PDA

Pogledaj Full Version : Cijena nafte

Inkvizitor
24-02-2012, 14:16
ovih dana a i zadnjih mjeseci svjedočimo divljanju cijena naftnih derivata u Hrvatskoj. To se pravda naglim skokom cijena nafte na svjetskom tržištu. Ali negdje sam pročitao da je cijena nafte 109 dolara po barelu. Dakle nikakva ekstra cijena. Zar nije bila puno veća prije 3-4 godine oko 150 dolara kad se paničarilo da bi se moglo približiti 8 kuna.

A sad se već kalkulira sa 12.

kako to..koja je to računica..i čemu služe ove napumpane cijene u Hrvatskoj. Znam čemu služe, dobiti i države i Mola..ali čemu služe ove manipulacije i očite laži.

Osim toga zanima me kako je cijena goriva u Hrvatskoj 1996 godine bila oko 4 kune a barel je koštao oko 70 dolara a sad sa 109 dolara cijena 10 i više kuna.

Marta
24-02-2012, 14:34
Ja znam da ovaj vikend necu na benzinsku, bojkot.

Graničar Jozo
24-02-2012, 14:35
zanimljivo je to. cijene divljaju prema gore, navodno zbog sirije i irana, a u isto vrijeme OMV bilježi porast profitabilnosti od 20%.

e sad, jeli to porast jer imaju namjeru povući se iz RH, pa prodaju crpke ili je to zbog stvarne profitabilnosti. s tim da jedno ne isključuje drugo.

ja mislim da treba napuniti državni proračun i to je jedina svrha.

NorthStand
24-02-2012, 16:41
Ma ovo je katastrofa, još malo i ljudi će na konjima marširat gradom. Pa ja ne mogu vjerovat, šta rade ti debili i tko utječe na tolike cijene. Čini mi se da u kuvajtu i tim naftnim zemljama, litra goriva oko 2 kune. A kod nas 9,50-11 kuna. A kao INA ima bogata nalazišta po svijetu, poserem im se na njihova nalazišta kad ljudima stavljaju lihvarske cijene!

NorthStand
24-02-2012, 16:41
A ne do Bog, da se zarati u Iranu bojim se da će litra goriva bit u nas 15-16 kuna a možda i više.

ljuta trava
26-02-2012, 23:10
Cijene goriva su kod nas bezobrazno visoke i prema pravilniku koji je važeći čak i protuzakonite jer RH sama proizvodi 40% nafte a ostatak uvozi . Ne vidim po kojoj logici je proizvodna cijena na domaćim naftnim poljima 140 us dolara . Cijene na mediteranskom tržištu su plod manipulacija a ne stvarnih troškova a istina je da ovakve cijene odgovaraju USA i Rusiji . USA zbog dolara i Kine kao najvećeg uvoznika a Rusiji kao jednom od najvećih izvoznika nafte . USA dugoročno procjenjuje da im Rusija ne predstavlja prijetnju za sada , ali Kina je i trgovačka i ideološka prijetnja USA. Iran će biti uskoro tučen , samo se čeka pacifikacija Sirije . Kako got bilo mi smo nahebali ...

NorthStand
27-02-2012, 04:10
Slažem s s ljutom travom, generalno mi gubimo.

caporegime
27-02-2012, 21:15
- Najnovije poskupljenje naftnih derivata nema nikakve veze s cijenom nafte na svjetskim tržištima kao ni s bilo kakvim političkim zbivanjima izvan Hrvatske. Oni su poskupjeli isključivo zbog potrebe punjenja hrvatskog državnog proračuna jer drugi izvori za punjenje nisu dovoljno izdašni, ističe dr. Branimir Molak, predsjednik Međunarodnog instituta za razvitak Hrvatske.

Ne slaže se pritom s medijskim natpisima u kojima se tvrdi da su za rast cijena naftnih derivata u Hrvatskoj 'krivi' međunarodni špekulanti koji pod izlikom napetosti na relaciji Izrael-Iran 'pumpaju' cijenu nafte na svjetskom tržištu.

- Ljudi koji tako govore o poskupljenju naftnih derivata već godinama sudjeluju u odlukama o razaranju domaće energetike, pa iz navike čine i danas isto - opravdavaju poskupljenje naftnih derivata koje nema nikakve veze s cijenom nafte, upozorava dr. Molak.

Iran je samo mali igrač na svjetskom tržištu nafte

Ističe kako je prošle godine cijena nafte u svijetu imala trend pada, a dokazane rezerve nafte su u porastu. Iran je po njemu samo manji igrač na naftnom tržištu.

- Udio Irana u proizvodnji nafte iz zemalja Perzijskog zaljeva je tek oko 1/6. Arapske zemlje opskrbljuju naftom najviše Japan te Kinu i Indiju. Europa više od 50 posto svojih potreba za naftom namiruje iz Ruske Federacije pa si može priuštiti zabranu uvoza iranske nafte. Glavni opskrbljivači SAD-a su istovremeno Kanada i Venezuela, pojašnjava međunarodnu situaciju dr. Molak.

Od poskupljenja naftnih derivata u Hrvatskoj, smatra, korist će imati i Mađari koji upravljaju Inom. Zbog toga je uvjeren da bez nacionalizacije opljačkanog i neovlašteno poklonjenog strancima nema izlaza iz krize.

- Povrat otuđenog je osnovni preduvjet da bi se uopće moglo pristupiti osmišljavanju razvitka Hrvatske i njenom izlasku iz sve dublje krize, zaključuje Molak.

evo što kaže naš suradnik za dnevno.hr

caporegime
27-02-2012, 21:17
i zaključak:

Još neke od činjenica zbog kojih nema drugih razloga poskupljenju derivata i plašenja javnosti da će nafta uskoro premašiti 200 USD/bbl (u Hrvatskoj poskupljuju derivate sada zbog toga što će nafta u svijetu jednom poskupjeti) su i: dokazane rezerve nafte u svijetu su u porastu; Europa više od 50% potreba za naftom namiruje iz RF; glavni opskrbljivači SAD-a naftom su Kanada i Venezuela; udio Irana u proizvodnji nafte iz zemalja Perzijskog zaljeva je tek oko 1/6; arapske zemlje opskrbljuju naftom najviše Japan, te Kinu i Indiju itd. itd. Cijena naftnih derivata u Hrvatskoj posve je neovisna o cijeni osnovne sirovine - nafte. Izumitelji formule po kojoj određuju cijenu naftnih derivata trebali bi dobiti Nobelovu nagradu

the outfit
13-03-2012, 09:25
neki dan gledam na telki kako bijesni ameri pričaju da je cijena od cca 5 kuna za litru benzina nizdrživo, katastrofa ovo-ono...
a prije 7-8 godina im je toliko koštao galon...
kaj bi mi dali da nam je benga 5 kuna...