PDA

Pogledaj Full Version : navijači kroz razdoblja i popularna odjeća

admin
05-03-2012, 12:37
Kako prolaze desetljeća u navijačkom životu sve se mijenja osim kluba za kojega se navija.
mijenjaju se načini navijanja, vizualni izgledi tribine, sklonost prema stilovima a jedan od elemenata koji također zna obilježiti navijački život je odjeća koju ovisno o razdobljnima navijači često vole nositi, kao neko prepoznatljivo obilježje.

Tijekom osamdesetih godina kao rekvizit bez kojeg se gotovo da nije moglo, bila je popularna spitfajerica koju su voljeni nositi gotovo svi.
tijekom devedesetih godina spitfajerica je zadržala svoju dominaciju a uz nju se često mogle viđene i martensice, vojničke hlače., majice sa kapuljačama, kao neki skins like stil iako mnogi, da ne kažemo većina, koji su nosili predmetnu odjeću i nisu pripadali skinheads pokretu.
novo stoljeće nosi i novi outfit.
navijači gotovo preko noći prelaze na novi stil, koji je doduše u drugim dijelovima europe bio svakodnevnica, osobito na otoku.
navijači žele postati što manje uočljivi i zato s prebacuju na tzv. casual stil koji je na otoku već desetljećima mainstream.
dolaze u modu burbery kape, košulje, robne marke fred perry, stone island , sve po uzoru na engleze koji su, koristili te odjevne marke samo zato jer s radi o uobičajenim robnim markama na otoku koje zapravo nose svi (ako se želiš utopiti nosi ono što svi nose).
nošenjem takvih robnih marki i karakteristične odjeće na prostoru bivše juge navijači gotovo da ponovo postaju uniformirani budući da takav casual stil zapravo odudara od svakodnevne hrvatske odjeće.
kakvu stilizaciju kroz godine bi mogli dakle, nazvati navijačkom stilizacijom obzirom na odjeću te u kojem smjeru će se to razvijati?

mimi
06-03-2012, 14:43
meni osobno jedno od najboljih izdanja bbb-a, odnosno ideja vrhunska,da na jednom derbiju vrate stare transparente i obuku spice...
http://i43.tinypic.com/2hwcpqh.jpg
a ode ih je možda bilo ikad najviše na jednoj utakmici
http://i43.tinypic.com/em3b7.jpg
http://i39.tinypic.com/1zoaqdh.jpg

caporegime
06-03-2012, 14:59
Spitka je zadnjih godina jugo prvenstva bila toliko omiljena da se nije skidala ni prilikom najvećih hladoća u vrijeme pauze između dijelova prvenstva.
tada bi se ispod nje oblačile traper jakne.
makar bila sibirska hladnoća spitka je morala biti tu.
tek negdje od 90' godine moglo se u većoj mjeeri nabaviti carerra spitke.
dotad je možda tek svaka treća bila prava a šta se sve nazivalo spitkom......

clash
06-03-2012, 15:39
.
makar bila sibirska hladnoća spitka je morala biti tu.
.

na -10 i na +35 :)

carrera

bandira
06-03-2012, 19:48
Spitka mi je u to vrime bila jedina jaketa.Tako da nisam ima baš izbora šta ću obuć.

1981
06-03-2012, 21:14
Spitka mi je u to vrime bila jedina jaketa.Tako da nisam ima baš izbora šta ću obuć.

Odkad se u Splitu govori "spitka"?

Inkvizitor
06-03-2012, 21:23
ja sam imo carrerinu spitfajericu 88-me

Graničar Jozo
06-03-2012, 21:26
ja imam onu što su se pojavile 90-ih. narančaste sa unutarnje strane.

ne znam koliko to ima veze sa navijačima, ali tu jaketu je nosala uglavnom neo-nazi ekipa.

:) i danas je oblačim kad izlazim vani.

1981
06-03-2012, 21:30
ja imam onu što su se pojavile 90-ih. narančaste sa unutarnje strane.

ne znam koliko to ima veze sa navijačima, ali tu jaketu je nosala uglavnom neo-nazi ekipa.

:) i danas je oblačim kad izlazim vani.

?????
Nisan te baš razumija.
Koje boje su onda bile unutra osandesetih ako su devedesetih bile naračaste?

exx
07-03-2012, 06:25
?????
Nisan te baš razumija.

Valjda misli na one Alphine,il one njemačke,plave.
a čuj...naranđaste 80ih,a narančaste al u tonu španjolskih naranči 90ih:rofl globalna ekonomija ha,ha,ha

bandira
07-03-2012, 07:13
Odkad se u Splitu govori "spitka"?

kad su bili neredi u Rijeci,pitaju panduri zašto ste svi tako obučeni u narančasto,a ekipa mu odgovori spitfajerice a oni :ma koji splitski frajer,pa udri po tebi...

pa mi odatle ostalo spitka (ne misliš valjda da mi je pa Thomasu)? ...ha ha ha

Graničar Jozo
07-03-2012, 08:34
?????
Nisan te baš razumija.

e to ne znam, moguće je da su to jedne te iste, samo sam ja naletio 90-ih. unutrašnja strana je bila narančasta, a izvana su bile crne, tamno zelene i dr. (ali najviše ove dvije boje).

http://www.exarmy.co.uk/surplus/shopimages/products/normal/ma1-flight-jacket-black.jpg

Mato Jajalo
07-03-2012, 10:58
Jel može netko od ekipe iz 80-ih reć kad i zašto su se spitke okretale na unutarnju stranu? Par puta sam čuo neke odgovore da pred kraj tih godina ekipe koje su pratile klubove iz Hrvatske su se htjele razlikovat od ekipa iz Srbije...onda priča o južnjačkoj atmosferi u Splitu...???...danas je ekipa uniformirana do bola...bijele lacostice, znam te-znaš me...jel bilo nešto slično i u to vrijeme, osim spitke? Ono što vjerujem da je tad izgled navijača bio više vezan uz glazbu nego danas...starke i trapke majka odijevanja? Ovo sve pitam jel moram napisat nešto o modi i subkulturi, a ovaj forum je solidan izvor informacija, unatoč tome što ne volim forume jer su od mlađe ekipe napravili debile...makar nisu forumi direktan krivac, ali su se nekad ekipe nalazile u birtiji i riješile kaj imaju...Poz svima...

caporegime
07-03-2012, 11:06
Jel može netko od ekipe iz 80-ih reć kad i zašto su se spitke okretale na unutarnju stranu? Par puta sam čuo neke odgovore da pred kraj tih godina ekipe koje su pratile klubove iz Hrvatske su se htjele razlikovat od ekipa iz Srbije...onda priča o južnjačkoj atmosferi u Splitu...???...danas je ekipa uniformirana do bola...bijele lacostice, znam te-znaš me...jel bilo nešto slično i u to vrijeme, osim spitke? Ono što vjerujem da je tad izgled navijača bio više vezan uz glazbu nego danas...starke i trapke majka odijevanja? Ovo sve pitam jel moram napisat nešto o modi i subkulturi, a ovaj forum je solidan izvor informacija, unatoč tome što ne volim forume jer su od mlađe ekipe napravili debile...makar nisu forumi direktan krivac, ali su se nekad ekipe nalazile u birtiji i riješile kaj imaju...Poz svima...

ja ću ti odgovoriti, iako to može i netko od veterana.
naime, kako se i ovdje moglo pročitati, prva okrenuta spitka potječe od čovjeka koji je ovdje čak i imenom spomenut a samo zato jer je palio baklju pa nije htio da mu iskre progore jaknu.
i kako uvijek velike stvari nastaju od malih malo pomalo to se počelo prihvaćati kao stil.

nadam se da nisam fulao, a ako jesam neka me netko ispravi.

Par puta sam čuo neke odgovore da pred kraj tih godina ekipe koje su pratile klubove iz Hrvatske su se htjele razlikovat od ekipa iz Srbije

mislim.....neću prisegnut ali mislim da se na forumu čak nalazi i slika gdje i neki cigani imaju okrenute spitke, ali da se od toga odustalo
o tome bi mogao netk odrugi, upućeniji nešt oviše reći.

bandira
07-03-2012, 11:10

Po stoti put odgovor na ovo pitanje,jedini razlog okretanja je bio da se ne zapale kod uporabe pirotehnike jer je većini ljudi u to doba bila ujedno i stara i nova jaketa,to jest jedina koju su imali.

Starke se u Splitu nisu nosile,adidaske (wibledonke,univerzalke...), levis 501,kosa u repe i kutija Croatie u zadnjem žepu.
Ako ti tu vidiš neki glazbeni smjer...

Nikakva veza sa politikom,a komšije nisu okretale iz jednostavnog razloga što smo mi prvi počeli.

caporegime
07-03-2012, 11:14
sjećam se da su do dugo u devedesete ljudi iz splita nosili one traper jakne podstavljene krznom, odnosno kragna je bila od krzna.
negdje 89-90 su se pojavile (bar u zagrebu) traperice sa trakama na nogama na šavu sa strane, ali to je bila opća moda mlađe a kako je tih godina bio veći broj klinaca na tribini nego danas bio je povećan i broj ljudi koji su nosili takve traperice.

Inkvizitor
07-03-2012, 11:43
Po stoti put odgovor na ovo pitanje,jedini razlog okretanja je bio da se ne zapale kod uporabe pirotehnike jer je većini ljudi u to doba bila ujedno i stara i nova jaketa,to jest jedina koju su imali.

Starke se u Splitu nisu nosile,adidaske (wibledonke,univerzalke...), levis 501,kosa u repe i kutija Croatie u zadnjem žepu.
Ako ti tu vidiš neki glazbeni smjer...

Nikakva veza sa politikom,a komšije nisu okretale iz jednostavnog razloga što smo mi prvi počeli.

Da se razumimo, ne budi mi zamjereno,. spitfajerice nisu bile samo navijački đir. Nosili su ih i civilaši. U moj školi prvi ju je imao lik 86-me- 87-me. Meni je odmah upala u oko jer je bila neobična i bila je što bi se reklo cool...

Onda su se zimi nosili oni mornarski kaputi,,koji je to đir bio..jel se sjeća toga tko iz druge polovine 80-tih.

Ovaj je imao carerrinu spitfajericu, orginal,,i svi smo zijevali u njega..koja faca.

1981
07-03-2012, 12:05
Spitfajerica je prvi put okrenuta sasvin slučajno na utakmici Dinamo-Hajduk u Zagrebu i okrenila su ih dva moja dobra prijatelja iz toga vrimena.
Nikakva kopija Taljana nije bila nego su ih okrenili da iskre od baklji ne progore vanjsku stranu jakete.
Znači nikakve misterije tu nema nego sasvin slučajno.Ekipi se posli to svidilo i svi su okričali iako narančasta boja nema veze sa Hajdukon.

Inkvizitor
07-03-2012, 12:39
Spitfajerica je prvi put okrenuta sasvin slučajno na utakmici Dinamo-Hajduk u Zagrebu i okrenila su ih dva moja dobra prijatelja iz toga vrimena.
Nikakva kopija Taljana nije bila nego su ih okrenili da iskre od baklji ne progore vanjsku stranu jakete.
Znači nikakve misterije tu nema nego sasvin slučajno.Ekipi se posli to svidilo i svi su okričali iako narančasta boja nema veze sa Hajdukon.

O tome si već pisao 1981 i to je stvarno zanimljivo.

od jednog opreza nastane takav pokret, takav đir. Fascinantno.

meni osobno nema jače slike o punog sjevera okrenutog u narančasto. Kad tome dodaš još baklje. !!!!!!!!!!! Ko da se sjever zapalio

Sto ljudi sto ćudi, nekome to nije ništa. Meni je to ostalo u mozgu uvijek.

I sam sam je nosio ko tele kožu. Da imam formu ko nekad ( haha) opet bi je nosio. Nema bolje robe za momka. Nema bolje.

Marta
07-03-2012, 12:47
e to ne znam, moguće je da su to jedne te iste, samo sam ja naletio 90-ih. unutrašnja strana je bila narančasta, a izvana su bile crne, tamno zelene i dr. (ali najviše ove dvije boje).

http://www.exarmy.co.uk/surplus/shopimages/products/normal/ma1-flight-jacket-black.jpg

Radi ove jakne su me htjela izbaciti iz skole .... nosili su je samo nacisti, dva nasa momka i ja, a ja sam isla 5 razred ....

imam ju i danas ... sva se ofucala, kad sam kupila drugu, nije to bilo vise to ....

i danas ju nacisti najvise nose ...

Mato Jajalo
07-03-2012, 13:07
O.k. za okretanje spitke...ali kako to da je ekipa iz ZG vratila spitke u 90-im na normalu dok je Torca još neko vrijeme imala naopako...gdje je puklo...potreba za razlikovanjem Boysa od Torce...kao svi su skinsi- takav si?... FF film je čuda napravio kad je izašao...posljedice se vide i danas (debelo)... početkom devedestih je bio film Romper Stomper, jel bilo nešto takvo u to vrijeme a da je utjecalo stil kao FF?

dalton
07-03-2012, 17:00
sjećam se da su do dugo u devedesete ljudi iz splita nosili one traper jakne podstavljene krznom, odnosno kragna je bila od krzna.
negdje 89-90 su se pojavile (bar u zagrebu) traperice sa trakama na nogama na šavu sa strane, ali to je bila opća moda mlađe a kako je tih godina bio veći broj klinaca na tribini nego danas bio je povećan i broj ljudi koji su nosili takve traperice.

tako je jedini djir su u drugoj polovici 80 tih i 90 tih su bile te dvi jakete i nesican se da sam ikad i ima neku drugu tih 15 godina osim klasicne jeans jakete (naravno levisove isto kao i rebatinke).sta se tice ove sa krznom nju su prvi poceli nosit pomorci ako se dobro sican i dosta toga su oni nosili iz vanjskog djira u grad (primjer uvik se motala afrika ha ha za razliku od drugih krajeva sa sjevera ) a spice su bile broj jedan -shema italija ili peskavanje svercera na peristilu tako da mi je prakticki prva bila 3 broja veca pa san je mora prodat pa kupit svoju velicinu ha ha ,neki su odjebali djir tj vecina ali ja je i dan danas nosim s guštom u novom djiru fred perija berija i sl ...jebiga osjecajan sam na neke stvari ha ha,
PS-VOX je bija modni guru u to vrime
:bravo:bravo:bravo:bravo:bravo:bravo:bravo:bravo:b ravo

Footie Fan
09-03-2012, 00:31
Ja sam 80 i neke tako lepo uklopio jarko zelenu fajerku sa kapuljačom boje engleske trave posle kiše sa narandžastom maramom boje prosečnog navijača holandske reprezentacije da je posle nekih sranja po gradu, gde nas je bilo skoro 2000, u voki-toki samo išlo "traži ćelavog u drečavoj zelenoj jakni sa narandžastom maramom".
Posle sam se čudio što baš mene i gde samo mene?!
Ali, mnogo lepa jakna bila, nespecifična fajerka, jarko zelena sa postavljenom crno-belom kapuljačom.
A, tek one montare...Kad se nasloniš na žičanu ogradu i puffff...Ode perje..
Dolomite jaknice bile redje i preforsirane..
No, ja sam imao tu sreću da još ranih 80-tih u kraju slušam priče o eng modi, muzici, modsima, skinsima, pankerima, od strane legendarnog BGD pankera Rose koji je na sebi tada imao Fred Perry i 30 godina kasnije moram da priznam da imam fetiš prema svemu što je FP, BS, Lambretta, Lyle & Scott, Paul Smith, Sonneti, Burberry, RL, Ted Baker.. Neko voli tehniku, neko lepe automobile ali ja sam srećan kao malo dete sa par lepih stvarčica. Meni za dušu, ne da se mrštim da sam neki huligan u tome, već da se lepo osećam.

exx
09-03-2012, 06:28
O.k. za okretanje spitke...ali kako to da je ekipa iz ZG vratila spitke u 90-im na normalu dok je Torca još neko vrijeme imala naopako...gdje je puklo...potreba za razlikovanjem Boysa od Torce...kao svi su skinsi- takav si?... FF film je čuda napravio kad je izašao...posljedice se vide i danas (debelo)... početkom devedestih je bio film Romper Stomper, jel bilo nešto takvo u to vrijeme a da je utjecalo stil kao FF?

Početkom 90ih unutar BBB stvari je preuzela nova generacija,pri čemu smo se najviše oslanjali i imali najveću podršku od dečki iz i oko ekipe ZG 80,koji su još krajem 88,89 de facto izbacili spitke i počeki sa nekim casual oblačenjem ( doduše,nije to bilo ni blizu današnjeg casuala-sportska obleka tada jakih marki,traperice itd, a prilično im je u tome pomoglo i jednomjesečno boravljenje pojedinaca iz te ekipe sa englezima na SP u Italiji). Nova generacija,nove ideje,plus naravno želja da se izbjegne murja koja je tad posebno pazila na spitke kao neki znak raspoznavanja navijača..zahvaljujući tom uspjeli smo izvest mnoge akcije i ostat neopaženi "prilikom izvlačenja"...Nakon 95-te je casual pokret definitivno uselio na ove prostore kao vodeći.

bandira
09-03-2012, 07:02
Ja sam 80 i neke tako lepo uklopio jarko zelenu fajerku sa kapuljačom boje engleske trave posle kiše sa narandžastom maramom boje prosečnog navijača holandske reprezentacije da je posle nekih sranja po gradu, gde nas je bilo skoro 2000, u voki-toki samo išlo "traži ćelavog u drečavoj zelenoj jakni sa narandžastom maramom".
Posle sam se čudio što baš mene i gde samo mene?!
Ali, mnogo lepa jakna bila, nespecifična fajerka, jarko zelena sa postavljenom crno-belom kapuljačom.
A, tek one montare...Kad se nasloniš na žičanu ogradu i puffff...Ode perje..
Dolomite jaknice bile redje i preforsirane..
No, ja sam imao tu sreću da još ranih 80-tih u kraju slušam priče o eng modi, muzici, modsima, skinsima, pankerima, od strane legendarnog BGD pankera Rose koji je na sebi tada imao Fred Perry i 30 godina kasnije moram da priznam da imam fetiš prema svemu što je FP, BS, Lambretta, Lyle & Scott, Paul Smith, Sonneti, Burberry, RL, Ted Baker.. Neko voli tehniku, neko lepe automobile ali ja sam srećan kao malo dete sa par lepih stvarčica. Meni za dušu, ne da se mrštim da sam neki huligan u tome, već da se lepo osećam.

šta je Torca bila za navijaštvo,ti si bia za FF i bile patike na ovim prostorima ...ha ha ha

Footie Fan
09-03-2012, 16:10
šta je Torca bila za navijaštvo,ti si bia za FF i bile patike na ovim prostorima ...ha ha ha

Ma, najbolje da sam se tako oblačio 80-tih..Trst, komisioni i šaneri bili su maksimum za ono vreme...Mada je sa šanerima bilo nezgodno. Kupiš Hugo Boss original i onda ti posle prvog pranja otpadnu H, B, i oba S..A, tek turski Kappa džemperi - izuzetno popularni medju mladjim pripadnicima civilnog MUP-a.

Tek kada sam se dokopao Engleske krajem 80-tih počelo je uživanje..Radiš, zaradiš, kupiš..a, ne "mama tata daj pare" ili ja tebi dva dekrana radio kasetofona,ti meni Enrico Coveri jaknu:)

bandira
09-03-2012, 16:40
Ma, najbolje da sam se tako oblačio 80-tih..Trst, komisioni i šaneri bili su maksimum za ono vreme...Mada je sa šanerima bilo nezgodno. Kupiš Hugo Boss original i onda ti posle prvog pranja otpadnu H, B, i oba S..A, tek turski Kappa džemperi - izuzetno popularni medju mladjim pripadnicima civilnog MUP-a.

Tek kada sam se dokopao Engleske krajem 80-tih počelo je uživanje..Radiš, zaradiš, kupiš..a, ne "mama tata daj pare" ili ja tebi dva dekrana radio kasetofona,ti meni Enrico Coveri jaknu:)

više danas tinejđeri dobiju džeparca u 2 vikenda,nego ja cilo djetinjstvo.

Sićaš se Trsta i cige šta je iz auta prodava kožne jakne uz obvezatno paljenje unutrašnje strane upaljačem da bi dokazao da je prava koža? ha ha

Footie Fan
09-03-2012, 17:13
Ja se, Bogami, sećam da zamalo i tamo da se čovek potuče...Odeš u opušteni šoping ( i to sa jednim članom RS grupe Winners) i u jednoj automehaničarskoj radnji snimimo prelepu svilenu britansku zastavu i jednu St. George-a, te udjemo da pitamo da nam ih prodaju, a ovi kad su provalili da smo iz YU, počnu da se koče i da nas teraju napolje, dok smo i nas dvojica, u naponu mrštenja, odlučili da se nedamo..Naše realno batinanje je sprečio neki matoriji mehaničar a koliko smo razumeli njima je više bila muka od ljudi iz YU..
Ko ih jebe, kad nisu držali butik ili tezgu ko svi pametni tršćani..

Footie Fan
10-03-2012, 02:19
Nego, jer neko ovde nosio "vijetnamku" onda, u ono vreme? Ja nisam, ali ima i danas ljudi koji hvale to sivo-maslinasto čudo..

bandira
10-03-2012, 08:15
Nego, jer neko ovde nosio "vijetnamku" onda, u ono vreme? Ja nisam, ali ima i danas ljudi koji hvale to sivo-maslinasto čudo..

Ima je,al za naše podneblje u Dalmaciji je previše zimska.To bi nama došlo ka kaput.Moga si je nosit misec,dva u godini,za razliku od spitfajerice u kojoj si bia skoro pola godine.

Spitfajerica taman za gostovanja,topla,lagana,idealna za jastuk u kupeu...

...
10-03-2012, 10:00
Spitfajerica, najbolja jakna ikada i dan danas se ne skidam iz nje...

dzis
10-03-2012, 13:33
Trotocki puno bolje ti stoji komandosica pogotovo kada ti flasa zestokog stane u dzep.

Footie Fan
11-03-2012, 01:45
Ima je,al za naše podneblje u Dalmaciji je previše zimska.To bi nama došlo ka kaput.Moga si je nosit misec,dva u godini,za razliku od spitfajerice u kojoj si bia skoro pola godine.

Spitfajerica taman za gostovanja,topla,lagana,idealna za jastuk u kupeu...

Fajerka je mogla i bolje da primi pendrek u nekim blažim situacijama. Npr. ako panduri krenu mahnito, polu-vaspitno a više stihijski, da vitlaju po kupeu u vozu, a ti se sklupčaš kao kornjača, nema TV Shop-a koji bi je izreklamirao kako dolikuje :)

interceptor
18-03-2012, 17:04
Zato mi je najdraži period bio ono početak 80.-ih.(80-83) Modno navijački smo bili neopterećeni. Imaš ono neku kratku "zdravu" majicu. Otkidaš joj i one rukave pa da se istaknu bicepsi.Šta si oskudnije djelovao po tom pitanju,tako si bio veći mangup.To bi bilo ljetno izdanje.
Svoju spicu sam zaradio,tako šta sam radio sezonski posao.Donijela mi prijateljica iz Italije. Jbmti koje oduševljenje i razočarenje :):( Donijela ona meni crnu kako sam i tražio ali postava je bila zelena...Koji moj propust ne napominjanja za postavu? Bilo je momaka koji su nosili vijetnamke.Sjećam se našeg Šanguta u toj jaketi.Dakako, ono što su odijevali ti naši stariji mi smo ih mlađi uvijek nastojali kopirati.
Vox je bio modni navijački mačak. Ide on jednom preko Rive i meni za oko zapnu njegove Doxiderice. Bile mi čak ono i nezgrapne za vidit ih,ali brzo me uhvatila želja da i ja sebi uzmem.To baš nije bilo lako,ali ostvarilo se...:)

...
18-03-2012, 20:47
Trotocki puno bolje ti stoji komandosica pogotovo kada ti flasa zestokog stane u dzep.
stane i u spitku svašta...ekonomski isplativa jakna...

caporegime
22-03-2012, 19:05
http://img139.imageshack.us/img139/6224/debrecehajduk01cv9.jpg

a evo kako izgleda torcida u casual izdanju u vrijeme najveće eksplozije "casual" mode u hrvatskoj

...
22-03-2012, 19:40
Nije loše...ali gdje su bile patike?

Vox populi
22-03-2012, 21:30
tako je jedini djir su u drugoj polovici 80 tih i 90 tih su bile te dvi jakete i nesican se da sam ikad i ima neku drugu tih 15 godina osim klasicne jeans jakete (naravno levisove isto kao i rebatinke).sta se tice ove sa krznom nju su prvi poceli nosit pomorci ako se dobro sican i dosta toga su oni nosili iz vanjskog djira u grad (primjer uvik se motala afrika ha ha za razliku od drugih krajeva sa sjevera ) a spice su bile broj jedan -shema italija ili peskavanje svercera na peristilu tako da mi je prakticki prva bila 3 broja veca pa san je mora prodat pa kupit svoju velicinu ha ha ,neki su odjebali djir tj vecina ali ja je i dan danas nosim s guštom u novom djiru fred perija berija i sl ...jebiga osjecajan sam na neke stvari ha ha,
PS-VOX je bija modni guru u to vrime
:bravo:bravo:bravo:bravo:bravo:bravo:bravo:bravo:b ravo

da ti modni guru :) odgovori....
bila je još jedna, meni draga jaketa, a u Splitu se zvala tankerica, netko je već spomenuo "vietnamku" mislim da je to to...

sićam se kad sam prvu ukra sa Saratoge (nosač aviona bio u posjetu Splitu), di češ veće sriće, još je imala broj priko leđa, nešto u stilu L-1538...

tankerica i Zipo u pađe, sa original žigom US Navy...

_bio je jedan meni dragi lik na Torcidi, po nadimku Morrison, jer je bija pljunuti Jimmy :)...
on nije izlazija iz nje, svih tih godina...

...
22-03-2012, 21:51
Vijetnamka, tankerica, komandosica...ista jakna.
Također jedan od dražih odjevnih predmeta...

dalton
22-03-2012, 22:10
http://i44.tinypic.com/16jkec9.jpg

...
22-03-2012, 22:19
Furale su se i adidas tenisice kao i danas, najbolje tenisice ikada...danas mi je nekako onaj beckenbauer model najviše retro

dalton
22-03-2012, 22:23
leviske ,vimbldonke ili univerzalke ,spica,vjetnamka ili jaketa od levisa ,kapa crna ili trobojka ,repi ,,,,
ako cemo postole onda doksajderice ,,,
to je bija djir do 90 a neki i kasnije ,,,
vjetnamke nisi moga tako lako kupit onda a samim time ni peskat
B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)

Vox populi
22-03-2012, 23:29
bilo ih je kupit u Trstu u Američkim dućanima vojne opreme, isto kao i speedfighter-ice...
u Splitu su se osim 501, nosili Lee kombinezoni i svijetloplave Rifle...
na nogama.... espadrile :)

uglavnom ofucanog džona, nakon prve kiše :D:D

po garderobi smo i sinjavali protivničke navijače, đabe im bilo što bi sakrili šal ili zastavu, kad bi ih styling izdao... :)
npr. u Bgd-u su bile moderne Conversice, u Zagrebu duboke patike, nazovi košarkaške...
U Sarajevu, štajaznam, ne mogu se sitit, možda čevapi u Želje :D

dalton
22-03-2012, 23:46
koleđice:rofl:rofl

1981
22-03-2012, 23:48
bilo ih je kupit u Trstu u Američkim dućanima vojne opreme, isto kao i speedfighter-ice...
u Splitu su se osim 501, nosili Lee kombinezoni i svijetloplave Rifle...
na nogama.... espadrile :)

uglavnom ofucanog džona, nakon prve kiše :D:D

po garderobi smo i sinjavali protivničke navijače, đabe im bilo što bi sakrili šal ili zastavu, kad bi ih styling izdao... :)
npr. u Bgd-u su bile moderne Conversice, u Zagrebu duboke patike, nazovi košarkaške...
U Sarajevu, štajaznam, ne mogu se sitit, možda čevapi u Želje :D

Kad nas je izbacilo u Mestre po snigu kad smo išli u Milano nabasali smo na vojni magazin,svakojakih jaketa ka u priči.
P.S
Neznan jeli se sičaš da smo u lito 81 u Dujine babe švercerice svi kupovali Lee rebatinke.Moga si nas sinjat iz aviona odakle smo.Na partizana 2:3 svi smo bili ili u Lee rebatinke ili konbinezonu.

bandira
23-03-2012, 06:49
Kad nas je izbacilo u Mestre po snigu kad smo išli u Milano nabasali smo na vojni magazin,svakojakih jaketa ka u priči.
P.S
Neznan jeli se sičaš da smo u lito 81 u Dujine babe švercerice svi kupovali Lee rebatinke.Moga si nas sinjat iz aviona odakle smo.Na partizana 2:3 svi smo bili ili u Lee rebatinke ili konbinezonu.

jel u Varošu di su zelena vrata?

Kad sam prvi put doša u nje,pa kad ih je počela vadit iz špakera,mašine za robu,iza kreveta...nisan siguran da još koje nemaju u toj kući, jer nema šanse da je baš svake zapamtila di ih je stavila

the outfit
23-03-2012, 08:48
kaj se tenisica tiče...

prvo legendarne
741

pa onda ovakve samo visoke
742

i na kraju nešto posebno (meni osobno najdraže)
743

Vox populi
23-03-2012, 08:56
P.S

tebe i pamtim u Lee opremi :)
nisam kupova u švercera, nego u Trstu, iša bi bar jednom misečno, ako ne ništa, onda zbog Rizli :D
i Super Tifa.... normalno :)

još smo mi bili i dobri, sičam se u Pragu na Sparta-Hajduk '84, Česi su kupili limenke koje smo odbacili.... kao suvenir :D

Ljutice_Bogdana
23-03-2012, 14:31
Fajerku MA-1 sam naručio od lika iz Šapca koji ih je prodavao preko oglasa u muzičkom časopisu Pop-Rock.'88. čini mi se.U životu je,ali dosta ofucana.Duksevi sa kapuljačom su bili i tada.Od '96.-'97. i Vijetnamka.Od Adidaski,najviše Vimbldonke.Pa meni najdraže&najkvalitetnije patike,Converse-Cons.4-5 pari sigurno.Nosili su ih košarkaši Zvezde i Cibone,sećam se.Duboke Starke,pod obavezno.Cipele Kanađanke (duboke),i Amerikanke (American Eagle) plitke.Martinke nisam nikad nosio.Od prvog 501 pre 23-24 god.,do danas ništa drugo.Samo 501,teksas&somot.Uglavnom tako i danas,to je svakodnevno odelo.
Ima jedan snimak koji je proizveo polemiku kad je postavljen.I meni je odvratan,blago rečeno.Korteo Lacija u Madridu

http://www.youtube.com/watch?v=5mJD8aK87nE&feature=player_embedded
OK je sve,kvalitetne i skupe stvari,ali ogavno mi je ovo.Mene ovakva odeća ne interesuje jednostavno.Moje ''kežualisanje'' je počelo i na sreću se završilo sa ovom dobrom jaknom http://www.mods69.com/user/item.jsp?f_item_id=24148&f_cat_id=1155&f_shop_id=39&f_lang_id=1&f_partner_id=0&f_pagination_start=0
Duks/majica iz Delije Šopa i šta'š bolje.

Vox populi
23-03-2012, 17:55
Fajerku MA-1 sam naručio od lika iz Šapca koji ih je prodavao preko oglasa u muzičkom časopisu Pop-Rock.'88. čini mi se.U životu je,ali dosta ofucana.Duksevi sa kapuljačom su bili i tada.Od '96.-'97. i Vijetnamka.Od Adidaski,najviše Vimbldonke.Pa meni najdraže&najkvalitetnije patike,Converse-Cons.4-5 pari sigurno.Nosili su ih košarkaši Zvezde i Cibone,sećam se.Duboke Starke,pod obavezno.Cipele Kanađanke (duboke),i Amerikanke (American Eagle) plitke.Martinke nisam nikad nosio.Od prvog 501 pre 23-24 god.,do danas ništa drugo.Samo 501,teksas&somot.Uglavnom tako i danas,to je svakodnevno odelo.
Ima jedan snimak koji je proizveo polemiku kad je postavljen.I meni je odvratan,blago rečeno.Korteo Lacija u Madridu

OK je sve,kvalitetne i skupe stvari,ali ogavno mi je ovo.Mene ovakva odeća ne interesuje jednostavno.Moje ''kežualisanje'' je počelo i na sreću se završilo sa ovom dobrom jaknom http://www.mods69.com/user/item.jsp?f_item_id=24148&f_cat_id=1155&f_shop_id=39&f_lang_id=1&f_partner_id=0&f_pagination_start=0

extra je klip, obožavam ovakve klipove...
ovo su jakete ultima moda, kod nas su oko 2 soma kuna, na ebay-u se možda mogu nać za 200-tinjak eura, al to je još uvik cifra pregolema za naše navijače :D

100s
23-03-2012, 20:04
patike..vimbldonke, bile boris becker, plave ivan lendl, sprinterice trx trainer, žute i plave, to je sta sam ima i nosia tamo negdi do 91, 92, univerzalke su mi bile uvik nekako bezveze i nisam ih nikad ima.. živila 2 dućana planica u splitu koji je cili grad opskrbljiva adidasom, nije ni bilo ništa drugo..tamo negdi 91, 92 su se pojavile one reebok dobre i skupe, nesto ka airmax danas, pa je cili grad bia u reebok, i još je prije toga bila faza onih visokih puma patika..
od jaketa, tankericu nisam ima nikad, od 89-e prepredobra zelena spitfajerica, i dandanas je doma, isciketana i izbusena, al je cuvam i dalje iako je nisam obuka skoro 20 godina..ža mi je šta su se vrlo brzo, godinu, dvi, nakon šta sam je nabavia prestale okrićat i sićam se prvi put u životu okrićanja na narančasto prije neke jugoplastike isprid dvorane gripe, osjećaj kakav sad nebi ima da dobijem sedmicu na lotu.. presta sam je na utakmicama okrićat negdi 91-e, kad je i velika vecina prestala.. samo ovi šta su dolazili novi su jos okricali, a ovi ruralni su okricali i tamo negdi do 99-e valjda..najjača jaketa ikad, priča za sebe. od gaca samo 501 dugo, dugo dugo, do 2000-e negdi, uz njih još jedino blide rifle sa dzepom sa strane i lee kombinezon, živia dućan laso u prvoboraca i D. švercer s trstenika. crne espadrile isto tih godina, i kad se pocmu raspadat potpetit ih i tako se vucarat gradom teška kulerština hehe.. doksajderice sam ima plitke, one velike sa čepovima nikad...sićam se jednog puta u zg 92-e, 93-e trajektom priko rijeke, da nas nebi izbacili u zadru, teška teška kežualština, svi bez obilježja i u doksajdericama i gori neka košulja..
dok je torcida bila grupa mangupa sa stilom bila je i grupa..devedesetih sve otišlo u dresove, bile majice, magareće majice, bile i crveno plave i zadnji ostaci ostataka u okrenutim spitfajericama..teška atmosfera i simpatizerstvo... posli je bilo lipo vidit ovaj povratak u navijaštvo dolaskom prvo kapa šilterica pa posli i ove kežual robe..
jel se sića ko onih ka crnih papuča sa dva botuna sa strane za babe, to je bia teški dop i ulica i samo veliki kuleri su nosili te hehe, nekako mi pari da bi i vox populi moga bit jedan od onih šta su nosili te :)

Vox populi
23-03-2012, 20:38
ma jesi lud di ću to nosit, to bakice nose :D
meni ti je sportska oprema na 1. mistu,
Airmaxice rulZZZ :)

Footie Fan
24-03-2012, 00:14
koleđice:rofl:rofl

Pa, to!! Obično praćene žestoko belim (pokatkad debelim sportskim) čarapicama, uskim kraćim farmericama koje do izražaja stavljaju čarape koje je mama iskuvavala na šporetu, tako bele...Potom ide sumnjiva kožna jakna i produzeni repići kose...
So 80s..:)

Footie Fan
24-03-2012, 00:30

Ovo je teško manekenisanje ali, pošto su u pitanju Žabari, oprošteno..Mogu misliti koji parfemčići se osećaju unaokolo..To Tube ne može da dočara.
Ja šta god da navijački imam, uglavnom ili mi se ne svidja dizajn, ili je teško za nošenje (materijal, znojenje i sl.). Svi znamo da je teško uopšte se cimati oko toga, štampati, platiti..
Ali, čini mi se da svuda unaokolo fali više vica i šmekerskog dizajna, iako pojedinci iznenade sa "limited edition" stvarima..

Ljutice_Bogdana
24-03-2012, 01:06
Pa, to!! Obično praćene žestoko belim (pokatkad debelim sportskim) čarapicama, uskim kraćim farmericama koje do izražaja stavljaju čarape koje je mama iskuvavala na šporetu, tako bele...Potom ide sumnjiva kožna jakna i produzeni repići kose...
So 80s..:)
Najjače su bile one bele sportske čarape sa trobojkom plavo-belo-crveno i dva ukrštena teniska reketa ispod nje. :rofl

exx
24-03-2012, 07:38
Koleđice,bjele čarape i tzv mrkva kroj traperice:rofl

Vox populi
24-03-2012, 08:34

:D
to i nekako....
iman 2 gostovanja u Prištinu, to se ne može doćarat tipkovnicom, mislim na styling domaćih tifosa :rofl

a kad mi je domaći lik uletija da je on isto hajdukovac, isprid Grand Prix hotela u Prištini... u čarape i Boreleta šlape :D, ja ga posla kod igrača, jer da smo mi juniori hajduka
lik iz bajke :D

caporegime
24-03-2012, 08:48

i to one prokuhane, pa onda kratka strukirana jakna koja je malo poveća u ramenima. ako je još i fudbalerka u igri.....

jel se sića ko onih ka crnih papuča sa dva botuna sa strane za babe
zepe!?!?

1981
24-03-2012, 12:14
Znan neke šta su nosili robu ka iz kontejnera a nisu se bojali prošetat po Zagrebu po cjenu batina a znan neke šta nose markice a Zagreb su vidili na razglednici.
Prema tome nikad odjelo nije činilo čovika a još manje navijača.

100s
24-03-2012, 15:10
Znan neke šta su nosili robu ka iz kontejnera a nisu se bojali prošetat po Zagrebu po cjenu batina a znan neke šta nose markice a Zagreb su vidili na razglednici.
Prema tome nikad odjelo nije činilo čovika a još manje navijača.

ma naravno da nije, i danas vidim dosta ovih kastriranih sminkercica šta 99 posto vrimena beru djir na internetu a 1 posto su u akciji, a ima i nešto onih nepoznatih surovih seljačina koji ce prvi skočit kad triba.
al opet..torca80 i pogotovo torcidino cviće s kraja osamdesetih su za u to doba bili obučeni po zadnjoj navijačkoj modi tog vrimena, uniformirani svi u 501, kombinezone, spitfajericu, jeans jaketu i adidas, i pazilo se, a da nije nebi svi izgledali isto, ko šta se izgledalo..
sa 12 godina sam zna rastavit raketu i šta je uložak, padobran i motor, sa 14 pobiga na prvo gostovanje itd i cilo vrime bia u spitfajerici i jebenoj uličnoj navijačkoj robi, nema šanse da bi obuka išta čobansko ikad u životu, i takva je bila cila torcida, a kad je to puklo, pukla je i torcida. imaš i ti sad s 5 banki fred pery jaketu, nije sigurno slučajno ;) ko ne razumi, ne razumi i nikad i neće..
ps sicam se kad smo bili u amsterdamu 95-e, bia je naš bus s 50 ljudi u jednom hotelu i u istom hotelu sa nama su bili laziali koji su igrali u dortmundu dan posli. jebote jebenih šminkera kako smo se smijali sa njima, koja višeminutna gledanja i namištanja na ogledalima u predvorju i liftovima, namištanje šala u milimetar prije izlaska vanka, teški gel, itd, strava :)
@caporegime: neznam stvarno kako se zovu te šta sam ih opisa, ako imaš koju sliku nabaci :)

bandira
24-03-2012, 17:57
ma naravno da nije, i danas vidim dosta ovih kastriranih sminkercica šta 99 posto vrimena beru djir na internetu a 1 posto su u akciji, a ima i nešto onih nepoznatih surovih seljačina koji ce prvi skočit kad triba.
al opet..torca80 i pogotovo torcidino cviće s kraja osamdesetih su za u to doba bili obučeni po zadnjoj navijačkoj modi tog vrimena, uniformirani svi u 501, kombinezone, spitfajericu, jeans jaketu i adidas, i pazilo se, a da nije nebi svi izgledali isto, ko šta se izgledalo..
sa 12 godina sam zna rastavit raketu i šta je uložak, padobran i motor, sa 14 pobiga na prvo gostovanje itd i cilo vrime bia u spitfajerici i jebenoj uličnoj navijačkoj robi, nema šanse da bi obuka išta čobansko ikad u životu, i takva je bila cila torcida, a kad je to puklo, pukla je i torcida. imaš i ti sad s 5 banki fred pery jaketu, nije sigurno slučajno ;) ko ne razumi, ne razumi i nikad i neće..
ps sicam se kad smo bili u amsterdamu 95-e, bia je naš bus s 50 ljudi u jednom hotelu i u istom hotelu sa nama su bili laziali koji su igrali u dortmundu dan posli. jebote jebenih šminkera kako smo se smijali sa njima, koja višeminutna gledanja i namištanja na ogledalima u predvorju i liftovima, namištanje šala u milimetar prije izlaska vanka, teški gel, itd, strava :)
@caporegime: neznam stvarno kako se zovu te šta sam ih opisa, ako imaš koju sliku nabaci :)

u toj robi se išlo u školu,navečer vani,na rođendane,u crkvu...al si ima išta drugo obuć pa si ka moga prominit

100s
24-03-2012, 19:50
Istina ziva, a sicam se da je to tih godina poprimilo takve razmjere da su i oni sta nemaju nikakve veze sa navijacima bili takvi.
Bilo mi je drago vidit nekidan u zagrebu Rasu, niti znan u sta je bia obucen, nit je bitno :)

dalton
24-03-2012, 20:41
te crne papuce su se nosile samo u zg ko neki djir a u splitu u zivotu nisan nikog vidija u njima osim baba sa pazara i lokalno isprid portuna dok brontulaju kako su im narkomani pomeli šupe ...kaze 100 s dokse niske-jedanput san se smrza u slunju u njima utrnila mi je noga do muda sta se rece ,tanak djon a gori sniga metaripo ,,,normalno da roba ne cini navijaca facon o tome je glupo uopce razgovarat ali meni je sjever i opcenito torca u to vrime nekako bolje izgledala nego sta je reka 100 kad je doslo milijun dresova sa pazara s ovin s onim iako kad je litnji djir nema jace nego kad je cili stadion u bilo ,,,danas me nervira sta su poceli izbacivat robu grupno ,,,ova grupa ovo ova ono pa mi doju smajcama crne boje a trula visnja pise torcida .... ...koje su to boje covice ,,,,nemaju veze s hajdukon,,,i kad vidin cvike in na glavi na gostovanju tipa -cigani iz barija na pazaru-i rebe ,neke, zovu ih bekamice ,doli uske a gori ko vrica sere mi se ...mozda san u kurcu i prigazilo me modno vrime ali brate mili meni je to smece..za deset godina ce parit modni mačci ..mi smo pratili djir u svoje vrime neki i danas prate ali nismo nikad izgledali ko al pacino kad je poceja radit ko mali od kuzine...

bandira
24-03-2012, 21:20
Zvijezda - Hajduk 1990
http://img237.imageshack.us/img237/2194/torcidanamarakani1.jpg

Hajduk - Dinamo 1990/91
http://img560.imageshack.us/img560/1654/hajdukdinamo199091vyybr.jpg

corto maltese
24-03-2012, 21:53
bordo lewisova traper jakna,501,niske mornarički plave starke i plava traka oko glave. Dugo dugo dok si nisam nabavil prvu spitku krajem osamdesetih. Navijačka moda u jugi 80-ih najjača ever.

1981
24-03-2012, 23:09
Ako moran sastavit navijačku robu u zadnjih 30 i koju godinu onda je moj izbor,
svitle Levis 501,košulja Levis i patike Vinbldon.Zimi jaketa po izboru.Ona koleđ u dvi boje ili spitfajerica.
Tu svaka priča o navijačkoj modi završava bar šta se mene tiče.
U nikakvoj drugoj robi navijači nisu bolje izgledali od ove robe.

Footie Fan
25-03-2012, 00:21
Ja sam jednom 80s otišao na daleko gostovanje u belim pantalonama...Kao, lagane su, kao trenerka, fin osećaj.
Bačene po povratku kući a u jutarnjem bgd autobusu samo što mi neki nisu donirali koji dinar kad su videli kako izgledam..

the outfit
26-03-2012, 09:04
744
u zg su zepe furali samo klinci i "likovi" , nikad nisu bile u "điru"

stara torca mi je uvijek ostal u sijećanju po ray ban-u, pogotovo po modelu "wayfarer"

Argentino
05-05-2012, 02:56
Nitko ne spominje danasnje generacije i razdoblje, makar velika većina aktivnih navijača voli nositi šalove i majice od svoje grupe, klincima je popularna streetwear obleka iz beogradskog "Sham 69" ili zagrebačkog "Izvan Kontrole" i splitskom "Vandalu". Neki potežu čak i u mods storove sjeverne italije ili popularni desničarski streetwear butik u Veroni !

http://img193.imageshack.us/img193/8389/41563936766763327751921.jpg

pogotovo relativno novije brandove trema spomenuti patriotske tematike "Otadžbina" i "Sokol HD", ne spominjem ih radi neke promocije i reklame već kao zakašnjela reakcija na identičnu pro-right obleku uvezenu s zapadnih streetwear butika. U svakom slučaju zanimljiv i marketinški i socioloških fenomen koji prožima navijačku subkulturu zadnje desetljeće. Osobno imam stav; -tko voli nek izvoli- !

Lupus in fabula
11-05-2012, 22:08
ne razumijem taj đir neki koji svi navijači idu furati... budi svoj jebote...nikad nisam gledao da ličim na nekog "huligana" i da odam dojam da sam jeben, nego redovito što mi padne pod ruku i van, iako za neorganizirane upade u Osijek sam uvijek birao što lakšu obleku :D

brijem da i ja posjedujem spitke od starog, zelenu i narančastu...stari i djed nekoć ludili za Hajdukom, kao ja danas za Cibom :)

Argentino
02-11-2012, 14:56
Jedna od rijetkih majica streetwear konfekcije koja je ispunila uvjete... B-)

Simo Hayha 505 confirmed

http://i.imgur.com/aFcRf.jpg
http://i.imgur.com/uXOOv.jpg

... ženska prodavala preko njuškala za 400 kuna, jakna je odlična !

http://i.imgur.com/F4S3X.jpg
http://i.imgur.com/13Ci7.jpg
http://i.imgur.com/hRxgm.jpg

toma
04-11-2012, 12:59
tija san stavit sliku al nesto mi zapinje, skuzajte...

Bukowski
05-11-2012, 11:19
Meni nije jasno to kopiranje "casual" otočke kulture oblačenja.Jer to je upravo to,kopiranje.Radi koga i zato ne znam,dvije su mogućnosti u opticaju.Prva (za koju se nadam da je ispravna),a to je da bi se osoba osjećala bolje,modernije,i druga,kopija da bi drugi rekli "vidi,on nešto kuži".Ja osobno idem na utakmice obučen ko i svaki drugi dan,jedino što šuškavac obučem neki stari,radi baklji.
Casual stil oblačenja znači doslovno uobičajeno.Casual=uobičajeno,ležerno,neupadljivo.D akle,tamo je,kao što je rečeno,uobičajena marka npr. Fred Perry,pa su navijači to počeli oblačit radi lakšeg utapanja u gomilu,radi neupadljivosti.To ovdje nema apsolutno nikakvog smisla.Pa danas se u HR ubere navijača na kilometar,iako nema šal ni dres.Čemu onda to?Mene u mojoj robi neće murija/protivnička grupa nikad ubrat da san navijač.A to je valjda svrha?!Ili je svrha da san "moderan" i da ne "sramotin Torcidu"?!?Casual je spika koju podržavam,jer je u današnje vrime represija i svega ostalog itekako korisna,ali stvar je u tome da je casual TOTALNO nešto drugo od onoga šta 80% ljudi misli.Black Bloc,znači,obučeš crno,bez ikakvog znaka,loga,ičega po čemu te se može identificirat.Ljudi nose duks sa fantomkom,a priko cilih prsa piše TORCIDA (po mogućnosti kričavo).WTF?Ili kad je ta tema uvik se sitin onog genijalca Ivana Bogdanova,frajer sidi na ogradi,pravi sranja,stavija fantomku,a CILE RUKE ISTETOVIRANE.
Ne znan.

100s
15-11-2012, 22:22
najbolja jaketa ikad..bas ovakva..
http://ultraphoto.org/images/aooml1gj3xcqtgt2ryz0.jpg

jedan od aktivnijih navijaca, kraj osamdesetih...
adidas "ivan lendl" plavo-bile ka ovde, "boris becker" skroz bile, isto odlicne, i naravno wimbldonke i one ka sprinterice "trx trainer" najbolje i najnošenije patike ikad ovde...
http://ultraphoto.org/images/9lfjsz6kszghiijs2da.jpg

Argentino
16-11-2012, 07:33
Casual stil oblačenja znači doslovno uobičajeno.Casual=uobičajeno,ležerno,neupadljivo.

qurac ne u padljivo, spitke su bile i ostale zakon :cerek

Stadion Dellˇara Bologna,tad je ekipa u bijelim pelerinama stvarno bila neupadljiva, leđero... nakon Kishneva dolazi Bologna !

Bosna i Hercegovina vs. Hrvatska 08.10.1997.g, ukradene najkice, sebaggio cipoke... autonomo viola keperice,šal i spitka to je to

http://i.imgur.com/QdI9U.jpg

...
16-11-2012, 10:04
najbolja jaketa ikad..bas ovakva..
http://ultraphoto.org/images/aooml1gj3xcqtgt2ryz0.jpg

jedan od aktivnijih navijaca, kraj osamdesetih...
adidas "ivan lendl" plavo-bile ka ovde, "boris becker" skroz bile, isto odlicne, i naravno wimbldonke i one ka sprinterice "trx trainer" najbolje i najnošenije patike ikad ovde...
http://ultraphoto.org/images/9lfjsz6kszghiijs2da.jpg
To je to, stara škola...Samo malo skratiti kosu.

kriticna masa
16-11-2012, 10:09
Meni nije jasno to kopiranje "casual" otočke kulture oblačenja.Jer to je upravo to,kopiranje.Radi koga i zato ne znam,dvije su mogućnosti u opticaju.Prva (za koju se nadam da je ispravna),a to je da bi se osoba osjećala bolje,modernije,i druga,kopija da bi drugi rekli "vidi,on nešto kuži".Ja osobno idem na utakmice obučen ko i svaki drugi dan,jedino što šuškavac obučem neki stari,radi baklji.
Casual stil oblačenja znači doslovno uobičajeno.Casual=uobičajeno,ležerno,neupadljivo.D akle,tamo je,kao što je rečeno,uobičajena marka npr. Fred Perry,pa su navijači to počeli oblačit radi lakšeg utapanja u gomilu,radi neupadljivosti.To ovdje nema apsolutno nikakvog smisla.Pa danas se u HR ubere navijača na kilometar,iako nema šal ni dres.Čemu onda to?Mene u mojoj robi neće murija/protivnička grupa nikad ubrat da san navijač.A to je valjda svrha?!Ili je svrha da san "moderan" i da ne "sramotin Torcidu"?!?Casual je spika koju podržavam,jer je u današnje vrime represija i svega ostalog itekako korisna,ali stvar je u tome da je casual TOTALNO nešto drugo od onoga šta 80% ljudi misli.Black Bloc,znači,obučeš crno,bez ikakvog znaka,loga,ičega po čemu te se može identificirat.Ljudi nose duks sa fantomkom,a priko cilih prsa piše TORCIDA (po mogućnosti kričavo).WTF?Ili kad je ta tema uvik se sitin onog genijalca Ivana Bogdanova,frajer sidi na ogradi,pravi sranja,stavija fantomku,a CILE RUKE ISTETOVIRANE.
Ne znan.

Ne znaš stari, ne znaš. Casual kultura među navijačima ima jako malo veze sa neupadljivošću.

Bukowski
16-11-2012, 13:13
Moguće,ja sam casual shvatio kao pokušaj utapanja u masi.Moguće da je glavni cilj ONDA bilo šminkanje,ali danas to ne bi smio biti slučaj.Casual znači upravo ovo šta san napisa,i danas bi triba bit u upotrebi prvenstveno radi toga,doslovnog prijevoda.

Spitfire
22-12-2012, 14:25
Ma moj stil je nekako pomjesan
kratko osisan,gore dukserica i fajerka,crne farmerke(nekad vojnicke),nike cizme,

100s
27-12-2012, 16:19
stare original wimbledon
http://ultraphoto.org/images/1vhef1nngslin8iv5yd4.jpg

U priči
27-01-2013, 11:51
Možda bi ovde trebalo prebaciti sve što se na Mistiku pisalo a pripada ovoj temi, čisto da bude malo reda. A ova tema je itekako inspirativna.

uno.di.noi
15-04-2013, 16:04
molija bi ove mladje da mi kažu zato crna ako iko ima volje ,,,,

http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/389462_4316201775997_1476490419_n.jpg

neznam sto ima lose u crnini(a bome ni sto ima dobro,osim sto mi dobro izgleda :zubo)? glavno je da je ostavi grlo na tribini,za drugo cemo lako.
mozda nitko od grupa sa ex-yu prostora nije kao torcida gornik(mislim da je pravi primjer) i mislim da ih vecina smatra kao razno razne debile,sabane ili nesto trece....

dalton
15-04-2013, 17:03
http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/389462_4316201775997_1476490419_n.jpg

neznam sto ima lose u crnini(a bome ni sto ima dobro,osim sto mi dobro izgleda :zubo)? glavno je da je ostavi grlo na tribini,za drugo cemo lako.
mozda nitko od grupa sa ex-yu prostora nije kao torcida gornik(mislim da je pravi primjer) i mislim da ih vecina smatra kao razno razne debile,sabane ili nesto trece....
nemislin ja da če se to nesto prominit ,uzelo je maha i to je djir sada kod nove generacije kao sta smo mi imali svoj djir ali me zanima zasto ne BILA boja ili crvenoplava ,,kontaš znači da je ovakvi sjever ka na slici ali u nasin bojama ,znači sve dukse ili sta drugo sta je sad djir ali bile boje,sva lova torci a ne nekom torstaineru ili nekom drugom ,da negovorim da bi to bija odličan marketinški potez ,pa i da su crne ali da su torcine a kako san vidija to nijedan komad nije naš,,,a mislim da to nije problem ,,jeli moze od mladjih sad neko suvislo obrazloženje , ,,,

Hi-Fi
15-04-2013, 20:02
nemislin ja da če se to nesto prominit ,uzelo je maha i to je djir sada kod nove generacije kao sta smo mi imali svoj djir ali me zanima zasto ne BILA boja ili crvenoplava ,,kontaš znači da je ovakvi sjever ka na slici ali u nasin bojama ,znači sve dukse ili sta drugo sta je sad djir ali bile boje,sva lova torci a ne nekom torstaineru ili nekom drugom ,da negovorim da bi to bija odličan marketinški potez ,pa i da su crne ali da su torcine a kako san vidija to nijedan komad nije naš,,,a mislim da to nije problem ,,jeli moze od mladjih sad neko suvislo obrazloženje , ,,,

Daltone, a kakve veze je imala narančasta boja sa hajdukovin?

Uvik iste, glupe rasprave!

dalton
15-04-2013, 21:42

nije neko suvislo obrazlozenje ,,,mozes to tako gledat slažen se ali prijatelju navijačke spike tada i danas nisu iste,,tada se nosija jeans i svi smo bili u jeansu ili spicama od ujutro do navečer a danas je ta modna svjest ipak veča i mogucnosti su mislim drugačije ,pa vec smo razgovarali di se tribalo potezat za uzet spicu a kamoli izradjivat jakete ili šuškavce od torcide ,a danas je to ipak evoluiralo i mozes naručit sta očes i odakle očes ,boju koju očeš zar ne,,,sad ako svi uzimate primjer- torstainer i svi uzimate crne 99 posto mene zanima zasto ne iste te ,dakle isti model,djir kakko očeš ,uzimat bile i torcidine recimo ,,,meni to ne pari glupo dapače mislim da triba gurat svoje,samim time pomažeš grupu ,,,,ja bi ga prvi uzeja ,,,sad ako je to ka glupa rasprava ja se duboko ispričam cjenjenoj gospodi,,,,

dalton
15-04-2013, 22:15
skrenili smo sa teme pa vidim da ovo ide tamo ona tema o oblačenju kako li več neka neko prebaci da nekvarimo temu,,
neznan jeli se ko siča od purgera tamo početkom 90 ih je bila ekipa iz travnog imali su sičan se svoje jakete ,,plave sa bilin rukavima a na ledjima su imali bbb travno crven bili plavi,,,za ono vrime ,,,,

1981
15-04-2013, 22:16

Pari da je neko počeja okričat jakete radi narančaste boje.Okričale su se da ne izgore na početku a kasnije je to prišlo u neku prepoznatljivost Torcide tih godina a svi ostali šta su iza Torcide okričali bili su kopija torcide.
Uostalome koji put triba bit i originalan a torcida je bila puno puta originalna i avangarda u puno stvari na ovin prostorima u tome vrimenu.

sisavac
16-04-2013, 15:12
Danas smo postali teški poljaci i to da je torcida bila originalna i avangarda stoji, ali danas je lakše se furati na nekog umjesto nešto sam izgraditi i odvojiti se od ostalih. Ja pripadam mlađoj generaciji i to crnilo mi se nimalo ne sviđa. Kao da je neko umro, svi u crnom, svako vrijeme nosi svoje, ali ovo je meni bezveze, kao što je bukowski pisao, lijepše je vidit kada je tribina "šarena", ali to su ukusi, a o njima se ne raspravlja. Evo more li pitanje za starije i old skul, što se tiće oblačenja, jeste li imali novaca da uzimate skuplje stvari u tolikoj mjeri koliko se danas uzima, svatko u ormaru ima po 2-3 majice markirane po 400-500 kn plus ostale krpice da ne govorimo. Teški šminkeraj, ne razumijem čemu to, ni šalovi se ne nose..
Netko je bio napisao, bitno je da se grlo ostavi, svaka čast, ali rijetki su takvi, svi se boje pustiti glas..bukowski je više o tome bio napisao.

EastEnders
13-08-2013, 20:25
http://m.youtube.com/watch?v=Ky0NWaZWP4Y&fulldescription=1&gl=US&client=mv-google&guid=&hl=en

http://sabotagetimes.com/life/the-death-of-the-football-casual

eurostar
14-08-2013, 15:40
nije neko suvislo obrazlozenje ,,,mozes to tako gledat slažen se ali prijatelju navijačke spike tada i danas nisu iste,,tada se nosija jeans i svi smo bili u jeansu ili spicama od ujutro do navečer a danas je ta modna svjest ipak veča i mogucnosti su mislim drugačije ,pa vec smo razgovarali di se tribalo potezat za uzet spicu a kamoli izradjivat jakete ili šuškavce od torcide ,a danas je to ipak evoluiralo i mozes naručit sta očes i odakle očes ,boju koju očeš zar ne,,,sad ako svi uzimate primjer- torstainer i svi uzimate crne 99 posto mene zanima zasto ne iste te ,dakle isti model,djir kakko očeš ,uzimat bile i torcidine recimo ,,,meni to ne pari glupo dapače mislim da triba gurat svoje,samim time pomažeš grupu ,,,,ja bi ga prvi uzeja ,,,sad ako je to ka glupa rasprava ja se duboko ispričam cjenjenoj gospodi,,,,

nebi se baš složija. isto ko šta je vama bila narančasta/maslinasta tako je sad crna. ito samo zimi jer većina nosi tamne jakete.

uzmi slike sad domaćih utakmica pa ćeš vidit da je večina tribine bila ili u boji kože :D

inače osobno nebi nikad nosija bilu jaketu ili bilo kakvu osjetljivu boju

Mirage
14-08-2013, 15:58
nabasao sam kod prijatelja na neke starije fotografije iz perioda 1999,2000,2001 gdje se kod pripadnika bbb već mogla vidjeti burbery silterica, ako se ne varam jedan je pripadnik u to vrijeme furao i aquascutum. u kutiji sibica 2002 je vec dosta ekipe furalo karirane kapice

dalton
16-08-2013, 13:29
nebi se baš složija. isto ko šta je vama bila narančasta/maslinasta tako je sad crna. ito samo zimi jer većina nosi tamne jakete.

uzmi slike sad domaćih utakmica pa ćeš vidit da je večina tribine bila ili u boji kože :D

inače osobno nebi nikad nosija bilu jaketu ili bilo kakvu osjetljivu boju
ma sve ok svi imamo svoje vrime i svoje djireve,,objasnija je svako svoje vidjenje i mislin da su to stvari po ukusima kako reče neko gore ,,ponavljam mi nismo nosili jeans i okricali spice na narančasto zbog hajduka ,,zna bi se smrznit u lici i zg ko pička u onoj levisovoj jaketi bez fudre ali druge nismo imali,,bar ja nisan ,,več je objasnjeno da se neponavljamo,,,mislin da bez obzira na boju (iako bi mi bile draze nase boje iskreno)plačamo neke markice i to pun kurac novaca i grupa od toga nema nista,samo pojedinci u privatnom arnzmanu,radi se čisto o marketinskom potezu koji bi grupi donosija novac za koreografije i ostalo kao od nekih artikala a znamo kako se tesko financirat u danasnje vrime zato triba sve iskoristit ,svaku sitnicu ,,,imamo mi i majice i dresove ,nesto kapa i šalova i stvari idu nabolje sta se tiče odlaska novaca u PRAVOM SMJERU(klubski ili torcin račun) za razliku od prije(privatni račun),zahvaljuci nekim ljudima ponavljan ali jakne su skroz minorne i iskreno nevridi ni jedna ,,u eng sam obaša sve dučane navijačke i svi imaju svoje jakne,pogotovo šuškavce i to zavidne kvalitete koji se mogu nosit večin djelom godine i nisu torstainer ili neke druge nego bas njihove,navijčke,klubske,,,znači lova od kupnje istih ako odbiješ sta se daje dobavljaču ide u pravu blagajnu iskljucivo ,,,klubsku ili navijačku,,,posebno su mi se svidile njihove jakne za zimu,,,vrh,,od fUlhama sam vidija jednu klubsku i bila je strasna ,,nepropusna uz vrat i na bubrizima ,kapuljača montazna velika, puna pregrada:evil unutra a cijena 33 funte,,,, doduse na akciji je bila 50%,,,prika mi je uzeja od hamersa lipu moš s njon di očeš,mali znak na rukavu,ono elegancija za neupučene a za upučene znak na oprez:),,ono bas je vrh i lova isla di triba,,,ako se več nema ideje pa pokupit od nekog drugog aako je kvaliteta i izgled na razini,,,

dottore
16-08-2013, 15:15
U drugoj polovici osamdesetih je većina ekipe u Torci nosila zelene spitke, manjina crne, a dosta ekipe jeans jakne. Od rebatinki su bile najpopularnije Levis 501 i jeans kombinezon Lee. Na cijeni su bile majice Paul Shark, La costa, Ellese, Sergio Tacchini... Od patika Reebok, Nike, Wimbledon i Universal od Adidasa. Sad, ebiga koliko para, toliko muzike, ali Trst je bija relativno dostupan, neki su nabavljali od lopova (šanera) ili u švercera iz Geta... ;)

dalton
16-08-2013, 16:15
U drugoj polovici osamdesetih je većina ekipe u Torci nosila zelene spitke, manjina crne, a dosta ekipe jeans jakne. Od rebatinki su bile najpopularnije Levis 501 i jeans kombinezon Lee. Na cijeni su bile majice Paul Shark, La costa, Ellese, Sergio Tacchini... Od patika Reebok, Nike, Wimbledon i Universal od Adidasa. Sad, ebiga koliko para, toliko muzike, ali Trst je bija relativno dostupan, neki su nabavljali od lopova (šanera) ili u švercera iz Geta... ;)
svi mladji su nabavljali od šanera ohoho godina jer je to bila ponuda koja se neodbija :):)

Duvanjka
16-08-2013, 16:26
I ja cu dati svoj doprinos temi, a nisam zensko, samo imam probleme sa spolnoscu i rodom na ovom forumu. :D
Iz BiH sam, i kod nas su se navijaci Dinama i Hajduka razlikovali po odjeci. Hajdukovci su se oblacili vise `talijanski`. Imali su te kombinezone, zepe, koledice i to vecinom na bosu nogu, kad se pojavio POP84 i to su nosili; a Dinamovci 501(i jakne i hlace), sangajke i one planinke iz Planike, model prije ovih.
http://i53.tinypic.com/339ptav.jpg
Cak smo i slusali razlicitu glazbu, oni splitsku a mi zagrebacku. :)

Narancasta je bila boja BBBa, i cijelo jedno selo je ostalo bez zastora na prozorima 1987., jer su tada bili u modi narancasti, a djeca su bas na njima odlucila napisati Bad Blue Boys i koristiti ih kao transparente na utakmicama opcinskog malonogometnog turnira. Igraci su imali ovakve dresove, s prednje starne je pisalo BBB, a odzada ime sela i broj igraca.
http://de.stihl.ch/upload/assetmanager/modell_imagefilename/scaled/zoom/I-TSHIRTORANGE-D001_p.jpg

:D

Vox populi
19-08-2013, 08:54
duvanjka dušo :)

stvarno su hajdukovci iz BiH nosili obuću na bosu nogu...
imaš li kakav link, jebote...
to kad bi se usmrdilo, čulo bi se do Rame :zubo

Vrževit
19-08-2013, 11:32
duvanjka dušo :)

stvarno su hajdukovci iz BiH nosili obuću na bosu nogu...
imaš li kakav link, jebote...
to kad bi se usmrdilo, čulo bi se do Rame :zubo

ma kakva obuća na bosu nogu,mi Hajdukovci iz BiH smo bosi hodali,eventualno bi neko imao nanule kućne izrade tipa-
http://www.dodaj.rs/f/H/RC/MnumWQW/nanule.jpg

Duvanjka
19-08-2013, 18:24
Sto je cudno ako su bili bosi, furali su splitski dir, ljeti su imali zepe i one mokasinke ili koledice. Nisu to bile navijacke skupine ali se znalo tko je tko i tako to. U svemu sto je imalo veze s nogometom.
A tukli smo se samo protiv carsijske raje i cigana, koji su mahom bili Muslimani.

Inkvizitor
19-08-2013, 18:27
espadrile misliš..

zakon obuća..

Vox populi
19-08-2013, 20:48
Sto je cudno ako su bili bosi, furali su splitski dir

znači BiH ajdukovci, preko žuljeva do Trnja...
il' do Zvijezde, svejedno :D

http://www.net.hr/2010/12/26/0151007.42.jpg

inače hit obuća za gostovanje su šlape od Borova, izašle u čast Mediteranskih igara u Splitu, samo nasmijeliji su imali hrabrosti za taj čin...
ko jednom nije bija u Zagrebu u šlapama, ka da nikad nije bija :D

http://www.net.hr/2010/12/26/0147007.42.jpg

Duvanjka
19-08-2013, 21:40
espadrile misliš..

zakon obuća..
Espadrile su drugo, njih sam zaboravio, one su imale dzon od 'kanafe'.

Rotterdam
12-11-2016, 18:18
Furale su se i adidas tenisice kao i danas, najbolje tenisice ikada...danas mi je nekako onaj beckenbauer model najviše retro

nemoguce da izgledaju vise od old school od univerzalki
http://www.njuskalo.hr/image-bigger/zenske-tenisice/adidas-universal-zelene-broj-38-slika-15257059.jpg
http://www.njuskalo.hr/image-bigger/muske-tenisice/adidas-universal-44-slika-33260306.jpg

Rotterdam
12-11-2016, 18:27
osobno nikad se ne bih oblačio po onome što većina naziva casual. neću reći da ne valja i da nitko ne bih trebao nositi, neka nosi tko šta oće, ali brate ružno mi je vidit ulicom kako hoda ekipa od 10 navijača tinejdžera i ne može ih mater razlikovat. ja sam za različitosti, ali opet nije loše bar po nečemu da se da naslutiti da smo navijači

ja otkad sam počeo ići na utakmice nisam promijenio svoj skins/punk đir ponajviše iz gušta jer nosim ono što velika većina ne nosi (marte, haringtonka, vijetnamka i sl.), a odjeća koja mi je definitivno najružnija na tribini je new balance, sokol hd i thor steinar