PDA

Pogledaj Full Version : šuti, ero, jadnaliti majka. kad god zineš, izgleda, govno pojideš.

Ilirk@
08-03-2011, 14:20
prije nego uopće započnem pisati, želim objasniti pojam „hercegovac“ kojeg namjeravam koristiti.

dakle, „moj“ hercegovac je hrvat iz hercegovine u nacionalno-geografskom smislu.
zatim je i hrvat iz srednje bosne i posavine i ostalih krajeva BiH, a koji se protivi bošnjačkoj majorizaciji i priželjkuje vlastitu federalnu jedinicu ili bilo kakav drugi oblik samouprave.

„moj“ hercegovac je i hrvat iz hrvatske koji nas, hercegbosanske hrvate, uvažava u punom smislu. i nacionalno kao hrvate i politički kao hrvate čiji glas vrijedi jednako kao i svih ostalih državljana lijepe naše i njihove.

motivaciju sam dobila čitajući jedan hrvatski forum. znam, mnogi će reći da po forumima piše samo jedna omanja divizija srbsko-jugoslavensko-bošnjačkih operativaca i sitnih provokatora, pa se mišljenje forusmkih hrvata o hercegovcima, ne može uzeti za relevantno.

jel' uistinu tako? ja znam da nije. i vi znadete da nije tako. pišemo svi po tim forumima i znamo da iza svakog nicka stoji neki zaposlenik, učenik, student, domaćica, poduzetnik... i svi oni koriste anonimnost forum kako bi iskazali svoje stavove, mišljenja, otresli se frustracija, stekli prijateljstva, poševili se i slično.

nema tu nikakve zavjere. nije to EPH tiskovina niti diktirana televizija, internet je pravo mjesto gdje se osluškuje javno mnijenje.

ja nisam nešto posebno vješta pisanju pa se klonim ćoravog posla, radije čitam što pametni ljudi imaju za napisati, ali mislim da vrijedi pokušati složiti nekoliko rečenica ovdje na forumu o onom što me baš onako... ne mogu reći tišti, ali u svakom slučaju mi ostavlja veliko pitanje nad glavom.

kakve to bogati hercegovce bi ostali hrvati istinski mogli voljeti?

sjećam se dana „forumske“ slave kad smo svi imali zajedničke neprijatelje: srbske provokatore, neprikrivene četnike, nostalgične jugoslavene, ortodoksne komunjare, bosanske katolike i nerjetko maliciozne bošnjake.

i sve bilo dobro. verbalno klanje je išlo kao podmazano. uskakali smo jedni drugima u ispomoć kad bi bilo gusto, virtualno se družili, nerjetko i u ovom 3D svijetu, sklapala se prijateljstva, rađale simpatije, mijenjali se zajedno, dobijali nove slike i predodžbe u glavama, rješavali predrasuda...

vjerujte mi, funkcioniralo je to izuzetno dobro. mogao si prepoznati „svoga“ u moru ostalih. nepogrješivo.

i sve bi bilo i sada dobro da se hercegovac, jebiga, nešto nije počeo kočoperiti...

ne znam... počelo erancu svašta smetati. jebote. zamisli to.

i što je još gore od toga, počeo o tome javno i pisati.

ne govori još uvijek na glas, ali bogme, kako je počelo, još će i progovorit!

pa vidite mene, na primjer. još do jučer me ni bog dragi ne bi natjerao da sjednem i kuckam po tipkovnici, čitam i ispravljam, a još manje da pišem ovolike mamutovce, a sada mi toliko dozlogrdilo da sam, evo, ostala bez riječi i ne znam kako završiti ni ovu rečenicu, a kamoli cijeli post..

I tako, kako je eranac progovorio, tako se počelo naše malo forumsko društvo dijeliti...

istina, neki hercegovci su toliko zaglibili u ideju o nekakvoj srpskoj podršci za „trećim“ da su počeli otvoreno ići na ruku srpskim relativizacijama uzroka i posljedica domovinskog rata, dok su ekstremni totalno poludili i počeli hrvatsku optuživati doslovce za sve: od započinjanja rata u bivšoj yugi, preko agresije na BiH, podjele iste, zametanja rata sa muslimanima i rasprodaje hercegbosanskog teritorija zbog valstitih strateških i geopolitičkih ciljeva.

razumijem da ti i takvi mogu izazvati jako revolt kod hrvata s onu stranu turske granice.

osobno prezirem takve „hercegovce“.
kao što prezirem hrvatsku kvaziljevicu, orjunu, jugoslavenštinu, hrvatske neokomuniste i slične spodobe.

ali ne prezirem hrvatski narod zbog tih pojava.

ne vrijeđam hrvatski narod u globalu zbog pojava koje su, htjeli mi to priznati ili ne, ipak veći dio slike hrvatske, dvadeset i kusur godina nakon zadnjeg rata.

ne mogu zamisliti sebe da jednom zagrebačkom komunjari sa dna kace napišem: smrdljivi zagorec, odjebi na krajinaforce zajedno sa tim primitivnim slavoncem i povedi onog orjunaškog dalmoša i iredentističkog istrijanca sa sobom.

zato, kako razumjeti „bosanac, odjebi na bosanske forume“??

Kako razumjeti činjenicu da je to hrvat napisao hrvatu, dojučerašnjem frendu, internet suborcu... i to samo zato jer je hercegovac progovorio o hercegovcima, o hercegovačkoj sudbini, o poniženjima, rasizmu, šovinizmu od strane dijela hrvatskog naroda, o srbima kao potencijalnim partnerima u ostvarivanju političkih ciljeva, o bošnjačkoj majorizaciji, o šemsama, enesima i edama na hrvatskim ekranima kao dobrim i poželjnim bosancima s jedne strane i joze, mate, ante i ljube kao lopovima, hercegovačkim bjeločarapašima, uzurpatorima, kamenjarcima, primitivcima s druge strane.

kako razumjeti činjenicu da rasistički ispadi hrvata iz hrvatske nisu usmjereni na zaludjele hercegbosanske srbofile i one kojima je to plaćeni posao, nego usmjereni prema ljudima koje poznaju, znaju kako dišu, kako vole hrvatsku, čiji su djedovi ginuli za istu, koji su robijali zbog hrvatstva i hrvatske i onda kad su se njihovi roditelji kleli u komunističku partiju i trčali za štafetama?

vole li hrvatski hrvati hercegovce samo kad trpe i šute, ratuju i šute, rade i šute, slušaju i šute, umiru za hrvatsku i šute?

kakve? kakve bi nas voljeli?
kao hercegvoce ili herceg-ovce?

Vepar
08-03-2011, 14:24
Meni je žao što tih urbanih rasista nema na forumu, mislim da bismo dobro obrisali pod s njima.

Ilirk@
08-03-2011, 14:27
ali, ovo ispočetka uopće nisu bili urbani rasitsti, oni koji su u pravilu nekakva nakaradna ljevica i potomci srbskih opančara što su "oslobađali" zagreb i okolicu od hrvata.
ovo su baš "integralni" hrvati.
ej, napiše dojučerašnjem pajdi koji ga NIKAD ni jednom rječju nije uvrijedio ni kad ga je ovaj pljuvao sve u šesnaest: bosanac, odjebi na bosnaske forume.
samo zato jer lik piči teme sa tekstovima sa poskoka.

caporegime
08-03-2011, 14:41
ja ću vjerovati da je to izdvojen slučaj, i da, ako je izrečen od nekoga tko bi spadao u nacionalno svjesne hrvate, pokriva on promilski dio onih koji su nacionalno svjesni a imaju takve regionalne animozitete.

a di se t ozbilo?

Ilirk@
08-03-2011, 14:45
to se zbiva, trajni glagol... i traje već neko vrijeme.

Ilirk@
08-03-2011, 14:54
ako ćemo o izdvojenim slučajevima, onda mogu izdvjiti samo par slučajeva koji su suprotnost navedenim.
hrvati koji još nikad nisu ni jednom rječju omalovažili hercegovca ni kad bi cijela bulumenta pomahnitalih šinfejnovaca navalila sa sranjima.
razumjeli bolest i i dalje davali bezrezervnu podršku beha hrvatima.
takvih mogu na prste jedne ruke nabrojati.

caporegime
08-03-2011, 15:28
to se zbiva, trajni glagol... i traje već neko vrijeme.
ne mislim na događaj nego na ljude sklone takvom nastupu

TheBronxBomber
08-03-2011, 15:35
Dobar dio AVNOJ-Hrvata ne dozivljava Hrvate iz Bosne i Hercegovine Hrvatima upravo zbog politicke i propagandne represije koja se vrsi vise od deset godina.

Lobotomija je izvrsena u RH; mnogi ti ljudi nemaju pojma odakle su im se roditelji dojebali (niti ih je briga), pa kako ce znati ista o postojanju Hrvata u drugim hrvatskim zemljama koje, na zalost, ne pripadaju RH?

Ipak, mladi ljudi koji su bili djeca za vrijeme rata su najvise pogodjeni. Sto ces. Odgojio ih je Matija Babic.

Ovi problemi, vjerovali ili ne, pogodjaju i iseljenistvo - djecu od iseljenika koji su takodjer bili mulci za vrijeme rata. Ne samo sto je nastala kolektivna amnezija kada je u pitanju Domovinski rat, vec vise ne znaju kojem narodu pripadaju - niti da li imaju sunarodnjake u drugim regijama i zemljama.

Kad jer rijec o portalima - komenta(to)ri ispod clanaka u Slobodnoj Dalmaciji su medju najgorima sto sam ih ja vidio. A vidio sam svasta....

Inkvizitor
08-03-2011, 16:02
Čak i među najdobronamjernijim Hrvatima iz Hrvatske zna doći do situcije kad ga nerviraš..da ti ispali..Bosanac, pazi šta pišeš.

To je tako.

ja sam jednom postavio teoriju, ne samo ja, da Hrvati iz Hrvatske gledaju na nas kao na zgodnu kurvu...svi bi s njom spavali ali nitko ne bi da je se uslika s njom.

ustvari to je rekao general Glasnović a ja sam to upotrjebio....

odnosno sve ti dam samo ti vlast ne dam.

takvo što imaju i Srbi iz Srbije za prečane..vole ih, tući će se za njih, srbovat će zajedno ali im vlast ne daju..

to je ta univerzalna arogancija matice prema "rasejanju"

caporegime
08-03-2011, 16:19
najgore je kad netko samim rođenjem u rh misli da ima poravo političkog monopola odnosno prvenstva na hrvatstvo.
u toj situaciji bi se jako posvađao a nije isključenoi da počeo vrijeđati na osobnoj razini.
da je meni netko rekao ono što je ilirka citirala.......bio bi jako neugodan

zaba1111
08-03-2011, 16:32
Velika većina Hrvata s obje strane granice, a pogotovo s naše su integralisti i o rasizmu nema govora što potvrđuju i funkcije i položaji HBosanaca na svim društvenim poljima u HR, u vrhu smo nadprosječno,
što se tiče same HR države odnos na terenu je dobar i HR čini puno za opstanak Hrvat u HB, iako je politika za javnost drugačija,
što se tiče međuljudskuh odnosa kod običnih ljudi tu je također integralistički stav dubinski i dominantan , što potvrđuje poželjnost Hbosanca za prijatelja ,bračnog partnera, poslovnog patnera...

Problem nastaje zbog antipropagande koja je uspjela stvari koje su korisne za HR prikazati kao nešto loše, štetno ili kao pljačku, prosječan HR Hrvat nije u stanju shvatiti(a kako će kad mu se to sustavno ne objašnjava, naprotiv) da HR ima strateške,nacionalne i trenutno najveće interese u HB i da svako uplitanje, svaka investicija i svaka kuna je izravni interes HR. A kako su pare danas, a i uvijek bile,najveći uzrok problema pa i među braćom, onda je to razlog zašto krivo informirani i nahuškani narod na čuvanje svojih para, napada HB. Npr Imoćani vide da se naši masovno prijavljuju u HR i da koriste njihove zdravstvene i mirovinske fondove, a njima ne doprinose, i normalna je rakcija negodovanja, a da im netko susutavno objasni da su ta sredstav za HR praktično beznačajna, a da time dobiva i Imotski, kroz punjenje glavarina imotskim liječnicima i da time se za male pare ostvaruje značajan nacionalni interes, onda bi sigurno razmišljali drugačije. Naravno da bi i dalje bilo onih koji bi se pokušali tragikomično uzdizati podjebavanjem ovih da su Bosančerosi ili slično, ali to ne bi trebalo imati značajne efekte na ikoga od nas jer to je manje više karakteristično za sve.

Nije mi jasno kad su Hercegovci šutili i kao takvi valjali, ja koliko znam i vidim , šutjeli nismo nikad, ima nas svugdje,a o svom problemu u HB dosad nismo ni imali jasan i artikuliran stav što uopće želimo.
Kad netko poput Zrikavca sere po HR, a tamo je ili se nešto na taj način petlja, onda je logično da se takvima odgovori da ako im ne paše HR da se maknu, kao što smo mu slične poruke upućivali i mi ovdje.

TheBronxBomber
08-03-2011, 16:33
http://www.hakave.org/index.php?option=com_content&view=article&id=7103:jesmo-li-jo-uvijek-pripadnici-iste-hrvatske-nacije&catid=1:prilozi-lanova&Itemid=81

zaba1111
08-03-2011, 16:39
najgore je kad netko samim rođenjem u rh misli da ima poravo političkog monopola odnosno prvenstva na hrvatstvo.
u toj situaciji bi se jako posvađao a nije isključenoi da počeo vrijeđati na osobnoj razini.

Ja niti sam rođen niti živim u HR, a kad sam tamo ne ustučavam se ni najmanje zbog svog hr državljanstva i prava koje ono nosi.
NJima treba objasniti da HR nije postojala oduvijek i da se za nju trebalo izboriti, a kad se pripremala borba onda je hr vlast ,izabrana apsolutnom većinom od strane hr građanana ,i sva hr javnost pozvala nas i ostalu dijasporu da zajedno stvorimo HR i tako je HR naša kao i onih koji su tamo rođeni i to uopće ne može biti pitanje, kao što ne može aktualno pitanje postati je li Istra u HR.
Mi smo hr državljani, ne slučajno, nego s velikim doprinosom, i svaka rasprava mora polaziti od te činjenice.
Problem se javlja kada se pokuša progurati teza da je nama nešto dato, čemu se mora oštro i argumentirano suprostaviti.

Inkvizitor
08-03-2011, 16:47
Moram priznati da nitko nije cijepljen od sindroma..šta ti znaš, šta se javljaš..tako da nisu Hrvati iz Hrvatske po tome unikat.

Imaš isti sindrom i ovdje sami prema sebi i prema svojim ljudima, ono što mene više brine je dijeljenje Hrvata po regijama BiH..i koliko je tu uloženo energije da se zakrve odnosi između posavaca i hercegovaca, između Hrvate Srednje bosne i hercegovaca..

za nas je to sad prioritet..a ne stoje stvari najbolje..mada nije katastrofično kako bi se nekad reklo..

Ilirk@
08-03-2011, 16:53

zanimljivo je da se ti i takvi u trenu sprijatelje sa dojučerašnjim zakletim neprijateljima.
imaš toga i na drugoj strani.
recimo, poskok će prenijeti kolumnu ante tomića i borisa dežulovića onda kad opletu po hrvatima, a za račun srba.
ili kad netko oplete po muslimanima ili napiše koju za hercegovce, poput jergovića, nema veze što je stoka pri tom posere sve ostalo.
nema veze što ni jedan ni drugi ni treći organski ne mogu smisliti hercegbosance, bitno je da imaju jedan mali zajednički cilj i eto ti podrške.
ja ne znam kako nazvati te i takve.
kako opisati taj mentalni sklop? meni je to nejasno.
protiv brata i sa crnim vragom?
nevjerojatno!

Graničar Jozo
08-03-2011, 16:57
Moram priznati da nitko nije cijepljen od sindroma..šta ti znaš, šta se javljaš ..tako da nisu Hrvati iz Hrvatske po tome unikat.

off.

to se bolan ne radi tako... :)

Sjeti se nekog mehaničara kod kojeg sam morao kad sam ostao u kvaru s autom :)

Ilirk@
08-03-2011, 16:59
ono što mene više brine je dijeljenje Hrvata po regijama BiH..i koliko je tu uloženo energije da se zakrve odnosi između posavaca i hercegovaca, između Hrvate Srednje bosne i hercegovaca..

hercegovci, kako vidim, posebice pošušani i širokobrižani nemaju problema sa posavcima i srednjobosancima.
jednoglasno su odlučili da je posavinu prodala hrvatska, kao što je zajebala i srednju bosnu.
u čemu je problem?
nema problema. šinfejnovci riješili problem za čas.

naše je da se složimo ili stojimo po strani i budemo otirač ujedinjenom hercegbosanskom intelektualnom zboru novokomponiranih hercego-hrvata.

zaba1111
08-03-2011, 17:00
Ne uočavam nenekav značajan antagonizam među HB regijama, barem ga nema u TG, ne spominje se uopće, prognanici su bili dobro primljeni ,oni koji su ostali također, naravno da se nađe uvijek netko ko će pokušati biti malo veći tako što se naruga npr Jajačanima, ali to bi trebalo biti tragikomočno, kao što je smješno kad Posušak pokuša biti vrajer kad nama kaže Bosanci...

Ne znam ima li kod njih gore ogorčenja, čuo sam da se žale kako smo mi bolje prošli u ratu pa i danas dok su oni konstantno žrtve, ali to nije u zabrinjavajućoj mjeri koja bi vodila do političkih podjela.

TheBronxBomber
08-03-2011, 18:34
“Nema tu više ništa veze s granicama u kojima se prostire područje zapadne Hercegovine niti s naseljima iz kojih potječu utjecajni političari... Hercegovci su ipak nešto drugo, oni su mnogo širi pojam od zavičajne pripadnosti. Među njih spadaju svi oni koji su došli odnekud ‘odozdo’. Tako da se tu ne demonizira ni zavičaj niti regija, niti se demoniziraju samo ganga i gusle, čime bi se mogli baviti znanstvenici. S obzirom na to da se u isti koš trpaju i Mostarci, Širokobriježani, Posušaci i Duvnjaci, Livnjaci i Šujičani, a katkada čak i Imoćani, danas možemo govoriti o široj i užoj Hercegovini. Zapravo i nema točno utvrđene zemljovidne granice toga inkriminiranog prostora, kao da se baš htjelo mistificirati jednu zavičajnost, a jedno šire područje proglasiti zonom visokog rizika, gdje niču sumnjivi kadrovi.”

(Jozo Renić, “Hercegovci” su “svuda oko nas”! Slobodna Dalmacija, broj od 26. kolovoza 1999., str. 15.)
Nekima su Hercegovci čak Sinjani i Metkovčani. U svezi s time treba napomenuti da stvarno Tomislavgrad, Šuica, Kupres nikad nisu bili Hercegovina, a pogotovo ne Uskopje, Bugojno, Jajce, Travnik. (Ivan Mužić)

caporegime
08-03-2011, 18:47
svojedobno sam, još devedesetih godina imao prilike čitati jedan članak u globusu.
tamo se isticala prenaglašenost hercegovaca u hv-u pri čemu su doslovni svi generali koji su iz bih proglašeni hercegovcima.
uz uredno navođenje mjesta iz kojega dolazi, bilo ono u bosni ili čak u posavini, svi su proglašavani hercegovcima.
moguće da je globusov novinar bio glup i neobrazovan jer je količina takvim u eph pamkfletima golema ali ja mislim da je takav nastup više služio za hranjenje siromašnih mozgova globusova čitateljstva kojemu eph uredništvo voli tepati da pripada krugu "mladih, obrazovanih, urbanih itd"

Ilirk@
08-03-2011, 20:47
ne. griješiš. to je početak stvaranja političkog hercegovca.
novinari su znali tko je odakle i da bosna nije hercegovina i obratno.
smišljeno je to, vjeruj mi. znam to dobro.

Graničar Jozo
09-03-2011, 08:48
ne. griješiš. to je početak stvaranja političkog hercegovca.
novinari su znali tko je odakle i da bosna nije hercegovina i obratno.
smišljeno je to, vjeruj mi. znam to dobro.

upravo zbog ovoga ne treba sotonizirati vlastiti narod.

NorthStand
10-03-2011, 04:14
Ma to su gluposti, i to krajnje, za mene osobno Hrvat je Hrvat, pa taman bio na novom zelandu! Jedino je bitno da se osoba osjeća kao Hrvat, a gdje živi je manje bitno, pa ne određuje domoljublje i privrženost zemlji mjesto života. Uostalom, HR dijaspora i iz BiH i iz ostalih krajeva svijeta je najbolje pokazala što osjeća prema svojoj domovini HR, u vrijeme rata, i budite sigurni da bi nam bilo barem 10 puta teže da nije bilo dijaspore. I sad moram slušat ovog jadnika JUsipovića i Milanovića kako će ukinut glasanje dijaspori, mislim jebe mi se za HDZ i njihove glasove, al pobogu to su naši ljudi, i zašto oni ne bi imali pravo sudjelovat u izborima RH? Na kraju krajeva, zna se da se pobjeda ostvaruje glasanjem u HR gradovima, a ne u berlinu parisu melbornu NY itd. Širi se namjerno nepotrebna strka, i to dolazi najviše iz redova ljevičara, koji su dobrim djelom i krivi što su ti ljudi "tamo negdje daleko". Želim reć, da je meni isto vrijedan svaki Hrvat, i svačji HR glas poštujem pa makar on bio udaljen 3000km od HR.

NorthStand
10-03-2011, 04:23
Inače još bi dodao, Hercegovac je za mene samo još jedna kockica mozaika u HR priči. Kao što su to Slavonac, Ličan, Dalmatinac, šta će sad i njih prozivat u vezi regionalnog karaktera? Uostalom mislim da su se Hercegovci u puno navrata pokazali, ko pravi Hrvati i da je krajnje bespredmetno i idiotski prozivat nekoga na osnovu regije iz koje dolazi tj BIH. To samo u HR imate takve primjere, pogotovo u zagrebu ima dosta tih što ste ih s početka priče naveli "urbanih" debila koji su si umislili da u gradu zagrebu, samo oni smiju živjet jer im je 10 koljena iz zagreba. Hvala Bogu zagreb je multikulturan grad, čak više nego sarajevo koje se prsi tom etiketom. I ne vidim problem u tome, dok god određena grupa idiota ne počne s ovim svojim nakaradnim pričama za malu djecu. Pa hvala bogu da oni neće nikome određivat gdje će živjet, ako čovjek uredno kupi svoj stan ili si napravi kuću, od pošteno zarađenih novaca ima je pravo sagradit gdje god hoće, bio zagreb ili neki 10 grad u pitanju. Prvenstveno mislim da je tu kriv odgoj, nisu krivi oni nego roditelji od te djece, koji žive u zabludi da je grad njihovo privatno vlasništvo, hvala bogu nije, i na njega nitko ne polaže pravo osim njegovih stanovnika koji su dosta različiti, kako politički tako i etnički, prema tome neka oni i dalje pričaju svoje spike, al snaga zagreba je upravo u tome što je postao meka različitosti, naravno to ima svoje prednosti i mane, ko i sve ostalo uostalom. Al bože moj, kome se negdje ne sviđa, neka preseli, nikoga se ne sili da mora živjet pokraj "hercegovna", neka proda stan ako ih toliko mrzi i preseli u drugi grad ili kvart. haha Kakve budale, majko moja, stvarno svačega ima na ovom svijetu.

Baader Meinhof
10-03-2011, 11:53
Čini mi se nekako da je taj trend zagrebačkih laprdanja o Hercegovcima gotovo sasvim nestao. Trend kao trend uvijek prođe. Doduše pogrdno nazivanje Hercegovaca Bosancima je ostalo, no uvreda kao uvreda, uvijek se koristi ona koja najviše pogađa ili koja provocira najžešću reakciju. Dobro se sjećam devedesetih i fanatičnog sotoniziranja svega što je hercegovačko. Prilično sam siguran da je to posljedica raskola u HDZ-u i borbe za političke pozicije između tehnomenađerske, hercegovačke i Manolićeve struje. Dvije od tri su kontrolirale medije i jebiga.... Sjetite se da su prije Hercegovaca na tapeti bili Vukovarci, i to oni najjadniji koji su morali živjeti pokojekakvim motelima i hotelima doke im je čerga pljačkala djedovinu. Tada su svi Slavonci nazivani Vukovarcima kada se o njima govorilo u negativnom kontekstu. Pričao mi je stari da su prije toga na tapeti bili i Ličani i Dalmatinci, tako da je to vejrojatno prokušana politika diskvalifikacija protivnika i traženje uvijek korisnog 'vanjskog neprijatelja'. Slično kao što su u Dalmaciji za sve krivi Purgeri i Vlaji. Mislim, nije moj susjed tu iz Zagreba kriv ako je plima malo previsoka pa je potopila kakvu barku na Braču al' jebiga, ajde ti to nekome objasni dolje.