PDA

Pogledaj Full Version : Kuvarice manje zbori da ti ručak ne zagori-kuvanje, recepti i to

Komari
31-03-2012, 19:53
Šta se kuva?

Ja upravo ispekla kruh :)

Dakle bilo brašno + malo pure
mrvu mlika
žličica soli, mrvu šećera
kvasac
voda

smišala, pustila da se digne

i evo ga za po ure vruć domaći kruv

pdv
31-03-2012, 20:27
Prvi put čujem da u kruh ide pura. Al' dobro ja i ne pečem baš kruh :D

Zbog čega to, radi boje, okusa ili oboje?

mardar
31-03-2012, 20:32
Eh muško pa zna nešto.Nemam šljiva ni u zamrzivaču ali ja ih napravim sa domaćim pekmezom od šljiva ako je malo gušći, a sam po sebi jeste lakše je oblikovati kuglice .Ja i najmlađa se odvalili ja pravim "onako otprilike" ali evo recepta po kojem sam krenuo

Sastojci 400 g brašna na 1 kg oguljenog krumpira
2jaja
2-3 žlice ulja
oko 1 kg svježih šljiva ili 400 g suhih šljiva
1 pakiranje krušnih mrvica
1
Skuhati krumpir pa ga ispasirati. Dodati 2 jaja, 2-3 žlice ulja, sve izmiješati pa na kraju dodati brašno.
2
Na pobrašnjenoj dasci oblikovati štrucu pa sa pobrašnjenim rukama kidati komadiće tijesta, oblikovati tanku pogačicu i u sredini staviti jednu svježu ili jednu suhu šljivu.
3
U dublju posudu uliti vode i staviti da zavrije. Kad voda zavrije stavljati u nju po oko 10 formiranih loptica da se kuhaju na srednje jakoj vatri.
4
Kad se knedle popnu na površinu vode, kuhati ih još oko 10 minuta.
5
Izvaditi ih i uvaljati u predhodno pripremljenoj smjesi koju spremamo tako što u veću tavu stavimo ulje u koje kad se zagrije dodamo odprilike jedno pakiranje krušnih mrvica. Tako ih zajedno popečemo da dobiju smeđkastu boju.
6
Svaku izvađenu knedlu sa svih strana uvaljamo u ovu smjesu i stavljamo u plitki tanjur da se ohlade.
7
Tek tada tako ohlađene knedle možemo jesti s tim što ih prvo posipamo s šećerom. Suhe šljive prije nego što ih upotrijebimo, držimo 30 minuta u kipućoj vodi da nabubre i omekšaju.

P.S.ja ih jedem tople i odmah dodam šećer u mrvice .I ruke prvo malo nauljim da mi se tjesto ne lijepi nisam ih pobrašnio nikada :):)

Komari
31-03-2012, 20:40
Prvi put čujem da u kruh ide pura. Al' dobro ja i ne pečem baš kruh :D

Zbog čega to, radi boje, okusa ili oboje?

pura je u stvari kukuruzno brašno ;)

mardar
31-03-2012, 21:07
knedle sa šljivama?! :love
mardar, ja tebe jako volim. al jako, jako. :love

Šta ću sada jadan ti sam :009:eek::eek::eek::eek:

Inkvizitor
31-03-2012, 21:18
nema kruva do kruva ispod sača..sve ostalo je loša zamjena..

zaba1111
01-04-2012, 00:46
Danas svaki osvješten i moderan seljak pravi kruh od crnog brašna, ne znam točno od kojeg točno brašna žena pravi, ali je 100% crno i valja za sve, hoćeš za namazat, hoće udrobit,prismočit,... ja sam čak i tjesteninu izbacio , umjesto makarona upotrjebim taj kruh... a što je zasitan i dijetalan, jedna šnita i bude dovoljno, čak i meso može po tom pitanju zamjeniti.
Ako koga zanima raspitat ču se šta i kako.

caporegime
01-04-2012, 20:36
kakav je ovo članak pobogu......odnosno kako je to ime, pa pripit član koji dođe pred spavanje na forum vidit će samo poznata slova nešto počinje sa ku...pa je tu v...pa r...pa ice.....
pa će pomisliti da je došlo do totalnog "opuštanja" na forumu.....pa će to kuvarice u beutu pročitat kao kur.....

Marta
02-04-2012, 10:59
nema kruva do kruva ispod sača..sve ostalo je loša zamjena..

e to mi moras objasniti kako se radi ... nisam jos uhvatila mjeru :x:018

Graničar Jozo
02-04-2012, 11:02
Imam neke recepte koje bih podijelio s vama.

Jeli to OK? :)

Ali tražim nešto i zauzvrat. Dakle, šta pravite od svakodnevnih jela za jesti i kako?

Marta
02-04-2012, 11:17
Danas ribu ...

Poprzis dosta luka i dodas malo cesnjaka, na to na kolute narezan krompir, mrkvu i dosta persina, pa na to ide riba, pa opet sve ponovis

dodas maslinovo ulje, zacinis, soli, biberom i vegetom i zalijes bijelim vinom

bitno je ne mjesati i to je to

Graničar Jozo
02-04-2012, 11:24
pretpostavljam daje ribi izvađena kost.

Marta
02-04-2012, 11:31
pretpostavljam daje ribi izvađena kost.

naravno, samo filet ...

ajd pobrisi mi prethodni post ili promjeni opcije da se moze bar pola sata mjenjati post

Graničar Jozo
02-04-2012, 11:38
naravno, samo filet ...

ajd pobrisi mi prethodni post ili promjeni opcije da se moze bar pola sata mjenjati post

pa zar 15 min nije dovoljno? :)

Znaš, i tih 15 min bi trebalo smanjiti, jer ukoliko se zapišeš ovdje ode ručak.

Graničar Jozo
02-04-2012, 11:39
kako ide sa svježom ribom gore kod tebe?

ima li je uopće i odakle se dovozi?

Marta
02-04-2012, 11:44
kako ide sa svježom ribom gore kod tebe?

ima li je uopće i odakle se dovozi?

ima je, al odakle ju uvoze ni ne pitam ... bolje mi je da ne znam :018:018

Rodica
02-04-2012, 16:08
Imam neke recepte koje bih podijelio s vama.

Jeli to OK? :)

Ali tražim nešto i zauzvrat. Dakle, šta pravite od svakodnevnih jela za jesti i kako?

ja ću ti reći što jedemm, a kako spremam, reći ću tek kad ti kažeš svoje ricete što bi podilijo s nami :)

moj kućni jelovnik je otprilike: 60% bilo meso (piletina, puretina, čak i kunetina!) , 10% riba, 30% crveno meso (teletina, mljevena junetina i nemasna svinjetina)
bude tu i žaba, rakova riječnih (ako imam sreće), ali i divljači (zečevi, fazani, jarebice i divlje patke).
uglavnom, sve se sprema na maslinovom ulju, bez maslaca, masti i margarina, sa aromatičnim začinima i povrćem.. ništa posebno, bitno da je ukusno i blago pikantno.
od šnicli, preko gulaša, punjenih paprika i sarmi, suhog fažola i leće, pa do rižota i ostalih kombinacija sa piletinom ili teletinom. nerijetko je i roštilj na meniju, tjestenina rijetko, kao i pizza, ali burek nešto češće (2x mjesečno) jer ga djeca obožavaju (naročito s coca-colom bljak!)
juha je skoro pa obavezna, nebitno kakva i od čega, samo da ima u njoj malo povrća i da nije vrlo soparna.
zelje nikako, osim u obliku zelene salate i mog omiljenog, obožavanog, najukusnijeg jela na svijetu - japraka! :D

eto, pitaj što te zanima.
za divljeg zeca naplaćujem ricetu, sve ostalo je džabaleske :))
kolače ne volim praviti, ali nije da ih ne pravim, samo jednostavno mrzim to mackanje i trackanje... :(

ljuta trava
02-04-2012, 16:24
ja ću ti reći što jedemm, a kako spremam, reći ću tek kad ti kažeš svoje ricete što bi podilijo s nami :)

moj kućni jelovnik je otprilike: 60% bilo meso (piletina, puretina, čak i kunetina!) , 10% riba, 30% crveno meso (teletina, mljevena junetina i nemasna svinjetina)
bude tu i žaba, rakova riječnih (ako imam sreće), ali i divljači (zečevi, fazani, jarebice i divlje patke).
uglavnom, sve se sprema na maslinovom ulju, bez maslaca, masti i margarina, sa aromatičnim začinima i povrćem.. ništa posebno, bitno da je ukusno i blago pikantno.
od šnicli, preko gulaša, punjenih paprika i sarmi, suhog fažola i leće, pa do rižota i ostalih kombinacija sa piletinom ili teletinom. nerijetko je i roštilj na meniju, tjestenina rijetko, kao i pizza, ali burek nešto češće (2x mjesečno) jer ga djeca obožavaju (naročito s coca-colom bljak!)
juha je skoro pa obavezna, nebitno kakva i od čega, samo da ima u njoj malo povrća i da nije vrlo soparna.
zelje nikako, osim u obliku zelene salate i mog omiljenog, obožavanog, najukusnijeg jela na svijetu - japraka! :D

eto, pitaj što te zanima.
za divljeg zeca naplaćujem ricetu, sve ostalo je džabaleske :))
kolače ne volim praviti, ali nije da ih ne pravim, samo jednostavno mrzim to mackanje i trackanje... :(

Ajme , pa ti cijelu ostavu javno postavi .

djeva u nevolji
02-04-2012, 19:38
gulaš

prvo izrežemo 300 g slanine na kockice i popržimo, onda dodamo kilograma narezanog mesa i popržimo
dodamo pola kile narezanog crvenog luka i dinstamo dok se luk ne počme raspadati,
dodamo češnjaka, žlicu slatke crvene paprike, malu žličicu ljute crvene paprike na vrh noža kima, malo limunove korice , lovorov list i dvije oguljene rajčice
posolimo, popaprimo
zalijemo s dva deca vina
kuhamo na vrlo laganoj vatri dva sata

služimo uz palentu, njoke ili knedle od kruha

Inkvizitor
02-04-2012, 19:46
to te ja pitam..nikakvo filozofiranje..

Rodica
02-04-2012, 20:32
Ajme , pa ti cijelu ostavu javno postavi .

pa pita čovik šta jedemo od svakodnevnih jela. šta bi tek rekao da sam odgovarala na pitanje 'kako'... ;)

Graničar Jozo
02-04-2012, 22:00
pa pita čovik šta jedemo od svakodnevnih jela. šta bi tek rekao da sam odgovarala na pitanje 'kako'... ;)

ma poanta je da se mi se daju neke ideje šta da ženi kažem kad me opita šta ćemo sutra za ručak. za sada mi je palilo protupitanje a šta bit ti, a već pomalo postajem i sam sebi dosadan.

mi imamo nekih 15-ak jela koje vrtimo uvijek.

kad se sjetim svog cimera na faksu taj je jeo krompire na 100 načina. i samo to. a sada se ja ne mogu sjetiti nego skuhanog, pečenog i friganog...

Komari
02-04-2012, 22:27
evo zašto ručku ne bi recimo spremio najobičniju puru s vrhnjem ili jogurtom i uz to neku sezonsku salatu.
meni je to super ručak zasiti a ne padne teško
:)

Vepar
03-04-2012, 00:05
ma poanta je da se mi se daju neke ideje šta da ženi kažem kad me opita šta ćemo sutra za ručak. za sada mi je palilo protupitanje a šta bit ti, a već pomalo postajem i sam sebi dosadan.

kad se sjetim svog cimera na faksu taj je jeo krompire na 100 načina. i samo to. a sada se ja ne mogu sjetiti nego skuhanog, pečenog i friganog...

Pa nabroji tih 15-ak jela. Evo mojih: špinat s pireom, rizi-bizi, pečeni krumpir s mesom, krumpir salata, varivo od mahuna s kobasicama (one smrznute iz vrećice), varivo od graha (iz konzerve) s kobasicama (ili od leće), tjestenina s orasima i šećerom, tjestenina s dinstanim kupusom, njoke, tjestenina bolonjez itd.

Rodica
03-04-2012, 08:06

15 različitih jela je više nego dovoljno.
svi mi zamišljamo da su kod drugog bogate trpeze svaki dan i varijacije da ti pamet stane.
istina je da zaposleni ljudi spremaju i jedu što stignu, jednostavnija jela i brže spremljena.
ali da ne 'filozofiramo' pričanjem o jelima na temi o hrani, kasnije ću ti napisati par jednostavnih i brzih recepata za spremiti nešto kad ti nestane ideja.. :)

Rodica
03-04-2012, 08:19
Pa nabroji tih 15-ak jela. Evo mojih: špinat s pireom, rizi-bizi, pečeni krumpir s mesom, krumpir salata, varivo od mahuna s kobasicama (one smrznute iz vrećice), varivo od graha (iz konzerve) s kobasicama (ili od leće), tjestenina s orasima i šećerom, tjestenina s dinstanim kupusom, njoke, tjestenina bolonjez itd.

evo, vepar reče jedno brzo jelo koje često prakticiram kad imam pametnijeg posla od kužinjanja.
varivo sa grahom iz konzerve koji je već pripremljen za kuhanje, dakle, nema onog dosadnog višesatnog namakanja i otkuhavanja koje je vrlo bitno zbog elementarnih nepogoda uzrokovanih snažnim vjetrovima.

upržiti izrezane pancete na (maslinovom) ulju, da pusti malo mirisa i masnoće. izvaditi na tanjur.
u lonac na masnoću dodati glavicu sitno isjeckanog crnog i malo bijelog luka (netko tko voli zaprženo, prije povrća upržiti žlicu brašna) i upržiti dok omekša
dodati i sitno sjeckanog povrća ako se voli (varivo bude bogatije okusom i gušće; paprika, mrkva i rajčica)
sve na tihoj vatri lagano upržiti
uliti 2 dcl bijelog vina, žličicu soja sosa, konšerve (ako se rajčica nije već stavila), mljevene paprike, papra, soli, vegete, začine (lovor, peršin i/ili bosiljak)
dodati 1 veću ili dvije manje konzerve ocijeđenog graha
doliti vode koliko je potrebno, vratiti pancetu natrag u varivo i kuhati 30-45 minuta na umjerenoj vatri.

savjet: što se povrće više uprži i omekša, to je manje potrebno kuhanja jer je grah praktički skuhan.
dodati se može i na male kockice nasjeckanih krumpira da se kuha zajedno s varivom ili malo tjestenine, sitnijih makarona...

Graničar Jozo
03-04-2012, 08:19
Evo nešto što smo ima 2 godine sastavljali.

SVAKODNEVNA JELA

• Juha i lešo meso
• Paštašuta
• Pečeno meso sa krompirima i povrćem (+ tikvice i patlidžani)
• Musaka sa krompirima
• Musaka sa tikvicama i patlidžanima umjesto krompira
• Zeleni kupus (raštika) sa mljevenim mesom
• Pileća prsa u umaku sa njokama ili pire krompirom kao prilogom
• Rižot od pilećih prsa
• Pileća prsa sa kaulom
• Punjene paprike i tikvice
• Punjene tikvice sa rendanom kapulom, mrkvom i usitnjenim pil. prsima
• Juneći ili teleći šniceli sa šampinjonima
• Lazanje
• Gulaš
• Mahune (kao gulaš) sa junetinom, janjetinom ili svinjetinom
• Riba pečena u foliji sa krompirom, kapulom i mrkvom
• Lignjuni pečeni sa krompirom
• Grah i suho meso
• Bob
• Piletina u umaku od soka od rajčice i pire kao prilog
• Juha od krastavaca
• Blitva sa krompirima i meso na tavu
• Dinstano meso (janjetina) i kupus

Za petak i inače (jela bez mesa)

• Pita sa blitvom, krompirom ili tikvicama
• Rižot sa šampinjonima
• Rižot od tikvica
• Mahune zapečene sa sirom, vrhnjem i krušnim mrvicama
• Palaćinke sa špinatom i sirom i vrhnjem
• Tjestenina zapečena sa sirom
• Zelena manistra sa plodovima mora
• Špinat sa mlijekom
• Kupus (bijeli) dinstan na tavi
• Kupus (bijeli) dinstan na kapuli u teći sa dodanim krompirom i bijelim vinom
• Omlet sa porilukom sa malo crnog vina

mardar
03-04-2012, 08:28
Evo nešto što smo ima 2 godine sastavljali.

SVAKODNEVNA JELA

• Juha i lešo meso
• Paštašuta
• Pečeno meso sa krompirima i povrćem (+ tikvice i patlidžani)
• Musaka sa krompirima
• Musaka sa tikvicama i patlidžanima umjesto krompira
• Zeleni kupus (raštika) sa mljevenim mesom
• Pileća prsa u umaku sa njokama ili pire krompirom kao prilogom
• Rižot od pilećih prsa
• Pileća prsa sa kaulom
• Punjene paprike i tikvice
• Punjene tikvice sa rendanom kapulom, mrkvom i usitnjenim pil. prsima
• Juneći ili teleći šniceli sa šampinjonima
• Lazanje
• Gulaš
• Mahune (kao gulaš) sa junetinom, janjetinom ili svinjetinom
• Riba pečena u foliji sa krompirom, kapulom i mrkvom
• Lignjuni pečeni sa krompirom
• Grah i suho meso
• Bob
• Piletina u umaku od soka od rajčice i pire kao prilog
• Juha od krastavaca
• Blitva sa krompirima i meso na tavu
• Dinstano meso (janjetina) i kupus

Za petak i inače (jela bez mesa)

• Pita sa blitvom, krompirom ili tikvicama
• Rižot sa šampinjonima
• Rižot od tikvica
• Mahune zapečene sa sirom, vrhnjem i krušnim mrvicama
• Palaćinke sa špinatom i sirom i vrhnjem
• Tjestenina zapečena sa sirom
• Zelena manistra sa plodovima mora
• Špinat sa mlijekom
• Kupus (bijeli) dinstan na tavi
• Kupus (bijeli) dinstan na kapuli u teći sa dodanim krompirom i bijelim vinom
• Omlet sa porilukom sa malo crnog vina

Pa pohajte nekada nešto jeben vam miša .:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl

Evo ti prijedlog nekada .Zagrebački odrezak i restani krompir

Rodica
03-04-2012, 08:35
vidim da volite rižote i omlete kao i ja (meksički je ludilo!), ali i povrće koje ja moram izbjegavati zbog djece pa im ga uvaljujem u juhama.

evo jedan brzinski recept za meksički omlet.

na malo maslinova ulja upržiti sjeckane kapule, rajčice, svježe paprike i ocijeđeni kukuruz iz konzerve.
kad povrće omekša, dodati začine (peršin, bosiljak i/ili origano), posoliti i popapriti krupno mljevenim 'šarenim' paprom.
umutiti 4 jaja sa malo vode i soli te ispeći omlet kao veću palačinku, ali samo s jedne strane (mekani dio jaja s vrha razlijevati tako što ćeš viljuškom podizati omlet i puštati da se cijedi ispod i tako zapeče)
u omlet istresti pirjano povrće na jednu polovicu omleta, a drugu preklopiti preko i zapeći još malo s obje strane pazeći da ne zagori, naravno.
sve raditi na laganoj vatri.
može se u njega dodavati i sira po želji, kako tko voli. ja ga ne volim osim ako nije iz mišine.. :))

Vepar
04-04-2012, 20:24
Dobro je kad imaš vremena narezati ili naribati u većim količinama mrkvu, celer, luk, papriku pa usitniti brokulu ili cvjetaču, dodati peršin i druge začine pa sve to pomješati i zamrznuti. Korisno je za dinstanje, ali može i za juhe, variva itd. Da se ne moraš zezati svaki put kad hoćeš napraviti jelo.

Vepar
04-04-2012, 20:39
Istina, trebalo bi, ali ja to ne radim. Možda hoću, ubuduće.:)

patriot
09-04-2012, 15:58
janjetina u skartocu

kod recepta je bitno da ti svaki segment bude približno jednake veličine npr. jednaki komadi janjetine, jednai komadi krumpira jednako narezane trakice kapule....
Krumpir oguliti narezati na četvrtine i dopola skuhat u slanoj vodi
janjetinu narezat na komade 5x5 cm cca, posolit pobiberit te na ugrijanoj tavi na masl. ulju zapeći sa svih strana da se zatvori minutu dvije
ljubičasti luk prepoloviti na pola i narezati tanke ploške (polumjeseci),pomješati sa suhim rajčicama (ima ih na dolcu) koje si močio u vodi 30 min da omekane, dodati tome češnjak narezan na tanke ploške, pomješati s odkoštenim crnim malinama i sve to nakon 2 minute dodati u tavu di je janjetina - pržiti 2 minute, podliti prošekom, dodati ružmarin i napola kuhani krumpir, još sve skupa pirjati na vatri 3 minute
tu smjesu ubaciti u škartoc (masni papir) koristiš 2 komada papira,stavis jednog preko drugog u kosu tako da dobijes osam trkuta koje ces zavezat sa špagom
pečeš nekih cca 45 min na 175 C

sandra october
12-04-2012, 18:40
nazoveš i rezerviraš, sjedneš u auto, parkiraš se, uđeš u restoran, naručiš po izboru, sjetiš se da nisi platio parking, platiš parking, uživaš u ručku/večeri :zubo: najbolji recept na svijetu :love

djeva u nevolji
15-04-2012, 00:40
janjetina

nasoliti nabiberiti janjetinu sa svih strana, , nožem izdubsti rupice i u njih staviti ružmarina
popeći janjetinu sa svih strana na ulju da primi finu koricu, onda dodati čašu vina i pustiti da vino ispari
staviti okolo krompir izrezan na četvrtine, i pokriti
ako nemamo peku ili poklopac pokriti s folijom
peći tako pokriveno na 200 C
jedan sat za jedno kilo, dva sata za dva kila
služiti s maldim lukom i soli

SarajkaDjevojka
15-04-2012, 00:55
Sutra je nedjelja,( ustvari danas :) pa ako nemate ideju sto za dorucak evo prijedloga.

Lepinice sa vrhnjem

Pola kilograma brasna, troje jaja, jedan yogurt, i sol umijesiti u tijesto.Ostaviti da ostoji 45 minuta.Nakon toga na brasnu prekuhati i oblikovati ga, te razvaljati na debljinu od jednog cm.
Tijesto izrezati na vece kocke.U tavi zagrijati ulje, i peci na srednjoj temperaturi lepinice.Slagati ih u dublju zdjelu, sluziti sa vrhnjem, sirom....
Za 4 ili pet osoba uduplati samo navedene namirnice.Jer pomenuta smjesa je namijenjena za tri odrasle osobe.

djeva u nevolji
15-04-2012, 01:06
Sutra je nedjelja,( ustvari danas :) pa ako nemate ideju sto za dorucak evo prijedloga.

Lepinice sa vrhnjem

Pola kilograma brasna, troje jaja, jedan yogurt, i sol umijesiti u tijesto.Ostaviti da ostoji 45 minuta.Nakon toga na brasnu prekuhati i oblikovati ga, te razvaljati na debljinu od jednog cm.
Tijesto izrezati na vece kocke.U tavi zagrijati ulje, i peci na srednjoj temperaturi lepinice.Slagati ih u dublju zdjelu, sluziti sa vrhnjem, sirom....
Za 4 ili pet osoba uduplati samo navedene namirnice.Jer pomenuta smjesa je namijenjena za tri odrasle osobe.

a može li se umjesto vrhnja i sira stavit meso

SarajkaDjevojka
15-04-2012, 01:08
Mozes sluziti s cim hoces, ali meni meso nije odabir za jutro.No od volje ti, meso, sunka, piletina.

djeva u nevolji
15-04-2012, 01:10
Mozes sluziti s cim hoces, ali meni meso nije odabir za jutro.No od volje ti, meso, sunka, piletina.

meni nije ni tijesto za jutro
ja ujutro jedem samo voće
ali bi probala s mesom i možda sa sirom

SarajkaDjevojka
15-04-2012, 01:19
Pa obzirom da je bar meni nedjeljom dorucak neki rani rucak, oko 11, ja mogu jesti tijesto.Nakon toga slijedi rana vecera, tako da mi taj mali ritualn ne prestavlja problem.Za radni dan i rano ustajanje, naravno da tako nesto ne dolazi u obzir.A i vremenski sam ogranicena zbog radnih obaveza.

ogledalce
15-04-2012, 08:44
ajmo vi Turkiš divojke,koja zna recept za Alvu???
nek napiše ovde,ako joj nije teško??

Marta
16-04-2012, 15:38
pohane palacinke:

ispeci slane palacinke, po zelji se u njih stavi persina (al se onda moraju peci na laganoj vatri da persin ne zagori)

namazati ih sirom ili nekim drugim namazom po zelji i filovati sirom, prsutom, sunkom, slaninom, povrcem ...

zatim smotati u paketice i upiknuti cackalicu da se ne otvore

pohovati i ispeci u tavi, zatim staviti u tepsiju i zapeci sa sirom ili besamelom

Marta
16-04-2012, 15:42
rolane snicle:

snicle (telece, pilece, purece, svinjske) izrezati na tanko i izlupati, zatim ih posoliti i pobiberiti

napuniti prsutom i sirom, sirom i spinatom, sirom i rajcicom ...

i pohovati u parmezanu (znaci umjesto prezla parmezan ili pomjesati parmezan u prezle)

umjesto da ih pecem u tavi ja njih poprskam s malo masnoce i stavim u rernu

zlatna ribica
18-04-2012, 16:36
Proljetna rapsodija

4 tikvice
4 patliđana
500 g mljevene puretine
2 luka
1 češnjak
2 mrkve
3 paprike
3 rajčice
2 dcl kiselog vrhnja
3 jaja
300 g gaude
parmezan

Patliđane oguliti, prerezati uzdužno, izdubiti sredinu i kratko prokuhati. Tikvice isto oguliti, prerezati uzdužno i izdubiti sredinu.
Na ulju dinstati luk, češnjak i mrkvu, dodati mljeveno meso, papriku, rajčice, izdubljenu sredinu patliđana i tikvica. Posoliti, popapriti i još malo dinstati.
Smjesom puniti tikvice i patliđane, preliti razmućenim jajima s vrhnjem, posipati naribanim sirom i peći na 220 stupnjeva 40 min.

Marta
18-04-2012, 16:44
ribili me podsjetila .... ovo je malo laksa varijanta bez mljevenog mesa
tikvice prepoloviti i izdubiti

izdubljenu sredinu dinstati na luku s povrcem po zelji (ribana mrkva, na sitno isjeckana rajcica, cjetaca, gljive itd), to sve staviti na tikvice i na to malo vrhnja
srolati sunku i sir, na vrh sunke i sira malo vrhnja i rajcice poprskati i staviti na punjenu tikvicu

u posud sa zacinjenom rajcicom (sol, biber, malo secera, dosta persina) poredati tikvice

Marta
18-04-2012, 16:47
Pileca ili pureca prsa u sezamu su jako fina uz salatu.
Meso zaciniti i uvaljati u sezam. Peci na malo ulja.

Uz to mjesana salata s kukurozom/ grahom/ feta sirom/ mozzarellom ....

zlatna ribica
18-04-2012, 16:58
Maslac od kikirikija

Usitniti kikiriki u blenderu/mikseru, dodati maslinovog ulja i malo soli i to je to.

Stiliana
18-04-2012, 17:02
Proljetna rapsodija

4 tikvice
4 patliđana
500 g mljevene puretine
2 luka
1 češnjak
2 mrkve
3 paprike
3 rajčice
2 dcl kiselog vrhnja
3 jaja
300 g gaude
parmezan

Patliđane oguliti, prerezati uzdužno, izdubiti sredinu i kratko prokuhati. Tikvice isto oguliti, prerezati uzdužno i izdubiti sredinu.
Na ulju dinstati luk, češnjak i mrkvu, dodati mljeveno meso, papriku, rajčice, izdubljenu sredinu patliđana i tikvica. Posoliti, popapriti i još malo dinstati.
Smjesom puniti tikvice i patliđane, preliti razmućenim jajima s vrhnjem, posipati naribanim sirom i peći na 220 stupnjeva 40 min.

Ovo radi i moja mama, obožavam to :D

Marta
18-04-2012, 17:05
Maslac od kikirikija

Usitniti kikiriki u blenderu/mikseru, dodati maslinovog ulja i malo soli i to je to.

Ovo je meni super kao namaz. Pogotovo na bijeli kruh.

Fino je i kao umak.

Piletinu ili puretinu izrezati na tanko, zaciniti po zelji i prziti na malo maslinovog ili suncokretovog ulja. Doliti malo kokosovog mlijeka i dodati nekoliko zlica maslaca od kikirikija (moze i kupovni).

Ocistiti zelenu salatu i ostaviti dva dobra lista za kosaricu. Ostalu salatu pripremiti po zelji sa lukom, rajcicom, paprikom, krastavcima ...
Naribati celera, kolrabe i mrkve i zaciniti posebno od ostale salate.
Od listova napraviti u sred tanjura kosaricu u koju se stavi salata od mrkve, celera i kolrabe. Okolo ide ostala salata.
Preko tog svega se stavi przeno meso u umaku od kokosa i kikirikija.

patriot
18-04-2012, 17:06
marta,nisam bas ubrao za rolane snicle..gdje da ih napunim nabrojanim sastojcima,ako ih narezem na tanku:D..I jel to spricas sa onim uljem koje u spreju?

Marta
18-04-2012, 17:10
marta,nisam bas ubrao za rolane snicle..gdje da ih napunim nabrojanim sastojcima,ako ih narezem na tanku:D..I jel to spricas sa onim uljem koje u spreju?

Valjd sam se krivo izrazila :rofl

Mislila sam da ako uzmes but, izrezes tanke snicle :rofl

ma jok, ja to iz boce, samo onak prijedjem, ne treba puno ulja, mozes ga i nadodati ako mislis da je malo

ispod stavis masni papir ... snicle ne budu suhe, nista nije poprskano, nema neugodnih mirisa a papir bacis, tako da nemas ni puno sudja za prati :)

patriot
18-04-2012, 17:16
volim jednostavne,a fine recepte..mogao bi to probati..jer inace volim filati meso sa svim zivim..
kako bi to zuhra rekao za prepunjeni zubatac,ali kod mene je to doista tako :rofl

http://www.youtube.com/watch?v=PcWfdc3zvTE&feature=relmfu

inace,recepti krecu od 5,20 :rofl

Marta
18-04-2012, 17:20
salata na pizza kruhu

zamjesiti tjesto kao za pizzu:

- brasno
- malo soli
- malo tople vode
- malo maslinovog ulja
- malo kvasca

najprije kvasac pomjesati s malo secera i brasna u toploj vodi i pustiti da naraste
zatim sve sastojke izmjuesati i cekati da naraste
tjesto dobro izmjesiti i razviti

na to ide rajcica sa malo soli, bibera i oregana ili drugih travica po zelji ili vrnje s malo soli i bibera i sira po zelji

ocistiti se salata od rukole (ili bilo koja druga) i zacini s marinadom od ulja, tamnog balsamica, limuna, soli i bibera

na topli pizza kruh se stavi salata i grubo nariba dosta parmezana

Stiliana
18-04-2012, 17:35
Marta, jel imaš nešto s keljom i ostalim kupusima?

Marta
18-04-2012, 17:38
Marta, jel imaš nešto s keljom i ostalim kupusima?

Ja ti kelj volim sa teletinom ili janjetinom, tako i kupus. Kelj volim i sa suhim mesom. Neznam dal to volis?

Jel volis mozda tjesto s kupusom?

Marta
18-04-2012, 17:40
sparoge:

kod sparoga je bitno dobro ih oguliti, znaci ispod glave prema dolje, s tim da se mora dobro paziti da se ne ostavi previse, jer su onda koncaste

dolje odrezati suhi dio ca. 2 do 3 cm

sparoge staviti u vodu sa soli, secerom, limunom i malo maslaca (tko ne voli moze ulje ili margarin staviti)

sparoge su kuhane kad se lagano savijaju na viljuski

Stiliana
18-04-2012, 17:56
Ja ti kelj volim sa teletinom ili janjetinom, tako i kupus. Kelj volim i sa suhim mesom. Neznam dal to volis?

Jel volis mozda tjesto s kupusom?

Misliš na krpice sa zeljem ili nešto drugo?

zlatna ribica
18-04-2012, 18:19
sparoge:

kod sparoga je bitno dobro ih oguliti, znaci ispod glave prema dolje, s tim da se mora dobro paziti da se ne ostavi previse, jer su onda koncaste

dolje odrezati suhi dio ca. 2 do 3 cm

sparoge staviti u vodu sa soli, secerom, limunom i malo maslaca (tko ne voli moze ulje ili margarin staviti)

sparoge su kuhane kad se lagano savijaju na viljuski

:nene

Ljudi nemojte nikad jesti margarin, on je strašno nezdrav. Ne postoji nijedno živo biće koje bi to jelo, osim čovjeka... jer su nam mediji isprali mozak.

Maslac, maslac, maslac, maslac i samo maslac...

zlatna ribica
25-04-2012, 13:25
Ne znam više tko je spominjao palačinke, al evo jednih bez bijelog brašna:

Sastojci:
5 jaja
3,5 - 4 dl slatkog vrhnja
2 dl brasna od badema (ili fino samljevenih badema)
prstohvat morske soli
maslac za prženje

Postupak:
Istući jaja mikserom, dodati vrhnje, bademe i sol. Peći na dosta maslaca.

Ako imate štednjak na plin pojačati malo jačinu vatre kad se ubaci maslac i tijesto, pa kad se stvori "površina" palačinke smanjiti vatru. Palačinke od badema nisu toliko elastične kao "obične" palačinke, pa ih je lakše preokrenuti ako se malo duže peku na laganijoj vatri.

Servirati sa malinama, kupinama ili drugim bobičastim voćem i tučenim slatkim vrhnjem. Ili ih samo premaziti maslacem...

Marta
25-04-2012, 13:37
kad si spomenula palacinke

palacinke ispeci sa brasnom od kukuruza

u njih umotati sparoge i kuhanu sunku

sve zaliti besamel umakom, na to malo ribanog sira i s tim u pecnicu

:pizza:pizza

labello
29-04-2012, 23:53
kad si spomenula palacinke

palacinke ispeci sa brasnom od kukuruza

u njih umotati sparoge i kuhanu sunku

sve zaliti besamel umakom, na to malo ribanog sira i s tim u pecnicu

:pizza:pizza
ja sam gladan:pizza

zlatna ribica
03-05-2012, 10:24
Ove Martine palačinke zvče jako fino... al čula sam da kukuruzno brašno nije dobro baš za palačinke, da se trgaju. Nisam nikad probala slagat inače, al tak sam čula :D

Marta
03-05-2012, 20:59
Ove Martine palačinke zvče jako fino... al čula sam da kukuruzno brašno nije dobro baš za palačinke, da se trgaju. Nisam nikad probala slagat inače, al tak sam čula :D

Ja to pomjesam i budu ok.

Marta
05-05-2012, 21:58
pravim palacinke ... sa sladoledom ... ak je tko za nek se javi

MoSTaR
05-05-2012, 22:37
pravim palacinke ... sa sladoledom ... ak je tko za nek se javi

s cokoladom i vanilijom, salji za mo :))))))))))

Marta
06-05-2012, 11:11
s cokoladom i vanilijom, salji za mo :))))))))))

vazi, danas opet pravim :)

Stiliana
08-05-2012, 18:07
Ja danas ovaj kolač: http://3m.story.hr/prehrana/kolac-%E2%80%9E101-bjelancevina/
Samo s pravim šećerom, jer ne volim umjetne zaslađivače.

Rodica
08-05-2012, 19:25
Ja danas ovaj kolač: http://3m.story.hr/prehrana/kolac-%E2%80%9E101-bjelancevina/
Samo s pravim šećerom, jer ne volim umjetne zaslađivače.

imam dva pitanja:
što sa žumanjcima i koliko ml ima onaj čep?
ne znam ništa o umjetnim sladilima, tako ne znam jesu li svi iste 'jačine' zaslađivanja...
evo ti još jedno pitanje, gratis, ja častim :D
jesi li zgotovila kolač i kakav je za jesti?

Stiliana
10-05-2012, 20:53
imam dva pitanja:
što sa žumanjcima i koliko ml ima onaj čep?
ne znam ništa o umjetnim sladilima, tako ne znam jesu li svi iste 'jačine' zaslađivanja...
evo ti još jedno pitanje, gratis, ja častim :D
jesi li zgotovila kolač i kakav je za jesti?

Sorry, ovo sam tek danas vidjela. Dakle, ne znam što sa žumanjcima koja preostanu, ja sam ih bacila jer ne znam što bih s njima. Za čep isto nemam pojma, ali pretpostavljam da se radi o nekom standardnom čepu s obične boce.

Zgotovila sam kolač i mislim da se većini ipak ne bi svidio. Pošto nema masti, jako je suh iako je vlažan - ako to ima smisla. No to mu nije najveći problem, najveći je problema taj okus jaja koji se mora ubit nečim jačim od šumskog voća. Ali meni je ok za grickanje kad dođe navečer... uglavnom, ne bih ti ga preporučila osim u slučaju da baš hoćeš jest nešto što ima malo kalorija, a puno proteina (dakle, ok je za zasitit se).

Rodica
10-05-2012, 20:59
Sorry, ovo sam tek danas vidjela. Dakle, ne znam što sa žumanjcima koja preostanu, ja sam ih bacila jer ne znam što bih s njima. Za čep isto nemam pojma, ali pretpostavljam da se radi o nekom standardnom čepu s obične boce.

Zgotovila sam kolač i mislim da se većini ipak ne bi svidio. Pošto nema masti, jako je suh iako je vlažan - ako to ima smisla. No to mu nije najveći problem, najveći je problema taj okus jaja koji se mora ubit nečim jačim od šumskog voća. Ali meni je ok za grickanje kad dođe navečer... uglavnom, ne bih ti ga preporučila osim u slučaju da baš hoćeš jest nešto što ima malo kalorija, a puno proteina (dakle, ok je za zasitit se).

ima smisla ta 'suhoća' jer nema masti pa je šturog okusa..
ja inače volim jaja, i to cijela, kuhana, pržena.. ja bih sigurno riskirala i te žumanjke pojela. :D
pitam za okus jer proteinska hrana je super za topit kile, masnoću i td.
možda bih se navikla, moram probati. kupit ću one smrznute ledo maline..

Stiliana
10-05-2012, 21:39
ima smisla ta 'suhoća' jer nema masti pa je šturog okusa..
ja inače volim jaja, i to cijela, kuhana, pržena.. ja bih sigurno riskirala i te žumanjke pojela. :D
pitam za okus jer proteinska hrana je super za topit kile, masnoću i td.
možda bih se navikla, moram probati. kupit ću one smrznute ledo maline..

Probaj, jedino ne znam što s tim zaslađivačima jer se smisao kolača gubi ako se naspe puno šećera. Stevija je bezopasna i najzdravija, ali je ne koristim i ne znam koliko je dostupna i gdje za kupit - inače bi ona bila idealna jer je navodno jako slatka, a nema kalorija.
Ja sam pobacala smrznuto šumsko voće. Pola pakiranja Ledovog. Možda bi maline bile još i bolje...

Rodica
10-05-2012, 21:44
Probaj, jedino ne znam što s tim zaslađivačima jer se smisao kolača gubi ako se naspe puno šećera. Stevija je bezopasna i najzdravija, ali je ne koristim i ne znam koliko je dostupna i gdje za kupit - inače bi ona bila idealna jer je navodno jako slatka, a nema kalorija.
Ja sam pobacala smrznuto šumsko voće. Pola pakiranja Ledovog. Možda bi maline bile još i bolje...

ja sam imala domaćih malina dok mi ih nije neka bolest uništila.. one imaju dosta intenzivan miris pa zato mi pale na pamet. za zamaskirati aromu jaja, ipak je to 10 jaja..
taj zaslađivač ću potražiti u zagrebu, vjerujem da ga gore ima.
ionako već dulje vrijeme koristm natren u kavi, ali eto, nije mi palo na pamet za kolače..

Stiliana
11-05-2012, 16:02
ja sam imala domaćih malina dok mi ih nije neka bolest uništila.. one imaju dosta intenzivan miris pa zato mi pale na pamet. za zamaskirati aromu jaja, ipak je to 10 jaja..
taj zaslađivač ću potražiti u zagrebu, vjerujem da ga gore ima.
ionako već dulje vrijeme koristm natren u kavi, ali eto, nije mi palo na pamet za kolače..

Da, maline su same po sebi kao bomboni...

A ima tih umj. zaslađivača svakakvih, ali je njihova upotreba dosta kontroverzna tako da ih se ja klonim. Bar znam što je šećer i kako djeluje na čovjeka. Inače, ova stevija je ekstrakt biljke i posve je OK. Bar tako sad kažu. Vidjet ćemo za 10 godina što će bit :D

Iris
12-05-2012, 10:02
jedite i živite zdravo:cheer:
svako jutro jedno jaje organizmu snagu daje:mardar
a mogu i dva:kuhar

ZGabriel
24-11-2012, 23:35
šest mjeseci nitko nije jeo :facepalm nije ni čudo što su svi čangrizavi. :zubo

ovo je stari recept sa coolinarike, a obećala sam ga mirrorki. ;)

Losos u umaku od bijelog vina

sastojci: odresci lososa, bijelo vino, šampinjoni, luk, ulje, voda, začini

- odreske lososa skuhati u mješavini vode i bijelog vina (pola-pola); količinu tekućine prilagoditi broju odrezaka. zakuhati vodu i vino. kad tekućina proključa, ubaciti odreske i kuhati 7-10 min, ovisno o veličini odrezaka.
kad su skuhani, tekućinu procijediti i koristiti za umak

umak: na ulju izdinstati luk (ja dodam i poriluk izrezan na tanke kolutiće), dodati narezane šampinjone i kad puste vodu, dodati vodu/vino i dinstati par minuta, kad su gljive gotove, umak zgusnuti vrhnjem za kuhanje. začiniti po volji. (meni je dovoljna sol)

prilog i salata po želji.

dobar tek!

ZGabriel
17-11-2013, 18:39
krem juha od korjenastog povrća (3-4 tanjura)

oguliti 2-3 srednje mrkve, nekoliko manjih korijena peršina i oveću ciklu. (ja ubacila i jednu jabuku :zubo)
povrće narezati na manje komade i skuhati u 1l vode.
kad je povrće skuhano, istresti ga u visoku usku posudu skupa s vodom u kojoj se kuhalo.
izmiksati štapnim mikserom. začiniti po volji.
(ja sam prije miksanja dodala i komadić đumbira i samo posolila.)
ako je pregusto, možete razrijediti zobenim mlijekom.

dobar tek!

http://i1269.photobucket.com/albums/jj587/ZGabriela/juha.jpg

ZGabriel
02-04-2014, 19:23
gledala sam neki dan Masterchef na nekoj našoj tv. baš mi se posrećilo, par recepata je prva liga.

evo ovdje fine klope od sirovih namirnica. (http://masterchef.dnevnik.hr/clanak/recepti/torta-od-limete-pasta-s-finim-preljevom-juha-od-spinata-i-minijatura-od-mrkvice---329347.html) :naklon
(nisam baš skužila kako napraviti rezance od tikvice, ali pokušat ću s nekim ribežom. :D )
tortu ću svakako isprobati. i ove rezance. :pizza

Humphrey
03-04-2014, 21:03
Koje jelo vas je razočaralo,nije ispunilo očekivanja.Tu prvenstveno mislim na jela koja su kao dio tradicije nekog kraja,zemlje i tako to...

Za mene purica s mlincima. Purica super,ali mlinci mi nisu nešto.

ZGabriel
03-04-2014, 21:06
Koje jelo vas je razočaralo,nije ispunilo očekivanja.Tu prvenstveno mislim na jela koja su kao dio tradicije nekog kraja,zemlje i tako to...

dobro pitanje. :misli

originalna pizza. komad tijesta suh kao mlinci prije kuhanja, maaalo rajčice i par zelenih listića povrh. pravo sirotinjsko jelo.

ZGabriel
08-04-2014, 20:06
brzinska večera a la Gabi :pizza

skuhati integralne špagete u slanoj vodi.
dok se špageti kuhaju, pripremiti "umak": pomiješati dvije žlice čvrstog jogurta i dvije žlice soka od rajčice, začiniti po volji (ja sam stavila malo "šarenog" papra, malo previše kurkume* :zubo, i mješavinu usitnjenog peršina, listova celera i origana).

skuhane špagete procijediti, preliti umakom i na to poslagati dobro isprane i ocijeđene komadiće tunjevine. ako volite različite okuse, tunjevinu možete poškropiti s malo limunovog soka.

* na vrh noža je dovoljno.

La Kruskha
08-04-2014, 20:36

:shock

Meni jedino i mlinci valjaju :shock

Bog zna di si ti to jel i kak su ti to spremili :cry

pdv
08-04-2014, 20:37
meni su isto mlinci nikakvi. blatnjavi nekako. purica mi je dobra al bi mogla bit i bolja :kez

Humphrey
09-04-2014, 12:15
meni su isto mlinci nikakvi. blatnjavi nekako. purica mi je dobra al bi mogla bit i bolja :kez

Eto vidiš, kad mi budeš kuhala neće ti biti žao provoditi sate u kuhinji jer volimo isto.

pdv
09-04-2014, 21:37
skuvat ću ti otrova :kez

Humphrey
10-04-2014, 10:56
skuvat ću ti otrova :kez

I otrov od tebe bi bio gozba.

sagitarius
10-04-2014, 13:01
http://hr.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Mlinci.jpg

I mrva ljute papričice...

zlatna ribica
10-04-2014, 20:21
:shock

Meni jedino i mlinci valjaju :shock

Bog zna di si ti to jel i kak su ti to spremili :cry

Ja isto volim mlince, njami njami :pink

Moja baba ih je domaće slagala, nema do domaćih :) A sad ih kupimo, puno manje brige... :kez Doduše piše na vrećici da su domaći :kez Fini su i ti.

La Kruskha
11-04-2014, 20:00
Ja isto volim mlince, njami njami :pink

Moja baba ih je domaće slagala, nema do domaćih :) A sad ih kupimo, puno manje brige... :kez Doduše piše na vrećici da su domaći :kez Fini su i ti.

Moja baka ih još uvijek peče :cheer

Fino fino .

sagitarius
12-04-2014, 14:42
Moja baka ih još uvijek peče :cheer

Fino fino .

I sam sam nešto radio na tom planu, ali nisam prevazišao, niti znam načiniti onaj jedinstveni ukus kojeg su naši stari znali dati mlincima, toliko jednostavnim, ali ipak čudesno bogatim ukusom i možda sjećanjem..., valjda se počelo stariti...:)

La Kruskha
12-04-2014, 15:01
I sam sam nešto radio na tom planu, ali nisam prevazišao, niti znam načiniti onaj jedinstveni ukus kojeg su naši stari znali dati mlincima, toliko jednostavnim, ali ipak čudesno bogatim ukusom i možda sjećanjem..., valjda se počelo stariti...:)

Okus je vjerojatno zbog toga jer se mlinci peku na tablama peči :)

Stiliana
12-04-2014, 17:43
meni su klinci zakon... vrh vrhova, ne znam kako ih netko može ne voljet, ali ja sam velki tjestožder tako da :nezna

Humphrey
12-04-2014, 20:52
meni su klinci zakon... vrh vrhova, ne znam kako ih netko može ne voljet, ali ja sam velki tjestožder tako da :nezna

Klinci su odlični,ako kuhar zna što radi.

ogledalce
14-04-2014, 12:44
mlinci su super, al ko zna napraviti i ne sa puricom jer je ne volim nego sa kokicom, po mogućnosti mlado pile:zubo

pdv
14-04-2014, 20:15

:rofl :rofl

luđak :cerek

zlatna ribica
15-04-2014, 08:40

:rofl :rofl

zlatna ribica
15-04-2014, 09:04

Mlince je moja baba pekla uvijek na plehu (preokrenutom) u pećnici. Razlomi ih se i onda prelije kipućom vodom. Poklopi i ostavi minutu-dvije... (može i malo duže, do 5 min, al ja ne volim kad su skroz mljacavi, a kad ih se moči 5 minuta budu mi premekani...). I onda se ocijede od viška vode i poliju sokom od pečenja mesa (purice, kokoši, piceka, patke itd... bilo koje peradi). Promiješati i to je to :)

Inkvizitor
15-04-2014, 10:15
ja se u mlincima gušim al teško mi padnu na željdac :(

La Kruskha
15-04-2014, 11:31
Mlince je moja baba pekla uvijek na plehu (preokrenutom) u pećnici. Razlomi ih se i onda prelije kipućom vodom. Poklopi i ostavi minutu-dvije... (može i malo duže, do 5 min, al ja ne volim kad su skroz mljacavi, a kad ih se moči 5 minuta budu mi premekani...). I onda se ocijede od viška vode i poliju sokom od pečenja mesa (purice, kokoši, piceka, patke itd... bilo koje peradi). Promiješati i to je to :)

Finiji su kad se peku na tabli peći ;)

zlatna ribica
15-04-2014, 11:34
Finiji su kad se peku na tabli peći ;)

Misliš na onim starim pećima na drva, koje nemaju plamenike?

Kad mi nemamo takvu peć. Imali smo nekad davno, al već dugo dugo nemamo..

La Kruskha
15-04-2014, 11:42
Misliš na onim starim pećima na drva, koje nemaju plamenike?

Kad mi nemamo takvu peć. Imali smo nekad davno, al već dugo dugo nemamo..

E tim da...

a moja baka još uvijek ima takvu peć... pa joj znamo sve usrat kad krumpire pečemo na tabli :rofl

Stiliana
18-04-2014, 17:45

ja volim i gnjecave i svakakve, samo da su tako nasaftani mašću od mesa... nom nom nom nom...

ZGabriel
26-04-2014, 23:13
http://i1269.photobucket.com/albums/jj587/ZGabriela/kolaci.jpg

originalni recept ovdje (http://www.coolinarika.com/recept/871373/)

ja sam umjesto rogača stavila mljevene lješnjake (mogu i bademi, orasi, kokosovo brašno) i žlicu kave.
količinu šećera smanjila sam na pola (3 šalice umjesto 6).
u ovoj verziji napravila sam čokoladnu glazuru, ali dobro izgleda i u originalu (uzmete kalupe za Božićne kolače i igrate se s njima . :D)

* za čokoladnu glazuru vam treba 4-5 žlica mlijeka, žlica maslaca i 150 g čokolade. otopite na laganoj vatri i dobro izmiješate da dobijete gustu kremu. ako koristite samo čokoladu, ona se okameni na vrhu i nije sjajna. netko i to voli, ja više volim ovako kao na slici. :praline

edit: prije stavljanja glazure na kolaču zarežete kocke. prelijete glazurom i prije serviranja izrežete kocke do kraja.

Stiliana
18-04-2015, 11:50
http://www.topwithcinnamon.com/

fora blog... skoro su sve kolači, keksi i kurhovi, ali ima i nekih dobrih recepata za slana jela kao npr. juha od ispečenih rajčica i izgrilanih paprika:

http://i0.wp.com/www.topwithcinnamon.com/wp-content/uploads/2015/03/Roasted-Red-Pepper-Tomato-Soup-0946.jpg?resize=650%2C975

Dobra ideja za ponekad zamijenit običnu 'krem' juhu od pomadora... doduše, ima i duplo više posla...