PDA

Pogledaj Full Version : Hrvatska federalna jedinica u BiH-kriteriji za teritorijalni opseg

caporegime
07-02-2011, 11:53
Osim samog ustroja i nadležnosti hrvatske teritorijalne jedinice u bih, oko koje se svoe više govori, jedan od najbitnijih problema je i njezin teritorijaoni opseg.
Koji su to kriteriji po kojima bi neki prostor trebao biti unutar hrvatske sastavnice u bih obzirom na mješovitost stanovništa te teritorijalnu nepovezanot i svakako pitanja ekonomske gravitacije određenih centara pri čemu bi stvaranje nove jedinice zasigurno imalo utjecaja na izmejnu gravitacijskih tokova.

NorthStand
07-02-2011, 19:32
A jebiga, teško je to odredit, u svakom slučaju ja sam najviše za pravac jajce, mostar, znači trebalo bi gledat da ono gdje su hrvati većina budu dio te federalne jedinice, s hrvatskom većinom, naravno manjine odnosno srbi i muslimani imaju svoja ljudska prava, i nitko ih neće terorizirat zato što su na području koje je većinski nastanjeno hrvatima. Al po meni treba doć do te federalne jedinice, s hrvatskom većinom jer sve ovo ostalo je mlaćenje prazne slame po meni.

Graničar Jozo
07-02-2011, 19:40
Ovisno šta se želi s tim postić.

Ako ćemo zaista govoriti o entitetu u BiH onda ne bi su tu mjesta trebalo naći i za mjesta poput vareša i kraljeve sutjeske (reformirane općine), kao i za općine oko tuzle (soli).

Pitanje je može li doći do mijenjanja RS i imaju li hrvati podrše za to, tj. imaju li bošnjaci interesa za tim. Ne sumnjam da bi se hrvati s njima uhvatili u kolo kada bi ovi pokazali interes. govorim o konkretnim djelima.

U svakom slučaju ne dati srbima one tri općine.

caporegime
07-02-2011, 19:43
da, čak nije problem ni prostor lašvanske doline, kiseljaka ikreševa, pa čak i žepča.
problemi nastaju u jajcu, varešu, usori.....i ostalim malim mjestima i enklavama.
naime, ako bi se uvažio posvemašnji princip nacionalne homogenosti onda valja računati da bi i muslimani mogli početi grupirati svoje teritorije koje bi se eventualno našle na većinski hrvatskom području.

Graničar Jozo
07-02-2011, 19:55
to je to. a s druge strane nam nije neka bezvezna ekipa. to je ipak ekipa koja je protjerala većinu hrvata iz srednje bosne i to svijetu prikazala kao agresiju RH na BiH.

the outfit
09-02-2011, 09:17
ništa od trećeg
http://www.vecernji.hr/vijesti/sad-uvjerit-cemo-clanice-eu-da-ne-otezu-ulaskom-rh-clanstvo-clanak-249981

Graničar Jozo
09-02-2011, 09:22
ako je to stvarno tako onda naši političari trebaju na vrijeme istjerati na čistac šta je to institucionalna autonomija. ako ne ide treći onda treba insistirati na autonomiji, a ne na ravnopravnosti.

caporegime
09-02-2011, 10:04
kladim se u šta hoćete da će već sada počet dolaziti teza s poskoka kako je hrvatrska (perecija) ponovno izdala hercegbosnu odnosno prihvatila lakši ulazak u eu umjesto brige za hrvate hercegbosne iako se meni čini da sama hrvatska tu i nije mogla izvršiti neki pritisak ni inicijativu.
međutim, vrlo dobar povod da kvazišinfejnovci dobiju još malo prostora, da još jednom opravdaju žalosnu servilnost koju pokazuju u odnosu na srbe kao nešto što je opravdano i da ne kažem sudbonosno, i da se zapravo na toj cijeloj priči istaknu.
jednom kad to isticanje dobro materijaliziraju i pretvore u politički utjecaj a onda i pozicije, i oni će biti više kompromisni a manje dosljedni u svojoj "borbi".

najžalosnije je što takva priča ima najmanje koristi za heregbosnanske hrvate a najviše za one kojima je svaka prilika za podjelu u hrvatskom korpusu-životna prilika.

zaba1111
09-02-2011, 10:17
Lako Poskok, ovo je vjerovatno poruka HR da smanji mješanje u BiH. Ali sve je nejasno, s jedne strane jedni signali, s druge drugi. Možda Ameri malo smiruju Muslimane i staju na loptu, možda institucionalna ravnopravnost stvarno bude nešto i značila, a možda je to potpora Zlaji i HSPu. Ko će im znat, mi ne smijemo nipošto odustati od ekonomskog, institucionalnog i demografskog jačanja, a formalno će valjda jednog dana doći na svoje.

Graničar Jozo
09-02-2011, 10:37
Lako Poskok, ovo je vjerovatno poruka HR da smanji mješanje u BiH. Ali sve je nejasno, s jedne strane jedni signali, s druge drugi. Možda Ameri malo smiruju Muslimane i staju na loptu, možda institucionalna ravnopravnost stvarno bude nešto i značila, a možda je to potpora Zlaji i HSPu. Ko će im znat, mi ne smijemo nipošto odustati od ekonomskog, institucionalnog i demografskog jačanja, a formalno će valjda jednog dana doći na svoje.

ovo treba definirati unaprijed. ja da sam čović baš bi sada izašao sa pričom o institucionlnoj autonomiji kao jednoj alternativi HB, pa da vidimo šta je to. Ne znam jel dobro da se koristi naziv treći. nekako mi sama riječ autonomija ima jače značenje od ravnopravnost.

guranje autonomije ne znači odustajanje od trećeg, već kao znak za dijalog.

zaba1111
09-02-2011, 10:44
Da, nešto se događa, ali očito nije vrijeme za konačni rasplet, možda institucionalna autonomija može proći kod federalnih partnera ispranog mozga, treba im prilagoditi pristup.

NorthStand
09-02-2011, 22:17

Smiruju oni moj kurac da prostiš, a ovog gore majmuna američkog nabijem na svoju tvrdu kitu! Glupan glupi, šta on zna o BiH, da o njoj može pričat? Takvi kreteni su i blagoslovili RSrpsku, i ukinuli Hrvatima jedinu ravnopravnost u odnosu na ostala dva naroda, HercegBosnu! Za mene je tu svakoj priči kraj, kad pričamo o ovim američkim kaubojima koji kurca ne kuže, da sam ja ministar vanjskih poslova u dvije rečenice bi im lansiro odjeb na tečnom engleskom. Misle da svima mogu gaće krojit, zato i navijam za Ahmaninedžada, samo neka udara kontru, pun mi ih je kurac majke mi. Dok je onaj ludi Staljin bio živ, barem su imali kakvu takvu opoziciju, a sada vedre i oblače gdje god hoće, i kad god hoće. Ja sam siguran da nam američki savijeti, neće ništa dobroga donjet, kao što nam ni do sad nisu po pitanju BiH, i opet ponavljam Tuđman nije smio pristat na ukidanje HBosne dok postoji RSrpska, po meni tu je bio najveći zajeb. Neka oni ucijenjuju s čim god hoće i koliko god hoće, nema te ucijene koja te može ucijenit nečim što je tvoje! I to im lijepo kažeš, a oni neka se misle i neka NATO napada, koga briga. Ako smo mogli izdržat napade muslimana i srba, sigurno smo mogli i napade NATO-a, al mi smo išli linijom manjeg otpora, i sada plaćamo cijenu te linije manjeg otpora.

NorthStand
09-02-2011, 22:22
ovo treba definirati unaprijed. ja da sam čović baš bi sada izašao sa pričom o institucionlnoj autonomiji kao jednoj alternativi HB, pa da vidimo šta je to. Ne znam jel dobro da se koristi naziv treći. nekako mi sama riječ autonomija ima jače značenje od ravnopravnost.

guranje autonomije ne znači odustajanje od trećeg, već kao znak za dijalog.

Ma puna mi kapa dijaloga, pogotovo s ovima tamo, koji su nam u prošlom "dijalogu" okupirali dobar dio srednje BiH. Al šta je tu je, dijalog može al samo ako on uistinu i je dijalog, ako je mućkanje jaja na muslimanski način, odmah odjeb lansirat!