PDA

Pogledaj Full Version : Akcija Maslenica

caporegime
22-01-2012, 21:16
Jučer se navršava 19 godina od početka akcije.
iako je hv već izvodila oslobađajuće navalne akcije kao što su akcije u zap. slavoniji, miljevačkom platou ili na južnom bojištu, akcija maslenica označava početak munjevitih, kratkih navalnih akcija koje su do kraj rata postale prepoznatljiva metoda djelovanja hv-a.
sama akcija je trajal tek par dana ali su se teške borbe vodile još mjesecima zbog srpskih pokušaja protunapada kojima bi vratili izgubljene položaje.
srećom, to se nije dogodilo.

exx
22-01-2012, 23:06
Vjerojatno,sa vojno-političkog gledišta i najvažnija akcija HV-a jer je spriječeno presjecanje Hrvatske,a nakon akcije i u HV se puno toga počelo mjenjati i vojska je počela izrastati u respektabilnu silu na svim razinama

Inkvizitor
22-01-2012, 23:15
Tu je ustvari slomljena tzv RSK. Bacili su sve što su imali u kontru i nisu napravili skoro ništa. To je bio kraj ostalo je samo završiti posao.

exx
22-01-2012, 23:19
Bome,kako god,slomili su zube sigurno

patriot
25-01-2012, 17:41
Neka mirno pocivaju hr sinovi pali u ovoj akciji,a narocito kobrini sinovi..
Sl.Brod na braniku svoje Hrvatske!

milky way
13-11-2012, 02:35
Neka mirno pocivaju hr sinovi pali u ovoj akciji,a narocito kobrini sinovi..
Sl.Brod na braniku svoje Hrvatske!

http://www.youtube.com/watch?v=LBe_EFg_TFo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=if5GNnvIyzM&playnext=1&list=PL6EEFB33BC376AE1F&feature=results_video

MASLENICA http://broco.blog.hr/

Na prijelazu siječnja u veljaču, 1993. vođene su nadljudske borbe za očuvanje oslobođenog dijela zadarskog zaleđa. U tim borbama, posebno za selo Kašić, pripadnici 3.bojne 3.gardijske brigade, ne žaleći svojih života obranili su Kašić, a time vjerojatno i sam Zadar .
Krajem siječnja l993. za samo tri dana završen je prvi dio akcije "Maslenica" koja je pokazala kako Hrvatska ima snažnu vojsku sposobnu da oslobodi privremeno okupirana područja. U tri dana (22.--25.siječnja) u snažnom naletu hrvatskih redarstvenih snaga i Hrvatske vojske oslobođena je cjelokupna tz."ružičasta zona" zadarskog zaleđa, područje sve do velebitskih visova Velike i Male Bobije,preko Rovanjske, Maslenice, petnaestak zadarskih sela, sve do Babin Duba iznad Sukošana, zadarska zračna luka i Novsko ždrilo. Četnici su doživjeli veliki poraz i bili su u potpunom rasulu: Obrovac je praktično već pao, bio napušten, a govorilo se kako se moglo ići sve do Knina. Odgovarajući na takva pitanja načelnik Glavnog stožera Hrvatske vojske, general zbora Janko Bobetko, svojedobno je odgovorio: - Operaciju smo uspješno izveli u dvije od tri planirane etape, treću nismo ostvarili zbog intervencije iz svijeta,pa čak i ozbiljnih prijetnji...-
Oslobađanjem velikog dijela okupiranog teritorija završen je prvi dio akcije"Maslenica",ali je sada trebalo ostvariti i onaj, ništa manje teži dio: zadržati dostignute crte jer su Srbi u međuvremenu uspjeli prikupiti velike snage i angažirati ih na crti Novigrad - Kašić. Hrvatske snage koje su sudjelovale u uspješnom prodoru bile su iscrpljene trodnevnim borbama i valjalo je angažirati svježe postrojbe koje će moći očuvati dostignuto.Odluka je pala da se na tom dijelu bojišnice rasporede dijelovi 3.gardijske brigade.

Maslenica I ( Kašić 1. veljače 1993.)

Noćas ništa nisam sanjao. Ili sam zaboravio. …Osluškujem klatno sata. Tik-tak,tik-tak tik… Život mi je kraći za svaki njihaj. Ne vidim klatno. Zora još nije probila noć ove veljače 2007. godine. Samo čujem otkucaje izmiješane s još jednim kucanjem. Sve glasnijim. To moje srce lupa. Pritišćem prsa želeći ga utišati. Pored mene duboki ženski udisaji. Ravnomjerni, spokojni, bezgrešni. Slušam, osluškujem... Klatno mijenja ritam : ma-sle-ni-ca, ma-sle.-ni-ca, ma-sle-ni…
Zaurlaše moćni motori tenkova. Gomilaju se tu ispod Kašića. Kroz suton vidim cijevi. Rigaju plamen. Poput aždaja. Granate ruše zidove kašičkih kuća. Bježim u drugi zaklon. A granate kao da traže baš mene. Pokušavam okupiti momke. Mata, Debeli, Smrčo i onaj mali kome nikako ne mogu upamtiti ime su tu, pored mene. Mali se skupio. Skoro da i ne diše. Nov je, nije prošao Nuštar kada smo ga, nakon pada Vukovara, tijekom te noći u studenom tri puta gubili i tri puta vraćali. Tu su i Okučani kolovoza 91. Čeleketić se spustio iz Bjelovara s tenkovima i čekao Uzelca da stigne iz Banja Luke. Prešli su Savu, ali smo ih na "maloj" Savi zajebali. Srušili smo mostić i trebalo im je deset dana da naprave ponton preko podvodnog terena i prevezu tenkove. I onda su nas sjebali Uzelac i Čeleketić gazili su sve do Mašića. Jedan autocestom, drugi kroz sela, Sve do sedam, osam kilometara do Nove Gradiške. Tek smo ih ondje uspjeli zaustaviti. I ta crta stoji do danas, veljače 1993.
Debeli se dere ali ga ne čujem od tutnjave granata, eksplozija tromblona i ručnih bombi. Nešto mi rukom pokazuje ali ne vidim ništa. Samo dim i odbljeske. Jebi ga, ne poznajemo selo niti teren. Tu smo tek nekoliko sati. Dovezli su nas helikopterima iz Slavonije u Zadarsko zaleđe, nakon što je 4. splitska stigla skoro do Debelog brda. Nakon četiri dana borbi povukli su ih. Iz napada prelazimo u defenzivu. Sada očekuju protuudare četnika koje moramo izdržati i zadržati osvojene crte. Najvažniji je Kašić. Između nas i Zadra nema vojnika. Padne li Kašić, pada Zadar.
Prije samo par sati spustili su nas s neba u makiju i kamenjar. Nakon šume i blata-ovo nam je nepoznato. Granate padaju, kamenje poput gelera leti na sve strane. Tuku nas topovima, tenkovima, minobacačima, višecjevnim, PAM-ovima…. Gori kamen. Četnici izviru sa svih strana. Sakupio ih Martić, Arkan, Dragan, Milanović. Ima i Nišlija. Ne znam na koju stranu da pucam. Tek sada vidim što mi Debeli pokazuje. Pristiže kamion s 15 naših momaka. Kod kašičkog groblja ih dočekuju četnici. Dečki iskaču iz kamiona i pod vatrom hvataju položaje. Tunja i Stipa nisu uspjeli iskočiti. Primili su cijeli rafal. Tunja se presavio preko volana dok se Stipa naslonio na sjedalo. Izgleda kao da spava. Preživjeli u trku pucaju na četnike. Padaju još trojica. Pucamo iz svega što imamo. Čini mi se što više pucam to je četnika sve više. Mijenjam okvire. Ne znam odakle izviru. Meci zvižde sa svih strana. Odjednom se vatra pojačava nama iza leđa. Ne okrećem se jer nadiru iz te jebene makije.
– - Napadaju nas s leđa!-viče Debeli.
Okrećem se ka groblju. Nadgrobne ploče se dižu i iz njih gmižu četnici i pucaju po nama. Ne mogu vjerovat: zavukli su se u grobnice i čekali pogodan trenutak da nas napadnu. K'o zombiji. Našli smo između dvije vatre.
- Negdje su probili- urla Smrčo. Ne mislim o tom. Hvatam ručni bacač i pucam po groblju.
- – Pobili su momke! – u uho mi se dere Mata. Ne znam tko je nastradao. Ne znam tko je živ. Vidim nas četvoricu, valjda su ostali iza zidova i kuća.
- – Tenkovi!- dere se Mali.
Koji jebeni tenkovi? Okrećem se i čujem ih gdje urlaju Kašićem. Debeli skuplja momke. Skoro cijela desetina je tu. Zbrajamo se. Čitavi smo, a od oružja imamo raketne bacače i zolje. Trčimo preko groblja ka kašičkoj crkvi kako bi presjekli put tenkovima. Preskačemo spomenike i poluotvorene grobnice. Iz jedne viri čupava glava i sivomaslinasta uniforma, dvojica su se presavila preko križeva, nekolicinu vidim na nadgrobnim pločama.
- – Baš su izabrali mjesto za umiranje-u trku viče Joza.
Jebiga, nisam ih ja poslao mislim i tek kasnije ću kasnije saznati da su upravo oni pobili onih naših 15 momaka iz kamiona. Hvatamo se kuća u ulici odakle treba proći tenk. Smrčo je već zauzeo položaj. Suknuo je plamen iz raketnog bacača i kupola ruskog M-54 odskočila je kao nožem prerezana. Iza njega nadiru ostali. Zapaljeni tenk su pregazili. Čini mi se da ih ima stotinu. Ulica gori. Tu su i ostali momci i vatra je koncentrirana na tenkove koji kao baklje gore u Kašiću. Preživjeli članovi posade bježe. Sudaramo se. Prsa u prsa. Tko koga. Mrak je. Jauci se miješaju s pucnjevima i psovkama. Odsjaj gorećih tenkova osvjetljava kašićku ulicu i ljude koji se ubijaju. Odjednom, dva preostala tenka se okreću i bježe. Devet ih je zauvijek ostalo u Kašiću. Devet velikih baklji.
Prestaje pucnjava. Zavlada –tišina. Do bola. Sakupljamo se. Prozivam:23 momka nisu se odazvala. Među njima su i braća Antun i Ivica. Jebem ti život. Ranjeni muklo, kroz zube ispuštaju uzdahe. Praktično smo prepolovljeni. Skupljamo tijela naših. Nikada nikoga nismo ostavili. Sanitet zbrinjava ranjene. Joka i par momaka iz Našica jecaju s glavama naslonjenim na zid. Suze same klize. Ne sramim ih se. Zaurlao bih iz sveg grla. No, ništa se ne čuje. Zastalo, ukočilo. Samo suze cure. Šutke vodim momke ka prvim crtama. Ondje nikoga više nema. Ove noći smo opstali. Kašić je ostao naš. I Zadar.
Sviće. Samo klatno sata remeti tišinu tog jutra veljače 2007. Ustajem, skidam gornji dio pidžame. Mokar je od znoja. Ponovo liježem i gledam u smjeru sata i otkucaja. Jebiga, to je moj kut gledanja već deset godina. I uvijek isti sat, i klatno, i kut.

MASLENICA-KAŠIĆ II Kota 212

Sklapam oči. Umjesto sna opet Kašić. Opet topovi i tenkovi bljuju smrt. Četničko topništvo doslovce je preoravalo kamenjar. Prema nekim proračunima na kvadratni kilometar zemljišta, kamenjara, padalo je oko 8 tisuća projektila. Gorjela je zemlja i nebo. Nastojimo im se privući što bliže kako nas ne bi mogli precizno gađati. Nakon iscrpljujući borbi, gdje nam je 50-ak ljudi poginulo ili ranjeno, prema vojnim mjerilima - mi smo praktično bili neuporabljiva vojna formacija.
Nije nam padalo na pamet jebeno povlačenje. Previše toga smo ostavili u tom kamenjaru i makiji da bi se sada povukli. Zamjene nema. Četvrta splitska je nakon ofenzivnih akcija na odmoru, a Prva gardijska na Velebitu. Nema nikoga više. Osim nas. Zapovjednik Mladen Kruljac slušao nas naslonjen na stol. Ispred njega je bila specijalka. Vidio sam da se on već složio s nama i da nas iz Kašića mogu samo mrtve odnijeti. Vjerovali smo mu, a on je vjerovao nama. Na terenu nije bilo razlike. Zapovjednici i vojnici zajedno su držali položaje. Preko motore „uhvatili“ smo Arkanovu poruku upućeni četničkom štabu: - Tučemo ih celi dan, a ne beže. To su, bre, fanatici. Osvetimo naše mrtve (Tog dana, 2. veljače 1993. helikopter je tri puta slijetao kako bi odvezao za Knin mrtve četnike).
Krenuli smo na nove položaje, Stizale su najave o novom četničkom napadu. Ovoga puta pripremili su tisuću pješaka i 19 tenkova koji su opet imali jaku topničku potporu. Šutke smo zauzimali položaje na koti 212. Moji dečki iz vojne policije držali su položaj prema Smiljčiću, nedaleko ceste koja je prolazila ka Debelom brdu i Benkovcu. Prostor između nas i Debelog brda dijelilo je 15 ničijih kilometara. Prolazio je već treći dan, a borbe su stalno trajale. Već 50 sati. Opet je započela topnička vatra. Nedaleko nas pala je granata. Zapušilo se, prašina nas je prekrila. Vidim dečki me zapanjeno gledaju.
-Jesil' živ?-s nevjericom pitaju.
Jesam, gledam se, Sve je tu, ruke noge. Ništa me ne boli. Ustajem. Kada sam malo bolje pogledao vidim da mi nema džepa s nogavice. U njem je bilo streljivo. Kao da je žiletom odrezan. A meni ništa.
- Nema municije-kažem.
-Jebeš municiju – viču. - Glavno je da si ti živ.
- Sam Bog te spasio- govori Debeli dok me pregledava i ne može se načudi da nemam niti ogrebotine.
– Ako nisi sad poginuo, nećeš nikada – kaže Jaki.
No, vremena za zahvaljivanja i iščuđavanja nema previše. I dalje nas tuče topništvo. Bili smo iscrpljeni, nedostajalo nam je municije, motorole su bile prazne. Pomoć nismo primali. Bili smo praktično blokirani. Tu ne razmišljaš puno. Čuvaš suborca, on tebe. Čuvaš glavu i položaj. Hladnoća je nepodnošljiva. U životu mi nije bilo tako hladno. Vatru nismo palili. Preko motorole saznajem da je kod Ive, Keve i Sabljaka isto. Svi iščekuju četnički napad. I odjednom je krenulo. Iz tri smjera počelo je nadirati tisuću četnika s 19 tenkova. Tu su domaći četnici, šešeljevci, pančevci, arkanovci, Vukovi s Vučjaka… Borbe traju satima.
Odjednom se preda mnom stvori Ivo koji je zapovijedao našom grupom na koti 212 u selu Laketići.
– Opkoljeni smo! – reče.
Jebiga, četnici su opet iskoristili ogromni prazni prostor kojeg nikako nismo mogli popuniti nakon što se jedna dalmatinska brigada preko noći, bez najave, povukla. Više se ne uzbuđujem. Što je tu je. Odluku smo davno donijeli. Samo, kako što skuplje prodati kožu? Noć se spustila. Motorole ne rade, baterije su prazne. Zapovjedniku Kruljcu ne možemo javiti naš položaj kako bi nam eventualno pritekao u pomoć.
- Jedini izlaz nam je proboj – kažem Ivi.
Potvrdno kima glavom. Nemamo municije, protuoklopna sredstva davno smo već ispucali na tenkove. Opskrbe nema. U pomoć se ne možemo ufati. Sami smo. Proboj je jedini način. Tko preživi, preživi. Samo je jedna želja: Ni pod koju cijenu četnicima ne smijemo pasti živi u ruke. Imamo stravična iskustva.
Svi smo za proboj. Dečki prate svaki moj pokret kao da očekuju da ću nešto spasonosno smisliti. Otvoreno im kažem što nas čeka.
- Jebiga, nije prvi puta. Samo da prije kraja uspijem po četnicima ispucati ova dva posljednja okvira – ravnodušno se Smrčo.
Odjednom je utihlo. Četnici su posljednji juriš ostavili za jutro kako bi nas po danu bolje vidjeli i pomeli. Ne znaju koliko nas je. Da su znali vjerojatno bi te noći nastavili napad. Ovako i sami su, ne znajući, pružili nam mogućnost za spas. U tim trenucima Ivan preko motorole uspijeva dobiti zapovjednika Kruljca i samo mu je uspio reći: - Opkoljeni smo, kota 212. U tom trenutku nestaju iz motorole i posljednje mikrovolte koje su nam, kasnije će se pokazati, život značile. Zavladala je tišina. Tu i tamo čuje se zveckanje oružja koje pripremamo za posljednji juriš. Svatko je zabavljen svojim mislima i čeka zapovijed za proboj. Brojčanik na satu pokazuje da je 21 sat. Mrtvačka tišina i dalje caruje. Odjednom noć prolomiše detonacije, pucnjava, a uzvici se izmiješaše s kricima. Pogledali smo se zbunjeno. Po nama nitko ne puca.
- Što se dešava – zbunjeno će Debeli.
S druge strane detonacije su se pojačavale. Bljesnuli su i prvi požari. Motori srpskih tenkova su bjesomučno radili.
-To je Kruljac- zaurla Smrčo.
Kao po komandi skočili smo i jurnuli na četničke. Našavši se između dvije vatre počeli su se u panici povlačiti bacajući opremu kako bi brže bježali. Odjednom pred nas, iz mraka izroni zapovjednik Kruljac s momcima. Ljubljenju i grljenju nije bilo kraja. Suze su nam curile niz garave obraze. Bili smo opet zajedno. Što se u stvari dogodilo. Nakon što je primio Ivinu poruku Mladen Kruljac pokupio je sva raspoloživa protuoklopna sredstva, municiju, lakše ranjenike, kuhare… sve one koji su mogli hodati i krenuo nam u pomoć. Iznenadili su četnike, u kratkom vremenu uništili im većinu tenkova, a kada smo mi krenuli druge strane među četnicima izbila je panika i preživjeli su pobjegli put Debelog brda. U zoru su se pokušali pregrupirati. Imali smo vezu s našim topništvom u Islamu Latinskom. Gledao sam njihova četiri tenka i pješake kako se prikupljaju. Svi u crnim odorama. Dao sam koordinate. Uslijedila je naša topnička vatra. To je bilo strašno za gledat. Pogađali su ih kao na tanjuru. Nastala je panika i četnici su opet bježali put Smiljčića. Tu se nije moglo promašiti. Naprosto su desetkovani. Poginuo je i sam pukovnik Milanković zapovjednik zloglasnih Vukova s Vučjaka koji su zulume činili po Slavoniji. I gle, baš je od Slavonaca stradao i to u Dalmaciji. Bio je to krah četničkog nastojanja da vrate okupirana područja. Gubici su im bili strahoviti, a sam je Martić potjerao Željka Arkana. Rasulo je na ovom dijelu bojišnice bilo očito.
Svanjivalo je. Zidni sat neumorno je otkucavao sekunde: ma-sle-ni-ca, ma-sle-ni-ca. S balkona sam promatrao sunce kako se promalja iznad Dilja. Ispod je bio Slavonski Brod još mamuran od prolazeće noći.

Spomenik podigli: 3. GBR “Kune”
Tekst na spomeniku: 3. Gardijska Brigada Kune, Hrvatska Vas zaboraviti neće
Popis poginulih branitelja: Josip Andrečunko, Dubravko Antunović, Nikola Bogić, Drago Bilić, Josip Bobošević, Željko Boduljak, Zvonko Bureš, Nikola Butković, Vjeran Buzgo, Saša Hlušec, Josip Hrvojević, Ivica Kadić, Dajan Kesić, Željko Kovačević, Bojan Lupša, Antun Majetić, Ivica Majetić, Darko Malirujek, Marko Marković, Franjo Marinović, Dubravko Marošan, Željko Mijić, Stanislav Milas, Franjo Milković, Zoran Modić, Božidar Moher, Josip Stojko

NorthStand
13-11-2012, 18:08
poznanik mi je bio sudionik ove akcije, i kaže da je bilo gadno u protuudaru i da su Srbi jedan dio uspjeli povratit i ponovo okupirat na kratko, ali kasnije smo ih mi opet potisnuli. uglavnom što reče inkvi, tu su dali svoj maksimum da to povrate, i nisu uspjeli. čak su i pojačanja iz BG stigla, ali džabe. Hrvati su čvrsto odlučili da povrate okupirani teritorij u svoje ruke, i to su upravo ovom akcijom i demonstrirali.

Inkvizitor
13-11-2012, 18:26
Poslije Maslenice je samo bilo šamaranje mrtvog magarca.

Što su imali, tu su dali

Grunf
13-11-2012, 18:54
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/akcijom_maslenica_hrvatska_vojska_zapcela_je_oslob adanje_srednje_dalmacije/1165191.html

http://www.dnevno.hr/images/600/78311.jpg

http://www.dnevno.hr/images/600/78314.jpg

Glavni ciljevi operacije ostvareni napadima postignuti su već nakon 72 sata, ali zbog pritiska međunarodne zajednice i prijetnji sankcijama 25. siječnja je zaustavljeno napredovanje OS RH nadomak Obrovca i Benkovca. To su srpske snage iskoristile da se priberu, dovuku pojačanja i izvrše protunapad, koji je odbijen uvođenjem svježih snaga od kojih je jedan dio helikopterskim desantom prebačen iz Slavonije i uveden izravno u borbu. Snažnije borbe za dostignute crte i stabilizaciju bojišnice potrajale su još 2-3 dana.

Akcijom 'Maslenica' hrvatska vojska oslobodila je 202,39 kilometara kvadratnih, a još njih 79,2 km. oslobođeno je u operaciji 'Peruča' koja se zbila potpuno neplanirano odmah iza opisane akcije HV-a.

Potpuno neplanirano, odmah iza operacije Maslenica na sinjskoj bojišnici provedena je oslobodilačka akcija HV-a na brani Peruča čime je konačno otklonjena prijetnja srpske vojske koja je rušenjem brane na Peručkom jezeru planirala izazvati katastrofu nesagledivih razmjera. [2] [10] Premda su pripadnici srpske vojske uspjeli detonirati oko 30 tona eksploziva položenog u utrobu brane, brana se nije srušila što zbog načina izgradnje što zbog brzine reagiranja inžinjerijskih snaga HV koje su kamionima izvršile nasipanje novim materijalom teško oštećene brane.

ZGneredi
16-02-2013, 12:49
Večeras na HTV1 novi dokumentarac o akciji Maslenica, mislim da je u 20h

caporegime
16-02-2013, 12:52
evo iz članka u večernjaku koji govori o crnim mambama na maslenici. zanimljiv prikaz.
dio bi se djelomično mogao odnositi i na temu o srpskim paravosjnim postrojbama iako ni tamo se nije raščistilo što su bile paravojne a što postrojbe posebne namjene unutar redovnog vojnog ustroja.

Ipak, najveća misterija koju je kao takvu proizvela većina onih koji su pisali o samom događaju operacija je “Maslenica”, točnije, zamišljena kao operacija “Gusar”. O njoj, izuzev nekoliko vrijednih osvrta (npr. Davora Marijana) uglavnom nema točnih prikaza i upravo je ta bitka za zadarsko zaleđe krunski dokaz koliko obradi Domovinskog rata trebaju hladne glave relevantnih stručnjaka hrvatske historiografije. O njoj su pisali mnogi, od novinara, suvremenih „kroničara“ pa do samog načelnika Glavnog stožera, ujedno i zapovjednika te operacije, Janka Bobetka. Fenomen „Maslenica“ mora se analizirati u posebnoj priči jer su u operaciji združeno sudjelovale brojne postrojbe, stoga ću se osim navođenja samo nekoliko osnovnih podataka zadržati na užem području u kojem su Crne mambe djelovale. Mediji su sve do prije godinu-dvije operaciju “Maslenica” apostrofirali kao prvu veliku oslobodilačku akciju Hrvatske vojske što je krivo s obzirom na to da se takvo što ipak dogodilo u zapadnoj Slavoniji, u operaciji “Otkos”.

Percepcija se u međuvremenu promijenila, ali nije se promijenilo ono što je kao vojnu abecedu napisao Janko Bobetko po kojemu je glavna „priča“ završila za nekoliko dana. Otprilike, krajem svakog siječnja, njegove riječi slično interpretira državna televizija, novine i mnogi portali čime iznova rade više nedopustivih pogrješaka. Nije, naime, nimalo pravedno prema svima koji su u kasnijim danima nastradali ne istaknuti da se obračun još žešćeg intenziteta nastavio odvijati, baš kao što su na gubitku svi koje zanimaju važne činjenice o cijelom sukobu.

Najvažnija je od svih činjenica da su se u zadarskom zaleđu prvi i jedini put sukobile najbolje i najelitnije postrojbe obiju vojski! Gdje su bile Crne mambe, odnosno 2. gardijske brigade, u tom sukobu, nećemo saznati čitamo li Bobetkovu knjigu ili romansirane biografije kasnijeg zapovjednika, generala Ante Gotovine. Nećemo saznati jer ih oni uopće i ne spominju! Istina jest da se u operaciju “Maslenica” krenulo žestoko, da je unatoč nepovoljnom položaju ostvaren nezamislivi uspjeh, „da se u 72 sata borbe ostvario glavni cilj“, da je oslobođeno oko 92 četvorna kilometra okupiranog područja, odnosno da se oslobodilo zadarsko zaleđe, zračnu luku Zemunik, osigurala komunikacija sa sjeverom zemlje te su zauzete ključne točke na Velebitu. No nije točno da je nakon 3-4 dana napadajnog dijela operacije, odnosno još 2-3 dana „snažnijih borbi“ zbog pokrenutog neprijateljskog protunapada priča o ovoj borbi bila okončana. Boj se, dakle, nije priveo kraju onako kako svake godine piše npr. “Hrvatski vojnik” ponavljajući riječi samog Bobetka da je „bitka za Maslenicu ili maslenička operacija završila prebacivanjem elitne jedinice 3. gardijske brigade“ koja je helikopterima desantirana iz Slavonije.

Naprotiv, upravo su tada počinjale najteže borbe, danak kojih je slavonsko-brodska bojna te brigade platila strahovito visokom cijenom, s obzirom na to da su kamionom kojim su ih prevozili na bojište upali u zasjedu u kojoj je poginulo 17 pripadnika, a tijekom noći u protunapadu još osam, odnosno do kraja veljače poginula su 32 pripadnika samo 3. gardijske brigade! Situacija krajem siječnja ne samo da nije bila riješena, nego je i uspjeh cijele operacije došao u pitanje s obzirom na to da su suparnici uvodili svježe snage, elitne postrojbe iz Knina i iz drugih republika. Njihov je protuudar bio takvog intenziteta da je predstavljao preveliki zalogaj za većinu domobranskih postrojbi, svakako i za odavno premorene ratnike 4. gardijske brigade (4. GBR).

O intenzitetu borbi, odnosno procjeni do kada je trajala borba za ono što je navedeno u ciljevima operacije “Maslenica” dovoljno govore brojke. U “službenom” dijelu operacije (dakle do kraja siječnja) broj je poginulih bio 19, a do stvarnog okončanja cijele bitke poginulo je 127 i ranjeno 158 pripadnika HV-a čemu uistinu nije potreban daljnji komentar! Mnogo su veće brojke nastradalih na suprotnoj strani, njihova izvješća govore o 119 poginulih i 644 ranjena do kraja ožujka tako da nije nikako jasno iz kojeg točno razloga, pa i bez obzira na to što je bilo propusta u provođenju operacije, cijela priča u raznim analizama ne dobiva svoj kraj onda kada bi i trebala, dakle početkom ožujka 1993. kada je srpski protunapad zaustavljen do te mjere da protivnik više nije imao snage za daljnja napadajna djelovanja. S obzirom na nejasne razloge zbog kojih se ova značajna bitka nije pravovaljano obradila, a posebno što su neki, nažalost i zapovjednik Glavnog stožera, zaboravili spomenuti prisutnost boraca iz 2. GBR, potrebno je ispraviti barem tu netočnost u analizama velikog okršaja. Pogotovu što su Mambe u svojoj zoni odgovornosti uistinu imali ključnu ulogu, doslovno spasili Novigrad od osvajanja, a samim time i daljnji prodor neprijatelja prema Zadru!

Uglavnom, nakon promjene stanja na bojištu, nakon što je zapovjednu odgovornost od Bobetka preuzeo Ante Gotovina, uslijedio je njegov zahtjev za uvođenjem postrojbe u čiju se kvalitetu uvjerio za vrijeme obrane Livna. Prva je bojna kao taktička skupina ojačana dijelovima 2. bojne kao i pratećim čimbenicima (vod izviđača, oklopna, topnička i raketna ispomoć) krenula u zadarsko zaleđe tako da su pješaci u dvama valovima desantirani helikopterima u zadarske Šepurine, a ostatak ljudstva, opreme i naoružanja cestovnim je putem stigao naknadno. Gotovina je na noćnom sastanku sa zapovjednikom taktičke skupine, Borisom Jacovićem, i dozapovjednikom Miodragom Demom podijelio zadaće i priopćio koliko je stanje alarmantno. Konkretan i otvoren kao i uvijek, rekao im je da je situacija na terenu vrlo loša, da panika sve više obuzima branitelje, a da za samo područje kojega im predaje kao zonu odgovornosti čak ni ne može točno odrediti kakvo je stanje. Nije se, naime, točno znalo kolike su čije snage oko Novigrada, štoviše, nije se ni znalo tko točno drži Novigrad! Panika je uvijek zalog za svakojake informacije, štoviše i srpska televizija javljala je da je Novigrad “vraćen” te da se kreće k Zadru što zapravo uopće nije bilo daleko od istine. Vrlo su vjerojatno Novigrad obišle (i prošle) kvalitetne izvidnice srpskih snaga i proslijedile svoja zapažanja. Stoga je ulazak u Novigrad, po svemu sudeći, za obje strane bio pitanje sata.

Srećom po obranu, Mambe su pristigle prve i zatekle skromne snage HV-a. Na čelu s Danijelom Kotlarom, oko Novigrada je bilo 20-ak domaćih branitelja i 20-ak pripadnika specijalne postrojbe Vangi. Hrabrih ljudi iz obiju skupina jako se rado prisjećaju borci iz 2. GBR, iako su u kasnijim napadima upravo mornarički pješaci Vangi iz Pule jako nastradali, ponajviše kao i Žuti mravi oko Livna, zbog drugačijih uvjeta borbe na koje nisu navikli. Stigavši na vrijeme, obrana je postavljena na trima točkama: oko groblja i prema mjestima Paljuv i Baždarići kao ključne te iznad novigradske kule kao točku topničkog osiguranja.

Pokazalo se da se dolazak Mambi zapravo dogodio u zadnji trenutak jer je neprijatelj tijekom večeri u ustroju krenuo iz svojih rovova u napad, pretpostavlja se, rukovodeći se informacijama izviđača da je Novigrad slabo ili nikako branjen. Nakon prvog okršaja, protivnik je odbijen, a već rano ujutro, 11. veljače, pripadnici 1. satnije krenuli su u protunapad iznenađenja, koji je pokrenut kako bi ostatak postrojbe dobio što više vremena za kvalitetno utvrđivanje obrane. Krenuli su, “klinastom” formacijom u nepoznato, štoviše s netočnim podatcima koje je ostavila izvidnica. Vrlo brzo naišli su na brojčano nadmoćnijeg suparnika, započeli sukob i doživjeli veliko iznenađenje. Protivnik koji je zasut teškom rafalnom paljbom gotovo istovremeno je uzvratio na isti način! „Oni su uzvratili tako da je to bilo strašno! Ako protivnik koji je zasut takvom vatrom uzvraća skoro istu sekundu, onda možeš reći da je to vrhunska postrojba. Ja cijenim takve borce, takvu borbu i ono što su prezentirali!“ prisjeća se Ninja koji je vodio satniju u ovaj napad. Nakon začetka pješačkog obračuna za njih je uslijedio pakao u kojem su, blago rečeno, bili inferiorni. Topnički napad, tenkovski udari po svakom djeliću linije bojišta gotovo su prepolovili 1. satniju Crnih mambi, od 40-ak ljudi satnija je tijekom dana spala na 22 mobilna borca. Vjerojatno samo zahvaljujući topničkoj podršci koju su dobili od 4. GBR, ovaj je zaposjednuti položaj spašen. Prva je satnija imala još jedan boj sličnog intenziteta kod Baždarića, kao i niz manjih, primila je najteže udarce, najviše je pretrpjela u dvotjednim borbama. Poginuo je zapovjednik satnije Dražen Naglaš, možda i najcjenjeniji ratnik Crnih mambi, potom je novi zapovjednik Ninja izbačen iz stroja gubitkom oka, ginuli su i teško ranjavani zapovjednici vodova (Vlado Brebrić, Ivan Mužić i drugi), a i ostali dijelovi Taktičke skupine trpjeli su teške napade, a teško ih je opisati jer se mnogi događaju istovremeno. Primjerice, sličan okršaj koji se odvijao na cijeloj crti od mora do Paljuva, imali su pripadnici 3. i 2. satnije.

Razvoj situacije rađao je nove vođe grupa, dojučerašnji pješaci preuzimali su odgovornost u vođenju satnije, a neprijatelj nije pokazivao ni najmanji znak odustajanja od nauma. Ogorčene su se borbe vodile u Baždarićima, Naranđićima i oko novigradskog groblja, cijela je bojna osjetila kolikom moći raspolaže protivnik. Izvrsni pješaci, jako dobro i vrlo točno navođeno topništvo sa srpske strane učinilo je ovaj dvoboj krajnje neizvjesnim. Jedan od čimbenika vojne vještine po kojem su protivnici bili čak i napredniji bila je koordinacija između minobacačke potpore i pješaštva u prodoru, u kojoj su prvi granatirali teren na 30-metara ispred svojih pješaka, dočim su pješaci napredovali uz istovremenu paljbu svojim naoružanjem. Takvo što, impresivno i za Crne mambe, činilo je izniman psihološki učinak, posebno na pričuvne postrojbe! Trebalo je izdržati u aktivnoj obrani protiv ovakvog protivnika pa ga se razvlačilo ograničenim pokušajima protunapada. Neprijatelja se navuklo u nekoliko taktičkih zamki te je napokon nakon posljednjeg sudara kod novigradskog groblja, poznatog kao „novigradski plato“, napadač dosegao svoj maksimum. Taj ključni trenutak dogodio se u napadu tenkovske satnije i sile od oko 300 boraca koji su pušteni u tzv. međuprostor i potom udareni po bokovima topničkom i minobacačkom, a na kraju i vatrom iz VBR-a, što je počinilo velike gubitke na strani napadača. Oni su već i dotad bili premoreni i to je bila zadnja granica fizičkih mogućnosti preko koje više nisu mogli poći u nepotrebne gubitke i poraze.

Tko je sve bio na suprotnoj strani Mambe mogu potvrditi samo po oznakama koje su pronašli kod poginulih. Naime, i kod jednih i kod drugih vrijedilo je pravilo da uhvaćenih, pa makar i ranjenika, nema! Primjerice, u potpuno okruženom bunkeru, znajući da nemaju nikakve šanse, skupina se protivnika nije predavala dok nisu izginuli, baš kao što su izvlačenje ranjenog suborca platili ranjavanjem i vjerojatnom pogibijom još nekoliko boraca. Kod poginulih je pronađena vrlo dobra oprema, zapovjednik taktičke skupine, Jacović, kao i sve Mambe, ističe da su protivnici pokazali iznimne borbene vještine i, štoviše, priznaju da je cijeli sukob bio na rubu neizvjesnosti. Stoga valja posebno dobro istražiti višetjedne borbe u zadarskom zaleđu. Kolokvijalna etiketa “četnici” kakvom je Bobetko u isti koš strpao sve protivnike ostavlja potpuno krivi dojam!

U silnom sukobu, uz poginule i ranjene, jedan je dio novaka 1. bojne doživio težak šok, ali treba naglasiti da se većina tih boraca uspjela „rehabilitirati“ i da su se, štoviše, pokazali vrlo dobrima u nadolazećim operacijama. Svi podatci i detalji govore o strahovitom okršaju kod Novigrada. O težini cijele borbe zorno svjedoči video materijal kojega sam u dogovoru s pripadnicima postrojbe odlučio ne koristiti za potrebe magazina iz dvaju razloga. Naime, mnoge scene uz dramatiku nude jezivo brutalne slike - tijela raznesena tenkovskim granatama, prizore kako dr. Tonči Sože sanira teško ranjene izravno na samoj bojišnici, zbrinjavanja i oživljavanja u zadarskoj bolnici, pa kao takvi nisu preporučljivi za mlađu generaciju čitatelja. S druge strane, pustiti u javnost samo pozitivne i „pobjedničke“ slike ne bi bilo u redu upravo zbog gubitaka (pet poginulih i 45 ranjenih Gromova) jer bi se time promijenio pravi kontekst zbivanja. Uglavnom, operacija je “Maslenica” za HV i za Crne mambe bio veličanstven uspjeh, ali ne samo zbog oslobođenog područja u velikom napadu, nego još i više zbog pobjedničke obrane istog područja od protunapada najelitnijih srpskih postrojbi.

flasa
17-02-2013, 10:56
Sinoc slucajno naletio na pocetak dokumentarca o akciji Maslenica,po meni vrhunski uradak uz bok herojima Vukovara, nevjerovatne price i dozivljaji sudionika. Zanimljivo da su u filmu sudjelovali i bivsi neprijateljski vojnici Vukovi s Vucjaka i dali svoje vidjenje tog terena.Nisam vijerovao da je HTV u stanju takav film napravit, narocito sam zadovoljan sto u filmu sudjeluju pripadnici bas svih postrojbi s nase strane koje su sudjelovale u akciji, pa i one koje su bile tabu tema bar sto HTVa tice, npr 9. bojna HOSa.

Inkvizitor
17-02-2013, 11:01
Dokumentarac je dobar ali da je preodličan teško. Vukovi s Vučjaka ne govore gdje su bili, što im je bio zadatak, ako su ih već stavili u emisiju. Najvrjednije je ono što sami sudionici govore o svojim doživljajima ali cijela slika akcije uopće nije predočena. No za kilavi HTV i ovo je nešto.

Znalo se da je srpski protudar bio jak ali osim stradanja Slavonaca u Kašiću ( koje je btw loše prezentirano) postojao je i drugi kritični momenat..u Novigradu o kome se malo znalo a ispalo je da je Novigrad jedno vrijeme branilo par ljudi. Kako se to moglo dogodit.?

NorthStand
17-02-2013, 12:23
Kod nas je sve moguće, pa tako i da nam pojedini grad brani svega par ljudi. I nije to bio jedini takav slučaj, bilo je i kod nas neozbiljnosti koju samo pukom srećom nismo skupo platili.

kotula
17-02-2013, 12:48
pročitala sam da je htv iz tog dokumentarca izrezao neke dijelove - znači izmontirao ga je kako njemu odgovara. spominje se dio gdje je krstičević davao neke izjave i još neki dijelovi koji su nestali tako da taj dokumentarac nije prikazan kao cjeloviti rad autora.
najavljuje se da će povodom toga biti održana i tribina.

Inkvizitor
17-02-2013, 12:52
pročitala sam da je htv iz tog dokumentarca izrezao neke dijelove - znači izmontirao ga je kako njemu odgovara. spominje se dio gdje je krstičević davao neke izjave i još neki dijelovi koji su nestali tako da taj dokumentarac nije prikazan kao cjeloviti rad autora.
najavljuje se da će povodom toga biti održana i tribina.

Hm..zanimljivo..pa da, nema Krstičevića uopće u dokumentarcu..aj pogodite zašto.

kotula
17-02-2013, 13:14
zato što ga je mesić umirovio? zato što je prijatelj norca i gotovine? ili zato što je oduševljeno pričao o akciji, spominjao neke politički nekorektne riječi? tako nešto?

zašto?

crni bombarder
17-02-2013, 13:17
Zato sto je KRsticevic aktivni clan HDZ-a

I ni zbog cega drugog.

To je XPT, cetnici sa Vucjaka mogu, ali Krsticevic ne moze reci svoje misljenje. Cudi me da nisu fingirali neko pomirenje cetnika sa Vucjaka i nasih vojnika, makar poneki zagrljaj, u duhu regiona.

totalna steta
17-02-2013, 13:17
zanimljivo da poslije akcije maslenica,general janko bobetko koji je do tada bio naexponiraniji hr general,skoro pa nestaje sa scene....

Inkvizitor
17-02-2013, 13:20
Zato sto je KRsticevic aktivni clan HDZ-a

I ni zbog cega drugog.

To je XPT, cetnici sa Vucjaka mogu, ali Krsticevic ne moze reci svoje misljenje. Cudi me da nisu fingirali neko pomirenje cetnika sa Vucjaka i nasih vojnika, makar poneki zagrljaj, u duhu regiona.

I ja sam se iznenadio kad sam vidio ona dva vuka. Još si ih prikazali ko zajebane borce koji viju na položajima :jao dok se hrvatskim vojnicima diže kosa na glavi.

crni bombarder
17-02-2013, 23:31
Igraju se Diskaverija i Nacionalne geografije, kao, objektivno sa izjavama svih sudionika.

Za mene su polozili izbjegavanjem emitiranja drugog serijala Heroja Vukovara.

Nebi me iznenadilo da danas sutra Dragan, ako bude izrucen, dobije jednu emisiju za svoje memoare. Sto da ne i Sljivancanin, eno ga slobodan.

ZGneredi
18-02-2013, 10:23
rekao bih da ste malo prekritični...poznajem jednog od autora pa mogu potvrdit da je dobar dio dokumentarca u zadnji tren rezan i prekrajan ali sve u svemu mislim da je i ovako jako dobar uradak...obzirom da se većina detalja iz te bitke skriva već godinama i narod se zatupljuje sa spikom da je sve trjajalo 2-3 dana uz minimalne gubitke ovo je jako veliki korak naprijed...obzirom da je to definitivno bio jedan od najžešćih fajtova u cijelom DR-u, mislim da je vrijeme da se sazna istina ovaj dokumentarac je širokoj javnosti otkrio puno toga novoga...i zato ga treba pozdraviti, ako zbog ničega onda iz pijeteta prema poginulim i ranjenim pripadnicima HV-a u toj akciji...

Bukowski
18-02-2013, 12:56
Kako se zove dox?Nisam ga pogledao,pa da probam potražit na netu,ili na YT-u kad bude

Inkvizitor
18-02-2013, 13:17
Kako se zove dox?Nisam ga pogledao,pa da probam potražit na netu,ili na YT-u kad bude

Ima kako ne bi bilo..

http://www.youtube.com/watch?v=PDBo9QgciIA

crni bombarder
18-02-2013, 17:16
Pa vjerojatno jesmo prekriticni ali to je dojam.

Nije loše ali moglo je i bolje.

bandira
18-02-2013, 21:55
Hm..zanimljivo..pa da, nema Krstičevića uopće u dokumentarcu..aj pogodite zašto.

U vojarni Dračevac za vrime rata nikad nije proša ručak da Krsto nije doša do svakog stola i pita:momci jel dobro?

NorthStand
19-02-2013, 03:32
a najjače mi je kad Šušak priča s onim glupim novinarom, koji govori kako je ovo 20 stoljeće i da rat nije potreban da bi se mirno provodio turizam. :rofl pa šta to kreten nije reko srbima, ko da smo mi htjeli rat. koji su panjevi tamo na zapadu europe, strah me i pomislit šta će sve tim genijalcima past na pamet kad uđemo u EU.

a Šušak mu odgovara, gospodine ovo je teritorij međunarodno priznate Republike Hrvatske. Mi uspostavljamo pravni poredak, na svome teritoriju. a onda ovaj genije ponovo nastavlja, prekršili ste međunarodne dogovore i mirovne dogovore UN. i vrlo je vjerojatno, da će protiv vas zahtjevat protumjere. onda šušak ponovo uzvraća, mi nismo prekršili međunarodne dogovore u hrvatskoj je glavna uloga unprofora bila otvaranje puteva. i to je bilo najvažnije, i to nisu uspjeli učiniti. mi nismo imali drugog izbora, nego pribjeći ovome. :D i izvjestili smo ih da će to biti vrlo ograničena operacija, i da ćemo stati i da nećemo ići dalje, i za to ćemo snosit posljedice.

i sad dođe zoran pusić, i kaže kako treba uklonit aveniju gojka šuška. koji su to kompleksaši, oni ni mrtve ne puštaju na miru.

Baader Meinhof
19-02-2013, 06:10
Ono sto je Milky Way iskopirao tu je blago receno briljantno. Bilo bi lijepo kad bi autor tog bloga napisao barem nekakvu kracu knjigu. To je nesto sto mi se cini da bi bilo vrlo vrlo vrijedno kupiti i procitati. Detaljno, vjerodostojno, intimno, potpuno fokusirano, ma izvanredno.

Inkvizitor
19-02-2013, 13:21
a najjače mi je kad Šušak priča s onim glupim novinarom, koji govori kako je ovo 20 stoljeće i da rat nije potreban da bi se mirno provodio turizam. :rofl pa šta to kreten nije reko srbima, ko da smo mi htjeli rat. koji su panjevi tamo na zapadu europe, strah me i pomislit šta će sve tim genijalcima past na pamet kad uđemo u EU.

a Šušak mu odgovara, gospodine ovo je teritorij međunarodno priznate Republike Hrvatske. Mi uspostavljamo pravni poredak, na svome teritoriju. a onda ovaj genije ponovo nastavlja, prekršili ste međunarodne dogovore i mirovne dogovore UN. i vrlo je vjerojatno, da će protiv vas zahtjevat protumjere. onda šušak ponovo uzvraća, mi nismo prekršili međunarodne dogovore u hrvatskoj je glavna uloga unprofora bila otvaranje puteva. i to je bilo najvažnije, i to nisu uspjeli učiniti. mi nismo imali drugog izbora, nego pribjeći ovome. :D i izvjestili smo ih da će to biti vrlo ograničena operacija, i da ćemo stati i da nećemo ići dalje, i za to ćemo snosit posljedice.

i sad dođe zoran pusić, i kaže kako treba uklonit aveniju gojka šuška. koji su to kompleksaši, oni ni mrtve ne puštaju na miru.

To mi je ostalo u sjećanju da je prvi put neki hrvatski dužnosnik odbrusio bjelosvjetskim seronjama. Pamtim jer me pozitivno iznenadilo. Sve do tada je bilo nja nja-nja.

NorthStand
19-02-2013, 16:07
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PDBo9QgciIA#!

evo ovdje, tko nije vidio kako šušak objašnjava novinarčiću neke stvari.

kotula
20-02-2013, 15:21
evo ovdje, tko nije vidio kako šušak objašnjava novinarčiću neke stvari.

još kad bi naveo u kojoj minuti.

NorthStand
20-02-2013, 18:21
32min,32sek.

milky way
22-02-2013, 04:48
http://www.youtube.com/watch?v=QO3nI2prFGs

Nema emisija veze sa operacijom maslenica ali sam se sad sjetio knjige N.Ivankovica o Ante Gotovini,stranica 112. :bravo

http://www.scribd.com/doc/112033034/NENAD-IVANKOVI%C4%86-ANTE-GOTOVINA

Sekstant
25-02-2013, 19:43
Ne znan koliko se tiče direktno teme, ali mislim da je ovaj snimak srpske strane sa maslenice : http://youtu.be/FS--fvOHYz8 . Na snimci je Oliver mandić glazbenik, u uniformi Arkanove garde.. .Šta je najžalosnije hrvatski mediji uopće nisu nikada spomenili ovoga lika u kontekstu rata u HR, a RTL televizija mu je čak reklamirala cd-OVE dok naši jugonovinari (zlatko gall) hvale lik i djelo ovoga jebivjetra , pritom izostavljajući ( kao slučajnu) ovu njegovu epizodu.

Inkvizitor
25-02-2013, 19:50
Ne znan koliko se tiče direktno teme, ali mislim da je ovaj snimak srpske strane sa maslenice : http://youtu.be/FS--fvOHYz8 . Na snimci je Oliver mandić glazbenik, u uniformi Arkanove garde.. .Šta je najžalosnije hrvatski mediji uopće nisu nikada spomenili ovoga lika u kontekstu rata u HR, a RTL televizija mu je čak reklamirala cd-OVE dok naši jugonovinari (zlatko gall) hvale lik i djelo ovoga jebivjetra , pritom izostavljajući ( kao slučajnu) ovu njegovu epizodu.

Je, to je s Maslenice. Inače taj se lik prije rata šminkao , što je onda bilo nezamislivo. On u uniformi, šokirao sam se kad sam to vidio.

A Gall ga upravo zato možda još više i cijeni.

Sekstant
25-02-2013, 20:02
Je on je kao nekakav predstavnik nekakvog neoliberalizma šta je jako milo Ga(y) llu. Tim gore jer takva nakaza proziva " pičkice koje su pobegle i sede po bg kafanama" :p , koji udar na srpsku mitomaniju i njih kao ulimativne ratnike :D

Inkvizitor
25-02-2013, 20:07
Pa da ja ga se sjećam prije rata..tad se muški nisu baš šminkali..to je bilo tada ..moš mislit..

http://www.youtube.com/watch?v=wQfKMSik8MI

ovo je još ništa što je znao inače..zato kad sam njega vidio u uniformi ratnički raspoloženog..zamalo nisam na guzicu tresno.

Bukowski
25-02-2013, 21:19
Je to je sa Maslenice ima i Arkan na toj snimci sa onom izjavon "a ustašama poručujem što sam im uvek poručio,to je malo vulgarno...".A Mandić tu govori kad ga ova pita šta misli o ovim krajišnicima iz Zadra,Šibenika i Knina koji "sede i piju kafe po beogradskim kafićima" kako ima poruku za te "srpske magarce koji su pobegli" i kako će ih oni ka na raport kad dođu u Begeš.To je vjerovatno pitala novinarka a i on naglasio radi onog Šešeljevog (dal je bija Šešelj?) na Radio Kninu kad je reka "...da se dovedu dobvovoljci,da se bvani sveta svpska zemlja,a ne da ko juče nakon pvvog napada ustaša 10 hiljada ljudi pobegne iz Krajine".Mislin da je bija Šešelj.Nego,negdi se ovaj momak "Uroš" sa foruma prepira kako su ljudi iz Krajine za vrime Oluje utekli jer su izdani,i da nije bilo smisla ginit.Pa,ako pročita ovo,a virujen da oće,neka objasni zašto je onda tih 10 hiljada ljudi uteklo nakon našega napada na Ravne Kotare?Tu nisu bili izdani?

Bit će ipak da je bilo "ajmo srbovat" pa kad se počelo ginit crta.Lako je bilo dok nije bilo protivnika praktički.Pala mi na pamet izjava onoga momka koji je reka nešto u stilu "da,mi smo svi mislili dovoljno da stavimo kokardu,i to će se sve razbežat,kad tamo..."

totalna steta
25-02-2013, 21:53
Je, to je s Maslenice. Inače taj se lik prije rata šminkao , što je onda bilo nezamislivo. On u uniformi, šokirao sam se kad sam to vidio.

A Gall ga upravo zato možda još više i cijeni.

evo sad sam opet pogleda ovu snimku s mandićem,pa on meni i ovde pari da je našminkan :naklon:rofl

Sekstant
26-02-2013, 00:28
to sa izdajon su priče u koje valjda ni oni sami ne viruju, a ako neki viruju višegodišnja propaganda je dobro obavila posal.. Ima na youtube -u snimaka di prije oluje vježbaju povlačenje i izjava četnika koji govore da će otići u srbiju ako izgube rat. Meni je čovik iz Šibenika priča ( inače srbin porijeklon iako će on reći pravoslavac) da ga je vojska Jna ( njega i familiju kao civile) prije nego su uopće počeli oružani sukobi pozivala da organizirano odu iz Šibenika. čovik je osta , priključija se Hv-u i dan danas živi i radi tu.

philly
13-11-2015, 22:05
https://www.scribd.com/doc/282260083/14/Ka%C5%A1i%C4%87

evo van tu masu materijala i osobnih svjedočanstava o akciji maslenica. po ovome je i snimljen istoimeni dokumentarac.

zanimljivo je da je po pričama 4. gbr išla u napad nespremna, postrojbe su bile premorene i u kroničnon nedostatku ljudstva. 2. i 3. bojna kreću u napad sa stotinjak ljudi svaka.

stvar je spasilo šta je odobreno da se 1. bojna, koja je jedina napravila preustroj i bila adekvatno popunjena, dovuče direktno s južnog bojišta. iako to prvotno nije bilo zamišljeno.

također se tražilo da 4. gbr desni bok bude 1. gbr, radi zajedničkog djelovanja na južnom bojištu, ali to je odbijeno.

imate tu masu toga, pa čitajte. zanimljivo bi bilo da se u akciju krenilo spremno, možda bi baren benkovac tad oslobodili? :)

moga bi nan i interceptor malo o tome iz prve ruke, al neće da piše.

HR SOKOL
13-01-2016, 15:28
Hvaljen Isus i Marija!! Dobar dan dobri ljudi.OPERACIJA MASLENICA "GROMOVI" Vojno redarstvena operacija Maslenica u svom napadnom dijelu zapocela 22.,a zavrsila 26.1.1993. Zadaca je bila u potpunosti izvrsena. Postrojbe 4.gbr(Pauci) takticka grupa 112br.HV-a,113br.HV-a,7domobranska pukovnija,specijalne pos. Glavnog stozera HV-a, Vojna policija,HRZ i HRM uspjesno su probile crtu obrane neprijatelja,oslobodile zadarsko zaledje,aerodrom Zemunik, Maslenicu iNovsko zdrilo( Novigradsko more).Tom su akcijom stvoreni uvijeti za stavljanje u promet Jadranske magistrale i zadarske zracne luke.Zbog pretrpljenih gubitaka u ljudstvu,izgubljenih podrucja,gubitka morala i poljuljanog povjerenja srpskog stanovnistva zadarskog zaledja,neprijatelj je krenuo s najjacim specijalnim snagama u protu napad.ide nastavak kako da stavim slike? Ja sam na tabletu

HR SOKOL
13-01-2016, 16:51
Gromovi Maslenica. Prijevoz helikopterima obavljen je po planu i postrojba je iskrcana u vojnoj bazi Sepurine.To je bio prvi masovni prijevoz Gromova na ratiste.Uslijedilo je uspjesno spajanje helikoptersko desatnih snaga i hodne kolone. Za logisticku bazu odredjeno je odmaraliste Crvena Luka. Nakon dolaska i smjestaja.zapovijednik T.G. otisao je u Radovin na IZM O za Split na upoznavanje sa situacijom i prijem zadace. Od zapovijednistva je dobio zapovijed da sa rano jutro pripremi za zauzimanje polozaja u podrucju Novigrada

HR SOKOL
13-01-2016, 17:26
Cilj je bio povratak izgubjenih podrucja i vaznih objekata,zadarski aerodrom,Novsko zdrilo i Novigrad,te time povratiti poljuljani ugled u snagu svoje vojske.Dana 8.2.1993 po zapovijedi Operativne zone Zagrab i sugestiji generala Ante Gotovine koji je poznavao hrabrost,znanje i uspijeh Gromova u obrani Livna,zapovijednistvo 2 gbr. izdaje zapovijed 1 pb( Crne Mambe) o punoj borbenoj pripravnosti. Bojnom zapovijeda Boris Jacovic,a njegov zamijenik je Miodrag Demo.Zbog nedostatnog broja pjesackih snaga u 1 pb,zapovijednistvo Brigade 11.2.1993 izdaje zapovijed za ojacanje 1pb. formiranjem Takticke skupine 2 gbr.Izvidnicki vod iz satnije 2gbr. vod borbenih vozila pjesastva(BVP)s pjesastvom iz Oklopne bojne brigade,mjesoviti protuoklopni vod (POv)iz PORDa,raketni vod PZOa.U sastav TG2.gbr ulazi i ojacana satnija 2 pjesacke bojne (150 gardista)sa zapovijednikom Bojne Predragom Matanovicem(Herojem domovinskog rata)

Grunf
13-01-2016, 17:35
Dobrodosao Sokole. Sliku stavis tak da kliknes na kvadraticastu ikonu sa stablom u njoj. Nalazi se u brzom odgovoru desno od ikone kugle zemaljske.

HR SOKOL
13-01-2016, 18:26
Dana 11.2.1993 u 1:00h razradjena je zapovijed za napad.Napad je poceo u6:30h istog dana. Crne Mambe (120 gardista) bile su u tom trenutku zbog velike sirine fronta,previse rastegnute i neutvrdjene.Zbog nedovoljnih podataka o snazi neprijatelja i potrebnog vremena za kvalitetnu pripremu napada nisu uspijele razbiti i potisnuti brojcano i tehnicci nadmocnijeg neprijatelja. To je najopasniji trenutak cijele operacije. S obzirom na odnos snaga,neprijatelj je imao veliku priliku probiti crtu i uci u Novigrad.Srpskim pobunjenickim snagama dosla je pomoc iz Srbije.To su bili arkanovci,pripadnici paravojnih postrojbi sa zapovijednikom zeljkom raznjatovic-arkan,te dijelovima vojnih jedinica JNA iz srbije i BiH sa zapovijednikom ratkom mladicem. Obavjestajne su procijene bile de se na sirem podrucju Maslenice nalazi nekoliko tisuca neprijateljskih vojnika.Crne Mambe uz teske napore i velike gubitke ipak zaustavila neprijatelja i upostavilaobranu.Toga dana Crne Mambe su imale 20 ranjenih.Bojna je tog dana izgubila dva vrhunska borca zapovijednika1 pjesacke satnije Dragutina Naglasa i zapovijednika voda Vladu Breberica.NAVIK ON ZIVI KO ZGINE POSTENO. JEDNOM GROM ZAUVIJEK GROM

HR SOKOL
13-01-2016, 20:35
Ne vidi ti se fotka. Nekaj ne valja s adresom, jesi je prvo prebacil s kompa na internet servis za upload slike?

Sorry grunfe. Bit ce kad mi dodje sin ja sam stara skola telefon,pismo i dogovor :-) Dana 11.2.1993 u 1:00h razradjena je zapovijed za napad.Napad je poceo istog dana u 6:30.Crne Mambe (120 gardista) zbog velike sirine fronta,previse rastegnute i neutvrdjene.Zbog nedovoljnih podataka o snazi neprijatelja i potrebnog vremena za kvalitetnu pripremu napada,Mambe nisu uspjele razbit i potisnut brojcano i tehnicki nadmocnijeg neprijatelja.To je bio najopasniji dio cijele akcije,neprijatelj je imao veliku priliku probiti crtu obrane i uci u Novigrad.Cetnicima je dosla pomoc iz srbije( arkanovci,Jna iz srbije i BiH sa zap. ratkom mladicem i razno razne paravojne jedinice) Nase obavijestajne procijene su bile da sa napodrucju Maslenice nalazi nekoliko tisuca neprijatelja.Crne Mambe uz tesko napore i gubitke zaustavljaju neprijatelja iupostavljaju obranu.Tog dana imamo 20 ranjenih i 2 poginula. JEDNOM GROM ZAUVIJEK. GROM

Grunf
13-01-2016, 21:43
Znači odmah je krenul protunapad. Kolko vidim, nisu se mirili s gubitkom kontrole skoro cijelu godinu.

HR SOKOL
14-01-2016, 01:19
Nisu oni mogli vjerovat da je HV tako jaka i odlucna ostat u tom paklu da zadnjeg bojovnika, Brzom reorganizacijom,2 asatnija,dio voda PZOa i dio Protuoklopne satnije zaposjeli su polozaje oko groblja i na platou,a1 satnija polozaje u selu Bazdaricima.Ojacana satnija 2 pjesacke dosla je tijekom noci te zaposjela obrambene polozaje u zaseoku Butrine i zaseoku Bazdarici prema naselju Paljuv.I pocela sa utvrdjivanjem polozaja,zaprecavanju mogucih pravaca napada cetnikauspostavljanjem veze,sve pod stalnim djelovanjem cetnickog topnistva i napadima pjesastva koji su odbijeni uz njihove velike gubitke.u nekoliko su napadaGromovi uzvracali cetnicima ulazeci diverzanskim napadima u njihovu dubinu te im nanosili gubitke u ljudstvu i tehnici.14.2.1993 cetnici uz jaku topnicku potporu vrse i pjesacki napad koji je uspjesno odbijen Gromovi imaju nekoliko ranjenih.Cetnici su 16.2.1993 kao i svakog dana,tukli teskim topnistvom i minobacacima po polozajima.Prva pjesacka satnija vec je ranije izgubila zapovijednika,a tog dana tesko ranjen njegovzamjenik zapovijednik Ninja,uz jos nekoliko suboraca. A zivot za nasu Hrvatsku dao Marijan Mikulin. Veliku hrabrost i pozrtvonost pokazao brigadni lijecnik dr.Tonci Soza koji je sa svojom sanitetskom ekipom izlozen pjesackom i topnickom vatrom osobno spasavao,zbrinjavao i izvlacijo ranjene i mrtve sa mjesta vatrenog sukoba

HR SOKOL
14-01-2016, 01:57
Nakon topnickih i pjesackih provokacija cetnika koje su trajaje cijelu noc 17.2,u ranim jutarnjim satima cetnici su izveli organiziran topnicko pjesacki napad na polozaja takticke grupe2gbr.Najjaci udar tenkovima, BVPom i pjesastvom uslijedio je na polozaje 1 pjesacke satnije u selu Bazdarici . U zestokom okrsaju cetnici su odbaceni i novigradsko zaledje obranjeno. Da su cetnici uspjeli probiti liniju svo stanovnistvo bilo bi u okruzenju.Nakon tog neuspjelog cetnickog napada iduca dva dana bio je prividan mir.

HR SOKOL
14-01-2016, 02:16
Cetnici su 19.2.1993 ponovo granatirali polozaje nasih gardista. U tom napadu zivote za Hrvatsku su dali tenkisti Ivan Cindric i Boris Krivacic.JEDNOM GROM ZAUVIJEK GROM!!!! Nakon toga ,Takticka grupa pokusala je i uspijela aktivnom obranom zadrzati i utvrditi polozaje.Nakon teska dva tijedna Gromove zamjenjuju Pauci .Nakon svih ze-stokih borbi na Maslenickom terenu i izvrsene borbene zadace Gromovi se 25.2.1993 vracaju se helikopterima u svoje baze Trstenik iSisak na zasluzeni odmor.Zadar i zaledje odahnuli su od cetnickih napada a crta bojista se nije micala do Oluje.A maslenicki pontonski most i zracna luka Zemunik postali su vazan cinbenik u povezivanju sjevera i juga Hrvatske.

HR SOKOL
14-01-2016, 02:31
Ima na YTube 2.gbr GROMOVI u obrani Novi Grada 1993 -20 obljetnica operacije Maslenica. Pa bi bilo lijepo kad bi netko stavio link ovdje za mladje generacije da vide nase Heroje.hvala

http://www.youtube.com/watch?v=Axb7uj_DgCs

Inkvizitor
14-01-2016, 11:04
Gromovi su odigrali vleiku ulogu u obrani Novigrada ali najviše su nastradali iz 3-će brigade u Kašiću i okolo.

Grunf
14-01-2016, 13:45
Sad to izgleda nevjerojatno iz današnje perspektive.

HR SOKOL
14-01-2016, 20:49
Upravu ste i grunf i inkvizitor. Treba temu domovinski rat dici na visi nivo i nek se pise istina. Kada vidim od 3gbr. Sjecanje na Kasic srce mi puca i suze krenu same

Grunf
14-01-2016, 21:00
Je, bilo bi nam drago da dode jos ljudi i da kazu iz prve ruke kaj se dogadalo.

philly
21-01-2016, 20:25
http://www.057info.hr/vijesti/2008-01-21/luka-dzanko-tko-je-odgovoran-za-gubitke-u-4-gardijskoj-brigadi

samo četvrta brigada ide grlon u jagode...

u napad se ide sa istrošenon polupunon 4. gbr kojoj su susidi rezervne brigade koje nisu imale iskustva u napadačkin akcijama, opasna situacija... naklon do poda svin hrvatskin bojovnicima koji su iznijeli ovu operaciju.

Inkvizitor
22-01-2016, 09:00
Ne znam šta sad Džanko dobija naknadnu pamet. Podsjeća na Mesića i Stipetića koji omalovažavaju operaciju Maslenica. Možda je i bilo propusta ali u kojem ratu ih nema. U ratu se i gine. Što bi rekli Slavonci koji su tu najviše nastradali.

Poslije te akcije uočene su slabosti i ispravljene.

A tek ovo licitiranje s brojem mrtvih u komentarima. 300 pa 500 . Pa barem se kod nas zna pogibija svakog vojnika.

Maslenica je bitka gdje su unatoč slabostima i propustima Hrvati pokazali vojnu snagu i to je po meni bitka koja je Srbima u krajini pokazala da je samo pitanje vreman kad će im zločinačka paradržava doživjeti kraj.

Respect svim vojnicima koji su sudjelovali u toj operaciji a mrtvima pokoj vječni.

philly
22-01-2016, 18:25
Ne znam šta sad Džanko dobija naknadnu pamet. Podsjeća na Mesića i Stipetića koji omalovažavaju operaciju Maslenica. Možda je i bilo propusta ali u kojem ratu ih nema. U ratu se i gine. Što bi rekli Slavnoci koji su tu najviše nastradali.

Poslije te akcije uočene su slabosti i ispravljene.

A tek ovo licitiranje s brojem mrtvih u komentarima. 300 pa 500 . Pa barem se kod nas zna pogibija svakog vojnika.

Maslenica je bitka gdje su unatoč slabostima i propustima Hrvati pokazali vojnu snagu i to je po meni bitka koja je Srbima u krajini pokazala da je smao pitnaje vreman kad će im zločinačka paradržava doživjeti kraj.

Respect svim vojnicima koji su sudjelovlai u toj operaciji a mrtvima pokoj vječni.

slažen se, a šta se tiče komentara o broju mrtvih, moja pretpostavka je da su to srbi ili pojedinci koji su nasjeli na srpsku propagandu.

naime, srbima godinama tvrde po netu da je 4. gbr imala 159 poginulih, al ja ih razumin... naime, četvrtaši su ih potamanili samo tako, u prvon danu napada par desetaka i tako dalje danima, s tin da su srbima najveći gubici nanijeti mislin treći il četvrti dan.

e sad nije njima lako prihvatit da su gubici 4. gbr 22 vojnika, dok su gubici benkovačke brigade negdi oko 190 - taj san podatak negdi vidia, i po svemu mi djeluje realan. potamanile ih ustaše na vekovnin ognjištima :zubo

HR SOKOL
12-01-2017, 07:29
http://i.imgur.com/18MznFA.jpg
http://i.imgur.com/G41FXW8.jpg
http://i.imgur.com/GdFj20D.jpg
http://i.imgur.com/SI2h4hq.jpg

philly
15-01-2017, 02:59
Vidi mladića junačkog srca :hrhb

Ovo su gromovi, na potezu oko novigrada?
Daj još slika ako imaš, samo napiši ime postrojbe i mjesto...

HR SOKOL
15-01-2017, 05:27
http://i.imgur.com/asZ7VdM.jpg
Na svim ovim slikama su Crne mambe:evil
A u akciji Maslenica jos su bili i dijelovi 2.p.b.Banijska oluja:evil
http://i.imgur.com/uKEXpzI.jpg

HR SOKOL
15-01-2017, 05:36
http://i.imgur.com/BMhUerh.jpg
http://i.imgur.com/B7ghivc.jpg
http://i.imgur.com/AYHR2kz.jpg
http://i.imgur.com/Wype6bb.jpg

philly
16-01-2017, 01:12
Odlične slike, jesi ti sudionik ove akcije?

HR SOKOL
16-01-2017, 16:23
Odlične slike, jesi ti sudionik ove akcije?

Nisam,mi smo se vratili sa juznog bojista,dok je trajala akcija Maslenica mi smo bili u Glinskoj poljani i imali smo pjesacke i protuoklopne borbe sa 39. banijskim korpusom i raznim cetnickim postrojbama.Probali su ali..:toljaga:evil Slana-Sestanj brdo-Gornje Mokrice-Glinska poljana tu smo bili do odlazka u Hercegovinu
P.S. sve slike koje sam stavio su Crne mambe

Inkvizitor
16-01-2017, 16:31
Nisam,mi smo se vratili sa juznog bojista,dok je trajala akcija Maslenica mi smo bili u Glinskoj poljani i imali smo pjesacke i protuoklopne borbe sa 39. banijskim korpusom i raznim cetnickim postrojbama.Probali su ali..:toljaga:evil Slana-Sestanj brdo-Gornje Mokrice-Glinska poljana tu smo bili do odlazka u Hercegovinu
P.S. sve slike koje sam stavio su Crne mambe

Pričaj....

HR SOKOL
16-01-2017, 16:47
Nesto sam pisao na temi rat u Mostaru.Jos cu staviti karte i slike. Krenuo sam pisati o Orasko-Samackom bojistu( al vidimo sta se dogadja pa sam odustao)Livanjsko bojiste.Sad kad dodjem na red jer mi sin koristi moj nick( al nece jos dugo) budem pisao o Dubrovniku,Gospicu,Bljesku,Oluji i svim Hrvatskim ratistima di su bili Gromovi

philly
18-01-2017, 20:22
Piši piši, nema zanimljivijih priča za nas mlade, bar meni osobno.

philly
22-01-2017, 19:43
obljetnica ove žestoke bitke, možda i najjači sukob Domovinskog rata u kojem su obe strane izredale ponajbolje što su imali... srbi su izgubili i fizički i psihički.

vječna slava svima koji su sudjelovali u operaciji, mrtvima pokoj vječni...

Grunf
22-01-2017, 22:04
Pise da smo u prva 3 dana napadnih djelovanja izgubili 13 ljudi, u 2 dana kad smo stali zbog pritisaka MZ-a 6 ljudi, a onda 100 ljudi do pocetka veljace u srpskoj protufanzivi. Covjece :( To je bila onda brutalna protuofanziva...Navodno da je SVK u veljaci 1992. imala 72.000 vojnika, a sam Dalmatinski korpus 28.000.

philly
22-01-2017, 23:11
Pise da smo u prva 3 dana napadnih djelovanja izgubili 13 ljudi, u 2 dana kad smo stali zbog pritisaka MZ-a 6 ljudi, a onda 100 ljudi do pocetka veljace u srpskoj protufanzivi. Covjece :( To je bila onda brutalna protuofanziva...Navodno da je SVK u veljaci 1992. imala 72.000 vojnika, a sam Dalmatinski korpus 28.000.

da, sve su dali srbi na protunapad i nisu uspili... misliš valjda na početak ožujka šta se tiče gubitaka?
naši gubici su mislin 127, dok su srpski, baren ono šta su priznali, poprilično veći- 490.

Grunf
23-01-2017, 10:10
da, sve su dali srbi na protunapad i nisu uspili... misliš valjda na početak ožujka šta se tiče gubitaka?
naši gubici su mislin 127, dok su srpski, baren ono šta su priznali, poprilično veći- 490.

Pardon, do kraja ožujka. Krivo sam vidio pa onda i krivo napisao. Da, SVK i ekipa je imala velike gubitke, sigurno je tu bilo duplo veći broj ranjenih, a da ne govorimo o udarcu na moral naroda i vojske. Obrovac je već drugog dana akcije bio prazan, a da nije bilo prijetnji MZ pao bi i Benkovac.

Inkvizitor
23-01-2017, 12:16
Srbi nikako prežalit tu bitku. uvijek pričaju kako Hrvatska strana skriva broj poginulih kojih je prema njima bilo preko 500.

I da je to zapravo bio fijasko HV-a. n eznam kako oni misle da netko može sakriti 373 mrtva vojnika a prikazati npr 127 koliko je službeni podatak.

philly
23-01-2017, 12:28
Da, tvrde da je 4.gbr imala 159 poginulih, da to piše u bobetkovoj knjizi i da morh skriva podatke :facepalm

Nevjerojatno kakvi mitomani.

Grunf
23-01-2017, 12:31
Srbi nikako prežalit tu bitku. uvijek pričaju kako Hrvatska strana skriva broj poginulih kojih je prema njima bilo preko 500.

I da je to zapravo bio fijasko HV-a. n eznam kako oni misle da netko može sakriti 373 mrtva vojnika a prikazati npr 127 koliko je službeni podatak.

Malo sam čitao temu o Maslenici na drugom forumu. Ne znam tko je od naših vojnika koji je bio tamo napisao da je Mladić u kontranapadu imao takvu topničko-raketnu pripremu kakvu nikad u životu nije nigdje vidio, pa ni na filmu. Da je prvo vbr-ima napravio dvostruki tepih određenog područja pa onda još i topovima napao. Tak nekak, parafraza je.

Janko Bobetko je rekel da je odnos snaga u tom protunapadu bio takav da su Srbi vrlo lako mogli razbiti naše i ući u Zadar te od naše pobjede pretvoriti operaciju Maslenica u veliku tragediju.

Inkvizitor
23-01-2017, 12:51
Da je mogao ući u Zadar sumnjam ali je mogao napraviti puno štete i anulirati početne uspjehe.

Ako je Bobetko to tvrdio, onda je on nesoposoban..da mu nakon pucanja prve linije nema rezervnih položaja. I postrojbi.

Inače taj broj od 490 poginulih Srba je sveukupno s civilima vojnika je poginulo negdje oko 350..imaju Srbi spisak..potrudit ću se nać..

philly
23-01-2017, 13:02
Grunf Varaždinci se doli nisu dobro proveli, napad na suhovare... Dokaz da su srbi doli dosta uložili.
Mislim da je to prva napadačka akcija 7.gbr

Inkvizitor
23-01-2017, 13:25
Da, 7-ma je imala velike gubitke dole.

Inače tamo je bio spisak poginulih..posebno iz tzv SVK posebno iz vojske tzv RS i posebno dobrovoljci iz Srbije..sveukupno oko 350 vojnika.

njaviše je nastradala 92-ga benkovačka brigada koja je imala 192 poginula a poginuo joj je i zapovjednik Momčilo Bogunović.

S naše strane je najviše nastradala 3-ća gardijska brigada i njezina bojna "Kobre" koja je u Kašiću nastradala. od "Vukova iz Vučjaka" koji su se povukli nakon što im je poginuo komandant Veljko Milanković.

i s naše strane je tu bilo propusta. ne očekivati kontranapad u Ravnim Kotarima koji se zovu Ravni zato jer su ravni gdje Srbi mogu dovest oklopnjake i svu silu artiljerije..helkiopterima izbacit Slavonce u krš..dezorjentirane gdje ovi izginu..neimat rezervni ešalon, jak i čvrst nakon osvajanja kota..jer se zna da je to najkritičniji momenat..kad se pobjeda učas pretvara u poraz i katastrofu..

A neke su postrojbe , pričuvne i napuštale liniju..pa kad mi netko kaže da je HV još 91-ve mogao dovršiti rat a 93-će je još dosta stvari škripalo..

zato su i napravljene Šepurine da se to dovede u red.

inače imali smo mi ovdje sudionike akcije al su se povukli..pa nemamo iz prve ruke izvještaje..

philly
23-01-2017, 13:48
Nesta mi je post malopri... Ugl tih 140 civila mi pari prenapuvano, srpska priča kad njihovi ginu to su civili... Ka i medački džep

Popušili su u zapovjednon kadru srbi samo tako... Jbt koji gubici benkovačke brigade!!
Vidi se po gubicima koliko im je bilo stalo vratit izgubljeno...
Arkanovci se nisu baš proslavili doli, bia je to veliki moralni udarac njima i njihovom vođi...

Inkvizitor
23-01-2017, 14:43
Obljetnica stradanja Slavonaca u Kašiću.

http://www.sbplus.hr/politika/domovinski_rat/nerazjasnjena_strana_maslenice_1993.aspx#.WIYKD7mr FEQ

philly
23-01-2017, 15:08
Jako emotivni video o slavonskim vitezovima 3.gbr...
3. bojna zbilja zaslužuje epitet neprobojna

https://m.youtube.com/watch?v=LBe_EFg_TFo

caporegime
23-01-2017, 15:43

Krivo. 127 ljudi je poginulo od pocetka akcije do 31.03. dakle znatno nakon svih srpskih protunapada. O srpskim gubicima nema kvalitetnih podataka osim brojke 348 zajedno s civilima ali njihovi podaci su manjkavi i neprovjerljivi. Ne zna se ni je li to tocna brojka a pogotovo jesu li u nju uvrsteni i poginuli iz srbije i bih. Uglavnom, kao i u svakoj idućoj borbenoj akciji, imali su najmanje duplo a nekad i po 4-5 puta vise zrtava.

bandira
26-01-2017, 17:41
srpska verzija

http://www.youtube.com/watch?v=Hw1HIsd-3z0

Blefer
01-02-2017, 12:22
Nesta mi je post malopri... Ugl tih 140 civila mi pari prenapuvano, srpska priča kad njihovi ginu to su civili... Ka i medački džep

Popušili su u zapovjednon kadru srbi samo tako... Jbt koji gubici benkovačke brigade!!
Vidi se po gubicima koliko im je bilo stalo vratit izgubljeno...
Arkanovci se nisu baš proslavili doli, bia je to veliki moralni udarac njima i njihovom vođi...

Koliko je meni poznato tamo su išli Arkanovi borci sa Kosova oko 250 njih i imali su 2 poginula( jedan iz Orahovca, drugi iz N.brda) i nekoliko ranjenih.
išli su i neki dobrovoljci koji su bili u sastavu SVK ali ne znam o njihovim gubicima

Inkvizitor
01-02-2017, 12:46
od 52:40

http://www.youtube.com/watch?v=G9q440imUC8

24:00

http://www.youtube.com/watch?v=XtR4Ip-aEQU

Inkvizitor
11-02-2017, 16:33
http://www.youtube.com/watch?v=mSUvl1uIymI