PDA

Pogledaj Full Version : Dan mladosti

pdv
26-05-2012, 17:02
Sa svakog imalo ozbiljnijeg portala danas vrišti obavijest o danu mladosti. Pitam se što je to u glavama tih ljudi da slave i hvale jednog zločinca poput Tita. Jasno mi je da s godinama svi počnemo osjećati žal za prošlim vremenima pa makar ona bila i gora nego današnja ali sama činjenica da smo bili mlađi i jači ta vremena čini ljepšima i boljima. Isto tako mi je jasno i da čovjek može biti socijalist i prizivati takvo ekonomsko uređnje ali mi nije nikako jasno kako se neka osoba može slaviti kao nešto bitno i vrijedno, a da pri tom ima toliko mrlja u svojoj karijeri. Od užasno monstruozno krvavih ruku do totalnih ekonomskih promašaja u vođenju države. Socijalist koji je koristio sve pogodnosti kapitalizma na račun radničke klase je predstavljen kao netko tko se istinski zalagao za socijalnu jednakost. Ne mogu, a da se ne zapitam na čemu su ti ljudi :D

I kada vidim ovu starčad na tom slavlju onda računam kako im nema pomoći ali ,eto, kroz koju godinu će s njima nestati i glupa ideologija koja nema nikakvog uporišta u razumu. No, stresem se kada vidim ove ljude srednjih godina i mlade. Pa što im je u glavama da slave osobu koja je odgovorna za tolike patnje i stradanja ljudi koji se nisu slagali s njegovom ideologijom? Imaju li imalo pijeteta prema žrtvama dok loču i slave svog zaštitnika ili im je bitna samo njihova ekonomska sigurnost koju su imali tada? I onda oni propagiraju neku socijalnu jednakost i viču na kapitaliste i njihov profit, a njima samima je bitnija bijedna plaćica za koju se nisu previše oznojili od ljudskih života.

SarajkaDjevojka
26-05-2012, 17:28
Tuzla je danas obilježila najtužniji dan u svojoj historiji. Polaganjem cvijeća na Aleji mladosti danas je obilježena 17. godišnjica od stradanja tuzlanske mladosti na Kapiji 25. maja 1995. godine. Na mjestu najtežeg zločina u istoriji ovog grada, u prisustvu velikog broja zvaničnika i građana Tuzle, danas je upriličena i komemoracija žrtvama iz 25. maja, te ostalim ubijenim civilima tokom ratnog granatiranja Tuzle.

Mezar kćerki Lejli Bučuk koja je ubijena sa 13 godina, danas je obišla majka Pakiza. Njen spomenar u kojem je možda opisana prva ljubav, napisana poneka pjesma ili djevojačka tajna, već 17 godina drhtavom rukom čuva majka Pakiza. Lejlina želja bila je da ga niko bez njenog dopuštanja ne čita, a majka sa bolom i tugom u njemu čuva Lejline uspomene. Nikada ga poslje masakra na Kapiji Pakiza nije otvorila.

-Tuga i bol su sve od čega se sastoji moj život. Lejla je bila kompletna djevojčica. Vesela, nasmijana, dobar učenik. Ostaje mi samo sjećanje, tiga I bol, kaže majka Pakiza.

Granata ispaljena sa Ozrena 25. maja 1995. godine ubila je 71 mladu osobu, prosječne starosti od 21 godinu, a preko 140 civila je ranjeno. Najmlađa žrtva masakra u Tuzli bio je dvoipogodišnji dječak Sandro Kalesić, koji je ubijen na očevom krilu. Geler ga je pogodio direktno u srce. Za ovaj zločin, jedini osuđeni je Novak Đukić, sa mizernih 25 godina kazne za 71 ugašen život.

- Dok postojimo obilježavaćemo najstrašniji zločin u historiji Tuzle. Presuda Novaku Đukiću je ispod svih nivoa dostojanstva. Osim njega, očekujemo pravdu i suđenje ostalim, jer Đukić ne može biti jedini odgovoran, kazao je Jasmin Imamović, načelnik Općine Tuzla.
Od početka rata 15. maja 1992. godine do potpisivanja Dejtona u Tuzli je granatiranjem ubijeno više od 200, a ranjeno preko 1.000 nedužnih civila.
Imena svih ubijenih, danas su na komemoraciji na Kapiji, pročitali glumci narodnog pozorišta Tuzla.

Na Kapiji su 25. maja 1995 godine ubijeni Suzan Abu Ismail, Edina Ahmetašević, Elvis Alagić Enko, Admir Alispahić, Lejla Atiković, Asmir Bakalović, Adnan Beganović, Damir Bojkić, Indira Borić, Ilvana Bošnjaković, Elma Brguljak, Lejla Bučuk, Sanja Čajić, Selma Čaušević, Amir Čekić, Samir Čirak, Almasa Ćerimović, Zada Dedić, Razija Djedović, Amir Đapo, Suzana Đušić, Amir Đuzel, Muris Fatušić, Ago Hadžić, Hamdija Hakić, Senad Hasanović, Šemsa Hasičić, Alem Hidanović, Nedim Hodžić, Hasan Hrustanović, Adnan Hujdurović Kindže, Elvira Hurić, Almir Jahić Bato, Azur Jogunčić, Sandro Kalesić, Franc Kantor, Damir Kurbašić, Vanja Kurbegović, Vesna Kurtalić Veca, Sulejman Mehanović, Pera Marinović, Nenad Marković Nešo, Amira Mehinović, Edin Mehmedović, Edisa Memić, Adrijana Milić, Nešet Mujanović, Edin Mujabašić Mony, Samir Mujić, Elvir Murselović, Šaban Mustačević, Dijana Ninić, Selma Nuhanović, Indira Okanović, Rusmir Ponjavić, Raif Rahmani, Fahrudin Ramić, Nedim Rekić, Jasminko Rosić, Nihad Šišić, Armin Šišić, Senahid Salamović, Edhem Sarajlić, Jasminka Sarajlić, Asim Slijepčević Asko, Savo Stjepanović, Jelena Jezidžić-Stojičić, Ilinka Tadić, Azur Vantić, Mustafa Vuković, Adnan Zaimović Garo.

SarajkaDjevojka
26-05-2012, 17:33
Tuzlacima ce Dan mladosti ostati u sjecanju na stradanje najmilijih.Obzirom da mi je dio porodice iz tog kraja i ja cu ga se vjecno sjecati negativno.Kad gledam snimke onih sletova, stafeta mladosti, karanfila kao simbola iskreno mi je drago sto nikad nisam bila dijelom te farse.
Ne znam tacan podatak u tim dinarima, ali kazu da su ex jugoslaviju ti spektakli kostali para i para.

NorthStand
29-05-2012, 12:47
dan mladosti je postao dan starosti, 80 posto prisutnih u famoznom Kumrovcu je starije od 50 godina! dok npr na Bleiburgu, od 10.000 ljudi, ima najmanje 50 posto mladih, vrijeme radi za nas drugovi i drugarice. ;)

Stiliana
29-05-2012, 16:04
Sa svakog imalo ozbiljnijeg portala danas vrišti obavijest o danu mladosti. Pitam se što je to u glavama tih ljudi da slave i hvale jednog zločinca poput Tita. Jasno mi je da s godinama svi počnemo osjećati žal za prošlim vremenima pa makar ona bila i gora nego današnja ali sama činjenica da smo bili mlađi i jači ta vremena čini ljepšima i boljima. Isto tako mi je jasno i da čovjek može biti socijalist i prizivati takvo ekonomsko uređnje ali mi nije nikako jasno kako se neka osoba može slaviti kao nešto bitno i vrijedno, a da pri tom ima toliko mrlja u svojoj karijeri. Od užasno monstruozno krvavih ruku do totalnih ekonomskih promašaja u vođenju države. Socijalist koji je koristio sve pogodnosti kapitalizma na račun radničke klase je predstavljen kao netko tko se istinski zalagao za socijalnu jednakost. Ne mogu, a da se ne zapitam na čemu su ti ljudi :D

I kada vidim ovu starčad na tom slavlju onda računam kako im nema pomoći ali ,eto, kroz koju godinu će s njima nestati i glupa ideologija koja nema nikakvog uporišta u razumu. No, stresem se kada vidim ove ljude srednjih godina i mlade. Pa što im je u glavama da slave osobu koja je odgovorna za tolike patnje i stradanja ljudi koji se nisu slagali s njegovom ideologijom? Imaju li imalo pijeteta prema žrtvama dok loču i slave svog zaštitnika ili im je bitna samo njihova ekonomska sigurnost koju su imali tada? I onda oni propagiraju neku socijalnu jednakost i viču na kapitaliste i njihov profit, a njima samima je bitnija bijedna plaćica za koju se nisu previše oznojili od ljudskih života.

Ja mislim da su ti mlađi ljudi mahom djeca iz miješanih brakova koji ovako liječe neke svoje komplekse. Ne svi, naravno, ali mislim da većina od onih koji du tamo došli iz Hrvatske jest. Jer je lakše, sigurnije i javnosti simmpatičnije doći u Kumrovec i pjevat partizanske pjesme, nego izjavit kako npr. ne podnosiš Hrvatsku i Hrvate...
Možda zvuči glupo, ali eto, ja iz RL ne znam nikoga, ali stvarno nikoga tto je Hrvat a da na Kumrovec gleda sa simpatijama.

pdv
29-05-2012, 16:17
Ja mislim da su ti mlađi ljudi mahom djeca iz miješanih brakova koji ovako liječe neke svoje komplekse. Ne svi, naravno, ali mislim da većina od onih koji du tamo došli iz Hrvatske jest. Jer je lakše, sigurnije i javnosti simmpatičnije doći u Kumrovec i pjevat partizanske pjesme, nego izjavit kako npr. ne podnosiš Hrvatsku i Hrvate...
Možda zvuči glupo, ali eto, ja iz RL ne znam nikoga, ali stvarno nikoga tto je Hrvat a da na Kumrovec gleda sa simpatijama.

Može biti da i toga ima ali jednostavno ne kužim tu potrebu za veličanjem Tita. Najluđe mi je kada vidim kako homoseksualci prizivaju Jugoslaviju i ta savršena vremena. Pitaš se jesu ti ljudi stvarno normalni? Jel' im ljubav prema domovini toliko odurna pomisao da moraju prizivati nešto što je totalno gazilo njihove slobode?!

S druge strane ne možeš vjerovat da postoje ljudi koji brane nečije zločine. Koji su toliko licemjerni da će stalno spominjati režim NDH dok im je režim u Jugoslaviji sasvim dobar. Kao da ne cijene dovoljno život već razdvajaju tko je pod kojom ideologijom stradao i na temelju toga određuju da li će ga smatrati žrtvom ili ne. Odurno i nečovječno do kraja.

Stiliana
29-05-2012, 16:24
Može biti da i toga ima ali jednostavno ne kužim tu potrebu za veličanjem Tita. Najluđe mi je kada vidim kako homoseksualci prizivaju Jugoslaviju i ta savršena vremena. Pitaš se jesu ti ljudi stvarno normalni? Jel' im ljubav prema domovini toliko odurna pomisao da moraju prizivati nešto što je totalno gazilo njihove slobode?!

S druge strane ne možeš vjerovat da postoje ljudi koji brane nečije zločine. Koji su toliko licemjerni da će stalno spominjati režim NDH dok im je režim u Jugoslaviji sasvim dobar. Kao da ne cijene dovoljno život već razdvajaju tko je pod kojom ideologijom stradao i na temelju toga određuju da li će ga smatrati žrtvom ili ne. Odurno i nečovječno do kraja.

Pa da, ali ja ne znam koje drugo objašnjene da se ponudi :nezna Mislim, ima mazohista i licemjera u svakom narodu s tom nekom potrebom da budu svetiji od pape, ali kod nas padaju upravo na ovom kumrovačkom ispitu kad plešu kozaračko kolo i zazivaju ljubičicu bijelu. A inače se satiru od aktivizma, otkrivanja istina o Domovinskom ratu, pijeteta prema žrtvama, itd. Po meni su to ljudi s dijagnozom jer jedno s drugim nikako ne ide. Ili to, ili su kombinirke - ne znam što drugo može bit.

TjelohraniteljOdSchwartza
30-12-2012, 01:17
Kumrovec je selo nitkova,koje bihtrebalo sravnati sa zemljom,pa nek se penzioneri nose sa slavljem gdje god hoče preko Drine!