PDA

Pogledaj Full Version : Božić i Božićni kolači sa suzama majke

ljuta trava
23-12-2011, 23:11
Božić je vrijeme radosti , dan svjetlosti i veselja , te dan kada se sjetimo svojih najbližih , doma , prijatelja ...

Priču sam pročitao negdje davno , ne mogu se niti sjetiti točno , ali pokušat ću vam po sjećanju napisati:

On je kao i tisuće drugih pobjegao pred progoniteljima iz Jugoslavije već početkom 70-tih i skrasio se u dalekoj Australiji ,bez prava na povratak.
Prijetila mu je dugogodišnja robija ili čak smrt .
Već je prošlo 30 godina od njegovog odlaska , u početku je bilo užasno teško , tuđa zemlja, tuđi ljudi , a danas već ima odraslu djecu ali umjesto veselja svaki Božić u njegovom oku je suza .Što više odmiču godine suza je bilo sve više , nisu ga mogli utješiti niti njegovi unuci , a niti njegova djeca .
Negdje u predbožićno vrijeme sjeti se majke , sjetio se božićnih običaja iz djetinjstva i kao da je mogao osjetiti miris kolača svoje stare majke .Dohvati je telefon i nazvao majku :-Halo , mama , Ante ovdje , kako si ? -Dobro sine , dobro sam , kako nevista i dica --odgovorila je starica iz malog mjesta negdje u Hercegovini .
Mama , znaš , evo sad će Božić i ja sam se sitio onih kolača koje si nam ti znala praviti za Božić i poslati nam , bi li mi mogla reći recept , pa nek moja žena pripremi takve kolače .--Hoću , sine --i rekla mu je recept za Božićne kolače , razgovor je još dugo potrajao , bilo je i suza majke , a i njegovih ...
Njegova žena je pripremila kolače , točno po dobivenom receptu , i jako se trudila da budu dobri ...
Ante je stigao sa posla , osjetio je njemu dobro poznati miris Božićnih kolača , i pohrlio odmah ih probati , ali ukus nije bio isti , mirisali su kao kolači njegove majke , ali ukus nije bio isti .
Odmah se dihvatio telefona i nazvao majku , već drugi put u dva dana , telefon je duže zvonio i javila se Antina majka, a on joj odmah reče .-Mama , ispekla mi je žena kolače točno onako kako si rekla , ali , nisu isti , da nisi , Mama štogot zaboravila .-Nisam sine , sve sam ti točno rekla , jedino , kad bi vam ja pravila kolače , koja bi suza kapnula ...Ante je počeo plakati , spustio je slušalicu jecajući ...

Nakon dva dana leta , i dugih 30-tak godina , stigao je kući u zagrljaj majke , zajedno sa svojom djecom i unučadi ...

NorthStand
25-12-2011, 06:17
Sretan Božić, svim Hrvatima i katolicima, ma gdje bili. Pogotovo članovima, čitateljima foruma hrvatskih integralista...Bog i Hrvati!