PDA

Pogledaj Full Version : Top 10 modernih ovisnosti

SarajkaDjevojka
26-04-2012, 12:54
Tekst je pomalo star, no vrijedi ga procitati, ako slicna tema postoji, molim moderatore da spoje komentare.

Dokazano je da su se u novije vrijeme, osim klasičnih ovisnosti poput onih o cigaretama, alkoholu, kocki ili drogi, pojavile i nove neobične ovisnosti koje definitivno štete ili mogu zagorčati život.

Ovisnosti o npr. seksu, izbjeljivanju zubi ili sl, to nisu izmišjotinje poznatih osoba, radi privlačenja pozornosti na sebe one su stvarno problem.

Stoga vam donosimo kratki pregled deset ovisnosti modernog doba. Ipak alkohol i cigarete su out, totalno inn je ovisnost o plastičnim operacijama i oniomanija!

1. RADOHOLIČARSTVO

Ovo je svakkao jedna od ovisnosti koje je iznimno teško dijagnosticirati, jer ne nailazi na društvenu osudu. Mnogi diljem svijeta rade prekovremeno smatrajući da će tako napraviti ono što se od njih očekuje. A što kad prekovremeni rad postane svakodnevica?

Radoholičarstvo ili kompulzivni rad , poprima vrlo zabrinjavajuće oblike, a većinom bude kasno kada radoholičarima život izmakne kontroli.

Negiranje samoga sebe i dobivanje samopuzdanja iz posla kojeg se obavlja, zanemarivanje vlastitog zdravlja, veze i duhovnost, izbjegavanje raditi išta drugog osim posla, perfekcionizam, izbjegavanje intimnosti je ono što se većinom dogodi ljudima koji previše rade.

Japanci, kao tradicionalno iznimno radišna nacija, čak imaju i riječ karoshi, odnosno „smrt od previše rada", iskovanu sredinom 1980-ih, kada je u kratkom vremenu umrlo nekoliko direktora velikih kompanija, a niti jedan od njih nije pokazivao znakove ikakve bolesti prije toga.

2. OVISNOST O INTERNETU

Ukoliko imate stvarne prijatelje, društveni život izlazite van a na internetu u slobodno vrijeme provedete tek nekoliko sati, onda je sve uredu. Ali ako pak počnete provoditi vrijeme na internetu ekstremno prekomjerno, u tolikoj mjeri to donosi opasnost po zdravlje.

Ovisnici o internetu obično zanemaruju normalne navike života u cilju povećanja vremena koje provode na internetu. U ekstremnim slučajevima, virtualni svijet može služiti kao zamjena za realne socijalne kontakate. Osim toga, često se zanemaruje zadovoljavanje osnovnih životnih potreba (kao što su hrana i spavanje).

Internetski ovisnici dolaze do emocija koje nisu u mogućnosti iskusiti u stvarnom svijetu preko računala.Zanimljivo je kako ljudi počnu stavljati "smile" znakove u razglednicama ili kad u komunikaciji licem u lice žele staviti "smajlić" jer se "ne mogu sjetiti" kako se to fizički radi.

3. OVISNOST O TJELOVJEŽBI

Dok je biti motiviran i držati se plana vježbanja izvrsno za vaše zdravlje, postoji mala granica između pretjerivanja i pridržavanja.

nije bezopasna kako može na prvi pogled izgledati, može upozoravati ili voditi prema nekim drugim poremećajima, ili u najblažem slučaju neuravnoteženom životnom stilu.

Tri su glavna uzroka ovisnosti o vježbanju: Prvi je jednak faktorima koji vode do poremećaja u prehrani i imaju svoj korijen u djetinjstvu. Drugi razlog može biti pokušaj da se kontrolira život na taj način. Treći razlog može biti najobičniji narcizam.

4. OVISNOST O LJUBAVI

I ova je ovisnost jedna od onih za koju je na prvu teško pomisliti da se može raditi o toliko teškom i negativnom stanju da se nazove ovisnošću. Doista, mala je razlika između „obične" zaljubljenosti i ovisnosti ali ukoliko je zaljubljenost toliko jaka i trajna da utječe na ostale aspekte vašeg života, vrlo je vjerojatno da imate problem.

Časopis Psychology Today objašnjava kako zaljubljenost proizvodi kemikalije u mozgu koje nas bacaju u dobro poznato stanje euforije, odnosno „leptirića" u trbuhu. Studija koju je provela antropologinja Helen Fisher pokazala je da zaljubljeni ljudi imaju potpuno iste simptome kao i ovisnici o kokainu, poput nesanice te iskrivljenog pojma o vremenu. Ljubav je ovisnost i ona boli.

5. ŠOPINGHOLIČARSTVO (ONIOMANIJA)

Ova riječ složenica je dviju grčkih riječi, onios, što znači „na prodaju" i mania što znači „ludilo". Utipkate li „Lindsay Lohan shopping" u Googlovu pretragu slika, dobit ćete oko 1.3 milijuna rezultata.

Jasno je dakle kako su žene podložnije kupovini i u njoj više uživaju, što ne mora značiti da šopingholičar ne može biti netko drugog spola. Onome tko je šopingholičar nije bitno više što kupuje nego da kupuje ,jer jedino tada zadovoljava svoju želju.

Možda se ova ovisnost ne prikazuje kao bolest i nije registrirana kao takva, ali nazivaju je bolesti novog doba i psihološkom ovisnošću.

6. TANOREKSIJA (OPSJEDNUTOST TAMNJENJEM)

Tanoreksija je ovisnost o sunčanju u solarijima, odnosno ovisnost o solariju. Sami sebi izgledate prirodno i tamni ten, a čudne poglede zapanjene okoline tumačite kao običnu ljubomoru. Fototerapija uvb je priprema kože za sunce...

Kao što anoreksične osobe smatraju da nikada nisu dovoljno mršave, tako i tanoreksične osobe smatraju da nikad nisu dovoljno tamne.

Osim iskrivljene percepcije vlastitog izgleda, ljude koji pate od tanoreksije često karakterizira iznimno povišen osjećaj tjeskobe u situaciji kada propuste sunčanje.

7. OVISNOST O TELEVIZIJI

Televizija je postala svagdanja potreba suvremenog čovjeka: član obitelji, kućni ljubimac, dnevna razbibriga, ali i uzrok zabrinjavajućih patoloških stanja. Sve se više vremena provodi pred malim ekranom.

Zabrinjava sve veći broj TV-ovisnika koji se u svom patološkom ponašanju ne razlikuju od ovisnika od kemijskih sredstava. Takvo stanje naročito je alarmantno u populaciji djece kojima je televizija ponekad i odgojitelj i zamjena za roditelje. Starije osobe također spadaju u rizičnu skupinu kojima je mali ekran bijeg od osame i depresije i uzrokuje teške zdravstvene probleme.

8. OVISNOST O IZBLJELJIVANU ZUBI

Od kada su na tržištu dostupni preparati za izbjeljivanje zubi, mnogi su se ljudi doslovce navukli na svakodnevno izbjeljivanje koje je na prvi pogled učinkovito, ali uništava zubnu caklinu i stvara iritaciju desni.Iako su poznate nuspojave kompulzivnog izbjeljivanja, ljudi i dalje rabe te proizvode, što dokazuje i činjenica da se u SAD-u 2003. godine potrošilo nevjerojatnih 1,4 milijarde dolara na proizvode i zahvate za izbjeljivanje zuba.

9. OVISNOST O SEKSU

Stručnjaci se boje da su kriteriji za određivanje ovog poremećaja preopćeniti. Navedeno je da seksualnu ovisnost imaju ljudi koji često maštaju o seksu, koriste seksualno ponašanje kako bi se nosili sa stresom, ne brinu za "fizičku i emotivnu bol" svojih seksualnih partnera te žele prestati s takvim ponašanjem, ali ne mogu.

Američka udruga psihologa stavila je ovu ovisnost na listu poremećaja koje je nemoguće sa sigurnošću dijagnosticirati. Sve veći broj knjiga za samopomoć ljudima sa ovim problemom te brojne grupe za potporu svjedoče o učestalosti ove vrlo teške i neugodne ovisnosti.

10. OVISNOST O PLASTIČNIM OPERACIJAMA

Potjera za fizičkim savršenstvom natjerala je mnoge ljude da ostavljaju posljednje lipe svoje ušteđevine kako bi „samo malo" popravili nos, povećali grudi ili sredili celulit na bokovima.

I dok prolaze godine a vi i dalje ne primjećujete uzročno-posljedičnu vezu između činjenice da sve manje izgledate kao ljudsko biće a vaš estetski kirurg svakih 6 mjeseci kupuje novi sportski automobil, znajte da je ova ovisnost, iako novijeg datuma, već jako dobro dokumentirana kao ozbiljan i rastući problem.

2006. godine britansko Udruženje estetskih kirurga upozorilo je svoje pacijente na „sindrom umišljenje ružnoće", nakon što je studija pokazala da je čak 40% korisnika Botox terapije potpuno ovisno o tom tretmanu.

Ja bi sad dala svoje vidjenje ovisnosti o internetu

Vjerovatno je citajuci postove, komentare ili tekstove pojedinaca, svatko od nas osjetio prema piscu navedenog, vremenom, odredjenu dozu simpatije ili netrepeljivosti, u zavisnosti od stave koji zastupa, te naseg slaganja ili neslaganja sa piscevim misljenjem.Obicno u virtualnoj komunikaciji covjek ima par osoba koje su mu iznimno drage ( Prijatelji u R.L ), dok druge dozivljava kao nickove.( odnosno poznanike ).

S druge strane postoje i ljudi cije bi stanje u psihologiji vjerovatno bilo opisano ovisnoscu.Ovisnost moze biti poslijedica prevelikih simpatija ili netrepeljivosti odnosno mrznje.Ako je netkoga moguce mrziti virtualno..

Jeste imali prilike susresti se sa navedenim i kako ste se osjecali ?
Jeste ikad bili na bilo koji nacin opsjednuti nekom osobom virtualno ?
(u smislu simpatije ili ste osjecali odbojnost prema pomenotom )

I na kraju koliko vam je bitan internet i koliko vremena dnevno provodite na njemu ?Njegujete li i privatno poznanstva sa foruma, chatova ili FB ?

Sva misljenje o ostalim vrstama ovisnosti su takodje dobrodosla..Pa izvolite komentirati.

:018

caporegime
26-04-2012, 13:31
radoholičar namjeravam postati pa ću o tome tek biti ovisan.
o internetu i tjelovježbi poričem da sam ovisan iako vrlo često prakticiram i vadi mse da je to sve u granicama.
o seksu sam najviše ovisan ali se osjećam kao teški đanki koji već godinama bez igle i šprice čami na pustom otoku.....:rofl:rofl

SarajkaDjevojka
26-04-2012, 13:48
Pa radoholicarstvo je u biti najpozeljnija ovisnost, jer donosi najvise koristi :)

Sto se tice tjelovjezbe volim plivanje i rolsulanje.Internet mi je dostupan na poslu, jer se u biti dosadjujem.Dugo vremena sam igrala igrice, a od prošle godine prakticiram forume :)

Ponekad pretjeram !

Sunce volim, no nisam ovisna o tamnoj puti, a sex i izbjeljivanje zuba vjerovatno ću takodje upisati na listu s godinama :)

Upoznala sam takodje i drage ljude na netu, dok takodje ni oni manje dragi i druzeljubivi nisu rijetki.

Inkvizitor
26-04-2012, 13:50
ja bi više od pola od toga nazvao bizarnostima kojima su opterećene ne baš inteligentne osobe..tamničarstvo..to mi baca na tamničara sa ključevima od ćelije..plastičarenje i sl..to je masovni fenomen..,ali svijet se cijeli banalizira pa je to neizbježna nuspojava..brzo brzo sve brže..sve i odmah..

Inkvizitor
26-04-2012, 13:51
Pa radojolicsrstvo je u biti najpozeljnija ovisnost, jer donosi najvise koristi :)

Sto se tice tjelovjezbe volim plivanje i rolsulanje.Internet mi je dostupan na poslu, jer se u biti dosadjujem.Dugo vremena sam igrala igrice, a od prošle godine prakticiram forume :)

Ponekad pretjeram !

Sunce volim, no nisam ovisna o tamnoj puti, a sex i izbjeljivanje zuba vjerovatno ću takodje upisati na listu s godinama :)

sex i izbjeljivanje zbiju si stavila u istu ravan ????

SarajkaDjevojka
26-04-2012, 13:56
Pa to dolazi s godinama, jer vidi, mlad covjek nema potrebu da se dokazuje u seksualnim podvizima, a takodje vjerovatno ima i zube savrsene.Sve to dakle dolazi s godinama.Zene dokazuju privlacnost, muski potentnost, a za sve to im je potreban savrsen osmijeh da prikriju nerovozu od neuspijeha.
Logicno da je povezano Inkvi !;) Ha ?

Inkvizitor
26-04-2012, 13:57
Pa to dolazi s godinama, jer vidi, mlad covjek nema potrebu da se dokazuje u seksualnim podvizima, a takodje vjerovatno ima i zube savrsene.Sve to dakle dolazi s godinama.Zene dokazuju privlacnost, muski potentnost, a za sve to im je potreban savrsen osmijeh da prikriju nerovozu od neuspijeha.
Logicno da je povezano Inkvi !;) Ha ?

nisam skužio ni povezao sorry..to mi je banaliziranje..

mirr.or
26-04-2012, 14:00
3, 5, 6, 7, 8 i 10 nemam, a sva je prilika da mi se neće niti dogoditi. :rofl

SarajkaDjevojka
26-04-2012, 14:01
To je sala naravno, sta si se uozbiljio tako Inkvi ?

Cuj banaliziranje !:)

Moram napisati nesto suvislo na tvoj komentar !;)

Mirror, ni ja :)

mirr.or
26-04-2012, 14:08
1. RADOHOLIČARSTVO

Ovo je kod mene prisutno u velikoj mjeri, ali se tješim time da neću tako zauvijek. Prihvatila sam se rada na nekom projektu i to mi je skoro pa bukvalno zamrzlo ostatak života proteklih godina. Hehe, pravo narkomanski se tješim da ću sve vratit u normalu kad okončam taj projekt. :D Samo još jedna doza, i poslije prekidam s tom praksom. :rofl

mirr.or
26-04-2012, 14:16
2. OVISNOST O INTERNETU

Ova ovisnost mi je trenutno također vezana uz posao, jer većinu pauza koje u poslu napravim neplanirano usljed zamora, provedem na internetu. Najčešće zbog toga što kad odlučim odmorit na kratko nemam vremena otići negdje van, a i ako naprasno odlučim par sati ne mislit o poslu, nemam vremena organizirati neko druženje. Mada ne mogu reći da sam zapostavila druge stvari zbog interneta, moram priznati da bih se mnogih djelova društvenog života rado svjesno odrekla i zamjenila ih recimo forumom. To su na primjer odlasci na pojedine proslave, zatim formalni ručkovi, i "prinudna" druženja sa raznim žmk iz susjedstva i slično.

mirr.or
26-04-2012, 14:17
4. i 9. neću komentirati, jer se nemam čime pohvaliti.. :rofl

SarajkaDjevojka
26-04-2012, 14:17
Procitala sam negdje mirror da svaka zena treba se u poslovnom smislu u potpunosti predati radu nekoliko godina prije vaznijih zivotnih odluka.Naravno misli se na privatni zivot.Obzirom da obavaze zena su slozenije, te je njena prisutnost neophodna u nekim bitnim zivotnim situacijama, to je dakle od presudnog znacaja.
Kad zena ostvari neke ciljeve i ambicije u poslovnom smislu, kasnije se u zivotu privatno nece osjecati zakinuta.Svako zrtvovanje, za nesto dobro, pa I poslovno !

mirr.or
26-04-2012, 14:21
Procitala sam negdje mirror da svaka zena treba se u poslovnom smislu u potpunosti predati radu nekoliko godina prije vaznijih zivotnih odluka.Naravno misli se na privatni zivot.Obzirom da obavaze zena su slozenije, te je njena prisutnost neophodna u nekim bitnim zivotnim situacijama, to je dakle od presudnog znacaja.
Kad zena ostvari neke ciljeve i ambicije u poslovnom smislu, kasnije se u zivotu privatno nece osjecati zakinuta.Svako zrtvovanje, za nesto dobro, pa I poslovno !

to zvuči pametno, šteta što nisam na vrijeme pročitala. :rofl naime, ja sam s odlukama završila, mislim tim važnim, a posao je došao na kraju, pa je sve prilično uvrnuto. ali vjerujem da će sve doći na svoje mjesto vrlo skoro.

SarajkaDjevojka
26-04-2012, 14:27
Bitno da se sve poslozi, da si zadovoljna i ispunjena, kako na poslovnom planu, tako i u privatnom zivotu.Redoslijed manje vise, nije toliko bitan !:)

mirr.or
26-04-2012, 14:29
Bitno da se sve poslozi, da si zadovoljna i ispunjena, kako na poslovnom planu, tako i u privatnom zivotu.Redoslijed manje vise, nije toliko bitan !:)

haha, da, a onda ću razmišljati o 4. i 9. ovisnostima. :rofl

SarajkaDjevojka
26-04-2012, 14:34
Nemoj tako, vidis da su I one bitne.Inkvi mi prigovara sto sam devetku stavila sa izbjeljivanjem zubi u istu ravan !;)

mirr.or
26-04-2012, 14:42
Nemoj tako, vidis da su I one bitne.Inkvi mi prigovara sto sam devetku stavila sa izbjeljivanjem zubi u istu ravan !;)

ne velim, bitne su, ali dok dođu na red. :bang
no, vidiš, možda ću tad preći i na druge ovisnosti, na koje za sad vjerujem da sam imuna. tjelovježbe, zubi, potamnjivanje... tko zna, možda se tako stiže do 4. i 9, a ja nisam bila svjesna. :misli:zubo

SarajkaDjevojka
26-04-2012, 14:47
Samo ti vezuj jednu ovisnost za drugu, onda ces imati cijeli skup, a to vjerovatno nije nimalo pozeljno.Ja Sam zato da se jedna ovisnost, zamjenjuje drugom.
To obicno tako i bude, pa internet zamijenis sexom, sex izbjeljivanjem zubi it'd it'd :))

mirr.or
26-04-2012, 14:48
Samo ti vezuj jednu ovisnost za drugu, onda ces imati cijeli skup, a to vjerovatno nije nimalo pozeljno.Ja Sam zato da se jedna ovisnost, zamjenjuje drugom.
To obicno tako i bude, pa internet zamijenis sexom, sex izbjeljivanjem zubi it'd it'd :))

haha, da, mali problemi se uspješno rješavaju većim. :zubo

caporegime
26-04-2012, 14:49
tako je. drogom protiv kladionica.

SarajkaDjevojka
26-04-2012, 14:55
U praksi se vecina ovisnika, nekih 80 % znaci, ne uspije rijesiti ovisnosti u potpunosti, nego je zamjenjuje drugom.To su statistike !Obzirom da jos nisam pokusala nista od navedenog, kontam upravo chime da zamijenim internet.:)

caporegime
26-04-2012, 15:00
nađi ljubavnika. ne. nađi tri ljubavnika.

SarajkaDjevojka
26-04-2012, 15:06
Cuj tri !

Lazi, prevare, termini, imena, rodjendani ...kod mene bi se sve to pretvorilo u buckuris, a zivot u dramu! Ne pada mi na um.Bolje I bezbijednije mi je da se okrenem solarijumu, teretani ili zubima.
A mozda i sve troje mogu poceti prakticirati :d

caporegime
26-04-2012, 15:07
pa zato i kažem tri četiri ljubavnika a ne dečka.
oni se valjda neće buniti ako se zajebeš u imenu ili obljetnici.

SarajkaDjevojka
26-04-2012, 15:10
Cuj valjda !

Kakav ti je to argument.Ako nesto prepurucujes budi siguran u to, nemoj mi valjda.Jesi imao kad tri, cetiri ili pet ljubavnica ?
Jesi se zafrkao u obljetnicama terminima.Kakve su I'm reakcije bile ?:)

patriot
26-04-2012, 15:53
nemam nista od navedenih ovisnosti..savrsen sam :kava

Tomahawk
26-04-2012, 16:11
1. RADOHOLIČARSTVO

Ovo je svakkao jedna od ovisnosti koje je iznimno teško dijagnosticirati, jer ne nailazi na društvenu osudu. Mnogi diljem svijeta rade prekovremeno smatrajući da će tako napraviti ono što se od njih očekuje. A što kad prekovremeni rad postane svakodnevica?

Radoholičarstvo ili kompulzivni rad , poprima vrlo zabrinjavajuće oblike, a većinom bude kasno kada radoholičarima život izmakne kontroli.

Negiranje samoga sebe i dobivanje samopuzdanja iz posla kojeg se obavlja, zanemarivanje vlastitog zdravlja, veze i duhovnost, izbjegavanje raditi išta drugog osim posla, perfekcionizam, izbjegavanje intimnosti je ono što se većinom dogodi ljudima koji previše rade.

Japanci, kao tradicionalno iznimno radišna nacija, čak imaju i riječ karoshi, odnosno „smrt od previše rada", iskovanu sredinom 1980-ih, kada je u kratkom vremenu umrlo nekoliko direktora velikih kompanija, a niti jedan od njih nije pokazivao znakove ikakve bolesti prije toga.

Ovo je valjda jedina ovisnost kojoj nikada necu podleci. Sada se izvlacim na studuranje, a kada zavrsim skolovanje onda cu biti sef i samo koristiti ovu ovisnost kod drugih,

2. OVISNOST O INTERNETU

Ukoliko imate stvarne prijatelje, društveni život izlazite van a na internetu u slobodno vrijeme provedete tek nekoliko sati, onda je sve uredu. Ali ako pak počnete provoditi vrijeme na internetu ekstremno prekomjerno, u tolikoj mjeri to donosi opasnost po zdravlje.

Ovisnici o internetu obično zanemaruju normalne navike života u cilju povećanja vremena koje provode na internetu. U ekstremnim slučajevima, virtualni svijet može služiti kao zamjena za realne socijalne kontakate. Osim toga, često se zanemaruje zadovoljavanje osnovnih životnih potreba (kao što su hrana i spavanje).

Internetski ovisnici dolaze do emocija koje nisu u mogućnosti iskusiti u stvarnom svijetu preko računala.Zanimljivo je kako ljudi počnu stavljati "smile" znakove u razglednicama ili kad u komunikaciji licem u lice žele staviti "smajlić" jer se "ne mogu sjetiti" kako se to fizički radi.

Ovdje sam na granici ovisnosti, ali zahvaljujuci dobrim ljudima koji me redovito baniraju, jos nisam ovisan.

Dok je biti motiviran i držati se plana vježbanja izvrsno za vaše zdravlje, postoji mala granica između pretjerivanja i pridržavanja.

nije bezopasna kako može na prvi pogled izgledati, može upozoravati ili voditi prema nekim drugim poremećajima, ili u najblažem slučaju neuravnoteženom životnom stilu.

Tri su glavna uzroka ovisnosti o vježbanju: Prvi je jednak faktorima koji vode do poremećaja u prehrani i imaju svoj korijen u djetinjstvu. Drugi razlog može biti pokušaj da se kontrolira život na taj način. Treći razlog može biti najobičniji narcizam.

Na neki nacin jesam ovisan jer ne vozim automobil nego bisiklo i puno pjesacim. I sada me vec hvata nervoza i uskoro cu morati izici i napraviti najmanje 10km na biciklu.

4. OVISNOST O LJUBAVI

I ova je ovisnost jedna od onih za koju je na prvu teško pomisliti da se može raditi o toliko teškom i negativnom stanju da se nazove ovisnošću. Doista, mala je razlika između „obične" zaljubljenosti i ovisnosti ali ukoliko je zaljubljenost toliko jaka i trajna da utječe na ostale aspekte vašeg života, vrlo je vjerojatno da imate problem.

Časopis Psychology Today objašnjava kako zaljubljenost proizvodi kemikalije u mozgu koje nas bacaju u dobro poznato stanje euforije, odnosno „leptirića" u trbuhu. Studija koju je provela antropologinja Helen Fisher pokazala je da zaljubljeni ljudi imaju potpuno iste simptome kao i ovisnici o kokainu, poput nesanice te iskrivljenog pojma o vremenu. Ljubav je ovisnost i ona boli.

Ovdje sam zaglavio bez izgleda da cu ikada biti cist. Iako se tjesim da nisam bolestan jer ne trazim da me vole koliko imam potrebu voljeti nekog ili nesto. Moze se to nazvati i strast, ali bez toga ne mogu.

Ova riječ složenica je dviju grčkih riječi, onios, što znači „na prodaju" i mania što znači „ludilo". Utipkate li „Lindsay Lohan shopping" u Googlovu pretragu slika, dobit ćete oko 1.3 milijuna rezultata.

Jasno je dakle kako su žene podložnije kupovini i u njoj više uživaju, što ne mora značiti da šopingholičar ne može biti netko drugog spola. Onome tko je šopingholičar nije bitno više što kupuje nego da kupuje ,jer jedino tada zadovoljava svoju želju.

Možda se ova ovisnost ne prikazuje kao bolest i nije registrirana kao takva, ali nazivaju je bolesti novog doba i psihološkom ovisnošću.

Ovo je kod mene povezano s prethodnom ovisnoscu, jer kad god saznam sto neto meni blizak voli, imam mu potrebu to kupiti i darovati.

Tanoreksija je ovisnost o sunčanju u solarijima, odnosno ovisnost o solariju. Sami sebi izgledate prirodno i tamni ten, a čudne poglede zapanjene okoline tumačite kao običnu ljubomoru. Fototerapija uvb je priprema kože za sunce...

Kao što anoreksične osobe smatraju da nikada nisu dovoljno mršave, tako i tanoreksične osobe smatraju da nikad nisu dovoljno tamne.

Osim iskrivljene percepcije vlastitog izgleda, ljude koji pate od tanoreksije često karakterizira iznimno povišen osjećaj tjeskobe u situaciji kada propuste sunčanje.

Zar i ovo postoji? Nikad nisam razmisljao jesam li dovoljno potamnio, ali pazim da ne budem neravnomjerno taman, ono kad se oslika majica i slicno.

7. OVISNOST O TELEVIZIJI

Televizija je postala svagdanja potreba suvremenog čovjeka: član obitelji, kućni ljubimac, dnevna razbibriga, ali i uzrok zabrinjavajućih patoloških stanja. Sve se više vremena provodi pred malim ekranom.

Zabrinjava sve veći broj TV-ovisnika koji se u svom patološkom ponašanju ne razlikuju od ovisnika od kemijskih sredstava. Takvo stanje naročito je alarmantno u populaciji djece kojima je televizija ponekad i odgojitelj i zamjena za roditelje. Starije osobe također spadaju u rizičnu skupinu kojima je mali ekran bijeg od osame i depresije i uzrokuje teške zdravstvene probleme.

Zahvaljujuci internetu sam se "skinuo" s televizije,

Od kada su na tržištu dostupni preparati za izbjeljivanje zubi, mnogi su se ljudi doslovce navukli na svakodnevno izbjeljivanje koje je na prvi pogled učinkovito, ali uništava zubnu caklinu i stvara iritaciju desni.Iako su poznate nuspojave kompulzivnog izbjeljivanja, ljudi i dalje rabe te proizvode, što dokazuje i činjenica da se u SAD-u 2003. godine potrošilo nevjerojatnih 1,4 milijarde dolara na proizvode i zahvate za izbjeljivanje zuba.

Imam pastu koja izbjeljuje zube pa sam zrtva i ove ovisnosti. Imam konac z asicenje zubi i redovan sam kod zubara.

9. OVISNOST O SEKSU

Stručnjaci se boje da su kriteriji za određivanje ovog poremećaja preopćeniti. Navedeno je da seksualnu ovisnost imaju ljudi koji često maštaju o seksu, koriste seksualno ponašanje kako bi se nosili sa stresom, ne brinu za "fizičku i emotivnu bol" svojih seksualnih partnera te žele prestati s takvim ponašanjem, ali ne mogu.

Američka udruga psihologa stavila je ovu ovisnost na listu poremećaja koje je nemoguće sa sigurnošću dijagnosticirati. Sve veći broj knjiga za samopomoć ljudima sa ovim problemom te brojne grupe za potporu svjedoče o učestalosti ove vrlo teške i neugodne ovisnosti.

Ovu definiciju ovisnosti treba "poboljsati" jer se lako nadu dvoje ovisnika pa zajedno ne mogu prestati. :D

Potjera za fizičkim savršenstvom natjerala je mnoge ljude da ostavljaju posljednje lipe svoje ušteđevine kako bi „samo malo" popravili nos, povećali grudi ili sredili celulit na bokovima.

I dok prolaze godine a vi i dalje ne primjećujete uzročno-posljedičnu vezu između činjenice da sve manje izgledate kao ljudsko biće a vaš estetski kirurg svakih 6 mjeseci kupuje novi sportski automobil, znajte da je ova ovisnost, iako novijeg datuma, već jako dobro dokumentirana kao ozbiljan i rastući problem.

2006. godine britansko Udruženje estetskih kirurga upozorilo je svoje pacijente na „sindrom umišljenje ružnoće", nakon što je studija pokazala da je čak 40% korisnika Botox terapije potpuno ovisno o tom tretmanu.[/B]

Ovu ovisnost sam ostavio za kraj zivota- kada umrem ima da me srede da izgledam kao nov i takvog pokopaju.

caporegime
26-04-2012, 16:26
Cuj valjda !

Kakav ti je to argument.Ako nesto prepurucujes budi siguran u to, nemoj mi valjda.Jesi imao kad tri, cetiri ili pet ljubavnica ?
Jesi se zafrkao u obljetnicama terminima.Kakve su I'm reakcije bile ?:)

pa nađeš ih upravo takve, koji neće puno pitati.......

Aleksa
26-04-2012, 17:07
Ja sam pravi konzervativac. Ovisan sam samo o pušenju. :p

pdv
26-04-2012, 19:56
Tekst je pomalo star, no vrijedi ga procitati, ako slicna tema postoji, molim moderatore da spoje komentare.

Dokazano je da su se u novije vrijeme, osim klasičnih ovisnosti poput onih o cigaretama, alkoholu, kocki ili drogi, pojavile i nove neobične ovisnosti koje definitivno štete ili mogu zagorčati život.

Ovisnosti o npr. seksu, izbjeljivanju zubi ili sl, to nisu izmišjotinje poznatih osoba, radi privlačenja pozornosti na sebe one su stvarno problem.

Stoga vam donosimo kratki pregled deset ovisnosti modernog doba. Ipak alkohol i cigarete su out, totalno inn je ovisnost o plastičnim operacijama i oniomanija!

1. RADOHOLIČARSTVO

2. OVISNOST O INTERNETU

4. OVISNOST O LJUBAVI

7. OVISNOST O TELEVIZIJI

9. OVISNOST O SEKSU

2006. godine britansko Udruženje estetskih kirurga upozorilo je svoje pacijente na „sindrom umišljenje ružnoće", nakon što je studija pokazala da je čak 40% korisnika Botox terapije potpuno ovisno o tom tretmanu.

Ovaj članak je pun gluposti, tko ovo uopće piše? :eek:

Pazi, direktori u Japanu umrli jer su ovisni o radu. A, koliko je ovih s bauštele umrlo? Koliko su godina ti ljudi uopće imali i kakva je situacija bila u firmu? Npr. jel bilo neko stresno razdoblje ili su samo urmli od rada :rolleyes:

Ne da mi se dalje niti čitat kad vidim ovako super istraživanja.

Tomahawk
26-04-2012, 20:22
Ovaj članak je pun gluposti, tko ovo uopće piše? :eek:

Pazi, direktori u Japanu umrli jer su ovisni o radu. A, koliko je ovih s bauštele umrlo? Koliko su godina ti ljudi uopće imali i kakva je situacija bila u firmu? Npr. jel bilo neko stresno razdoblje ili su samo urmli od rada :rolleyes:

Ne da mi se dalje niti čitat kad vidim ovako super istraživanja.

Oni si izvrsili harakiri jer su im firme propale.

SarajkaDjevojka
26-04-2012, 23:26
Ponekad stres koji donosi rizican posao ( na burzi recimo, ili rad sa puno odgovornosti )moze biti puno opasniji za covjeka od bilo kakvog fizickog iscrpljivanja.Obzirom da su bili direktori odgovornost, stres i sl morali su im prestavljati dio svakodnevnice.Logican zakljucak, za milionski vrijedne kompanije gdje se obrcu velike sume novca.Pritisak je tu ogroman, no i beneficije.Mislim da dodatno pojasnjenje nije nuzno.
Takodje zanimljivo a vezano za Japan jeste i velika godisnja stopa samoubojstava.Jedna od najpoznatijih zemalja su takodje i kad je rijec o kolektivnim samoubojstvima putem interneta.Mislim organizovano, a da su sudionici vise osoba.

Stiliana
27-04-2012, 23:01
Ja sam ovisna o slatkom, i podosta o internetu. Očito da nemam pametnijeg posla u životu - drugog objašnjenja nema.

pdv
28-04-2012, 00:21
Oni si izvrsili harakiri jer su im firme propale.

Ponekad stres koji donosi rizican posao ( na burzi recimo, ili rad sa puno odgovornosti )moze biti puno opasniji za covjeka od bilo kakvog fizickog iscrpljivanja.Obzirom da su bili direktori odgovornost, stres i sl morali su im prestavljati dio svakodnevnice.Logican zakljucak, za milionski vrijedne kompanije gdje se obrcu velike sume novca.Pritisak je tu ogroman, no i beneficije.Mislim da dodatno pojasnjenje nije nuzno.
Takodje zanimljivo a vezano za Japan jeste i velika godisnja stopa samoubojstava.Jedna od najpoznatijih zemalja su takodje i kad je rijec o kolektivnim samoubojstvima putem interneta.Mislim organizovano, a da su sudionici vise osoba.

Što opet nema nikakva veze sa ovisnošću o radu. Neki ljudi mogu raditi u manjoj mjeri o drugih, a opet imati probleme prouzrokovane stresom koju donosi bilo kakav oblik odgovornosti. Npr. jedan liječenik ima puno veći stres prilikom operacije nego jedna zidar, a opet liječnik može i manje raditi od zidara i jedna operacija mu može donijeti više stresa nego zidaru 20 sagrađenih kuća. Taka da količina posla i ovisnost o radu ne mora imati veze sa stresom.

Općenito je cijeli ovaj članak blesav jer većina ovih stvari ne izaziva ovisnost već su samo sredstva pomoću kojih neke osobe liječe svoje probleme koji su najčešće malo drugačije prirode. Pa npr. ovisnost o vježbi je najčešće posljedica nekog poremećaja u prehrani pa se vježbom žele riješiti kalorija. Pa onda ova ovisnost o ljubavi obično ima veze sa psihički nstabilnim osobama koje nisu sposobne funkcionirati u bilo kojem odnosu, pa onda ova ovisnost o televiziji i njeno prouzrokovanje depresije :rolleyes: Izmišljaju stvari koje nemaju veze s mozgom samo zato što je danas drugačiji način života. To što netko provodi 10 sati na netu od kojih 8 radi i istodobno se služi netom :D ne znači da je ovisan nego mu je radno mjesto vezano za net.

Da li su ljudi u prošlosti bili ovisni o motiki ili su je vrlo lako ispustili kada je došla bolja zamjena? U ovom članku se uvelike miješa potreba sa ovisnošću.