PDA

Pogledaj Full Version : Obrana Kupresa 1942

Inkvizitor
28-01-2012, 23:07
mali osvrt na legendarnu bitku koja se odigrala listopada 1942-ge.

Poslije poraza u Srbiji i istočnoj Bosni ostaci partizanskih jedinica zajedno sa novoformiranim proleterskim brigadama..obavljaju poznati marš..koji je u poivijesti ostao zapamćen kao "pohod proleterskih brigada u zapadnu Bosnu".

partizani ruše prugu Sarajevo Mostar..zauzimaju nakraće ili duže vrijeme Konjic, G Vakuf, Prozor, Livno, Duvno.

Dva mjesta koja se uspijevaju obranit su Bugojno i Kupres.

Kupres je napadan u dva navrata sa skoro svim najjačim partizanskim snagama. Pogotovo je bio jak drugi napad za koji je iz Bosanske krajine dovedena tada najjača partizanska jedinica, prva krajiška brigada ali se obadva napada završavaju totalnim fijaskom partizanske vojske.

Kupres brani jedna bojna Crne legije i kupreška milicija. Obranom zapovjeda pukovnik Franjo Šimić.

Inkvizitor
28-01-2012, 23:12
Blažo Lompar ratni kroničar crnogorskih brigada

..Mi i krajišnici smo zauzeli čitav grad, osim nekoliko kamenih i tvrdih zgrada, među kojim i silos, koji je branila jedna ustaška bojna. Naš napad je bio snažan, on je pokolebao i razjedinio neprijateljsku obranu, ali nijesmo uspjeli da je do kraja slomimo. Izvršili smo bezbroj juriša na razne strane grada, utrošili svu municiju koju smo sa sobom donijeli ili oteli od neprijatelja, izbacili sve ručne bombe ali utvrđeni grad nijesmo mogli zauzeti. Žestina borbi se nije smanjila skoro cijele noći. Zbog vrlo jake vatre, u kojoj su se određenije čule samo eksplozije granata i ručnih bombi, zbog lupe bornih kola, koja je neprijatelj upotrebio u borbi, sulude ustaške vriske i leleka žena i djece, što se odbijalo o Stožer i druga okolna brda, Kupres je ove stravične noći izgledao kao neki ogromni ponor u kome se sve lomi i huči. Ujutro, kad smo napuštali položaje, slika je bila još jezivija, jer je Kupres bio obavijen u dim od baruta, popaljenih kuća i prašine, ulica izrovanih i pokrivenih ustaškim leševima u crnim uniformama. Nas je obuzimala neodoljiva želja da ga poslije svega toga zapalimo, ali nam je bilo izričito zabranjeno da išta palimo.

Josif Strunjoš politički komesar 2 bataljuna 3-sandžačke brigade

Žešće i krvavije vatre nisam doživio u toku celog rata. Bilo je kriza, poraza, odstupanja, bežanja. Ali onakve strave i pakla kao pred Kupresom nikad nije bilo. Čak ni u tragičnim danima na Sutjesci. Naročito u onim časovima kad smo izbili pred ustaške rovove bio je pravi pakao... Sve je oko nas gorelo i sevalo kao u nekom paklenom požaru. Neviđena strava i jeza za nahrabrije. Kad se počela ukazivati zora moralo se misliti na povlačenje...Trebalo je odstupiti i izdržati vatru. Odstupalo se kroz žita, preko ravnog polja. Najprije se samo puzilo. A to je bilo užasno teško. Mnogi su borci bacali rančeve i šinjele. I ostajali samo s oružjem. U želji da pređu to dugačko, nesrećno, jezivo kupreško polje i da se iz njega izvuku...

Izvješće stožera 4-te crnogorske brigade upućene Vrhovnom štabu

Psihološki naši momci se slabo osjećaju na ovom terenu i želja je sviju, iako mi ne damo toj želji da dođe do izražaja, da se povuku s ovog terena, te i da se odvoje od Kupresa. To je logično, kada se uzme u obzir karakter i mentalitet Crnogoraca, kojima pred očima stalno stoje njihovi skoro najbolji drugovi koje su izgubili kod Kupresa.

Naše je mišljenje da bi našu Brigadu trebalo prebaciti sa ovog terena, dati joj neki lakši zadatak gdje bi imala uspjeha, jer svakako četiri neuspješne operacije imale su ipak, i pored našeg političkog rada, izvjesnih posljedica na oduševljenje naših boraca.

Inkvizitor
28-01-2012, 23:16
Sreten Žujović kasnije okrivljen za neuspjeh kod Kupresa u izvještaju Vrhovnom štabu..

Ni novi napad na Kupres nije uspio. Pet puta smo ga napadali. Grad leži usred ravnog polja, a sve su kuće od kamena-utvrđene. Pravilno treba osmotriti ovu bitku. Tu je neprijatelj skupio sve svoje najbolje snage iz čitave Bosne i pokušao da se probije ka Duvnu i Livnu. Mi smo ga suzbili i stalnim napadima na Kupres, prikovali smo te njegove snage, tako da nije mogao da vrši ofanzivu na drugom mestu. U Kupresu su Pavelićeve najodabranije snage. Bore se na život i smrt. Idu stojeći i pucaju iz puško-mitraljeza..Ako padne Kupres, onda partizani mogu da sednu u voz i pravo u Zagreb-rekao je jedan zarobljeni ustaša. Nije mnogo preterao. Ako uništimo Francetićevu "Crnu legiju" pola posla je gotovo s Pavelićevom vojskom

NorthStand
29-01-2012, 01:32
Inkvi, jesi gledo na HRT-u emisiju, kad je onaj četnik iz Banja Luke za neku njemačku ili austrijsku televiziju, napravio izvještaj o tome kako se on borio protiv "zlo sela" pokraj kupresa. haha pišo sam od smijeha, on napada kupres i hrvate, i priča o zlim selima. Pa to samo Srbi mogu izrežirat, takvu priču! Inače, on je neki daljnji potomak Gavrila Principa, emisija je bila baš o njemu i toj njegovoj rodbini koja se ponosi s njime, i onime što je on napravio kad je roknuo Ferdinanda. Sve u svemu, podsijetila me ova tvoja tema, na tu emisiju o zlim selima, moš mislit kako su ta sela bila zločesta 1941, kad su 1991 bila na tako lošem glasu.

Inkvizitor
29-01-2012, 11:33
Nisam gledao tu emisiju. Imaš link.

Inače kod Kupresa ima selo Zloselo. Hrvatsko. Najveće selo u kupreškoj općini. U ovom ratu nijedna kuća nije ostala čitava.

NorthStand
30-01-2012, 04:33
Onda je on na to govorio, a jebiga ne znam kako se emisija zove, pa ne znam ni postavit link. Al bila je na HRT-u sto posto, neki austrijanac ili švabo snimali, pa govore na njemačkom uglavnom i onda kad njega nešto pitaju on na srpski pričo i tako. Uglavnom, ta zlosela je spomenuo u negativnom kontekstu, samo ne znam zašto ako zna da su ih snage VRSrpske dobrano uništila. Očito, srpska posla.

Rodica
30-01-2012, 09:57
zanimljiv presjek događanja, onako, kronološki, ima na wikipedii
http://hr.wikipedia.org/wiki/Bitka_za_Kupres_1942.
čudi me da komunističko-partizansko-četnička bratija nije do sad iskasapila ovaj tekst.
tko zna uređivati wiki poveznice koje nedostaju ovom tekstu, bilo bi dobro da ih postavi kako bi se tekst linkao sa više wiki stranica.

Inkvizitor
30-01-2012, 10:48
Obrambeni plan Kupresa sačinio je belogardejac, ukrajinski časnik Vselovod Trubecki Bradica a obranom je zapovjedao pukovnik Franjo Šimić. Vrlo sposoban časnik, bivši kraljevski oficir, službovao u kraljevskoj gardi, poslije ubijen u Mostaru u atentatu tzv ustaških rasova.

Puno je teži bio drugi napad kad je dovedena 1. krajiška tada najjača partizanska postrojba kojoj je nakon neuspješnog 1-og napada naređeno da usiljenim maršom krene ka Kupresu.

Partizani su u drugom napadu prodrjeli u Kupres i zauzeli dosta zgrada. Najveći uspjeh napravila je 4-ta crnogorska brigada, dijelovi njezine 2-ge i 4-te čete. Što se kasnije pokazalo kobnim jer su ostali odsječeni u gradiću i svi izginuli. 4-ta crnogorska je u drugom napadu imala 64 poginula borca među njima i zamjenika zapovjednika brigade Špiru Mugošu.

Poslije nje najveće gubitke je imala 1-krajiška kojoj su poginuli komandant Simo Šolaja i njegov zamjenik Dušan Metlić. Šolaja je bio organizator partizanskog ustanka i najznačajnija partizanska ličnost zapadne Bosne.

Nakon te bitke u Crnoj Gori počela se koristiti uzrečica..Dabogda na Kupresu ne bio

caporegime
30-01-2012, 12:24
u napadu su korištene tada najbolje partizanske jedinice i nisu postigli ništa.
obzirom na nikakve prometnice, na nedostatak prijevoznih sredstava i slabe posade u okolnim mjestima, uspjeh obrane je još veći.
u to vrijeme ta područja su bila udaljena i zabita ko da danas povučemo paralelu s afganistanskih pripizdinama (nek se nitko ne naljuti)

Inkvizitor
30-01-2012, 13:23
mislim da je jedna nepotpuna bojna Crne Legije na potezu Kupres-Duvno vodila bitku sa par partizanskih brigada. Partizanski kroničari to navode kao najveći propust partizana jer su je imali na dlanu. Umjesto da je na otvorenom terenu unište, oni vode sporadične borbe s njom i povlače se u suštini a u 3-oj sandžačkoj brigadi uslijed gubitaka dolazi do dezertiranja.

1. proleterska brigada pred Duvnom uslijed napada satnije ustaša ostavlja brigadnu komoru koju ovi zarobljavaju i to se navode kao sramota na njezinom ratnom putu

NorthStand
30-01-2012, 15:57
A kakve se danas priče pričaju o CLegiji, reko bi čovjek da to sve sami krvoloci bili. Al izgleda, da je upravo ta CLegija, mnogima ostala zapamćena po tome, što je dobrano namučila partizane i četnike. I jedne i druge, nije štedila muka. S time da od četnika nikad nije izgubila, a od partizana mislim jednom ili dvaput, i nikad nije bila potučena ko ovi partizani kod kupresa.

Evo malo, zanimljive kronologije događaja, s time da ovdje vjerojatno još fale neke bitke i podaci. (http://hr.wikipedia.org/wiki/Crna_legija)

Inkvizitor
30-01-2012, 16:57
Poslije bitke kod Kupresa Tito je bio jako ljut na Sretena Žujovića dotadašnjeg prvog do sebe u Vrhovnom štabu.

Žujović više nikad poslije nije dostigao poziciju na koj je bio do Kupresa.

bandira
30-01-2012, 20:59
Odlična knjiga Davor Marijan "Bitka za Kupres 1942"

galija
15-03-2012, 11:31
oj kupreško ravno poljce,što pozoba crnogorce!
Kupres je nakon tih borbi bio potpuno spaljen i porušen a stanovništvo protjerano ili pobijeno.

Inkvizitor
15-03-2012, 11:32
oj kupreško ravno poljce,što pozoba crnogorce!
Kupres je nakon tih borbi bio potpuno spaljen i porušen a stanovništvo protjerano ili pobijeno.

ne tada..Kupres je osvojen tek u prosincu 42-ge mislim.

To je bio kolovoz. Tada su se obranili.

galija
15-03-2012, 11:38
ne tada..Kupres je osvojen tek u prosincu 42-ge mislim.

To je bio kolovoz. Tada su se obranili.

mislim da je osvojen(poražen) tek u 43-oj ali nsam baš sigurna za mjesec.Za stradanja i borbe sam mislila na konačan ishod

Inkvizitor
15-03-2012, 11:40
mislim da je osvojen(poražen) tek u 43-oj ali nsam baš sigurna za mjesec.Za stradanja i borbe sam mislila na konačan ishod

Moguće i u 43-oj. Tada je Kupres po naredbi Vrhovnog štaba i smaog Tita spaljen do temelja a stanovništvo raseljeno.

To je bila osveta zbog gubitaka proleterskih brigada.

tek 50-tih je mislim dozvoljen povratak u Kupres..

galija
15-03-2012, 11:50
Kupres stvarno ima nevjerojatnu povijest,svakako zaslužuje poštovanje.

patriot
15-03-2012, 12:09
Kupres je pao u 10 mjesecu 1943..cak i nakon pada jajca,jos je jednom odbijeno zauzimanje kupresa,krajem 1942..ukupno je bilo 4 ofanzive na kupres i tek je zadnja uspjela..
gubitci partizana su smijesno mali prema njihovim izvorima..dam se kladiti da su bili 3-4 puta veci..

Inkvizitor
15-03-2012, 12:12
Kupres je pao u 10 mjesecu 1943..cak i nakon pada jajca,jos je jednom odbijeno zauzimanje kupresa,krajem 1942..ukupno je bilo 4 ofanzive na kupres i tek je zadnja uspjela..
gubitci partizana su smijesno mali prema njihovim izvorima..dam se kladiti da su bili 3-4 puta veci..

Davor Marijan je to obradio..mislim realno..a sad.

najveći partizanski gubici su bili u drugom napadu na Kupres..oko 100 mrtvih od toga većina u 4-oj crnogorskoj. To je za ondašnje prilike bilo puno. Mislim da je to realno..i mi smo pumpali malo mit.

patriot
15-03-2012, 12:14
oni kazu oko 300 mrtvih partizana u svim napadima..to mi je malo za one prilike i 4 onakva napada..?

Inkvizitor
15-03-2012, 12:21
oni kazu oko 300 mrtvih partizana u svim napadima..to mi je malo za one prilike i 4 onakva napada..?

gdje oni to kažu..pa dva napada su bila demonstrativna..nisu se ni usudili napast..samo su dva bila ozbilna..oba u 8 mjesecu i tu ima jedva 120-130 mrtvih.

al ako se zbroje sve bitke u području Kupresa..npr pohod Crne legije od Kupresa prema TG gdje je bilo borbi i poginulih..npr na Suhovrhu iznad Šujice kad je 1-va proleterska imala gubitke..pa 3 sandžačka u borbama oko Šujice i Malovana..pa pohod legije na Blagaj..možda se broj popenje do 200 ali sumnjam da je bilo više

patriot
15-03-2012, 12:28
po nekim njihovim podacima koje citao ranije,oko 330 mrtvih je uvijek bila brojka..to su dva napada iz 42..ali onaj zadnji je isto bio udarni..
tko zna..mozda i oni pretjerivali sa brojkama..klasicno pumpanje brojki da bi pokazali kolika zrtva bila

Bismarck
15-03-2012, 14:44
Pokojni did mi je bio na licu mjesta, hrvatski vojnik od 1941-1945, čudom preživio 45-u, pripadnik Crne Legije, direktno nadređeni mu je bio Rafael Boban. Pričao je da je bio u tim bitkama oko Kupresa, sićan se da je govorio da je bilo dosta Muslimana s njim. Baš je Kuprešku bitku spominjao kao najgoru, al da su ih gadno isprebijali. Od njega sam čuo onu "oj kupreško malo poljce, što pozoba crnogorce". Kad smo jednom zajedno gledali na kako HV osvaja područja oko Glamoča i Grahova reka je "Gori ti je did sumal kosti ostavijo"

Šteta da nije više živ, odma bi ga nazva, pa bi bilo uživo javljanje na ovu temu. Ja ga nisam detaljno ispitiva o tome, a i umro je ima deset godina. Al morile su ga te godine, i 50 godina nakon toga znao je reći kad bi bila priča o ratu : Jebi ga rat je rat, ako neš ti njega ubit, on će tebe...

Morro Vlachii
10-07-2012, 20:31
Što je zato nastala posvetnica"spustila se gusta magla iznad Kupresa"?

lukamodric1986
26-10-2012, 01:56
od mog djeda brat je sudjelovao u toj bitci,pričao je da nikad nisu tako potukli nekoga.....samo je rekao da se poslije bitke nije moglo kretati od leševa,cijeli jedan odred crnogorski je pao,prestali su pucati kad ih je ostalo desetak....namjera zapovijednika je bila da se ovih deset vrati nazad i pričaju kako su ih ustaše potukle i ponizile :-)