PDA

Pogledaj Full Version : Bosanski lonac"

caporegime
18-01-2012, 14:35
tema za tekuća zbivanja u bih, za koja se ljudima ne da otvarati novu temu a ne znaju pod koju bi ih drugu stavili.

Udruga novinara Republike Srpske (UNRS) podnijela je u utorak kaznenu prijavu okružnom tužiteljstvu u Banjoj Luci protiv urednika i novinara TV Federacije BiH (FTV) koje tereti da su širili 'nacionalnu, rasnu ili vjersku mržnju jer su RS proglasili genocidnom tvorevinom'.

Prijave su podnesene protiv četiri urednika te dva novinara, uključujući i glavnog urednika Bakira Hadžiomeragića.

U kaznenoj prijavi, koju je potpisao predsjednik UNRS Dragan Jerinić, kolumnist banjalučkih 'Nezavisnih novina' bliskih predsjedniku RS Miloradu Dodiku, stoji kako se ona odnosi na informativne emisije FTV od 9. siječnja kada je obilježen dan osnutka RS.

U UNRS smatraju kako je FTV emitiranim sadržajima kanila 'izložiti poruzi nacionalne i etničke simbole RS i na taj način kod građana potaknuti nacionalnu mržnju i netrpeljivost prema srpskom narodu u BiH'. Također se ocjenjuje kako je FTV kroz izbor snimljenog materijala, sugovornika i različitim izjavama pokušala povijest srpskog naroda prikazati kao 'genocidni kulturni model koji se provodi posljednjih 150 godina, a Republiku Srpsku kao jedini uspjeli politički projekt takve srpske nacionalne politike'.

UNRS je ranije prijavio FTV i Regulatornoj agenciji za komunikacije BiH (RAK) žaleći se na navodnu uporabu jezika mržnje u informativnim emisijama te televizijske kuće.

FTV je 9. siječnja, kada su u Republici Srpskoj obilježavali 20. obljetnicu njezina osnutka, u svojim informativnim emisijama podsjetila na povijesna zbivanja, uključujući tu i etničko čišćenje, masovne ratne zločine te činjenice poput onih da su najviši ratni vojni i politički dužnosnici bosanskih Srba gotovo redom optuženi pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY).

caporegime
18-01-2012, 14:36
Državno odvjetništvo Bosne i Hercegovine objavilo je u utorak kako je odlučilo obustaviti istragu protiv četrnaest osoba među kojima su i neki visoki politički i vojni dužnosnici Republike BiH, odnosno Armije BiH, za koje se sumnjalo da su odgovrne za ratne zločine počinjene u Sarajevu u svibnju 1992. godine.

U priopćenju državnog odvjetništva BiH izrijekom je navedeno kako je donešen nalog o prekidu istrage i protiv Ejupa Ganića, ratnog člana predsjedništva BiH te generala Jovana Divjaka, dozapovjednika Armije BiH.

Pod istragom su bili i ratni misnistar policije RBiH Jusuf Pušina, zapovjednik posebne policijske postrojbe Dragan Vikić te još niz osoba uključenih u organiziranje obrane Sarajeva u prvim ratnim danima svibnja 1992. godine.

Svi oni bili su pod sumnjom da su zapovjedili ili izvršili napad na kolonu bivše JNA, koja se s predsjednikom predsjendištva BiH Alijom Izetbegovićem kao taocem pokušavala izvući iz Sarajeva.

Istragu o slučaju Dobrovoljačka ulica vodilo je i posebno tužiteljstvo Srbije za ratne zločine na temelju tjeralica raspisanih iz Beograda u Londonu odnosno Beču bili su uhićeni Ganić i Divjak.

- Nakon opsežne istrage, naredba o obustavi istrage protiv navedenih osumnjičenih osoba donešena je na temelju 352 izjave svjedoka te 412 materijalnih dokaza koji uključuju dokumente, videozapise, presretnute razgovore i druge dokazne materijale, stoji u priopćenju državnog odvjetništva BiH.

Navedeno je međutim i to kako će se nastaviti istraživati tko je odgovoran za ubojstvo sedam i ranjavanje četvrnaest osoba iz kolone JNA u Dobrovoljačkoj ulici.

Pojašnjeno je kako su nastradali ubijeni nakon ranjavanja ili su se nalazili u sanitetskim vozilima.

U dosadašnjem postupku utvrđeno je i to kako je dio zarobljenih vojnika i časnika JNA zlostavljan, pa će i to biti dijelom istrage koja se nastavlja.

Komentirajući odluku o prekidu istrage, Ejup Ganić izjavio je medijima kako je i očekivao takav ishod.

- Za nas je to bio dan 'D' kada smo sačuvali državu, a za Srbiju je to bio dan kada je ipak propao projekt velike Srbije, izjavio je Ganić.

caporegime
19-01-2012, 12:13
U 2011. godini u BiH je ukupno uvezeno mesa i jestivih klaoničkih proizvoda u količini od 35.722 tona, ukupne vrijednosti 130 milijuna maraka. Meso se najviše uvozilo iz Hrvatske, Srbije, Makedonije, Mađarske, Njemačke, Nizozemske, Slovenije i Italije. Najveći uvoznici mesa u BiH tijekom 2011. godine su bile uglavnom strane tvrtke koje u BiH imaju svoja predstavništva, te neki domaći uvoznici.

Treba naglasiti kako je prošlogodišnji uvoz mesa i klaoničkog otpada u BiH povećan za više od deset posto, što je jasan znak vlastima kako raspodjela poticaja nije dobra, te kako se trebaju naći novi načini za poticanje domaće proizvodnje.

Sramotno mali izvoz

I dok smo prošle godine uvezli 130 milijuna maraka mesa, u isto vrijeme smo izvezli oko 20 milijuna maraka mesa. Da stvar bude gora, u javnosti su se ponovno pojavile informacije kako je meso koje se uvozi u BiH staro i po nekoliko desetljeća, te kako dolazi iz prekooceanskih zemalja, točnije iz Brazila, Argentine... Ipak, ove informacije su demantirali iz Ureda za veterinarstvo BiH gdje ističu kako meso koje se uvozi u BiH može biti staro najviše šest mjeseci. Iz Ureda za veterinarstvo pojašnjavaju da se, kada je u pitanju uvoz smrznutog mesa, svaki dio označava deklaracijom na kojoj je obvezno istaknuti izvozni broj klaonice, podaci o datumu klanja, rok trajanja i naziv proizvođača.

Uvoz smrznutog mesa

Najveći dio smrznutog mesa uvozi se preko graničnih prijelaza Gradiška, Doljani i Gorica, dok se na ostalim prijelazima registrira sporadični uvoz ove vrste mesa. Preko graničnog prijelaza Gradiška uvozi se smrznuto meso proizvođača iz europskih država i to najviše iz Nizozemske, Njemačke i Austrije. U Uredu za veterinarstvo kažu kako se meso uvozi i iz Argentine, ali kako ni ono nije starije od šest mjeseci.

ma jašta. ni njemački poreznici nisu tako rigorozni ko bosanskohercegovački veterinarski inspektori.......
kršćanin sam ali mislim da bi one lijanoviće trebalo skuhat u kazanu i od njih napravit gulaš.
i ponudit diplomatskom predsatvništvu nove gvineje za dobrodošlicu.

caporegime
19-01-2012, 18:06
Beogradski Kurir piše o "zgranuću" Milorada Dodika izjavom Angeline Jolie da planira zatražiti "ukidanje genocidne Republike Srpske“, povodom čega planira i posjetiti Banja Luku.
- Nevjerojatno i nedopustivo! Ona može misliti što hoće, ali RS je izraz volje srpskog naroda i ona nikako ne bi smjela uplitati se u naše postojanje. Niti suditi kakva smo mi država. Nek' se drži svojih filmova. Ovakve najave prelaze granice ukusa. Mi, naravno, nećemo biti domaćini takve manifestacije u Banjaluci. Ne možemo joj zabraniti da dođe, ali neka vidi na kakav će prijem naići! Jasno je da je neinformirana i da je instrumentalizirana od određenih bošnjačkih grupacija i neka joj to služi na čast! Mi smo se izborili s mnogima, pa ćemo se izboriti i s takvom trebom (djevojkom, op.a.)! - izjavio je Dodik.

Scena iz filma "U zemlji krvi i meda" u režiji Jolijeve FOTO: CROPIX Brojni srpski glumci, pak, užasnuti su, piše Kurir, što je u svom filmu "U zemlji krvi i meda“ Srbe proglasila masovnim ubojicama, a redatelj Emir Kusturica o hollywoodskoj je zvijezdi izjavio:
- Ona pripada kinematografiji koja je skrivena propaganda. Kad je došla raditi film o stradanju bosanskih muslimana, a mogla je i o stradanju Srba, jer nisu samo bosanski muslimani stradali, mada većinom jesu - to nema veze s pameću! Zato što ona ni po jednoj osnovi ne može osjetiti taj problem - rekao je Emir Kusturica, dodajući da će, kad Jolie bude u Beogradu, otići u Južnu Ameriku.

Sarajevski glumac Branko Đurić, koji u je u filmu jedan od glavnih protagonista, smatra da je iznošenje pogrešnih podataka vezanih za broj žrtava propust.
- Ako je tako kao što govorite, onda bi trebalo tu grešku svakako popraviti. Mislim da se film bavi više ljubavnom pričom dvoje mladih u vremenu rata, ali podaci koji se spominju u vezi s ratom morali bi biti točni, zbog osjetljivosti teme na našim prostorima.

Graničar Jozo
19-01-2012, 18:10
mi smo se izborili s mnogima, pa ćemo se izboriti i s takvom trebom

:):):):):):):):)

caporegime
29-01-2012, 20:54
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da Republika Srpska nema svoje međunarodno priznanje u UN-u, ali da ima međunarodni subjektivitet, koji proizilazi iz Daytonskog mirovnog sporazuma. On je naglasio da je važno da je spriječen pokušaj da Republika Srpska bude ukinuta operacijama visokih predstavnika, koji krše prava iz Daytonskog sporazuma, te su na štetu Republike Srpske pokušali da naprave prekrajanja.

Dodik je za makedonski “Dnevnik” rekao da su evropske integracije apsolutno opredjeljenje Republike Srpske, koja je sastavni dio Evrope, ali da to ne smije da smeta suradnji s Rusijom i ostalima. Predsjednik Republike Srpske je rekao da je svjestan da i dalje postoji stereotip da je Republika Srpska “genocidna tvorevina”, ali da se to tokom vremena polako razbija. Govoreći o ekonomskoj situaciji, predsjednik Dodik je ocijenio da je Republika Srpska ekonomski samoodrživa, ali da ima problema, posebno u dijelu mirovinskog sistema.

“Od svih međunarodnih donacija nakon rata, oko četiri milijarde dolara otišlo je u Federaciju BiH, a mi smo dobili samo oko jednu milijardu i to za obnovu objekata, gdje je trebalo da Srbi vraćaju Bošnjake i Hrvate. Sve smo to preživjeli i danas imamo održive javne financije”, istaknuo je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik govoreći u Dnevniku. Govoreći o saradnji Republike Srpske i Srbije, Dodik je napomenuo da Banjaluka i Beograd sarađuju kao partneri i da Republika Srpska u Banjaluci i u Sarajevu promovira autentičnu politiku, ali i da voli Beograd više od Sarajeva.

kad nema ništa za reći, omn istakne kako je taman maloprije, dok su ljudi ne sluteći ništa pili kavu ili išli na posao, on spriječio još jedan pokušaj ukidanja rs. ko da je batman jebote.

caporegime
08-02-2012, 14:07
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik jučer je se u svom uredu u najvećoj tajnosti sastao s Darkom Mladićem, sinom ratnog zločinca Ratka Mladića kojemu se sudi u Haagu, između ostalog i za genocid u Srebrenici. Prema informacijama sarajevskog Dnevnog avaza, Mladić je u Banju Luku doputovao u pratnji bijeljinskog odvjetnika Miodraga Stojanovića i beogradskog odvjetničkog tima kako bi dogovorio izdvajanje novca iz proračuna RS za obranu svog oca.

O tajnosti jučerašnjeg sastanka, koji je trajao gotovo dva sata, govori i to što je bio strogo cenzuriran i skriven od medija, navodi sarajevski dnevnik dodajući da je ovom tajnom sastanku nazočio i Pantelija Ćurguz, predsjednik Boračke organizacije RS-a.

Uz tekst Dnevni avaz donosi i fotografiju Darka Mladića snimljenu na izlasku iz Palače RS-a, ali nije želio ništa reći novinarima. Avaz doznaje da su se Mladićev sin i odvjetnici sastali i s Nedjeljkom Mitrovićem, predsjednikom Organizacije obitelji zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske, koji je široj javnosti poznat po rigidnim stavovima i izjavama, a Dnevni avaz podsjeća da je Dodik prije nekoliko mjeseci najavio da će "za potrebe svih optuženih za ratne zločine iz Republike Srpske" biti otvoren poseban fond za njihovu obranu.

Rodica
08-02-2012, 14:15
pantelija ćurguz hahahaha ko da je iz tesne kože ili balkanskog špijuna... :D

caporegime
12-02-2012, 13:07
Ne znam što drugi kažu, ali ja jedva čekam ovakvo vrijeme. To je za mene prava uživancija, još kada nema vjetra i zasja sunce. Imao sam ovdje goste, Dalmatince s Korčule i Širokobriježane. Bili smo pet dana zatrpani s dva metra visokim snijegom. Nosa iz kuće nismo mogli pomoliti. Vrijeme smo kratili kartanjem i zafrkancijom. Srećom, imali smo struju, mogli smo i televiziju gledati, rekao nam je Teofil Šimić, poznatiji kao Šić, ugostitelj na Risovcu:

-Ovdje između Vrana i Čvrsnice uvijek se nadati nevremenu, pa se treba pripremiti i dobro opskrbiti hranom i pićem. Sira iz mijeha, suhog mesa, kulena, kupusa i vina ne nedostaje, taman da ovako bude do Uskrsa. Jutros je bilo - 21, sada je “zatoplilo”, samo je - 17 Celzijevih stupnjeva, šalio se Šić u četvrtak navečer:

-Doživljavao sam ovdje i – 28 stupnjeva. Kažu da je tamo u Brčnju bilo i ispod 30. Putovi prema Tomislavgradu i Posušju su zatrpani, ali su se jutros probile ralice iz smjera Jablanice. Nema ovdje puno svijeta, ali je “raznovrstan” – ima Hercegovaca, Dalmatinaca, čak Slavonaca iz Osijeka.

Nešto drugačije zimu nam je u petak ujutro opisao fra Petar Krasić, koji iz Masne luke već tjedan dana jedinu vezu s ostatkom svijeta ima telefonom:

- Posjetili su me samo momci iz GSS-a, došli su skuterima. Oni su se uspjeli probiti do vikendice bračnog para Knego iz Dubrovnika u Gornje badnje i dostaviti im hranu i lijekove, bez kojih bi im život bio ugrožen. Svaka čast tim momcima. Ne bih nikoga kritizirao, ali bilo bi dobro da se ceste nekako oslobode snježnih nanosa. Bio je nakratko očišćen put iz smjera Tomislavgrada, ali vjetar ga je opet zatrpao. Sad su mi javili da se ralicama čisti cesta od Rakitna, ali ih ometa jaka bura. Ovdje sam 24 godine, ali ovo ne pamtim, rekao nam je fra Petar i dodao: Imam pse tornjake 25 metara od kuće. Dva dana nisam im mogao prići, onda sam im uz pomoć krplji prišao i nahranio ih, potrošivši za tu udaljenost punih 65 minuta. Njima ova zima ne smeta. Priče o najezdi vukova su izmišljene, vukovi nisu zamijećeni. Jedino su neki susjedi vidjeli srnu. Ovdje je iz Jablanice navratio općinski načelnik Salem Dedić. Na povratku u Jablanicu njegov se džip sudario s medvjedom! Srećom, nikome ništa nije bilo, svatko je otišao na svoju stranu. Kuda je i s kakvim namjerama medo pošao, ne bih mogao objasniti.

Mislio sam da medvjedi po ovakvoj hladnoći spavaju zimski san, kaže Teofil Šimić.

stoposto je sa ljubavnicom imao udes pa sve svalio na jadnom medi koji spava zimski san.
ja sam mislio da načelnici općina moraju imati barem završenu osnovnu školu

NorthStand
12-02-2012, 20:13
pantelija ćurguz hahahaha ko da je iz tesne kože ili balkanskog špijuna... :D

ma još bolje, ovo ni tesna koža ne bi smislila. :rofl

NorthStand
12-02-2012, 20:14
stoposto je sa ljubavnicom imao udes pa sve svalio na jadnom medi koji spava zimski san.
ja sam mislio da načelnici općina moraju imati barem završenu osnovnu školu

krivo si mislio. :D