PDA

Pogledaj Full Version : Regija i interesi velikih sila

caporegime
30-11-2010, 17:43
http://www.vecernji.hr/vijesti/afera-wikileaks-rh-uvucena-medunarodni-spijunski-rat-clanak-221917

svjedoci smo da u uvriježenim političkim krugovima vlada stav da više nismo zaniljivi velikim silama i da se na ovaj prostor tek tu i tamo bacio oko.
ja ipak mislim da je prostor bivše juge kao spoj istoka i zapada te brana ruskom izlazu na otvoreno more itekako strateški bitan prostor.
zašto onda stav da su oči međunarodne zajednice daleko od ovog prostora.
naivnost? ili taktički potez velikih sila koje su uvjerile lokalnu političku vrhušku/e da cijeli prostor ex-yu i okolo i nije zanimljiv?
naime, ukoliko od nekoga želim nešto vrijedno, da bi to dobio pokušazt ću ga uvjeriti da je to što ima zapravo bezvrijedno i nezanimljivo.
dam li do znanja da želim nešto i da to smatram jako vrijednim u očima dosadašnjeg držatelja to što drži će naglo porasti a s tim i njegova volja ili da to brani ili da ga ne da za malu cijenu.
uvjeravaju li nas međunarodne sile da smo bezvrijedni i nezanimljivi upravo zato da bi se lakše pozicionirali ili je to tek naša fikcija?

crni bombarder
01-12-2010, 13:11
Ma kakvi da nismo zanimljivi, da vidis novog americkog veleposlanstva u Sarajevu, ko se sjeca Marsalke, pola tog prostora su uzeli kauboji.

Ogromno zdanje. Ko Pentagon :D

caporegime
01-12-2010, 14:11
nešto sllično sam i ja tvrdio nakon što se izgradila američka ambasada u buzinu.
pravo konspirativno skovište.

Graničar Jozo
09-12-2010, 14:02
čini mi se da se danas nakon što je pala zavjesa više ne ide džonom već u fino. treba pratiti NGO, tj nevladine organizacije i njihove izvore financiranja.

iako strateški gledano (NATO) bitan je prostor kuda idu naftovodi i općenito energija. prestao sam pratiti ove zavrzlame oko naftovoda. turska se nešto uzjogunila pa ćemo vidit šta to nosi sa sobom.

Hrvoje
13-12-2010, 22:18
zasto bi bili "njiman" zanimljivi?

iskreno, sta to mi imamo? licku magistralu? kamen krs i maslinaaaaa
dajte ljudi, ameri su u bosni zbog muslimana a glavni saveznik za cili balkan in je Kosovo. Kontroliraju dotok heroina iz Afganistana a odma su u blizini grske, srbije, turske, bugarske....