PDA

Pogledaj Full Version : sandžak kuha. Begova čorba ili leskovački roštilj

caporegime
16-02-2012, 15:35
šta li će se sve na sandžaku događati. mirno definitvno nije iako se ne puca

lavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić objavio je skandalozan tekst na svom zvaničnom profilu na društvenoj mreži Fejsbuk, u kome je nacionalni praznik Srbije nazvao “Sretenjem Zločinaca”!

- Povodom 200 godina od Prvog srpskog ustanka, povodom genocida nad 100.000 muslimana šeher Biograda, šeher Užica, šeher Valjeva, šeher Niša, šeher Karanvca (danas Kraljevo) i šeher Sjenice od strane Karađorđa Petrovića i njegovih hajduka – srušenih 500 džamija u Smederevskom sandžaku (Beogradskom pašaluku ili današnja centralna Srbija) i dana državnosti Republike Srbije 15. februara – “SRETENJE” ZLOČINACA - poslušajte i podelite s prijateljima- napisao je Zukorlić na svom Fejsbuk profilu, a zatim linkovao video klip koji je posvećen muslimanskim žrtvama tokom rata u Bosni i Hercegovini.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5qCb6cfzlvw

Nakon objavljivanja teksta, usledila je lavina komentara, kojih je u trenutku pisanja ovog teksta bilo oko tri hiljade! Ima pomirljivih mišljenja, podržavajućih komentara, ali preovladavaju osude, psovke i pretnje korisnika ove društvene mreže. Evo nekih od njih:

http://www.telegraf.rs/wp-content/uploads/2012/02/txt1.jpg

Anita: Osim teskih psovki i mrznje, sa premalo argumenata i razumijevanja, ja drugo ne vidim na ovom postu…svako sa imalo pameti i morala je odustao odavno…nije ideja se pobit, vec zajedno zivjeti i razumjeti j… ga.

Marijan: Poturice, od Turaka ste gori!

Hamza: Sta je bilo srbi ?? Vuče krv turska, vuče… Nema veze, to je prirodno, slobodno pitajte sve sto vas interesuje.

Milan: Sram vas bilo sve vas…Kakve vi gluposti ovde prosipate preteći. Vi muslimani…vi srbii..Gledajte sebe sta pričate i koje trule izreke govorite, da se čoveku zgadi zivot kad vidi kakvih nas ima…Svi smo mi pod istim nebom od iste krvi i mesa…Nema ni Boga..ni Alaha..ni Manitua….Zbog vera je se najviše prosipala krv a malo dobra…i u to vi svi verujete..Vera je izmišljena da bi se narod manipulisao, alooo skontajtee….Verujte u sebe i svoja dela..i trudite se da dobro činite.

Dino: Ma, Srbi su bili najlojalniji vazali Otomanske imperije. Ljubili su Turcima ruke, noge i oturak, sve dok su Turci silni bili i dok su dukate srpskim slugama u kamarama nabacivali. Dok su Turci bili sila, Srbi su kao sita prasad mirni bili.

Vlada: Ljudi čemu prepucavanje, nije mi jasno uopšte, Pas laje vetar nosi, kočije prolaze, Mi znamo ko smo,šta smo i što je najbitnije odakle potičemo,nismo se pokorili oni jesu,odnosno njihovi dedovi i pradedovi, sad pokušavaju da se operu time sto nas pokušavaju da uvere u nešto u sta ni sami ne veruju, baveći se time samo se spuštamo na nivo iskompleksiranih ljudi bez zemlje i korena.

Inkvizitor
16-02-2012, 15:41
ja mislim da je Zukorlić jamerički igrač..čim Srbi malo oko Kosova javi se Zukorlić.

i ne smiju mu Srbi ništa..?

a daje najzapaljivije izjave, tamo još od voždovih vremena.

Marta
16-02-2012, 15:43
Njima je sada ocito cilj isprovocirati nerede u Sandzaku, s krajnjim ciljem odcjepljenja.

Ovaj ne prijeti samo Srbiji nego cjeloj regiji i Europi.

mirr.or
16-02-2012, 15:43
ja mislim da je Zukorlić jamerički igrač..čim Srbi malo oko Kosova javi se Zukorlić.

pa di si vidio da se nešto smije nacionalnim manjinama?:evil to se drži kao malo vode na dlanu.

Marta
16-02-2012, 15:44

Kako se zove onaj blekasti srpski politicar sto se s njim lize?

mirr.or
16-02-2012, 15:45
Njima je sada ocito cilj isprovocirati nerede u Sandzaku, s krajnjim ciljem odcjepljenja.

Ovaj ne prijeti samo Srbiji nego cjeloj regiji i Europi.

ma samom zukorliću ne vjerujem, njemu je bolje ovako, više para stavlja u džep.

Marta
16-02-2012, 15:50
ma samom zukorliću ne vjerujem, njemu je bolje ovako, više para stavlja u džep.

Njegov osobni cilj je jasan, on je sebe vec jako dobro marketinski obradio, okrunio se covjek, al takvi su opasni po zajednicu u kojoj zive.

Humphrey
16-02-2012, 15:50
Jedino zbog muslimana čovjek može stati na srpsku stranu.

Marta
16-02-2012, 15:54

Nije to vise samo srpsko pitanje, to je sad vec pitanje cijele Europe.

Rodica
16-02-2012, 15:55

haha, dobra.. :D ali istinita.

NorthStand
16-02-2012, 16:12
Došlo vrijeme za, NEZAVISNU DRŽAVU SANDŽAK! :rofl

Jednostavno ne mogu da se srbima ne naslađujem, ovo je sve njihova čorba napravila. Htjeli su sve potamanit i očistit, a na kraju će im desetak ovih separatističkih enklava napravit dar mar. Al pošto su i sami izmislili tu doktrinu, bolje nisu ni zaslužili. Kako siješ, tako žanješ.

caporegime
16-02-2012, 19:52
treba reći da je sandžak ipak teritorij države srbije i da ne mogu biti senzibiliziran za nešto što je u krajnjoj liniji i nas izazivalo bijes.
iako u općim odnosima ne mogu biti senzibiliziran za nikoga ni je pozitivnom ni u negativnom smislu.
netko će reći da su problemi mog neprijatelja i meni lakši posao a netko će reć da je u sadašnjim okolnostima svaka radikalizacija okidač za sranje širih razmjera.
i svatko bi bio na neki način u pravu.
ako već uzmemo da se srbija u duši nikad nije odrekla aspiracija uokolo pa i prema nama, neizvjesna i napeta situacija im odvraća pažnju i energiju na očuvanje onoga što je u njihovom dvorištu.
ali nije dobro ni da se od toga izrodi novo kosovo.

Uroš
16-02-2012, 20:17
Prvo, Sandžak nije etnički homogena teritorija. Bošnjaka je 57% (sa Muslimanima 60%) a Srba 38%. Na oko 2/3 srpskog dela Sandžaka Srbi su većina, i to onog koji se naslanja na Bosnu i Hercegovinu (mada i sa druge strane je Republika Srpska). Priboj (80% Srbi), Prijepolje (59% Srbi), Nova Varoš (94% Srbi) stvaljaju tačku na svaku priču o otcepljenju i prisajedinjenju Sandžaka sunarodnicima u Bosni.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/48/Raska02i03.png

Drugo, Sandžak kao administrativno-politička jedinica NE POSTOJI! Postoji Zlatiborski i Raški okrug: u prvom su Srbi na nekih 84%, a u drugom na 68%.

Treće, daleko od toga da su sandžački Bošnjaci jedinstveni i svi slede Zukorlića. Bošnjaci su između sebe jako podeljeni na 3 struje: najpopularniji je Zukorlić, ali jaku bazu imaju i Ugljanin i Ljajić. Jasne su i pozicije, prvi drugu dvojicu optužuje da su "beogradski igrači"... A ni Zukorlić sam ne ističe kao politički zahtev nezavisnost nego autonomiju Sandžaka - i jedno i drugo realno nikad neće dobit, ali čisto da mu se objasni pozicija.

Uroš
16-02-2012, 20:23
šta li će se sve na sandžaku događati. mirno definitvno nije iako se ne puca

Naslov teme ti je tendenciozan, na Sandžaku se ne kuva i mirno je kao i u bilo kom delu Srbije. Veće su socijalne tenzije u mnogim gradovima Srbije nego što je to slučaj u Sandžaku. Nije se kuvalo ni 1990ih kad su sandžačkim Bošnjacima samo kojih 60km zapadnije stradali sunarodnici a oni ni jedan protestni skup nisu održali, a kamoli šta više, nego mirni bili ko bubice.

Premalo ih je, jedva 140 hiljada, uz to nemaju etnički kompaktnu teritoriju (na 2/3 Sandžaka kao što sam već napisao Srbi su većina), da ne pričam da nisu ni etnoteritorijalno povezani sa sunarodnicima u Bosni. Svakoj priči o nezavisnosti ili pripojenju Sandžaka stoje 3 opštine Zlatiborskog okruga (Priboj, Prijepolje, Nova Varoš), a onda i Republika Srpska s druge strane granice...

Uroš
16-02-2012, 20:34
Etnička karta opštine Novi Pazar, na preko 60% teritorije opštine Srbi su većina:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sr/thumb/e/eb/Novi_Pazar_1.gif/718px-Novi_Pazar_1.gif

caporegime
16-02-2012, 20:38
u zadnjih par godina kao nikad do sada, muslimani su u sandžaku vrlo eksplicirtno izažavali otpor prema državi srbiji.
bez obzira št omalo toga mogu napraviti mogu stalno držati atmosferu užarenijom. a na prostoru bivše juge nikad ne znaš kad će se iz ničeg nešto dogoditi.

mardar
16-02-2012, 20:48
Ma ok ne kuva još ali je blizu točke kuvanja .A jebe se Zukorlića što će se dogoditi.Kada zakuva BMV X 5 sa natpisom muftija na vjetrobranu i ravno kod svojih u Sarajevo.

caporegime
16-02-2012, 21:02
odnosno mufty. na registraciji

Uroš
16-02-2012, 21:07

Zukorlić je bošnjački igrač, ne treba mistifikovati stvari i stvarati neke teorije zavere.

Čovek je bošnjački trojanski konj koji je dobrodošao Sarajevu da služi kao protivteža Dodiku. Kad se pojača retorika Dodika, eto ti ovog sa njegovim zapaljivim izjavama. Druga je stvar što prvi iza sebe ima državu u državi sa svim polugama vlasti i moći, a drugi ima vlast nad sandžačkim mešihatom (islamskom zajednicom) i to ne celim jer je i ta IZ Sandžaka podeljena na 2 krila (jedno je Zukorlićevo, drugo je pod kontrolom Ljajića i Ugljanina, ministara u Vladi Srbije - "režimskih igrača" po Zukorliću).

Što se tiče toga da mu "Srbi ne smiju ništa" kako si napisao, mislim da je druga stvar u pitanju. Srbi (bukve kakve jesmo) su konačno naučili lekciju, a ta lekcija je ignorisanje i neodgovaranje na provokacije. Nijednom dosad neki državni zvaničnik ili relevantni političar nije ušao u polemiku sa Zukorlićem, jednostavno ga ignorišu. Zukorlić je čovek provokacije koji igra na kartu provokativnih izjava, svaka polemika mu je nasušno potrebna i diže mu rejting i vidljivost kako u Srbiji tako i u neposrednom okruženju. I ova izjava koju je Caporegime citirao će proći kao i svaka dosada: mediji će je objaviti, politička javnost će je uglavnom ignorisati, i pašće u zaborav - i tako u krug do neke nove Zukorlićeve izjave.

Summa summarum: sandžački Bošnjaci suštinski i realno ne mogu nauditi Srbiji, još sa svim ovim otežavajućim faktorima:

- relativna malobrojnost (jedva 140.000 ili manje od 2% stanovništva Srbije)
- teritorijalna nekompaktnost (2/3 teritorije Sandžaka je većinski naseljeno Srbima - pa samo u Novom Pazaru Srbi su većina na 60% opštine)
- etnoterijalna nepovezanost sa glavninom matičnog naroda u Bosni ("problem" opština Priboj, Prijepolje i Nova Varoš, pa onda i Republike Srpske)
- politička razjedinjenost (jedna struja je zadovoljna sa sadašnjim položajem Bošnjaka; druga je potpuno nezadovoljna i zahteva autonomiju)
- nepostojanje bar najosnovnije administrativno-teritorijalne jedinice koja bi bar služila kao polazna tačka za autonomiju ili nešto više

Uroš
16-02-2012, 21:24
u zadnjih par godina kao nikad do sada, muslimani su u sandžaku vrlo eksplicirtno izažavali otpor prema državi srbiji.

Na koji način SADA izražavaju otpor državi Srbiji, konkretno? Nisu ga izražavali onda kad su im leševi sunarodnika plovili Drinom, maltene ispred nosa, pa me zanima kako se to sada manifestuje... Otpor državi jeono što su radili Šiptari na Kosovu: potpuni bojkot svih institucija sistema, na kraju i oružana pobuna.

Osnovna greška u tvojoj tezi je što na sandžačke Bošnjake gledaš kao na jedinstven politički front sa jasnim zahtevima. Istina je da su oni između sebe jako polarizovani: jedna struja je Zukorlićeva koji se zalaže za formiranje autonomije Sandžaka, druga struja je Ugljanin-Ljajićeva koji nemaju ništa protiv statusu kakav je sad i više forsiraju ekonomsko-socijalni deo priče (potreba ulaganja u razvoj Sndžaka, formiranje posebnog fonda/razvojne banke na nivou države koja bi davala subvencionisane start-up kredite i podsticala razvoj tog kraja, itd.). Suštinska razlika, bar ja tako gledam na stvari, je da jedna struja vidi priliku u ovom konkretnom trenutku kad je Srbija realno slaba i u istorijskom padu i pokušava da na račun te situacije nešto ušićari i stvori makar najosnovniji oblik političko-teritorijalne autonomije; druga struja misli da bilo kakvo talasanje može samo loše doneti Bošnjacima s obzirom na položaj njih samih - imaju iskustvo sunarodnika u BiH i kako su prošli u, ajmo reći, njihovoj matičnoj državi, pa na osnovu toga se pribojavaju kako bi tek ovamo završili. Jedna struja forsira političke zahteve, druga ekonomske zahteve...

Ali, ajde to na stranu, da uzmemo hipotetički da će se jednog dana Bošnjaci ujediniti na Zukorlićevoj platformi autonomije - kako misliš da će uspeti da realizuju taj svoj cilj? Koji su instrumenti? Za takve stvari potrebna je promena Ustava tj. dvotrećinska podrška - na koga mogu računati u tom svom naumu, na Srbe iliti mainstream partije sigurno ne... Kako privoleti Srbe koji nastanjuju 60% sandžačke teritorije da uđu u tu zamišljenu teritorijalnu autonomiju? I tako dalje i tome slično, previše je pitanja i objektivnih okolnosti zbog kojih je tako nešto SF.

Uroš
16-02-2012, 21:25
Ma ok ne kuva još ali je blizu točke kuvanja .A jebe se Zukorlića što će se dogoditi.Kada zakuva BMV X 5 sa natpisom muftija na vjetrobranu i ravno kod svojih u Sarajevo.

Ponoviću pitanje i tebi: na koji se način kuva i kako je to blizu tačke kuvanja?

caporegime
16-02-2012, 21:32
kako misliš da će uspeti da realizuju taj svoj cilj? Koji su instrumenti? Za takve stvari potrebna je promena Ustava tj. dvotrećinska podrška - na koga mogu računati u tom svom naumu, na Srbe iliti mainstream partije sigurno ne.
pa ne znam. ali znam da oni isto ne znaju ali imaju želju i ne libe se pokazat kao takvi.
povijest je puta takvih koji su htjeli onoliko kolikom bi se nadali.
i majmun je aktivirao tenk u oom kusturičinom filmu.

Uroš
16-02-2012, 21:41
bez obzira št omalo toga mogu napraviti mogu stalno držati atmosferu užarenijom.

Ovo je tačno. Ne baš užarenom, ali medijskim istupima i ovakvim provokacijama mogu sprečavati da ta fama o nekakvoj autonomiji Sandžaka ne padne u totalni zaborav ili marginu gde joj je realno i mesto. I to nije malo, makar na psihološkom nivou. Kako kod Srba u Srbiji, kod kojih se stvara strah od nekog deja vu momenta i "novog Kosova" (iako realno takvi strahovi nisu utemeljeni iz milion i jednog razloga), tako i kod Bošnjaka, posebno ovih u BiH, koji uvek mogu isticati imaginarni autonomni Sandžak kao protivtežu Srpskoj.

To što, suštinski, svi ti medijski istupi i izjave neće promeniti realnost na terenu niti doneti neku autonomiju sandžačkim Bošnjacima je drugi par opanaka...

Uroš
16-02-2012, 21:50
pa ne znam. ali znam da oni isto ne znaju ali imaju želju i ne libe se pokazat kao takvi.

Koji oni? Svih 140.000 Bošnjaka ili samo ova polovina što podržava Zukorlića?

Kako izražavaju želju? Da nije otporom državi, pošto si to pomenuo: bojkotom institucija, izbora, obrazovnog sistema, itd.?

Inkvizitor
16-02-2012, 22:00
Muslimani Sandžaka imaju nevjerovatan natalitet i danas. Ali ipak ih ima manje nego 1991-ve.

ogromno je iseljavanje, ne samo prema BiH nego i dalje.

istina je što je Uroš napisao, nemaju oni neki kapacitet za nešto više, ne zbog međusobne svađe, kad bi bilo stani-pani bili bi jedinstveni nego što ne ostaju tu.

da nije bilo onolikog iseljavanja, bili bi oni itekako bitni.

Uroš
16-02-2012, 22:02
Došlo vrijeme za, NEZAVISNU DRŽAVU SANDŽAK! :rofl

Jednostavno ne mogu da se srbima ne naslađujem, ovo je sve njihova čorba napravila. Htjeli su sve potamanit i očistit, a na kraju će im desetak ovih separatističkih enklava napravit dar mar. Al pošto su i sami izmislili tu doktrinu, bolje nisu ni zaslužili. Kako siješ, tako žanješ.

Pa, da se ne lažemo, ovakve teme i uopšte fama o "autonomnom", "nezavisnom" Sandžaku i služe tome da se podjebavaju Srbi i širi im se strah od nekog novog Kosova. Jebiga, iz perspektive naroda s kojima smo se šibali prethodne decenije, to prizivanje nezavisnosti Sandžaka se gleda kao na zadovoljenje kosmičke pravde, u fazonu: "eto zajebavali ste nas po susedstvu, sad je maca došla i u vašu kuću". Ljudski, razumem tu potrebu.

To što podjebavanje na internetu i po medijima neće promeniti realnost na terenu je drugi par opanaka...

caporegime
16-02-2012, 22:06
ja sam mislio da mi imamo pravo analizirat a ti vidim odmah prometnuo u podjebavanje na internetu......

Uroš
16-02-2012, 22:13
Muslimani Sandžaka imaju nevjerovatan natalitet i danas. Ali ipak ih ima manje nego 1991-ve.

ogromno je iseljavanje, ne samo prema BiH nego i dalje.

istina je što je Uroš napisao, nemaju oni neki kapacitet za nešto više, ne zbog međusobne svađe, kad bi bilo stani-pani bili bi jedinstveni nego što ne ostaju tu.

da nije bilo onolikog iseljavanja, bili bi oni itekako bitni.

Mislim da je suština da i jedna i druga struja kod Bošnjaka je itekako svesna da od bilo kakve autonomije nema ništa. Jednostavno, Srbija posle iskustva s Kosovom nikad i ni po koju cenu neće dozvoliti još neku etničku autonomiju (Vojvodina je izraz političke i istorijske autonomije, Kosovo etničke) unutar svojih granica. Sandžački Bošnjaci to znaju, ali jedna struja je spremna da i pored toga drži tu temu otvorenu (medijskim istupima i provokacijama jer im je to jedini realni instrument), zarad viših svebošnjačkih interesa: pacifikovanja Srpske u njihovoj matičnoj zemlji tj. stvaranje neke, maakr psihološke, protivteže.

Na kraju, i jedni i drugi Bošnjaci su itekako svesni, da kad bi bilo stani-pani, krajnji rezultat bi bio njihov otpuni nestanak iz Sandžaka. Proterali smo 1,2 Šiptara preko Prokletija u 3 nedelje, mislim da u nekoj krajnjoj situaciji za 140.000 Bošnjaka bi trebalo ne više od 2-3 dana...

Inkvizitor
16-02-2012, 22:17
Mislim da je suština da i jedna i druga struja kod Bošnjaka je itekako svesna da od bilo kakve autonomije nema ništa. Jednostavno, Srbija posle iskustva s Kosovom nikad i ni po koju cenu neće dozvoliti još neku etničku autonomiju (Vojvodina je izraz političke i istorijske autonomije, Kosovo etničke) unutar svojih granica. Sandžački Bošnjaci to znaju, ali jedna struja je spremna da i pored toga drži tu temu otvorenu (medijskim istupima i provokacijama jer im je to jedini realni instrument), zarad viših svebošnjačkih interesa: pacifikovanja Srpske u njihovoj matičnoj zemlji tj. stvaranje neke, maakr psihološke, protivteže.

Na kraju, i jedni i drugi Bošnjaci su itekako svesni, da kad bi bilo stani-pani, krajnji rezultat bi bio njihov otpuni nestanak iz Sandžaka. Proterali smo 1,2 Šiptara preko Prokletija u 3 nedelje, mislim da u nekoj krajnjoj situaciji za 140.000 Bošnjaka bi trebalo ne više od 2-3 dana...

Svakako su oni u neugodnom položaju, zato nit nisu probali ništa 90-tih jer bi nestali.

Mislim da im je onaj pokolj u Sjeverinu bio poruka koju su shvatili.

Teško da bi danas uspjeli Albance u tom roku i uopće protjerati, jer nije više takav odnos snaga..nenaoružane ljude je puno lakše protjerati nego naoružane.

A jel ti istim kriterijima gledaš na "protjerivanje" Srba iz Hrvatske.

Uroš
16-02-2012, 22:19
ja sam mislio da mi imamo pravo analizirat a ti vidim odmah prometnuo u podjebavanje na internetu......

Tvoja priča nije podjebavanje, korektan si diskutant, ovo gore se odnosilo na lika pod imenom NorthStand. Mada stvarno mislim da stoji to što sam napisao, jer kad pogledaš ovakve stvari u vezi Sandžaka generalno služe na medijskom i opšteljudskom nivou više za podjebavanje Srba i psihološko slabljenje tj. stvaranje straha od ponavljanja Kosova - a sve to u cilju "gledajte Srbiju i to vam je previše, batalite pogled preko Drine". I to je legitimno, da se razumemo...

mardar
16-02-2012, 22:39
Ponoviću pitanje i tebi: na koji se način kuva i kako je to blizu tačke kuvanja?

Nemate problema na Sandažaku??Je li Uroše.Pa ne tako davno pronašli ste oružje i "centar" za obuku (ne znam kako bi ga drugačije i nazvao ) ili je to bilo naštimano od strane srpskih vlasti ili policije.Dok svi tvrde da je Sandžak problem ti tvrdiš da nije tako.Sandžak vam jeste problem.Da bi ti još malo pojasnio svoj stav iskreno me se jebe i za jedne i druge kako će to na Sandžaku završiti.Jednako je sa Kosovom.Napokon je Kosovo samo vaš problem a nekada je bio problem svih u bivšoj Jugi.Na vama je kako ćete ga rješiti.

mardar
16-02-2012, 22:47

Evo da još malo to potkrijepim što sam rekao .Mnogi misle da to baš i nije za potcjenjivanje pa se evo sam uvjeru što je i vaš tisak pisao :

Vahabiti, sljedbenici radikalne struje u islamu, i vahabizam kao pokret glavne su teme beogradskog tiska.

Vahabiti, sljedbenici radikalne struje u islamu, i vahabizam kao pokret, glavne su teme beogradskog tiska nakon što je srbijanska policija priopćila da je u blizini Novog Pazara na Sandžaku otkrila kamp i pećinu u kojoj su se obučavali "pripadnici terorističke skupine vahabita" te uhitila četvoricu osumnjičenih.
MUP Srbije je u subotu priopćio da je u kampu pronađena velika količina plastičnog eksploziva sa satnim mehanizmom, streljiva raznog kalibra, zaštitnih maski i pribora za čišćenje oružja, različite vrste vojnih odora i bombe.
Uz oružje, policija je pronašla i kompase, dalekozore, bajunetne noževe, zemljopisne karte, priručnike o rukovanju automatskim oružjem, sablju, različite vrste propagandnog terorističkog materijala, vojne priručnike za preživljavanje, nekoliko CD-a, hranu, sanitetski materijal te zalihe vode i nafte.
Beogradski dnevnik "Blic" u utorak objavljuje kako mještani nerado govore o vahabitima i kampu u blizini njihovog sela nadomak Novog Pazara i da su zabrinuti za svoju sigurnost.
Mediji podsjećaju da je policijska akcija je trajala više dana na području Novog Pazara, a kamp i pećina su otkriveni u mjestu Žabren u općini Sjenica, 30 kilometara od Novog Pazara.
Uhićeni Mirsad Prentić, Fuad Hodžić, Vahid i Senad Vejselović od petka su u pritvoru koji će po odluci istražnog suca Okružnog suda u Novom Pazaru trajati najmanje 30 dana. Istraga treba pokazati jesu li opravdane sumnje da su oni pripremali terorističke akcije.
Osumnjičeni su zanijekali da su pripremali terorističke akcije, ali su priznali da je pronađeno oružje njihovo.
Predsjednik Sandžačke demokratske partije Rasim Ljajić je u izjavi za beogradski radio B 92 ocijenio da vahabiti ne predstavljaju prijetnju državi nego islamskoj zajednici u Novom Pazaru te dodao da opasnost od vahabita ne treba podcijeniti.

Podjebavanje pa ako i jeste što onda .Evo vas Rasim podjebaje izgleda a ne samo ja ili Nort.

mardar
16-02-2012, 22:51
http://www.glas-javnosti.rs/

Evo još malo tvojih Uroše možda da ti oni dadnu odgovore

"Koliko je opasna talibanizacija bilo kog dela Evrope pokazuje primer mule Dadulaha Akhunda koji je sa dve otmice uzdrmao vlade u Rimu, Parizu i Kabulu. Tražeći puštanje svojih talibanskih boraca iz kabulskog zatvora kao zamenu za oslobađanje italijanskog novinara i francuskog lekara i francuske bolničarke, Dadulah je doveo u nezavidan položaj Rim, Pariz i Kabul. Oba slučaja uzdrmala su vlade u Francuskoj i Rimu jer bi smaknuće njihovih građana dovelo do velike krize, kao i vlade u Kabulu jer je za puštanje italijanskog novinara Kabul pustio grupu talibana među kojima je bio i Dadulahov brat, dok za oslobađanje Avganistanaca koji su bili u pratnji Italijana i Francuza nije hteo da pusti nikoga iz zatvora i tako je kabulska vlada optužena da joj je stalo više do stranaca nego do svojih građana.
Ako se uzme u obzir širenje radikalnih islamskih struja među muslimanima Krima, Makedonije, Albanije, Sandžaka, Bosne, nestaju i najmanje količine sumnje da se crvena muslimanska transverzala širi i jača u svim balkanskim zemljama. U prilog ekspanzije crvenog i zelenog kraka muslimanskih transverzala govori i izjava jedne od vodećih ličnosti palestinskog Islamskog džihada Abu Alaja Sahina da će, ako zatreba, pripadnici ove organizacije opet ratovati u Bosni, jer kada se brani islam, nije bitno je li to u Iraku, Palestini, Bosni, Avganistanu ili bilo gde drugde. Da su pripreme za novu islamski borbu na Balkanu u toku, pokazuje i sveži primer hapšenja šestorice vehabija 17. i 24. marta posle otkrivanja njihovog logora za obuku u selu Žabran na planini Ninaji i oružani sukob policije i vehabija 20. aprila, kada je ubijen lider vehabija iz novopazarskog kraja Ismail Prentić (28). Ovi događaji, kao i napadi na novinare Glasa javnosti Zorana Šaponjića i Večernjih novosti Miloša Cvetkovića za vreme sahrane Prentića pokazuju da se bezbednosna nesigurnost polako seli sa prostora Kosova i Metohije na jug Srbije."

Uroš
16-02-2012, 23:13
Nemate problema na Sandažaku??Je li Uroše.Pa ne tako davno pronašli ste oružje i "centar" za obuku (ne znam kako bi ga drugačije i nazvao ) ili je to bilo naštimano od strane srpskih vlasti ili policije.Dok svi tvrde da je Sandžak problem ti tvrdiš da nije tako.Sandžak vam jeste problem.Da bi ti još malo pojasnio svoj stav iskreno me se jebe i za jedne i druge kako će to na Sandžaku završiti.Jednako je sa Kosovom.Napokon je Kosovo samo vaš problem a nekada je bio problem svih u bivšoj Jugi.Na vama je kako ćete ga rješiti.

Nisam siguran da znaš o čemu pričaš. Ta grupa o kojoj pričaš je grupa od 12 vehabija koji su 2007. spremali atentat na muftiju Zukorlića, jer su ovi bili u sukobu sa njim oko preuzimanja nekih džamija pored Novog Pazara. Pronađen im je arsenal oružja u jednoj kući pored Novog Pazara (taj "centar za obuku") i svi su pohapšeni i osuđeni na poprilične zatvorske kazne.

Daleko od toga da tvrdim da je sve bajno na Sandžaku, radi se o višenacionalnoj sredini na Balkanu, mislim šta očekuješ!?

A ti nastavi sa copypasteom...

Uroš
16-02-2012, 23:15
A jel ti istim kriterijima gledaš na "protjerivanje" Srba iz Hrvatske.

Pa bili ste, što vi kažete, učinkoviti... da se na tome zadržim...

Uroš
16-02-2012, 23:21
Evo čitam, stigao demant da iza sporne izjave o Sretenju (kojom je otvorena ova tema) stoji Zukorlić. Njegov portparol izjavio da je to lažni fejsbuk profil:

Samir Tandur, portparol Islamske zajednice, tvrdi da iza profila na kojem se pojavio sporni status ne stoji muftija lično, ali ne krije da on Sretenje ne doživljava kao praznik države u kojoj živi.
- Mi smatramo da je period Prvog srpskog ustanka nešto na šta treba baciti dodatno svetlo. Istorijska je činjenica da su u tom periodu počinjeni brojni zločini nad nesrpskim življem. Došlo je vreme da bez emocija razgovaramo o našoj zajedničkoj istoriji. Da se istorija prepusti istoričarima, a ne da se zloupotrebljava u dnevnopolitičke svrhe.

Snake
16-02-2012, 23:44
Zukorlić je kao 50 cent,zatamnjeni dzipovi,felne 21,pun para,svi ga (od braće) respektuju,ima "šta da kaže",isti !:rofl

Snake
16-02-2012, 23:48
http://www.sandzaknews.com/slike/vijest-2173.jpg
Krimi Jimmy.:rofl

mardar
16-02-2012, 23:59
Nisam siguran da znaš o čemu pričaš. Ta grupa o kojoj pričaš je grupa od 12 vehabija koji su 2007. spremali atentat na muftiju Zukorlića, jer su ovi bili u sukobu sa njim oko preuzimanja nekih džamija pored Novog Pazara. Pronađen im je arsenal oružja u jednoj kući pored Novog Pazara (taj "centar za obuku") i svi su pohapšeni i osuđeni na poprilične zatvorske kazne.

Daleko od toga da tvrdim da je sve bajno na Sandžaku, radi se o višenacionalnoj sredini na Balkanu, mislim šta očekuješ!?

A ti nastavi sa copypasteom...

Pa ne pričam ja Uroše već vaši vrli novinari onda nije njima vjerovati a ne meni.Je li ti misliš da ja likujem.Pa sandžaklije su ovdje u BiH nanijeli dosta zla mom narodu.Ali i mnogi iz tvoga naroda .I ovdje i u Hrvatskoj bez obzira što sada mnogi tvrde da to odjednom treba zaboraviti.Eto vidiš ja ne mislim zaboraviti.A kako će vam biti dalje na Sandžaku i Kosovu ma hebe me se samo da se ne "prelijeva "ovamo i da mora opet moj narod stradati.Ni od jednih ni od drugih.Jednak je meni i srpski hegemonizam i bošnjački-muslimanski nacionalizam.Ili "izokreni" ovo nacionalizam -hegemonizam.Kako ti paše.

Inkvizitor
17-02-2012, 09:34
Pa bili ste, što vi kažete, učinkoviti... da se na tome zadržim...

Tko te pita za to.

nego vidim da s radošću pričaš o protjerivanju 1, 2 miliona Albanaca pa me zanima držiš li se istog kriterija kad je riječ o Hrvatskoj.

NorthStand
19-02-2012, 23:01
Pa, da se ne lažemo, ovakve teme i uopšte fama o "autonomnom", "nezavisnom" Sandžaku i služe tome da se podjebavaju Srbi i širi im se strah od nekog novog Kosova. Jebiga, iz perspektive naroda s kojima smo se šibali prethodne decenije, to prizivanje nezavisnosti Sandžaka se gleda kao na zadovoljenje kosmičke pravde, u fazonu: "eto zajebavali ste nas po susedstvu, sad je maca došla i u vašu kuću". Ljudski, razumem tu potrebu.

To što podjebavanje na internetu i po medijima neće promeniti realnost na terenu je drugi par opanaka...

Ne vidim gdje ste to vi nas zajebali, u dva rata ste pokušali, i niste uspjeli. Za vrijeme NDH ste ordinirali s dvije vojske, partizanskom i četničkom, opet niste uspjeli i NDH bi opstala da nije bilo pobjede saveznika. Isto tako, sada u prošlom ratu, na teritoriju HR ste poraženi. I ne vidim šta bi se mi to trebali vama svetit, kad realno imamo više vojnog uspjeha protiv vas, nego vi protiv nas. Vaš jedini uspjeh je taj što ste protjerali posavljake, a ni njih ne bi uspjeli da niste bili u tolikoj vojnoj premoći, koja je usljedila onog momenta kad ste JNA prisvojili za sebe, preko svojih "dženerala". Tako da, naravno da ću vas podjebavat, jer zaslužujete bit podjebavani. Zajebavali ste punih 45 godina sve živo i neživo u Jugoslaviji, a sad je došo red da vam ti svi tlačeni uzvrate istom mjerom, reciprocitet prije svega neki bi rekli.

NorthStand
19-02-2012, 23:03
treba reći da je sandžak ipak teritorij države srbije i da ne mogu biti senzibiliziran za nešto što je u krajnjoj liniji i nas izazivalo bijes.
iako u općim odnosima ne mogu biti senzibiliziran za nikoga ni je pozitivnom ni u negativnom smislu.
netko će reći da su problemi mog neprijatelja i meni lakši posao a netko će reć da je u sadašnjim okolnostima svaka radikalizacija okidač za sranje širih razmjera.
i svatko bi bio na neki način u pravu.
ako već uzmemo da se srbija u duši nikad nije odrekla aspiracija uokolo pa i prema nama, neizvjesna i napeta situacija im odvraća pažnju i energiju na očuvanje onoga što je u njihovom dvorištu.
ali nije dobro ni da se od toga izrodi novo kosovo.

To i ja govorim capo, dok god oni imaju svojih unutarnjih problema, nemaju vremena mislit o nama. A mislim da je to, svakom pametnom hrvatu itekako u interesu.

NorthStand
19-02-2012, 23:21
Tko te pita za to.

nego vidim da s radošću pričaš o protjerivanju 1, 2 miliona Albanaca pa me zanima držiš li se istog kriterija kad je riječ o Hrvatskoj.

Naravno da se ne drži, i Srbi nisu protjerani s područja RH, već su dragovoljno otišli to znaju i oni i njihovi političari, al je uvijek ljepše pretvarat se u žrtvu, pogotovo kad si svijestan svoje uloge i kolika ti je krivnja za rat i sva njegova stradanja. E onda treba pod svaku cijenu, napravit ravnotežu odgovornosti i sebe prikazat kao žrtvu da bi lakše pregovarao oko nekih stvari. Kao što je npr Tužba HR za genocid, pa se sada pozivaju na prvostupanjsku presudu u kontratužbi. A kakve mi šupke partizane i veleizdajnike imamo na vlasti, naravno da ta tužba neće dobro proći, ona bi i s pravim ljudima bila pod upitnikom, a kamoli ne s ovima koji nam sada sjede po svim važnim institucijama.

caporegime
21-02-2012, 13:52
Muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić potvrdio je kako ima informacije da se na njega sprema atentat te je upozorio kako bi takav čin trajno destabilizirao Srbiju i ujedno ukinuo njen suverenitet na području Sandžaka.

"Ja sam ozbiljno shvatio informacije da je moja sigurnost ugrožena i ako mi se išta dogodi odgovorni će biti Boris Tadić, Rasim Ljajić i Sulejman Ugljanin", izjavio je Zukorlić u intervjuu kojega je u utorak objavio sarajevski "Dnevni avaz".

Na taj je način Zukorlić, koji otvoreno zagovara što veću autonomiju Sandžaka, neizravno sugerirao kako iza priprema za navodni atentat stoji sam srbijanski državni vrh, ali i one bošnjačke političke opcije iz Sandžaka koje zagovaraju bližu suradnju s Beogradom te podupiru Islamsku zajednicu Srbije, kojoj je na čelu Adem Zilkić.

Zukorlić je pak na čelu one struje među sandžačkim muslimanima koji se smatraju prije svega Bošnjacima i oslanjaju se na potporu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i njezina poglavara Mustafe Cerića.

Potpredsjednik Socijaldemokratske partije Srbije Rasim Ljajić, koji je ujedno ministar rada i socijalne politike u srbijanskoj vladi, optužuje Zukorlića da vjeru koristi za osobne političke ambicije te da stoga i potiče dvovlašće među muslimanima u Srbiji.

"Njega zanima osvajanje gole političke vlasti u Sandžaku i ništa više od toga", izjavio je Ljajić lokalnim medijima.

Zukorlić, međutim, tvrdi kako su informacije o pripremama atentata na njega vjerodostojne te kako ih je prikupila srbijanska sigurnosna služba BIA.

"Takav bi događaj (atentat) zasigurno presudio prisutnosti suvereniteta Srbije u Sandžaku, a konkretno i koraku svakog državnog činovnika na ovaj prostor", izjavio je Zukorlić zaprijetivši tako općom pobunom sandžačkih Bošnjaka.

muftija opet nešto kuha. ili je u pravu?

mardar
21-02-2012, 14:05
muftija opet nešto kuha. ili je u pravu?

Ma Capo ovo izjavljuje od kada je iz mejtefa izašao.Još se sjećam ,samo nemam taj komentar jer nema stare arhive na Bljesku kada je izjavljivao da pripaze Srbi jer kada gori kuća ne gori samo jedan kat već čitava .E pa morao bi se toga i u Bosni držati kada potpaljuje vatru.A zna potpaljivati .Baš on i Cerić.

Non serviam
21-02-2012, 16:46
Meni je bas do jaja cela ta situacija sa Zukorlicem. On sere li sere, a niko ga ne jebe 2%. :rofl
Kao mali luzer, kojeg niko ne zarezuje u razredu, ma koliko se trudio.
Samo tako da se nastavi, i mirna Bosna (pun intended :D )

NorthStand
23-02-2012, 03:00
Zukorlić će jednog dana proglasit nezavisnu državu sandžak, živo me zanima dal će vam onda biti smiješan? :D

A tek kad Čanak odluči vojvodinu da cepa, auuuuuu bato bit će dermek. :rofl

Non serviam
25-02-2012, 18:12
Te tvoje zelje su plod tvoje mrznje, ali su i ostace samo puste zelje i nista vise, jer i u Sandzaku i u Vojvodini su Srbi vecina (negde ubedljiva, negde ne), nisu na 20%.

Dream on, kompa :cool:

mardar
25-02-2012, 18:44
Te tvoje zelje su plod tvoje mrznje, ali su i ostace samo puste zelje i nista vise, jer i u Sandzaku i u Vojvodini su Srbi vecina (negde ubedljiva, negde ne), nisu na 20%.

Čim se iznese stav koju se vama ne dopada o bilo čemu vi Srbi vadite argument spreman "mržnja ".I to mržnja prvenstveno Hrvata spram Srba .A imate li prikladan naziv za sve ono što ste činili Hrvatima oduvijek?Kako to nazivate.Ma jebe se nekog za vas i Kosovo i kao ćete proći dolje .Kako ste posijali u svome odnosu prema Albancima .Evo reci mi ti sada zašto bi ja kao Hrvat bio protiv Albanaca i Kosova .Nikada Albanci nisu vršili nasilje nad mojim narodom.Nikada Albanci nisu palili domove i Crkve.Nikada Albanci nisi htjeli Veliku Albaniju na tlu Hrvatske a vi jeste.

Mohu još toga koliko hoćeš povijesno kako god joćeš.E sada mi reci što tebe ovdje vrijeđa da kažeš da te mrzim.Jednostavno ha podržavam Kosovo republiku iz gore navedenih razloga.Daj mi ti jedan argument zašzo bi trebao podržavati vas.A na Kosovu sam bio 1981.I tada san vidio da im treba dati za pravo.I tada .Mohu ti obdje danima posati zašto sam bio ali i zašto im dajem za pravo.A ti malo prelistaj ili prosurfaj i čitaj što se tada događalo.Eto hrpe argumenata mojih zašto sam za Kosovo republiku.

I još nešto samo je dobra volja Hrvata da pojašnjavaju zašto priznaju Kosovo.A vi se možete na glavu posaditi pojašnjavajući da bi trebalo biti vaše.Ne treba pripasti Albancima.

Slobodno vi kojima ne odgovaraju stavovi ovdje potražite portal.

Non serviam
25-02-2012, 19:03
Ovaj...jel tvoj nick mardar ili NorthStand? Ko se tebi uopste obraca? Da li sam TEBE citirao?

Ja sam njemu odgovorio tako, jer je to tacno. Lik puca od mrznje, sto se iz njegovih postova vidi. Stoga sam rekao sta sam rekao.

A naveo sam i ARGUMENTE zasto je to samo san (o Sandzaku i Vojvodini). Citaj

Siptari nisu poceli da teze drzavi otkad ih je Leka jebao dole, vec pre, informisi se malo o povijesti.
Sto se argumenata tice, mogu samo reci da, ako bi se gledalo po onoj 'cije je stado, njegova je i livada', pola drzava ne bi ni postojalo u danasnjem obliku, a uz to bi nastajale i nove.

caporegime
25-02-2012, 19:59
pa dobro......ovdje smo manje više da opipamo puls.....da steknemo neku predodžbu iz prve ruke kako i po kojim kriterijima razmišlja druga strana.
uglavnom , po mome mišljenju zbivanja u bivšoj jugi nisu još završena.
možda ne dođe do neke korjenitije promjene u rezultatima ali to ne znači da pokušaji, nadanja ili djelovganja nisu moguća.
ono što srbi očito ne shvaćaju je da su kao nikad do sada postali umjereni i da se trude što manje talasati.
kosovo je praktički palo bez borbe, misleći na odvijanja poslije priznanja a i crna gora je otišla svojim putem.
u zemlji u kojoj srba ima 30% da nije pokušan ni trag od onoga što su srbi tako revnosno i temeljito izvodili skoro svuda u obliku kojekakvih sao ovo ono.
ne treba čuditi niti zanemariti činjenicu ni da su muslimani u sandžaku tek opipavali pul. srbija se ponaša izuzetno odmjereno bez žćelje za podgrijavanje msituacoije.
dakle, kad se čovjek sjeti nekadašnjih batina po kosovu pa nakon toga pokušaj stvaranja velike srbije u ratu, ne može da se ne upita jesu li to oni srbi od prije svega pa r desetljeća.
hoće li muslimani pokušavati grickat do kraja ili će donijeti zaključak o realnosti i mogućnosti svojih želja na način na koji otprilike stvari eleboriraju naši forumski srbi, vidjet ćemo.

Non serviam
25-02-2012, 20:16
Kako mislis 'palo bez borbe'? Koje crne borbe? Iza Kosova stoji Amerika i masa drugih.

Sto se nezavisnosti CG tice, moras imati na umu da je to bilo 'ocekivano', jer je sve vise pocela da slabi ta posleratna Jugoslavija (u jednom trenutku, secam se, mi smo furali dinar a oni nemacku marku), da bi se preko labave konfederacije doslo do konacnog razdvajanja. Ono sto ja mogu da kazem da, za razliku od rata u Bosni i ovoga sad sa Kosovom, kad je bilo to sa CG ja nisam cuo niti jednu cak ni extremisticku struju da zagovara ikakve oruzane akcije. Znaci, ne cak ni neki ono extreman extrem da izjavi. Ovde su ljudi bili u fazonu 'neka idu, ko ih jebe'. Dole u CG su bile te tenzije medju njima tamo, ali opet nista nasilno.

Ono sto ja mogu da kazem, posto imam rodbinu u CG, je, da su me jos kao klinca neki stariji dole (isao sam vrlo cesto na razne raspuste) zajebavali da ce mi trebati pasos itd. Meni je krivo sto su otisli, mislim da smo isti narod. Istorija nam je isprepletana, zajedno smo se borili mnogo puta rame uz rame, ali jebiga, to je zivot.

mardar
25-02-2012, 20:28
Ovaj...jel tvoj nick mardar ili NorthStand? Ko se tebi uopste obraca? Da li sam TEBE citirao?

Ja sam njemu odgovorio tako, jer je to tacno. Lik puca od mrznje, sto se iz njegovih postova vidi. Stoga sam rekao sta sam rekao.

A naveo sam i ARGUMENTE zasto je to samo san (o Sandzaku i Vojvodini). Citaj

Siptari nisu poceli da teze drzavi otkad ih je Leka jebao dole, vec pre, informisi se malo o povijesti.
Sto se argumenata tice, mogu samo reci da, ako bi se gledalo po onoj 'cije je stado, njegova je i livada', pola drzava ne bi ni postojalo u danasnjem obliku, a uz to bi nastajale i nove.

Pa je li to vi Srbi mislite određivati ko vam smije replicirati a ko ne.Znam ja na kojemu portalu to možeš provoditi ali ovdje nećeš.Kakav Ranković ja ga spominjao nisam. Ako misliš drzak biti nećeš dugo biti drzak .

Non serviam
25-02-2012, 20:44
Pa da li sam tebi rekao da mrzis Srbe, da li sam rekao SVI Hrvati mrze Srbe? Nisam. Ja nikome ne branim da mi odgovori, ovo je forum, nemoj da mi stavljas reci u usta.

To sam ti rekao jer si implicirao da to mislim za sve Hrvate, sto nije tacno. Vec sam bio vrlo jasan, i znam zasto sam mu to rekao. Njemu. Ne tebi, ne nekom trecem, ali si se ti svejedno nasao pogodjenim, kao da sam tebi to rekao.

Leku sam spomenuo jer se iz tvog spominjanja 'naseg odnosa sa Albancima' da zakljuciti kako je to jedini razlog zasto su zeleli drzavnost, sto nije tacno. Oni tome teze sto godina.

Preti, banuj, radi sta hoces slobodno. Licno mi je i vise nego jasno zasto radis to sto radis.

NorthStand
26-02-2012, 14:12

Ne mrzim ja vas, vi ste meni zapravo dragi, samo što to pokazujem na pomalo čudan način.

Uroš
08-03-2012, 19:46
kosovo je praktički palo bez borbe, misleći na odvijanja poslije priznanja a i crna gora je otišla svojim putem.
u zemlji u kojoj srba ima 30% da nije pokušan ni trag od onoga što su srbi tako revnosno i temeljito izvodili skoro svuda u obliku kojekakvih sao ovo ono.
ne treba čuditi niti zanemariti činjenicu ni da su muslimani u sandžaku tek opipavali pul. srbija se ponaša izuzetno odmjereno bez žćelje za podgrijavanje msituacoije.
dakle, kad se čovjek sjeti nekadašnjih batina po kosovu pa nakon toga pokušaj stvaranja velike srbije u ratu, ne može da se ne upita jesu li to oni srbi od prije svega pa r desetljeća.

Šta si očekivao da Srbi tj. Srbija treba da rade, evo konkretno u Crnoj Gori? Pa najpametnije što se i moglo uraditi je pustiti ih da odu u miru, zarad nekih budućih vremena, zarad nekih novih šansi da ponovo budemo zajedno. Da je tu pala krv, da se poveo neki rat koji bi vodila Srbija, verujem da ta rana nikad ne bi zarasla. Na stranu to što Srbija, nema snage za bilokakav rat, možemo samo da škrgućemo zubima i da budemo povređeni što nam je veći deo Crne Gore okrenuo leđa (pisao sam na drugoj temi o strukturi glasova na referendumu i činjenici da su presudile manjine, ali većina je većina). Na stranu i to što rat Srbija-Crna Gora je i teoretski isključen, previše je tu bliskosti i međusobne povezanosti.

Šta je Srbija mogla po pitanju proglašenja nezavisnosti Kosova 2008.? Šta uopšte može slaba Srbija u situaciji kada je dole stacionirano u tom trenutku 35 hiljada vojnika NATO-a, sa najvećom američkom vojnom bazom u Evropi? Mogla je nešto uraditi po pitanju severa Kosova, ali na to bi se gledalo od strane glavnih sila EU i SAD kao na agresiju na "suvereno i nezavisno Kosovo" i opet bi dobili po ušima, ali ovaj put sa još težim posledicama i verovatno dodatnim kažnjavanjem Srbije u vidu uvođenja neke poluokupacije ostatka teritorije Srbije. Kosovo smo pokušali odbraniti 1999., ratovali smo sa NATO, šta smo više mogli od toga... Da ne pričam sad o glupostima i fatalnim greškama Miloševića i tadašnje srpske politike koje su dovele do toga da uopšte dođemo u tu situaciju da moramo da se bijemo sa najjačim svetskim vojnim savezom.

Srbija je vodila 4 rata i 3 izgubila, to su veliki lomovi za svaku zemlju a kamoli za društvo od 7,1 milion ljudi. Shvati da Srbija 2006. ili 2008. nije Srbija iz 1990. ili 1991., već mnogo, mnogo slabija na svakom polju. Srbija je, pre svega, umorna... Voleo bih da je drugačije, ali nažalost ovo je trenutno stanje.

caporegime
08-03-2012, 20:25
čar povijesti i jest u tome da je prepuna trenutaka kad bi netko pomislio da je protivnik bitno slabiji i umorniji nego što je ikad bio i da je vrijeme za okušat sreću......
na papiru aleksandar makedosnki nije imao šanse kod gaugamele pa je iskoristio trenutak zaigrao sve na jednu kartu i dobio najveću državu dotad u povijesti u ruke.
pokušao je po istom principu r.e.lee kod gettysburga pa ćorak.
probaj se stavit u položaj zukorlića ili sličnih.
zna on da su mu šanse male ali zna i da od svih prilika protivnik nikad nije bio lošijoj poziciji i da vjerojatnoi teško da će ikad više biti.

NorthStand
12-03-2012, 17:09
Ma sumnjam ja da muharemi mogu odcijepit, taj Sandžak i napravit nešto nalik na RS u BiH. Iako ako bi se išlo srpskom logikom, pa i to ne bi bilo nemoguće zar ne? Ja cijelo vrijeme govorim, naravno da ne odobravam etnička odcijepljenja, odnosno da teritorij jedne zemlje se odcijepi zbog toga što su u etničkom smislu došljaci nadvladali domaćine. Ali upravo su Srbi prakticirali tu politiku, i nisu zaslužili niti gram solidarnosti i razumjevanja po pitanju ovih koji sada ekstremistički cijepaju teritorij srbije. I dobro je za sve u regiji, da Srbi na svojoj koži osjete, kako je to kad ti netko otima nešto što je tvoje.

Naravno da nije ugodno, a i jako je zamorno jer umjesto da vodiš brigu o općenitim problemima, moraš se borit za goli opstanak.

I Srbija trenutno je slaba, al je bitno jača od vremena kad je Milošević izgubio rat. I vidi se da se politički utjecaj mjenja u korist srbije, pogotovo nakon silnih sastančenja s pandanom iz Hr Ivom.

Bismarck
16-03-2012, 11:23
Meni je tu komično da se sandžački Muslimani nazivaju - Bošnjaci. Kakve to veze imaju poturčeni Srbi iz Srbije sa Bosnom. Oni malobrojni koje Srbi nakon odlaska Turaka nisu pobili ili prognali u Bosnu. To što Bosanski Muslimani sebe nazivaju Bošnajcima isto nema veze s mozgom , ali ovo sa sandžaklijama Bošnjacima je vic.
I ne vjerujem da će oni išta skuhat tamo, malo ih je a znaju šta ih čeka...

Graničar Jozo
16-03-2012, 12:01
nije vic, to bi onda bilo isto kao da kažeš kakve veze imaju ovi katolici iz BiH sa Hrvatima.

Nisu granice uvijek bile krojene AVNOJ-em

Bismarck
16-03-2012, 15:05
Ma kako isto. Sandžak nikada nije, koliko ja znam bio dio nijedne bosanske države. Nakon odlaska Turaka srbi ko srbi, pobiše i protjeraše islamizirane srbe tj. tj Muslimane u Bosnu. Poopališe im sve džamije, zatrli ih ko da ih nikada tu nije ni bilo. Oni u Sandžaku su ostali i izjašnjavali su se kao Muslimani. Pa je netko u Sarajevu 1993. blebnuo da su bosanski Muslimani Bošnjani, Bošnjaci, po staroj bosanskoj države prije dolaska Turaka, koja nije bila ništa doli jedna od hrvatskih zemalja, a svi su joj kraljevi i banovi bili katolici osim eventualno Stjepana Ostoje koji je možda bio bogumil. Tako da su se sada i ovi na Sandžaku, zbog iste vjere kao i tzv. Bošnjaci iz Bosne, deklarirali kao Bošnjaci. Naši Hrvati iz Hercegbosne su potomci Hrvata koji su ostali tu nakon turske okupacije a nisu primili islam i uspjeli očuvati svoj identitet 400 godina turskog zuluma.
Druga je stvar što do. 19 stoljeća nije bilo nacionalnog identiteta nigdje u Europi pa ga nije moglo biti ni ovdje. Ali Bosna je stara hrvatska zemlja, što se može lako dokazati po imenima kraljeva, jeziku , vjeri. Kao što je bila Dalmacija ili Slavonija. Jbg, dooše Turci sve ispremješaše i sjebaše i sada imamo to što imamo.

Inkvizitor
16-03-2012, 17:43
Oni imaju taj princip da su svi muslimani koji govore slavenskim jezikom na Balkanu Bošnjaci.

naravno da je smiješno da su muslimani iz Srbije ti tzv. Bošnjaci

NorthStand
19-03-2012, 03:16
Ma kako isto. Sandžak nikada nije, koliko ja znam bio dio nijedne bosanske države. Nakon odlaska Turaka srbi ko srbi, pobiše i protjeraše islamizirane srbe tj. tj Muslimane u Bosnu. Poopališe im sve džamije, zatrli ih ko da ih nikada tu nije ni bilo. Oni u Sandžaku su ostali i izjašnjavali su se kao Muslimani. Pa je netko u Sarajevu 1993. blebnuo da su bosanski Muslimani Bošnjani, Bošnjaci, po staroj bosanskoj države prije dolaska Turaka, koja nije bila ništa doli jedna od hrvatskih zemalja, a svi su joj kraljevi i banovi bili katolici osim eventualno Stjepana Ostoje koji je možda bio bogumil. Tako da su se sada i ovi na Sandžaku, zbog iste vjere kao i tzv. Bošnjaci iz Bosne, deklarirali kao Bošnjaci. Naši Hrvati iz Hercegbosne su potomci Hrvata koji su ostali tu nakon turske okupacije a nisu primili islam i uspjeli očuvati svoj identitet 400 godina turskog zuluma.
Druga je stvar što do. 19 stoljeća nije bilo nacionalnog identiteta nigdje u Europi pa ga nije moglo biti ni ovdje. Ali Bosna je stara hrvatska zemlja, što se može lako dokazati po imenima kraljeva, jeziku , vjeri. Kao što je bila Dalmacija ili Slavonija. Jbg, dooše Turci sve ispremješaše i sjebaše i sada imamo to što imamo.

Tako je, za mene če uvije povijesne granice bit na drini. A to je drugi par rukava, što smo spletom okolnosti ostali bez Bosne, to jest teritorija BiH. Turci su ovdje napravili veliko sranje, da nije bilo njih, i danas bi uvjeren sam naše granice bile na drini.

Što se tiče same teme, nemam pojma šta su ovi muslimani iz srbije, al deklariraju se kao "Bošnjaci" samo treba reć da su i Bošnjaci izmišljena nacija, mislim sory njima ali izmišljena su nacija. Deklarirat ko Bošnjaci su se počeli tokom druge jugoslavije, a prije toga cijelo vrijeme su tražili svoj identitet, pa su neki bili Hrvati muslimanske vjere, a neki Srbi muslimanske vjere, kao npr Lepa Brena koja je zapravo ta "bošnjakinja" al je 1990ih srbovala na veliko. Sve su to izgubljeni ljudi, ta BiH mogu misli koliko je zapravo hrvata među tim "bošnjacima" strah me i pomislit, koliki broj ljudi su nam turci poislamizirali al svakako da nije grijeh samo od turaka, jer ako su Hrvati iz hercegovine pod cijenu progona i maltretiranja svejedno zadržali svoj kulturni identitet očito je da je ovdje riječ o ljudima kojima nacionalna pripadnost znači koliko i guz papir. Takve definivno ne treba žalit previše, ljude koji su se uspjeli odmetnut od vlastite vjere i nacije zbog neplaćanja harača i turskog maltretiranja, pa prije bi u grobu završio nego se odreko svoje vjere i nacije. Ne znam kako je neko mogo na to samo pomislit, a kamoli i napravit. Ah čuda, svega ima na ovome svijetu, kažem treba sad gledat da ovi Hrvati koji su u BiH ne budu odnarođeni i vjerski asimilirani.

NorthStand
19-03-2012, 03:21
Meni je tu komično da se sandžački Muslimani nazivaju - Bošnjaci. Kakve to veze imaju poturčeni Srbi iz Srbije sa Bosnom. Oni malobrojni koje Srbi nakon odlaska Turaka nisu pobili ili prognali u Bosnu. To što Bosanski Muslimani sebe nazivaju Bošnajcima isto nema veze s mozgom , ali ovo sa sandžaklijama Bošnjacima je vic.
I ne vjerujem da će oni išta skuhat tamo, malo ih je a znaju šta ih čeka...

Ne da ih je malo, nego Srbi kad krenu ima da ih nema. Čudim se da ih nisu riješili 1990ih, kako je moguće da Mladić ordiniro po Srebrenici a nije s srpske strane drine? Jel moguće da su Srbi takav previd napravili, pa počistili ove s BiH strane a ove u vlastitom dvorištu pustili neometane? Čudno mi je to sve, Srbi su tu gadan propust napravili, i sad će im se ovi kurčit kad god dođu u taj Sandžak. Ko što bi se nama kurčili Srbi, da su ostali u Kninu u onom broju u kojem su bili. Opet bi nam čeke radili, kao i nekad kad se išlo na derbi u split. Samo nam to treba, srećom Oluja je svoje napravila, zato me čudi da ovi nisu imali neku svoju oluju po pitanju bošnjaka i albanaca, a sami su si krivi, ove su pustili a napali su nas i bošnjake u BiH. Ko im kriv, što su imali preveliki planove, nego oni sami. ;)

Uroš
20-03-2012, 18:52
NorthStand, naivno gledaš na stvari ili si jednostavno neupućen. Kakav Ratko Mladić u Sandžaku, kojim povodom?!

Ne radi se ni o kakvom previdu, jednostavno Bošnjaci Sandžaka su tokom 1990ih vrlo lojalni građani Srbije, tamo nije bilo nikakvih problema pa ni potrebe za bilo kakvim intervenisanjem ne vojske nego ni policije. Dok im se kojih 30-40km istočnije crvenela Drina od krvi njihovih sunarodnika, oni nisu organizovali ni jedan jedini protest a kamoli šta više.

To što su sandžački muslimani tu gde jesu je splet istorijskih okolnosti. Srbija je Rašku povratila tek u drugom talasu širenja, posle balkanskih ratova - ove godine se navršava 100 godina od kad je taj deo Srbije oslobođen. Da se to desilo nekih 40 godina ranije, u tom tzv. prvom talasu teritorijalnog širenja Srbije (posle Berlinskog kongresa 1878.) verovatno bi ti nekadašnji muslimani (sadašnji Bošnjaci, je li) doživeli sudbinu Albanaca iz Toplice koji su redom proterani ili muslimana/Turaka koji su još ranije (1830ih i 1840ih) bili proterani sa teritorije Kneževine Srbije koja je obuhvatala granice nekadašnjeg Beogradskog pašaluka.

Početkom XX veka, u sve međunarodne ugovore i konvencije je počela da se uvodi praksa zaštite "ugroženog stanovništva" po kom su zemlje koje su polagale istorijsko pravo na neku teritoriju kako bi legitimizovale to svoje pravo morale da se obavežu na poštovanje etničkog prava - u suprotnom velike sile-potpisnice bi odbijale da legitimišu takve akcije. U stvari, baš mirovni sporazum kojim su okončani balkanski ratovi je bio prvi evropski ugovor koji je sadržao odredbu o zaštiti ugroženog stanovništva (u ovom slučaju "turskog" kako je navedeno) - na tome je recimo insistitrala najviše Austro-Ugarska, naravno iz svojih interesa. Tako je Srbija morala da se obaveže na zaštitu "turskog i svog muslimanskog stanovništva na teritorijama nekadašnjeg Novopazarskom sandžaka i Kosovkog vilajeta". Bugarska se isto morala obavezati na zaštitu turskog stanovništva (što je uključivalo i Pomake u Rodopima, njihovu verziju muslimana u Raškoj).

Sad, vrlo lako je moguće da bi i ta klauzula u mirovnom ugovoru ostala mrtvo slovo na papiru (tim pre što je institut zaštite tzv. manjinskih prava tada bio tek u samom začetku), i da bi Srbija preduzela neke akcije. Sledeće godine je izbio I svetski rat, posle je došlo stvaranje Jugoslavije, gde je bilo mnogo većih etničkih problema od šačice muslimanskog stanovništva u Raškoj pa je to pitanje ostavljeno po strani. Bilo se aktuelizovalo neposredno pred II svetski rat kad se radilo na potpisivanju konvencije s Turskom o faktičkom preseljenju muslimanskog stanovništva iz Raške i preostalog turskog stanovništva (uglavnom s Kosova) u Tursku gde bi im ovi obezbedili besplatnu zemlju i posede. Ali, usledio je II svetski rat, posle komunistička Jugoslavija, tako da su muslimani volšebno ipak opstali na tom prostoru.

Inkvizitor
20-03-2012, 18:55
Milošević je igrao ulogu mirotvorca pa nije htio u Srbiji nemire dok harači po Hrvatskoj i Bosni.

U to vrijeme 91-ve 95-ta nema većih nemira ni na Kosovu a kamoli na Sandžaku

A muslimanima Sandžaka je poslana jasna poruka onim pokoljem na pruzi u Sjeverinu..kad su na malom teritoriju koji prolazi kroz Bih izvađeni iz vlaka, pa mučeni i ubijeni.

Uroš
20-03-2012, 19:01
Milošević je igrao ulogu mirotvorca pa nije htio u Srbiji nemire dok harači po Hrvatskoj i Bosni.

U to vrijeme 91-ve 95-ta nema većih nemira ni na Kosovu a kamoli na Sandžaku

Da bi "pravio nemire", moraš zauzvrat imati neki povod. Muslimani/Bošnjaci ga jednostavno nisu davali, bili su mirni i lojalni građani Srbije.

NorthStand
20-03-2012, 20:29
Ali Uroše, pa i mi smo bili mirni, šta vam mi zgriješišmo da nas onako mučki napaste? :rofl

Bilo kako bilo, sve je to "ostavština turaka", to je i zadnjim budalama jasno. Turci su puno sranja napravili, baš na ovom zapadnom balkanu, islamiziranjem lokalnog stanovništva, što srba što hrvata što albanaca, tako da nije ni čudo da su međuetničke napetosti uvijek na visokoj razini. Barem kad je ovo naše područje u pitanju, al ipak sam mišljenja da se stvari smiruju i da će u budućnosti neki ratovi bit nemogući ako ih ne povedu velike sile svijeta, kao i obično. Za neke sukobe šireg razmjera, mišljenja sam da mora doć do globalnog sukoba, a takav se neće dogodit skoro.

farcry
26-01-2013, 00:53
Vidim da se ovde povela tema o muslimanima, kad bi me neko sutra pitao da li bi stao na stranu muslimana ili hrvata otvoreno bih odgovorio na stranu hrvata,jer se ovde radi o pitanju opstanka Evrope.Turci su na ovim prostorima napravili haos, greska je bila Milosa Obrenovica sto nije proterao te sandzaklijske muslimane i arnaute sa kosova a da je ocistio resto Srbije jeste, ja se secam kada mi je jedan starosedeoc deda u mestu gde zivim pokazao gde se nalazila dzamija koja je bila unistena posle proterivanja turaka.
U Raskoj oblasti zivi 140.000 muslimana i oni iz sve duse mrze republiku Srbiju , klicu tamo po stadionima alah uekber , hasim taci...nedavno su im dolazila braca iz istanbula ali malo ih je zezao jezik nikako da se sporazumeju, najbolje bi bilo da odu u tu Tursku ako je toliko vole sta ce ovde beda, sitorinja, tamo je standard lepo se zivi evo i turske serije su postale popularne mozda nauce jezik.

farcry
26-01-2013, 15:15
http://www.mondo.rs/s275633/Info/ex-YU/Zukorlic-_Bosnjaci_su_suvlasnici_Crne_Gore.html