PDA

Pogledaj Full Version : Silovanje BiH: Dodik i Lagumdžija dogovaraju podjelu vlasti

Ilirk@
27-11-2010, 18:13
I dok su si ni prije mjesec dana Milorad Dodik predsjednik SNSD-a i Zlatko LAgumdžija predsjednik SDP-a BiH, prijetili unakrsnom uporabom fizičke sile, danas su se u miru našli da dogovore kako sklepati vlast u BiH. Prošlo je već dva mjeseca od izbora, a stranke se još same sa sobom nisu dogovorile koga vole, koga mrze, s kim u koaliciju bi, a s kime ne bi.

Kako su obje stranke dobile po osam zastupničkih mjesta u novom sazivu Zastupničkog doma Parlamenta BiH, koji ukupno ima 42 zastupnika, jasno je da bi parlamentarnu većinu bilo teško postići bez međusobne suradnje. SNSD na svojoj strani već otprije ima sporazum sa SDS-om tako da je sigurno da će ta stranka biti dio koalicije o kojoj se pregovara.

Na troipolsatnom sastanku Lagumdžija i Dodik, iako sami priznaju da se u mnogočemu njihovi stavovi razilaze, pokušavali su postići dogovor kojim će i jedna i druga strana biti zadovoljne.

Odlazak Zlatka Lagumdžije u Banja Luku, pokazuje da je Lagumdžija odlučio preuzeti stvari u svoje ruke. Hoće li mu to dati veću prednost u pregovorima znat će se idući tjedan.

I dok bošnjački i srpski predstavnici pregovaraju, hrvatski političari čame čekajući da vide koje će im mrvice kolača ostati.

Gotovo je sigurno da mjesto predsjedavajućeg Vijeća ministara koje su posljednjih tjedana glasno zahtijevali, ali i koje je Dodik obećavao predsjedniku HDZ-a BiH Draganu Čoviću, neće dobiti. Jer stav SDP-a je jasan. Oni na tom položaju vide Zlatka Lagumdžiju. I kako je Željko Komšić, hrvatski član Predsjedništva BiH rekao, na tom mjestu treba biti netko iz redova stranke koja je osvojila najviše glasova.

SNSD i SDP na kraju će nešto vjerojatno i dogovoriti. Čini se da će u ovim pregovorima izvisiti jedino Hrvati. Baš kao i do sada.

http://komentar.hr/portal/komentari/komentari/5432-kako-je-to-kada-dodik-i-lagumdija-dogovaraju-podjelu-vlasti

crni bombarder
27-11-2010, 23:48
Glup tekst, sinoc se na presici Dodik posprdno smijao Lagumdziji, kada je ovaj rekao da "koalicija SNSD, HDZ, SDA, HDZ1990, SDS, SDP je moguca, ali bez SDP-a"

Nista oni nisu dogovorili, samo su se jos vise udaljili jedan od drugog. Nezvanicno, Dodik ne zeli da mu Lagumdzija diktira uvjete.

Ilirk@
28-11-2010, 00:20
tekst je pisala meni poznata novinarka iz zagreba, zanima me kako oni vide situaciju, a što je istina, tako da bi bilo super kad bi netko ovo demantirao da im tamo podastrem.
imaš li link na izjave posli sastanka?

crni bombarder
28-11-2010, 01:41
Pa nemam link, gledao sam presicu, Dodik umire od smijeha na Zlatkove izjave. I dobacuje kako SNSD ima dogovor sa SDS-om i od toga ne odustaje (vjerovatno je Lagumdzija trazio da SNSD odustane od suradnje sa SDS-om, ne znam drugi razlog da Dodik spominje SDS) i vjerovatno racuna na 2+2+2 koaliciju na drzavnoj razini.

Danas na txt-u (ne znam na kojoj tv) "sastanak prosao bez priblizavanja stavova".

Jedino FTV podgrijava pricu kako se nesto kuha... jer je njima sada cilj pogurati Sefa na sve moguce nacine.

Muslimanski mediji inace traze sve moguce opcije da zaobidju dva HDZ-a pri formiranju vlasti na drzavnoj razini. Forsiraju se Lijanovici, HSP, cak muslimanski sund mediji pisu kako Ljubic izjavljuje da treci entitet ne dolazi u obzir.. i lazima se sluze, ocito

caporegime
28-11-2010, 11:39
ipak, ne treba posve odbaciti ni jednu opciju budući je okruženje takvo da nešto što se do zadnjeg činilo nemogućim, u taj zadnji tren postane mogućim.
ipak se politika u bih ne vodi s načelima otvorenih ruku nego; zajebi bližnjeg i to kad ga navučeš na položaj u kojemu misli da ga nećeš zajebat.

Inkvizitor
28-11-2010, 11:53
Dok je Lagumdžija pričao na presici kako su zaključili da imaju puno neslaganja ali i slaganja Dodik se pored njega nadlaktio na pult sa posprdnim izrazom na licu ko kakav birtijaški mangup. Živa burleska..:rofl

Poslije ide scena gdje Zlaja i zlatni ljiljan pergaše iz studija ko ošureni. Ko da je opća opsanost oglašena.

Jaka slika..

Što ne znači da se možda i ne dogovore, možda mu reketaš dadne ponudu koja s ene odbija. Politika je to.

Ali ako misle na ovaj sastanak ..Dodik se šprdao..

Uglavnom SDp je zapeo da izbaci Hrvate iz igre, i ne sumnjam da će ponuditi Srbima svakakve ustupke.

caporegime
28-11-2010, 11:57
a ako pri tome srbi dobiju ponudu koja se ne odbija, ono radi dobivanja kojeg i trebaju hrvate na svojoj strani, npr. garancije sdp-a (koji je prvenstveno muslimanska ekspanzionistička organizacija pod krinkom socijaldemokratske stranke) da neće dirati u rs dapače, još neke autonomne mehanizme, mislim da bi srbi hrvate napucali ko ocvalu švalerku bez imalo crvenila na licu što su do jučer pričali drugo.
p.s. inkvi, jesi li dobio onih nekoliko privatnih poruka koje sam ti poslao ili sam ja očito to nešto krivo slao?

Inkvizitor
28-11-2010, 12:00
a ako pri tome srbi dobiju ponudu koja se ne odbija, ono radi dobivanja kojeg i trebaju hrvate na svojoj strani, npr. garancije sdp-a (koji je prvenstveno muslimanska ekspanzionistička organizacija pod krinkom socijaldemokratske stranke) da neće dirati u rs dapače, još neke autonomne mehanizme, mislim da bi srbi hrvate napucali ko ocvalu švalerku bez imalo crvenila na licu što su do jučer pričali drugo.
p.s. inkvi, jesi li dobio onih nekoliko privatnih poruka koje sam ti poslao ili sam ja očito to nešto krivo slao?

Nitijednu nisam dobio..

Davat će SDP svakakve ponude ali i Srbi znaju da muslimani igraju s figom u džepu. Najbitnije je to što muslimani igraju na demografiju. Srbi su tu tanki. I znaju, ako muslimani riješe Hrvate, Srbi su slijedeći na redu.

Tko još vjeruje u muslimanske garancije.

caporegime
28-11-2010, 12:09
daj sad pogledaj i inbox. ovaj put mora.

misli mda muslimanska demografija nije toliko zbilja koliko sredstavo pristiska. uostalom ako se nadaju da će barem za desetak godina dobiti samostalnost onda im demografija i ne bi trebala biti problem.
ne povećavaju se muslimani tako brzo, ako se uopće povećavaju.
ipak, vidićemo.
nadam se da srbi neće dobiti takvu ponudu ili ako je pak dobiju da je neće prihvatit baš zbog sumnjičavosti.

crni bombarder
28-11-2010, 12:32
Moguce je sve, ali Zlatko zeli (i to je prvi i osnovni uvjet SDP-a) mjesto predsjedavajuceg VM.

Dodik mu to ne zeli dati.

Plus, Zlatko je igrac politike "ukinucemo RS, alaha nam", na tu retoriku je dobio glasove kolebljive mase zelenih, zna to i Dodik.

Uostalom, Dodik nudi SDP-u suradnju u vlasti, ali na onom principu 2+2+2. Uopce nije pitanje je li SNSD raspolozen za suradnju sa SDP-om, pa i HDZ ne bjezi od takve suradnje (kako rekoh, ovlasti BiH vlasti se uglavnom zavrsavaju oko raspodjele kolaca odnosno fotelja, sve drugo odlucuju veliki igraci) pa i SDP-ovi politicari ne bjeze od suradnje sa HDZ-om, ona prica "mi smo za suradnju, ali nema treceg entiteta", medjutim pitanje svih pitanje je Staljinova zelja da bude gazda VM. Tu se lome koplja.

Kakva god da je ponuda odnesena u Banjaluku, nije zadovoljila Dodika, ocito.

Zalosno ali, ispada Dodik oslonac Hrvatima u BiH. Toliko o "prirodnim saveznicima".

Inkvizitor
28-11-2010, 12:36
Koliko sam ja uspio shvatiti a nisam upućen u funkcioniranje tih organa vlasti, vijeće ministara i nema neku veliku ulogu, pa me zanima što je Zlaja zapeo za to mjesto.

Zlaja je i dobio toliko glasova jer je Haris omanuo u ukidanju RS-a.

Dodik ima široki manevarski prostor a i inatljiv je.

Igra se sa SDP-om ko mačka s mišom ali u budućnosti tko zna.

Inkvizitor
28-11-2010, 12:45
crni, je da stranci odlučuju o svemu bitnom ali i to se mjenja.

Poslali su poruke da se neće mješat da je prošlo to vrijeme.

I na svim razinama se mogu progurati zakoni koji su jako bitni i koji metodom malih koraka mogu pojedinim narodima donijeti velike pomake i velike nazadke

Pa sjetimo se kako je alijansom skresano puno hrvatskih prava.

Tko donosi zakone o fiskalnoj politici, raspodjeli sredstava, vraćanju sredstava..

jedna forumaš je stavio naforum hr točan izračun koeficijenata kako se raspodjeljuju sredstva..bos-podr kanton ima koeficijent 2 a kanton 10 ( livanjsko-duvanjski) koef. 1

prosto rečeno otprilike više federalne vlada duplo daje love u bos-podr kanton.

Uglavnom svi hrvatski kantoni dobijaju mrvice a svi većinski muslimanski dobijaju duplo.

To je bitno, možeš ti vikati o hrvatstvu ali ako nema para..narod ode.

To je njima cilj, politika malih koraka i kad te dovede pred svršne čin, samo slegne ramenima..jebiga..to vam je tako kad niste volili Bosnu pa odlazite iz nje.

muslimanska politika je nevjerovatno perfidna..previše mi njih potcjenjujemo.

caporegime
28-11-2010, 12:47
ne znam brate al znam da su našli dovoljno pametni, ne bi sve ove godine trošili bezveze nego bi maksimalno putem županija ojačavali položaj.
ovako, vrijeme prošlo, lova zamračena, narod bez volje a političari bez ikakvog većeg uspjeha.
i kad ti se na tako činjenično stanje još dogodi mogući, (nadam se da neće) ovakav "socijaldemokratski" ( a s jedne strane četnici s druge mudžahedini, svi prikriveni i umiveni). dogovor, samo čeka da netko ponovo počne priče kako je za sve kriv zegej i slično.
zašto netko javno ne kaže da je 90-ka bila osobni projekt ive sanadera i da kao takav više nema nikakvu svrhu.
na primjer

Inkvizitor
28-11-2010, 12:57
ne znam brate al znam da su našli dovoljno pametni, ne bi sve ove godine trošili bezveze nego bi maksimalno putem županija ojačavali položaj.
ovako, vrijeme prošlo, lova zamračena, narod bez volje a političari bez ikakvog većeg uspjeha.
i kad ti se na tako činjenično stanje još dogodi mogući, (nadam se da neće) ovakav "socijaldemokratski" ( a s jedne strane četnici s druge mudžahedini, svi prikriveni i umiveni). dogovor, samo čeka da netko ponovo počne priče kako je za sve kriv zegej i slično.
zašto netko javno ne kaže da je 90-ka bila osobni projekt ive sanadera i da kao takav više nema nikakvu svrhu.
na primjer

Što se tiče Srba.

Srbi su Srbi o tome nema spora. Ali neke stvari se moraju reć. Srbi u Bosni su uvijek bili spremni za neku vrstu dogovora. Osim posavine koja je bila njim ključnio pitanje..biti ili ne biti.

kad je počeo rat smuslimanima, spasili su mnoge naše ljude. Za pare, za gorivo, pljačkali su ali su ljudi ostali živi.

jebiga da bi doživjeli da ih mi sa tim istim muslimanima od kojih su nas spašavali, opet napadnemo na kraju rata.

Poznata je ona priča kad su se Srbi povlačili iz Žepča da je pokojni Lozančić dao naredbu da se napadnu, a praktički spasili su Žepče. Priča mi čovjek žepčak..to je bila sila..kolone tenkova..artiljerije..

Vojska je to odbila.

Hoću reć..Srbi su više pokusali od nas u BiH nego mi od njih.

I Karadžić je odbio pomoći Martiću..to je fakt.

Srbi u Bosni znaju da im onaj zapadni dio visi na koncu..za istočni je lako.

crni bombarder
28-11-2010, 13:12
Ma ja sam mislio da stranci odlucuju o unutarnjem uredjenju BiH (vezano za treci entitet)

Naravno da su pare u ingerenciji domacih vlasti, pa sa foteljama idu i pare, to je logicno. Zato se i kolju oko fotelja.

Ne znam zasto Lagumdzija toliko zapinje za sefa VM, valjda nije slucajno prozvan Staljinom. Mnogi SDP-ovci su okrenuli ledja SDP-u zbog Staljina Lagumdzije, uklonio je mnoge ljude koji su zaista bili socijaldemokrati, recimo onog Bogicevica. Pa je uklonio mecenu Durakovica, za njega ne mogu reci da je "iskreni socijaldemokrata", iz Stoca je to a takvi Hrvate ne vole vidjeti nacrtane. Komunjara, sada se svezao sa zelenima, a jos prije 20 godina je pisao knjige o islamskom fanatizmu i terorizmu.

Sto se tice raspodjele sredstava, zalosno ali istinito, nista od toga nebi bilo moguce da hrvatske ruke nisu bile dignute u zrak kad su se takvi zakoni donosili. Hrvati su vecinu nozeva sami sebi zabili u ledja, nesto Zubak i slicni, nesto HDZ, jednako su krivi.

caporegime
28-11-2010, 13:14
no dobro. kad su za dogovor, neka ga artikuliraju.
nek daju svoje pozicije, ono što bi htjeli i kako bi to htjeli.
pa da usporedimo s našim željama i interesima.
ako se ne može-dobro.
ali ako se može, utvrdimo onda što i kako.
jer dosad se ta suradnja svela na puko ponavljanje fraze.
srbi su pokazali d osada da su izuzetno pragmatično, pa kako su pomagali u nekim slučajevima nama u ratu, to su činili iskljkučivo zbog svbog interesa.
pomogli su nama u žepču iz svog interesa a ,muslimanima u mostaru.
opet iz svog interesa.
ajmo vidjet daklekoji je to interes i naš i njihov.
aqjmo vidjeti i mogu li oni taj njihov interes ostvariti i s muslimanima.
jer ako mogu i s njima, neće ni sekunde sentimenta potrošiti na hrvate.
dakle, što, kako, koliko i kada.
procijeniti, predvidjeti, pa zatim djelovati.

nažalost još nitko nije iznio za stol sve podatke koji se tiči s jedne strane jadnih interesa, očekivanja jedni od drugih i modaliteti kako to izvesti.
a dok se to ne dogodi, skriveni motivi i nepovjerenje vonjaju na najjače.

Graničar Jozo
09-12-2010, 16:40
tekst je pisala meni poznata novinarka iz zagreba, zanima me kako oni vide situaciju, a što je istina, tako da bi bilo super kad bi netko ovo demantirao da im tamo podastrem.
imaš li link na izjave posli sastanka?

http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/u-sarajevu-ima-vise-kineza-nego-hrvata-i-srba.html

Evo nešto zanimljivo

Pogledati video