PDA

Pogledaj Full Version : Autocesta kroz BiH ili kako nas dodatno jebu

caporegime
02-01-2012, 11:54
http://www.vecernji.ba/vijesti/autocesta-skuplja-hercegovini-cak-78-milijuna-eura-clanak-361823

iako ovo postoji kao članak problematika je ipak malo dublja i malo šira.
ne samo što očito dionica kroz Hercegovinu dolazi zadnja na red nego se čak dakle i autocesta koristi kao oružje kojim bi se Hrvatima dalo do znanja gdje im je mjesto odnosno da im mjesto nje u BiH barem, ne kao ravnopravnim partnerima.

ima li snage ili volje ili ikakvoe mogućnosti da se izgreadi neka autocesta ili brza cesta sa priključcima na ostale općine a koja bi se protezala od gradova do stoca odnosno od hrvatske granice pa do hrvatskih općina u srednjoj bosni

Graničar Jozo
02-01-2012, 20:31
http://www.vecernji.ba/vijesti/autocesta-skuplja-hercegovini-cak-78-milijuna-eura-clanak-361823

ne samo što očito dionica kroz Hercegovinu dolazi zadnja na red nego se čak dakle i autocesta koristi kao oružje kojim bi se Hrvatima dalo do znanja gdje im je mjesto odnosno da im mjesto nje u BiH barem, ne kao ravnopravnim partnerima.

ima li snage ili volje ili ikakvoe mogućnosti da se izgreadi neka autocesta ili brza cesta sa priključcima na ostale općine a koja bi se protezala od gradova do stoca odnosno od hrvatske granice pa do hrvatskih općina u srednjoj bosni

evo ti odgovora. A osobno mislim da je ovo razvojni prioritet NO 1!!!

http://www.vecernji.ba/vijesti/hbz-ce-autocestom-rh-biti-povezan-2019-godine-clanak-351595

A što se tiče prometne izolacije spomenutih prostora, to je već napravljeno za vrijeme jugoslavije, kada se umjesto željezničke veze Zenica-Split, napravljena željeznica Sarajevo-Ploče.

OK, sama željeznička veza je bila jeftinija, ali je namjerno zanemaren trošak osnutka samog grada.

Na koncu je to ispalo i dobro, jer sve relevantne luke na istočnoj strani srednjeg jadrana "kontroliraju" Hrvati.

caporegime
02-01-2012, 21:04
ali i toj e još uvijek povezivanje hercegbosanskih dijelova sa rh i dalje prema europi.
kad bi dobra brza cesta povezala kako rekoh, grahovo i stolac praktički bi se za 1,5 sat prešla ta dionica.
a odsjecima prema mostari i dalje prema srednjoj bosni nekoliko stotina tosuća ljudi bi bilo povezano puno bolje i brže.
a to znači bolju koncentraciju radne snage, isplativost ulaganja, povezanst tržišta...

Graničar Jozo
02-01-2012, 21:10
velik je to infrastrukturni projekt za relativno slabu ekonomsku snagu, pa čak i perspektivu.

kada pogledaš, ajmo reć, hrvatski životni prostor, tada ta paralelna cesta sa dalmatinom nema smisla. Možda bi pametnije bilo urediti postojeću cestovnu infrastrukturu (proširenje, ispravljanje krivina, bolji nagibi itd.), nego praviti nešto sasvim novo, a ekonomski neisplativo. HB treba naslanjati na dalmatinu.

Modus
02-01-2012, 21:15
velik je to infrastrukturni projekt za relativno slabu ekonomsku snagu, pa čak i perspektivu.

kada pogledaš, ajmo reć, hrvatski životni prostor, tada ta paralelna cesta sa dalmatinom nema smisla. Možda bi pametnije bilo urediti postojeću cestovnu infrastrukturu (proširenje, ispravljanje krivina, bolji nagibi itd.), nego praviti nešto sasvim novo, a ekonomski neisplativo. HB treba naslanjati na dalmatinu.

De Jozo molim te baci malo na papir jada budeš imao vremena koliko bi koštalo da se ovo pravi preko Sandžaka .Ma znaš računam nekako da je mnogo bolje da smo se mi spajali sa Hrvatskom sami bez njih.:):):)

Hajde hajde pa ću ja to baciti na naslovnicu

caporegime
02-01-2012, 22:08

može i tako........ali previše cesta prolazi kroz raznorazna sela.........trebala bi jedna takva prometnica jer ipak povezuje skoro 300 000 lčjudi

NorthStand
02-01-2012, 22:12

Ma imam ja riješenje, ako nas ne žele unutar BiH, samo se fino odcijepimo i sami napravimo autocestu, al njima ni to ne bi pasalo.

Graničar Jozo
02-01-2012, 22:17
može i tako........ali previše cesta prolazi kroz raznorazna sela.........trebala bi jedna takva prometnica jer ipak povezuje skoro 300 000 lčjudi

zar to nije razgranata prometna infrastruktura? ja ne vidim u tome ništa loše. Kad kreneš po hercegovini vozat od jednog mjesta do drugog skoro pa imaš izravno povezanu cestu. Po bosni je to malo drugačije. ali i tu se može pomalo sređivati stvar, po potrebi.

po meni je tu važnije da da se sredna bosna poveže sa hercegovinom. posavina je tu nekako manje bitna, jer je ona svakako naslonjena na slavoniju. zato me malo i čudi slab povratak našeg svijeta u posavinu, al to nije tema.

kad bi se vitez mogao povezati preko rame na mostar ili preko livna na split to bi bilo puna šaka brade. to znanju mujkani i namjerno opstruiraju sve što se može. njima nije problem neimaština, njima je novi dan - nova nafaka... mogu oni izdurat, al ne mogu ni oni vječno. zinula je i njima guzica.