PDA

Pogledaj Full Version : Bruno Bušić - rasprava

Graničar Jozo
10-03-2011, 09:35
Iako nije vezano za Zvonku volio bih nešto saznati više o čuvenoj rečenici Brune Bušića.

" ... Da smo složni i čestiti davno bi imali državu. A bit će rođenje, rodit će se slobodna Hrvatska kad padne Berlinski zid i kad se budu rušila komunistička krvava carstva kao kule od karata. Nema nijedne države da je nastala bez krvavih gaća. Vjerojatno ćemo se i mi morati pobiti za slobodu sa
Srbima, a možda i sa Turcima. Teret rata morat ćemo podnijeti svi podjednako ..

.. No kad se oslobodimo srpskog ropstva i stvorimo državu, vidjet ćete kako tek naši kradu. Svak nas je stoljećima krao i potkradao, a najteže će i najgore biti kad nas naši budu krali te prodavali svjetskim jebivjetrima i makro lopovima. Navalit će na nas kao velike ptice grabljivice. Tada će biti najveće i nerješivo pitanje - kako nas tada spasiti od nas samih?!"

Ima možda nekoliko mjeseci do pola godine pročitao sam negdje na jednom forumu da je ta rečenica udbaška podvala. Iako je ona točna, ako se samo malo osvrnemo oko sebe. Ovaj njen zadnji dio nosi jednu strašnu poruku, a to je da Hrvati nisu u stanju sami voditi sebe, svoju državu itd. Po meni to ne stoji, s tim se ne mogu pomiriti nikako (pa nismo primati). Stvoriti državu i kakve takve institucije u onom burnom vremenu nije mala stvar, još kad se uzme u obzir da je manje-više cijeli svijet bio nesklon Hrvatskoj državi. Nije to samo pitanje politike, to je pitanje i organizacije, gospodarskog razvoja i niz drugih bitnih stvari. Pa i Miroslav Tuđman kaže da je više kvalitetnog kadra izvan sustava nego u sustavu.

Ovo što pitam može potegnuti niz drugih pitanja (npr. uloga iseljeništva i infiltracija DB-a u njihove redove, jeli Bruno nešto znao što ostali nisu, jeli možda bolje poznavao mentalitet ljudi našega...).

Ilirk@
10-03-2011, 09:57
famoznu rečenicu brune bušića je zapisao, po sjećanju, u svojoj knjizi o imoćanima, jedan duvnjak, ante matić.
izrečena je u njemačkoj sedamdesetih, a zapisana devedesetih.

MATIĆ, Ante
Zagreb
Rođen 27. II. 1945. u Borčanu, na Duvanjskom polju. Pučku školu učio u Duvnu i Šujici, a gimnaziju u Zadru, Splitu i Pazinu. Završio Teološki fakultet u Firenzi, Filozofski fakultet u Skopju i Beogradu, te Fakultet političkih znanosti u Zagrebu. Novinar i urednik. Piše pjesme, priče, novele i romane.
Objavljena djela:
Objahana zemlja (pč.), 1989.; Berlinski zid (pč., no.), 1990.; Ljudinjak (ro.), 1995.; Lijepa naša tuđina (no.), 1997.; Božićne priče (pč.), 1998.
Ante Matić živi i radi u Zagrebu. Prevodi s talijanskog. Nagrađivan za prozu i poeziju.

koliko je vjerovati tomu, ne znam.
ja vjerujem da je bruno nešto slično izrekao.

Mrav
10-03-2011, 10:06
to nas u svakom slučaju opominje i održava budnim.

TheBronxBomber
10-03-2011, 16:09
ja vjerujem da je bruno nešto slično izrekao.

http://www.hakave.org/index.php?option=com_content&view=article&id=6621:proroanske-misli-brune-buia&catid=104:mira-ivanievi&Itemid=64

Procitajte komentare ispod clanka.

70-ih godina Bruno Busic BiH muslimane zove Turcima? Sorry, ali ne vjerujem.

caporegime
10-03-2011, 16:23
U nedavno objavljenoj knjizi o Bruni Bušiću dr. Anđelka Mijatovića - koji je bio osobni prijatelj Bruna - dokazano je da Bušić nije autor toga "proroštva", već da mu je to lažno pripisano.Bušić je bosnanskoherceg ovačke muslimane smatrao Hrvatima, tako da je apsolutno nemoguće da bi ih nazvao Turcima.

srećom ovo ću moći provjeriti.

Inkvizitor
10-03-2011, 16:24
http://www.hakave.org/index.php?option=com_content&view=article&id=6621:proroanske-misli-brune-buia&catid=104:mira-ivanievi&Itemid=64

Procitajte komentare ispod clanka.

70-ih godina Bruno Busic BiH muslimane zove Turcima? Sorry, ali ne vjerujem.

zašto ne..pa svi su ih tako zvali..ja baš vjerujem..nego kako će ih zvati..Bošnjaci možda..

TheBronxBomber
10-03-2011, 16:28
srećom ovo ću moći provjeriti.

Pa, provjeri. I javi. Jer meni knjiga nije dostupna. :)

Graničar Jozo
10-03-2011, 16:29
zašto ne..pa svi su ih tako zvali..ja baš vjerujem..nego kako će ih zvati..Bošnjaci možda..

po meni nije bitno jel ih zvao turcima ili bošnjacima, već je bitna poruka koju to nosi.

Evo citat sa hakave-a s kojim se slažem 120%.

To "prorocanstvo" obiluje malodusnoscu i defetizmom - upravo ono sto neprijatelji zele.

TheBronxBomber
10-03-2011, 16:29

Prije ce biti (a ovo je moje puko teoriziranje) da on nikakav rat s "Turcima" ili BiH muslimanima nije niti spomenuo.

Ilirk@
10-03-2011, 16:36
jel znadete vi čitati?

čovjek to nije napisao nego IZREKAO.
netko drugi je po sjećanju zapisao.

i zašto ne turci?
kod nas su se vazda zvali turci ili kasnije muslimani.
ja još nikad nisam babu ni dida čula da kažu "musliman" (70-ih nije postojao termin bošnjak), nego uvik "turčin".

TheBronxBomber
10-03-2011, 16:39
Znamo da je to navodno izrekao, zato se i spori oko toga. Jer pisanog traga nema.

TheBronxBomber
10-03-2011, 16:43
Zasto Srbe nije zvao Rišćanima.? Stariji ljudi nisu poznavali Srbe, pogotovo ne u nasim krajevima. Pa prema takvoj logici....

Ilirk@
10-03-2011, 16:45
po meni nije bitno jel ih zvao turcima ili bošnjacima, već je bitna poruka koju to nosi.

To "prorocanstvo" obiluje malodusnoscu i defetizmom - upravo ono sto neprijatelji zele.

ja ću ti na ovom forumu naći koliko hoćeš takvih UPISA, a ne izrečenih misli u dva para ušiju i koje odu u vjetar ako ih nitko ne zapamti...

pa što da je to i izrekao?
ja sam govorila i govorit ću sto puta gore stvari. i pisati.
tko je taj tko će me prozvati udbašom i neprijateljem?

domagoj margetić i šačica mentalno oboljelih neoustaša-pravaša izgubljenog kompasa? daj molim te...

Ilirk@
10-03-2011, 16:47
Zasto Srbe nije zvao Rišćanima.? Stariji ljudi nisu poznavali Srbe, pogotovo ne u nasim krajevima. Pa prema takvoj logici....

zato što su rišćani bili u imockom, a srbi (srbijanci kako su ih naši stari zvali), u srbiji.

TheBronxBomber
10-03-2011, 16:50
Sto se ovog spora tice, meni je stalo do intelektualnog postenja i do jednostavne istine: je li on to izrekao ili ne? Nista vise. Je li on to stvarno izrekao ili ne, ne mijenja moje misljenje o Bruni Busicu.

Graničar Jozo
10-03-2011, 16:51
ja ću ti na ovom forumu naći koliko hoćeš takvih UPISA, a ne izrečenih misli u dva para ušiju i koje odu u vjetar ako ih nitko ne zapamti...

pa što da je to i izrekao?
ja sam govorila i govorit ću sto puta gore stvari. i pisati.
tko je taj tko će me prozvati udbašom i neprijateljem?

domagoj margetić i šačica mentalno oboljelih neoustaša-pravaša izgubljenog kompasa? daj molim te...

stani malo. ja samo pitam jel to izrekao i kakvu poruku to nosi. nigdje ga nisam prozvao udbašem niti mu sudim po toj rečenici. samo sam rekao da otvara mnoga druga pitanja. bruno bušić nije neki anonimni forumaš i njegovi upisi nisu tek tako usput pročitani i zaboravljeni.

dodao bih da smo na krivoj temi, jer je tema o Zvonki.

tema o Bruni je tu http://hrhb.info/showthread.php?t=246

Ilirk@
10-03-2011, 16:54
stani malo. ja samo pitam jel to izrekao i kakvu poruku to nosi. nigdje ga nisam prozvao udbašem niti mu sudim po toj rečenici. samo sam rekao da otvara mnoga druga pitanja. bruno bušić nije neki anonimni forumaš i njegovi upisi nisu tek tako usput pročitani i zaboravljeni.

dodao bih da smo na krivoj temi, jer je tema o Zvonki.

nahebo bi da si alkar. rekli bi ti - uništa.

nisam ni rekla da ti misliš da je bruno udbaš. nego ovi što komentiraju članak smatraju udbašima sve koji nešto loše napišu, nešto defetističko. a komentar si ti prenio, nisam ja. ja sam se na njega samo osvrnula.

Ilirk@
10-03-2011, 16:56
ovo ćemo cepati na temu o bruni.

zvonko jest bušić i mučenik, ali je ipak druga osoba.

i podiljeni su turskom granicom. a obojica iz istog plemena.

jebemte sudbino hrvatska.

Ilirk@
10-03-2011, 16:58
Sto se ovog spora tice, meni je stalo do intelektualnog postenja i do jednostavne istine: je li on to izrekao ili ne? Nista vise. Je li on to stvarno izrekao ili ne, ne mijenja moje misljenje o Bruni Busicu.

ne mijenja ničije.

TheBronxBomber
10-03-2011, 17:01
Uz duzno postovanje prema svim sudionicima na ovoj temi, misljenja sam da je ponizavajuce prema samom pokojnom Busicu, koji je, kako znamo, bio intelektualac; stavljati mu rijeci u usta: a pogotovo pejorativne i huskacke kao "Turci." I reci, kao: "svi su ih tako zvali."

Nije Bruno Busic bio tukan da nije poznavao povijesne procese, pa i muslimansku problematiku u BiH - da bi ih tako olako o(t)pisao ko "Turke" i odredio ko buduce neprijatelje. A 30-ak godina prije navodnog izgovora prorocanstva u Njemackoj, muslimani su bili, je li, saveznici - ako ne smatrani istim narodom (Hrvati, dakle).

Valjda niti toga Bruno Busic nije bio svjestan. Riiight. :)

Graničar Jozo
10-03-2011, 17:04
nahebo bi da si alkar. rekli bi ti - uništa.

nisam ni rekla da ti misliš da je bruno udbaš. nego ovi što komentiraju članak smatraju udbašima sve koji nešto loše napišu, nešto defetističko. a komentar si ti prenio, nisam ja. ja sam se na njega samo osvrnula.

nije uništa. ja dobih svoje pojašnjenje. :) a i više od toga.

Ilirk@
10-03-2011, 17:05
čuli njega, turci - pejorativne i huškačke riječi... ???
a što ja rekoh maloprije... neoustaše i šizofrenici kad počnu ljepiti etikete, teško je na to ne popizditi.

TheBronxBomber
10-03-2011, 17:26
čuli njega, turci - pejorativne i huškačke riječi... ???
a što ja rekoh maloprije... neoustaše i šizofrenici kad počnu ljepiti etikete, teško je na to ne popizditi.

Jednostavno sumnjam da bi se Bruno Busic tako izrazavao. To je, po mojem misljenju, ponizavajuce i degradirajuce prema tom pokojniku i muceniku koji je bio veliki intelektualac.

A ovo drugo, i na koga se odnosi, na to se uopce necu osvrtati. Cak niti ne razumijem potpuno sto zelis reci. Je li ti nekoga (mene mozda?) zoves neo-ustasom i sizofrenikom?

TheBronxBomber
10-03-2011, 17:32

Ne bi bilo zgorega napomenuti da je bas Domagoj Margetic godinama "sirio" navodno Busicevo "prorocanstvo" i to naveliko reklamirao i na svojim stranicama.

Ilirk@
10-03-2011, 18:02
kao prvo moraš znati da u pojmu turčin nema ničeg pežorativnog jer je u to vrijeme bošnjačke nacionalne neosvještenosti, a i puno prije toga, početkom dvadesetog stoljeća, taj pojam bio sinonim za vjeroispovijest, a ne kao nacionalni pojam ili geografski.
jenostavno, naši stari su tako zvali sve islamske vjeroispovijesti jer su bili nepismeni i neobaviješteni.
turci došli i donili tursku viru i ko se poturčio, postao turčin. nisu ni znali za pojam musliman ili slično.
ako je bruno i uporabio izraz svojih staraca, sigurno to nije bilo posprdno, a još manje huškački jer razmišljanje naroda je bilo takvo da su pored srba, i muslimani predstavljali potencijalnu opasnost. ne znam kako je u tvojoj kući, ali bogami, u zapadnoj hercegovini i dobrom dijelu imotske krajine, nikad nije vladalo mišljenje da su nam "turci" nekakva velika braća, bez obzira na ndh i džamije po zagrebu.
ako ti to nije jasno, onda tvoj problem.
nitko ne imputira bruni ništa sve da je i izrekao to što je zapisano jer u tom razmišljanj nema ničeg stranog onom što mi sami danas osjećamo i što smo osjećali, barem neki od nas, u doba jugoslavije, a pogotovu političkih progona hrvata sedamdestih.
zato bogati prestani izmišljati, umišljati i imputirati.
ja osobno volim više našeg ljiljana nego sve one bosanske katolike što su hrvatstvo otkrili kao toplu vodu u zadnjih desetak godina jer ja sa svojim hrvatstvom nemam problema otkad znam za sebe, a taman toliko nekako znam i za brunu bušića i sve one zbog kojih se i na sami spomen njihovog imena moglo zaglaviti u zatvoru, baš kao što se i mene napadalo godinama kad bih rekla da je margetić psihički bolesnik kojeg se treba dobro paziti jer je špijun i kukavica.

Ilirk@
10-03-2011, 18:19
defetizam u riječima politički proganjanog hrvata?
proganjanog kao psa i to od svojih, hrvata?
ma di bi to moglo biti.... to bi bilo čudo.
ruže mu cvale dok se potucao od nemila do nedraga...
dajte, uključite malo vijuge..
ako i nije to izrekao, nije nemoguće da je on to i mogao izreći.
uostalom, to je i nebitno.
citat ima svoju povjest nastanka, na dušu onom tkoga je zapisao, ako ga je izmislio.
isto tako, na dušu svima koji ga zlorabe.

TheBronxBomber
10-03-2011, 18:21
Prvo, ne moras mi objasnjavati sto je "na nasim prostorima" znacilo "Turcin."

Drugo, misliti da bi Bruno koristio izraz "Turcin" za muslimane, bazirano na ono sto se culo od nasih starih - smijesno, ako ne zalosno.

Trece, stojim iza moga dosadasnjeg misljenja da mi je krajnje sumnjivo da bi osoba poput Busica - koji se, ako bas hoces, uzdigao nad opce neobavijestenosti i nepismenosti svoje sire okoline; koji je bio vrsni intelektualac i poznavatelj socioloskih i povijesnih procesa i prilika, bosansko-hercegovacke muslimane (pa i u obicnomo razgovoru!) nazvao "Turcima."

TheBronxBomber
11-03-2011, 00:40

Zato apeliram na sve one koji su možda iz nepoznavanja činjenica povjerovali u autentičnost navodnih Bruninih riječi – ne nasjedajte podvalama, ne činite to Bušiću! Ne ubijajte ga još jednom.

http://www.jedinohrvatska.hr/vijesti/damir-peorda-tetna-mistifikacija.html

Ilirk@
11-03-2011, 10:26
pa koga boli k. u šta ti viruješ ili ne viruješ?? ne virujem ni ja 100% da je on to tako rekao, tim riječima, pa što?

smeta me što imputiraš da su oni koji misle da bi bruno mogao to reći, odmah izdajnici koji dva puta ubijaju brunu!
haespeovci, cvjećari, neoustaše... još nisam srela jednog od tih i takvih, a da je normalan. svim svojim se mogu zakleti da je isto naći normalnog među takvima, kao i normalnog bosanca na net.hr forumu :D

po tvome, treba vjerovati anonimusu, a ne čovjeku koji je imenom i prezimenom potpisao brunine navodne riječi?
tko je ikad išta u životu pročitao o bruni i od brune, zna da je on bio na tragu tih misli, makar nikad bosanske muslimane nazvao turcima, a ne poturicama, što i jesu.

Ilirk@
11-03-2011, 10:31
ove prepirke ću maknuti sa teme, da ne zagađuju topic o tom velikom čoviku.
svaki daljnji upis na temi "Bruno Bušić" ću brisati, osim ako se ne odnosi na citate, biografiju ili neke druge činjenice vezane uz život brune bušića.
to znači, ime, prezime, izvor i citat.
nikakvi anonimni komentari i optužbe neće se tolerirati.
za to će biti druga tema, ova ovdje, sa postovima koji će se razdvojiti od teme Bruno Bušić.
nadam se da je jasno da nije u pitanju cenzura jer nema brisanja, samo forumska higijena.

caporegime
11-03-2011, 11:44
evo ovako, uipravo dobih potvrdu od samog izvora, dakle ilirkinog tihaljinca anđelka mijatovića koji je napisao knjigu o bruni bušiću.
ne ulazeći u sam stav, osobni, unutarnji i slično što bi ga općenito čovjek mogao imati prema budućnosti promišljajući je i sagledavajući u kontekstu ljudi koji bi tu istu budućnost trebali baštinit i djlovati, prema izvoru ta izjava nije original.
ne postoji nikakva dokumantacija osim tvrdnje tog matića i to objelodanjena nakon više desetljeća.
u svojoj knjizi mijatović i navodi da sam bruno bušić u vrijeme za koje se tvrdi da je izjava nastala kao i na mjestu za oje se tvrdi da tada boravio bušić, nije bio tamo gdje da je bio u vrijeme kad da je nastala spomenuta izjava.

ponavljam, nije tema je li to ovaj intimno tako mislio i što je promišljao ali da postoje nedosljednosti u prenošenju izjave za koju je malo čudno da jedna tako proročanska i upozoravajuća vizija svog naroda prođe nezaboilježeno kao nepoznato svim, osim jednog, ljudi s kojima je bušić bio u ikakvoj vrsti kontakta, bogme postoje.

Ilirk@
11-03-2011, 12:01
nebitno je to uopće jel rekao to tako i kako je rekao ako je rekao i ako nije rekao.
međutim, pričati o nekakvim udbaškim podmetanjima, stvarno je bolesno.
po čemu je ante matić udbaš???

iskreno, ja još nisam upoznala čovika koji je, ajmo reći, radikalni desničar, a da je normalan.
isto ko i radikalni ljevičar. isti curac sampo drugo pakiranje.
mene kao desničara (ne priznajem da išta desnije od mene postoji), odbijaju i sajtovi i forumi gdje obitavaju te dvije vrste koje su trebale davno izumrijeti.
bogami, osim greysa i reptilijanaca, takvi vide udbaše i ustaše u svakom tko se samo usudi maknuti od crte njihovih ograničenih i šizofrenih razmišljanja.

caporegime
11-03-2011, 13:23
možda je doista u nekim svojim razgovorima i razmišljanjima dao do znanja da nije od velikog povjerenja ni prema svom narodu.
možda je ovome drugome to bilo u glavi pa je na kraju to pjesnički sročio.
a onda možda netko, s druge strane, iskoristio te stalno naturao kao povijesni i genetski hrvatski krimen, ističući lažnu brigu za "opljačkani" nador.

u hrvatskom kolopletu sve je doslovno moguće

Ilirk@
11-03-2011, 13:33
ma nebitno. ja sam mišljenja da je on to tako mogao izreći, ali zbog toga me stavljati u vreću s udbašima, provokatorima, margetićem... čovječe, za to se glava skida (figurativno rečeno).

caporegime
11-03-2011, 13:38
i to je dio hrvatskog lkolopleta.
naši oni tradicionalni, stari, desničari su spremni odmah svakom uvaliti etiketu neprijatelja hrvatske, ubačenog špijuna, provokatora i masona ako slučajno koji cm izađeš iz njihovih okvira razmišljanja.
mi smo srećom desničari novog doba

Škutor Mate
11-03-2011, 13:49
Tekst je u potpunosti Matićeva konstrukcija s tim da Matić tvrdi da je Bruno nešto slično reka, a on je ovaj tekst osmislijo prije desetak godina u svojoj knjizi. Dakle on je to sićanju i svojoj pisničkoj slobodi sklanja trideset godina nakon onoga što je čuo. Zapravo čini mi se da on to nije sam ni čuo nego mu je priču ispričala jedna ženska osoba iz obiteljskog ili prijateljskog kruga Brune Bušića. Matićevi frendovi koji svaku subotu piju s njim kavu na moje pitanje je li to stvarno tako bilo odmaniše rukom i kažu, ma pusti Matića on ti je pjesnička duša. :)

No Matić defintivno nije udbaš pa onda ni tekst nije udbaški. Daje samo malo proročkog glamura sveukpnoj karizmi Brune Bušića.

caporegime
11-03-2011, 13:53
eto.....misli mda smo se ovime približili najviše što možemo tim mislima brune bušića koje danas svatko tumači na svoj način.
vjerojatno je izražavao poneke slutnje u tom smislu ali to na taj način nije nikad rekao.
a nažalost, rekao to ili ne, ostaje crna istina da se s time suočavamo pa mislim da je navedena misao ništa više nego upozorenje i znak svima nama da se protiv te pojave borimo.

Ilirk@
11-03-2011, 13:57
Tekst je u potpunosti Matićeva konstrukcija s tim da Matić tvrdi da je Bruno nešto slično reka, a on je ovaj tekst osmislijo prije desetak godina u svojoj knjizi. Dakle on je to sićanju i svojoj pisničkoj slobodi sklanja trideset godina nakon onoga što je čuo. Zapravo čini mi se da on to nije sam ni čuo nego mu je priču ispričala jedna ženska osoba iz obiteljskog ili prijateljskog kruga Brune Bušića. Matićevi frendovi koji svaku subotu piju s njim kavu na moje pitanje je li to stvarno tako bilo odmaniše rukom i kažu, ma pusti Matića on ti je pjesnička duša. :)

No Matić defintivno nije udbaš pa onda ni tekst nije udbaški. Daje samo malo proročkog glamura sveukpnoj karizmi Brune Bušića.

on tvrdi da je čuo, a punica ga sitila nekakvom pričom :)

aj, drago mi je da još netko može potvrditi da matić nije udbaš.

sramotno je da se takve insinuacije šire internetom, i to anonimci protiv čovika s imenom i prezimenom.

Škutor Mate
11-03-2011, 14:05
Jest, punica je bila u igri. Ma oni su ko bili u nekom stanu i u priči došli do teme kako se krade u bivšoj Jugi i onda se Bruno na to nadoveza otprilike ovako, "A vidit ćete kad naši dođu na vlast kako li će tek krast." I iz te rečenice je Matić kreativno skrojio cili tekst za svoju knjigu. Priboravijo sam i ja šta mi je ono bijo priča pa ću pripupitat još jednom kad ga sritnem.

Inkvizitor
11-03-2011, 15:22
što i da je rekao ne bi puno fulao. Ja mislim sad još gore i baš me briga šta će ko reć na to.

ne kužim zašto se Ljuti tako striže na neke Brunine možebitne riječi

i da je rekao sve to i još dosta toga ne umanjuje njegovu vrijednost..

TheBronxBomber
11-03-2011, 15:59
ne kužim zašto se Ljuti tako striže na neke Brunine možebitne riječi

Zato sto jednostavno niti je lijepo niti je posteno, a bogami, nije niti kulturno mrtvom covjeku pridodati nesto sto nikada nije rekao. Tim gore sto se ne radi o obicnom covjeku; vec o muceniku i zrtvi UDB-e. I na kraju sve to opravdati nekakvom "pjesnickom slobodom."

Ja cu se inace iskljuciti iz rasprave jer sam zatecen kolicinom agresivnosti pojedinih ljudi.(primjetio si valjda da oni koji doista lijepe etikete, imputiraju, izmisljaju i umisljaju - za sve to optuzuju druge - klasicno projeciranje).

caporegime
11-03-2011, 16:02
ajte ljudi...pa kakva je to rasprava ako malo ne zaiskri.

Inkvizitor
11-03-2011, 16:19
Zato sto jednostavno niti je lijepo niti je posteno, a bogami, nije niti kulturno mrtvom covjeku pridodati nesto sto nikada nije rekao. Tim gore sto se ne radi o obicnom covjeku; vec o muceniku i zrtvi UDB-e. I na kraju sve to opravdati nekakvom "pjesnickom slobodom."

Ja cu se inace iskljuciti iz rasprave jer sam zatecen kolicinom agresivnosti pojedinih ljudi.(primjetio si valjda da oni koji doista lijepe etikete, imputiraju, izmisljaju i umisljaju - za sve to optuzuju druge - klasicno projeciranje).

pa ne zna nitko je li on to rekao ili ne, osim njega samoga.

Al pošteno da kažem, briga me je li rekao nije li rekao..ne znam oko čega se uopće prepirem..

Ilirk@
11-03-2011, 16:21
jebiga, kad čovjek hoće raspravljati i ispravljati krive drine, pomalo provocirati i tako... a sve pod dojmom vlastitih KRIVIH predrasuda sa nekih drugih foruma na koje vi ostali još niste ni povirili.
to je projiciranje, u punom smislu riječi. baš onako opisano kao ono u zagradama..
haj zdra'o.

Bobani
19-02-2015, 02:37
http://www.jedinohrvatska.hr/vijesti/damir-peorda-tetna-mistifikacija.html

Dali je ili nije ovu priloženu izreku ikada pok. Bruno Bušić izrekao ili napisao a koja se pripisuje Bruni Bušiću:

''Da smo složni i čestiti davno bi imali državu. A bit će rođenje, rodit će se slobodna Hrvatska kad padne Berlinski zid i kad se budu rušila komunistička krvava carstva kao kule od karata. Nema ni jedne države da je nastala bez krvavih gaća. Vjerojatno ćemo se i mi morati pobiti za slobodu sa Srbima, a možda i sa Turcima. Teret rata morat ćemo podnijeti svi podjednako

… No kad se oslobodimo srpskog ropstva i stvorimo državu, vidjet ćete kako tek naši kradu. Svak nas je stoljećima krao i potkradao, a najteže će i najgore biti kad nas naši budu krali te prodavali svjetskim jebivjetrima makro lopovima. Navalit će na nas kao velike ptice grabljivice. Tada će biti najveće i nerješivo pitanje – kako nas tada spasiti od nas samih?!''

potrbno je pregledati novine HRVATSKI TJEDNIK iz Australije i korespodenciju između Brune Bušića i Zlatka Marskusa iz godina 1980/81/82 godine ili u tom razdoblju. Tražeći nešto ja sam ih čitao i po nekoliko puta, pa tu ima svega i svačega, te se ne bih zakleo da tu u tim pismima nema nešto sličnoga. Koliko se sjćam da sam negdje pročitao da je Bruno to pismo pisao Zvonki Bušiću. Za sigurno će se jednog dana saznati istina ili neistina.

Bobani
16-10-2017, 21:33
IN MEMORIJAM 39-toj OBLJETNICI MUČENIČKE SMRTI BRUNI BUŠIĆhttp:
//otporas.com/bruno-busic-zasto-otisao-iz-domovine/