PDA

Pogledaj Full Version : Morh!

NorthStand
08-01-2012, 13:51
http://www.vecernji.hr/vijesti/hrvatska-treba-zadrzati-borbenu-eskadrilu-ako-je-ikako-moguce-clanak-362439

http://www.vecernji.hr/vijesti/kotromanovic-vojska-vojnicima-a-straza-zastitarima-clanak-363441

Veseli me ovaj Kotromanović, to je u biti jedini ministar koji mi odgovara u novoj vladi. Ima ok stavove, i bio je branitelj tako da se ipak nadam da MORH za njegova mandata, "neće zastranit".

Iako nelogično mi je, da HR ima jedvice 16.000 profesionalnih vojnika, mislim da SRB ima 80.000, je da oni nisu u NATO savezu, i je da su "vojno neutralni" pa je i logično da ulažu više, i imaju više profesionalnih vojnika. Al meni i dalje nije jasno, da se brojnost naše vojske mjeri u tako malom broju. Po meni realnost bi trebala bit drugačija, tih 16.000 bi trebale bit zračne snage i mornarica, a kopnene snage bi trebale brojat minimalno 30.000 vojnika. Nije ni čudo da smo ušli u NATO, vjerojatno iz razloga da se uštede pare, to jest da se radikalno smanji brojnost unutar vojske, a samim time i troškovi.

Da ne govorim, da je ovo jako dobro, što Kotromanović želi zadržat zračne snage, i vojno zrakoplovstvo, jebote ameri 662 miljarde dolara ulažu u svoju vojsku, je da su oni svijetska da ne kažem imperijalna sila. Ali, smatram da HR mora nać sredstva za svoje vojne snage, i da mora imat određenu vojnu snagu. Ne može bit, da Srbi koji financijski gore stoje od nas, imaju 5 puta brojnije snage od nas. To jednostavno nije normalno, i HR bez obzira na činjenicu da je članica NATO saveza, što joj na neki način jamči određenu vojnu sigurnost zbog pravila da ako je jedna članica NATO saveza napadnuta, druge moraju reagirat treba uložit veća sredstva u vojnu izobrazbu i vojni sustav.

Ja sam se prije godinu dana prijavio za dragovoljno služenje vojnog roka, i nisam dobio nikakav odgovor, kakva je to vojska koja čovjeku ne može ni pismo poslat da na njega ne računaju? I kakvo je to dragovoljno služenje vojnog roka, kad ja nemam pravo na vojnu izobrazbu, već oni izaberu 200 ročnika iz cijele države, tko zna kakvim metodama odabira tih 200 sretnika. No da ne duljim, poanta je da moramo bit u određenoj vojnoj spremi, a ovih 16.000 vojnika mi baš i ne uljeva neko povjerenje u HOS.

Graničar Jozo
09-01-2012, 12:33
meni je to isto nekako premalo. nisam znao da je samo 16.000

Mislim, kad se već štedi na profesionalnim vojnicima svakako je trebalo ostaviti služenje vojnog roka. Onih pola godine je čini mi se trebalo mnogo bolje iskoristiti.

NorthStand
11-01-2012, 01:07
Da, trebalo je po meni ostavit opciju, dragovoljnog služenja vojnog roka 6mjeseci. Pa onda i mogućnost, da netko nakon odsluženog vojnog roka ako želi, izrazi zahtjev da postane službeni dio OSRH.