PDA

Pogledaj Full Version : Članak: Tajni dokumenti kako je SAD pripremao Dayton

caporegime
17-08-2012, 16:41
Članak možete pročitati na sljedećoj poveznici

http://www.hrhb.info/content.php?r=2313-Tajni-dokumenti-kako-je-SAD-pripremao-Dayton

sagitarius
18-08-2012, 13:13
U svakom slučaju jako interesantan tekst uz pretpostavku da sve što stoji u njemu ima "pokriće", dakle da je istinito i da stvari nisu iznesene nekorektno i s nekim ciljem znanim samo autoru teksta.
Ponešto se i ranije od svega prezentiranog znalo i čini mi se da je stanovita uloga Richarda Holbruka ovdje minimizirana, jer taj čovjek ovdje nije ni spomenut, a pregovarače je svojom, u to vrijeme nazvanom "letećom diplomacijom", uz apsolutna ovlaštenja State Departmenta i Ovalnog ureda, pregovaračkom stolu priveo upravo on...
Ono što je kome obečavano u tim razgovorima u Daytonu je pritiscima pragmatično mijenjano i iznuđivana su rješenja koja su u biti dovela do mirovnog sporazuma takvog kakav je, pije svega po mjeri amerikanaca, a na zadovoljstvo civilnog stanovništva u BiH, koje je neuporedivo više postradalo nego li same vojske.
U Hagu je rat u BiH između ostalog definiran i kao rat koji se vodio protiv civilnog stanovništva od strane naouružanih armada, čime je takav prljavi i divljački način ratovanja dobio u pojedinim dijelovima BiH dimenzije genocida...
Mislim da postoji i karika koja nedostaje u lancu "istine o Daytonu" i da će njeno objelodanjenje pričekati još koju godinu, jer treba znati što je dalekovida američka administracija u to vrijeme predvidjela da će se dogoditi sa BiH nakon 15 ili 20 godina uz uvjet da se Deytonski Ustav ne promijene i ostane takav kakav jeste i dalje.
Postoje još mnoga pitanja, no OK, pred sobom imamo svakako jedan interesantan tekst, prema kojem mislim da ne treba biti posve bez skepse...