PDA

Pogledaj Full Version : Biti vojnik

pdv
26-06-2012, 20:24
Sam naslov teme kaže sve :D

Kako je to biti vojnik? Probuditi se jednog jutra i iz bezbrižnog života uskočiti u odoru vojnika? Kako je bilo savladati strah i priključiti se obrani Domovine ili u tom trenutku nije bilo vremena za razmišljanje o strahu? Kakav je bio povratak u stvarnost kada svakodnevno pucanje i gubitak prijatelja postaju na neki način normalni?

Ovu temu sam zamislila više kao priče vojnika. Tužne i smiješne situacije koje su vam ostale u sjećanju tijekom rata. Možda poželite sa svima nama podijeliti sjećanja na neke ljude, nečiju hrabrost, glupost i sve one stvari koje su vas podsjećale na to da ste ljudi i da ćete se jednom vratiti doma i nastaviti tamo gdje ste stali.

Stiliana
26-06-2012, 20:37
A možda i da supruge vojnika, ako takvih ima ovdje, ostave koji post o tom ratnom periodu?

pdv
26-06-2012, 20:42
A možda i da supruge vojnika, ako takvih ima ovdje, ostave koji post o tom ratnom periodu?

To bi bilo odlično. Da vidimo i žensku stranu rata. Kako onih koje su doma sa strepnjom čekale svoje supružnike ili najbliže članove obitelji tako bi bilo lijepo ako ima i onih koje su aktivno sudjelovale u ratu pa da čujemo i njihovu stranu. Na dosta mjesta sam naišla na šture priče i kako se zapravo žene često srame svog sudjelovanja u ratu iako ne bi trebale.

Inkvizitor
26-06-2012, 20:44
ponos i elan su bili jači od straha. Dok ti prva granata nije prošetala bubnjiće..onda je strah malo potjerao ponos u ćoše..

pdv
26-06-2012, 20:47
ponos i elan su bili jači od straha. Dok ti prva granata nije prošetala bubnjiće..pnda je strah malo potjerao ponos u ćoše..

Svi govore da te puca toliki adrenalin, i što je normalno s obzirom da ti je život u pitanju, da ne stigneš razmišljati ni o čemu. Samo djeluješ ali da poslije prolaze sve situacije kroz glavu i onda lagano šok kad skužiš što je moglo biti.

gorand556
26-06-2012, 20:53
To bi bilo odlično. Da vidimo i žensku stranu rata. Kako onih koje su doma sa strepnjom čekale svoje supružnike ili najbliže članove obitelji tako bi bilo lijepo ako ima i onih koje su aktivno sudjelovale u ratu pa da čujemo i njihovu stranu. Na dosta mjesta sam naišla na šture priče i kako se zapravo žene često srame svog sudjelovanja u ratu iako ne bi trebale.

Tko nije gledao ,neka obavezno pogleda.

http://www.youtube.com/watch?v=4SpSz_2cYxI&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=ldEk5yePgak&feature=plcp

Inkvizitor
26-06-2012, 20:55
Svi govore da te puca toliki adrenalin, i što je normalno s obzirom da ti je život u pitanju, da ne stigneš razmišljati ni o čemu. Samo djeluješ ali da poslije prolaze sve situacije kroz glavu i onda lagano šok kad skužiš što je moglo biti.

da..kad je pješadijska bitka..granatiranje zna bit užasno..

pdv
26-06-2012, 20:58
da..kad je pješadijska bitka..granatiranje zna bit užasno..

Jel' nam možeš opisati kako je izgledao jedan prosječan dan u ratu? Ili dan kada ste imali te jače napade, kako ste se bodrili i slično?

Gorane, hvala na ovim linkovima, svakako ću pogledati.

Inkvizitor
26-06-2012, 21:01
Jel' nam možeš opisati kako je izgledao jedan prosječan dan u ratu? Ili dan kada ste imali te jače napade, kako ste se bodrili i slično?

Gorane, hvala na ovim linkovima, svakako ću pogledati.

ma šta ću pričat..ima tu malo jači ratnika od mene :D

bilo je dana kad se dosađuješ i onda odjednom bukne..

mene je panično bilo strah zarobljavanja..ne znam kako bi postupio da je bilo ili ili

pdv
26-06-2012, 21:04
ma šta ću pričat..ima tu malo jači ratnika od mene :D

bilo je dana kad se dosađuješ i onda odjednom bukne..

mene je panično bilo strah zarobljavanja..ne znam kako bi postupio da je bilo ili ili

Pogotovo nakon onih zvjerstava koje su radili. Čekat ćemo nekog drugog da nam da izvještaj s prve crte iako vjerujem da i ti imaš materijala.

moonlight
26-06-2012, 21:05
E to je i meni nekako najzanimljivije, zarobljavanje.Kako u tom trenu odlučiš predati se, obzirom na strah i sve ono što ti klizi kroz misli,
to je nevjerojatan trenutak, mislim da je to nemoguće potisnuti ni na koji način, uz bilo koji trud, osakaćenost za cijeli život, a duševna osakaćenost
je najteža.
Kapa dolje tim ljudima jer nas uče živjeti.

Inkvizitor
26-06-2012, 21:06
evo ti jedan link pdv..pa ćeš znaš šta je srce i šta znači bit zarobljen..

http://www.youtube.com/watch?v=6NwUAfIBMu8&feature=related

pdv
26-06-2012, 21:21
E to je i meni nekako najzanimljivije, zarobljavanje.Kako u tom trenu odlučiš predati se, obzirom na strah i sve ono što ti klizi kroz misli,
to je nevjerojatan trenutak, mislim da je to nemoguće potisnuti ni na koji način, uz bilo koji trud, osakaćenost za cijeli život, a duševna osakaćenost
je najteža.
Kapa dolje tim ljudima jer nas uče živjeti.

Da i meni je to uvijek nekako brrr bilo. Nije ti jasno koju čovjek mora snagu imati da bi se predao unatoč tome što zna što ga čeka. Jako teško.
Kad bi čitala neke ratne priče onda sam nailazila često na strahove od tog zarobljavanja i kako je većina ostavljala onaj zadnji metak za sebe. Jedan dečko je čak pisao da je bio u strahu da mu se taj zadnji ne zaglavi jer je valjda poznat kao pegula. Ali ti događaji su pisani s toliko lakoćom da ne znaš da li bi se nasmijao na neke konstatacije ili duboko zamislio.

evo ti jedan link pdv..pa ćeš znaš šta je srce i šta znači bit zarobljen..

http://www.youtube.com/watch?v=6NwUAfIBMu8&feature=related

Gledala sam već ovo o ova dva brata, povratnici iz Kanade, čini mi se. Jedan od njih je bio zapovjednik u BIH ako me sjećanje ne vara.

moonlight
26-06-2012, 21:24
Glasnović je i Inkviju zapovjedao ako se ne varam, da?

Inkvizitor
26-06-2012, 21:30
Je..zapovjedao je našom brigadom a poslije 1-om gardijskom HVO. Bio je lud lud lud..:D

nije znao naš jezik skoro nikako..

plašili smo ga se..al poštivali.

ovu Ljilju Zrno koju spominje..nju su zarobili muslimanski diverzanti nju i bolničara i ubili ih...ja sam ju našao u šumi..

Stiliana
26-06-2012, 21:30
Hvala Gorane na linkovima, ja već gledam :)

Inkvizitor
26-06-2012, 21:34
Na Kupresu ej bila strašna pogibija 150 momaka u jedan dan..kad je Glasnović ranjen..

Franko Lohajner iz Opatije je pucao na tenk i pogodio ga..a drugi je pogodio njega ( Modesti ga zna išao je s njom u školu)

Robert Zadro i Andrija Marić su taj dan poginuli.

mislim da nam je to najveća pogibija u jednom danu, cijeli rat.

pdv
26-06-2012, 21:34
Je..zapovjedao je našom brigadom a poslije 1-om gardijskom HVO. Bio je lud lud lud..:D

nije znao naš jezik skoro nikako..

plašili smo ga se..al poštivali.

ovu Ljilju Zrno koju spominje..nju su zarobili muslimanski diverzanti nju i bolničara i ubili ih...ja sam ju našao u šumi..

a, jao :(

Ponovo ću pogledat, neke stvari možeš uvik gledat. Jesu blizanci oni?

Inkvizitor
26-06-2012, 21:35
Ima jedna paradoksalna situacija..na padini iznad Šujice ležao je jedan mrtav vojnik JNA..samo je kamenje na njega bilo nabacano..našli smo mu vojnu iskaznicu..Pašalić..iz Beograda..paradoksalno je to..da je Šujica puna Pašalića. ( Ivić je iz Šujice jelte)

Inkvizitor
26-06-2012, 21:36
a, jao :(

Ponovo ću pogledat, neke stvari možeš uvik gledat. Jesu blizanci oni?

mislim da jesu..

ZGabriel
26-06-2012, 21:41
Inkvi, jesi na blogu pisao o ovo dvoje ubijenih iz zasjede?

moonlight
26-06-2012, 21:45
Na Kupresu ej bila strašna pogibija 150 momaka u jedan dan..kad je Glasnović ranjen..

Franko Lohajner iz Opatije je pucao na tenk i pogodio ga..a drugi je pogodio njega ( Modesti ga zna išao je s njom u školu)

Robert Zadro i Andrija Marić su taj dan poginuli.

mislim da nam je to najveća pogibija u jednom danu, cijeli rat.

Jel Mladić vodio srpske postrojbe u toj bitci?

Inkvizitor
26-06-2012, 21:45
to kad su zarobili Ljilju i bolničara..mi se taman spremali na smjenu i ond aočepilo na jednom brdu..i nas potrpalo u kamione i gore..ispalo je da je napad na prvu liniju bio demostrativan više..a njihovi diveraznti su se za to vrijeme ubacili duboko iza naših linija..pošto je bilo ranjenih na prvoj liniji pošli su ona i bolničar odmah gore sa dozapovjednikom brigade..

ovi su ih zarobili naravno 5 km iza naših linija..

i kad smo mi izbili na kraj šumarka istrči pred nas dozapovjednik..sav krvav i nešto viče..ali izbezumljen čovjek..šta je bilo...ništa ga ne razumiš..samo viče zarobljeni..gore gore..

između tog šumarka di smo mi bili i početka druge veće šume bila je čistina, proplanak aide uzbrdo naglo..on je malo zastao da sveže čizme a ovi i dvoje je žurilo i već ušlo u šumu..čim su ušli u šumu zarobilo ih..Ljilja je uspila viknut ovom..bježi..on je potrčao nazad pošto je strmo..oni su pucali i bacali bombe po njemu..spasila ga strmina i šljem američki kojeg je uvijek nosio..a smijali smo mus e što uvijek nosi šljem..bio je pun gelera..imao je površinske rane.

tako da nas je to spasilo..spasili su i njega i nas,..jer bi mi ništa ne znajuć krenuli na čistinu di bi nas povaljali ko ovce..

onda su zapucali na nas kad su vidjeli da mi znamo, d amso stali....rafalali tako po nama..a mi se dogovorili da ne uzvraćamo..ionako pucaš napamet.

došli Bušići za po ure i onda smo pošli..ispod onim usjecima a i čistinom..i uđemo u šumu..a gusta šuma..raslinje i ja izbijem iz jendog gustiša..i skoro se spotaknem o tijelo..ženska leži na boku noge sklupčane ko da spava.,..kosa rasuta po licu..i mala crvena mrlja u kosi..ubijena.

to je bila Ljilja.

nikad ga nisam vidio luđeg..Glasnovića..

zajebane su diverzante muslimani imali..a šuma šuma..kanjoni..nepregledno..onda sam skužio zašto se Tito tuda povlačio na bici na Neretvi..to je neopisivo..

Inkvizitor
26-06-2012, 21:48
Jel Mladić vodio srpske postrojbe u toj bitci?

ne..vodio je njihvo kažu najbolji operativni časnik Lisica se zvao..razvalio nas po temelju.

gadno je najebala studentska bojna iz Zagreba ..( bili su to pretežno naši domaći momci koji su gore studirali)..oni su onom metežu i kaosu i nevremenu izbili u glamočko polje a nisu znali..i tu upali među Srbe..

dosta ih je poginulo zarobljeno..zarobljen je brat boksača Tadića..Davor Tadić..njega su batinama ubijali danima u Kninu i ubili..kažu da im nije dao gušta..bio je i on sportaš jake konstitucije..

Inkvizitor
26-06-2012, 21:48
Inkvi, jesi na blogu pisao o ovo dvoje ubijenih iz zasjede?

da..jesam..

pdv
26-06-2012, 21:52
Čitala sam da su nađene osobne stvari od Roberta Zadre u Kninu. Jel' on poginuo na Kupresu ili je bio zarobljen?

Inkvizitor
26-06-2012, 21:54
Čitala sam da su nađene osobne stvari od Roberta Zadre u Kninu. Jel' on poginuo na Kupresu ili je bio zarobljen?

Poginio..on i Andrija su poginuli u autu..žurili su na prvu liniju a nisu znali di je sve palo..u nekoj Ladi i isletili pravo pred tenkove..sastavilo ih granatom odmah..

Inkvizitor
26-06-2012, 21:55
Za ovog Papića što ga Glava spominje govori se da je u očaju izišao pred tenkove i pucao falovkom argentinkom na tenkove..i tako poginio..

pdv
26-06-2012, 21:55
Poginio..on i Andrija su poginuli u autu..žurili su na prvu liniju a nisu znali di je sve palo..u nekoj Ladi i isletili pravo pred tenkove..sastavilo ih granatom odmah..

Koja glupa srića kad pogledaš. Uspiju se izvući iz Vukovara i na kraju tako stradaju. Valjda kome je suđeno, suđeno je :(

gorand556
26-06-2012, 21:56
ne..vodio je njihvo kažu najbolji operativni časnik Lisica se zvao..razvalio nas po temelju.

gadno je najebala studentska bojna iz Zagreba ..( bili su to pretežno naši domaći momci koji su gore studirali)..oni su onom metežu i kaosu i nevremenu izbili u glamočko polje a nisu znali..i tu upali među Srbe..

dosta ih je poginulo zarobljeno..zarobljen je brat boksača Tadića..Davor Tadić..njega su batinama ubijali danima u Kninu i ubili..kažu da im nije dao gušta..bio je i on sportaš jake konstitucije..

Ovaj je izgleda bio opak igrač..Taj je uzimao i Derventu i B.Brod.

Inkvizitor
26-06-2012, 21:57
bio je očaj tih dana..a i rasulo pravo budi rečeno..

Srbi su sve to vrijeme dobro držali u Kupresu, u dijelu Kupresa u okruženju..nisu se predali..računali su na pomoć koja je brzo i stigla..

Inkvizitor
26-06-2012, 21:58
Ovaj je izgleda bio opak igrač..Taj je uzimao i Derventu i B.Brod.

Je, to je taj..držali su ga majstorom za tenkovske prodore..Slavko Lisica

onda je popušio u Usori..tamo je izgubio dosta tenkova i više nije imao takav ugled..o tome bi mogoa više naš HVO 110..tu je na forumu ponekad..to je usorska brigada..

to je taj..

http://www.youtube.com/watch?v=dG34MCdC4Ww

gorand556
26-06-2012, 22:09
bio je očaj tih dana..a i rasulo pravo budi rečeno..

Srbi su sve to vrijeme dobro držali u Kupresu, u dijelu Kupresa u okruženju..nisu se predali..računali su na pomoć koja je brzo i stigla..

Teško vrijeme...samo pogled na broj poginulih govori sve.

moonlight
26-06-2012, 22:18

onda je popušio u Usori..tamo je izgubio dosta tenkova i više nije imao takav ugled..o tome bi mogoa više naš HVO 110..tu je na forumu ponekad..to je usorska brigada..

to je taj..

http://www.youtube.com/watch?v=dG34MCdC4Ww

Malo prekapam po njegovoj biografiji, umirovljen je 1994., eto ti spominješ Usoru, vjerojatno je to razlog "generalovog" pada...dok su bili 3:1 u svemu, mislim na oruđe i oružje bio je Lisica, na kraju osta samo rep.
Čovjek se krstio 1994. u manastiru Krka i uzeo krsno ime Ledimir,:muka

Inkvizitor
26-06-2012, 22:20
Malo prekapam po njegovoj biografiji, umirovljen je 1994., eto ti spominješ Usoru, vjerojatno je to razlog "generalovog" pada...dok su bili 3:1 u svemu, mislim na oruđe i oružje bio je Lisica, na kraju osta samo rep.
Čovjek se krstio 1994. u manastiru Krka i uzeo krsno ime Ledimir,:muka

ma šta 3:1 e da je bilo 3:1 ko bi te pita.

25:1 tako je bilo otprilike na Kupresu a u Posavini možda i veći omjer.

navodno je bio svojeglav i zakačio se sa svima..

ZGabriel
26-06-2012, 22:21
Kako se zove oficir jna koji je zapovijedao na Kupresu? Bio je na tv kad je Kupres pao...

moonlight
26-06-2012, 22:23

A koji njihov đeneral nije bio svojeglav, to im dođe u njihovim biografijama kao kompliment.
Ma za Posavinu mi je jasno, to mi je poznato, ima tu i drugih razloga, nisam za Kupres znao da je bio tako veliki nesrazmjer.

Inkvizitor
26-06-2012, 22:26
A koji njihov đeneral nije bio svojeglav, to im dođe u njihovim biografijama kao kompliment.
Ma za Posavinu mi je jasno, to mi je poznato, ima tu i drugih razloga, nisam za Kupres znao da je bio tako veliki nesrazmjer.

mislim da je napao sa 50 tenkova..mi smo imali dva..

Inkvizitor
26-06-2012, 22:26
Kako se zove oficir jna koji je zapovijedao na Kupresu? Bio je na tv kad je Kupres pao...

dobro jutro Gabi..

pdv
26-06-2012, 22:31

Nisam ni ja ovo znala. Znam da se uvijek priča kako su bili dosta naoružaniji i kako su ukopavali tenkove ali nisam znala da je baš ovolika razlika. Ne čudi frustracija onog dečka koji goloruk izlazi na tenkove. Valjda od bijesa i nemoći ne znaš šta bi :(

moonlight
26-06-2012, 22:32

E pa vidiš, oni to u njegovoj biografiji zovu tenkovskom bitkom.

Inkvizitor
26-06-2012, 22:34
Nisam ni ja ovo znala. Znam da se uvijek priča kako su bili dosta naoružaniji i kako su ukopavali tenkove ali nisam znala da je baš ovolika razlika. Ne čudi frustracija onog dečka koji goloruk izlazi na tenkove. Valjda od bijesa i nemoći ne znaš šta bi :(

ma te priče o ukopanim tenkovima, tenkovima u plastima sijena su obične gluposti. Oni su jednostavno nagrnuli gore od Šipova jednim krakom a drugim od Glamoča preko Čajuše..uhvatili u kliješta i zdrobili nas..

a nevrijeme nezapamćeno..vijavica..on je to čak napisao u izvještaju..ledeni severac je nosio sneg pravo ustašama u oči..

vjerovatno ne bi ni bila tolika pogibija..da tako nije bilo..tenkovi su samo izronili pred rovovima i raznijeli ih..

Inkvizitor
26-06-2012, 22:35
E pa vidiš, oni to u njegovoj biografiji zovu tenkovskom bitkom.

haha..pa je..

uništili su nam jedan tenk..drugi se vratio nazad..i jedan BVP nam je uništen..

ZGabriel
26-06-2012, 22:37
Nije Lisica, drugo je ime.

moonlight
26-06-2012, 22:37
haha..pa je..

uništili su nam jedan tenk..drugi se vratio nazad..i jedan BVP nam je uništen..

Koja su bila ta dva, T-34?

gorand556
26-06-2012, 22:39

Dobio je on po ušima na Maslenici što se vidi ovdje na 1:01:55

http://www.youtube.com/watch?v=HTBtq7N33t0&feature=relmfu

Inkvizitor
26-06-2012, 22:41
ovo kad je Glava ranjen tu nam je isto poginulo par ljudi..jednog je momka prepolovio mitraljez..čisti li nsu selo Botun se zove..i dočekali ih..

al stvarno što on priča nije bajka..oni nisu znali da je sve doli palo..oni se zaputili cestom u traktoru..srića da su imali kabanice..vijavica..i upadnu u kolonu..oni mislili naša vojska..priča mi jedan šta je bio tu..kao odkud nama ovoliko tenkova, šta jew ovo..kamiona...dok jedan nije zagrmio kad su već upali..nema nazad..gde ste vi pošli..beži nazad..

a ovaj salutiro..razumem druže kapetane i biži nazad..onda priko brda u Bugojno..ko u filmu..ludo..

dvojica iz mog mista su ga nosili..stvarno im je govorio..ostavite mi par kinder jaja i ajte..

Inkvizitor
26-06-2012, 22:41
Koja su bila ta dva, T-34?

jedan t 34 i jedan t 55 mislim..

pdv
26-06-2012, 22:43
ma te priče o ukopanim tenkovima, tenkovima u plastima sijena su obične gluposti. Oni su jednostavno nagrnuli gore od Šipova jednim krakom a drugim od Glamoča preko Čajuše..uhvatili u kliješta i zdrobili nas..

a nevrijeme nezapamćeno..vijavica..on je to čak napisao u izvještaju..ledeni severac je nosio sneg pravo ustašama u oči..

vjerovatno ne bi ni bila tolika pogibija..da tako nije bilo..tenkovi su samo izronili pred rovovima i raznijeli ih..

Znači to su gluposti o ukopavanju. Samo prenosim što sam pročitala :D
Znači jaki napad koji niste mogli zaustaviti što zbog nevremena što zbog oružja, a i zbog terena. Koliko mi je slika u glavi to je polje okruženo brdima okolo ili sam pomiješala nešto :muka

Inkvizitor
26-06-2012, 22:44

http://www.youtube.com/watch?v=HTBtq7N33t0&feature=relmfu

gleda sam to..vidi se da je dobio po repu..

Stiliana
26-06-2012, 22:45

Ovaj govor njegov ko scena iz crne komedije. Počev od bradatih faca u publici i njihova dovikivanja pa do samog Lisice. A unatoč svemu, banda jedna opasna...

Inkvizitor
26-06-2012, 22:46
Znači to su gluposti o ukopavanju. Samo prenosim što sam pročitala :D
Znači jaki napad koji niste mogli zaustaviti što zbog nevremena što zbog oružja, a i zbog terena. Koliko mi je slika u glavi to je polje okruženo brdima okolo ili sam pomiješala nešto :muka

visoravan..ima brda ali nije da baš da se nema kuda doć..ima..savršeno za tenkovski napad..

pdv
26-06-2012, 22:48
Isuse, pisama :rofl

ZGabriel
26-06-2012, 22:48
Jooj, koji je još oficir bio na Kupresu? Poginuo u Oluji, mislim u Mrkonjiću? Iz BL ili okolice.

moonlight
26-06-2012, 22:51
Sad se vidi kad je već dobro počeo raditi Hrvatsko memorijalno-dokumentacijski centar DR
koliki su pionirski posao obavili Ivica Pandža i pavle Vranjican.

gorand556
26-06-2012, 22:52
Ovaj govor njegov ko scena iz crne komedije. Počev od bradatih faca u publici i njihova dovikivanja pa do samog Lisice. A unatoč svemu, banda jedna opasna...

Danas kad se ovo gleda, čini se smiješno..Pa one njihove pjesme..Pa propagandni rat koji su oni vodili tih godina,to je za posebne teme...

Inkvizitor
26-06-2012, 22:52
1981 ti je bio na Kupresu ali neće da priča ništa..

Inkvizitor
26-06-2012, 22:53
Danas kad se ovo gleda, čini se smiješno..Pa one njihove pjesme..Pa propagandni rat koji su oni vodili tih godina,to je za posebne teme...

nije smiješno..lupali su oni..biži..a imali su s čim..

pdv
26-06-2012, 22:53

Da, iz ove perspektive smiješno ali tada nije bilo. A, tek one knindže i one njihove pisme :facepalm

Stiliana
26-06-2012, 22:56

Mislimo na ove pjesme, ne na rat.

Inkvizitor
26-06-2012, 22:57
jedan im je iz pedevušinog kraja napravio dar mar gore..najbolji diverzant kojeg smo imali..Jozo Kapetanović..iz Lećevice..napravio im zasjedu i povaljo cijelu smjenu.

da su bili ljuti znalo se po tome da su lupali cili dan po Duvnu..

Jozo legenda..pogino kod Gornjeg Vakufa na početku rata s muslimanima..

gorand556
26-06-2012, 22:57

Kad ovo kažeš uvijek mi padne na pamet modrički most i gađanje kolone civila koja se izvlači iz grada ,a oni na uzvišenju i usmjeravaju vatru.ovaj sa snimke novaković u glavnoj ulozi.

pa onda priče mojih kada na jedno malo selo tuče 4 tenka t-84 isto sa uzvišenja i preko njihovih glava rasturaju kuću po kuću.

imali s čim itekako..rat su počeli gubiti onog trenutka kad su i oni počeli dobivat po glavi.

Inkvizitor
26-06-2012, 22:58
Kad ovo kažeš uvijek mi padne na pamet modrički most i gađanje kolone civila koja se izvlači iz grada ,a oni na uzvišenju i usmjeravaju vatru.ovaj sa snimke novaković u glavnoj ulozi.

pa onda priče mojih kada na jedno malo selo tuče 4 tenka t-84 isto sa uzvišenja i preko njihovih glava rasturaju kuću po kuću.

imali s čim itekako..rat su počeli gubiti onog trenutka kad su i oni počeli dobivat po glavi.

gleda sam i to..side i komentiraju..

gorand556
26-06-2012, 23:00
Mislimo na ove pjesme, ne na rat.

Ma naravno nije tada bilo smiješno ni malo. Baš danas gledam po 100-ti put jednu snimku njihove sulude propagande, uklopljenu u glazbu zone sumraka,kad su napadali Dubrovnik.Kakvi likovi,kakvi bolesnici,užas jedan.

pdv
26-06-2012, 23:00
jedan im je iz pedevušinog kraja napravio dar mar gore..najbolji diverzant kojeg smo imali..Jozo Kapetanović..iz Lećevice..napravio im zasjedu i povaljo cijelu smjenu.

da su bili ljuti znalo se po tome da su lupali cili dan po Duvnu..

Jozo legenda..pogino kod Gornjeg Vakufa na početku rata s muslimanima..

Koji je zadatak diverzanata, samo izviđanje ili?

gorand556
26-06-2012, 23:01
gleda sam i to..side i komentiraju..

Je, to ti je snimljeno od mog mjesta možda 2-3 km zračne linije.

Inkvizitor
26-06-2012, 23:02
Koji je zadatak diverzanata, samo izviđanje ili?

da radi diverzije...:D

Inkvizitor
26-06-2012, 23:04
ovo je onaj pozbnati clip iz borbi za Posavinu..

http://www.youtube.com/watch?v=NS7boiwjUHA

pdv
26-06-2012, 23:05
da radi diverzije...:D

:D

Pa dobro ali na šta se to odnosi? Da im nanese gubitke i pobjegne?

gorand556
26-06-2012, 23:07
ovo je onaj pozbnati clip iz borbi za Posavinu..

Tu je snimljeno uništenje par tenkova od Lisice.

pdv
26-06-2012, 23:11
Ova snimka je baš rat uživo. Kako ga je pogodio u zadnji tren.

Mislim da je master na temi o Posavini pisao kako je ovaj dečko s maramom poginuo :(

Inkvizitor
26-06-2012, 23:11
:D

Pa dobro ali na šta se to odnosi? Da im nanese gubitke i pobjegne?

ne nego da posle sjedne s njima i popiju kafu..:D

Inkvizitor
26-06-2012, 23:12

Mislim da je master na temi o Posavini pisao kako je ovaj dečko s maramom poginuo :(

je...to je to..

gorand556
26-06-2012, 23:12

Da mislim da si u pravu..Čini mi se da se zvao Mijo.Onaj prije toga što je ranjen je živ.

pdv
26-06-2012, 23:14
ne nego da posle sjedne s njima i popiju kafu..:D

:belj1

Pa kad moran klištima izvlačit riči iz tebe onda postavljan glupa pitanja

gorand556
26-06-2012, 23:16
Ovdje je malo šire ovaj snimak koji je Inkvizitor postavio..Gledao sam komplet snimku ,ali su je malo preuredili muslimani i stavili kao borbe ABIH.

http://www.youtube.com/watch?v=DpIm0UrnoXg&feature=related

Inkvizitor
26-06-2012, 23:20
snimili su Srbi dokumentarac o ovim poginulim iz clipa..

gorand556
26-06-2012, 23:29
@Inkvizitor ,

pitanje za tebe pošto ako sam dobro čitao da si ratovao protiv srba i protiv muslimana ,koji su bili opasniji i sposobniji u borbi ? kojih te bilo više strah ?

Inkvizitor
26-06-2012, 23:30
@Inkvizitor ,

pitanje za tebe pošto ako sam dobro čitao da si ratovao protiv srba i protiv muslimana ,koji su bili opasniji i sposobniji u borbi ? kojih te bilo više strah ?

Ma..Srbi su lupali svim i svačim a ovi ničim..ali kad musliman zapuca onda znaš da je gadno..on bezveze ne puca.

ovi su lupali i iz dosade..

dakle strah me bilo i jednih i drugih :zubo

gorand556
26-06-2012, 23:34
Ma..Srbi su lupali svim i svačim a ovi ničim..ali kad musliman zapuca onda znaš da je gadno..on bezveze ne puca.

ovi su lupali i iz dosade..

dakle strah me bilo i jednih i drugih :zubo

Ma ok,to sam i mislio..Srbi su dok ima tehnike lupali, ali koliko sam gledao po netu, muslimani su kao borci puno žešći i opasniji...Onaj njihov tekbir ,meni ledi krv u žilama preko monitora :)

Nisam nikad imao prilike ispitivati nekoga sa iskustvom ratovanja s njima, nemoj da ti budem naporan :D

Inkvizitor
26-06-2012, 23:35
Ma ok,to sam i mislio..Srbi su dok ima tehnike lupali, ali koliko sam gledao po netu, muslimani su kao borci puno žešći i opasniji...Onaj njihov tekbir ,meni ledi krv u žilama preko monitora :)

Nisam nikad imao prilike ispitivati nekoga sa iskustvom ratovanja s njima, nemoj da ti budem naporan :D

meni je smišan

ma jebo galamu..on viče da sebe ohrabri više nego da tebe uplaši.

boj se onog koji šuti..

gorand556
26-06-2012, 23:38
ma jebo galamu..on viče da sebe ohrabri a ne da tebe uplaši.

boj se onog koji šuti..

Pa je..al mislim da ima psihološki učinak :) ja ratujem protiv njih preko PC igara i tamo su zajebani :smijeh

Jel istina da su oni mudžahedini ili koji su već bili, prije polaska u akcije održavali sebi dženazu/molitvu ili što već ?! to sam negdje pročitao.

Inkvizitor
26-06-2012, 23:40
Pa je..al mislim da ima psihološki učinak :) ja ratujem protiv njih preko PC igara i tamo su zajebani :smijeh

Jel istina da su oni mudžahedini ili koji su već bili, prije polaska u akcije održavali sebi dženazu/molitvu ili što već ?! to sam negdje pročitao.

a valjda..tamo di sam ja bio..nije ih bilo..to je bilo u Srednjoj Bosni..

gorand556
27-06-2012, 00:27
Netko je spominjao diverzante,zanimljiv dokumentarac o takvoj grupi.

http://www.youtube.com/watch?v=nDlYzd9fcnc

http://www.youtube.com/watch?v=ogW0G0MIfkE

gorand556
27-06-2012, 00:28
I ovo su zanimljiva iskustva,jako zanimljiva emisija,čovjek objasnio neke stvari.Nadam se da ne smeta što postavljam snimke.

http://www.youtube.com/watch?v=X17Z486zxIg&feature=g-vrec

Stiliana
27-06-2012, 10:34
meni je smišan

ma jebo galamu..on viče da sebe ohrabri više nego da tebe uplaši.

boj se onog koji šuti..

Istina. Kad su Rimljani ratovali protiv barbara, poredali bi se u svoju formaciju i šutke stupali kao jedan prema njima. Ta je šutnja bila dio psihološkog zastrašivanja, skroz suprotno divljačkim urlanjima i poklicima...

Inkvizitor
27-06-2012, 10:44
Istina. Kad su Rimljani ratovali protiv barbara, poredali bi se u svoju formaciju i šutke stupali kao jedan prema njima. Ta je šutnja bila dio psihološkog zastrašivanja, skroz suprotno divljačkim urlanjima i poklicima...

jasno. nemas goreg od tišine a znaš da je tu negdje a ona užasna tišina.. Onda ti se pričinjava da je svuda. Iza svakog busa. :zubo

kad zaurla..super..znaš di je. O bravo šefe što se ne javljaš..što me mučiš....tu smo..sad je sve OK.

galama je za budale.

galija
27-06-2012, 13:23

to je taj..

tada je i nastala rugalica:
lijo,lisice zar te boli glava
bježi od Usore ubit će ta Kava!!

mislim da je Kava nadimak zapovjednika 110

Iris
27-06-2012, 14:02
neponovilo se nikad više,kako će biti vojnik,nije ih pola vidilo puške do rata,
znam samo da su svaki dan stizali mrtvi sa Kupresa,
svaki dan sahrane,,,tuga

ljuta trava
28-06-2012, 00:56
Biti vojnik ,
HM , izuzetno lijepo u miru , a u ratu , pogotovo ovom koji nas je zadesio 90-tih , istina bilo je časno služiti , ali da je bilo dobro biti vojnik tih dana , nije ...