PDA

Pogledaj Full Version : "muslimanski" i (vs)"bosanski" elementi u lagumdžijinoj velikobosanskoj opciji

caporegime
05-03-2012, 16:55
je li krajnji cilj lagumdžije muslimanski okvir bosne u njegovoj viziji ili velikobosanski?

za hrvate su obje opcije nepovoljne ali da bi se znali najbolje boriti protiv tog zla mora se dijagnosticirati osnova, radi pronalažnje bolje metode borbe protiv minorizacije i terora nad Hrvatima u BiH

ljuta trava
05-03-2012, 21:29
Bosanski element prevladava kao kvazigrađanski jer ne mogu prodati zapadu priču o islamskoj državi što im je krajnji cilj . Pogotovo kada Reket pokušava amerima objasniti nacionalno pitanje , e tada nastaje pravi džumbus , jer je to jednostavno nemoguća misija .Do kud ide ludilo ,,vođa,, novokomponirane nacije , najbolje se može vidjeti po novokomponiranim nazivima lijekova iz tvornice ,,Bosnalijek,, -gdje su preimenovali napr . APAURIN se po novome zove BOSAURIN ,amoxicillin je postao AMOXIBOS , -dakle svimsilama se trude stvoriti nekakvu naciju ne priznajući stvarnu povijest i porijeklo koje je vrlo jednostavno utvrditi , pri tome koriste i čisto kopiranje povijesti Hrvata ili Srba , zavisno što im treba , tako i Kralj Tvrtko odjednom ni kriv ni dužan postade ,,Bošnjak,, -jedino ih muči jezik , jer se malo glavni ,,Babo,, nacije zaigrao pa mu se ne slažu nazivi --nije tzv bošnjački već bosanski . Prisvajajući sebi nekakvo samozvano exkluzivno pravo na BiH , kroz strogo kontrolirane medije sotoniziraju druga dva konstitutivna naroda .Ne treba izostaviti niti obilatu pomoć Saudijske Arabije , inače poznate po ,,demokraciji,, .Na takav način kako rade u tzv.Bošnjačkom institutu a po programu Islamske deklaracije , vrši se konstatan progon svega što ne klanja u smjeru Srbije , odnosno istoka .

sagitarius
06-03-2012, 11:03
Iako je zagrabljena kolosalno široka tema, koja seže od dana početkom 90.ih kad je Muhamed Filipović dotadašnje Muslimane preimenovao u Bošnjake, što je bio prvi potez s jedne strane u prikrivanju istine pred svijetom i Europom o islamskoj biti ove samonazvane nacije, a s druge, došlo je do oduzimanja ovog novog starog imena od cjelokupnog BiH bića, od strane ove nove Bošnjačka nacija decenijama poistovijećivane i njihovog naziva s njihovom religijom, pa sve do današnjih dana, kada smo svjedoci pokušaja da se nametnu iznad i na svaki način majorizira stari hrvatski narod, koji ima sva obilješja starog europskog naroda..., ali to je već neka druga tema...
Uzimajući si ime Bošnjaci, zlouporabljen je ustvari jedan fini naziv za "bošnjane dobre ljude" (svakako "bosance" u širem smislu rijeći), a kako to stoji zabilježeno na jednom stećku i taj naziv je uzet u posjed samo današnjih muslimana, mada povijesno sam taj naziv pripada pred otomanskom dobu.
Druga stvar koja je oduzeta od cjelokupnog bosansko - hercegovačkog bića i uknjižena na račun novokomponirane nacije Bošnjaka bila je zastava sa ljiljanima, koja je u ratu nošena kao ratna i državna zastava , a poslije rata je ostala u posjedu novih bošnjaka kao "nacionalna", te je i danas sinonim nacionalnog obilježja BiH muslimana, oliti Bošnjaka, mada je ta zastava usvojena kao BiH zastava na jednom od predratnih parlamentarnih sjednica, odnosno kao objedinjeni prijedlog nove BiH zastave.
Treća stvar koja je otrgnuta od cjelokupnog bosansko - hercegovačkog bića i uknjižena na konto novih bošnjaka sa ljiljanima kao grbom i zastavom, dakle sad već punim obilježjima jedne nacije, od srpskog i hrvatskog jezika uz nešto anakronih rijeći, te nešto tuđica, uglavnom turcizama, kao i umetanjem glasa H na opet anakron način iz srpskog pretežito i hrvatskog, u manjoj mjeri, odnosno u mjeri koliko su ta dva jezika slična, novi bošnjaci su stvorili tzv. "bosanski" jezik.
Karakteristično iz sva tri ova primjera je da su novi Bošnjaci zapravo prigrabili, kao svoje, sve bosanskohercegovačke atribucije koje su podjednako nosili svi narodi s ovih područja i na taj način prisvajanjem spomenutog kreirali su vlastiti nacion.
U 20 godina, koliko traje ovaj sustavni grabež u stvaranju nove nacije, otkrit će se kako iza svega ovoga stoji zapravo veliko- novo -bošnjački projekat sa ciljem da se svim BiH narodima nametnu spomenute atribucije, ali u režiji novih Bošnjaka - muslimana, sada kao samozvanog "temeljnog naroda", iako se zna da zametci ovog današnjeg naroda leže datirano sa dolaskom otomanske imperije u BiH, a ostala dva naroda mnogo dublje u povijest....
Spomenute atribucije dojučerašnjim Muslimanima (sa velikim slovom M) su bile nasušno potrebite da bi dobili puna obilježja jednog naroda, na čemu istrajavaju i danas stvaranjem instituta, pa i tog BANU, te brzim pisanjem tomova knjiga o svojim književnicima, "svom jeziku" itd. a sve je to u biti pokušaj da se zatvore "povijesne rupe" koje oduzimaju ovom današnjem narodu upravo ta za njih toliko željena obilježja "starog" naroda, što bi oni voljeli da jesu i da stanu Srbima i Hrvatima rame uz rame kao taj jedan stari narod, ali im eto, povijest u tom smislu nije baš naklonjena...

sagitarius
06-03-2012, 11:27
Da nadodam. Ne sporim Bošnjacima njihovo pravo na nacionalnost, narodnost, religiju organiziranost ili bilo što drugo što je u duhu sa najvišim standardima demokracije, niti sporim bilo koje drugo pravo koje pripada jednom konstitutivnom narodu u BiH, dapače, smatram svako priznavanje i respekt nužnim i prijeko potrebitim kao pretpostavku normalnom i kvalitetnom suživotu u BiH.
Ova tema je diskusija i razmjena mišljenja i svojom gornjom diskusijom nipošto nisam imao namjeru povrijediti bilo čija nacionalna osjećanja, nego izdiskutirati neke stvari čiji sam suvremenik.
Bilo bi pošteno da se na temu javi netko iz reda bošnjačkog naroda i dopuni diskusiju i tako je zasigurno obogati i svojim viđenjem ovog pitanja i svojim kutom gledanja na njega.

caporegime
06-03-2012, 11:29
ja mislim da lagumdžiji nije toliko u interesu islamska bih. štoviše, uspije li jendom pobosančit hrvate i srbe i zaokružit prostor velike bosne na način kako on to gleda (pod krinkom građanstva) riješit će on i muslimanski element budući mu ne treba ikakva konkurencija u smislu razvoja nacionalnog pravca bošnjaka koji su muslimani a iz kojih se zasad jedinih novači baza za novovelikobosansku naciju.
osobno mislim da se pojam bosanski na način na koji to lagumdžija želi provuć i omotat cijelu bih sa tim, ne korespondira sa posjmom muslimanski, jer je pojam muslimanski za njega preuzak i u konačnici može postat samo smetnja pobosančivanju hrvata i srba

sagitarius
06-03-2012, 14:19
Zasigurno Lagumdžija i ne cilja na stvaranje islamske države, jer je svjestan da je to nemoguća misija zbog mase općepoznatih razloga da ih sad ne elboriram, čak je u izvjesnom smislu i za sekularnu državu, sve to stoji, ali njegova najveća mana je unitarna BiH ili bar građanska gdje bi jedan čovjek - jedan glas donijelo Bošnjacima prevagu i potpunu vlast u BiH, koja je kako znamo sastavljena od tri konstitutivna naroda, na prvom mjestu, mada i od građana, ali više kao neobuhvačenom nacionalnom kategorijom, dakle, svim onima koji se ne izjašnjavaju kao pripadnici nekog od tri konstitutivna naroda.
Upravo u tom vakumu Lagumdžija je i odigrao svoju igru, koja je zamalo pa uspjela, da se nije na vrijeme uočio taj paradoks,s obzirom da SDP nije dobio glasove građana mada u nekom smislu i jeste, ali prevashodno su to bili glasovi pripadnika naroda...
To će i sam Lagumdžija potvrditi dokazujući da u redovima SDP-a ima Hrvata, dakle naroda, a ne građana Hrvata, takođe Bošnjaka, pa i Srba, s kojim će se mahati kao multietničkom maskom za naivne, ali tako će si uskočiti u stomak silnim nekonzistencijama koje još nisu do potankosti razobličene ni danas, što je pomalo i žalosno pored tolikih silnih političkih analitičara u ovoj zemlji, kao i u njenom susjedstvu.
Pobosančenje Hrvata, a vjerovatno i Srba, ne dolazi u obzir ni pod razno, mada takvih asimilatornih naznaka ima u pokušaju, osobito u često ponavljanim floskularnim izjavama o navodnim "bosanskim katolicima" , a ne Hrvatima itd., pa čak tu i tamo ima nekih rezultata u tom smislu, ali generalno uzevši, to osim nekih mariginalnih slučajeva je definitivna i klasična utopija.
Previše je jak taj nacionalni naboj kod Hrvata da bi to bilo izvodljivo i prije se može dogoditi da se Hrvati iskorijene iz BiH, što je vrlo blizu vjerovatnoči, nego da se "pobosanče"...
Samo oni koji ne shvataju da nestanak Hrvata u BiH znači i nestanak BiH pokušavat će da ovaj najmalobrojniji narod iskorijene i zatru.

Vepar
06-03-2012, 15:41
Ja bih rekao velikobosanski. A taj je još opasniji.

caporegime
06-03-2012, 19:00
Ja bih rekao velikobosanski. A taj je još opasniji.

slažem se.

mana je unitarna BiH ili bar građanska gdje bi jedan čovjek - jedan glas donijelo Bošnjacima prevagu

ja bih rekao i još dalje odnosno ne samo da želi osigurati supremaciju bošnjaka koji bi bili glavna baza za novo bosance neg oi od ostalih naroda želi napraviti bosance samo drugih vjeroispovjesti a time ostale građane koji bi se izjašnjavali kao predsatvnici ostala dva naroda potpuno minorizirati kao nacionalne zajednice.
dakle hrvate i srbe odvojiti od svoje nacionaone pripadnosti i napraviti od njih bosance, naravno s njegovim sustavom vrijednosti koji bi imao vrijediti kolektivno za sve bosance.

misli mda se treba naglasiti da će lagumdžija ukoliko počne uspijevati u svojim planovima, minorizirati i islamski utjecaj u novobosankoj naciji, koji mu, ukoliko svlada nacionalne zajednice hrvata i srba može postajati samo smetnja.

zato, ne treba njegove poteze vezati uz pojmove teheran, džamahirija i slično jer to njemu nije cilj.
njemu je samo cilj nestanak drugih nacionalnih zajednica odnosno naroda kao konstitutivnih cjelina istvaranje nadnacije u kojoj će naravno onaj bošnjački dio imati posebne dokazane zasluge i time predsatvljati ne formalno ali sadržajno, "temeljni dio" nove nacije.
dakle razina iznad dosadašnjih tlapnji o "temeljnom" narodu BiH

Vepar
06-03-2012, 21:11
Samo, ne znam jesu li oni se oni totalno izgubili jer mi zaista nije jasno kako od Hrvata i Srba misle napraviti Bosance (ili Bošnjake) katolike i pravoslavce? Koliko bi ih se uopće pristalo izjašnjavati takvima i na koji način bi to mogli postići?

ljuta trava
06-03-2012, 22:13
Samo, ne znam jesu li oni se oni totalno izgubili jer mi zaista nije jasno kako od Hrvata i Srba misle napraviti Bosance (ili Bošnjake) katolike i pravoslavce? Koliko bi ih se uopće pristalo izjašnjavati takvima i na koji način bi to mogli postići?

Oni žele očistiti BiH i od Hrvata i od Srba , u tome i je problem , ma ista politika koju je 90-tih provodio Milošević ,isti uvod , isti zaplet , ali i kraj će biti gotovo isti , samo kada će to Mujice shvatit , hidžretska je daleko nekih 450 godina .

Vepar
07-03-2012, 01:03
Oni žele očistiti BiH i od Hrvata i od Srba , u tome i je problem , ma ista politika koju je 90-tih provodio Milošević ,isti uvod , isti zaplet , ali i kraj će biti gotovo isti , samo kada će to Mujice shvatit , hidžretska je daleko nekih 450 godina .

Mislim da im je ipak najviše stalo do toga da asimiliraju jer su i sami, barem oni pametniji među njima, svjesni posljedica koja bi nastale kad bi Hrvati napustili BiH. Manje love, nikakva proizvodnja, gubitak intelektualaca, kulturno nazadovanje, nemogućnost kurčenja s multietinčnošću, multikonfesionalnošću itd. A ako ne može tako, onda ostaje ona rezervna opcija - "kom se ne svidža nek se seli u maticu".

NorthStand
07-03-2012, 05:07
Etnički čistu BiH NIKAD neće doživjet, iako o tome sanjaju. Srbi s druge strane više ne sanjaju o tome, ali svakako da sanjaju o nezavisnosti RS. Dakle i Srbi i Bošnjaci, iz velike udaljenosti mogu zaključit najviše rade protiv države u kojoj žive. Hrvati ni u vrijeme rata, niti sada nisu ozbiljna prijetnja za njenu funkcionalnost, i opstojnost. Al druga strana, ti Srbi Bošnjaci i njihovo vodstvo političko radi sve na tome, da BiH postane njihova privatna igračka. Samo mišljenja sam da će im to jako teško poć za rukom, a što se tiče Hrvata bilo bi krajnje idiotski napustit teritorij na kojem se opstaje već 13 stoljeća, na uštrb nekakve diskriminacije koja je trenutno na snazi. Oni mogu diskriminirat neko vrijeme, al neće ova situacija koja ide u korist onih koji mrze i ne podnose hrvate, vječno trajat. Kad tad doć će do promjena, koje će ovakve idiote kakav je Lagumdžija trajno izbrisat s političke karte BiH, a samim time i sve njihove idiotske ideje kad je BiH ko država u pitanju. I način na koji ona treba funkcionirat, federacija nije bošnjačka prčija, možda to Lagumdžija misli, al kad tad doć će do raskusuravanja, i treba računat na sve opcije pa i rat. Ne smijemo bit iznenađeni, moramo bit spremni na sve, i ovaj puta postavit se tako da gledamo samo i jedino sebe. Bošnjaci i Srbi ionako cijelo vrijeme rade o našim glavama, jedni na jedan način, drugi na drugi, i u njihovim redovima ne treba tražit saveznike i one koji će bit iskreno senzibilirini o hrvatskim problemima unutar BiH. Ključ opstanka hrvata, je isti ko i u vrijeme turaka, odlična samoorganizacija, i dobar natalitet i motiviranje ljudi da ostaju na svojoj zemlji i da je ne prepuštaju olako Srbima i Bošnjacima, jer ni oni nama ništa ne prepuštaju olako. Jednostavno, ključ opstanka i našeg pitanja u BiH, je u tome da se moramo dobro organizirat, jer bez dobre organizacije teško ćemo opstat, pogotovo u ovakvom odnosu snaga. Prije svega, treba podić kvalitetu života u onim mjestima i gradovima gdje žive hrvati. I u ta mjesta ne dozvolit veća naseljavanja Bošnjaka i Srba, a pogotovo ne njihovo zapošljavanje. Imaju oni svoje dijelove RS, i Federacije za postavljanje svojih ljudi. Mi moramo smislit najbolji model, koji će nama na drugačiji način od srpskog donjet ravnopravnost. A naravno da bi najbolji model bio, hrvatski entitet, koji bi Hrvatima i službeno a ne samo na papiru zajamčio potpunu političku ravnopravnost i konstituivnost unutar BiH. Al ne gajim iluzije da će političko vodstvo iz HR, ili BiH ikad takvo nešto podržat. Pogotovo ne, bez pritiska izvana, pošto SAD i EU nisu zainteresirani za riješavanje "hrvatskog pitanja", očito je da je naša sudbina u našim rukama! HNS i takve organizacije, dakle samoorganizacije su po meni put, koji vodi u opstanak. Samo treba takve organizacije organizirat i po drugim pitanjima, a ne samo političkim. Za svaku vrstu problema koju hrvati imaju u BiH, treba postojat jedna udruga i inicijativa koja će te probleme nastojat riješit, i oko koje će bit okupljeni ljudi koji o toj vrsti stvari imaju problem.

Naravno kao i uvijek, sve ovo je puno lakše reć, nego sprovest u djelo. Ali od kukanja i plakanja kruha nema, prema tome jedini izlaz iz ove situacije i diskriminacije, je odlična samoorganizacija. Gerila majka. Ako su Hrvati mogli opstat u vrijeme turaka, boreći se u hajducima, pa valjda mogu i u vrijeme srba i poturica. Ipak sam mišljenja, da su Turci bili daleko zajebaniji igrač, pa je dosta ljudi opstalo u BiH. Samo se ne smije klonut u defetizam, već uvijek gledat prema naprijed, i radit da se sve loše ispravi u korist onih hrvata koji još uvijek žive dolje i nemaju namjeru otić.

crni bombarder
07-03-2012, 14:30
Ja Lagumdzijinu politiku vidim samo kao nekakvu neprirodnu i nakaradnu hibridnu kombinaciju jugo-bosnjastva.

Dakle svi su Bosnjaci bili antifasisti, Tito je car, HSP u koaliciji, vezanje zastava Armije BiH i SFR Jugoslavije, Hrvatska i Srbija su isti, agresori, samo je Mesic dobar, Armija BiH je jedina legalna vojska, Republika BiH, predsjednik socijaldemokrata je u isto vrijeme i predsjednik bosnjackog instituta... dakle, prosjecno inteligentnoj osobi ovo kad se ovako nabaca na gomilu, izgleda morbidno.

Inkvizitor
07-03-2012, 14:49
meni to najviše sliči na onu priću..ja sam ba pametan a ti si ba' glup.

pa ću ja tebe ko fol zajebat ba'

prodat ti ciglu ba'

ništa drugo..

crni bombarder
07-03-2012, 18:12
Ima i toga, mi smo ba gradjani, oni su ba papci.

Naravno, to bi jos i pilo vode, da se ne radi o danasnjim sarajlijama, od kojih je bar 50% Sarajevo prije `92 vidjelo samo na razglednicama.

I ono divljanje po Sirokom, to je taj stav, mi smo ba hadzije, asfalt, zgrade, grad, oni su seljaci, sta ce seljaci, ima da ih nema.

Naravno, takav stav nemaju ako se mjere sa bosnjackim pripizdinama. Tako da je i to selektivno.

NorthStand
12-03-2012, 15:15
Ja Lagumdzijinu politiku vidim samo kao nekakvu neprirodnu i nakaradnu hibridnu kombinaciju jugo-bosnjastva.

Dakle svi su Bosnjaci bili antifasisti, Tito je car, HSP u koaliciji, vezanje zastava Armije BiH i SFR Jugoslavije, Hrvatska i Srbija su isti, agresori, samo je Mesic dobar, Armija BiH je jedina legalna vojska, Republika BiH, predsjednik socijaldemokrata je u isto vrijeme i predsjednik bosnjackog instituta... dakle, prosjecno inteligentnoj osobi ovo kad se ovako nabaca na gomilu, izgleda morbidno.

To samo pokazuje i dokazuje, da s Bošnjacima generalno ne treba imat previše posla. Samo otić na čevape i pitu u sarajevo, jer od toga provjereno možemo imat koristi. Sve ostalo, je čisti gubitak vremena, njihovo manipuliranje i dvoličnost najbolje se pokazalo od rata na ovamo. A da ne govorim o tome, da sam se iskreno šokirao da je Fikret prepustio Aliji svoje mjesto u predsjedništvu BiH. Zasigurno da je Fikret bio na njegovom mjestu, ne bi došlo do hrvatsko-bošnjačkog sukoba, i vjerojatno bi neke stvari drugačije danas odvijale u BiH. Samo određeni Bošnjački lideri, hoće uvest histeriju i netrpeljivost u odnos s hrvatima, i u tome vidno uspjevaju. Jer teško je bit neiziritiran, kad te netko podjebava gdje god stigne. A cijelo to podjebavanje ide upravo u smjeru destabilizacije BiH ko države, i preuzimanja kontrole u ruke onih koji misle da su od Boga izabrani da izvrše taj svoj naum i zadatak.