PDA

Pogledaj Full Version : Badnjak u Borovu

ljuta trava
08-01-2012, 02:32
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mZ-XggZHUhA#!

--Novi ministar unutarnjih poslova ništa rekao nije , a nisu se oglasili niti Pusić , niti Teršelićka , Goljup ni ostala žgadija ili su i oni slavili ...

ljuta trava
08-01-2012, 02:34
Zamislite sada da ovakvo nešto naprave Hrvati , oni bi se osjećali UGROŽENIMA ...
ČIJA JE OVO DRŽAVA ...

Argentino
08-01-2012, 04:11
ČIJA JE OVO DRŽAVA ...

Naša... Hrvatska bila i ostala !!!

http://www.youtube.com/watch?v=rpeH9CZDIsk

http://www.youtube.com/watch?v=ucLUHeomnos

T@nja
08-01-2012, 11:32
[video=youtube;mZ-XggZHUhA]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mZ-XggZHUhA#!/video]

--Novi ministar unutarnjih poslova ništa rekao nije , a nisu se oglasili niti Pusić , niti Teršelićka , Goljup ni ostala žgadija ili su i oni slavili ...

Ja se divim nasim ljudima koji zive u susjedstvu s ovim monstrumima. Zaista me cudi da imaju toliko zivaca (tolerancije?) i da nitko od njih vec dosad nije uzeo smajser u ruke....
Pitam se mogu li (smiju li) Hrvati recimo u Backoj Topoli na ovaj nacin proslaviti svoj Bozic.

Dr. Vito Dugonoga
08-01-2012, 12:42
Slave li Srbi igdi vako Bozic?

Hrvati su najbolji narod
a smajseri cekaju svoje vrime!

Inkvizitor
08-01-2012, 13:04
Slave li Srbi igdi vako Bozic?

Hrvati su najbolji narod
a smajseri cekaju svoje vrime!

Mislim da da. Njima je srpstvo usko vezano uz proslave vjerskih blagdana.

Ovaj dio Hrvatske je defacto van ingerencija hrvatskih vlasti.

A ipak imaju šahovnicu na registarskim pločicama..haha

T@nja
08-01-2012, 13:24
Mislim da da. Njima je srpstvo usko vezano uz proslave vjerskih blagdana.

Ovaj dio Hrvatske je defacto van ingerencija hrvatskih vlasti.

A ipak imaju šahovnicu na registarskim pločicama..haha

Ja mislim da nigdje ovako ne slave. Nisu nikad ni slavili nesto posebno Bozic. Kod njih su vise krsne slave prilike za dernek.

Ali mene fascinira ta njihova drcnost u Borovu. To je prestrasno.

Inkvizitor
08-01-2012, 13:26
Ja mislim da nigdje ovako ne slave. Nisu nikad ni slavili nesto posebno Bozic. Kod njih su vise krsne slave prilike za dernek.

Ali mene fascinira ta njihova drcnost u Borovu. To je prestrasno.

Krsne slave su derneci ali u kući. Znaju oni mahat srpskim zastavama svuda a ovdje im je naravno najveći gušt.

Ova zastava im je službena zastava srpskog naroda u Hrvatskoj i tu im ništa ne možeš.

Borovo selo je posebno, to se zna..

NorthStand
08-01-2012, 13:30
A ništa čudno, razumjem ja njih, teško je pomirit se s činjenicom, da živiš u RH. Kao što je njima teško pomirit se s činjenicom, da žive u BiH, C.Gori, Kosovu, jer po njima to su sve srpske zemlje, a Srbi ne smeju da budu "razdvojeni" granicama. To je stara priča, istih glumaca tako da, nemojte se previše uzbuđivat, na kraju krajeva budemo NATO angažirali da ih bombarduje, ako bude potrebno. :D

Humphrey
08-01-2012, 13:53
srbin razumije samo silu, to što imamo "nedogojene" srbe u Hrvatskoj je samo naša krivica.Milicija je donekle obavila svoj posao, ali ista ta milicija je i zapovjedniku sa Trpinjske ceste rekla da skine hrvatsku zastavu jer nije bila službena zastava RH . Pod prijetnjom on je to uradio. Dok popuštamo milicijskom pritisku nemamo što prigovarat. I nažalost svi smo takvi, ne samo ova ili ona osoba, kao narod mi smo postali babe koje na svaku nepravdu odgovaraju paljenjem svijeća.

Inkvizitor
08-01-2012, 14:24
srbin razumije samo silu, to što imamo "nedogojene" srbe u Hrvatskoj je samo naša krivica.Milicija je donekle obavila svoj posao, ali ista ta milicija je i zapovjedniku sa Trpinjske ceste rekla da skine hrvatsku zastavu jer nije bila službena zastava RH . Pod prijetnjom on je to uradio. Dok popuštamo milicijskom pritisku nemamo što prigovarat. I nažalost svi smo takvi, ne samo ova ili ona osoba, kao narod mi smo postali babe koje na svaku nepravdu odgovaraju paljenjem svijeća.

To je zato jer je hrvatski nacionalizam obranaški i defanzivan a srpski agresivan i napadački. To je prosto ko pasulj.

Hrvati reagiuraju tek kad im je nož pod vratom.

Srbe uče od malena da su najbolji, najhrabriji i najveći tragičari i da je njihov zadatak da isprave historijsku nepravdu

male Hrvate uče da su zločinci, genocidaši, nedostojni, da je nacionalizam štetan..

Tako imaš rezultat da se Srbi ipak sudare sa stvarnošću pa ne uspiju u svemu što su zacrtali ali ipak zahvaljujući toj megalomaniji dobiju više nego što im pripada.

I tako dva stoljeća..

Dr. Vito Dugonoga
08-01-2012, 14:27
Popravljamo se mi pomalo..

Jos dvi generacie..

Inkvizitor
08-01-2012, 14:31
Dolazak na pravoslavni badnjak je postao jedna od bitnijih događaja u Hrvatskoj. Bože sačuvaj da se tamo ne nacrtaju predsjednik i premijer.

A u Srbiji?

Tadić ide na katolički Božić ide u adventističku crkvu da ispuni formu, ne pada mu napamet ići kod nekog HDS-a ili u katoličku crkvu. Hrvati tamo kao da ne postoje.

Dr. Vito Dugonoga
08-01-2012, 14:34
Ajmo se ugledt na pricidnika i premijera
o svi ic masovno u pravoslavne crkve!

I trubimo, blokiramo promet, vicemo..

Zasto ja ne bi bio veci Pupovac od Pupovca!?!!

T@nja
08-01-2012, 14:38
Dolazak na pravoslavni badnjak je postao jedna od bitnijih događaja u Hrvatskoj. Bože sačuvaj da se tamo ne nacrtaju predsjednik i premijer.

A u Srbiji?

Tadić ide na katolički Božić ide u adventističku crkvu da ispuni formu, ne pada mu napamet ići kod nekog HDS-a ili u katoličku crkvu. Hrvati tamo kao da ne postoje.

Dobro je dok ne pocne cestitati Uskrs ko kosovski premijer. :D

Po meni je uopce bespotrebno da itko od drzavnog vrha javno cestita ikoji blagdan manjinama, a pogotovo da jos bude i nazocan. I ne fali mi Tadicevo cestitanje, nimalo.

Inkvizitor
08-01-2012, 14:40
Dobro je dok ne pocne cestitati Uskrs ko kosovski premijer. :D

Po meni je uopce bespotrebno da itko od drzavnog vrha javno cestita ikoji blagdan manjinama, a pogotovo da jos bude i nazocan. I ne fali mi Tadicevo cestitanje, nimalo.

Dobro..ja samo govorim kakvi su omjeri..

i kako se na to gleda..

Npr u Srbiji imaju situaciju na Sandžaku kao mi s njima, tamo im mašu zelenim barjacima..i sl..dakle tzv Bošnjaci su puno agresivniji od nas.

naših u Vojvodini kao da nema..ne čuju se da su živi....

NorthStand
08-01-2012, 15:19
To je zato, što su i Bošnjaci i Srbi, daleko nekulturniji ko narod od nas. I ono najvažnije, ne znaju se ponašat u zemlji u kojoj su manjina, oni ne da se ponašaju ko da su većina, već ko da je to njihova zemlja. To je razlika, između nas i njih. Pogledaj isto Bošnjake, kako su privatizirali federaciju, a dobro znaju da federacije ne bi bilo bez suglasnosti hrvatskog političkog vodstva, i Tuđmana. Al ko je nama kriv, kad smo naivno vjerovali, kako će federacija bit ravnopravna zajednica dva naroda.

NorthStand
08-01-2012, 15:23
Tadić dođe na Kosovo, i kaže da nikad neće priznat kosovo po 146 put. Ne razumjem stvarno, niko mu ne brani da dođe na Kosovo, al da sam ja kosovar, nakon toga zabranio bi mu dolazak za vijeke vijekova. Tko si ti majmune, da izjavljuješ na teritoriju koji je sada po svim parametrima gledišta albanski, da nikad nećeš priznat taj teritorij kao nezavisan, a samo zato jer je to sada većinski albanski teritorij. Kada je 1990ih u HR vladala histerija krajišnika, njih je bilo 550.000 i s tih 550.000 oni su zahtjevali trećinu našeg teritorija. A albanaca je na kosovu, 2.Miliona i oni po toj njihovoj logici i matematici, nemaju pravo proglasit nezavisnost, a Srbi u HR i BiH su mogli i smjeli proglasit, iako ih je osjetno manje od tog broja bilo, pogotovo u HR. To su ta dvostruka mjerila i pravila, koja Srbi i Bošnjaci primjenjuju kako njima u datom momentu odgovara, pogotovo Srbi prakticiraju neku svoju matematiku računanja, kad su neki njihovi megalomanski interesi u pitanju.

Ujkan
08-01-2012, 15:32
jebem li te "klintone"

Ujkan
08-01-2012, 15:48
Šta pjevaju ovdje na 8:25 (http://www.youtube.com/watch?v=B3ES1tiooR4) ??

Stiliana
08-01-2012, 18:55
To je zato jer je hrvatski nacionalizam obranaški i defanzivan a srpski agresivan i napadački. To je prosto ko pasulj.

Srbe uče od malena da su najbolji, najhrabriji i najveći tragičari i da je njihov zadatak da isprave historijsku nepravdu

male Hrvate uče da su zločinci, genocidaši, nedostojni, da je nacionalizam štetan..

Tako imaš rezultat da se Srbi ipak sudare sa stvarnošću pa ne uspiju u svemu što su zacrtali ali ipak zahvaljujući toj megalomaniji dobiju više nego što im pripada.

I tako dva stoljeća..

I to je poanta svega. Ja volim reć da su oni politički lud narod, a mi politički glupi. Samo, nije strašno bit politički glup ako nisi okružen ludima, a što je situacija kod nas. I onda imaš ove četničke orgije na jedan vjerski blagdan na zadnjem mjestu na svijetu gdje bi to trebali radit. Ma fuj.

Graničar Jozo
08-01-2012, 20:37
kako slave na kosovu?

Inkvizitor
08-01-2012, 20:46
ovisi gdje..

Dr. Vito Dugonoga
08-01-2012, 20:50
kako slave na kosovu?

Tesko............

Graničar Jozo
08-01-2012, 22:18
ovisi gdje..

ma sumnjam da je tamo gdje su većina ovako kao u borovu. nije to tek tako da se ovo radi. ovo je čista provokacija. zna li netko kako se to slavi u srbiji ili tako negdje gdje su većina, a ne malo mi, malo oni.

Graničar Jozo
08-01-2012, 22:18
Tesko............

vjerojatno slave skromno sa obitelji kako i spada.

Marta
08-01-2012, 23:16
Badnjak ko badnjak u Borovu ....

NorthStand
09-01-2012, 03:56
I to je poanta svega. Ja volim reć da su oni politički lud narod, a mi politički glupi. Samo, nije strašno bit politički glup ako nisi okružen ludima, a što je situacija kod nas. I onda imaš ove četničke orgije na jedan vjerski blagdan na zadnjem mjestu na svijetu gdje bi to trebali radit. Ma fuj.

Pa njima ni nije do slavlja Božića, njima je do pucanja i provociranja. Pogledaj kako Srbi slave u americi Božić, i kako ga je Tadić proslavio na kosovu izjavom, da nikad neće prihvatit Kosovo. Opće je poznata stvar, da srbima vjera služi samo kao dodatno potpirivanje šovinizma i nacionalizma, znam ja da to njih smeta al ja im volim sve reć u facu koliko god ih to smetalo. Činjenice, uvijek najviše bole i peku. A činjenica je, da Srbi imaju potrebu vjeru koristit ko oružje za neke nacionalne obračune. Inkvizitor je to odlično protumačio na prošloj strani, vidi se da ima nešto u glavi, a reko je sljedeće....

I tako dva stoljeća..

I tu ja za kraj kažem, amen!

mirr.or
09-01-2012, 11:59
ma sumnjam da je tamo gdje su većina ovako kao u borovu. nije to tek tako da se ovo radi. ovo je čista provokacija. zna li netko kako se to slavi u srbiji ili tako negdje gdje su većina, a ne malo mi, malo oni.

meni ne otvara video, pa ne mogu usporediti.

Graničar Jozo
09-01-2012, 12:27
meni ne otvara video, pa ne mogu usporediti.

ima na youtubu negdje. ja sam naišao surfajući.

Dr. Vito Dugonoga
09-01-2012, 12:44

I tako dva stoljeća..

A obranaski je i defanzivan tek nakon 2.S.R.
jer su nas pobili i porobili, i ubili lazima o Jasenovcu!
Nit su krivnju za Jasenovac pripisali rezimu- vec narodu!

To isto neki slicni rade Nimcima.. koi, iako vise nema nacizma
placaju ogromne ostete samo jer su jos uvik Nimci..

Cudi me kako Ameri crncima ne placaju ostete za KKK i robovlasnistvo..

Inkvizitor
09-01-2012, 12:52
A obranaski je i defanzivan tek nakon 2.S.R.
jer su nas pobili i porobili, i ubili lazima o Jasenovcu!
Nit su krivnju za Jasenovac pripisali rezimu- vec narodu!

To isto neki slicni rade Nimcima.. koi, iako vise nema nacizma
placaju ogromne ostete samo jer su jos uvik Nimci..

Cudi me kako Ameri crncima ne placaju ostete za KKK i robovlasnistvo..

ne bi se u potpunosti složio da je to tek od 2. svj. rata, mada je u tom periodu najviše forsiran sram kod Hrvata.

Ima toga i i prije. Matoš je o tome pisao davno davno..i ne samo on..Ujević, Kranjčević, Sakcinski.

Pa čak i jedan Srbin ..Jovan Jovanović- Zmaj u onoj pjesmi poruci..

Hrvat se ne bori da što otme kome,
Čuva sveti oganj na ognjištu svome.
I dok tako čini u najteži dani
I Bog je i pravda na njegovoj strani.
A kuda će Srbin - zar on da se dade
Putu, na kom nema ni Boga ni nade?

Dok je kod Srba agresivnost ponos i dika, dokaz muškosti..Meštrović priča kako su ga Srbi u Beogradu iza 1. svj. rata stalno davili s time kako su pravoslavci muževniji, borbeniji i uopće muškiji od katolika..

uglavnom tko hoće shvatiti srpski nadmoćni mentalni sklop kojeg oni gaje iz generacije u generaciju..neka čita Meštrovića..ako je itko dane i dane s njima provodio..to je bio on..bio je persona grata na dvoru Karađorđevića..

caporegime
09-01-2012, 16:12
general andabak je jednom u nekom intervjuu govorio kako su u vrijeme bivše juge, srbi u njemačkoj, koji su krenuli stopama kriminala, sve što imaju davali na bijesan auto i debele zlatne ukrase, onda naprave neku pizdariju pa plaćaju novinarima da pišu o njima, da ih uzdižu, da prave famu......
ja se sjećam da se i u hercegovini prestalo pucati po svatovima već tamo 96'..
kažu ljudi, rat je gotov nema se tu šta više izbacivati strast i energija....

Graničar Jozo
09-01-2012, 16:16

prije dvi-tri godine, u svatovima u imotskom, gdje sam bio, bacan je dinamit. :)

a puškaranje, normala :)

caporegime
09-01-2012, 16:20
prijatelju, do tada je u svakim svatovima bilo uobičajeno rafalanje.
od kad je rat stao došlo je do naglog pada pucnjave a u zadnjih 7-8 godina ne pamtim da je netko svirao ustaške, što je bilo najnormalnija stvar tijekom 90-ih i početkom 2000 ih

Marta
09-01-2012, 16:28
prije dvi-tri godine, u svatovima u imotskom, gdje sam bio, bacan je dinamit. :)

a puškaranje, normala :)

Ja to nisam nikad dozivila i iskreno mi je glupo to pucanje, u svatovima, na Bozic, bilo kad. Neznam cemu to?! :zbunjen::(

Marta
09-01-2012, 16:30
general andabak je jednom u nekom intervjuu govorio kako su u vrijeme bivše juge, srbi u njemačkoj, koji su krenuli stopama kriminala, sve što imaju davali na bijesan auto i debele zlatne ukrase, onda naprave neku pizdariju pa plaćaju novinarima da pišu o njima, da ih uzdižu, da prave famu......
kažu ljudi, rat je gotov nema se tu šta više izbacivati strast i energija....

Jel to onaj kriminalac Andabak? Tko ce znat ako ne on :rofl

Ima i danas Srba koji daju sve sto imaju na bijesne aute i kicaste ogrlice, nisu nuzno sve kriminalci. Al ima i nasih koji ne kaskaju bas puno za njima, doduse imaju cesto malkice vise stila. :rofl

Inkvizitor
09-01-2012, 16:31
u svatovima se u ratno vrijeme znalo rafalat..ali sad ne vjerujem..nije bilo ni prije puno toga..a nisu se ni smjeli nositi pištolji..tko je uopće imao pištolj..i to legalno..da smiješ pucati iz njega..

dok je to kod Srba i Crnogoraca dio svadbene opreme..kao jabuka npr..normala..

Marta
09-01-2012, 16:33
Za Srbove me ne cudi, oni kaskaju najmanje 50 godina iza normalnog svijeta.

caporegime
09-01-2012, 16:34
no dobro, manite se puicanja.
činjenica je da su srbi za sebe, uslijed kukavičluka, pragmatike i ostalh stvari svojstvenih i računa (papku) i sanaderu (smradu) uspjeli isposlovati za sebe puno toga a svaki potez prema njima dobije epilog u graktanju i kukanju kako im se ograničavaju prava i kako se prema njima provodi novi pogrom.
za papka te smrada koji nije htio da se talasa i time izgubi poziciju da krade, sasvim dovoljno.
ipak, eno ih, prva zastava je hrvatska, a nema onih sa 4 s.
zastave srbije i određeno znakovlje im se oduzima i za to ih se hapsi i to u borovu selu, gdje se inače često žmiri na svašta.
tako da se ja ne bih previše zabrinjavao.
ustalom, nisu srbi problem, problem je naša gamad koja im pušta puno toga a koji su u mnogim stvarima još gori za ovu zemlju.
gore je kad pusička na mala vrata želi izbrisati agrersiju i genocid i izjednačiti krivnju nego to što se par pijanih srpskih klinaca zaigralo pa im uzimalo zastave i značke.

TheBronxBomber
09-01-2012, 16:35
Ja to nisam nikad dozivila i iskreno mi je glupo to pucanje, u svatovima, na Bozic, bilo kad. Neznam cemu to?! :zbunjen::(

To je tradicija (svatovska). Nekad iz kubure, sad iz pistolja i polu-automatskih pusaka.

Ipak, nije mi poznato da se kod nas pucalo za Bozic.

No, caporegime je dao vjeran opis zadnjih dva desetljeca.

Ali pucnjave povodom svatova je oduvijek bilo. Za vrijeme rata je to bilo puno zesce. Takve su bile okolnosti.

Graničar Jozo
09-01-2012, 16:38

a čuj, malo kad se opusti čovjek pa krene radit svašta.

ne smatram to niti nešto posebno lošim, a niti dobrim. samo mi nije drago kad takve stvari rade likovi pod gasom. može bit belaja.

a zašto se to više ne radi nakon rata ne znam. možda su se ljudi i zasitili pucnjave. sjećam se jedne prilike u Sarajevu (1999.), na dobrinji (tamo di su srbi) zarafala lik nama iznad glave. dobio čovjek sina, kad pola ono prolaznika što je prolazilo mu jebe mater i priželjkuje mu rat u kući.

Marta
09-01-2012, 16:43
To je tradicija (svatovska). Nekad iz kubure, sad iz pistolja i polu-automatskih pusaka.

Ipak, nije mi poznato da se kod nas pucalo za Bozic.

No, caporegime je dao vjeran opis zadnjih dva desetljeca.

Ali pucnjave povodom svatova je oduvijek bilo. Za vrijeme rata je to bilo puno zesce. Takve su bile okolnosti.

Podsjecate me na Srbe :rofl

Valjd je to obicaj od kraja do kraja ....

TheBronxBomber
09-01-2012, 16:44
Jel to onaj kriminalac Andabak? Tko ce znat ako ne on :rofl

Ima i danas Srba koji daju sve sto imaju na bijesne aute i kicaste ogrlice, nisu nuzno sve kriminalci. Al ima i nasih koji ne kaskaju bas puno za njima, doduse imaju cesto malkice vise stila. :rofl

Ovo je ziva istina. :D

TheBronxBomber
09-01-2012, 16:46
Podsjecate me na Srbe :rofl

Valjd je to obicaj od kraja do kraja ....

Ako je toga bilo u Imotskoj krajini (doduse, ne kazem da je toga bilo puno - ali toga je bilo), onda budi sigurna da je toga bilo i u Livnu, Duvnu i po svoj zapadnoj Hercegovini.

Mi Hrvati s dinarskog podrucja nismo krvolocni ko riscani i cetnici, ali divljaci jesmo. I toga se ne treba stiditi. :D

Inkvizitor
09-01-2012, 16:47
Ako je toga bilo u Imotskoj krajini (doduse, ne kazem da je toga bilo puno - ali toga je bilo), onda budi sigurna da je toga bilo i u Livnu, Duvnu i po svoj zapadnoj Hercegovini.

Mi Hrvati s dinarskog podrucja nismo krvolocni ko riscani i cetnici, ali divljaci jesmo. I toga se ne treba stiditi. :D

hahahahahaha...:rofl

Marta
09-01-2012, 17:02

Molim te da pricas samo o muskom rodu :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl

TheBronxBomber
09-01-2012, 17:10
Molim te da pricas samo o muskom rodu :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl

Nase zene su olicenje dobrote i casti. Najjaca molitva kod nasih zena je bila... "Nemoj ga Jozo, nemoj ga Ante, pusti ga Iko..." Nase zene su mirotvorke.

Sto se srbova tice, cetnicka kultura je kitschasta. U rjecniku pod KIC ces naci Zeljka Raznjatovica Arkana i njegovu cecu (sjetite se njihovog vjencanja). E, to je sva njihova kultura.

Hrvati nisu kicasti. Divljaci, ali to rade konzervativno i sa stilom.

Sad, mnogi su Hrvati hipnotizirani u zadnjih 10-ak godina. I ta cajkaska kultura iz barbarske Srbije je napravila rezultate kod mnogih Hrvata (i zena). Prije 10 godina, ti nisi moga u Imotskom vidit zensku obicena ko Seka Aleksic. Sad ih ima na svakom koraku... :fuj:

TheBronxBomber
09-01-2012, 17:42
Prvo nego li sjednu za večeru, svaki svat ispali po jednu pušku, te se tako i iz daljega može znati, koliko ima svata.
http://www.imoart.hr/portal/etno-bastina/obicaji/zenidbeni-obicaji/2189-zenitbeni-obicaji-iz-imotske-i-vrhgorske-krajine-u-dalmaciji.html

TheBronxBomber
09-01-2012, 17:57
Bilo je i bozicne pucnjave:

Imotska krajina: Nekada se pred crkvama igralo i kolo

Božićni običaji na području Imotske krajine bitno su se izmijenili i „modernizirali“ posljednjih desetljeća. A kako se u imotskim obiteljima nekada pripremalo za proslavu dana Kristova rođenja, doznali smo od fra Vjeke Vrčića, 95-godišnjeg umirovljenog svećenika za kojega njegovi sugrađani kažu da je „živuća enciklopedija“.

- Vjernici su se prije na poseban način duhovno pripremali. Kroz čitavi advent obavljale su se božićne ispovijedi, do podne i poslije podne, i sve je bilo nekako ljepše. Za Božić su se Imoćani pripremali i na drugi, vanjski način. U gradu Imotskom gospoda bi se postarala za tuke ili dobru gudicu, to je bila briga muškaraca. Žene su imale pune ruke posla oko odijela, haljina, cipela… Djevojke su morale izići u crkvu i društvo drukčije odjevene, no ipak su više pažnje morale posvećivati odijelu svojih muževa negoli svojim veštama i kaputima. Za djecu se moralo smišljati nešto posebno, novo. Velika je briga bila i za kolače jer nije smio izostati stari običaj. Na selima se vanjskim načinom dosta drugačije pripremalo za ovaj veliki blagdan, iako je bilo i istovjetnih stvari.

Muškarci bi iz škrinja vadili kubure, a dame bi tražile haljine iz nekih mlađih dana, dok bi se djeca natjecala u ljepšim opančićima. Čitavo bi selo tih dana odzvanjalo pucnjavom, a kubure su danas zamijenile petarde. U župama po selima nije se držala polnoćka, već misa zornica u četiri sata ujutro. Za božićnih se dana pjevala isključivo „U se vrime godišta“, a tek dolaskom harmonijuma i župnih zborova, pojavile su se druge božićne pjesme – pripovijeda fra Vjeko, povjesničar Imotske krajine, književnik i osnivač Franjevačkog muzeja u Imotskom 1963. godine. Otkrio nam je fra Vjeko i još jedan detalj – po seoskim crkvama božićne su se jaslice počele sastavljati tek poslije Drugoga svjetskog rata.
– Isto tako, prvi dan Božića u Imotskoj se krajini ne bi išlo na čestitanje prijateljima. To bi se radilo drugi, treći i četvrti dan Božića, na sv. Stipana, Ivana i Mladence, kada bi se pred crkvama igralo i kolo koje se pretvaralo u narodno veselje – zaključuje fra Vjeko, nostalgično se prisjećajući običaja vezanih uz proslavu najvećega kršćanskoga blagdana prije njegove „komercijalizacije“.

http://www.glasdalmacije.hr/?article=14300&show=0

TheBronxBomber
09-01-2012, 18:01
Nepismenom novinaru bi ipak trebalo pojasniti da je najveci krscanski blagdan USKRS. Nu, clanak moze stati. :)

caporegime
09-01-2012, 18:07
kakve veze ima svadbena pucnjava s mahanjem srpskih zastava u borovu?
otvorite temu "svadbeni običaji u hrvata" pa možemo o tom etnološkom fenomenu.

TheBronxBomber
09-01-2012, 18:10
Dobro, bez ljutnje. Dosta se tema prosirila. Pa, pribacite postove.