PDA

Pogledaj Full Version : Smart Fortress malware

Rodica
03-04-2012, 13:14
upravo dobih informaciju da su neki nesretnici jučer sa poznatih hrvatskih portala pokupili malware iz naslova.
o čemu se radi, možete pročitati ovdje:

http://malwaretips.com/blogs/smart-fortress-2012-virus/

upozorenje:

ako niste imali ovaj slučaj, ništa ne poduzimajte.
ako jeste, dakle, imali ste nekakvo antivirus skeniranje koje se pojavilo bez vaše volje, onda tek postupajte po članku..

uglavnom, nikad, ali baš NIKAD, ne dopustite nikakvo free online skeniranje računala protiv virusa i ostalog junka...

ljuta trava
03-04-2012, 13:18
Linux je zakon.

Rodica
03-04-2012, 13:26
je što se tiče ovog smeća, ali što se tiče ostalog, puno je manje user friendly od windowsa za početnike i srednje napredne korisnike.

ljuta trava
03-04-2012, 13:56
je što se tiče ovog smeća, ali što se tiče ostalog, puno je manje user friendly od windowsa za početnike i srednje napredne korisnike.

Pa i nije , samo je stvar u tome što smo robovi navika .
Ja sam sam skinuo i instalirao Ubuntu bez ikakvih pomoći sa strane i to od tada koristim a Win mi idu na živce , em su skupi a spori užas jedan a za viruse su eldorado . Znaš kako se virus osjeća u Linuxu - kao Alisa u zemlji čuda

ljuta trava
03-04-2012, 14:00
Zamisli samo da klinci krenu od početka sa Linuxom , koje bi to uštede bile .

Rodica
03-04-2012, 14:15
Zamisli samo da klinci krenu od početka sa Linuxom , koje bi to uštede bile .

open source još neko vrijeme, a možda i nikad, neće imati aplikacije kvalitetne kao komercijalni os. razlozi su više nego očiti.
linux ima dobrih aplikacija, ali u mogućnostima su većina okljaštene u osnosu na iste inačice rađene za windows.
ja sam uvijek na strani open sourcea i tih zajednica entuzijasta, ali za ozbiljnije uredske radove je windows, za ozbiljnije grafičke poslove je mac i osx, a linux je još uvijek broj jedan za serverske tehnologije. 9 od 10 najmoćnijih servera u svijetu koristi linux.

dobro kod linuxa je što imaju live cd za testiranje, pa tko voli, nek izvoli.. moj izbor je bio knoppix, ali mislim da ga nema već odavno..

ljuta trava
03-04-2012, 14:20
Pa u tome i je stvar , uzmi samo izdvajanje jedne države samo kada bi polovica tog novca išla za open source , gdje bi im bio kraj .
Još kada bi uspjeli postići jednostavnost OS X ....

ljuta trava
03-04-2012, 14:22
Ma sve je meni bolje od Win ali nažalost većina okoline je bazirana na njemu . A Win nikada nije niti postojao kao funalni proizvod već poluproizvod koji se skupo naplaćuje .

Rodica
03-04-2012, 14:24
nije 'love' cd kako je pisalo, tipfeler, ispravila sam..
dakle, radi se o live cd distribucijama, pokreneš sa cd-a i radiš kao na instaliranom os-u.
odlična stvar za početnike, ali i za urede u slučaju kontrole i nelegalnih pendžera..

ljuta trava
03-04-2012, 14:26
nije 'love' cd kako je pisalo, tipfeler, ispravila sam..
dakle, radi se o live cd distribucijama, pokreneš sa cd-a i radiš kao na instaliranom os-u.
odlična stvar za početnike, ali i za urede u slučaju kontrole i nelegalnih pendžera..

hahahahhaahhaahhaahPendžer OS. hahahahhahhaha

ljuta trava
03-04-2012, 14:27
Meni je Solaris isto ok ali je težak sa postavkama

mardar
03-04-2012, 14:28
Ma o čemu vi ??

mardar
03-04-2012, 14:31
Što ću ja sa ovim sada

download praviti instalirati što li ?? :009:009:009:009

ljuta trava
03-04-2012, 14:32
Ma o čemu vi ??

O virusima u operativnim sustavima .

Graničar Jozo
03-04-2012, 14:33
ja sam koristio open source office (mislimda se čak zove open office), i u usporedbi sa MS officom je teško sranje.

a da ne spominjem kada dio kolega koristi jedan, a dio drugi, pa su nekompatibilni u smislu margina i općenitog oblikovanja dokumenata.

ljuta trava
03-04-2012, 14:38
Što ću ja sa ovim sada

download praviti instalirati što li ?? :009:009:009:009

Ne otvaraj ništa

ljuta trava
03-04-2012, 14:40
ja sam koristio open source office (mislimda se čak zove open office), i u usporedbi sa MS officom je teško sranje.

a da ne spominjem kada dio kolega koristi jedan, a dio drugi, pa su nekompatibilni u smislu margina i općenitog oblikovanja dokumenata.

U tome se i radi Ms office paket košta preko 4500 kn a ovaj drugi je besplatan , a ms office je u gotovo 99,99 % računala .
Ja koristim oo i nikakvih problema , malo vremena za privikavanje i to je to

pdv
03-04-2012, 14:47
Meni se ovo dogodilo prije mjesec dana. Došlo mi plakat kad je sve poludilo :rofl

Uglavnom, sve je bilo u redu. Virusi očišćeni i ne primjećujen nikakve promjene, valjda je u redu

Rodica
03-04-2012, 14:55
Meni se ovo dogodilo prije mjesec dana. Došlo mi plakat kad je sve poludilo :rofl

Uglavnom, sve je bilo u redu. Virusi očišćeni i ne primjećujen nikakve promjene, valjda je u redu

u redu je ako ti računalo ne radi piz... mislim, gluposti :)
ma u redu je, nije taj virus tako teško očistiti, samo je naporan.

glede officea. ima jedan software kojeg su mi savjetovali drugi forumaši, zove se kingsoft office, najsličniji je ms officeu po alatima.
pa nije loše probati kao alternativu obzirom da su kontrole legalnog softwarea u bih u tijeku.
a i u hrvatskoj mogu banuti na vrata jer kotrole nikad nisu ni prestale...

mardar
03-04-2012, 14:59
Ne otvaraj ništa

Pa sad mi kažeš ne otvaraj :009:009:009

ljuta trava
03-04-2012, 16:22
Pa sad mi kažeš ne otvaraj :009:009:009

hahhaahahhaahahhahhhah

ljuta trava
03-04-2012, 21:13
Upravo je Fata Tv objavila da su se pojavili neki hajvančići u Pendžer verziji offica .

skater
23-03-2015, 20:05
upravo dobih informaciju da su neki nesretnici jučer sa poznatih hrvatskih portala pokupili malware iz naslova.
o čemu se radi, možete pročitati ovdje:

upozorenje:

ako niste imali ovaj slučaj, ništa ne poduzimajte.
ako jeste, dakle, imali ste nekakvo antivirus skeniranje koje se pojavilo bez vaše volje, onda tek postupajte po članku..

uglavnom, nikad, ali baš NIKAD, ne dopustite nikakvo free online skeniranje računala protiv virusa i ostalog junka...

Danas brojne antivirus kompanije nude cloud mogućnosti u svojim proizvodima, znači online skeniranje računala. Bitno je samo da se zna što se koristi.

Grunf
23-03-2015, 22:28
Sve češće čujem priče o tome da sve manje ljudi koristi antivirusne programe jer smatraju da je to jedna velika prijevara. Kaj mislite o tome? Ima ljudi koji to uopće ne koriste, ne usporava im kompjutor, a nemaju nikakve probleme.

skater
24-03-2015, 22:32
Sve češće čujem priče o tome da sve manje ljudi koristi antivirusne programe jer smatraju da je to jedna velika prijevara. Kaj mislite o tome? Ima ljudi koji to uopće ne koriste, ne usporava im kompjutor, a nemaju nikakve probleme.

Windowsi 8/8.1 standardno imaju besplatni antivirus uključen nakon instalacije dotičnog OS-a, radi se o Windows Defenderu koji se naknadno može instalirati na starije verzije Windows OS-a.

Korištenje računala baziranog na Windows operativnom sustavu je riskantno bez korištenja antivirusa jer se može potkrasti neki maliciozan program, pogotovo ako korisnik koristi nelicencirani softver kojega aktivira putem crackova, koje antivirusni programi često detektiraju kao "false positive" (zbog sličnosti s virusima ili ponekad nepoštenih praksi između softverskih konkurenata koje konkurentski proizvod obilježe kao "virus" ili bug-a u antivirusnom programu) ali nikad se ne zna, mogu sadržavati maliciozan kod.

a nemaju nikakve probleme

Dok ne bude prekasno za popravljanje nastale štete. :kez

Grunf
25-03-2015, 09:27
To je i moja reakcija bila, ali eto, postoje ljudi koji ne koriste antivirusni softver i nemaju nikakve štete. :)

sagitarius
25-03-2015, 14:34
To je i moja reakcija bila, ali eto, postoje ljudi koji ne koriste antivirusni softver i nemaju nikakve štete. :)

Ima štete, ali je taj koji radi pod Windowsima bez antivirusnog programa još nije uspio registrirati.
Kad bude to jednom osjetio, bit će kasno...:o

skater
26-03-2015, 17:39

Ovisi što rade i koriste od programa te koju verziju Windowsa koriste, ali igraju se s vatrom.

Krajnji korisnici Windowsa XP-a izuzevši posebne slučajeve gdje se Microsoft obvezao davati zakrpe poslovnim korisnicima, vojsci itd. svojem najpopularnijem operativnom sustavu kojega su ikada izdali, više nemaju službenu podršku. Gotovo je s izdavanjem sigurnosnih i ostalih zakrpi. Korištenje Internet Explorera na bilo kojoj verziji Windowsa je riskantno jer je IE duboko integriran sa samim OS-om i postoje slučajevi gdje su se iskorištavali propusti IE-a koji su mogli zaraziti računalo i cracker je mogao preuzeti kontrolu nad računalom, pa je korisnicima sigurnije i bolje koristiti druge preglednike, poput Firefoxa, Chrome-a, Opere, i nekih manje poznatih preglednika.

Windows XP spojen na Internet bez ijednog kumulativnog service packa (SP1,SP2, SP3) je mogao biti kompromitiran za manje od 5 minuta. Da ne spominjem sve tvrtke koje su iz nekih internih razloga (kompatibilnosti s nekim aplikacijama koje se nisu mogle pokretati u nekom kompatibilnom modu ili "prevariti" otvaranjem s drugim preglednikom koji simulira IE) morale koristiti IE 6 koji je imao više sigurnosnih rupa od sira.

sagitarius
28-03-2015, 14:51
Pod Wndows-ima su stvari definitivno jasne, no neznam kakva je situacija sa "linuxsašima".
Negdje sam pročitao da je Linux kao OS vrlo "otporan" na viruse, ali se nesjećam da je promican i neki antivirusni paket za ovaj OS.
Kažem, ne znam, pa eto bilo bi interesantno da netko tko zna kaže par rijeći o Linux-ovim antivirusnim programima...

skater
28-03-2015, 20:49
Pod Wndows-ima su stvari definitivno jasne, no neznam kakva je situacija sa "linuxsašima".
Negdje sam pročitao da je Linux kao OS vrlo "otporan" na viruse, ali se nesjećam da je promican i neki antivirusni paket za ovaj OS.
Kažem, ne znam, pa eto bilo bi interesantno da netko tko zna kaže par rijeći o Linux-ovim antivirusnim programima...

Uvod u Linux

http://wiki.open.hr/wiki/Uvod_u_Linux

GNU i Linux
Formalno, kad se spominje samo Linux misli se na jezgru operacijskog sustava, dok GNU/Linux označava operacijski sustav koji tu jezgru sadrži. Mogući su operacijski sustavi koji su bazirani na Linuxu, ali ne koriste GNU dio, npr. Android. Međutim, često se radi jednostavnosti koristi naziv Linux i za GNU/Linux, što nije slučaj s daljnjim tekstom.

Linux and the GNU System

https://www.gnu.org/gnu/linux-and-gnu.html

Zato jer je antivirus uglavnom nepotreban na GNU/Linuxu, mogućnost zaraze je vrlo mala. Uloga antivirusnog programa na GNU/Linuxu je čišćenje diskova od virusa namijenjenih Windowsima. :kez

Neki poznatiji antivirusni programi na Windows platformi su imali ili imaju besplatne ili komercijalne inačice za GNU/Linux, poput Avasta, Avire, AVG-a, Kaspersky-a, NOD-a 32 itd.

Najpoznatiji antivirus za GNU/Linux je ClamAV, slobodnog, otvorenog koda i besplatan, dostupan na više operativnih sustava.

http://www.clamav.net/index.html

sagitarius
31-03-2015, 14:07
Eto, imamo sada odgovor i na ovo pitanje i dakako, hvala Skateru na trudu...
Jedino OK, stoji opaska za Linux kao jezgru, jer svakako je tu koliko znam najpopularniji Ubuntu, kojeg preferiraju "linuxaši".
Ako se ne varam Trava radi pod nekim Linux OS-om...

skater
03-04-2015, 21:09
jer svakako je tu koliko znam najpopularniji Ubuntu, kojeg preferiraju "linuxaši".

Inače, malo iskusniji linuksaši preziru Ubuntu, neki iz objektivnih i tehničkih razloga a neki više iz subjektivnih. :kez
Ali ima onih iskusnih linuksaša, programera koji su sudjelovali na razvoju nekih dijelova GNU/Linuxa i koriste Ubuntu.

Ubuntu je baziran na jednoj od najstarijih (uz Slackware, Red hat, SuSE...) distribucija, Debianu (unstable) koji je otac brojnih GNU/Linux distribucija.

Popularan je, jer je ispolirana distribucija i jednostavna za korištenje, iako ima i nekih manje poznatih distribucija koje su možda još jednostavnijie od Ubuntua za korištenje i više ispolirane, ali iza Ubuntua stoji tim razvijatelja, što ulijeva povjerenje, jer neke od distribucija razvija jedan čovjek ("one-man band") ili par ljudi a iskustvo pokazuje da takve distribucije se mogu i gase preko noći iz raznih razloga (odustajanje od daljnjeg razvoja, privatni razlozi, razilaženje u mišljenju glede daljnjeg smjera razvoja i ostalo). Kao što ima distribucija koje su dobro započele, poneke financirane od nekih državnih institucija, akademske zajednice, ili bile razvijane od manjeg broja ljudi, ali su neslavno završile i sada neki prebiru po njihovim ostacima i pokušavaju nešto iz toga napraviti ili naprave samo blijedu sjenu nekadašnje odlične distribucije, koja se ne ističe više ničim u moru sličnih distribucija.

Neke od takvih, Pardus Linux, Fuduntu, SolusOS.

Ako se ne varam Trava radi pod nekim Linux OS-om...

I ja sam neko vrijeme isključivo koristio GNU/Linux i isprobavao brojne distribucije. Ali vratio sam se na Windows, jer mi je ugodnije za raditi i koristim brojne programe (za koje ne postoji adekvatna linux alternativa, ali koristim što je više moguće slobodan software od kojih su neki cross-platform) koje nemam volje koristiti virtualno ili emulacijski na GNU/Linuxu a ponekad ni ne rade kako treba ili sporo.

Možda bih to mogao probaviti, ali GNU/Linux ima svojih mušica, ne odnosi se na jezgru koja je najkvalitetniji dio ovog OS-a, nego česte promjene vezane uz desktop environmente i stalne nadogradnje svakih šest, osam mjeseci ovisno o distribuciji što za sobom može dovesti do povremenih nestabilnosti i potrebe za ručnim krpanjem preko terminala, a čista instalacija mi se neda raditi, iako neke distribucije preferiraju takvu metodu umjesto nadogradnje, poput Linux Minta koji je baziran na Ubuntuu, mada postoji i verzija Linux Minta bazirana na Debianu koja je rolling-release (http://en.wikipedia.org/wiki/Rolling_release).

Ima i rollling-release distrubicija (Arch, gentoo, uvjetno rečeno, jer nije distribucija, Debian testing i unstable) koje skoro na dnevnoj bazi osvježavaju programske pakete novim inačicama ali to opet zahtjeva pozornost da si ne poremetiš sustav jer nove (upstream, http://en.wikipedia.org/wiki/Upstream_%28software_development%29) inačice programa nisu do kraja lišene bug-ova, mada bi trebale biti.

Naravno, postoje i distribucije koje se ne nadograđuju tako često, poput Debiana, Cent OS-a (baziran na Red Hat-u), Ubuntu LTS-a, ali onda programi nisu nadograđeni na najnovije verzije, ali i za to postoji rješenje, primjerice Debian to zove backports (http://backports.debian.org/).

Da sad idem instalirati GNU/Linux, odabrao bih CentOS.

sagitarius
08-04-2015, 15:51
Jebate sjajan si, pa ti bi mogao solidno voditi IT dio na forumu..., daj si malo truda i kreni, jer mislim da nam to nedostaje...:)
Ovo što si napisao je lijepo sažeto tako da zaista čovjek ima što da nauči...
Nu hajmo Skateru...:)

skater
10-04-2015, 18:08
Jebate sjajan si, pa ti bi mogao solidno voditi IT dio na forumu..., daj si malo truda i kreni, jer mislim da nam to nedostaje...:)
Ovo što si napisao je lijepo sažeto tako da zaista čovjek ima što da nauči...
Nu hajmo Skateru...:)

Hvala na komplimentu, malo sam ispao iz štosa, i nisam neki informatički stručnjak, nego sam pratio zbivanja na IT sceni ali unazad par ili više godina više sam pratio politička i općenito društvena zbivanja nego informatička. Politika zaglupljuje ljude ali je nužno civilizacijsko zlo modernog društva. Ako se ne ćeš baviti politikom ona će se baviti tobom.

Ne mogu ništa obećati, možda bude nekih tema i savjeta...

sagitarius
13-04-2015, 15:40
Ja gore spomenuh Travu kao linuxsaša i on se pojavi..., jel to naša "Ljuta Trava" samo sada pod novim nickom "ljutatrava"..., pa da nam se pridruži u prići..:)

skater
14-04-2015, 19:26
Ja gore spomenuh Travu kao linuxsaša i on se pojavi..., jel to naša "Ljuta Trava" samo sada pod novim nickom "ljutatrava"..., pa da nam se pridruži u prići..:)

Valjda jest. :kez

Ne znam tko bi drugi koristio već iskorišteni nadimak.

Grunf
15-04-2015, 10:00
Nije, već sam ga ja pital.

sagitarius
16-04-2015, 14:25
Nije, već sam ga ja pital.

Ma čuj..., baš sam nekako iznenađen.Mislim da bi toj osobi onda bilo možda dobro sugerirati da promijene nick uz objašnjenje da nema nitko ništa protiv njega osobno ali da je to u biti potrošen nick...ne znam, samo naglas razmišljam...