PDA

Pogledaj Full Version : Gotovina i Markač

caporegime
15-01-2012, 12:18
http://www.vecernji.hr/vijesti/odbacite-presudu-protiv-gotovine-nezakonito-granatiranje-clanak-366125

ovo bi moglo biti vrlo znakovito.
ako se uistinu 12 vrhunskih vojnih stručnjaka nađe, i udruže u namjeri zastupanja jedne teze onda mi se to ne može činiti slučajno.
nikako.

Ujkan
15-01-2012, 13:07
Jel se kom sudilo za prekomjerno granatiranje Vukovara? fuj!

sagitarius
15-01-2012, 14:32
To je uistinu jako ozbiljan argumenat za obranu generala i nipošto ga nije za zapostaviti, dapače, ovo može oboriti kompletno suđenje...

NorthStand
15-01-2012, 15:42
Capo sve ok, al meni ovo smrdi na navlakušu, pred ovaj referendum za EU. Da se malo narod udobrovolji, i omekša pred glasanje. Jer šta su čekali s tom informacijom i aktivnosti do sad, šta nisu to mogli ranije obavit i najavit???

ljuta trava
15-01-2012, 15:43
Iskreno se nadam da će ova inicijativa imati odjeka , ali zapamtite, što su suci mogli i napraviti nakon svjedočenja S.Mesića koji je u tom trenutku na položaju Predsjednika RH i koji potvrđuje svinjarije tužiteljstva.Sama presuda je međunarodnopravna sramota.Ukoliko bi u žalbenom postupku bila potvrđena još bi više pokazala svu sramotu međunarodnog suda.Ja bi da se naši Generali vrate kući....

NorthStand
15-01-2012, 15:46
To je uistinu jako ozbiljan argumenat za obranu generala i nipošto ga nije za zapostaviti, dapače, ovo može oboriti kompletno suđenje...

Svakako da je ovo dobra vijest za naše generale, al govorim da je trenutak takav da mi smrdi na neko udobrovoljavanje ljudi pred referendum. Jer su neki počeli i aktivnosti u smjeru, da se referendum za ulazak u EU odgodi do presude generalima, mislim Zvonimir Šeparović. Tako da, treba to podržat, al i uzet s određenom rezervom jer je trenutak njihovog angažmana u "sumnjivom terminu", barem za mene. A i vidjet ćemo kako će se dalje stvari odvijat, nakon referenduma možda dođe do nekakvih obrata i odustanu od svega toga, u slučaju da se pristane na ulazak u EU, volio bi da se varam al meni to sve tako miriši.

sagitarius
15-01-2012, 19:11
Što da ne i to kako kažeš, da se "udobrovolje" Hrvati, nema problema, fino je znati da su u MZ osjetili da su pretjerali prema Hrvatima s obje strane Save, međutim nipošto ne treba odustajati od peticije - prvo presuda generalima pa ćemo vidjeti što sa referendumom i ulaskom u EU...
I daj Bože da je baš tako, da su obavještajci shvatili da se je pretjeralo do balčaka...

Inkvizitor
15-01-2012, 23:28
Ljudi moji kao da je njima stalo. Da je njima stalo ne bi ni podigli takvu stupidnu optužnicu.

mardar
16-01-2012, 00:48
Akademik Pečarić je pokrenuo:):)

mardar
16-01-2012, 01:15
700 potpisa za NE U EU PRIJE SLOBODE HRVATSKIM GENERALIMA!

Još traje idemo sa imenom i prezimenom na

pecaric@element.hr

sagitarius
16-01-2012, 11:08
Stalo MZ-u ili ne stalo, odgovorio sam na post koji pretpostavlja što ako je sve pokušaj da se udobrovolje Hrvati...
Nego ovo na što nas sviju Mardar podsjeća, to je šansa da se vrati dostojanstvo i dignitet RH u toj istoj EU, koja ne zna drugačije razgovarat osim metoda pritisaka i ucjena.
Davali smo im mrkvu, e vrijeme je da im se dadne i štap..., zar ne Inkvizitoru, s ovim se moraš složiti.

Inkvizitor
16-01-2012, 11:41
Šta mi kao da..lupnemo EU štapom po prstima..??

Marta
16-01-2012, 12:00
Iskreno se nadam da će ova inicijativa imati odjeka , ali zapamtite, što su suci mogli i napraviti nakon svjedočenja S.Mesića koji je u tom trenutku na položaju Predsjednika RH i koji potvrđuje svinjarije tužiteljstva.Sama presuda je međunarodnopravna sramota.Ukoliko bi u žalbenom postupku bila potvrđena još bi više pokazala svu sramotu međunarodnog suda.Ja bi da se naši Generali vrate kući....

Velika je pogreska misliti da sudac nije mogao drugacije.

Imao je dokumentaciju, imao je svjedoke, a nije imao dokaza za presudu koju je donjeo, davno prije nego ju je izrekao.

Al politicki vrh Zapada to tako zeli, sudac je tu dobra marijoneta.

Inkvizitor
16-01-2012, 12:07
presuda je sprdanje , ne sa pravom, nego sa ljudskom logikom. U ratu suditi za prekomjerno granatiranje mjesta koje nije razoreno i na koje je ispaljeno par stotina granata..to je smijurija..

dakle, sad se pozivati na razum nerazumnih, to nema smisla. Treba prihvatiti da je to politički sud kojima političku misiju i točka.

hrvatska država i narod su isporučili Gotovinu i Markača i ne samo njih, tom istom sudu..zarad svoje komocije i šlus.

Nisu nama drugi krivi..to nije haška osuda..to je osuda hrvatskog naroda Gotovini i Markaču ..i opet kažem..ne samo njima..

to je ono kad mi trebaš..dobar si a kad mi ne trebaš štaćeš mi..

Marta
16-01-2012, 12:11
hrvatski narod im je napisao optuznicu i u neku ruku i presudu

to je ljudska, politicka a na kraju i pravna sramota

da je takvu presudu napisao sudac bez iskustva, ne nekom malom i nebitnom sudu, to bi bilo sramotno a kamoli onaj idiot s iskustvom

Inkvizitor
16-01-2012, 12:14
presuda je ruganje..ono u stilu..eto vidite koliko vas cjenimo da vas možemo ovako raditi budalama i pljuvat vam u facu a vi ćete se smješkat i govoriti..okej okej..

to je bilo ponižavanje i to je rađeno s tim ciljem.

zato ne razumijem ljude koji se upiru dokazat kako je sudac bio u krivu pa time implicite govoriti kako je on možda samo pogriješio..pa ćemo to kao sad ispravit..

mislim, to je naivnost koja boli..

Marta
16-01-2012, 12:19
Nije on pogrijesio, ne mozes ti pogrijesiti na tom nivou, to je smisljeno. Sto je najsmjesnije, lose je izradjeno, nisu si dali cak nimalo truda da izgleda kao da su presudu temeljili na dokazima koji ju mogu nositi.

Sramota je za jednog suca da si dopusti takav pad, al lova je kurva.

Sav proces je losa kazalisna predstava u kojoj je obrambeni team bio suvisan. Nije se tu imalo sta dokazivati kad su oni to napisali vec davno prije pokretanja procesa.

Jasno je kako se povjest treba pisati, da se Hrvatima treba nametnuti nova povjest, ne ona koju su oni prozivjeli, u kojoj su bili zrtve, nego povjest koja Srbima i njihovima saveznicima smeka.

Inkvizitor
16-01-2012, 12:25
Nisu se potrudili jer su se htjeli što jače narugat.

zašto bi se trudili da to liči na nešto..kad je ovako bolje.

kažu ti da si nitko i ništa i da ti se mogu rugat ko zadnjoj budali.

ja sam preneraženo trljajuć oči čitao na fhr postove ljudi koji inače nisu glupi kako će Gotovinu sigurno oslobodit jer mu nisu ništa dokazali.

i da ja nemam pojma i da širim defetizam

ja gledam , čitam i ne vjerujem šta čitam.

tolika naivnost, to ne da boli to reže i vrišti..

Marta
16-01-2012, 12:28
To je nada u neku pravdu koja se pretvorila u tesku naivnost kod naseg naroda.

Taj sud nama nije ama bas nista pozitivno donjeo, a ljudi su se u tom slucaju toliko nadali da je bilo za nepovjerovat.

Istina, nisu mu mogli dokazati niti jednu tocku optuznice, al koga to zanima, nikoga. Ne zanima ni nas drzavni vrh, zasto bi zanimalo medjunarodnu zajednicu i taj sramotni sud.

Humphrey
16-01-2012, 17:00
Kako je sve vezano možda treba i ovu vijest prenijeti na ovoj temi. Županijski sud u Dubrovniku je odustao od kaznenog progona protiv 27 pilota JNA zbog nedostatka dokaza. Evo dragi dubrovčani, vi možda mislite da su vas JNA zrakoplovi bombardirali, ali županijski sud nije pronašao dokaze koji bi to potvrdili.

Hoće li netko odgovarati za to? Neće, jer nikoga nije briga, ta gamad će i dalje primati plaću koju ne zaslužuju, a ostatak Hrvata će ostati vjerni svom ovčjem mentalitetu i šutjeti.

Kad se ovakve stvari događaju u ovoj navodnoj državi hrvatskog naroda kako nas išta iz Haaga može čuditi?

Svakim danom me je sve više sramota ove države, ako se ovo može nazvati državom.A ni mi kao narod nismo ništa bolji.

Inkvizitor
16-01-2012, 17:05
Pa, to i ja kažem..Hag je bar osudio neke Srbe i pustio neke Hrvate. Hrvatsko poravosuđe je gore od haškog.

NorthStand
16-01-2012, 18:15
presuda je ruganje..ono u stilu..eto vidite koliko vas cjenimo da vas možemo ovako raditi budalama i pljuvat vam u facu a vi ćete se smješkat i govoriti..okej okej..

to je bilo ponižavanje i to je rađeno s tim ciljem.

zato ne razumijem ljude koji se upiru dokazat kako je sudac bio u krivu pa time implicite govoriti kako je on možda samo pogriješio..pa ćemo to kao sad ispravit..

mislim, to je naivnost koja boli..

Nečasni suče Ori, neka vam Nizozemska cijela, u paklu gori! Eto u kratko moj rezime suca, a taj smrad koji je uvelike hvaljen od strane naših medija, nam je uzeo skalp u maniri najboljeg indijanca.

NorthStand
16-01-2012, 18:19
Iako slažem se s vama, nitko nama nije kriv što glasamo za veleizdajnike, čitaj SDP-HDZ pa ovi stalno seru o privatizaciji. A neću uopće ni počimat raspravu, šta su oni sve napravili i do koje mjere su opustošili ovu zemlju u posljednjih 11 godina, od kad Franje nema. Država je bila zadužena 10 miljardi eura, a sada je 40miljardi, zna se tko su ti koji su bez rata uspjeli zadužit ovu napaćenu zemlju i narod s 30 miljardi eura, al jebe se njima bitno da je njihovih guzicama dobro. Još ajde da je ta bagra išta napravila s tim parama, nego ko da su ih u vjetar bacili, a o izdaji generala i vojnika domovinskog rata neću uopće ni pričat.

mardar
16-01-2012, 18:25
Nečasni suče Ori, neka vam Nizozemska cijela, u paklu gori! Eto u kratko moj rezime suca, a taj smrad koji je uvelike hvaljen od strane naših medija, nam je uzeo skalp u maniri najboljeg indijanca.

Ako se sječaš jebao sam ja nedavno njima svima sve po redu.Što god su Hrvatima počinili neka im se vrati stostruko.A počinili su pregršt nepravdi i dalje čine .Bagra će Hrvate podučavati kako živjeti.

Vepar
16-01-2012, 19:29
presuda je sprdanje , ne sa pravom, nego sa ljudskom logikom. U ratu suditi za prekomjerno granatiranje mjesta koje nije razoreno i na koje je ispaljeno par stotina granata..to je smijurija..

dakle, sad se pozivati na razum nerazumnih, to nema smisla. Treba prihvatiti da je to politički sud kojima političku misiju i točka.

hrvatska država i narod su isporučili Gotovinu i Markača i ne samo njih, tom istom sudu..zarad svoje komocije i šlus.

Nisu nama drugi krivi..to nije haška osuda..to je osuda hrvatskog naroda Gotovini i Markaču ..i opet kažem..ne samo njima..

to je ono kad mi trebaš..dobar si a kad mi ne trebaš štaćeš mi..

Točno. Je li netko primijetio kako se nakon osude izmijenila retorika hrvatske javnosti? Kad je podignuta optužnica i kad se tražilo Gotovinu, onda je bilo da on mora dokazati svoju nevinost (!) i predati se kako Hrvatska ne bi trpjela zbog njega. Danas, pak, tvrde kako je on nedužan, ali mora odgovaradi za druge, tj. za tadašnjeg predsjednika i ministra obrane ili da krivnju za ovakvu presudu snose njegovi odvjetnici. Kako mogu biti tako licemjerni? Ako su znali da je nedužan, zašto su tada šutjeli? Ako nisu znali, kad su saznali?

mardar
16-01-2012, 19:39
Točno. Je li netko primijetio kako se nakon osude izmijenila retorika hrvatske javnosti? Kad je podignuta optužnica i kad se tražilo Gotovinu, onda je bilo da on mora dokazati svoju nevinost (!) i predati se kako Hrvatska ne bi trpjela zbog njega. Danas, pak, tvrde kako je on nedužan, ali mora odgovaradi za druge, tj. za tadašnjeg predsjednika i ministra obrane ili da krivnju za ovakvu presudu snose njegovi odvjetnici. Kako mogu biti tako licemjerni? Ako su znali da je nedužan, zašto su tada šutjeli? Ako nisu znali, kad su saznali?

Pa prvi jutarnji je nastojao da ga samo prikaže kao običnog kriminalca i pljačkaša.Ne Jutarnji samo EPH no isto je.

NorthStand
17-01-2012, 16:04
Ako se sječaš jebao sam ja nedavno njima svima sve po redu.Što god su Hrvatima počinili neka im se vrati stostruko.A počinili su pregršt nepravdi i dalje čine .Bagra će Hrvate podučavati kako živjeti.

Sjećam se, i njima treba jebat sve po redu, neka kroje svoje živote tamo, a neka nas puste konačno na miru. 15 godina smo samostalni, to jest živimo u miru, i sad nas opet hoće usisat u nekakve svoje saveze i unije, to kod mene neće proći. Krvavo smo platili svoju slobodu, i za nju se treba i dalje borit! Iako jasno mi je, da od te "slobode" nećemo bolje živjet, ali svakako da je kvaliteta života prvo na nama samima. Danas su ljudi postali megalomani, pa im svašta treba, onima u Utvrdi Gvozdansko nije trebalo ni vode ni hrane, da brane svoju Hrvatsku, e pa ne treba ni meni!

NorthStand
17-01-2012, 16:08

To je ta bagra koja će glasat za EU, i oni su još jedan razlog zašto sam ja protiv. Jer upravo ti zagovornici izručenja generala u hag, će masovno podržat ulazak u EU, i ta EU itekako ima velike veze s osudom-presudom našim generalima. Pa je ne bih mogo mirno spavat, da glasam za te šupke, koji su našeg antu onako krvnički kaznili, a krvopiju šljivančanina pustili ko da je bio na ljetovanju u vukovaru, a ne razrušio cijeli grad i pobio tj dao pobit tko zna koliko nedužnih ljudi. Al to je ta, europska pravda, imo sam je bezbroj puta prilike vidjet preko youtube-a, srećom taj youtube je i svjedok vremena, jer uvijek možeš nešto iskopat što se događalo u povijesti, i kako su tada reagirali ti divni europski "prijatelji hrvatske". Meni ničje tutorstvo ne treba, a siguran sam da ni Ante neće glasat za EU, jer je cijena ulaska HR u EU, upravo bila njegova osuda.

Inkvizitor
17-01-2012, 16:17
Eu je pokazala da nema ni karaketra, ni ljudskosti, dapače prema nama je pokazala sve sotonske odlike..

ne pada mi napamet glasati za ulazak u tu nakaradnu tvorevinu...iako mislim da je ionako sve pod njihovom kontrolom pa sam ulazak ili neulazak ništ bitnoga ne mjenja..tako da na taj referendum vjerovatno i neću izići..

to ti je ko da biraš između sablje i sjekire..

caporegime
16-02-2012, 10:22
No, prije toga bio sam prisiljen na odluku da jedno vrijeme budem nedostupan, živeći i prije bijega u potpunom neznanju što se oko mene događa i kakve se radnje protiv mene poduzimaju. Nije mi, ne znam zašto, bio omogućen tretman kao drugim generalima, kao, primjerice, generalu Stipetiću, da obavim razgovor s Haaškim tužiteljstvom. Nakon tog razgovora, vojnički bih prihvatio bilo kakvu odluku koja se pred mene postavlja”.

zato jer je tužiteljstvo dalo jasan signal;"nekoga hoćemo pribiti na križ pa vi odlučite koga"
epizoda sa stipetićem je bila 2000 godine, sjećam se kak ose onaj patetični dražen budiš jako zabrinuo za njega.
a nalog za hapšenje gotovine dolazi 2001 godine.
dakle, ako je račanova vlada mogla dogovoriti davanje iskaza za stipetića zašto nije to isto dogovorila za gotovinu?
zato jer su odlučili da kad već moraju dat nekoga, bolje da daju "njihovog" -gotovinu, nego "svog" stipetića.

e pa svima njima iz te vlade ovim putem unatoč kršenju forumskih pravila jebem milu majku koja ih je okotila.

caporegime
26-04-2012, 12:37
ZAGREB - Petorica najuglednijih sudaca Haaškoga suda namjeravaju ispitati je li Haaški sud pogriješio u presudi Anti Gotovini i Mladenu Markaču kad ih je osudio za prekomjerno granatiranje Knina i drugih gradova u Oluji.
Ako je pogrešna ocjena o tome da je granatiranje bilo nezakonito, treba preispitati stoji li uopće presuda o udruženom zločinačkom pothvatu, stoji u dopisu koji je predsjednik Haaškoga suda Theodor Meron poslao odvjetnicima Ante Gotovine i Mladena Markača te tužiteljima Heleni Brady i Douglasu Stringeru.

Dopuna dnevnog reda
Meron je kao predsjednik Žalbenog vijeća Haaškog suda prije dva tjedna prvo zakazao žalbenu konferenciju u slučaju Gotovina za 14. svibnja, a ovaj tjedan poslao je dopunu naloga o rasporedu sa svojevrsnim “dnevnim redom”. U dokumentu Meron poziva odvjetnike i tužitelje da se na raspravi, koja bi trebala trajati čitav dan, u ponedjeljak 14. svibnja, koncentriraju na četiri pitanja.

Ključno je je li prvostupanjsko sudsko vijeće pogriješilo kad je odredilo udaljenost od 200 metara kao granicu zakonitosti udara artiljerijskih granata od vojne mete, i na temelju toga izvelo zaključak da je Knin bio nezakonito granatiran, s ciljem protjerivanja civilnog stanovništva. Suci traže od odvjetnika i tužitelja da se na ročištu 14. svibnja koncentriraju na to jesu li suci pogriješili kad su odredili 200 metara kao granicu unutar koje će artiljerijske pogotke smatrati zakonitim.

Napad na civile
Drugo je pitanje, navode u dopisu, mora li sudsko vijeće povući druge svoje zaključke ako se odbaci kriterij zakonitosti od 200 metara, a treće, mora li Haag u tom slučaju povući i svoj zaključak o nezakonitom granatiranju. Četvrto pitanje je treba li odbaciti zaključak o postojanju udruženog zločinačkog pothvata ako se utvrdi da granatiranje Knina nije bilo nezakonito.

Raspravu o “kriteriju 200 metara” tražila je obrana generala Gotovine, tvrdeći da je Haaški sud proizvoljno prihvatio taj kriterij i na temelju njega zaključio da je Knin prekomjerno granatiran, što je od ključnog značaja jer su suci na tome utemeljili osuđujuću presudu. U presudi su suci zaključili da HV nije gađao samo vojne ciljeve, nego je kompletne gradove tretirala kao mete, pa su zato granatiranje definirali kao protupravni napad na civile.

Presuda: Srbi su pobjegli zbog protupravnih napada
U presudi stoji da su krajinske vlasti imale planove za evakuaciju, ali je stanovništvo pobjeglo zbog “straha i pritiska uslijed granatiranja”. Tim protupravnim napadima HV je počinio i zločin prisilnog premještanja, odnosno deportacije, a baš to su glavni elementi “udruženoga zločinačkog pothvata”.

U presudi stoji da je cilj bio trajno uklanjanje srpskog stanovništva prijetnjom ili upotrebom sile, što je “uključivalo protupravne napade na civile i civilne objekte, deportacije i prisilno premještanje”. Zato je nezakonito granatiranje ključni argument jer ga Haag pravno tretira i kao protupravni napad na civile, i kao oblik deportacije i prisilnog premještanja.