PDA

Pogledaj Full Version : Članak: ZA Pelješki most

caporegime
27-04-2012, 10:06
Članak možete pročitati na sljedećoj poveznici

http://www.hrhb.info/content.php?r=2159-ZA-Pelje%C2%9Aki-most

Rodica
27-04-2012, 10:15
Bošnjaci bi gradili luku na poluotoku Kleku?!

"Vrlo dobro se zna tko koči gradnju koridora 5C. To su HDZ i SDA. Ove dvije političke partije dogovorile su se da posljednja točka na koridoru 5C ide do Bijače, umjesto do Neuma. Slobodno se može reći da ove stranke u gradnji koridora gledaju isključivo vlastiti interes i stopiraju razvoj cijele države, a ne samo Neuma kao pomorskog grada", rekao je profesor na Građevinskom fakultetu u Sarajevu Munir Jahić obrazlažući veliki broj primjedbi na javnoj raspravi o Nacrtu prostornog plana FBiH za razdoblje od 2008. do 2028. godine. Prema njegovim riječima, država je u potpunosti zatajila kada je u pitanju prostorni plan, jer uopće nije riješila pitanje granice sa svim susjednim zemljama, te je dozvolila da glavnu riječ vodi lokalna zajednica.
http://www.hrsvijet.net/plugins/content/imagesresizecache/8f1a46efe4d3044e31df1c3ca41e04a6.jpeg
"Prije svega, ovom poslu kasno se pristupilo. Priča se o prostornom planu, a ni granice nisu definirane. Gdje to ima!? Naročito se to odnosi na granicu s Hrvatskom, prema jugu. Šta je s lukom Ploče? Tko ima pravo da je koristi? To nikada nije riješeno, a pričamo o prostornom planu", kazao je Jahić. On je naveo da prostorni plan FBiH nije rađen na bazi Strategije razvoja Federacije i BiH, piše sarajevski Dnevni avaz.
"Grubo će biti ako kažem da je Strategija rađena napamet. Mnoge stvari nisu definirane. Mi još imamo prostorni plan iz 1982. godine, kada smo bili u sastavu bivše države. I na bazi toga posljednja točka na koridoru bila je luka Ploče, koja sada pripada drugoj državi. Bilo bi onda logično da posljednja točka na koridoru bude u Neumu", rekao je Jahić.

"Bosna i Hercegovina, kao pomorska država", kako je istakao, "mora iskoristiti sve svoje potencijale, pogotovo izlaz na otvoreno more", upozorio je Jahić.
http://www.hrsvijet.net/plugins/content/imagesresizecache/1a06cf19b4f6f61cdd6bb519692f1c4b.jpeg
-"Luka Neum ne bi bila na mjestu gdje su plaže, kako to neki tvrde, nego na vanjskoj strani poluotoka Klek, gdje je otvoreno more i gdje ima otvoreni izlaz. To je suština priče koja se ne smije propustiti", rekao je Jahić.
On je također ustvrdio kako je poražavajuća činjenica da na dionici od Stoca do Neuma nije moguće doći magistralnom cestom, nego se mora ići preko Hrvatske.

-"Naša vlast 17 godina neće da sagradi 45 kilometara puta. Kakvi su to interesi? Jednostavno, grupa ljudi gleda svoj interes i smatra da je neprikosnovena u stjecanju bogatstva. Neće da shvate da je Neum sastavni dio države. Prostorni plan urađen je obrnuto. Prvo se gledala politika pa tek onda ekonomija", zaključuje Jahić.
Enver Buza, v. d. direktora Geodetskog zavoda BiH, također je podržao ove stavove. Prema njegovim riječima, luka Neum bila bi jedina u ovom dijelu svijeta koja se ni bi vidjela iz grada, tako da je argument o remećenju turizma neopravdan.

"Luka Neum jedina na ovom dijelu Jadrana ima dubinu od 27 metara, a ravna je kao tepsija. Onaj tko se odrekne luke u Neumu, osudio je da BiH bude u tamnom vilajetu. Nitko neće da shvati da bi luka Neum bila New York ovog dijela Europe", rekao je Buza.

Rodica
27-04-2012, 10:19
Opasne političko-obavještajne igre oko sudbine hrvatskoga Neuma

U posljednjih desetak godina veliki broj Bošnjaka nastoji kupovati nekretnine u Neumu, što je uz otvorene najave velikobošnjačkih krugova o izgradnji luke u Neumu više nego dovoljan razlog za uzbunu.

Zanimanje za nekretnine osobito je izraženo ispod Jadranske turističke ceste. Cijena ne igra glavnu ulogu. Kada Hrvat ide na slobodno tržište s prodajom stana, kuće ili zemljišta, uvijek se javi Bošnjak koji će ponuditi puno već u cijenu od Hrvata. To je jedna od glavnih strateških odrednica koju bošnjačka politika koristi za osvajanje neumskog područja. Planirano osvajanje trebalo bi se odvijati od mora, obale.priobalja i dalje prema neumskom zaleđu.

Prema tome planu Neum treba uklapati u bošnjačku interesnu sferu tako da se osigura povezanost neumskog prostora sa Stocem, Bunom, Mostarom i dalje u unutrašnjost prema Sarajevu. Nije li u tome pagledu indikativna izgradnja brze ceste Buna-Stolac-Neum, umjesto Čapljina-Neum.

Bošnjački nacionalni stratezi zaista su dobro osmislili ovaj plan. Isto tako, federalne vlasti predviđaju izgradnju luke u Neumu. Predviđeno je i izuzimanje poluotoka Kleka iz kompetencija
mjesne vlasti kako bi se poluotok stavio pod upravu federalnih vlasti.

Većina predstavki i sudskih postupaka između neumskih vlasti i Bošnjaka dosuđuje se u korist Bošnjaka. Predstavnici neumskih vlasti izloženi su stalnim podmetanjima, pritiscima i ucjenama da bi se osigurala potpuna bošnjačka prevlast u Neumu. Širok je raspon postupaka i mogućnosti kako Bošnjaci ostvaraju svoje ciljeve. Koriste se legalni i ilegalni putovi. Neumski predstavnici vlasti trebali bi biti svjesni postojećeg stanja. Opasna se igra plete oko sudbine ovog hrvatskog prostora. Razne agencije za prodaju nekretnina, predstavnici bošnjačkih obavještajnih krugova i domaći mešetari uspostavili su suradnju za obavljanje svoga dobro plaćenoga posla.

Kada je Mletačka Republika poslala svoga diplomata da pregovara s Turcima o sudbini Neuma, ovaj je iskoristio svoje diplomatsko umijeće pokušavajući se što više novčano obogatiti. Za usluge
Turci ga platili zlatom. Mlečani sve doznali, i kada se vratio kući. uhvatili ga i u usta mu ulili vrelo rastopljeno zlato.

Tako Mlečani! A kada Neumljanin sklopi faustovski ugovor s prikrivenim neprijateljem kako bi se dočepao gomile novca i društvenog položaja, nikome ništa. Ali. nije tako. Pred sudom povijesti i pred još nekim sudovima naći će se ta (zlo)djela!

Predstavnici neumskih vlasti su, takoder, pred velikim povijesnim ispitom. Valja se nadati da će oni taj ispit uspješno pololožiti radeći mudro. promišljeno i s ljubavlju za svoj hrvatski narod, poštujući i cijeneći druge narode s kojima žive.

Darko Ban / Hrvatsko slovo

Rodica
27-04-2012, 10:24
dakle, razvidno je da muslimani natežu za koridor preko neuma.
razvidno je i da komunističkoj partiji hrvatske to odgovara, a europa je sprema to i financirati.
o kakvim se tu interesima radi i što će biti sa hrvatskim neumom?

jel pelješki most bolje rješenje za hrvate hercegbosne ili ovaj koridor koji bi unutrašnjost povezao s neumom i tako omogućio gradnju luke kojom znamo tko bi i kako upravljao?
jesu li se muslimani odrekli neuma ili i dalje smišljaju sve mogućnosti kako ga trajno uzeti, zaposjesti mostar i cijelu dolinu plodne nam neretve, a hercegbosnu svesti na škutoriju?
ili je koridor dobar za hercegbosnu i hrvate? neki tvrde da bi to gospodarski ojačalo to područje (ne znam kako će ćesta ograđena žicom to napraviti??), da bi hrvatima onda bilo dobro jer bi cijene nekretnina tako porasle pa bi skuplje mogli prodavati svoje kuće i imanja?

Inkvizitor
27-04-2012, 10:29
Znači pokušavaju kosovskim modelom. Otkupom kuća i stanova. ne vjerujem da će to uspjeti u tolikoj mjeri ali tko zna. Da im je neum prioritet to se odavno zna. Inače su zatvoreni u geto. Ali daleko je prvo veće naselje sa značajnjim udjelom muslimana. Mostar. nema tu demografskog potencijala. Zato su toliko zapeli za Stolac , o kojem se više priča nego o cijeloj RS.

Znači svatko tko prodaje kuću, zemljišpte ili stan, zna kome ga prodaje. Inače zar nije kolonizacije s namjerom mjenjanja etničke slike zabranjena.

Pohlepa ljudska za novcem ruši sve granice.

caporegime
27-04-2012, 10:31
mislim da strahovi od bošnjačkog doseljavanja u neum i nisu toliko osnovani, jer u neumu gotovo da ih i nema, osim onih koji su živjeli i prije.
ali upravo njihova vrištavina kad su čuli za gradnju pelješkog mosta pokazuje da oni taj most prvenstveno doživljavaju kao gubitak velikog sredstva pritiska na rh a to je neum kao teren koji prepolavlja hrvatsku..
priče o luci graniče sa idiotizmom ali koriste za raspirivanje strasti kod muslimana ponajviše da bi se stalno održavala svijest kako je cijela bosna pa tako i neum bosanski.
osobno mislim da su sve te njihove tupave priče oko luke tek očajnički pokušaj skretanja pažnje na činjenicu da oni tu ne mogu učiniti ništa ali ima jedna druga zabrinjavajuća stvar.
a to je autocesta kou se očito želi pomaknuti skroz na istok i na taj način osigurati prometnu vezu sarajeva sa stocem i istočnim mostarom koji timeviše ne bi bili toliko duboko u hrvatskom, području.
iako je stolac općina sa hrvatskom većinom dođe li ikada stani pani, muslimni će se itetkako truditi doći u kontrolu stoca a ni neum neće pustiti tek tako odnosn ozahtijevanjem neuma pa eventualno odustajanje pokušat će debelo naplatiti negdje drugdje, a možda i kontrolom na stocem.

ZGabriel
27-04-2012, 10:36
Bosna je pomorska zemlja koliko i Slovenija.

Marta
27-04-2012, 10:40
Bosna je pomorska zemlja koliko i Slovenija.

To njih ne zanima, oni zele izlaz na more pod svaku silu i cjenu.

Rodica
27-04-2012, 10:43
muslimani imaju dugoročne planove, zato moramo i mi dugoročno razmišljati.
to što sad čine malu manjinu, ne znači puno. ipak oni vladaju.
što meni vrijedi što sam u škutoriju gdje ih ima u tragovima kad su na svim ključnim mjestima oni?
u svim institucijama su raspoređeni, a da ne govorim u uredima institucija europske unije na području bih...
nema NI JEDNE na koju sam poslom naletjela di barem voditelj ureda nije neki ermin, smajko, alma i slično.
hrvata tamo u tragovima, tek šminke radi, a i oni koji su tamo, manji su od makovog zrna...

Inkvizitor
27-04-2012, 11:01
opasnost svakako postoji..nije nikakva tajna da je njima koridor preko Neretve do Neuma prioritet svih prioriteta..

zašto je Stolac uvije u fokusu a ne npr jedna Vlasenica?

Graničar Jozo
27-04-2012, 11:09
ovo je pitanje usko vezano za sudbinu hrvata u BiH.

ukoliko se oni (tj. mi) politički eliminiraju onda nam je svejedno hoće li biti most do pelješca ili koridor. mislim dugoročno.

Rodica
27-04-2012, 11:18
ovo je pitanje usko vezano za sudbinu hrvata u BiH.

ukoliko se oni (tj. mi) politički eliminiraju onda nam je svejedno hoće li biti most do pelješca ili koridor. mislim dugoročno.

točno. kad nas ne bude, sasvim je svejedno kako će gospari putovat u zagreb i kako će sarajlije do neuma.

ta pitanja i mene muče. zato sada traba razmišljati o tome što će čime i kako rezultirati...
ja ne znam što misliti više, osim što znam da sve što muslimanima odgovara, nije dobro za nas.

ako muslimani budu imali čime ucjenjivati hrvatsku, opet će se sve lomiti preko naših leđa. ustupci će opet ići na našu štetu.. ne znam na čiju bi drugo...

Rodica
27-04-2012, 11:23
opasnost svakako postoji..nije nikakva tajna da je njima koridor preko Neretve do Neuma prioritet svih prioriteta..

zašto je Stolac uvije u fokusu a ne npr jedna Vlasenica?

a gdje je vlasenica? po čemu je ona značajna za hb hrvate?
ne znam o tome ništa, prvi put čujem...

Inkvizitor
27-04-2012, 11:34
a gdje je vlasenica? po čemu je ona značajna za hb hrvate?
ne znam o tome ništa, prvi put čujem...

Moooolim..?????

caporegime
27-04-2012, 11:35
zato jer je vlasenica u rs-u a tamo znaju, da ne treba ni pokušavati.
osim toga jedan neum kao grad na moru je idealan ne toliko da oni u njemu mogu išta narpaviti.
nema tu prevelike koristi ni od turizma (na većoj razini) ni od luke, (tko bi tamo počeo graditi luku, ulagao u željeznicu, ceste a malo dalje već stoji luka sa svim kapacitetima).
ali oni znaju da bi svojom galamom podigli cijenu odnosno natjerali onu drugu stranu (nas) da više cijenimo neum i da smo spremni platiti veću cijenu za njegovo "zadržavanje" u strateškom smislu.

Rodica
27-04-2012, 11:45
Moooolim..?????

pa u rs-u je...
evo piše da je tu 91. bilo 39 hrvata.
muslimani većina.
jesam li nešto propustila ili je to uistinu povjesni hrvatski teritorij?
ne kužim što moliš, materemi??
ne zajebajem se i nisam sarkastična, stvarno ne znam kakav interes hrvata je u vlasenici??

Rodica
27-04-2012, 11:48
zato jer je vlasenica u rs-u a tamo znaju, da ne treba ni pokušavati.

ako je to bila poanta inkvijevog upisa, onda ok..
iskreno, zbunilo me to što poistovjećuje važnost stoca i povezivanja doline neretve sa neumom i sarajevom i neke vlasenice u istočnoj bosni koja je k tome u rs di bi slomili zube čim bi kvrknuli...

caporegime
27-04-2012, 11:48
hoće reći kako je muslimanima uvijek cilj zauzeti prostore na kojima su hrvati a da nikad nemaju strateški cilj prema prostorima gdje su živjeli a koje su im oduzeli srbi i od tamo ih protjerali.

napr. doboj. prije rata je imao apsolutnu muslimansku većinu.
industrijski grad, prometno čvorište...i nikad ni su "a" rekli u vezi doboja kao što su galamili oko mostara, stoca, neuma, lašvanske doline.....

Inkvizitor
27-04-2012, 12:16
hoće reći kako je muslimanima uvijek cilj zauzeti prostore na kojima su hrvati a da nikad nemaju strateški cilj prema prostorima gdje su živjeli a koje su im oduzeli srbi i od tamo ih protjerali.

napr. doboj. prije rata je imao apsolutnu muslimansku većinu.
industrijski grad, prometno čvorište...i nikad ni su "a" rekli u vezi doboja kao što su galamili oko mostara, stoca, neuma, lašvanske doline.....

pa to je to..kad kažem ne spominju Vlasenicu kao Stolac mogao sam umjesto Vlasenice napisati Doboj, Bijeljina, Rogatica, Foča, bilo koji grad u RS gdje je muslimana živjelo i po nekoliko puta više nego u Stocu.

Ali ne..samo je Stolac Stolac i Stolac..tako se dobije dojam da u Stocu nije živjelo 8 000 muslimana nego 800 000 muslimana.

Njima je prvi cilj dolinom Neretve spustiti se do mora. Jer se osjećaju klaustrofobično a more je izlaz jelte.

a tamo može doći i bratska turska flota jelte..

al ipak udaljeni su od Neuma..za to kolonozirati da imaju prevlast..treba im jedno 50 000 ljudi..a opadaju u jednom Mostaru,..tako dane znam koliko im je to realno..

Rodica
27-04-2012, 12:24
pa iz hrvatskog iskustva znamo da većina ne igra nikakvu ulogu. bitna je dobra raspodijeljenost.
ako imaš vlast, razmnožavanje nije problem... što se više množiš, to ostali brže idu ća...

Inkvizitor
27-04-2012, 12:26
pa iz hrvatskog iskustva znamo da većina ne igra nikakvu ulogu. bitna je dobra raspodijeljenost.
ako imaš vlast, razmnožavanje nije problem... što se više množiš, to ostali brže idu ća...

Da ali njih južno od Mostara ima jedva 10 000 a u Mostaru su od većine postali manjina.

kako nisu kolonizirali Mostar..to im mora biti prva točka..bez Mostara u svojim rukama, sve južno im nema smisla išta planirat..

Graničar Jozo
27-04-2012, 13:30
točno. kad nas ne bude, sasvim je svejedno kako će gospari putovat u zagreb i kako će sarajlije do neuma.

ta pitanja i mene muče. zato sada traba razmišljati o tome što će čime i kako rezultirati...
ja ne znam što misliti više, osim što znam da sve što muslimanima odgovara, nije dobro za nas.

ako muslimani budu imali čime ucjenjivati hrvatsku, opet će se sve lomiti preko naših leđa. ustupci će opet ići na našu štetu.. ne znam na čiju bi drugo...

me samo nas kad ne bude nego i kolokvijalno rečeno dalmatinaca, dubrovčana, neretvana...

kako rekoh, na dugi rok je nebitno hoće li ići pelješki most ili trasa kroz neum.

nama bi na dugi rok najviše odgovaralo da ide kroz neum.

Graničar Jozo
27-04-2012, 13:31
Da ali njih južno od Mostara ima jedva 10 000 a u Mostaru su od većine postali manjina.

kako nisu kolonizirali Mostar..to im mora biti prva točka..bez Mostara u svojim rukama, sve južno im nema smisla išta planirat..

boli njih ona stvar inkvi. mogu oni i u barakama živit. samo treba posla (luka ili nešto slično).

neće ti u neum doći visokoobrazovana radna snaga.

sagitarius
27-04-2012, 14:15
Mislim da je problem Neuma i doline Neretve pravilno shvaćen i kvalitetno izložen u prethodnim postovima, no jedino se pitam: da li o ovoj stvari razmišljaju i kako je promišljaju oni koji bi to nužno morali...
Za sada je još uvijek rijeć o strategiji, nadam se, ali vrlo brzo to može postati jako sklizak politički teren, jasno, ukoliko ne bude adekvatnog političkog odgovora na igre bošnjačkih čelnika oko ovog primorskog gradića, kao što su se uostalom plele igre i oko Počitelja i koliko mogu da ocijenim, danas, to je već gotova stvar...
Dakle, čini mi se da upozorenje na pitanje Neuma nipošto nije preuranjeno, dapače...

Inkvizitor
27-04-2012, 16:24
boli njih ona stvar inkvi. mogu oni i u barakama živit. samo treba posla (luka ili nešto slično).

neće ti u neum doći visokoobrazovana radna snaga.

ma kakva luka..nije to samo pucnit prstima pa napravit luku..

to su bulažnjenja o Bosni kao pomorskoj zemlji..ali o tome ćemo se još naslušat..

Rodica
27-04-2012, 16:42
ma kakva luka..nije to samo pucnit prstima pa napravit luku..

to su bulažnjenja o Bosni kao pomorskoj zemlji..ali o tome ćemo se još naslušat..

neće se luka graditi samo našim parama, bit će tu još interesa izvan naših granica.
sigurna sam da novca za to ne bi nedostajalo.

Inkvizitor
27-04-2012, 17:22
neće se luka graditi samo našim parama, bit će tu još interesa izvan naših granica.
sigurna sam da novca za to ne bi nedostajalo.

lako za pare al treba sto drugih stvari. Uostalom nije li rečeno da se tamo ne može graditi luka.

caporegime
27-04-2012, 17:49
napravit u neumu luku je isto kao uz dobar restoran napravit prljavu prčvaru sa još većim cijenama.
mislim da je neum,realno, više galama i želja da se dobije više povlastica, na račun "nediranja u neum" na drugim mjestima.
osim toga upravo kreće proširenjer kapaciteta luke ploče.
velika je i povezana željeznicom i autocestom. neum nema ništa.
za hrvatske interese je najbolje i autocesta kroz neum i pelješki most.
ona jretard čačić je govorio kak oje neisplativo graditi most al zato zadužuje zemlju za još 2 mlrd kuna za krečenje i fasadiranje.
pogodite čije će firme najbolje proći?
da netko pametan ide graditi pelješki most ali od čelika, zaposlio bi i sve hrvatske željezare kao i brodogradilišta koja bi spajale te komade u konstrukciju i teglenicama ih dovodila do tamo.
ali nema čačić osobnih interesa niti svojih igrača u tim granama.

crni bombarder
27-04-2012, 20:30
Kolonizacija Neuma je kao i famozna prica o muslimanskom demografskom bumu, obicni tigar od papira i pusti snovi koje plasiraju kojekakvi tipovi na internetu, u principu nekoliko sveprisutnih fanatika ili kako god hocete ih nazovite, kloniraju se u stotinu primjeraka pa stices dojam da ih je puno i da imaju neke relevantne podatke.

Ne treba se puno ni obazirati na studije kojekakvih bosnjackih "eksperata" koji se reklamiraju po medijima sa svojim idejama o luci u Neumu, Plocama kao bosanskom teritorijom i slicno. Eksperti sa kupljenim diplomama, plagiranim doktoratima i tako dalje. Sve skupa nema postene diplome. To su oni profesori sto studentima drze predavanja u stilu "pric`o meni dedo da u Bosni nikada nije bilo Srba i Hrvata".