PDA

Pogledaj Full Version : Članak: MOJ-NAŠ POGLED IZNUTRA

caporegime
10-12-2011, 17:49
Članak možete pročitati na sljedećoj poveznici

http://www.hrhb.info/content.php?r=1412-MOJ-NAŠ-POGLED-IZNUTRA.

interceptor
11-12-2011, 11:38
Ne znam zašto neki pojedinci kao gospodin sociolog Lalić sebi uzima za pravo da može dati neki meritoran sud o Torcidi. Još k tome je i politički obojen,što zasigurno smanjuje njegov ispravan i objektivan stav,a da ne govorimo dalje o konotacijama tog njegovog političkog stava gdje on sa svojim „ istomislećim satelitima žute radinosti“ izokreće činjenice i tako pretenciozno sebe predstavlja kao pripadnika te skupine, iako ga nitko ne zna sa nijednog gostovanja Torcide osamdesetih godina,prošlog stoljeća. Osobno ja ga se sjećam na mom zadnjem gostovanju u Beogradu 11.03. 90.i to je bilo za potrebe njegovog projekta.To nimalo ne znači da pripada„obitelji“zvanoj Torcida.Sjećam ga se kako je jadno izgledao u tom vlaku za Beograd, kada u Kninu ulazi milicajac i odvodi ispred njegovih očiju pripadnika Torcide na vrlo grub i brutalan način. Mislio sam da u intelektulnom njegovom kvantumu postoji i djelić ljudskosti i hrabrosti da upita tog milicionera i ujedno mu sugerira ;zašto takav stav i odnos? Ne, smrzao se i ništa nije rekao.
Ja sam od svoje desete godine na utakmicama Hajduka.Malo koju sam propustio u Splitu do odlaska u JNA i dakako početka Domovinskog rata. Bio sam i pendrečen nekoliko puta.Dosta neprospavanih noći,nekad i sam samcat u tuđem gradu da bi vidio Hajduka. Tukao sam se sa protivničkim navijačima. Imam i poprilično gostovanja, ali mi nikad ne pada napamet staviti se u kontekst nekih udarnih Torcidaša, pa i govoriti o nekim stvarima za koje smatram da su samo oni kompetentni.
Meni je Torcida „servirana“ i čast mi je bilo pripadati toj „obitelji“. Usjekle su mi se slike tih starih Torcidaša koje smo mi mulci poštivali ,pričali o njima i nastojali ih oponašati jer su nam bili uzor.Držali su navijačku „crtu“ diljem bivše zemlje i to vrlo uspješno, no nekad i nije bilo tako. Ali to je već navijačka sudbina.Zato su u nama mlađima izazivali strahopoštovanje... Nikad se nisam našao kao oni ispred suparničkih navijača u nepovoljnom omjeru,pa kad takvu situaciju riješavaju hrabri pojedinaci ispaljivanjem rakete.Znali su tjerati i tući protivničke navijače usred njihovog grada. Nisu se bojali ni organa reda pa je bilo sukoba s njima i u policijskim stanicama.Nikad ne mogu zaboraviti Torcidu s početka 80-ih. Koja je „luda krv“ kolala u njihovim žilama, tako da je gotovo uvijek moralo doći do međusobne tučnjave a kamoli da im se neka druga navijačka skupina ide suprostaviti.Torcida nam je bila svima kao kult,čiji smo duh prenosili u škole,ulice obitelji... Srećom i Hajduk je u tom periodu igrao velike utakmice pa je Torcida imala kad i pokazati svoju umiješnost.
Razne represije ondašnje milicije prema pripadnicima Torcide znali su je malo oslabiti ali nikad to nisu uspjeli do kraja.Nama mlađima je ostavljeno teško breme da nasljedimo dostojne „čuvare svoga grada“.Bili smo i mi dosta uspješni u tome ali nekad nam se znao dogoditi i koji „gaf“ u tom smislu.Rat je dosta toga poremetio. Puno Torcidaša je i prije rata od droge skončalo svoj mladi život. Mislim da je malo reći da je to bila prava pošast.U tom periodu ipak najviše. Jel treba spomenuti koliko je pripadnika Torcide dalo svoj život za obranu Domovine i bilo na prvim crtama ?
Torcida u 90-ima i poslije... Došli su neki drugi momci, a i pokoji stari Torcidaš još „egzistira“... Bolje su možda organiziraniji što se tiče navijanja i nisu momci loši, ali mislim da se ne mogu mjeriti s onom Torcidom i njenim „ludilom“ koje je vladalo u svima nama iz 80-ih godina (pogotovo 80-85)
Zato danas u svom nekom navijačkom „smiraju“ rado podijelimo priče i doživljaje sa suparničkim navijačima.Danas negdje da se nađemo možemo slobodno kao ljudi popiti piće i „istresti“ sve ono što imamo reći jedno drugom. Mi nemamo što lagati jedni druge, znamo kojem navijačkom „plemenu“ pripadamo kao i to da pripadamo narodima koji su stoljećima u svom nekom animozitetu.Uvijek ćemo biti domoljubi svoga naroda jer ga volimo. Vitez viteza poštuje, ali i jedni i drugi ne volimo one koji iskrivljuju istinu,politiziraju radi svoje osobne koristi, miješajući se u naš svijet. Unarodu imaju jednak učinak kao i negativni lik iz Biblije koji poljupcem izdaje svoga Učitelja.
Zato nikad nek se ne zaborave imena momaka koji su imali ljubavi unatoč svim teškoćama podariti svome gradu organiziranu grupu u kojoj smo proživljavali svoje najljepše životne trenutke,osjećali se kao jedna obitelj,živjeli nonšalantno, bili uvijek na prvoj crti obrane svoga grada i time zadobijali respekt prvo svojih sugrađana, a onda i ostalih navijačkih grupa u drugom kontekstu...
Zato ta piskarala kad nešto žele napisati o Torcidi nek pitaju i to sa poštovanjem; PRLU,UŠU,VELU,KULU,ZAMUDIA,SKUDU,SLIJU,BOSNU..., i puno drugih ljudi da ih sad ne nabrajam jer ih ima hvala Bogu puno zaslužnih za Torcidino ime, što je bilo i kako je bilo?
Ne zaboravljamo nikada naše drage pokojne i borit ćemo se za istinu zbog njih.

Picaferaj
14-12-2013, 23:14
Prva liga članak. Zbog istinitosti u prvom redu. Zanimljivo da najnekvalificirana osoba ide pisat o Torcidi. Lalić je bija žestoki (i jedini) "antifašista" jer su mu Ustaše ubile didu samo zato jer je govoria "hiljada" umisto "tisuća" ili "ijada". Al' se nikako nije moga sitit kako je to dozna, ko mu je to rekao, pa sam na kraju zaključio da je on osobno svjedočio ubistvu. I to najmanje 10-ak puta. :)

TheBronxBomber
14-12-2013, 23:18
Poglavnik Pavelic je sam pisao i govorio rijec hiljada, toliko o istinitosti te price. Idemo dalje. :)

TheBronxBomber
14-12-2013, 23:19
Odi na YouTube i slusaj Paveliceve govore, pa ces cuti. :)

Picaferaj
14-12-2013, 23:31
Najnekvalificiranija :bang

Picaferaj
14-12-2013, 23:40
Poglavnik Pavelic je sam pisao i govorio rijec hiljada, toliko o istinitosti te price. Idemo dalje. :)

Žao mi je da to nisam zna onda. Sad se mislim kako se Lalić osjeća kad je dozna da on i Ante imaju istu šprehu. Jer i u tome je Lalić bija karakterističan. Uvik je naglašava "HILJADA" da ga neko ne bi slučajno pobrka sa "Ustašom" koji ne poštuje tekovine NOB-a.

Hm, možda još uvik ne zna o Paveliću i hiljadi. Pa bi bija red da ga neko obavijesti.

Picaferaj
15-12-2013, 01:31
Ne znam jel u redu ako se malo nadovežem na temu "grandfathers"-a. Ako nije, brišite.

Tada mislim da nisu postojale liste imena i prezimena (sa ostalim osobnim podacima u većini slučajeva) žrtava Jasenovca pa tako nisam ni moga znat da su i mog didu ustaše zaklale u Jasenovcu iako je on umra 1939. I ne samo to nego su ujkani uspili zaklat mu i brata koji je njima za dišpet, onako zaklan, opet umra negdi sredinom pedesetih.

TheBronxBomber
15-12-2013, 01:32
Nikad ne slušaj, a kamoli vjeruj, ono što jugoslavenčine govore o hrvatskom jeziku i/li nacionalnim simbolima. Uvjerit će te da je hrvatski grb s početnim bijelim poljem ustaški grb. Naime, slovo {u} krasi ustaški grb. Kao što isto slovo krasi službeni barjak NDH.

Ako nema {u} nije ustaško.

TheBronxBomber
15-12-2013, 01:35
Zanimljivo je što spominješ djeda, jer i mog pradjeda su zaklali u Jasenovcu. A istina je da su ga četnici zaklali na kućnom pragu u Imotskoj krajini. U onom zloglasnom četničkom pohodu preko Poljičke Republike, Omiške zagore i Imotskog.

Picaferaj
15-12-2013, 01:56
Zanimljivo je što spominješ djeda, jer i mog pradjeda su zaklali u Jasenovcu. A istina je da su ga četnici zaklali na kućnom pragu u Imotskoj krajini. U onom zloglasnom četničkom pohodu preko Poljičke Republike, Omiške zagore i Imotskog.

Najzanimljivije je da još uvik postoje, ili su postojale prije dvi godine, žive žrtve Jasenovca u Americi koje su našle vlastita imena na popisu žrtava. I probali dignit dreku u Hrvatskoj al' im nije pošlo za rukom jer više ništa o njima nisam čuja u našim medijima.

1981
15-12-2013, 02:19
Ne znam jel u redu ako se malo nadovežem na temu "grandfathers"-a. Ako nije, brišite.

Tada mislim da nisu postojale liste imena i prezimena (sa ostalim osobnim podacima u većini slučajeva) žrtava Jasenovca pa tako nisam ni moga znat da su i mog didu ustaše zaklale u Jasenovcu iako je on umra 1939. I ne samo to nego su ujkani uspili zaklat mu i brata koji je njima za dišpet, onako zaklan, opet umra negdi sredinom pedesetih.

:rofl :zubo

skater
15-12-2013, 13:32
Prva liga članak. Zbog istinitosti u prvom redu. Zanimljivo da najnekvalificirana osoba ide pisat o Torcidi. Lalić je bija žestoki (i jedini) "antifašista" jer su mu Ustaše ubile didu samo zato jer je govoria "hiljada" umisto "tisuća" ili "ijada". Al' se nikako nije moga sitit kako je to dozna, ko mu je to rekao, pa sam na kraju zaključio da je on osobno svjedočio ubistvu. I to najmanje 10-ak puta. :)

Tisuća je rusizam, hiljada je grcizam a Lalić je budala.

Nikad ne slušaj, a kamoli vjeruj, ono što jugoslavenčine govore o hrvatskom jeziku i/li nacionalnim simbolima. Uvjerit će te da je hrvatski grb s početnim bijelim poljem ustaški grb. Naime, slovo {u} krasi ustaški grb. Kao što isto slovo krasi službeni barjak NDH.

Ako nema {u} nije ustaško.

Njima smeta hrvatski grb (posprdno nazivan "šahovnica") u bilo kojem obliku.

galija
15-12-2013, 15:14
Tisuća je rusizam, hiljada je grcizam a Lalić je budala.

.

tisuća nije rusizam,hiljada je grecizam a Lalić je budala:)

razlika između ove dvije riječi je što Hrvati koriste i tisuća i hiljada
a Srbi samo hiljada....

skater
15-12-2013, 17:26
tisuća nije rusizam,hiljada je grecizam a Lalić je budala:)

razlika između ove dvije riječi je što Hrvati koriste i tisuća i hiljada
a Srbi samo hiljada....

Ne ćemo cjepidlačiti. :)