PDA

Pogledaj Full Version : Bojkot

caporegime
20-02-2012, 19:50
koliko bojkot kao postupanje može imati utjecaja na ono što se bojkotom želi postići?
protive li se političari bojkotu kao sredstvu i kad se bojkotom želi ostići nešto i za što se oni zalažu samo zato jer ne žele u praksi vidjeti kako je to kad narod kad se udruži shvati da ima moćno oružje u rukama?
boje li se političari svog naroda da isti ne postane svjestan svoje snage?

sagitarius
20-02-2012, 20:15
Zaista interesantna tema.Pa evo moj neki stav, bojkot je u izvjesnom smislu riječi odbijanje prihvatanja nečega na način da se ignoriranjem stavi do znanja onome prema kome se bojkot upućuje da ljudi nešto ne žele ili ne priznaju ili ne prihvataju... Bojkot je demonstriranje ne činjenjem, dakle cilj je indentičan, ali sredstvo radikalno drugačije.
Na našim prostorima "popularniji" su protesti, mnogo su učinkovitiji i svakog frustriranog radnika koji 6 mjeseci nije primio plaću prije će privući protest nego bojkot.
Bojkot može biti upućen vlastima i sprovođen samo kada su principijelne, nipošto konkretne stvari u pitanju...Bojkot Federalne vlasti zbog načina na koji je ta vlast uspostavljena npr. vremenom je izblijedio, a zamijenule su ga druge efikasnije metode, pogotovu nakon formiranja vlasti na državnoj razini.
U gospodarstvu je bojkot mnogo poznatiji kao sredstvo borbe protivu nečijih proizvoda, pa sad varijacije na temu, ali takvi bojkoti su obično davali rezultate.
Dakle bojkot kao sredstvo političkog pritiska efikasno ide preko gospodarstvene politike. Eto, to bi bilo moje viđenje bojkota kao sredstva borbe naroda protiv svoje vlasti u određenom smislu.
Političari se definitivno boje naroda, ali kada ovaj protestira, demonstrira i masovno traži svoje neko pravo.

Komari
20-02-2012, 20:28
Bojkot ima smisla i može utjecati ako će ga većina provoditi.
Ako ga neće većina provoditi onda on ostaje kao neki osobni inat.

Ono što mene "boli" da hrvatski narod još nije na toj razini da shvaća moć bojkota, a kamoli da ima pojma što je građanski neposluh i da je on sasvim zakonit.

caporegime
20-02-2012, 20:34
kad su povodom slovenske blokade hrvatskh pregovora i posezanja za hrvatskim teritorijem postali sve glasniji prijedlozi za bojkotom slovenske robe upravo je sanader bio glavni protivnik.
razlog?
političari ne žele da narod bude išta više od naivnih ovaca.
zamisli da je bojkot uspio, da je šteta za slovence bila tolika da su morali popustiti?
sanader bi imao narod svjestan šta može učiniti kad se udruži.
a tako i ostali političari.

sagitarius
20-02-2012, 20:43
Da, sjajan primjer, koji se uklapa u ono moje nekakvo viđenje bojkota kao sredstva da se izvrši pritisak preko gospodarstva na politiku i političare. Nažalost, nema garancije za uspjeh... :)

Paus Krushke
21-02-2012, 09:05
ja bojkotiram temu! živio! :)