PDA

Pogledaj Full Version : Internet

Mrav
26-11-2011, 12:09
Europski sud pravde zabranio nadziranje prometa korisnika interneta

Definitivno povijesna odluka. Europski sud pravde presudio je da sud ni jedan sud pojedine države članice Europske Unije ne može natjerati pružatelje usluga pristupa internetu da nadzire promet svojih korisnika, a sve kako bi možda ulovio neke nelegalne radnje, poput ilegalnog skidanja filmova, glazbe ili sličnih sadržaja zaštićenih autorskim pravima.

U obrazloženju odluke Europski sud pravde navodi da bi se u slučaju nadzora korisnika radilo o direktnom kršenju zakona Europske Unije.

Odluka dolazi kao odgovor na tužbu iz 2004. godine kada je SABAM, belgijsko udruženje autora, kompozitora i izdavača glazbene industrije tužilo telekomunikacijsku kompaniju Scarlet, zbog navodnih ilegalnih radnji njihovih korisnika.

S obzirom da dvije spomenute kompanije nisu same mogle razriješiti svoje nedoumice na belgijskom sudu stvar je u svoje ruke uzeo Europski sud pravde. .

Naravno, sve navedeno ne znači da možete ilegalno skidati i preuzimati materijale zaštićene autorskim pravima i to kako u Hrvatskoj tako i u EU.

Predstavnicima nadležnih tijela za zaštitu autorskih prava ne preostaje ništa drugo nego pronaći druge načine otkrivanja ‘ilegalaca’.

Nadzor internetskog prometa im je zabranjen
http://www.bljesak.info/web/article.aspx?a=8105bf30-7717-4425-9c25-93964afc820a&c=038f6326-2ed4-4b18-946d-638763899a91

Ilirk@
26-11-2011, 17:50
dobro za znati.. ne vidim zašto bi netko tko skida bio kriv. što je na stolu, ponuđeno je.. krivci mogu biti samo oni što objavljuju, a njima mogu ionako samo staviti soli na rep..

Mrav
26-11-2011, 18:06
slažem se. gledaju samo kako da od malih ljudi izvuku pare.
ljudi knjige kupuje kao i prije. je ne poznajem nikog tko radije čita elektronske od klasičnih papirnih knjiga.
a muzičari nek se malo potrude i zarađuje svoje pare održavajući koncerte. oni se uvijek nešto bune. sikter.

zaba1111
26-11-2011, 18:10
Nije mi jasno kako ne mogu zabraniti stranice za skidanje ako je po zakonu o autorskim pravima zabranjeno javno objavljivanje sadržaja.

Mrav
26-11-2011, 18:14
to bih i ja volio znat.
u svakom slučaju, nek uzimaju harač od filmskih kuća, radija i televizije itd., a ne po malom čovjeku uvijek.
dodatak
a i te kuće mi financiramo. kako god okreneš, iz našeg im je džepa.

sandra october
14-04-2012, 19:28
hm, malo koja industrija je pregažena internetom kao filmska/muzička, naprosto radi njihovog konzervatizma ili nedostatka volje da taj problem riješe. i na stranu to što ja volim otvorit youtube i nešto poslušat, ili skinut pjesmu.. ali u osnovi i dalje je to krađa, jel tako? možemo mi reći da bi trebali skresati feejeve i da su si krivi sami, ali u osnovi i dalje pričamo o konzumaciji nečijeg djela bez plaćanja naknade..ne kažem da je ovo što su napravili dobar put, ali nikako ne mogu reći ni da je acta baš anđelek..

crni bombarder
14-04-2012, 20:26
Nije mi jasno kako ne mogu zabraniti stranice za skidanje ako je po zakonu o autorskim pravima zabranjeno javno objavljivanje sadržaja.

Pa neke mogu, megaupload su zatvorili, i jos neke.

Ali torente ne mogu vise zaustaviti, kao prvo isti oni koji sada zele zaustaviti razmjenu podataka, sudjelovali su u rasturanju softwera tipa emule, bittorent i slicno, na tome zaradili velike novce, i sada bi sve to stopirali, ma da nebi... a ne mogu iz jednostavnog razloga sto p2p sistem nije moguce zaustaviti osim totalnom kontrolom interneta a to je vec krsenje demokratskih prava pojedinca.

Boli mene ona stvar sto njima smeta, torent sistem je sistem razmjene podataka izmedju korisnika interneta, dakle ja saljem tebi, ti saljes meni, a oni mogu da se pjene do sutra. Ili da ti udare zakon (sto i pokusavaju) da tvoj provajder prati sta radis na netu, i ako skines pjesmicu, dobijes krivicnu prijavu.

Prvo su zaradili lijepe pare na softwerima, dilali su ih po svojim stranicama, a sada pricaju pricu kako oni nisu mislili da ce se torenti koristiti za pirateriju. Ma nemoj, a sta su mislili, da ce ljudi preko torenta razmjenjivati pjesmice?

Bagra trulo/kapitalisticka.

sandra october
14-04-2012, 21:18
nije problem vanjuška u pojedincima, stotine miliona se slivaju u džepove vlasnika p2p siteova i cijelom tom lancu dobave sadržaja. i to nisu robin hoodovi, to je kriminal..

crni bombarder
14-04-2012, 21:51
Sumnjam, torenthr ili slicni, jedva opstaju, clanovi im salju donacije da se osigura mjesecni najam adrese.

Ako ja snimim neku emisiju na racunaru, sa tv-a, i to dijelim na p2p, ja od toga nemam bas nista, osim troska interneta i potrosene elektricne energije.

Uglavnom, zivjela piraterija! :D