PDA

Pogledaj Full Version : Velika Srbija

Graničar Jozo
18-11-2011, 22:56
Evo sam našao jedan zanimljiv članak, a još zanimljivije komentare na AMAC-u, a koji se tiču problematike Velike Srbije.

http://amac.hrvati-amac.com/index.php?option=com_content&task=view&id=3923&Itemid=1

Zanima me vaše mišljenje o tome, a posebno što se taj plan odnosi najprije na nas Hrvate u BiH, a kasnije i ostale...

Stavio sam ovu temu u povijest, s jedne strane što je naslov relativno povjesna kategorija, ali opet s druge strane bez analiziranja povijesnih činjenica teško da ćemo moći analizirati matricu po kojoj se ponaša (veliko)srpska politika.

NorthStand
25-11-2011, 02:21
A šta reći, nije nama ni Austro Ugarska bila dobra, al po meni bilo bi bolje pet puta za nas, da smo sve one godine koje smo proveli u jugovini, kako prvoj tako i drugoj proveli u "Austro-Ugarskoj". Jer bez obzira što su nas i oni izrabljivali, barem smo imali kakvu takvu ravnopravnost s ovima iz Beča i Pešte. Iako meni osobno, svaka Unija smrdi na zatiranje hrvata, pa tako i ta s austrijancima mađarima nije bila ništa puno bolja. Al ponavljam, ako se već išlo s nekim koalirat, onda treba gledat da se koalira s naprednijima, a ne nazadnijima od sebe. Mi smo tu austrijsko mađarsku uniju, zamjenili s srpsko bosanskom unijom, i još nizom drugih koje smo morali godinama financirat i tetošit. Npr jedan Beograd je 1945 imao svega 300.000 stanovnika, da bi 1991 imao brojku od 1.500.000, ne treba bit previše pametan s čijim se parama gradio Beograd, čisto sumnjam da se srpskim, kao što im se ni autoputevi tj autoput "bratstva jedinstva" sumnjam da su gradili svojim parama Srbi i Bosanci, prije će bit Slovenci i Hrvati. Serem ti se ja na takve unije, u kojima ne možeš profitirat ni na koji način, osim na način da budeš tuđi rob, i da drugima služiš. Iako EUnija možda i je najbolja unija do sad, u koju bi HR mogla uć, strogo sam protiv jer mi je dosta tih naših zabluda da će nam ako budemo s drugima biti bolje.

Inače da se vratim malo na temu, dakle "Velika Srbija", sve je više manje jasno krenuli su Srbi prekrajat granice davno prije 1918, i te prve Jugoslavije. Srbima je svaki savez naroda na danas popularno zvanom "zapadnom balkanu" služio jedino i samo, za prekrajanje granica i širenja Srba i Srpstva na teritorije na kojima nikad ni nisu bili starosjedilačko stanovništvo. Posljedice te politike najbolje vidimo u BiH, gdje su naseljevanjem najviše za vrijeme okupacije od strane turaka, i austro ugarske te prve druge jugoslavije.. uspjeli doć do 49 posto teritorija, i izborit se za svoju paradržavu iako po nikakvim povijesnim gledištima nemaju pravo na 1 posto teritorija BiH, a kamoli na 49 posto. Onda imamo, Hrvatsku u koju su naseljevani oni i vlaji koji su se poslje samoprozvali srbima, najviše za perioda austro ugarske i naravno prve i druge jugovine, koja im je dala zemlju da bi branili granice od turaka, samo mi nije jasno zašto su ovi lupeži iz beča smatrali da Hrvati sami ne mogu branit svoje granice? Mislim znam ja, al neću skretat previše s teme. Uglavnom posljedice te politike vidimo i danas, da su 1991 krenuli na Kosovo a ne na BiH, i HR imao bi razumjevanja za njihove žalopojke vezane uz Kosmet i Metohiju, ovako mi je čak i drago da su im Albanci okupirali teritorij, jer kad to oni rade drugima onda je to pod normalno, a kad njima netko to napravi e onda je to jako nevaljano i prije svega podlo. Želim reć da njihov plan širenja i masovnog naseljavanja na teritorij koji ni pod kojim gledištem nije njihov, službeno prestaje i prestao s vojnom operacijom kodnog naziva, "Oluja 1995". I zato se danas štampaju optužnice protiv hrvatskih branitelja, i zato se danas priča da su Srbi ubijani u Vukovaru prije samog početka rata, i zato se danas SRB pokušava izvuć od hrvatske tužbe za genocid, i plaćanja ratne odštete. Jer su svijesni, neka još to prođe, to će biti totalni poraz Srbije, a Srbi ko Srbi ne mogu se pomirit s porazom pa stalno rovare i šire dezinformacije i danas, 15 godina nakon službenog okončanja rata na ovim prostorima. Prljavi igraju prljavo, i sviđalo se to nekome ili ne, ne znam šta mi čekamo? Razumjem da uhljebi na vlasti, idu niz dlaku SRB i EU, i općenito nikome se ne žele zamjerit, al zato smo mi tu ko obični građani i ljudi da se organiziramo i pokrenemo neke svoje procese, koji će prije svega bit u službi istine i samo istine, i da demistificiramo njihove mistične teze golom istinom. Jer već mnogi Srbi na veliko pričaju o F.T. i A.G. kao vođama udruženog zločinačkog poduhvata, kako oni pričaju jedno mi moramo drugo. Priče da je rat s srbima završen su priče za malu djecu, oni itekako ratuju protiv nas i djeluju protiv nas u svakom kutu kugle zemaljske, kad god Thompson negdje ode na koncert, eto ti srba i židova koji se organiziraju i prozivaju naciste, zbog te bagre iskreno mi je žao što Hitler nije pobjedio. Al ponavljam, isključivo samo zbog njih, a ne zato što sam idolopoklonik Nacista i Hitlera. Sve u svemu SRB nije odustala od svoje velikosrpske politike to je jasno ko dan, i onaj tko misli da je, radi kardinalnu grešku koja nas opet može dovest u ratnu situaciju protiv istih, a ja ko Hrvat istinski želim da nijednom hrvatu nikad više ne padne dlaka s glave u bilo kakvom ratu, a ponajmanje u ratu protiv onih koji su nam već dobrano napunili groblja kosturima naših najmilijih. Prema tome, na nama je da spriječimo, prije svega ovu domaću bagru a onda i njih, da opet organiziraju neki savez i uniju južnih slavena koja će opet ić u pravcu totalne srpske dominacije na ovom zapadno balkanskom području.

Mrav
25-11-2011, 04:40
danas je u nekim italijanskim novinama kupljeni novinar pisao o 800 000 žrtava u jasenovcu. a vijest o tom događaju je odmah udarna na radiju takozvane rs.

bandira
25-11-2011, 12:54
mislim kako se ova tema uklapa u onu borba hrvatske za neovisnost pa bi se moglo spojit jer je glavni problem toj neovisnosti bila politika velike srbije.

Ako netko podrobnije želi nešto saznat o događajima 1918-1941 koji su vrlo važni za našu povijest ja mu preporučan ove 3 knjige
1. veliki hrvatski domoljub Bogdan Radica

http://img13.imageshack.us/img13/3654/2krajai043.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/13/2krajai043.jpg/)

2. svjetski kipar koji je prijateljevao sa kraljem Aleksandrom što ga je skoro koštalo glave u NDH.Bio je upućen u većinu događanja na beogradskom dvoru.
Memoari Ivana Meštrovića

http://img215.imageshack.us/img215/1369/metrovi006.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/215/metrovi006.jpg/)

3.memoari Vlatka Mačeka

,po meni je ovo predratno vrime puno važniji od 1945-1989 jer je u sfrj bilo jednoumlje,pa su ljudi jedno radili a drugo mislili,u predratnoj jugovini nije bilo skrivenih maski.Šta bi rekle komšije "šta na umu to na drumu".Nije bilo velike glume kao u komunizmu.
Tako da je za genezu hrvatsko srpskih odnosa puno važniji ovaj raniji period.

Vepar
25-11-2011, 14:43
Ja bih dodao i knjigu "Diktatura kralja Aleksandra" Svetozara Pribičevića i "Hrvatska na mučilištu" Rudolfa Horvata.

NorthStand
28-11-2011, 02:23
http://www.dnevno.hr/kolumne/karino_hromin_sturm/cijena_rata__jedan_srbin_za_12000_hrvata/455809.html

anka
09-02-2012, 18:27
Ja bih dodao i knjigu "Diktatura kralja Aleksandra" Svetozara Pribičevića i "Hrvatska na mučilištu" Rudolfa Horvata.A, ja bih dodala i knjigu Mit o nebeskoj Srbiji, autora Branimira Anzulovića. Knjiga je zanimljiva jer citira mnoge auttore koji su pisali o Srbiji, ali analizira i same srpske autore, kao i srpsku književnost. Evo djelića!

Sredstvo spasenja u toj nacionalističkoj eshatologiji jest nož. Poput Ćosića i Draškovića, i Lubarda opisuje nož kao predmet svečanog poštovanja i dragosti. Sljedeći odlomak iz Preobraženja opisuje preobraženje koje se događa pri susretu srpskih mladića:
„Čim ih se nakupi više, makar desetak, onda se, po nekoj nevidljivoj komandi, u jedan tren, ispriječe cijelom dužinom ceste, zastanu i zapjevaju, zagrle se i o čuda, uhvate u kolo. Tada im ne valja prilaziti, ne vide ni sebe ni druge, ne čuju, a i za ono što vide i čuju imaju jedan jedini odgovor – nož.
To je dug i šiljat, pri vrhu malo i zavrnut, hajdučki nož koji u rukama glasinačkih i izgorskih mladića postaje magično hitar i moćan: ljube ga i tetoše, ponekad mu i tepaju kao što se tepa djevojci, kite ga pjesmom i ojkanjem, bacaju visoko u vis i hvataju golim prstima, zavisno od toga što su naumili, kadikad ga – to je krajnji znak milošte – nose u zubima na isti način kao što razdragana djevojka ponese cvijet ljubavi“.

Posebno mi je bolesno ovo podcrtano.

caporegime
09-02-2012, 18:31
da. kult noža a stalno se spominju "ustaške kame"
vrlo zanimljiva pojava. dušu dala za psihološko promatranje.