PDA

Pogledaj Full Version : Zdravko Tomac za tri republike u Bosni i Hercegovini

Mrav
29-11-2011, 11:34
http://www.forum-hrvatske-sloge.t-com.hr/iz_medija/hina_29-09-03_files/image002.jpg

Nova orijentacija HDZ-a, povratak ove stranke korijenima, kako će se eventualno odraziti na susjednu Bosnu i Hercegovinu, u svjetlu sadašnje političke situacije i tvrdnji o navodnoj ugroženosti bh. Hrvata?

-Odrazit će se jako dobro.

Tri republike

Dva HDZ-a u BiH traže teritorijalnu autonomiju, tvrde da bh. Hrvati nisu jednakopravni sa ostala dva konstitutivna naroda u BiH. Po vašem mišljenju, je li teritorijalna autonomija jedino rješenje za ostvarivanje jednakopravnosti Hrvata u BiH?

-U ovom sustavu, kako je sada napravljena Bosna i Hercegovina, Hrvati su izgubili ravnopravnost.

Na koji su način izgubili ravnopravnost?

-Dejtonski sporazum je bitno promjenjen amandmanima i na drugi način. Što se tiče bh. Hrvata, Dejtonski sporazum više ne postoji. Ono što su imali Dejtonskim sporazumom, Hrvati su izgubili. Na razini države i na razini Federacije imai su načelo izmjenjljivosti rukovodećih funkcija, sada toga više nema. Teritorijalna autonomija je jedna od mogućnosti. Bosna i Hercegovina može biti federacija više kantona, federacija tri republike.

Koje bi to bile tri republike?

-Hrvatska, bošnjačka i srpska.

Pa to su entiteti, samo ih nazivate, kako kažete, republikama?

-Republike bez teritorija.

Kakva je to republika bez teritorija?

-Takva da se, recimom u Vijeće naroda biraju Srbi, Bošnjaci i Hrvati bez obzira gdje stanuju, onda su to republike naroda, a ne teritorija. Postoje razne mogućnosti da se BiH regionalno ustroji.

Pristupi i istupi političkih predstavnika Hrvata iz Posavine razlikuju se od onih Hrvata iz Hercegovine, kako to tumačite?

-Problem je hrvatskog naroda u BiH što je on stalno dijeljen, imate Hrvate iz Hercegovine, Hrvate iz Sarajeva, srednje Bosne...

Tko ih dijeli?

-Razne sile djeluju. Bio sam u Odžaku prije godinu dana. Kaže mi ondje jedan fratar: nismo mi Hrvati - nego smo Bosanci katolici. A traže da hrvtaska napravi ovo, ovo i ovo! Sad su musimani postali Bošnjaci, nacija, a hrvati koji su bili nacija svode se na vjeru. Svesti jedan narod na kulturni, vjerski entitet je jako opasno.

Tko te bira, toga služiš

BiH ni godinu dana nakon izbora nema Vijeće ministara. Kako gledate na spregu dva HDZ-a u BiH i šefa srpskog entiteta u BiH Milorada Dodika, kako vidite rasplet situacije? Da ste političar, biste li iši u neki deal sa Dodikom?

-U deal ne bih išao. Ali bih razgovarao o određenim interesima. Bh. Hrvati moraju voditi svoju politiku. nesreća za bh. Hrvate je što jedni vide spas u neprincipijelnom savezu sa Srbima, a drugi vide spas u tomee da služe Lagumdžiji i SDA.

Mislite baš, kako kažete, da služe?

-Znate, tko te bira, toga služiš. Tako i oni ako hoće biti na političkoj funkciji, moraju služiti one koji ih postavljaju.

Razgovarala: Jadranka Dizdar, Oslobođenje 29.11.2011.

Mrav
29-11-2011, 11:36
Ovo je dio većeg intervjua objavljenog danas u Oslobođenju. Ja sam prepisao samo dio koji se tiče Hrvata u BiH.

Dr. Vito Dugonoga
29-11-2011, 12:07
Kasno Zdravko na Kosevo stize..

Inkvizitor
29-11-2011, 12:26
Kasno Zdravko na Kosevo stize..

hahha..dobra...

NorthStand
29-11-2011, 16:36
Zdravka Tomca, za ministra vanjskih poslova RH.

GrayHat
30-11-2011, 10:38
Republike bez teritorija - ovakvo tomčevo čudovište srpski političari u BiH ne bi potpisali ni pijani ni drogirani, jedino da ih netko jači oružjem prisili. Dakle takvo tomčevo čudovište zvano '"republike" bez teritorija' bi se moglo primjeniti jedino na fbih i tu bi to muslimanski političari vrlo rado primjenili, ustvari oni to i nude doduše ne pod tako bombastičnim nazivom već pod firmom neteritorijalne izborne jedinice. Takve neteritorijalne izborne jedinice, a koje su po smislu isto što i tomčeve "republike" bez teritorija, bi muslimanima (samozvanim Bošnjacima) omogućile neizmjerne mogućnosti manipulacija a pogotovo kada se ubace u igru "ostali".
A što očekivati od Tomca: dok je bio u sdpu prihvaćao je prosrpsku podvalu osmišljenu od strane dr. Ž. Puhovskog da je DR bio dogovorni rat, kasnije se doduše odrekao toga. A što se tiće Bosanske Posavine tu malo tvrdi da je prodana a onda da nije.
Problem je da takvi nebulozni prijedlozi poput ovog tomčevog , o "republikama" bez teritorija, nanose ogromnu štetu hrvatskim interesima u BiH jer potiću muslimane da nastave sa svojom agresivnom politikom a radi pretvaranja Hrvata u beznačajnu macionalnu manjinu i u perspektivi i protjerivanja iz FBiH/BiH.
I treba naglasiti da bi s "republikom" bez teritorija Hrvati bili daleko ispod sadašnjeg stanja kada preko županija ipak imaju kakvu takvu političko-teritorijalnu autonomiju.
A i normalna je stvar da neki narod da bi bio ravnopravan u višenacionalnoj zajednici mora imati jasno definirani teritorij gdje je jezik toga naroda službeni, gdje ima presudan utjecaj na školstvo, sudstvo i policiju i da ima svoje političko, sveučilišno i kulturno sjedište ili po hrvatski stolni grad.

Mrav
30-11-2011, 11:30
@gray
hvala ti na pojašnjenju ideje republika bez teritorija.

NorthStand
30-11-2011, 18:13
A gle, Tomca ja slušam zadnjih nekoliko godina, uvjerljivo je bolji izbor od svih naših ministara vanjskih poslova. Ovo što on predlaže, predlaže ne zato jer želi zajebat hrvate u BiH, već zato što misli da bi to bilo najbolje. A sad nitko nije najpametnij, niti zna sve što bi bilo najbolje za naš narod, on je reko svoje mišljenje koje realno ne može ništa naštetit nikome, jer se njega ništa ni ne pita.

Budi siguran, da u odnosu na našu buduću ministricu vanjskih poslova, puno više nudi u korist našeg naroda nego ta koza koja se već godinama trudi dokazat hrvatsku agresiju na BiH.

mardar
30-11-2011, 18:24
A gle, Tomca ja slušam zadnjih nekoliko godina, uvjerljivo je bolji izbor od svih naših ministara vanjskih poslova. Ovo što on predlaže, predlaže ne zato jer želi zajebat hrvate u BiH, već zato što misli da bi to bilo najbolje. A sad nitko nije najpametnij, niti zna sve što bi bilo najbolje za naš narod, on je reko svoje mišljenje koje realno ne može ništa naštetit nikome, jer se njega ništa ni ne pita.

Budi siguran, da u odnosu na našu buduću ministricu vanjskih poslova, puno više nudi u korist našeg naroda nego ta koza koja se već godinama trudi dokazat hrvatsku agresiju na BiH.

E ovo potpisujem a jedan je od rijetkih koji još od 2000 jasno podržava Hrvate BiH i njihovu punu ravnopravnost.

Vepar
30-11-2011, 23:13
Ne znam baš, meni te "republike bez teritorija" izgledaju sumnjivo. Ne sumnjam u njegovu dobronamjernost, ali ideja mi se ne sviđa.

Baader Meinhof
02-12-2011, 01:09
A gle, Tomca ja slušam zadnjih nekoliko godina, ....

A gle, ja Tomca slušam zadnjih dvadeset i nešto godina. Pa da te hrvatski novinar koji bi trebao tucati kamen na Golom otoku sjeti da je Zdravko Tomac bio drugi čovjek stranke koja je HDZ prozvala strankom opasnih namjera, koja je dozvolila razoružavanje teritorijalne obrane, čijeg je pola korpusa pobjeglo iz Sabora u šumu, te koja je naoružavanje hrvatske vojske u ustroju proglasila kriminalom. Daj si truda na Googlu pa da ti, kao hrvatski novinar koji bi trebao tucati kamen na Golom otoku ne moram, ne moram sve ovo nanovo dokazivati.

Zdravko Tomac osobno bio je spona između Ive Sanadera i Stjepana Mesića svih onih godina Sanaderove vlasti. Štoviše, ta dva kretena umalo su ga izabrali za šefa POA-e nakon Podbevšeka. To mi je Tomac, kojeg slušaš već nekoliko godina, osobno rekao. Zdravko Tomac, nadalje, osoba je koja je od neviđenih kretena napravila akademike. Na njegovoj je katedri magistrirala čitava ergela kretena s DIF-a, od Bandićevog ađutanta Mira Lace, preko strašnih agenata SIS-a koji su prebijali Jastreba dok se iz Vukovara dimilo, do današnjeg podšefa VSOA-e, Mesićevog Ogija Preosta (čiji magistarski rad, uzgred, imam pa ću ga jednom negdje i objaviti valjda). To je Tomac. Čovjek koji se hvali da je stvorio Bandića i njemu lijeve i desne likove, te današnjeg šefa HSLS-a. Valjda je i Budišu vratio iz vrta, u kojem je tako lijepo brao rajčice.... Čovjek u kojem se hrvatstvo probudilo u trenutku kad mu je Račan rekao da je Budiša odjebao i da im sad, jel, fali ta nacionalna legitimacija, a da je on ipak bio u jednoj Tuđmanovoj vladi.

Za kraj, Tomac je čovjek koji je prije pet godina priznao da je otkrio Isusa i vjeru. Da parafraziram vic o Miomiru Žužulu za kojeg se priča da je kršten iste visine koje je i danas- Tomac je kršten iste težine koje je i danas. Pa da i uzmemo da je vjera intimna stvar svakoga od nas, tko je Tomac da mi danas soli pamet o nečemu s čime sam ja praktički rođen?

Ajd lega, dok ne dođeš na vlast pa me staviš na Goli otok da tucam kamen a knjige spališ, probaj vidjeti što je tko radio i govorio i prije tih 'zadnjih nekoliko godina'.

Usput, Tomčev posjet HDZ-u, u čije prostorije ipak nije ušao, samo je logičan nastavak njegovog famoznog 'Trećeg puta', koji je u svoje vrijeme bio spavački naum da se dobro izjebe HDZ za Bandićevo ime. Bilo je možda 9:30 navečer, dakle, valjda pola sata nakon što je Bandić dobio predzadnje lokalne izbore na kojima mu je Tomac bio protukandidat, kad se stari Zdravko pojavio u centrali ZG SDP-a u Praškoj, da 'čestita svom pulenu', kako mi je rekao tada.

Baader Meinhof
02-12-2011, 01:11
Ne znam baš, meni te "republike bez teritorija" izgledaju sumnjivo. Ne sumnjam u njegovu dobronamjernost, ali ideja mi se ne sviđa.

Ma SAO Krajina je republika bez teritorija 2011. godine, u glavama onih luđaka u Beogradu. To su samo lude priče ludih ljudi u nekakvom pokušaju samopromocije. Zanemari, kao i priče Vesne Pusić.

NorthStand
02-12-2011, 04:01
Bader uz dužno poštovanje, 90 posto novinara u HR je čisti šljam. Ne kažem da nema normalnih novinara, al ih se može prebrojat na prstima jedne ruke, možda jesam isključiv, al mislim da nisam bez razloga.

Tomac je bio naivac, i tek je prije nekoliko godina počeo shvaćat u kakvim zabludama je svo vrijeme živio, slično je bilo i s Tuđmanom. Al to ga nije spriječilo da poslje postane, najjači hrvatski politički igrač u povijesti. Što želim reć? Želim reć da većina ljudi živi u zabludi neko vrijeme, ali se ipak kad tad opameti, mislim da je slična situacija i s Tomcem. Shvatio je da je godinama igrao loše, i sad se trudi popravit ono što je zasrao, ja se njemu ne divim niti smatram da je on potreban hrvatskoj politici. Ali smatram da bi bio pet puta bolji ministar vanjskih poslova, od bilo koga tko će u budućnosti obnašat tu dužnost. I zato on, ni njemu slični neće dobit priliku bit na toj važnoj političkoj poziciji.

Ne znam zašto moj napad na novinare si shvatio osobno, jer nisam napo tebe već ovaj šljam koji godinama truje ovaj napaćeni narod, lažima i propagandom kakvu su jedino u vrijeme nacizma i komunizma mogli osmislit, a sve u cilju da bi narod postao još veće krdo ovaca, koje će vjerno pratit njih i njihove vođe u stopu, srećom ja nisam ovca a nisam boga mi ni tako lako povodljiv. Sviđa mi se bit u debeloj manjini, i tjerat po svome.

Da se razumjemo u potpunosti, ne mislim da on ili ja, znamo ono što je najbolje za BiH hrvate. Al svatko ima pravo na mišljenje, pa tako i on. Nisam ničji odvjetnik ovdje, al zadnjih godina on jako dobro priča o svemu što je vezano uz neka pod navodnike hrvatska pitanja. To što je godinama živio u zabludi, i griješio ne bi ga smjelo doživotno pratit, ako se napokon prosvijetlio i shvatio neke stvari. U redu je, shvaćam da mu neki to ne mogu oprostit, niti preć preko toga. Al ima pravo čovjek reć neka svoja viđenja, iako ja ga najiskrenije i nisam baš shvatio najbolje šta točno želi reć s ovim "republike bez granica". Ja sam ionako odavno ovdje reko, svoje mišljenje po tom pitanju. Ili federalna jedinica s hrvatskom većinom, ili hrvatski entitet, na drugo osobno ništa ne bih pristo. Al ja nisam političar, niti sam ičji zastupnik, niti se mene išta pita. Samo sam iznio svoje mišljenje, kao što ga ovdje i Tomac iznosi.

Ps... A što se tiče novinara, gade mi se jednako koliko i panduri-političari, smatram ih najgorim slojem našeg društva. Al to ne znači, da i tebe smatram seljačinom jer si novinar, to je isto ko da kažem da mi se sere od srba, pa valjda se zna da ne mislim na onu manjinu koja je normalna, nego većinu koja je u nekim svojim čudnim brijama.

Ilirk@
02-12-2011, 09:08
molim badera, ako može, da mi pošalje na pp linkove svojih uradaka, rado bih pročitala što i kako i o čemu piše...

Baader Meinhof
05-12-2011, 04:42
Na žalost, moja anonimnost ovdje je nužnost. Urednici ne gledaju blagonaklono na svoje novinare koji pišu po forumima, pogotovo stvari koje nisu objavljene.

No, na ovu temu.... Vidjeh večeras u HDZ-u Tuđmana, Tomca i Zvonimira Šeparovića (trebao ići na izbore sa Sačićem) u prvim redovima. U zadnjim redovima, na samom ulazu u muzej pa s lijeve strane, ispod TV kamera i fotografa, sjedi Đuro Perica. Lik nevjerojatno tužne biografije, sjedi sam dok Jadranka drvi svoje, gleda u noge čovjeka točno ispred mene i razmišlja Bog zna o čemu. Pa, eto, serem ja na HDZ koji će gurnuti Tomca u prvi red dok im prastari Đuro sjedi u zadnjem redu.

A ako nekome padne na pamet što je Manolić govorio kako se Đuro prodao, pa nek se sjeti koliko su godina života njemu uzeli za ništa i koliko su mu struje sproveli kroz tijelo.

Ilirk@
05-12-2011, 08:15
a možda je u sebi recitirao neke svoje stihove... kao ove, na primjer:

Ljudi smo, Bože,
po tebi stvoreni
pa zašto onda
nismo svi pravedni?
Zašto si jednima
vlast i snagu dao
a drugima da trpe,
život jadan i zao.
No, ako je takva
Providnost Tvoja
neka je u ruci Tvojoj
i sudbina moja!
Za zlu mi kob
ovoga svijeta
pomoći može samo
Tvoja volja sveta.

caporegime
05-12-2011, 11:28
jučer gledam ekipu oko kosorice dok je držala onaj oproštani govor......gledam kalmetu, šekija, čobija.....i po facama im vidim, možda se to tako meni samo učinilo, kao da ne vjeruju da više nisu na vlasti.
kao da su do zadnjega vjerovali i nadali se da će ostati.
a šekiju je još samo falilo, nakon što očito više neće biti dio vlasti a vjerojatno ni stranačkog vrha citira, riječi i pusti suze nazimove jebaljke učiteljice, iz filma "lepa sela lepo gore", koja nakon što na radiju čuje vijest da je umro drug tito( usred ševe jel tako nešto bilo?) u plaču izjavi; pa kako ćemo sad živjeti.....

šeki je izgledao kao da se dogodila najveća nesreća.
ni bolesti, ni potresi ni ratovi........ništa nije toliko za svijet i ljudski rod dramatično kao činjenica da on više neće biti vlast.

pa kad se sjetim onih hladnih riječi o nekom lociranju i transferiranju.......i ja sam hladan.

Ilirk@
05-12-2011, 12:05
ja sam samo tražila gumb na daljinskom da ugasim kosoricu, a da tv ostane upaljen i nisam uspjela dok nisam kliknula na onaj prekriženi zvučnik.
hdz je dobio što je davno zaslužio i neka je.

ali činjenica ostaje da je narod jedva dočekao vratiti komunjare na vlast i to bez obzira na sve korupcijske afere i lopovluk koji i njih prati, jer, narodu nije bitno što je čačić ubojica i lopov, što se milanoviću ježi koža od križeva, a vesna pusić otkriva spomenike četnicima dok hrvatsku proglašava agresorom, narodu je bitno da su oni jedini koji će očuvati antifašizam i osloboditi boljkovca te rehabilitirati ime i djelo druga tite.

caporegime
05-12-2011, 12:31
ma ne bi ja rekao da je narod za antifašizam i boljkovca nego je narod stoka sitnog zuba pa reagira samo na priče o lopovluku, o hdz lopovima, o pokradenoj lovi, pa opet o lopovima.......toliko je kod nas prisutan sindrom bitnosti svog želuca i uvjetovanog refleksa na sebičnost i sitnozublje za ne vide pored zdravih očiju ono što ih u oči bode.
a to je da su ovi jednaki ako ne i gori lopovi i glodari te veći jazavci i izdajnici.

ivica
05-12-2011, 15:03
Bi li bilo efikasnije za HDZ, pošto je očigledno da mu treba detaljna rekonstrukcija, da je izostala podrška i pojavljivanje stare garde Miroslava Tuđmana i Đure Perice?
Da sam na njihovom mjestu ja bi ih nakon sanadera i svih ostalih propusta tako učinio

Inkvizitor
05-12-2011, 15:41
Na žalost, moja anonimnost ovdje je nužnost. Urednici ne gledaju blagonaklono na svoje novinare koji pišu po forumima, pogotovo stvari koje nisu objavljene.

No, na ovu temu.... Vidjeh večeras u HDZ-u Tuđmana, Tomca i Zvonimira Šeparovića (trebao ići na izbore sa Sačićem) u prvim redovima. U zadnjim redovima, na samom ulazu u muzej pa s lijeve strane, ispod TV kamera i fotografa, sjedi Đuro Perica. Lik nevjerojatno tužne biografije, sjedi sam dok Jadranka drvi svoje, gleda u noge čovjeka točno ispred mene i razmišlja Bog zna o čemu. Pa, eto, serem ja na HDZ koji će gurnuti Tomca u prvi red dok im prastari Đuro sjedi u zadnjem redu.

A ako nekome padne na pamet što je Manolić govorio kako se Đuro prodao, pa nek se sjeti koliko su godina života njemu uzeli za ništa i koliko su mu struje sproveli kroz tijelo.

U kojim ti novinama pišeš pa ćemo odmah sve znat.

Tomac je bio svašta u životu ali sad je Hrvat. Nije ni svaki ljevičar bio uvijek jugoslaven. Npr Pilsel. Mesić je pjevao ustaške. Ali ih jugoslaveni ne odbacuju nego koriste.

I zato ne znam zašto bi se Tomcu zamjeralo što je nekad bio.

Đure Perice mi žao i njegove muke. Bilo mi je žalosno gledati kako se ona jugoslavenčina i lopovčina Linić dere na njega kao na malo dijete i ušutkuje ga u saboru.

Da je druga država..Linić bi morao tražiti dopuštenje i to od suda da se obrati Perici..ali eto..to je Hrvatska.

mardar
05-12-2011, 16:18

Čekaj je li ja ovo razumijem.Ti bi nešto napisao ali eto ne možeš jer tvoji urednici prate što ti pišeš po portalima .I to stvari koje još nisu objavljene.Pa nam malo onako daješ na kašiku.:zbunjen::zbunjen::zbunjen:

NorthStand
05-12-2011, 23:06
jučer gledam ekipu oko kosorice dok je držala onaj oproštani govor......gledam kalmetu, šekija, čobija.....i po facama im vidim, možda se to tako meni samo učinilo, kao da ne vjeruju da više nisu na vlasti.
kao da su do zadnjega vjerovali i nadali se da će ostati.
a šekiju je još samo falilo, nakon što očito više neće biti dio vlasti a vjerojatno ni stranačkog vrha citira, riječi i pusti suze nazimove jebaljke učiteljice, iz filma "lepa sela lepo gore", koja nakon što na radiju čuje vijest da je umro drug tito( usred ševe jel tako nešto bilo?) u plaču izjavi; pa kako ćemo sad živjeti.....

ni bolesti, ni potresi ni ratovi........ništa nije toliko za svijet i ljudski rod dramatično kao činjenica da on više neće biti vlast.

pa kad se sjetim onih hladnih riječi o nekom lociranju i transferiranju.......i ja sam hladan.

Iskreno se nadam da nakon ovog uvjerljivog poraza, s skoro duplo manje mandata od glavnih konkurenata, sljedi čišćenje HDZ-a u protivnom će i na idućim izborima ostat u čvrstoj opoziciji. A valjda ne trebam napominjat, da je jedino HDZ sposoban s pravom nacionalnom politikom i pametnim ekonomski planom maknut crvene s vlasti. Iako moram bit iskren, Milanović će zasigurno bit bolji premijer od Sanadera i Jace, samo što će njemu bit veliki uteg oko vrata Čačić, Pusićka, Linić. Jer ta ekipa je uvelike kumovala i njihovom porazu 2003. I još jedna stvar po meni podjednako bitna, HR su trebale promjene, pa makar one bile i ovakve da će SDP s partnerima vladat četri godine, iskreno čisto sumnjam da mogu vodit goru politiku od HDZ-a. Kad je u pitanju gospodarski oporavak, i neka nacionalna politika. HDZ je kao neka desna opcija, a lideri "desničarstva" su Jaca Šeki i Jarnjak, pa ne znam dal da se smijem ili plačem. Dok god se ta ekipa ne počisti, bit će blago rečeno marginalizirani od svog desnog biračkog tijela. I neće bit sposobni ponovo osvojit vlast s istim likovima, jer jasno je da je SDP napravio kozmetičke promjene u odnosu na sastav iz 2003, jer je "staru gardu" izuzev Čačića i Pusićke gurnuo u pozadinu, a na prvu liniju je gurnuo "nova lica" i to im je donjelo 80 mandata. I ono što treba reć, je to da Milanović trenutno stvarno djeluje najzrelije za obnašanje te premijerske funkcije, i to je ono žalosno da on i njemu slični, nemaju nikakve alternative na našoj političkoj karti zemlje. Trenutno. U svakom slučaju, meni bi šeki bio prvi na odstrelu, jednostavno čovjeka je vrijeme pregazilo i vrijeme je za mirovinu, neka se ugleda na "barba Luku", on očito zna kad je vrijeme za mirovinu.

haha doista, svijet više neće biti isti, šeki vrati se!