PDA

Pogledaj Full Version : Preminuo Ante Marković, posljednji predsjednik Vlade bivše SFRJ

Graničar Jozo
28-11-2011, 19:49
Kao iskusan stručnjak, Marković je 1989. dočekan kao spasitelj koji je Jugoslaviju izvukao iz gospodarske, ali i političke krize, a dobio je i podršku SAD-a i drugih zapadnih zemalja. Stabilizirao je dinar, zaustavio inflaciju, krenuo u privatizaciju tvornica, no nije se mogao pomiriti s neizbježnim procesom raspada Jugoslavije.

http://www.vjesnik.hr/DataServices/Image.ashx?id=ae02b76b-6bc2-4b61-852e-1a7cd14cc9a0&type=524288&http://newsis

Ante Marković, nekadašnji istaknuti hrvatski političar i posljednji predsjednik vlade SFRJ, umro je u ponedjeljak u Zagrebu u 88. godini. Rođen je 25. studenog 1924. u Konjicu u BiH, a od 1941. do 1945. sudjelovao je u antifašističkoj borbi. Srednju školu polazio je u Dubrovniku, dok je u Zagrebu 1954. diplomirao elektrotehniku na tadašnjem Tehničkom fakultetu. Cijelu stručnu karijeru Marković je ostvario u poduzeću Rade Končar, gdje je najprije radio kao dizajner, zatim kao šef odjela za ispitivanje, potom kao pomoćnik direktora, te od 1961. do 1984. kao generalni direktor.

U politički vrh SR Hrvatske Marković ulazi 1982. kad postaje predsjednik tadašnje hrvatske vlade (Izvršnog vijeća SRH). Na toj dužnosti ostaje do svibnja 1986. kad je izabran na najvišu političku dužnost - predsjednika Predsjedništva SRH, koju obnaša do svibnja 1988.

Nakon što je Savezno izvršno vijeće na čelu s Brankom Mikulićem, nesposobno riješiti gospodarsku krizu u prosincu 1988. podnijelo ostavku, Marković je 16. ožujka 1989. izabran za novog saveznog premijera. U to je vrijeme inflacija dosizala vrtoglavih 2600 posto, stopa nezaposlenosti iznosila je 16 posto, a vanjski dug 18 milijardi dolara. Kao iskusni stručnjak, Marković je dočekan kao spasitelj koji će Jugoslaviju izvući iz gospodarske, ali i političke krize, a dobio je i podršku SAD-a i drugih zapadnih zemalja, koje su mu obećale novac u zamjenu za provedbu reformi.

Savezna skupština usvojila je niz reformskih zakona kojima je omogućeno otvaranje tržišta novca, kapitala i radne snage i liberaliziran uvoz, tako da je u prosincu 1989. Marković predstavio svoj reformski program, osmišljen uz pomoć američkog makroekonomista Jeffreyja Sachsa. On je, uz ostalo, uključivao i stabilizaciju dinara, koji je postao konvertibilan, te privatizaciju putem dodjele dionica radnicima.

Rezultat je bio zaustavljanje inflacije koja je nakon 15 mjeseci pala na 2,8 posto, devizne rezerve iznosile su 8,5 milijardi dolara, vanjski dug smanjen je na 11,5 milijardi dolara, otvoreno je 60.000 novih tvrtki, a došlo je i do prividnog povećanja životnog standarda. Markoviću, »čovjeku sa zlatnim smješkom«, to je dovelo veliku popularnost među građanima, na Zapadu je uživao status »jugoslavenskog Gorbačova«, no proces raspada Jugoslavije, ubrzan velikosrpskom politikom Slobodana Miloševića, nije se mogao zaustaviti. Osim boljeg života, građani su željeli i političku, ali i nacionalnu slobodu, posebno Hrvati i Slovenci, te su se uglavnom okrenuli novonastalim strankama.

Marković je, međutim, naivno vjerovao da može očuvati jedinstvo Jugoslavije, a tu je imao saveznike i u inozemstvu. Nakon raspada Saveza komunista Jugoslavije u siječnju 1990., Marković je u srpnju te godine na Kozari osnovao Savez reformskih snaga Jugoslavije, koji je osvojio solidan rezultat na izborima u Makedoniji i BiH, gdje mu je jedan od čelnika bio i Milorad Dodik, ali se nikad nije nametnuo kao općejugoslavenska politička opcija koja bi bila kohezivni faktor među pojedinim republikama.

Slabljenjem utjecaja saveznih tijela slabio je i Markovićev politički utjecaj, a kasnije je tvrdio da su Milošević i Franjo Tuđman dogovorili njegovu smjenu jer je obojici smetao.

Marković je ustrajao u naporima za očuvanje Jugoslavije i nakon što su se građani Hrvatske u svibnju 1991. izjasnili za samostalnost, a dan prije njezina proglašenja svoje je stavove branio i pred Saborom, kad je rekao: »Ja jesam Hrvat, ali nisam nacionalist«. U Sloveniji su Markovića smatrali odgovornim za napad JNA, no on se branio da o tome nije bio obaviješten te da mu je tadašnji ministar obrane Veljko Kadijević rekao: »Znali smo da se nećeš suglasiti pa te nismo ni pitali«.

Marković je bio u Banskim dvorima u trenutku njihova raketiranja 7. listopada 1991., no premijersku dužnost obnašao je sve do 20. prosinca 1991., kad je podnio ostavku »građanima Jugoslavije« s obrazloženjem da više ne postoji nijedan državni organ kojemu bi se mogla podnijeti ostavka.

Nakon toga Marković se povukao iz politike i posvetio poslovnoj karijeri. U Grazu je osnovao konzultantsku tvrtku i, uz ostalo, savjetovao vlade Makedonije i Kazahstana. Bio je svjedok u Haagu na suđenju Slobodanu Miloševiću 2003., kad je njega i Tuđmana optužio za podjelu BiH. U jednom od svojih rijetkih medijskih istupa 2009. je predložio smanjenje hrvatskog proračuna za barem 20 posto, smanjenje PDV-a te uvođenje pristojbi na uvoz radi stimuliranja izvoza.

http://www.vjesnik.hr/Article.aspx?ID=81DC23A7-5F7E-4911-8397-7643A96EBECF

GrayHat
29-11-2011, 01:50
Zanimljivo je kako svi "hrvatski" mediji pišu pozitivno o A. Markoviću, ratnom pripadniku titoističkih bandi, a koji je sa sličnim njemu po uzoru na generalisimusa Visarionoviča "kulake" i buržuje trpao u zatvore i otimao im imovinu a da bi sam postao za naše prilike dobro potkoženi buržuj, da se poslužimo lenjinističkom terminologijom.
Ali ako i zanemarimo to što je bio pripadnik titovih bandi ostaje činjenica a koja se prešućuje da je skupa s voždom Slobom lomio pogaču kada su velikosrbi na prevaru nametnuli Kosovu ustav po svojim željama i time zapravo započeli ostvarivanje memoranduma sanu odnosno projekta velike Srbije. Dakle s tom kosovskom voždovom pogačom A. Marković direktno snosi odgovornost za kasnija ratna zbivanja. Ti isti jugoidni mediji još naglašavaju kako se eto A. Marković zatekao u banskim dvorima u vrijeme bombardiranja a ne žele reči da to pokazuje koliko je udbaš Ante bio zasljepljen mržnjom prema samostalnoj Hrvatskoj jer je usprkos tome tvrdio kako su se vožd i Tuđman dogovorili o podjeli Bosne: valjda je time udbaš Ante htio reči koliko su neočetnici vožda Slobe bili dobri i galantni kada su se daleko brojniji i dobro naoružani išli dogovarati o podjeli Bosne s malobrojnijim i nenaoružanim "tuđmanovcima". Dakle nije mu smetalo što tim laprdanjem o "dogovoru" Tuđman Milošević ispada budala važno mu je bilo da time naštetiti hrvatskim interesima.

Baader Meinhof
29-11-2011, 03:07
Ne ante, boze, vlatko, jebemu sve!

Inkvizitor
29-11-2011, 13:47
obični blefer, jedan od zadnjih simbola Titoslavije..kao eto da se njega pustilo..

Dr. Vito Dugonoga
29-11-2011, 14:49
Ovaj Sachs, kolko mi je poznato, "pomago" je i Poljskoj i Rusii u isto vrime kad i Markovicu
i radi toga ga neki nazivaju i rusiteljem socializma radi naglog uvodenja neoliberalizma!

Kod nas se zaboravljlja kako je pod Markovicem uvedena naprasna privatizacia
i to ona na bonove, koja je, ko takva, najodgovornia za tajkunizaciu i privatizaciu u mutnom!
Ovi navedeni 60 000 novootvoreni firmi samo su dio igre u kojoj se "drustvena" imovina pritakala u privatne novcanike!
U svmu tome je i Markovic izvuko svoj dio, digo ruke od toliko mu drage Juge i otiso na Zapad uzivat ko komunisticki tajkun!

Osnovo je pokret na KOZARI, pa mi se cini kako je bio pobocnik Milosevicu- ono sto je Milosevic bio politicki to je Markovic bio ekonomski!

Zanimljivo je kako se lako zaboravlja njegovo vodenje Juge u vrime unistenja Vukovara i ostali JNA i cetnicki zlocina!

Cudi me sto nie Tudmana optuzio i za dilenje Hrvatske s Milosevicem!?!?!?!?!

Njegov ekonomski model je danas vidljiv u BiH!!

Inkvizitor
29-11-2011, 14:52
dobra analiza od Vite..

Graničar Jozo
29-11-2011, 14:55
Kod nas se zaboravljlja kako je pod Markovicem uvedena naprasna privatizacia
i to ona na bonove, koja je, ko takva, najodgovornia za tajkunizaciu i privatizaciu u mutnom!

pretpostavljam da misliš na pretvorbu?

pretvorba i privatizacija su dva procesa. Ovaj prvi se odvijao po markovićevim zakonima.

Dr. Vito Dugonoga
29-11-2011, 15:03
dobra analiza od Vite..

Mozda nie za ovu temu, al mi doslo na um, pa nek ne pobigne:
Svi optuzuju HDZ i Tudmana za zlocincko udruzivanje
a evo, sude Sanaderu za ratno profiterstvo!
Pa nie li onda Sanader podrivo zlocinacki naum?!

I jos nesto- sve koi su aktivno branili zemlju sude za zlocina
a od ostalih traze novac koi su uzeli (Sanader, Zagorac..)
a niko ex- komuniste ne pita za njiovu imovinu i stecevinu!
Ispada- dok si na linii mores sve, cim skrenes odma si najebo!

Zamislite samo sto bi bilo kad bi postojo video di Tudman trpa cekove u dzepove?!?!?
To bi se nalazilo na najavnoj i odjavnoj spici i Latinice i Nu2, a bome, i TV kalendara!

Markovica hvale kako je imo podrsku MZ i USA, a isto to je imo i Milosevic
cak je bio i mirotvorac sve do 1995. a i duze..

Mozda neuspili puc Mesic- Manolic nie imo veze s BiH
nego vise s tom cinjenicom i (ne)oslobadenjem Hrvatske!

Dr. Vito Dugonoga
29-11-2011, 15:05
pretpostavljam da misliš na pretvorbu?

pretvorba i privatizacija su dva procesa. Ovaj prvi se odvijao po markovićevim zakonima.

Pritvorba i privatizacia su isto- pritvaranje drustvene imovine u privatnu!
Ovi 60 000 firmi su, koliko znam, samo privatizirani OURi, SOURi i slicno!

Radnici su dobivali neke bonove a te bonove su onda prodavali onima koi su imali novac..

Inkvizitor
29-11-2011, 15:07
Mozda nie za ovu temu, al mi doslo na um, pa nek ne pobigne:
Svi optuzuju HDZ i Tudmana za zlocincko udruzivanje
a evo, sude Sanaderu za ratno profiterstvo!
Pa nie li onda Sanader podrivo zlocinacki naum?!

I jos nesto- sve koi su aktivno branili zemlju sude za zlocina
a od ostalih traze novac koi su uzeli (Sanader, Zagorac..)
a niko ex- komuniste ne pita za njiovu imovinu i stecevinu!
Ispada- dok si na linii mores sve, cim skrenes odma si najebo!

Zamislite samo sto bi bilo kad bi postojo video di Tudman trpa cekove u dzepove?!?!?
To bi se nalazilo na najavnoj i odjavnoj spici i Latinice i Nu2, a bome, i TV kalendara!

Markovica hvale kako je imo podrsku MZ i USA, a isto to je imo i Milosevic
cak je bio i mirotvorac sve do 1995. a i duze..

Mozda neuspili puc Mesic- Manolic nie imo veze s BiH
nego vise s tom cinjenicom i (ne)oslobadenjem Hrvatske!

Pa naravno..sva ta pitanja koja si postavio dao si i točne odgovore na njih..

Graničar Jozo
29-11-2011, 15:08
Pritvorba i privatizacia su isto- pritvaranje drustvene imovine u privatnu!
Ovi 60 000 firmi su, koliko znam, samo privatizirani OURi, SOURi i slicno!

Radnici su dobivali neke bonove a te bonove su onda prodavali onima koi su imali novac..

nije isto (zakonski). pretvorba znači prevođenje imovine sa bivšeg društvenog vlasništva (gdje nitko nije bio vlasnik, a i svi su bili vlasnici) na kapitalstički model poimanja vlasništva. govorim o zakonskim odredbama.

A privatizacija je prodaja imovine u državnom vlasništvu.

Dr. Vito Dugonoga
29-11-2011, 15:17
nije isto (zakonski). pretvorba znači prevođenje imovine sa bivšeg društvenog vlasništva (gdje nitko nije bio vlasnik, a i svi su bili vlasnici) na kapitalstički model poimanja vlasništva. govorim o zakonskim odredbama.

A privatizacija je prodaja imovine u državnom vlasništvu.

Pa i u kradi mora bit nekog reda!
Prvo su nicie pritvorili u necie
a onda u svoje!

Graničar Jozo
29-11-2011, 15:21
Pa i u kradi mora bit nekog reda!
Prvo su nicie pritvorili u necie
a onda u svoje!

točno to. i to i im je omogućio zakon koji je donio preminuli.

Dr. Vito Dugonoga
29-11-2011, 15:26
Pa naravno..sva ta pitanja koja si postavio dao si i točne odgovore na njih..

Onda cu nastavit:

Optuzuju li Tudmana za dilenje BiH
UPRAVO oni koima je pokvario dilenje Juge?!?!?!!?

Bez otpora Hrvata kojem se, izgleda, niko nie nado
svi planovi udbasa i komunjara bi se odviali nesmetano
kao u, recimo, Slovenii!

A u BiH su Hrvati tek pravo zasrali te planove!
Srbi su uzeli kolko im je tribalo i ostalo naminili Muslimanima!
Muslimani nisu imali nista protiv toga- od Srba vise nisu ni trazili!
Samo su im smetali Hrvati, koi nisu tili bit Katolici
te ih primorali postat Bosnjacima!!

I ta dvostruka linia zapovidanja je smisna!!!!
Kordic, Blaskic i ostali su bili zapovidnici na terenu
i zasto bi iko imo potribu dvostruko im zapovidat?!?!
To bas nema nikakva smisla!
Smislenie je ako to cine zaplotnjaci, udbasi i komunjare
koi provode svoje tajne planove!

Izgleda kao su se zajebali u Tudmanu!
Umisto njiove igracke posto je IGRAC!
Stoga i detudmanizacia= UDBASIZACIA!!

Dr. Vito Dugonoga
29-11-2011, 15:28
točno to. i to i im je omogućio zakon koji je donio preminuli.

Znaci- Ante Markovic je OTAC tajkunizacie!

Graničar Jozo
29-11-2011, 15:37

pa ono... možda je preteško reć Otac, ali zar nije ovo danas što se događa u RH je čisti neoliberalni kapitalizam (u najgorem obliku).

Evo tebe ću citirat.

Ovaj Sachs, kolko mi je poznato, "pomago" je i Poljskoj i Rusii u isto vrime kad i Markovicu
i radi toga ga neki nazivaju i rusiteljem socializma radi naglog uvodenja neoliberalizma!

Nekakvim logičkim slijedom bi se njega kao "Oca tajkunizacije" i moglo progurati.

jer možemo mi pisat ovako ili onako, ali ako je nešto zakonski OK, moralni sud tu pada u vodu.

Dr. Vito Dugonoga
29-11-2011, 15:49
pa ono... možda je preteško reć Otac, ali zar nije ovo danas što se događa u RH je čisti neoliberalni kapitalizam (u najgorem obliku).

Evo tebe ću citirat.

Nekakvim logičkim slijedom bi se njega kao "Oca tajkunizacije" i moglo progurati.

jer možemo mi pisat ovako ili onako, ali ako je nešto zakonski OK, moralni sud tu pada u vodu.

Markovic je OTAC na prostorima exYU!

Ne pricam o moralu vec upravo o OZAKONJENOJ pljacki!
Pa mi je smisno sto isti ti pljackasi sude Sanaderu!
I jos su mu blokirali imovinu prie prisude
ma prie i podizanja optuznice!

Sanader je, za razliku od Tudmana- osto igracka!

Niima je izgleda samo do novca
koi nije zavrsio u njiovim novcanicima!

Tribalo bi na ovim izborima pustiti vlast SDPu
pa bi tad imali pravi uvid u njiove ciljeve!

Svakako HDZ radi sve sto mu se kaze
i nemaju muda sudit komunjare i udbase!

Jebes Boljkovca pored Bude, Mesica, Perkovica, a bome i- Todorica!

Nestajanje tisuca tona zitarica iz silosa podsica na komunizam..
Cudi me kako s eMesic ne oglasi i glede toga, on svakako sve zna
pa mu tesko mogu promaci svakodnevne kolone slepera!

Graničar Jozo
29-11-2011, 16:00
Niima je izgleda samo do novca
koi nije zavrsio u njiovim novcanicima!

ovo sam ja davno rekao da je tim ljevoliberalnim jugosima naveći problem pljačke što oni nisu sudjelovali u njoj.

A prošao je možda neopažen detalj oko linića i presude za malverzacije. Kaže da se istraga namjerno opstruirala u Riječkom državnom odvjetništvu (pa je smijenjen voditelj), da bi se to na koncu prebacilo u Osiječko državno odvjetništvo. Baš me zanima koliko je ono povezano sa HDSSB-om, a zna se razlog zbog kojeg su oni nastali.

Dobro se netko pitao tu na forumu šta to HDSSB čini desnom strankom.

Inkvizitor
29-11-2011, 16:17
ovo sam ja davno rekao da je tim ljevoliberalnim jugosima naveći problem pljačke što oni nisu sudjelovali u njoj.

A prošao je možda neopažen detalj oko linića i presude za malverzacije. Kaže da se istraga namjerno opstruirala u Riječkom državnom odvjetništvu (pa je smijenjen voditelj), da bi se to na koncu prebacilo u Osiječko državno odvjetništvo. Baš me zanima koliko je ono povezano sa HDSSB-om, a zna se razlog zbog kojeg su oni nastali.

Dobro se netko pitao tu na forumu šta to HDSSB čini desnom strankom.

Tko nije sudjelovao u pljački Jozo..

pa tko je sudjelovao osim njih..

da nije emigrant Jozo sa kartonskim paketom pretvrorio drž+avno u privatno..kako reče Vito..

osnova privatizacije i Markovićevog modela je bila da..socijalistički direktori i bankari..i ostala elita komunističke grofovije...

prvo ničije pretvorit u nečije

pa onda u svoje..

Graničar Jozo
29-11-2011, 16:26
pazi, ja razlikujem jugo-udbaške strukture (koje su opljačkale) Hrvatsku od ovih neoliberalnih jugosa koji drukaju po potrebi malo na Hrvate u BiH, malo na Tuđmana i ostale, a vrlo dobro dođu jugo-udbaškim strukturama.

s tim da nisu svi koji su ponikli iz jugo-udbaških struktura u duši jugosi (eto nedavno je pisano o krajačiću stefanu), ali imali su mogućnost pljačke. dobar dio njih se izdaje za domoljube, a u biti su obične koristoljubne prilivode.

ovi jugosu su obični demagozi, budale kojima je jedini problem pljačke što oni nisu sudjelovali u njoj.

ukratko, jugosi su korisne budale udbašima.

Dr. Vito Dugonoga
29-11-2011, 16:28
Tko nije sudjelovao u pljački Jozo..

pa tko je sudjelovao osim njih..

da nije emigrant Jozo sa kartonskim paketom pretvrorio drž+avno u privatno..kako reče Vito..

osnova privatizacije i Markovićevog modela je bila da..socijalistički direktori i bankari..i ostala elita komunističke grofovije...

prvo ničije pretvorit u nečije

pa onda u svoje..

I sad proganjaju one koi su MIMO njih nesto usicarili!!!!

Jedino me zbunjuje Pasalic kojeg su olako pustili..

Graničar Jozo
29-11-2011, 16:29
I sad proganjaju one koi su MIMO njih nesto usicarili!!!!

Jedino me zbunjuje Pasalic kojeg su olako pustili..

e to je zanimljivo da njega nigdje nema.

caporegime
29-11-2011, 16:31

ante marković, vrlo blizak rođak luke rajića koji se odnekud pojavio s kešom dovoljnim za dukat