitu, ali meni osobno je šibenik prvi izbor kad je dalmacija u pitanju. ne zato jer su oni "dalmatinski purgeri", već mi se baš sviđa grad i njegova okolica, iako mi brat pričao pošto je radio u vinoplod vinariji šibenik da ima dosta jugosa dolje. ali uglavnom, mislim da šibenik ne treba brkat s onim danima 1940ih, ipak se puno stvari od tad promjenilo. a i ljudi nisu imali baš nekog izbora tada, kad su im talijani aneksirali grad.

U Šibeniku mi je lip uži centar i ništa više.Okupat se nigdje ne možeš u gradu,već moraš ići na Jadriju ili Solaris kao najbliže plaže. Ne znam jel se sad štogod promijenilo po tom pitanju. Šta se tiče jugosa i partijaca onda moram spomenit jednu prijateljicu Šibenčanku koja je dvi godine starija od mene.Kaže ona meni da su se njoj rugali što je išla na vjeronauk,pa ih je tako jako malo i išlo i to skrivečki.Vjersko prakticiranje u tom gradu tada je bilo opće neprihvatljivo. Tako da je njih pričešćeno bilo samo 3. ili 4. u toj generaciji.(Gospa van Grada-župa)Ja to nisam mogao vjerovati!? Dok je recimo u mojoj i sestrinoj generaciji bilo skoro 200-tinjak prvopričesnika.

Znam da su taj grad "oplemenili" dosta Drnišani,Skradinjani i ljudi iz tih zaleđa.Šta se tiče ratnog morala i hrabrosti u Šibeniku je on bio na visokom nivou. Kad su bila pogođena ona dva neprijateljska zrakoplova na Zečevu onda je svaki mulac koji je imao pušku htio pogoditi avion bez obzira kolika je bila opasnost.I inače znam dosta pravih ljudi iz Šibenika i okolice koji su bili pravi fighteri i ljudi.

Sinj ti ne gravitira Šibeniku pa ti on puno i nema veze s tim gradom. Ni mentalno ni duhovno.

Kad je Šibenka igrala ondašnju 1. ligu za nju sam i navijao a ne tako davno bio sam na Poljudu gledao Šibenika protiv Anarthosisa. Moji s očeve strane su iz drniškog kraja a dida mi je nosio onu šibensku kapu, pa sigurno da postoji nekakva poveznica...Ali grad mi jednostavno ne odgovara i ne paše kao npr. Zadar.Okolica Šibenika, npr.ova mala mista kao Primošten, Vodice,Tribunj, Rogoznica..., su famozni. Skradin neću ni spominjati, ni sve ono blizu njega,sve one ljepote gdje se spajaju Krka, more i Prokljansko jezero i time daju jedinstven kolorit boja što je nešto prekrasno i mora se vidjeti.

interceptor
15-04-2015, 01:24
Je, u pravu si. Ovo je bazilikA na Mani ;) Možda se i trevimo na Tarcu, ali sljedeće godine, ove me ajme neće biti doma :jao

E da, pari mi se da su neki krivo svatili moj post o Zadru, naime nema to veze sa Ši-ZD spikon ni ičin nego mi se jednostavno ne sviđa vizura grada, Da ne vidin Poluotok
i more , mislija bi da san u Koprivnici ;)

A za Dalm. purgere , tako reću Zadrani i Splićani odnosno Hajdukovci općenito.. Da ne iden naširoko, taj epitet bi se puno prije moga prilipiti Imotskoj krajini ili Metkoviću doli :D
Ima u Boga dana... :)

NorthStand
15-04-2015, 04:34
http://www.youtube.com/watch?v=36l-a9sXRrw

Sekstant
15-04-2015, 10:32
Ima u Boga dana...

Dogodine na Tarcu :D

ko je reka da se ne može okupati u gradu? Imaš gradsku plažu Banj. Je da je TEF-ova troska u neposrednoj blizini i zlobnici su smislili slogan kako
nema rakova u moru, al ima u zraku :D, međutin ...

Viš kako njima ne smeta :D

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/s720x720/10401897_10205745335967877_8557999477015754171_n.j pg?oh=d0174297e3f78d885ee10a598dae6497&oe=55A376F0&__gda__=1440920238_c3106b9c1141fc2ab47b46ecfcd8681 d

Grunf
15-04-2015, 11:12
Jel to GOT?

Vele da su očistili tam sve, a videl sam da se dosta ljudi zna kupati.

Sekstant
16-04-2015, 02:08
Jel to GOT?

Vele da su očistili tam sve, a videl sam da se dosta ljudi zna kupati.

Je, GOT je , neman blage jel očišćeno ali nebi riskira slatke kraste :D , grezo mi se kupati i na Jadriji sa strane kanala a di neće tu ...

Sekstant
16-04-2015, 02:10
Vrata HrvaCke ;)

http://s2.pticica.com/foto/0000829280_l_0_1yv3rg.jpg

Grunf
16-04-2015, 09:26
Je, GOT je , neman blage jel očišćeno ali nebi riskira slatke kraste :D , grezo mi se kupati i na Jadriji sa strane kanala a di neće tu ...

Ja se nisam još tam okupal. Jednom sam bio i na nesreću ili na sreću sam zaboravio kupaće. :D

Grunf
16-04-2015, 09:27
Vrata HrvaCke ;)

http://s2.pticica.com/foto/0000829280_l_0_1yv3rg.jpg

Jel to Palagruža?

Sekstant
16-04-2015, 15:15
Ti si onda priko lita biće na potezu Murter-Rogoznica negdi ? Ne volin ja te gradske plaže, tamo se može kupati samo neko ko ne zna kako je bilo prije. U Solaris san iša samo ka srednjoškolac, družiti se i gledati kolegice u kupaćemu :cerek

Ne bi minja žalo na 10 metri od kuće na otoku za ništa... Kakvi Solarisi, Jadrije, Vodice :)

Nije ovo Palagruža, premda bi njoj više sta ovi epitet. Ovo su sporedna vrata , a za neke vrata raja :D

Grunf
16-04-2015, 15:27
3bunj. :D

Pa je, lijepo je imati žal pa i škrapu na moru. :)

Sekstant
16-04-2015, 15:32
Onda di se ti točaš ? :D

Sovlje, Sinje more ili Zamalin :D

Grunf
16-04-2015, 22:14
Na Zamalinu zadnjih godina. Kao klinjo sam se na današnjem parkiralištu kod marine kupal, tam je bila uvala. Vjerujem da se sjećaš kak je lijepo bilo. :)

Poslije toga sam se kupal dugi niz godina u selu pa smo plivali do lukobrana pa do sinjeg mora. :D

Sekstant
16-04-2015, 23:56
Biži , biži ne želin ni čuti o tribunjskoj marini :D :facepalm

Pretpostavljan da znaš da se do 91 -e stari Tribunj naziva Srpsko selo :facepalm

Grunf
17-04-2015, 00:19
Ne znam, ali znam da je Mijo Aleksić tam imal vikendicu i mislim da je notorni Frenki Simatović isto tam imal vikendicu.

Sekstant
17-04-2015, 00:28
Ne znam, ali znam da je Mijo Aleksić tam imal vikendicu i mislim da je notorni Frenki Simatović isto tam imal vikendicu.

I Koča Popović ...

Grunf
17-04-2015, 00:29
Ma da? E to nisam znao. Jbt, sve sami udarnici.

Sekstant
17-04-2015, 00:34
I još dosta nepoznatih, većina kuća na otoku bila je u njihovon vlasništvu. Toliko su bili drski pričaju stariji da su samoinicijativno prozvali Srpsko selo radi čega su znale letiti i šake :D
Priča mi stari, dojdeš u Tribunj s gajeton , vežeš se za kraj a izađe batica : Alo bre, nesmeš ovde da vežeš lađu, ovo je Srpsko selo. Da nije Šešelj bija :D ?

interceptor
17-04-2015, 00:45

Meni reče jedna Tribunjka da je vikendicu tu imao Čkalja. Možda je mislila na Aleksića ili se sav srpski humor slio tu u Tribunj :D

interceptor
17-04-2015, 01:04
Evo malo motiva iz Tribunja od ove godine.

http://scontent-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/17486_926537827377870_9060795371462358420_n.jpg?oh =e7548856838ac37a9cce700df1bf7472&oe=55DF8088
http://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xft1/v/t1.0-9/11071943_926538030711183_6178774658145216057_n.jpg ?oh=f0ac73b42f480a0ce4db25d2925a3f8c&oe=55DD4857&__gda__=1441137629_1cb7cc968b4e993e90fa5c82f94959b f
http://scontent-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/11146252_926538347377818_7182019352825506172_n.jpg ?oh=2f2ffb084a09145385a94ea2482e822e&oe=55AE57C3
http://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/10505392_926538767377776_7122926299159761575_n.jpg ?oh=3bfecf0f2c54ffdfe557ae355b7be392&oe=55A63BDA&__gda__=1436904940_e5d36cfdd71ea67b0070023d7819f41 9
http://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/10929910_926538864044433_4723816429895650253_n.jpg ?oh=ba7ec57be80ad9dc9f51d1d60709d92a&oe=55E27703&__gda__=1440838322_a586475d9dce1a5c7d162ca68d2e605 1

Grunf
17-04-2015, 09:39
http://www.youtube.com/watch?v=nk0n-6RXdBg

Grunf
17-04-2015, 09:45
I još dosta nepoznatih, većina kuća na otoku bila je u njihovon vlasništvu. Toliko su bili drski pričaju stariji da su samoinicijativno prozvali Srpsko selo radi čega su znale letiti i šake :D
Priča mi stari, dojdeš u Tribunj s gajeton , vežeš se za kraj a izađe batica : Alo bre, nesmeš ovde da vežeš lađu, ovo je Srpsko selo. Da nije Šešelj bija :D ?

A znaš njih. :D Ja se toga ne sjećam, bil sam klinac. :D Sjećam se da je i kod nas bilo dosta Beograđana. Ima ih i danas ponešto.

Grunf
17-04-2015, 10:26
Meni reče jedna Tribunjka da je vikendicu tu imao Čkalja. Možda je mislila na Aleksića ili se sav srpski humor slio tu u Tribunj :D

Za njega nisam čul, možda se zeznula. :D

interceptor
18-04-2015, 00:04
Otišla san, rodni kraju,
otišla san s malo nade
iz tvog krila, di san bila
kao dite, s tvoje stine.

Dalmacijo, Gospino si dite,
Svetog Duje i Svetoga Nike.
Dalmacijo, sokolovo krilo,
ja ti ljubin i lice i tilo.

Nemirna san ka i more,
nemirna san cilo vrime.
Srce mi se s tugom cipa
kad pomislin tvoje ime.

Dalmacijo, Gospino si dite,
Svetog Duje i Svetoga Nike.

Jasna Zlokić

interceptor
19-04-2015, 21:07
http://www.youtube.com/watch?v=OeGlfgqPrGI

NorthStand
24-04-2015, 15:35
http://www.youtube.com/watch?v=kSd4yDwEGyw

Grunf
08-05-2015, 22:03
:cheer

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/908/WN9gqI.jpg

NorthStand
15-08-2015, 20:24
http://www.youtube.com/watch?v=xFTRugKUPS8

NorthStand
20-08-2015, 16:36
http://www.youtube.com/watch?v=44tLCruvGOQ

Sekstant
20-01-2016, 13:01
https://www.google.hr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=&url=http%3A%2F%2Fwww.24sata.hr%2Flifestyle%2Fljepo te-hrvatske-obale-i-otoka-zabiljezene-fotoaparatom-229850&bvm=bv.112064104,d.bGg&psig=AFQjCNFWYOur_aQCrrjDD1HLMkmsvn5vrA&ust=1453373783981288
Kakve palme u Emiratima...
https://www.google.hr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiO0c79nLjKAhVFvRoKHZjOA8IQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.yacht-in.com%2Flocations%2Fdestinations-in-croatia%2Fmurter.html&psig=AFQjCNEMRXkHK1Q7OQHy23mhOWdXgPwtZA&ust=1453373655403735
https://www.google.hr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=&url=http%3A%2F%2Fwww.pticica.com%2Fslike%2Fsestric e-lighthouse%2F1112109&psig=AFQjCNFkjMzJTfhZzbcZRASn5QM58SiSeQ&ust=1453373518041284

https://www.google.hr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=&url=http%3A%2F%2Fwww.adriaticatransfer.com%2Fporat-beach.asp&bvm=bv.112064104,d.bGg&psig=AFQjCNEFUUg7pcCjH9Lu46b2XvxMGlbb_g&ust=1453373730693206

https://www.google.hr/url?
sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjprqOlnrjKAhXCPRoKHfKGAZUQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.fenixdtours.hr%2Fnode%2F1217&bvm=bv.112064104,d.bGg&psig=AFQjCNF9i3MpN06c7QKEPDYIgxNXh8G_zg&ust=1453374010602921

https://www.google.hr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjzn5W0nrjKAhVHLhoKHR82B_IQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fsibenik-info.hr%2Fnp-krka-slavi-trideseti-rodendan-danas-besplatan-ulaz-u-park%2F&bvm=bv.112064104,d.bGg&psig=AFQjCNF9i3MpN06c7QKEPDYIgxNXh8G_zg&ust=1453374010602921

Sekstant
20-01-2016, 13:03
Briši ovo Grunfe, ne vidi se kurca :D

Grunf
20-01-2016, 14:39
A kaj si ti tu napravil od posta. :shock Nek ostane zapisano za buduće generacije: Kako ne stavljati slike u post. :kez

Grunf
09-05-2017, 21:43
Top Gear navratio u Zadar. :cheer

http://www.youtube.com/watch?v=HoPyOeI3Uvg

Grunf
30-05-2017, 13:12
Zadar i tvrđava Svetog Mihovila u Šibeniku će biti uskoro upisani na UNESCO-vu listu materijalne svjetske baštine. :cheer (kao sustav venecijanskih fortifikacija :silud)

Bravo naši iako su trebali reći da odbijamo takav upis. Može samo kao dio hrvatskih fortifikacija. :kava Ili nek se Venecija upiše kao dio dalmatinske gradnje jer je cijela sagrađena dalmatinskim drvima. :kava

Ali nema veze, Zadar konačno na Unescovoj listi, a Šibenik drugi upis. Turizam ide u nebo. :cheer

Grunf
12-09-2017, 12:14
U Zadru palo više kiše nego tam di je prošel uragan Irma..:(

http://s26.postimg.org/88h855deh/2d69746f-df42-4370-9357-88221a6985c7.jpg

Puntar2.0
12-09-2017, 13:18
Strasno i poticaj da se konacno proradi i bolje na infrastrukturi, to je krucijalno za Dalmaciju. U svin poljima se mora poboljsati infrastrutkura.

Grunf
12-09-2017, 13:55
Mora se poboljšati, ali kad ti padne tromjesečna količina padalina u par sati onda tu ne pomaže nikakva infrastruktura.

clash
08-08-2018, 16:25
Lik u zadru odbijo uzet 2 buzeranta u apartman i ovi digli cilu hajku :zubo:zubo

Grunf
08-08-2018, 22:15
Hajku na analne speleoge? :D

clash
09-08-2018, 10:43
Analni speleolozi podigli hajku kontra vaginalnih :006

Grunf
09-08-2018, 21:45
Prvi put u povijesti je pretučen vatrogasac na nekom koncertu u Hrvatskoj i to se dogodilo na nekom regijunaškom koncertu. Glavno da policija masovno pohodi Thompine koncerte kako bi maltretirala posjetitelje, a tu ih boli briga. Valjda su pod dojmom napisa u medijima da ti regijunaški koncerte pršte kulturom i ljubavi, a Thompini mržnjom. Očito je stvarno obrnuta od napisa u novinama.

Vatrogasac Javne vatrogasne postrojbe (JVP) Šibenik, 36-godišnji Marijan Srdarev iz Vodica, zadobio je teške tjelesne ozljede u incidentu koji se dogodio u noći od utorka na srijedu tijekom koncerta na HypeBeats Music Festivalu koji se održavao na igralištu Ljubica u Crnici.

Na HypeBeats Music Festivalu su nastupali izvođači glazbe “iz regije” – Severina, Connect, Jala Brat i Buba Corelli, Rasta, Coby i Senidah. Radi se dijelom o glazbi poznatoj kolokvijalno kao “cajke”, dijelom o raznim domaćim verzijama hip-hopa (Connect).

U policiji su potvrdili da je vatrogasac pretučen nakon što je 24-godišnja njemu nepoznata djevojka od njega tražila pomoć jer su je maltretirali neki muškarci, a i torbica joj je bila ukradena. Vatrogasac ju je uputio na policiju i odlučio je otpratiti do ophodnje koja se nalazila na koncertu, a dok ju je vodio napala ga je skupina muškaraca te su mu nanijeli teške tjelesne ozljede.

To je prvi put da je neki vatrogasac napadnut tijekom dežurstva na javnim događanjima, kao osiguranje u slučaju požara.

Osobe koje se dovode u vezu s napadom, navodno su otprije poznate po izgredima i već su imale problema sa zakonom zbog nanošenja teških ozljeda i nasilničkog ponašanja. Neslužbeno se saznaje da je policija jučer tijekom dana privela na ispitivanje više sudionika tog incidenta te da glavni osumnjičenici nisu s našeg područja.

https://narod.hr/hrvatska/divljastvo-na-balkan-party-koncertu-sa-severinom-tesko-pretucen-vatrogasac-jer-je-pokusao-pomoci-djevojci

Grunf
09-08-2018, 21:45
Analni speleolozi podigli hajku kontra vaginalnih :006

Je, a peru one tipove koji su cugali u dvorištu crkve i napali svećenika u Zadru. Koja jad i bijeda.