PDA

Pogledaj Full Version : Svijet knjige

Stiliana
31-05-2012, 14:03
Evo ga i topic posvećen Književnosti s velikim K.
Dakle, što čitate? Koliko često?
Volite li opuštajuću literaturu (krimići, ljubići, crtići) ili visoku književnost?
Pratite li novu produkciju ili se držite dobrih starih klasika?
Da li preferirate nečiju nacionalnu književnost pred nečijom tuđom?
Čitate li domaće pisce?
Čitate li srpske/bosanske/crnogorske/slovenske pisce?
Koja vam je omiljena knjiga, a koju ste bacili nakon deset stranica?
Itd, itd, itd...

Tomahawk
31-05-2012, 16:27
Citam svasta. Vrlo rijetko.
Volite li opuštajuću literaturu (krimići, ljubići, crtići) ili visoku književnost?
Vise visoku knjizevnost, ali ju slabo pronalazim.
Prije sam citao stare dobre klasike a sada pratim novu produkciju i oboje je zamarajuce.
Preferiram tudu pred domacom.
Čitate li domaće pisce?
Citao sam. Vise nema nista zanimljivo.
Citao sam.
Valjda Stepski vuk, nju mi je bilo zanimljivo citati. I Biblija, jedina kniga koju sam procitao vise od jedan put.

pdv
31-05-2012, 19:19

Ne toliko često koliko bi htjela. Nekda zbog nedostatka vremena ali uglavnom zbog lijenosti. Čitam uglavnom sve što mi dođe pod ruku. O raspoloženju i vremenu ovisi hoće li to biti neko zahtjevnije djelo ili neki jednostavan i opištajući roman.

Volim i jedno i drugo. Sve je stvar volje i vremena jer visoka književnost zaista zahtjeva trud i koncentraciju dok je recimo beletristika čisto opuštanje i gutanje rečenica. No, i efekti koje neko kvalitetno djelo i neki usputni roman ostave na mene su jednaki uloženom trudu. Stoga među knjigama koje su najviše imale utjecaja na mene će biti neki klasici književnosti dok ću na neko lakše štivo zaboraviti kroz dva dana.

Nema nekog posebnog pravila. Nekad vidim na televiziji ili internetu reklamu za neku knjigu i ako mi se radnja učini zanimljivom kupim je i pročitam ili skinem s neta :D Dok me jučer uhvatila želja da opet pročitam od Kumičića Urota Zrinsko - Frankopanska.

Uglavnom gledam prema djelima koja mi se sviđaju ali moram priznati da preferiram rusku književnost.

Čitate li domaće pisce?

Da.

Da. Iako mislim da slovenske nisam nikad.

Pa imam nekoliko dragih knjiga, uvijek se teško zadržati samo na jednoj. Evo, ovako na prvu jako volim Idiota od Dostojevskog, od Andrića Na Drini ćuprija, od Bulgakova Majstor i Margarita, Ayan Hirsi Ali i Nevjernica, volim i Zagorku, Kundera isto zanimljivo piše.... Previše je toga, a premalo vremena :D

Nijednu knjigu nisam odbacila jer mrzim kada nešto ostavim nedovršenim. Ne mogu se sjetit koja mi je bila najgora i najdosadnija ali vjerojatno jedno od onih lako čitljivih i razvikanih djela. No, mogu navesti jedno razočarenje, a to je Amazona od James Rollinsa. Ta knjiga je toliko jedna uzbudljiva avantura i progutala sam je kroz par dana s tim da bi nakon posla odmah početal čitati i tako dok me umor ne savlada. Nisam je mogla ispustiti iz ruku, a koža mi se ježila dok sam čitala jer je stvarno super pisana ali je kraj sve pokvario. Totalno glupo i nemaštovito. Ono, iščekuješ cijelo vrijeme i na kraju završi jednostavno i bezveze. Dobro malo je sf jer mi je onaj film Avatar imao dosta elmenata iz te knjige, a kako ne volim takav stil onda me malo to razočaralo. Iako, jako maštovito i zanimljivo napisana.

Stiliana
31-05-2012, 21:49
@tomo - kako znaš da domaćeg nema ništa dobrog ako čitaš vrlo rijetko, a preferiraš strance?

@pdv - Urotu sam čitala u srednjoj školi za lektiru, dobra je knjiga.
Inače i ja preferiram Ruse. Ali volim i Engleze... Amere da i ne spominjemo.

I u pravu si za ovu kvalitetniju književnost - to nikad ne požališ što si čitao. Mnogo bolje potrošeno vrijeme nego na Dana Browna i slična sranja...

Tomahawk
31-05-2012, 22:38
@tomo - kako znaš da domaćeg nema ništa dobrog ako čitaš vrlo rijetko, a preferiraš strance?

@pdv - Urotu sam čitala u srednjoj školi za lektiru, dobra je knjiga.
Inače i ja preferiram Ruse. Ali volim i Engleze... Amere da i ne spominjemo.

I u pravu si za ovu kvalitetniju književnost - to nikad ne požališ što si čitao. Mnogo bolje potrošeno vrijeme nego na Dana Browna i slična sranja...

Citao sam prije vrlo cesto, i citao sam i domace, sad od domaceg nemam vise sto. A citati samo da bih citao mi se ne da.
Slicni je i sa stranim piscima, malo je iceg vrhunskog.... Sad citam po internetu....
Sve vise razmisljam da sam nesto napisem. Muski ljubavni roman, recimo....

zlatna ribica
31-05-2012, 22:58
Citao sam prije vrlo cesto, i citao sam i domace, sad od domaceg nemam vise sto. A citati samo da bih citao mi se ne da.
Slicni je i sa stranim piscima, malo je iceg vrhunskog.... Sad citam po internetu....
Sve vise razmisljam da sam nesto napisem. Muski ljubavni roman, recimo....

Kad kažeš muški ljubavni roman... jel to znači o gay paru? :D

zlatna ribica
31-05-2012, 23:10
Čitate li domaće pisce?
Itd, itd, itd...

Čitam svašta, ovisno o raspoloženju. Trenutno čitam jedan SF roman. A kolko često... pa uvijek imam neku knjigu koju čitam, samo što se čitanje nekad protegne na duže vrijeme, a nekad na kraće, što ne treba nužno ovisiti o zanimljivosti knjige, nego prvenstveno kolko imam volje i vremena.
Čitam i domaću i stranu književnost, i novu produkciju i staru, iako u zadnje vrijeme nekako više novu. Staru sam prilično zanemarila...
A omiljena knjiga... pa Harry Potter :D to mogu čitat tisuću puta :D
S tim da razlikujem omiljene i najbolje... u najbolje svrstavam najviše ruske klasike, od Zločina i kazne pa tako dalje... malo šta mi se s njima može mjerit.

Aleksa
31-05-2012, 23:42
Čitam stručnu literaturu uglavnom, u poslednje vreme. Volim beletristiku, ali nemam vremena za to.

Volim visoku književnost. Krimići, ljubići i crtići su mi dosadnjikavi. Eto, volim i stripove.

Uopšte ne pratim novu produkciju. Držim se klasika. Od savremenih pisacam jedino pratim Svetislava Basaru.

Imam omiljene strane pisce: Tomas Man, Hese, Balzak, Viktor Igo, Dostojevski, Tolstoj.

Čitate li domaće pisce?
Savremene slabo, uz spomenutog Basaru, dodao i bih i pokojnog Milorada Pavića. Inače, Kiš, Andrić, Crnjanski i Selimović su mi omiljeni.

Čitate li hrvatske/bosanske/crnogorske/slovenske pisce?
Krleža od hrvatskih pisaca mi je privlačan, od ovih ostalih malo ko. Savremene (žive i aktuelne) ne pratim.

Idiot, to mi je omiljena knjiga. A što se tiče bacanja, pa možda mi je žao što to nisam učinio sa Autostopreskim vodičem...

Itd, itd, itd...
Izdvojio bih dela pisaca koje nisam mnogo čitao, ali koji su mi ostavili poseban utisak:
Grad izbeglica - Lajoš Zilahi.
Žerminal - Emil Zola.
Istočno od Raja - Džon Štajnbek.
Tvorac grada - Perl Bak.
Čizmaši - Dragoslav Mihajlović.

Stiliana
31-05-2012, 23:51
Čitam svašta, ovisno o raspoloženju. Trenutno čitam jedan SF roman. A kolko često... pa uvijek imam neku knjigu koju čitam, samo što se čitanje nekad protegne na duže vrijeme, a nekad na kraće, što ne treba nužno ovisiti o zanimljivosti knjige, nego prvenstveno kolko imam volje i vremena.
Čitam i domaću i stranu književnost, i novu produkciju i staru, iako u zadnje vrijeme nekako više novu. Staru sam prilično zanemarila...
A omiljena knjiga... pa Harry Potter :D to mogu čitat tisuću puta :D
S tim da razlikujem omiljene i najbolje... u najbolje svrstavam najviše ruske klasike, od Zločina i kazne pa tako dalje... malo šta mi se s njima može mjerit.

Koji je to SF?

Stiliana
31-05-2012, 23:52
Svi vole Ruse. Blago se Rusima :cerek

Aleksa
31-05-2012, 23:57
Svi vole Ruse. Blago se Rusima :cerek

Treba da otvorimo temu u kojoj ćemo porediti Rat i mir i Les miserables. Kad se ta dva dela porede, oseti se isti duh vremena koji je dotakao dva pisca na dva kraja Evrope.

zlatna ribica
31-05-2012, 23:58
Koji je to SF?

Ma neki ludi :D Zove se Beskrajno putovanje... o putovanju koje traje 300 godina na drugu planetu, novu Zemlju, koju ljudi planiramo kolonizirati.

moonlight
01-06-2012, 00:03
Tema već postoji...mislim, malo koncentracije.

ZGabriel
01-06-2012, 00:19
Tema postoji, ali koliko sam vidjela, Vito ju je fino zatrolao. Ili ću spojiti s ovom ili ide u arhivu. ;)

moonlight
01-06-2012, 00:24
Šalim se, postoji tema, Vito ne postoji...neka ide ova svojim tokom, samo neka traje, nek se ljudi uključe.

SarajkaDjevojka
01-06-2012, 00:30
Odlična tema.Omiljeni pisac mi je Sidney Sheldon ( 18 romana )od kojih sam sve procitala.Najbolji su mi 'Druga strana mjeseca', 'Ako postoji sutra' .Njegovo pisanje nazvala bi opustajucom literaturom ;)

Slijedeca na listi je Amanda Kvik, njeni romani prestavljaju London u 19 stoljeću, intrige i ljubavne drame.

Ovo poglavlje bi zavrsila sa Sandrom Braun.

Sto se klasika tice, trenutno nisam inspirisana da se njima bavim, godi mi ova " opustajuca literatura".
Naravno kao školsku lektiru vecina ih je ionako predjeno gradivo kojem se covjek uvijek iznova vraća u posebnim fazama svog zivota.Klasike mozes citati par puta, te uvijek iznova u njima pronalazis nesto novo.

Iznanadjujuce su mi dobre knjige " Lovac na zmajeve i Hiljadu sjajnih sunaca, koje sam moram priznati procitala na nagovor prijateljice.

Sto se tice naše knjizevnosti Andrić i Selimovic su mi neprikosnoveni autoriteti :)

Stiliana
01-06-2012, 00:45
Ma neki ludi :D Zove se Beskrajno putovanje... o putovanju koje traje 300 godina na drugu planetu, novu Zemlju, koju ljudi planiramo kolonizirati.

Znam taj roman, ali nisam čitala. Onaj s lijepom naslovnicom, jel da, o dvoje mladih na svemirskom brodu...

Tomahawk
01-06-2012, 00:57
Kad kažeš muški ljubavni roman... jel to znači o gay paru? :D

Ne, nego o Aleksi..........

Stiliana
01-06-2012, 14:15
Evo jedna preporuka koja je prilično očita, ali pošto većina ne čita domaće pisce... uzmite od Zorana Ferića Kalendar Maja. Predobar roman. Ima oko 600 strana, ali ja sam ga riješila u tri, četiri dana.

Kalendar Maja je roman odrastanja. Pratimo tri dječaka koja odrastaju u Zagrebu pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća.
Kalendar Maja je roman o ljubavi i njenim demonima, ljubavi koja dolazi u najrazličitijim pojavnim oblicima i intenzitetima. Čitamo priču o Tihomiru i Senki od gimnazijskih dana do starosti.
To je i roman o seksu, o žudnji koja nas ispunjava i uništava.
I roman o prolaznosti, o vremenu koje ne oblikuje samo sadašnjost nego mijenja i prošlost. Roman o starosti i slabosti.
Ferić je napisao i roman o Zagrebu od polovice prošlog stoljeća do naših dana, izletima u Samobor i na Sljeme, lebdečim kućama u Šestinama i slamovima u Staroj Vlaškoj. Ali ovaj roman ima i svoju morsku priču u kojoj Goli otok, Zrće ili Vir dobivaju sasvim novo lice.
To je, dakle, roman koji se sastoji od više romana, a opet je sve u njemu utkano jedno u drugo. Roman široka zamaha u kojemu ima puno briljantnih minijatura. Tekst s puno suspensa koji se neprestano obrće i iznenađuje.
Ukratko - velik roman!

Uglavnom, ovaj opis nije sasvim pravedan prema romanu... nije sad to baš roman o odrastanju i Zagrebu, prije o starenju i ljubavi, iako ta ljubav iz romana nije ljubav nego nešto nezdravo i izvitopereno. Kraj pomalo šokira...
Mislim da će Kalendar ove godine pobrat sve književne nagrade koje postoje kod nas. Opravdano...

Inkvizitor
01-06-2012, 14:39
ne čitam utorkaše i Fakovce..

mogu odfakat od meneka..

Inkvizitor
01-06-2012, 14:41
Inače nijesam puno čito..što je loše naravno..al od onog što sam čito..volem Tvrđavu od Selimovića..Derviš i smrt je preteška knjiga..volem i Andrića donekle..Na Drini Ćuprija je dobra knjiga..al nešto najzajebanije što sam pročito..to je let iznad Kukavčijeg gnijezda od Kena Kesey-a

ako ste gledali film..film je najlošija moguća kopija knjige..knjiga je genijalna..i strašna i duhovita..i svašta nešto..

ZGabriel
01-06-2012, 14:42
a jes' proč'to Ognjišta Mile Budaka? :kava

Inkvizitor
01-06-2012, 14:46
Ne..od njega sam samo čito njegovo putešestvije preko albanskih gudura..naime on je bio zarobljen i sa srpskom vojskom je prošao Prokletije..i sav taj put do albanske obale..pa je to opisao..

Tomahawk
01-06-2012, 16:41
Hvala Stiliana, procitat cu Kalendar Maya. Ako bude dosadan necu do kraja.

blam
04-08-2012, 03:38
Knjiga za ubijanje vreme ..

http://uncrate.com/p/2010/05/1001-facts-scare-shit-out.jpg

fact 640:
Studies show that American presidential speeches today are geared to the comprehension level of an average seventh grader. Fifty years ago, presidents
spoke to Americans at a twelfth-grade level. From 2001 to 2008, former president George W. Bush spoke to Americans at a first-grade level.

fact 744
Fourteen years before the Titanic sank, a novel titled Futility told the story of an ocean liner named Titan that met its demise one April night when it collided with an iceberg.

i link zaskidanje PDF-a

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&ved=0CFMQFjAI&url=http%3A%2F%2Fwww.social-bombers.com%2Fm%2Ffiles%2Fdownload%2F1-001-Facts-that-Will-Scare-the-S-t-Out-of-You-The-Ultimate-Bathroom-Reader&ei=m2YcUPHSKYfVsgbbj4DIBw&usg=AFQjCNEBc8CGf0LSJIZB_-u7fiWhl0ghxA