PDA

Pogledaj Full Version : Slučaj Mostar-Bošnjaci ne priznaju odluku Ustavnog Suda

caporegime
24-11-2011, 11:57
U jeku snažnog pritiska međunarodne zajednice kako bi se promijenio Statut Grada Mostara nakon što je to naložio Ustavni sud BiH, klub bošnjačkih stranaka iz Gradskog vijeća pokušao je zaustaviti oživotvorenje ove odluke, čemu su se usprotivili iz hrvatskog, odnosno srpskog kluba vijećnika. Naime, predsjednik Gradskog vijeća Mostara Murat Ćorić zatražio je od Ustavnoga suda BiH preispitivanje odluke kojom je neustavnim i protivnim općim pravnim normama ocijenjen nametnuti Statut Grada Mostara.

Vidović i Gotovac

Ustavni sud je, naime, prvi put u slučaju Mostara osporio jednu nametnutu odluku koja je u načelu bila štetna po demokratske procese, ponajprije stoga jer posebna pravila o načinu biranja i odlučivanja jedino vrijeme za Mostar, a ne vrijede u glavnome gradu BiH - Sarajevu, Zenici, Banjoj Luci, Tuzli. 
U posljednjem pismu je predsjednik Gradskog vijeća Mostara Ćorić iznio očekivanja da će Ustavni sud preispitati i poništiti odluke kojima je naložio promjenu gradskih biračkih zona te zatražio da se omogući jednak način glasovanja stanovnicima središnje gradske zone kao i drugim građanima u šest izbornih jedinica, odnosno bivših općina. Takvom su se stajalištu usprotivili potpredsjednici Gradskog vijeća Mostara Danijel Vidović iz reda Hrvata i Slađana Gotovac iz reda Srba. Oni su naveli kako je predsjedatelj Vijeća Murat Ćotrić neovlašten za preispitivanje presude Ustavnoga suda BiH. To je praktično stajalište bošnjačkoga kluba vijećnika. Gotovac i Vidović su naveli kako stajališta bošnjačkoga kluba nisu ujedno stajališta Gradskoga vijeća Mostara te su zatražili da se zahtjev za preispitivanjem odluke odbaci.

Četiri puta veća

Ustavni sud BiH naložio je potkraj studenog prošle godine djelomičnu preinaku Statuta Mostara koji je nametnuo visoki predstavnik Paddy Ashdown 2004. godine ocjenjujući ih neustavnim nakon što su prihvaćene primjedbe uputio klub izaslanika Hrvata u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine.

U jednome od mostarskih većinskih hrvatskih područja područja Jugozapad upisano je oko 25.000 birača, a u većinskom bošnjačkom području Jugoistok oko 6.000 birača. S tih područja bira se jednako, po tri vijećnika u Gradsko vijeće bez obzira što je jedna izborna jedinica četiri puta veća od druge. Mostarsko Gradsko vijeće bira se u gradskim područjima te s jedinstvene gradske liste. 
Ustavni sud naložio je preinake oko promjena gradskih biračkih zona.

Večernji list.

Hoće li ih se primorati na poštovanje odluke ili će BiH i dalje obarati rekorde u paradoksima i biti zemlja u kojoj se najnormalnije ne izvršavaju odluke nadređenih tijela?

Ilirk@
24-11-2011, 12:20
gle, takve stvari su svakodnevnica kod nas. i to traje godinama već.
čak i ti vsoki predstavnici i njihovi sateliti vide nelogičnosti oko mostara, a vidiš i sam kako se poštuju odluke ustavnog, a ne trgovačkog suda bokte...
nema nama kruva s tim narodom.
pa neka me sad sudi ko oće.
ali raditi s njima i živit s njima, bogami, isto je ko i u turski vakat. pohasili se priviše.

Mrav
24-11-2011, 12:34
bošnje su još prošle godine jasno rekli da im je time ugrožen nacionalni interes. naivan ko misli da čaršija neće upotrijebit sva sredstva da ostane kako je danas.

Gala
24-11-2011, 12:42
Vide oni sve, samo što smo mi oduvik bili najmekša strana u pregovorima pa se sve po nama slomilo,mi maniti Hrvati.

NorthStand
24-11-2011, 16:01
Koga briga šta oni prihvaćaju ili ne prihvaćaju, i mi ne prihvaćamo da su oni okupirali srednjovjekovna ognjišta hrvata, pa koga briga u svijetu za to? Nikoga, tako ni nas ne treba previše brinut, šta oni ne prihvaćaju u svezi bilo čega. Ponašaju se ko Srbi 1991, oni bi nama ultimatume malo postavljali, i govorili šta bi mi trebali radit da oni budu zadovoljni, neće moći ove noći, ne ne drugovi Lagumdžija Komšić Izetbegović i ostali. Pripremite se za žestok otpor, koji samo što nije počeo, kao i obično moramo pričekat srbe da zarate na Kosovu, pa ćemo i mi dobit prostora za "napredak" svog pitanja u BiH. :)

Ljudi moramo shvatit, da se na ovim područjima problemi uvijek riješavali oružjem, i ako Musli nastave guslit ovako, rat je neizbježan, čak je i neka baba vračara prognozirala 2013 rat na području BiH. Nije da ga prizivam, al nije to ni tako nemoguće, kad se gleda sve ovo što se događa Hrvatima. Imali smo crtu, i trebalo ju je samo politički potvrdit kao Srbi, mi to nismo napravili i sada ispaštamo zbog naivnosti naših političara. Jer dobro smo morali znati, da s nikim osim s svojim bratom i sestrom po krvi, ne može gradit budućnost u toj kvazi zemlji, koja je nastala na otimačini upravo hrvatske zemlje, i protjerivanju hrvata što od strane turaka, što od strane srba i bošnjaka u ovom zadnjem ratu. Po meni nema mjesta čuđenju, ako se zna koliko su Hrvata istjerali samo iz Srednje BiH. Znam da se ljiljanu ovo ne sviđa što pričam, al ja ovo ne pričam zato jer se to meni sviđa, već zato što su to povijesne činjenice, koje jasno ukazuju da su Bošnje iskoristile kukavički trenutak, da na račun hrvata ugrabe dio kolača u BiH. Prvo u ratu, poslje i u miru kao što vidimo. I dok god vode takvu politiku, neka zaborave na nekakav normalan odnos između hrvata i bošnjaka. O normalnom odnosu možemo pričat, od onog momenta kad se njihova politika promjeni, a pošto znam da neće ne treba ni gajit neke iluzije da oni pod patronatom turske i SAD, će promjenit svoju politiku. Upravo zbog navedenih, se i jesu ovako osokolili, samo neka ne zaborave dok su Hrvati BiH spašavali od srba, oni su se okrenuli upravo protiv tih hrvata, jer su procijenili da su Srbi prevelik zalogaj za njih. Pa kud će mujo, nego na slabijeg, al neka tako trenutno stvari stoje, al bude li neki novi Ante moro krenut u BiH, ovaj put neće se ići u pravcu Banja Luke, pa neka malo i o tome povedu računa. Eto, nek se niko ne ljuti, samo govorim ono što mislim o cijeloj ovoj lakrdiji koja se događa unutar BiH.

ivica
24-11-2011, 21:07
Lete muslimani na krilima MZ a od 2000 maksimalno im idu niz dlaku.Toliko je MZ narušila prava Hrvata da sam ih počeo poistovjećivati. Bilo kakva reakcija u Hrvata je bila samo povod MZ u da nas dodatno degradira. Kako su samo žestoko udarili na Samoupravu. Vjerojatno zato i Čović ide mic po mic, ne želim ga opravdavati ali eto, takav imam dojam.

Mostar su definitivno demografski popušili, pitanje je šta i kako dalje, iako ukidanje Statuta za Mostar nam izbija iz ruku argument na osnovu kojeg bi tražili statut za Travnik koji je bio definiran Washingtonom...ujedno je i veliko pitanje koliko nam je interesu vraćanje na temelje Washingtona realno u stvarnosti, koji je bio jako povoljan za Hrvate da je bio proveden u cijelosti.