PDA

Pogledaj Full Version : Vojno taktička situacija u Srednjoj Bosni 93-94

caporegime
02-03-2011, 10:40
Volio bih da se na ovoj temi iznesu neka saznanja, procjene ili potezi koji bi bili potkrijepljeni sa istinskim podacima kao i realnim sagledavanjem stanja po "pravilima struke" obzirom na proturječnosti koje se javljaju u pogledima sudionika rata.

Inkvizitor
02-03-2011, 10:58
gdje se javljaju proturječnosti..

kod papaka i naknadnih ratnika.

zlatni_ljiljan
02-03-2011, 11:15
ova tema bi mogla biti zanimljiva ,ja tu nemam sta za reci jer Srednja Bosna je za mene isto sto i Paris ,znachi neshto tako blizo ,a tako daleko...bice zanimljivo chitati svakako...

Inkvizitor
02-03-2011, 11:26
ja mogu reć sa svoje strane što sam vidio i gdje sam bio i procjenjivati okolnosti iz dostupnih informacija kao i i čitanjem drugih ljudi.

Bio sam na frontu Prozor-Jablanica a to je ispod SB.

HVo je bio slabo organiziran, bez obučenog časničkog kadra i slabe discipline. Situacija u SB je naravno bila drugačija od ostatka HVO-a jer se tu radilo o borbi na život i smrt. Nisu imali rezerve, kakvo ih je brojno stanje zateklo u okruženju, nije bilo popune jedinica. Brojnost se samo smanjivala pogibijama i ranjavanjima.

napadale su ih silne muslimanske brigade, većinom sastavljene od krajišnika izbjeglih pred Srbima.

Muslimani su bili premoćni u ljudstvu, to nije bilo za usporedbu.

Tek kompletnom blokadom pred potpisivanje primirja muslimanske snage su došle u tešku situaciju jer su ostale bez streljiva i hrane.

zato su i potpisali primirje, nisu za lijepe oči.

HVO je generalno bio nesposobaan da izvodi strateške operacije smao neke manje taktičke pomake.

A zašto je bilo tako..o tema bi se mogla protegnuti na 500 stranica.

caporegime
02-03-2011, 13:11
za ofanzivna djelovanja jačeg ritma potrebne su obučene i utrenirane postrojbe koje su sposobne održavati tempo napredovanja.
i to uvođenjem u brorbu jedne za drugom.
ne zaboravimo da je na maslinici nakon zauzimanja planiranih crta povučena cijela 4. brigada.
u srednjoj bosni na području rama-uskoplje nije bilo takvih postrojbi. eventualno PPN-ovi koji su možda moglu izvršiti ograničene zadaće u vidu zauzimanja nekog brda ili sela ali, nije ih bilo dovoljno da bi se uvodili u borbu jedan za drugim na dubljem potezu.
domobranske postrojbe nisu bile kadre izvršavati te zadaće prvenstveno zbog slabe organizacije i neznanja vojnih metoda pri ofanzivnim djelovanjima.
moš imati najluđe ljude ali ako nemaju potrebne obuke i znanja kao kondicije za održavanje tempa džaba ti sve.
više napravi postrojba prosječno srčanih vojnika koji imaju ustroj i znanje kao i kvalitetni zapovjedni kadar.
to međutim neki, ma kako bili hrabri ratnici na terenu, jednostavno ne mogu shvatiti.
a gdje su postrojbe za smjenu, držanje linija, osujećivanje protunapada......
mo smo u ovoj ttemi i pojašnjavanju dotakli tek 20% bitnoga u vojnoj akciji a već smo praktički potrošili udarne postrojbe.

the outfit
02-03-2011, 13:21
za ofanzivna djelovanja jačeg ritma potrebne su obučene i utrenirane postrojbe koje su sposobne održavati tempo napredovanja.
i to uvođenjem u brorbu jedne za drugom.
ne zaboravimo da je na maslinici nakon zauzimanja planiranih crta povučena cijela 4. brigada.u srednjoj bosni na području rama-uskoplje nije bilo takvih postrojbi. eventualno PPN-ovi koji su možda moglu izvršiti ograničene zadaće u vidu zauzimanja nekog brda ili sela ali, nije ih bilo dovoljno da bi se uvodili u borbu jedan za drugim na dubljem potezu.
domobranske postrojbe nisu bile kadre izvršavati te zadaće prvenstveno zbog slabe organizacije i neznanja vojnih metoda pri ofanzivnim djelovanjima.
moš imati najluđe ljude ali ako nemaju potrebne obuke i znanja kao kondicije za održavanje tempa džaba ti sve.
više napravi postrojba prosječno srčanih vojnika koji imaju ustroj i znanje kao i kvalitetni zapovjedni kadar.
to međutim neki, ma kako bili hrabri ratnici na terenu, jednostavno ne mogu shvatiti.
a gdje su postrojbe za smjenu, držanje linija, osujećivanje protunapada......
mo smo u ovoj ttemi i pojašnjavanju dotakli tek 20% bitnoga u vojnoj akciji a već smo praktički potrošili udarne postrojbe.

kaj si mislio pod ovim boldanim?

caporegime
02-03-2011, 13:24
nakon što su uspješno izvršili ofenzivnu zadaću brigada je povučena na odmor u pričuvu.
crte su zauzele domobranske pukovnije a srpski protunapad je zaustavila bojna 3. brigade dovedena hitno samo za tu priliku.
dao sam primjer iz operacije maslenica na koji način funkcioniraju navalne postrojbe.

patriot
02-03-2011, 19:37
kaj si mislio pod ovim boldanim?

Povuceni na odmor..ostali su odredjeni dijelovi par kilometara od Kasica i oni su iduci dan vratili natrag,ali tada kada spusteni Brodjani,napravljen je zestoki srpski protunapad,jedan od najgadnijih u domovinskom ratu..
A od strane 3 gardijske je poslana ojacana bojna i to 3 bojna 3 gardijske brigade,sastavljeno gotovo iskljucivo od Brodjana-Kobrini sinovi..
satnija 2. pjesacke bojne, vod vojne policije, vod inzenjerije, desetina izvidjaca, logisticki dio i sredstava potpore..
Nazalost,dijelu ekipe je kamion upao u zasjedu i svi su najebali:cry..Ali cudo se dogodilo..Iako su bili debelo brojcano inferiorni,ekipa ostala odsjecena i bez municije,poravnati artiljerijom i tenkovima u prodoru,nasi u jednom trenutku odgovorajau na srpski udar svojim protunapadom..tu Kruljac skuplja i kuhare i vozace,ma sve moguce sto je nisao i krece se u silovit udar..naravno,ovi se povlace cim je udareno malo jace i nasi ostaju u Kasicu,izrazito vaznom mjestu u tom trenutku
http://www.youtube.com/watch?v=LBe_EFg_TFo

caporegime
02-03-2011, 20:15
dakle to su sve rizici napada kao i očekivanog protunapada na koji se mora računati.
gore od neaktivnosti je samo loše izvedena aktivnost.
pitanje je koliko je hvo imaop oružanih efektiva za munjevitu akciju.
akcija prema srednjoj bosni ne bi mogla biti dovoljno brzo izveedena, samo s postojećim kapacitetima, a da izbjegne dovlačenje pojačanja za abih i mogući protunapad.
upravo su iskustva iz tih sukona kumovala formiranju gardijskih brigada.
pri tome nije samo formiranje bitno nego kvalitetna obuka kao utreniranost ljudstva.
a to zahtjeva vrijeme.
snagu i sposobnost brzog napada i nastupa u napadu su gardiijske brigade hvo-a pokazale u ljeto i jesen 95 u bosanskoj krajini.
bez tih efektiva nije bilo realno očekivati brzi napad i proboj do enklava iako nije nemoguće da bi s postojećim snaga uspjeli izvršiti proboj ali bez potrebene brzine i mobilnosti.
a u tom slučaju nije realno očekivati da abih ne poduzela neke akcije koje bi zakomplicirali situaciju.

uostalom, jedan drevni čovjek je rekao da nigdje toliko kao u ratu, završetak toliko nije u neskladu s očekivanjima.

Inkvizitor
02-03-2011, 20:17
ljudi moji mi smo imali po 100 ljudi na 10 km fronte...ma..

caporegime
02-03-2011, 20:22
moj kum koji je bio u ljubuškoj brigadi prema vakuhu, crni vrh, mi govori otprilike tako.
između dva bunkera bi mogla proći po divizija.
polazne crte su bile u rami!???!? iz koje bi ih dovozili kombijem na teren.
statička linije sa malo efektiva spremnih za brzi udar.
ppn-ovi su bili nedovoljni.
stega niska.
ljudi srčani ali bez jačeg ustrojstva...i organizacije, to nisu bili uvjeti za ultimativni napad.

Inkvizitor
02-03-2011, 20:33
ja sam šokiran pričom pojedinih Hrvata. Jesu li bili u ratu, nisu li bili u ratu, a ako su bili pa takvo nešto pričaju, meni to nije jasno.

Pojedinci ne da simpatiziraju Srbe nego su preuzeli onu njihovu najgluplju mitomaniju..to nikako ne kužim.

NorthStand
03-03-2011, 04:19
Ma kakvi srbi, ne pušim ih ko ni mrtvog turčina. Dapače, s svojim ponašanjem i konstantnim lažima, i ne puštanjem moje zemlje odnosno branitelja na miru, samo dodatnu odbojnost stvaraju kod mene. Uvjerljivo su mi najmrskiji narod u okruženju, prije svega jer se nameću ko neki lider i imaju konstantno potrebu bit dominantni, i onda kad im se netko usprotivi u ovom slučaju Hrvati i HR, kreće "fabrika Beograd" s lažima i mitovima, kao što je ovaj najnoviji gdje istražuju maslenicu. Samo neka istražuju, očito će njima Oluja Bljesak Maslenica Maestral Otkos Orkan Medački Džep, i da ne nabrajam dalje to će njih sve ko naciju jebat još jako jako dugo, jer sve te "operacije" ne samo da su krive za rušenje plana velike srbije, već i za gubitak kosova, zato će nas i prezirat dok budu živi, al boga mi ni ja na njih neću gledat s ništa puno manje prezira nego oni na nas, pa kome milo kome krivo.

NorthStand
03-03-2011, 04:29
Inače ova tema koju ste načeli, HVO je imao po podacima koje sam ja pročito na jednom forumu 70.000 vojnika, dok je Armija BiH imala oko 200.000, srbi su imali isto tako negdje, i gdje ćemo mi onda s njima u borbu? Naravno da se nekad može i u inferiornijoj brojnosti borit, i pobjedit, al realno prevelika je to razlika, zato smo i popušili dobar dio srednje bosne od istih. Trebalo je poslat HV u BiH puno jače, al realno za to nismo imali resurse veći dio rata, pošto smo jedvica jade branili i ono što smo prijeko morali, a kamoli da smo jurišali na Armiju i VRS. Moje je mišljenje da se moglo 1995 i trebalo uletit u BiH, al tu su se umješali amerikanci koji su počeli srat da bi to bio preveliki šok za srpski narod da nakon egzodusa u oluji istu sudbinu doživi i RS, na koju se planirao žeći napad u pravcu BLuke. Stvarno šteta, jer danas postoji ta kvazidržava u državi, i mislim da je to trebalo tad napravit, jer sad u miru postić to da RS ne bude, je ravno znanstvenoj fantastici, a mi "pametni Hrvati" smo se po tko zna koji put proslavili s odlukom da ukinemo svoj entitet HBosnu, i naivno uđemo u federaciju s Bošnjacima s kojima vidimo kako sad stvari stoje. Ne kaže se uzalud, uzdaj se use i u svoje kljuse, da smo bili pametni zadržali bi HBosnu i jebalo bi nam se živo šta će muslimani i srbi, a mi smo popustili američkim pritiscima jer je onaj idiot Holbrook inzistiro da jedino srbi ko narod smiju imat svoj entitet, a Hrvati i Bošnjaci zajednički, fino nas je naposlio, to je tako kad se nekome degeneriku prepusti da vodi riječ u slučaju o kojem pojma nema, i koji ga se na kraju krajeva uopće ni ne tiče. Sve u svemu rat je iza nas, al kako stvari stoje u BiH, moglo bi se tu vrlo brzo zakuhat svašta, BiH je uvijek bila tempirana bomba, jedino je ostalo pitanje kad će opet eksplodirat?

Inkvizitor
03-03-2011, 09:27
Inače ova tema koju ste načeli, HVO je imao po podacima koje sam ja pročito na jednom forumu 70.000 vojnika, dok je Armija BiH imala oko 200.000, srbi su imali isto tako negdje, i gdje ćemo mi onda s njima u borbu?

ma kakvih 70 000 . Nisu ni muslimani imali 200 000 vojnika a kamoli Srbi. Obično je u ratu mobilizacijski kapacitet 10-12% ukupnog broja stanovništva a 15% ti je totalna mobilizacija svih spoosbnih muškaraca.

Kod nas se laćao puške samo onaj ko je htio.

Mi nismo imali više od 50 000 vojnika a kad bi odbili razne štablije, paradere, uredske, sanitet..ma došlo bi to do 35 000 maksimalno.

Srednja Bosna nije imala ni 10 000 vojnika. One enklave još par tisuća i u hercegovini 15 000 vojnika i to sve skupa sa šminkerima i neborbenim sektorom.

Onda nama je veliki minus bio što neke postrojbe HVo-a uopće nisu bile u sustavu HVO-a, izolirane i okružene ogromnim muslimanskim snagama..kao HVO Sarajeva, HVO Tuzle, HVO cazinske krajine..uglavnom teška situacija. Ni Srbi ni muslimani nisu imali taj problem.

muslimanske snage su brojile u borbenom sektoru preko 100 000 vojnika a Srbi 70-80 000.

zlatni_ljiljan
03-03-2011, 12:03
ma kakvih 70 000 . Nisu ni muslimani imali 200 000 vojnika a kamoli Srbi. Obično je u ratu mobilizacijski kapacitet 10-12% ukupnog broja stanovništva a 15% ti je totalna mobilizacija svih spoosbnih muškaraca.

Mi nismo imali više od 50 000 vojnika a kad bi odbili razne štablije, paradere, uredske, sanitet..ma došlo bi to do 35 000 maksimalno.

Srednja Bosna nije imala ni 10 000 vojnika. One enklave još par tisuća i u hercegovini 15 000 vojnika i to sve skupa sa šminkerima i neborbenim sektorom.

Onda nama je veliki minus bio što neke postrojbe HVo-a uopće nisu bile u sustavu HVO-a, izolirane i okružene ogromnim muslimanskim snagama..kao HVO Sarajeva, HVO Tuzle, HVO cazinske krajine..uglavnom teška situacija. Ni Srbi ni muslimani nisu imali taj problem.

muslimanske snage su brojile u borbenom sektoru preko 100 000 vojnika a Srbi 70-80 000.

HVO 101 pukovnija je imala cca 1000 ljudi sve s stabskim shtakorima, 5 satnija plus jedan PPN s tim da je satnija Shmrekovac ostala kod Babe...

Inkvizitor
03-03-2011, 12:09
HVO 101 pukovnija je imala cca 1000 ljudi sve s stabskim shtakorima, 5 satnija plus jedan PPN s tim da je satnija Shmrekovac ostala kod Babe...

To ne mogu bit sve Hrvati u tom HVO-u jer koliko je Hrvata bilo u cazinskom okrugu..6-7 tisuća uvrh glave.

To je 100% mobilizacijom jedva 800 vojnika znamo da ona nigdje nije nigdje postignuta..s

zlatni_ljiljan
03-03-2011, 12:13
To ne mogu bit sve Hrvati u tom HVO-u jer koliko je Hrvata bilo u cazinskom okrugu..6-7 tisuća uvrh glave.

To je 100% mobilizacijom jedva 800 vojnika znamo da ona nigdje nije nigdje postignuta..s

bilo je i Bosnjaka jedno desetak imenom i prezimenom i jedan srbin Vojo Puschac...ali u pravu si realno na liniji nije moglo biti nikad vise od 400 ljudi...

NorthStand
03-03-2011, 22:33

Čudi me da su Srbi imali tako malo vojnika, a za musliće-Bošnjake sam znao da su imali najviše vojnika, samo nisam znao točne cifre, a naših je bilo u svakom slučaju najmanje, jebiga teško se bilo borit kad si malobrojniji i slabije naoružan, s Bošnjacima je bio problem taj što su bili dosta brojniji u ljudstvu, a s srbima taj što su bili naoružani do zuba! I eto, dobiješ to da se teško moglo napravit nešto više nego što se napravilo.

Graničar Jozo
08-03-2011, 12:04
Pričao sam jednim pripadnikom treće gardijske ovaj Božić koji je bio u vojsci i nakon rata te je umirovljen sa činom dočasnika (ili možda čak nekog nižeg časnika). Uglavnom, kaže mi da je to bio jedan veliki šou program. Od postrojbi, pa do upravljanja oružjem i logistikom. Posebno se osvrnuo na Vareš i kao nekakav zaključak je bio da smo se igrali rata.

S tim da bi Središnju Bosnu trebalo nekako podijeliti na ono što je palo i ono što nije. Očito da su se neke stvari drugačije odvijale na tim područjima.

Graničar Jozo
24-03-2011, 13:04
Evo nešto na šta sam nišao na hercegbosna.org na forumu. Čini mi se jako dobro sažeto i jako dobro argumentirano.

http://www.doocu.com/pdf/view/42883

Graničar Jozo
23-04-2012, 12:41
Neka promišljanja generala Praljka još 1993.

http://www.youtube.com/watch?v=9mFpqrZXQ30&feature=relmfu

ljuta trava
23-04-2012, 13:54
ljudi moji mi smo imali po 100 ljudi na 10 km fronte...ma..

To je stvarni problem , još kad se na to doda loša organizacija i nedostatak discipline , na pr . ustroj vojne policije , kao i sami nedostatak onoga što čini segment svake države a to je sila i zakona i vojna ili policijska sila . Ratom u BiH je nastao potpuni raspad sistema .
Nikada ne mogu zaboraviti , zove me lik iz ureda za obranu i veli treba mi hitno 150 ljudi , ja mu kažem nema problema samo mi pošalji mobilizacijski popis , nikada ga nisam dobio , a on nije dobio 150 ljudi , koje uzgred ne znam uopće gdje bi ih pronašao .