PDA

Pogledaj Full Version : Hag trazi 240 godina zatvora za vodstvo HRHB

zlatni_ljiljan
18-01-2011, 22:44
evo gledam na dnevniku tuzilastvo trazi 240 godina robije za ekipu...

sta prognozirate hoce biti ko sa Blaskicem ili ce Praljak & Co fasovati dugogodishnju robiju?

Graničar Jozo
19-01-2011, 08:20
netko mora.

nije ni prvi ni zadnji put da se haag pokazao kao političko sudište. iako sumnjam u puštanje gotovine ipak bih se kladio da će prije osuditi ove nego njega. bez obzira na sve dokaze koje je praljak skupio i izložio pred cijelom javnošću.

caporegime
19-01-2011, 08:31
sve je ovo meni nekako mračno...kad povežeš sa zahtjevima maksimalnih kazni za gotovinu i ekipu, za praljka i ostale, suđenje vukovarcima te zahtjevi za procesuiranjem političkog vrha, kao što se sada šeksu radi, bojim se da je ovo jako dobro koordinarana akcija nekih koji su osude napisali i prije optužnica.

Inkvizitor
19-01-2011, 12:24
Hag je govno od suda i sramota ljudskog roda tako da to sudište nije relevantno za išta.

naravno da to ljudima čiju sudbine zapečaćuju usrani britanski lordovi malo znači ali samo da se napomene.

Ilirk@
19-01-2011, 12:52
Kada sam davne 1993. jednom od mnogih PROMATRAČA iz raznih međunarodnih organizacija rekao, prigovorio, pitao zašto rade na proizvodnji hrvatsko-muslimanskog sukoba i zašto produljuju taj sukob, hladno mi je, nadmoćno i s imperijalne visine i sigurnosti odgovorio da će oni a ne mi, oblikovati PRIČU, MISAO, ISTINU o tom ratu i da će svaki naš pokušaj da tu istinu promijenimo, biti uzaludan. (Slobodan Praljak)

Danas je u Hrvatskoj dosta rasprostranjena jedna od najlošijih teorija urote svih vremena. Pa tako slušamo, vrlo često i od uglednih političara da je agresija RH na BIH povijesna činjenica, slušamo i to da su eto Tuđman i Milošević podijelili BIH još 1991. što je kao dokaz o dogovorenom rat. Sve se to zbilo na jednom mitskom tajnom sastanku u Karađorđevu, koji je bio toliko tajan da su ga istog dana ili dan poslije prenijele sve domaće agencije kao i mnoge strane.

Taj se mit prelio s priča i pričica u Hašku optužnicu protiv 6 Hrvata. Taj proces traje već neko vrijeme, i postaje najduži proces pred tim tribunalom i to isključivo zbog preširoke i glomazne optužnice. Taj proces je u Hrvatskoj previjen velom tajne. Nema ali ama baš nikakvih informacija na ono što se to tamo događa. Zašto? Pa mislim da sam odgovor dao u prvom paragrafu.

Ljudima koji su od ovog mita napravili „činjenicu“ problem ne stvara ni to što nema ama baš nikakvog dokaza o tome da je na tom sastanku u Karađorđevu dogovoreno bilo što a najmanje podjela BIH. Prije desetak godina neki su likovi eto posjedovali dokaz o podjeli BIH, odnosno imali su transkript sa tog sastanka kojeg su tad i poslali ICTY-u no taj transkript još putuje, odnosni nikad na ICTY nije ni stigao.

No gledajući događaje na terenu tvrdnja da su Milošević i Tuđman dijelili i podijelili BIH je logički nemoguća. Naime da su ova dva predsjednika 1991. godine htjeli podijeliti BIH u tome ih nitko ne bi mogao zaustaviti, oni bi BIH podijelili u roku od maksimalno 10 dana. No Hrvati i Srbi koji su se 91. godine dogovorili o podjeli BIH u toj istoj zemlji nastavljaju krvavi rat. Uostalom da li je taj Milošević lud, pa sa svom tom silom, dolazi kod Tuđmana koji u to vrijeme nema ništa i nudi mu podjelu pola-pola. Ne postoji niti jedan dokaz, ni najmanji niti o tome da je Milošević odustao od linije Virovitica-Karlovac-Karlobag, a bez da je odustao od toga nije bilo moguće niti podijeliti BIH, koja je u potpunosti bila unutar granica Miloševićeve velike Srbije.

Tuđman koji je „htio uzeti jedan dio BIH“, ponašao se dosta čudno s obzirom na situaciju kako tvrde neki mitomani, na svaki sporazum koji je MZ predlagala, a koji su imali u sebi cjelovitu državu BIH, rekao je DA Od Cutilierovog plana, kojim je BIH bila definirana, pa Vance-Owen, pa Stoltenberg, pa Washingtonski sporazum, pa Dayton uvijek je rekao da na sve prijedloga, samo što je dio tih prijedloga odbila upravo muslimanska strana na čelu sa Izetbegovićem, jer su željeli isključivo unitarnu BIH, što se i danas pokazuje da je u potpunosti neodrživo. Taj isti Tuđman koji ima za cilj „pripajanje Banovine“ predlaže da se snage UN-a rasporede na granicu između RH i Srbije između BIH i Srbije i što je najvažnije između RH i BIH, što bi uvelike smanjilo sukobe, ali i tome je rečeno ne. Ta ista RH koja je imala cilj odcijepiti dio teritorija BIH među prvima priznaje samostalnost BIH, taj isti Tuđman potiče Hrvate da izađu na referendum i glasaju za neovisnu BIH, taj isti Tuđman prvi šalje veleposlanika u BIH.

Evo crtica sa svjedočenja generala Praljka:

(13.05.2009.) Sudac Antonetti: Moje pitanje se odnosi na „dvostruku igru“ predsjednika Tuđmana što tvrdi tužiteljstvo. U ovom članku (misli na Hrvatski vojnik) stoji Hrvatska je priznala BIH i ona je prva i za sad jedina koja je u tu zemlju uputila veleposlanika. Na koji način vi tumačite ove riječi i ovaj potez predsjednika Tuđmana, da li je to simbolički čin, ili je time želi nešto više?

Praljak: Ukoliko želite da jedna država ostane cjelovita, prvi ćete je priznat prvi čete poslat veleposlanika u Sarajevo, to je bio gospodin Sančević... Franjo Tuđman je poslao u BIH jednog čovjeka koje je najprije lobirao da se izađe na referendum, jer Hrvati u BIH nisu bili skloni da baš tako izađu na referendum za samostalnost BIH a da se precizno ne kaže kakva BIH. Bit problema nije BIH nego kakova BIH... Nikad BIH od Hrvatske nije bila upitna. Sve islamske zemlje i Turska su neuporedivo više shvaćale koliko je Hrvatska učinila za muslimane od zapada.

Sudac Antonetti: Ovaj vaš odgovor mi nameće još jedno pitanje. Dakle radilo se o referendumu koji se ticao samog postojanja BIH, ali logički govoreći da je predsjednik Tuđman razmišljao o aneksiji Hercegovine zar se tad on ne bi obratio Hercegovačkim Hrvatima i rekao im glasajte protiv na referendumu zato što treba taj dio integrirati u Hrvatsku.

Praljak: Što bi časni suci bilo logičnije. On čak i nije trebao reći ne glasajte. Hrvati dole bez njegovog upliva ne bi glasovali. Odnosno ne bi se moglo reći da BIH postoji kao država jer su dva naroda protiv nje, i mi smo vrlo jednostavno mogli otkinut taj komad bez ikakvog problema i vojno i ostalo, jer mi smo u početku bili puno snažniji od A-BIH. Ja sam 92. godine kao i Srbi mogao otkinut veliki dio i Uskoplje i Ramu i središnji dio itd. A mi smo cijelo to vrijeme pomagali i naoružavali A-BIH, pa gdje tu ima logike, to je van pameti ja to nikako ne mogu razumjeti, to nitko ne može razumjeti.

Iz prethodnih pitanja ste sigurno uočili još jednu tezu, a to je dvostruka igra, iako nitko do sada nikad nije objasnio kako će to Hrvatska odigrati dvostruku igru.

Još jedna crtica sa Praljkovog svjedočenja upravo o dvostrukoj igri:

(13.05.2009.) Sudac Antonetti: U optužnici i u predraspravnom podnesku tužitelj piše da su Tuđman i svi drugi koji su članovi tog UZP-a na neki način igrali dvostruku igru, drugim riječima da su s jedne strane govorili kako poštuju granice, odluke MZ no istodobno su stremili svome cilju a radilo se o pripajanju, i to je teza koju on brani. No kako stoji u ovom intervju sa gospodinom Šuškom, Šušak kaže sljedeće, ja ću nastojati to pojasniti na osnovi optužnice, on kaže mi nismo u stanju djelovati na politiku drugih republika i to posebice na politiku Srbije mi ne možemo niti tražimo teritorij drugih republika na kojem žive Hrvati. Ovo je vrlo jasno on tu kaže da nema nikakvih pretenzija na teritorij drugih republika, to bi moglo biti dijelom te dvostruke igre. Ovdje se kaže da RH nema namjeru nikoga i ništa pripajati a zatim dalje kaže zadaća je Hrvata na kraju krajeva da se pokrenu s mjesta na kojem se nalaze. Vi koji ste poznavali gospodina Šuška, vi ste s njim išli u školu, kako ste nam kazali, recite nam da li je on čovjek koji bi dvostruko govorio?

Praljak: Odbijam svaku mogućnost iz dva razloga prvo što ga privatno znam a drugo časni suci hajdemo se vratiti u stvarnost, pa kako može se misliti, pa mi bi morali biti potpuni idioti operirani od svakog razumnog racionalnog uma da ta vlast potpiše sve rezolucije vijeća sigurnosti da pusti UN, da potpiše sve dogovore, da se bakće oko ovih teritorija (pokazuje na karti), a onda ćemo mi prevarit Amerikance, Engleze, Francuze, Nijemce i sve druge. Ja jednostavno imam problem održat minimum svog racionalnog uma. Meni nije toliko težak ni zatvor ni suđenje ja imam problem da moram biti ovdje idiot. Kako ćemo potpisati, biti primljeni u UN, potpisati na Londonskoj konferenciji, sve konferencije sto puta to izjavljuje, pa kako ćemo mi to uzet, kojom vojskom, mi se razoružavamo. Mislim (smijući se) ja jednostavno ne mogu pojmit da netko može takvo nešto tvrdit. Koja dvostruka igra, što će Gojko Šušak uzet, s čime, pa mi se bakćemo s time hoćemo li staviti Hrvatsku zastavu na Prevlaku... Evo vi kažete stavimo to hipotetički, ja želim igrati dvostruku igru i Gojko Šušak želi igrati dvostruku igru, e sad neka mi netko kaže kad hoćete odigrat igru kojim kartama kojim aktima kojom vojskom na koji način. I neka mi samo netko kaže jedan korak koji bi napravili a da nam (misli da nam MZ ne puše za vratom), ponavljam časni suci Franjo Tuđman je pristao na Z4 gdje se ova područja predstavljaju jedinstvenu cjelinu Srba sa svojom policijom sa svojom monetom. Z4 su predložili Galbraith, Francuska, Engleska i Njemačka, samo je Martić odbio njemu je to bilo malo. I da će takva politika unutar Hrvatske igrat dvostruku politiku da odcijepi ovo (pokazuje na karti), ja zbilja ništa ne razumijem, imam problem su održavanjem minimuma zdravog uma.

Prije par godina na ovom procesu svjedočio Josip Manolić, koji je također pričao o nekoj dvostrukoj igri, naravno bez ikakvih dokaza, sve dok mu Praljak nije gotovo začepio usta kad je u spis unio 92 registratora dokumenata (preko 1 000 dokumenata) o naoružavanju A-BIH od strane Hrvatske i HZ H-B-a. Naime Praljak je sa svojim timom skupio tisuće dokumenata od kojih je većinu stavio na svoju web stranicu, čak je u Luku Ploče imao čovjeka, koji je u podrumima kopao dva mjeseca te pronašao gomilu dokumenata upravo o pomoći RH za muslimane u BIH, ti su dokumenti danas u dokazima. I upravo je to, kako i sam naslov kaže tema ove moje priče.

(04.05.2009.): Praljak: Svi konvoji pomoči su došli na svoje odredište, svi su oni utovareni u nekoj od Hrvatskih luka. Tvrdim a to znam i osobno da su kroz Hrvatsku i HZ H-B tijekom vremena ušlo 5000 boraca iz islamskih zemalja, držim da na tim područjima nitko nije bio gladan osim jednim djelom u Sarajevu. Sve ti konvoji su došli iz Hrvatske, tek rijetki sitnica koji su bačeni avionom u Sarajevo. Nikad u povijesti ratovanja jedan narod (Hrvati) nije pomogao toliko drugi narod (Bošnjake, Muslimane) i onda kada su oni okrenuli svoju vojsku A-BIH protiv Hrvata. Tvrdim da je to bilo uz dopuštenje doktora Franje Tuđmana i vlade RH, uz znanje i dopuštenje ministra obrane g. Šuška, a uz znanje i dopuštenje mene. Tvrdim da u bilo kojoj vojsci mi završili kao veleizdajnici jer smo propuštali pomoć, oružje snagama koje su to oružje koristile na napade na nas. To oružje smo švercali (često i u konzervama s hranom) kako bi se Armija BIH mogla obranit od Srba u Tuzli..., a oni su sigurno dio tog oružja jer nikakvog drugog nisu imali, koristili protiv nas.

(06.05.2009.): Praljak: Htio sam reći sljedeće, ... HVO i ja preveli samo 10 000 vojnika A-BIH u Hrvatsku, to znači bar 8 tisuća puta je kola hitne pomoći morala ići u Split, preveli smo 100-tine ranjenika iz Mostarske bolnice, od jedan ili dva helikoptera kojima je HVO raspolagao, ja se nikad nisam dospio voziti tim helikopterom jer je uvijek služio za prijevoz i muslimanskih ranjenika. Više se govorilo o prebacivanju ove jedne djevojčice nego za sve ovo što smo mi napravili za više od 10 000 ljudi. A optužen sam ovdje u jednom izvješću kad sam u Rami preuzeo jedno ranjeno dijete, pa sam ja doveo tv ekipu da vide što radimo jer su optužbe protiv nas bile svakodnevne. Nikakvim činjenicama ne možete se boriti protiv nekoga tko te činjenice neće usvojiti. Oni su u svojim izvješćima pisali iste stvari o nama koje je od njih tražila Britanska vlada, lagali su oni su lagali, i nikad u nijednom izvješću nisu spomenuli da u središnjoj Bosni postoje mudžahedini.

Praljak čita dokument u kojem se govori kako zapovjedniku specijalnih policijskih postrojbi A-BIH šalje oružje, i to u Sarajevo.

Sudac Antonetti: Ovdje se radi o važnom dokumentu. Ovaj dokument formalno ustanovljava da vi Draganu Vikiću, koji je zapovjednik u BIH, da mu šaljete RPG-e, Granate, Nitroglicerin itd. U trenutku kad vi dajete tu pomoć muslimanskoj strani, da li vam je ikad palo na pamet da ti RPG-i taj nitroglicerin, može biti upotrijebljen protiv vas ili vam to nikad nije padalo na pamet?

Praljak: Ja sam znao da će se dio tog oružja upotrijebiti protiv nas. Ne može se u stvarima koje nisu matematika reći znao sam 100%, ali koliko se može reći znao sam da će oružje koje mi šaljemo A-BIH dovesti do toga da će biti upotrijebljeno protiv nas, ali smo isto tako znali da će se oružje koje šaljemo upotrijebiti za obranu Sarajeva, Tuzle, mislili smo da će se obraniti i istočna Bosna, posebice Goražde, Foča, Srebrenica. A čujte kao što sam rekao bila je to teška odluka, ali opredijeljene je bilo da se pomogne i da će ti ljudi valjda shvatiti da ako nekome daješ oružje da im ne možeš biti neprijatelj, ni teoretski... Dakle mi smo bili napadnuti od ograničenog dijela A-BIH... i u tom pogledu mi nigdje nismo poduzimali ofenzivne akcije, već smo se samo branili (aktivna obrana), uz napore da formiramo zajedničko zapovjedništvo.

(14.05.2009.) Praljkova obrana u dokaze uvrštava knjigu dokumenata koju je napravio Praljak a u kojoj se nalaze podaci kako se pomagalo Armiju BIH. (PDF, 70MB, 552 str.)
Praljak je u knjigu izabrao samo najkarakterističnije dokumente jer ih je skupio na stotine točnije 92-ak registratora.

Na početku dana Praljak kaže da se na vrhuncu krize u Hrvatskoj nalazilo preko 400 000 izbjeglica iz BIH,a ta brojka se nikad nije spuštala ispod 190 000 izbjeglica. Govori o tome odakle su sve muslimani raseljeni te da je dio muslimana raspoređen u BIH što je poremetilo etničku strukturu u nekim dijelovima BIH (posebice se navodi Lašvanska dolina) te da je upravo jedan od glavnih pokretača sukoba. Navodi i put kojim je oružje išlo A-BIH kroz Herceg-Bosnu, i onda kaže da mu nije jasno kako je on, kako tužitelj kaže, željela paralelnu državnost ocjepljenje kad je sve te konvoje propuštala.

Sudac Antonetti: Dvije točke koje su važne za razumijevanje svega ovoga. Prva je datum tih isporuka jesu li se one odvijale tokom cijele 93 godine to je vrlo važno da bi smo vidjeli radili se o kontinuiranim isporukama. Druga točka je da li je to oružje bilo namijenjeno cijeloj BIH. Da li se to oružje iz Visokog djelilo svim područjima ili samo nekim? Bilo bi bolje da prijeđemo na 93 godinu gdje imamo niz važnih datuma kao u siječnju, lipnju, svibnju...

Praljak: Ja znam da vi ocjenjujete relevantnost, ali u optužnici koju sam ja pročitao UZP počinje 91 godine, ako počinje 91 onda ovi dokumenti kažu ne, ne počinje 91 godine. Dalje optužnica kaže da se UZP nastavlja 92 godine, ovi dokumenti kažu ne. Dalje naravno kada bi ja bio sudac rekao bi da je par dokumenata dovoljno da se pokaže da takvo nešto ne stoji, ali na našoj strani postoji nešto što se zove strah od optužnice, za koju ja mislim što mislim, taj strah mene je nagnao da idem preopširno, ne bojim se baš fizički ali se bojim logike koja vlada. Dakle ja tvrdim sljedeće cijelo vrijeme rata je dolazilo oružje A-BIH u Visoko. Visoko je centralna logistička baza BIH. I ako načelnik tog stožera Sefer Halilović ili Rasim Delić odluči provesti ofenzivu. Mi njima damo oružje u Visoku, tko dalje može odlučit gdje to oružje ide. To je njihovo oružje oni ga raspodjeljuju kako ih je volja, i naravno šalju ga i u Jablanicu i u Mostar jer čime će pucati A-BIH u ofenzivi Neretva 93 ako nema nikakvog naoružanja a naoružanje može dobiti samo iz Hrvatske. Time bi mi tu logiku mogli riješit, ta logika je meni posve jasna i ja je poznam do u detalj, zato sam ja uzeo ovako široko. I ne samo sa oružjem nego i sa sportom, humanitarnim pitanjima... Hrvatska je bila poligon i jedina mogućnost opstanka BIH, kako muslimana tako i Hrvata.

... Osim oružja u Visokom A vi čete dobiti izvješće R.Delića koliko je oružja stiglo u BIH 93. godine, još 3, 4 puta toliko oružja je stizalo posebnim kanalima, dakle još posebnim jedinicama A-BIH. Točno je i to da je početkom izrazitog sukoba A-BIH došlo do toga da smo mi u Hrvatskoj prešli na šverc. Dakle u okolici Zagreba u vojarnama... su postojali uređaji gdje smo oružje stavljali u hranu, vadila se hrana stavljalo se oružje. Jer sam rekao postojao je ogroman problem da ja ratujem protiv ljudi kojih me napadaju da istodobno odobravam prolazak oružja toj armiji, to je bilo cijelo vrijeme rata. Mi smo lagali sami sebe to ja tvrdim ja imam dokaze za to, imam i svjedoke koji će dođe ovdje, muslimana na koji način je švercano oružje za A-BIH.

Sudac Antonetti: Slušali smo ovdje o Haliloviću. Mi bi smo pitali ovdje gospodina Halilovića jeste li vi dobivali oružje jeste li ga dalje dijelili... Jeste li vi razmišljali generale Praljak da kao svoje svjedoke dovedete protivnike (kako bi skratili vrijeme, i potvrdili sve ovo) i to visoko pozicionirane protivnike, ili je to nemoguće?
Praljak: Jedna od suradnica u ovom procesu je pokušala razgovarat s dvojicom i oni su to odbili, to je nemoguće. Ja kažem da tu postoji regularno izvješće Rahima Delića o tome što je nabavljeno iz Hrvatske samo za bazu u Visokom.

Praljak: A-BIH 6.3. 93. nakon čitavog niza sukoba, već se i u Konjicu događaju stvari, već nam je svima sve jasno, pa nismo neki kreteni mi dolje bili ni u Hrvatskoj ni u BIH. 6.3 postoji logistički centar u Zagrebu Armije druge države, koji preuzima to što u ovom tekstu piše i vozi u Zenicu i sve su muslimani. A koordinator svega toga je Azim K. koji se nalazi u logističkom centru A-BIH u Zagrebu, a udruženi zločinački poduhvat „traje“ već dvije godine kako kaže tužiteljstvo.

Sudac Antonetti: Ovaj dokument kojeg vidimo od 6.3 o dostavi oružja u Zenicu, jeste li vi u to vrijeme znali da su u Zenici nalazi 7 brigada koja je bila udarna sila 3 korpusa?
Praljak: Znao sam časni suče napamet, kako nisam i za 7 i za 17 i za mudžahedine, bio sam upućen do krajnjih granica. Kao što će te iz mog kasnijeg svjedočenja vidjet da smo mi u to vrijeme radili kako bi spriječili taj sukob, to ću bjelodano pokazat.

Sudac Antonetti: Je ste li u to vrijeme znali da su Hrvatski civili zatočeni u Zenici?
Praljak: Da
Sudac Antonetti: Usprkos tome što ste znali ipak ste poslali to oružje?
Praljak: ...Ja sam čak i bio u Zenici sa gospodinom Prkačinom, pokušali smo lobirati da puste ljude ili bar neke ljude. Ja sam mu tad bi vozač.

Sudac Antonetti: Što je bio presudni argument da se nastavi snabdijevati oružjem A-BIH, da li je bila činjenica da ste imali zajedničkog neprijatelja a to su bile Srpske snage?
Praljak: Mi u ratu ne možemo birati između dobra i zla, možemo donijeti odluku koja je loša ili koja je još lošija. I vi donosite manje lošu odluku, koja će nanijeti manje zla. Svi koji smo o tome promišljali od predsjednika Tuđmana do mene, Petkovića itd. Što bi se dogodilo da smo mi to presjekli, i rekli nećete dobiti ni komada oružja. Naprosto BIH bi politički otišla u Jugoslaviju, muslimani bi nestali bili bi protjerani, 50-60 tisuća ljudi bi bilo ubijeno i što bi smo dobili, a još milijun i nešto, milijun i pol bi ih bilo protjerano, to bi bila katastrofa. Nikad nismo prekinuli opskrbu oružjem što ćemo bjelodano pokazat, i ne samo oružje.
...Majka čiji je sin tamo (zatočen u Zenici) nema vremena razmišljat o općim stvarima, nju interesira samo njen zatvoreni sin. Oni imaju misao samo da im netko ne vraća njihovu djecu a da mi propuštamo oružje onima koji tu djecu drže, i zato je zaustavljen onaj konvoj u Čitluku o kojem smo govorili. Njih ne interesira globalna politika ona hoće svoje dijete i ne vide ništa drugo osim toga, što je sasvim razumljivo.

Praljak je ponudio kao dokaz cijeli niz dokumenata iz kojih se kako kaže sve kristalno jasno vidi. Te na pitanje predsjedavajućeg suca koji kaže da tu postoje dokumenti iz 7, 8 mjeseca 93... pa čak i iz prvog mjeseca 94 godine, Praljak je odgovorio: Mi nažalost nemamo vremena proći sve ove dokumente, moja tvrdnja je jasna bez prestanka 92, 93, 94, 95 (slali oružje) s malim poteškoćama 92 i sredinom 93 ali smo to premošćivali švercom, tad je bilo poteškoća ali nije prestalo ulaziti oružje za A-BIH.
Sudac Antonetti: U nekim dokumentima sam vidio da se dostavljalo gorivo za tenkove što znači da je A-BIH imala tenkove?
Praljak: A-BIH je imala dosta tenkova, jedan tenk iz Jablanice smo im dali i mi kad su htjeli oslobodit Sarajevo... slali smo im i repro materijal za proizvodnju nekih čahura, pa materijal za proizvodnju baruta....

Sudac Trechsel: Postavio bih vam pitanje u vezi s dokumentom kojeg smo upravo sad vidjeli to je izvješće o radu kriznoga štaba za BIH Split. Ja sam mislio da je Split u Hrvatskoj, sada da li je to neki drugi Split. I kako to da se spominje krizni štab BIH ili za BIH u Hrvatskoj, može te li vi to gospodine Praljak objasniti?
Praljak: Mogu časni suče, to je upravo ono o čemu ja cijelo vrijeme govorim. Ne samo u Splitu, takvih je kriznih štabova BIH u Hrvatskoj bilo sigurno više od 10, i u Rijeci i u Zagrebu, Sisku... Hrvatska je u svakom pogledu, na svakoj razini vlasti, na svakoj razini vojske pružala svekoliku pomoć za obranu BIH, to je jedno od tih izvješća koje kaže i novčano i poduzećima i skladišta su se stavljala na raspolaganje i ljudi su se prikupljali...

Sudac Trechsel: Još uvijek sam zbunjen, ja sam stekao dojam da je u BIH kad se pojavio krizni štab da bi on preuzeo funkcije općinske vlasti, zbog toga što je došlo do neposredne opasnosti, ja pretpostavljam da izraz krizni štab u Hrvatskim gradovima nema isto značenje nego da se radi o nečem poput udruge prijatelja BIH, jesam li u krivu?
Praljak: Djelomično da i djelomično ne časni suče, isto ovo su radili i krizni štabovi u BIH to znači da kad se država opsadom Sarajeva i komunikacijama raspala, da bi se uopće nekoga poslalo da izađu na crtu da brane nešto, morali ste prikupit ljude, odnekud nabavit oružje. Iste ove stvari su radili krizni štabovi u BIH... Nisu to samo bili grupa prijatelja koja se sastaje, to su bile registrirane, od RH priznata institucija.
Sudac Antonetti: Ja mislim da prva rečenica ovog dokumenta objašnjava tu piše krizni štab za BIH Split osnovan je u okviru ogranka SDA Hrvatske. Ako ja dobro razumijem SDA je imao neku svoju ispostavu u Hrvatskoj. Da li je po vama SDA imao svoje ogranke u Hrvatskoj.
Praljak: Časni suče malo je drugačije, SDA Hrvatske bila je samostalna stranka u Hrvatskoj koja je sljedila politiku SDA BIH, a to je bila registrirana stranka u Hrvatskoj kao što je i HDZ BIH imao ista programska načela kao HDZ Hrvatske ali je bio samostalna stranka u BIH.

Sudac Antonetti: Na drugoj stranici kaže se da ima 2000 dobrovoljaca i da su oni preko kriznoga štaba odaslani u OS-BIH i HVO kada se čita ta rečenica stječe se da je taj krizni štab imao dobrovoljce i da ih je sam donosio odluke o slanju dalje. Što bi moglo navesti na pomisao da su oni ljudi koji su se nalazili u Splitu da je za njih HVO ili A-BIH bile dvije ili jedna vojska ali zajednički cilj bio je neprijatelj odnosno Srpske snage. Da li to tako funkcioniralo kako proizlazi iz tog dokumenta?
Praljak: Točno tako časni suče Antonetti vidite dalje da su se ti ljudi prijavili u Puli, Rijeci, Zadru... i kad su se oni skupili onda se skupila ekipa koja bi rekla mi smo iz okolice Mostara i mi bi tamo, druga ekipa bi rekla mi bi u Tomislavgrad itd. Dakle ta ekipa bi se tu skupila i zatim prebačena tamo gdje bi htjeli otići u A-BIH ili HVO. I do ovog trenutka ih je otišlo 2000.

Sudac Antonetti: Izgleda da bi muslimani koji su živjeli u Hrvatskoj htjeli se vratiti u BIH tako što bi se prijavili kao dragovoljci. Ako se dragovoljci dragovoljno javljaju da li bi to po vama moglo imati nekakvog psihološkog učinka na Hrvate koji bi onda rekli ako muslimani idu u BIH zašto ne bismo i mi Hrvati iz BIH također bili dragovoljci, da li je jedna stvar vukla drugu?
Praljak: U ovom trenutku ne časni suče, osjećaj zajedničke borbe je bio potpun, tako da nije bilo takvih razmišljanja da ako odu muslimani da idu Hrvati. To je bio dragovoljno prema osjećaju da je neki član Hrvata ili muslimana osjećao poriv da ode braniti odakle je on potekao.

Sudac Antonetti: ...Da li su događaji u Prozoru imali utjecaj na ponašanje tih budućih dragooljaca?
Praljak: Možda je imalo utjecaja na određenog pojedinca ali ne u globalu... Još u ovom dokumentu vidimo da su svi dobrovoljci, ostali na platnom spisku poduzeća (nabrojio je nekoliko poduzeća) u kojima su radili i da su njihov plače odlazile obiteljima.

Sudac Antonetti: Vi ste bili u Prozoru. Da li ste tamo otišli na vlastitu inicijativu, jer ste rekli dogodio se incident pa idem smiriti situaciju, ili je gospodin Tuđman bio taj koji vam je rekao da se tamo dogodio incident i da to treba ići srediti?
Praljak: Postoje dva događaja jedan je što se tiče Prozora a drugi je što se tiče Uskoplja, oba puta prije odlaska dolje ja sam bi kod predsjednika Franje Tuđmana. Na jednom od tih sastanaka bio je prisutan gospodin Alija Izetbegović. Oba puta sam ja zamoljen da ja odem i pokušam smiriti situaciju, oba puta. Na jednom od ta dva puta Tuđman je rekao sljedeće „Slobodane odi gore nećemo rat sa muslimana odite gore“ ja sam poslušao, to nije bila zapovijed već zamolba.

Pintar (Praljkova odvjetnica): Da li je rad SDA bio zabranjen tijekom 93. i 94. odnosno sukoba između A-BIH i HVO-a?
Praljak: Ne, nikad.

Pintar: Zašto su Tuđman i Izetbegović tražili da vi idete tamo ?
Praljak: Ja sam bio zapovjednik na teritoriju JI Hercegovine, i svjedoci ovdje su potvrdili da su u mene imali povjerenje i predstavnici i jednog i drugog naroda. Ja sam posao obavljao maksimalno korektno, i sve dok mi na vrat nisu natovarili most cijenili su me i zapovjednici jedne i druge vojske, a to čete vidjeti i u Travniku, to su posvjedočili i muslimani koji su ovdje svjedočili.

Pintar: Što možete reći o običnim centrima A-BIH u Hrvatskoj?
Praljak: U Zagrebu je to bilo u Borongaju, Sveto Šimunskoj, na Sljemenu, sve skupa ima ovdje ih 12, ja sam pobrojio samo najvažnije, bilo ih je još.
Praljak je spomenuo Handžar diviziji koja se borila u BIH a koja je prikupljena i obučena u RH, zatim o obuci pilota BIH u RH, gdje su se najčešće obučavali ljudi za upravljanje helikopterima.

Sudac Antonetti: Generale, ja sam vidio ovaj dokument, dok sam čitao vaš podnesak i o njemu govorite o međunarodnom oružanom sukobu, koliko vi znate kada se radi o povijesti oružanih sukoba. Ako imamo država A i državu B, ako država A obučava svoje pilote u državi B, dali se već desila takva situacija kao npr. kad bi danas u Afganistanu NATO obučavao talibanske pilote ili vojnike imate li primjere za to?

Praljak: Časni suče, ja sam već rekao i ostajem kod toga pa neka me netko od vojnih stručnjaka demantira. Onako kako se ponašala RH prema A-BIH i muslimanima i prije i dok su počeli neki sukobi a nastavila se politika kao da se ništa tamo ne događa nije nikad zabilježeno u povijesti, nema u povijesti ni jednog sličnog primjera. Da bi se jedna država ovako ponašala prema drugoj državi, prema muslimanima i onda, kako sam to precizno rekao, kad su ti ljudi napali. Zamislite da Kanađani (koji su došli iz Engleske) napadne Francuze u Quebecu, a Francuska naoružava i pomaže te Kanađane koji napadaju Francuze u Quebecu. To naprosto nikad nigdje nije bilo. Ovdje je sve suprotno vojnoj logici, nema primjera, nazovite vaše generale i tužiteljstvo neka kaže da je postojalo nešto slično. I onda kaže da smo mi u glavama i u izvršenju bili UZP ja naravno kažem to je apsurdno.

Sudac Trechsel: Možete li nam reći gdje je to A-BIH napala HVO avionima?
Praljak: Pa ja i nisam rekao da je A-BIH napala HVO avionima, ali je imala helikoptere iz kojih je bacala eksplozivne naprave, a i prevozila je svoje postrojbe u operaciji Neretva 93 što ću točno pokazat kasnije, i postrojbe je prebacivala i svoje zapovjednike.

Sudac Antonetti: Da li se tim helikopterima prebacivalo i vojnike A-BIH u Hrvatske bolnice?
Praljak: (vjerojatno misli na helikoptere u posjedu HVO-a) Nikad se nije gledala tko je ranjen, puno više je bilo ranjenika A-BIH nego HVO jer je A-BIH imala više vojnika. Kasnije ćemo vidjeti da je ta brojka oko 10 000.
Sudac Antonetti: Rekli ste da niste radili razliku između ranjenika. Da li je ukoliko su vojnici A-BIH ranjeni od strane HVO da li je logično ako se radi o međunarodnom oružanom sukobu da li bi bilo logično da zemlja A prevozi na svoj teritorij ljude iz zemlje B s kojom se nalazi u oružanom sukobu, što vi kažete na to?
Praljak: Ratna doktrina koja se razvijala tokom vremena tražila je da municija kojom se onesposobljava protivnika bude takva da bude mnogo više ranjenih nego ubijenih, jer se smatralo da ranjeni vojnik puno više šteti protivničkoj vojsci od mrtvog vojnika, treba ga odnosit sa bojišta, njegovo je liječenje skupo. HVO nikada kako god da je bio ranjen pripadnik A-BIH ako smo mogli, a vidjeli ste i u Mostaru koliko smo puta prihvatila i tražili da nam daju ranjenike da ćemo ih zbrinuti ako im tamo nije dobro. Vidjeli ste svjedočenje ljudi iz Španjolskog bataljuna, čak sam isposlovao da neki dobiju Hrvatsko državljanstvo (obitelj Silajdžić) kako bi na teret socijalnog osiguranja RH da bi bili prebačeni u Švicarsku, a sudac Trechsel zna (jer je Švicarac) koliko to košta. Nikad nismo napravili razliku, već smo se trudili da ranjenik A-BIH bude zbrinut... Ja o tome do optužnice nikad nisam javno govorio mene je stid o tome govoriti.

Pintar: O logističkim centrima BIH i Hrvatskoj.
Praljak: ... Dakle počeo je rat 93., a ta vojska s kojom se mi sukobljavamo imenuje svoje članove i to štab. Ja o tome ne mogu ništa više reći jer mislim da je to kristalno jasno kakva je bila politika RH... Kaže da će biti reguliran boravak lica u odjelu u skladu sa propisima RH. Da baš propisi RH dopuštaju da bi neka vojska iz druge države na njenoj teritoriju imala logističke baze nema takvog zakona to je besmislica, to je ono što ja kažem s punim pravom jer smo im mi to dali doživljavaju Hrvatsku kao produžetak svoje države. Od ovih imena samo je pod brojem 6 Branka Vucak nije muslimanka svi ostali drugi jesu.

Praljak je pokazao niz primjera u kojima se vidi da se iz stranih zemalja, najčešće islamskih stizala ogromna pomoć muslimanima. Obrana je ovim dokumentima pokazala da Alija Izetbegović nije predstavljao cijelu BIH već samo muslimane jer ništa od tih silnih sredstava nije otišla HVO iako su se borili protiv istog neprijatelja.

Naveli su i kako su brojne humanitarne organizacije bile špijunske organizacije, te da je oko 5000 mudžahedina ušlo u BIH posjedujući humanitarne iskaznice.

Pokazali su i dokumente kako se pomagalo BIH preko luke Ploče, od hrane, dizel goriva koje je išlo A-BIH i koje se koristilo za tenkove, helikoptere i slično. Pokazan je i transkript sa sjednice predsjedništva BIH iz 10 mjeseca 92., u kojoj se vidi da jedan gospodin prekida sjednicu sa konstatacijom da je u Luku Split stigla velika količina nafte namijenjena BIH.

(14.05.2009.) Pintar: O liječenju vojnika A-BIH u bolnicama u RH?
Praljak: Osim ovih dokumenata ja ovo znam i iz prve ruke jer je i moj odio u ministarstvu obrane imao posla s tim. Bio sam upućen i o tome što se radi i u HZ H-B. U Splitu su bile i Firule i Križine i Toplice, u Zagrebu je bilo desetak bolnica, zatim u Metkoviću, Vinkovcima, SB, u Krapini, u Varaždinu, ovo je samo dio onoga. Ja znam da su ovi podaci od preko 10 000 ljudi koji su i popisani ovdje a liječili su se u Hrvatskoj a bili su u BIH i pretežito su muslimani. Iz svojih osobnih saznanja znam da kad sam otišao od tamo 93., 94., 95. Ja sam redovito odlazio u posjet ranjenicima u Zagrebu i muslimanima i Hrvatima... Ove karte iz knjige su napravljene na osnovu činjenica.

Sudac Antonetti: Gospodine generale mi smo maloprije vidjeli jednu zemljopisnu kartu na kojima je bilo osam bolnica koje su primale ranjenike, u vašim dokumentima vi kažete da su ti ranjenici mogli biti i civili i vojnici A-BIH. Recimo uzmimo jednog pripadnika A-BIH koji je ranjen i kojega se prebaci u neku bolnicu recimo u Splitu, taj ranjenik će dobiti liječničku njegu, biti će operiran itd. Kažite mi sljedeće, kada se ta osoba nađe u bolnici da li se ona smatra ratnim zarobljenikom i dali se on nalazi pod nekakvim nadzorom 24 sata, ili je taj čovjek pomiješan sa civilima te kad se oporavi kaže mu se sad možete ići? Kako se to događalo?
Praljak: Točno tako kako ste vi u zadnjem djelu rekli nikakove razlike nije bilo između ranjenika, nije bilo nikakve kontrole. Kada je liječenje završeno taj je čovjek bio je slobodan otići gdje ga je volja i nije ništa plaćao za liječenje.

Sudac Antonetti: Kažite mi sljedeće, po vašem mišljenju kada ste u sukobu s nekim protivnikom, kada se vojnici te vojske zarobe kada se tim vojnicima daje neka njega da li se oni stavljaju pod nadzor ili ne?
Praljak: Po mojim spoznajama iz onoga što sam ja saznavao čitajući knjige ranjenici protivničke vojske stavljaju se u posebne jedince i smatraju se ratnim zarobljenicima.
Antonetti je bio iznenađen sa činjenicom da su muslimani koji su se liječili u Hrvatskoj mogli, nakon završenja liječenja, slobodno vratiti vlastite postrojbe.

Praljak: Dakle ja tvrdim na osnovu onoga što sam znao tijekom rata i što znam danas da je broj ranjenika dominantno muslimanske nacionalnosti sa imenima i prezimenima prema podacima koje sam ja uspio skupiti, tako da vjerojatno nisu svi, iznosi 10 623 osobe. Te osobe su ranjene na teritoriju BIH, prevezeni su preko onoga što se zove HZ H-B u toj ogromnom poslu su sudjelovali svi koji su predstavljali neku vlast a posebice je to radio sanitet odjel obrane i glavni stožer. Koliko je puta automobil morao voziti koliko bi puta helikopter morao poletjeti, otkud novci za benzin o tome bi se moglo pričat satima. Ja tvrdim da su podaci točni i nikad se nije napravila nikakva razlika.
Praljak je pokazao i podatke koliko je puta iz Splitske bolnice kojem gradu otišla pomoć u lijekovima i slično. Te kaže da u slanju toga nema nikakve Herceg Bosne niti ima ikakve Banovine da su ti lijekovi išli znatno više za potrebe muslimana i A-BIH nego za potrebe HVO-a.

Praljak: Da su ti ljudi shvatili kakvog su prijatelja u RH imali nikad do rata između Hrvata i muslimana ne bi došlo odnosno ne bi bilo njihove agresije na nas.

Praljak je pokazao i dokument u kojem se vidi da udaljavanje Bošnjaka sa područja RH nije bilo zbog radnji Hrvatskih vlasti već zbog djelovanja UNHCER-a, koje je kako Praljak kaže potpuno nejasno. Kaže i da je UNHCER zbog logično neshvatljivih razloga ometao povratak izbjeglica. Govori da je UNHCER širio paniku i lagao tvrdnjama da će izgubiti status izbjeglice u Hrvatskoj.
Praljak: Status izbjeglice mogao se izgubiti samo ako je veleposlanstvo BIH, odnosno njihovi organi supotpisali da se izbjeglica može vratiti u BIH i da je tamo sigurna, samo tada je to RH mogla i inače ne, i nikad to nije radila... Ako se govori o Udruženom zločinačkom pothvatu onda se to odnosi na UNHCER a ne na Hrvatsku, jer šire lažne informacije govori profutoro, govori o nečemu čega nema, i organizira konvoje i odvlači ih negdje dalje ne Hrvatska već UNHCER.

Na pitanje suca Antonetti-a zašto je to UNHACER radio, Praljak odgovara da može samo spekulirati, ali te spekulacije ne može dokazat a to je da se htjela ocrniti tu zemlju, da su se igrale razno razne špijunske igre.

Sudac Antonetti: Rekli ste da ima 200 000 muslimana koji se nikad nisu vratili u RS... Kada neki musliman dođe na granicu BIH uz pomoć UNHCER-a pa čak ima dokument koji mu omogućuje izlazak, naprimjer u Švedsku. Kako napraviti razliku između muslimana koji odlaze zbog Srba, i muslimana koji odlaze zbog HVO-a?
Praljak: Što se tiče Hrvatske nikada nije pravljena razlika odakle tko i zašto dolazi. To pitanje se nije postavljalo. Oni su najprije bili smješteni jedan od centara u Hrvatskoj, zatim su emisari počeli govoriti bolje vam je da odete nećete se moći vratiti, tamo se puca, naravno da su i neki ljudi htjeli otići. Hrvatska tu nije mogla ništa ali se bunila BIH jer je znala da što ti ljudi dalje odu manje će se vratiti.

Pintar: Eksteritorijalno školovanje učenika BIH u RH.

Praljak: U ovim školama nisu išli Hrvati iz BIH ove škole su napravljene samo da bi Bošnjački učenici iz BIH mogli, ako hoće, imati posebnu nastavu tako organiziranu da uče povijest svoje zemlje, književnike svoje zemlje, jezik. Prvi put se naziv Bošnjački jezik ne upotrebljava u BIH nego se prvi put uvodi u RH kao pravo naroda da izabere jezik... Ovo školstvo su tražili neki učenici što su i dobili. Ta sredstva su se iz proračuna RH odvajala za ovo.

Sudac Trechsel: U vezi sa ovim školama što da pretpostavimo. jedna mogućnost je da je postojala posebna zgrada gdje je pisalo škola za Bošnjake ili je u sklopu redovnih škola postojalo nastavni program tako da su održavani sati iz povijesti, jezik, književnosti, da li se radilo o prvom, o drugom ili o nečemu sasvim trećem.
Praljak: O oba rješenja (ovisno o broju ljudi).

Pintar: Pomoć RH enklavi Bihać tokom rata.
Praljak: Mogu reći da je neprekidno od 92. godine do operacije koja je vođena za sprječavanje propasti Bihaća, jer mu je prijetilo ono što se dogodilo Srebrenici. Tada je RH dobila zeleno svjetlo MZ da zajedno s A-BIH i HVO-om ide u ofenzivu, sve dok odlukom Amerikanaca nismo zaustavljeni (dolazak pred Banja Luku) sve to vrijeme pomoć Bihaću je bila u svemu. Da nije bilo intervencije HV-a doživio bi sudbinu Srebrenice, a ne bi mogao ni opstat bez intenzivne i snažne pomoći RH.

Pintar: Pomoć u sportu.
Praljak: Tadašnji predsjednik HOO sadašnji stalni član MOO Antun Vrdoljak, filmski režiser tako da ga dosta dugo poznajem... Hrvatski su sportaši zbog njegovog dobrog poznanstva sa gospodinom Samaranom uspjeli biti pozvani u Barcelonu 92. godine, a s njima zajedno u istom zrakoplovu išli su i sportaši BIH. Oni su se na trošak RH spremali u Istri. Dakle jedan visoki državni funkcioner je to organizirao i to pomagao. Tvrdim da je to važno jer ako postoji želja da se jedna država razbije i uzme njen komad, onda svakako neće se ona prezentirati kao država na takvoj jednoj manifestaciji. Također su se protivili ministri financija jer je to bio velik novac za Hrvatsku, ali F.Tuđman je to presjekao i rekao neka idu obje delegacije jer je to tamo važno. Drugi dokument se odnosi na 93. godinu i MI u Francuskoj, ista je priča ide se istim zrakoplovom, sportaši BIH treniraju u Istri... Tim činom RH kaže da je 93. godine BIH mediteranska zemlja. Ima nešto malo mora i mediteranska je zemlja. Da postoji neki plan da se Neum ili Hercegovina želi odcjepiti ne bi se vodila na manifestaciju gdje se pokazuje da je ona država i da ima izlaz na more... Izjavu, koja je i predočena ovdje je dao i gospodin Antun Vrdoljak pa se ona može pročitati... Ista ovakva suradnja je bila i u domeni kulture.

(03.06.2009.) Sudac Antonetti: Hrvatska je omogućila obuku za A-BIH, od logističkih baza A-BIH u Hrvatskoj da su tu zapravo vodilo održavanje opreme za postrojbe A-BIH. Ako postoji UZP u kojem su gospodin Tuđman gospodin Šušak gospodin Bobetko... taj UZP ima za cilj pripojenje jednog dijela Hercegovine da se očisti određeno stanovništvo, da li je onda logično da se omogući održavanje opreme onih koje se želi očistiti i ukloniti kako bi Hrvati u Hercegovini bili većinsko stanovništvo?

Praljak: To je u nebo vapijuća nelogičnost, to je do nebeskog krika neshvatljivo. Hrvati su u Hercegovini 90 % većina, ne može ih više biti nego što ih ima. I tvrdim Vam časni suče Trechsel i ostali časni suci, da je ovo situacija, da se ovako nešto događa Francuzima, 50 milijuna Francuza bi se s grohotom smijalo na ovakvu optužnicu, da ga naoružavate, naftom i svime i izbjeglice i ranjenike i da je to onda udruženi zločinački poduhvat, u moju glavu to ne može stati, toga nema u povijesti. Ali evo mi smo mali narod i slab sam pa se onda može izvoditi i nevjerojatne alogične akrobacije!

Mislim da je iz ovog moga dnevnika vidljivo dosta toga, onome tko želi vidjeti.
A to što ove činjenice ne odgovaraju proizvedenim lažima, nije me briga. To je ili će postati problem onih koji su lagali, koji su govorili neistine, koji su šutjeli! (Slobodan Praljak)

Ovo nije autentičan transkript, ponekad sam zbog brzine govora propuštao neke dijelove, a ponekad sam formulirao određene rečenice, no kontekst se nije promijenio.

Ilirk@
19-01-2011, 13:09
čitala sam ove crtice sa svjedočenja desetak puta i svaki put mi se plače... lipo je bit zatvoren u svojoj bajti 24 sata na dan naspram ovog pakla koji vrijeđa svaku ljudsku inteligenciju i dostojanstvo.
praljku za života triba dignit spomenik.

caporegime
19-01-2011, 13:09
teza o dogovorenom ratu te dogovoru između tuđmana i miloševića je ne samo neistinita nego se kosi s osnovama logike i sudara sa zdravim razumom u svakom dijelu te konstrukcije.
nažalost, svjedoci smo da zdravi razum i logika uopće više nisu pretpostavke shvaćanja nečega budući su mediski gospodari toliko isprali mozak običnim ljudima da bi polovica ljudi u sekundi prihvatila tezu da u ponoć na nebu sjaji sunce te da je sava izgorila samo da tko piše u nekim novinama s dobrom nakladom ili na nekoj jačoj televiziji.

Inkvizitor
19-01-2011, 13:13
Uopće je smiješno i jadno kako se neke očigledne činjenice koje su razumnom čovjeku jasne nakon 5 minuta, moraju očajnički ponavljati unedogled.

i to opet neće spasiti ljude..žali Bože riječi i truda.

Graničar Jozo
20-01-2011, 14:11

potpis
jebo ih bruce lee :evil

zlatni_ljiljan
20-01-2011, 14:46
čitala sam ove crtice sa svjedočenja desetak puta i svaki put mi se plače... lipo je bit zatvoren u svojoj bajti 24 sata na dan naspram ovog pakla koji vrijeđa svaku ljudsku inteligenciju i dostojanstvo.

I ja velim dobar je Bobisha,ako veli Avduka Sidran onda se i ja slazem da je dobar...

caporegime
20-01-2011, 15:21
I ja velim dobar je Bobisha,ako veli Avduka Sidran onda se i ja slazem da je dobar...

jel ovo bilo ironično ili.....

zlatni_ljiljan
20-01-2011, 17:25
jel ovo bilo ironično ili.....

Nije ironichno nego pogledaj nedeljom u dva kad je gostovo Abdulah Sidran sta je rekao za svog prijatelja Praljka!

zlatni_ljiljan
20-01-2011, 17:28
Moje lichno misljene sto se tiche vodstva HRHB je takvo da je pravda zadovoljena samim tim jer je Mate Boban(inache po meni negativa lik) tamo gdje jeste...

caporegime
20-01-2011, 17:29
pusti ti avdu, ja tebe pitam.
di da ja sad nađem snimku avdinog gostovanja kod ace?
pa još da ga tumačim što je htio reć....

caporegime
20-01-2011, 17:32
Moje lichno misljene sto se tiche vodstva HRHB je takvo da je pravda zadovoljena samim tim jer je Mate Boban(inache po meni negativa lik) tamo gdje jeste...

ma i njegova negativnost ti je napuhana.
nije da u njemu vidim neku veličinu al griješiš ako misliš da je tu bilo nekih planova ili dogovora sa srbima.

zlatni_ljiljan
20-01-2011, 17:38
Moje misljenje lichno iako ponekad prenapuhan i pomalo arogantan Slobodan Praljak nije kriv ni za rusenje mosta ni za ono sto mu se stavlja na teret,ali to ne mijenja moju sliku prema HRHB ,prema logorima HVO,prema Boki itd...isto sto mozda dobra saradnja Armije BIH i dijela HVO-a i HV-a na drugim ratishtima ne mjenja tvoj stav prema Bosnjacima-muslimanima u cjelini...isto kako vi vidite opasnost u muslimanskoj hegemoniji kako volite reci ,tako Bosnjak iz Capljine jednostavno ne moze zaboraviti ono sto se desavalo...i to ti tako ide u krug ,nepovjerenje...

Mislim da sam konkretno odgovorio sto se tiche Praljka,ali opet naglashavam nikad necu reci da mi je zao generala Santica ili Mate Bobana prvog jer sam lichno poznavo drugog jer je svoim nastupima pokazivao sta misli o BIH i o "balijama" kako je on to govorio...

zlatni_ljiljan
20-01-2011, 17:43
...i samo jos neshto,imali smo mi u svojim redovima hrpu Bobana da se razumijemo,za mene je negativan lik Sefer isti kao i general Santic,za mene je Naser ili Zuka isto sto i Boko,Karadzic,Mladic,Como ,Batko kurac palac...bez lazne skromnosti...

caporegime
20-01-2011, 17:58
već smo pričali.
hrhb je bio oblik organizacije hrvatskog naroda u bih.
nije služio za razbijanje bih, kako god to neki željeli misliti ali niti za slijepo podvrgavanje vladi u sarajevu.
osobno se sjećam ratnih dana dolje, na svakoj službenoj tabli je pisalo-republika bih, pa ispod, hr herceg bosna.
a logori kolikogod da ružno zvuče i kolikogod da se ljudima zla dogodilo u njima su posljedica nepovjerenja izazvanog mučkom izdajom muslimanskih vojnika hvo-a prema dojučerašnjim suborcima, njihiovoi zarobljavanje i mučenje. nitko nije logore planirao. sad kad gledaš s ove distance djeluje grozno ali zamisli da si u situaciji da gubiš ljude zbog nečije izdaje i to nije bio izdvojen slučaj samo na jednom mjestu.

tu se zakotrljala spirala nasilja a kako je organizacija općenito bila na niskoj razini netko je pomislio da će se problem najlakše riješiti tako da se svi potencijalni (dakle svi vojnosposobni) stave pod nadzor u logore.
za hercegovačkog hrvata logično rješenje , za hercegovačkog muslimana noćna mora i užas.
jedina dobra stvar u svemu tome da u tim hercegovačkim logorima nitko nije smrtno stradao. nitko nije bio ubijen.

ponavljam nikakvog plana i namjere tu nije bilo. da se htjelo obračunati s muslimanima to se moglo napraviti ranije dok su bili puno slabiji.
znaš kako je, s nekim možeš cijelu noć piti u birtiji i grlit se pa se poklat pred jutro a kamoli kad imaš ovako slojevitu situaciju.
osobno, muslimane ne mrzim i mislim da se može puno više učiniti od ovoga ali ne krijem da sam nepovjerljiv prema sadašnjoj muslimanskoj politici koja očito ide k tome da hegemonizira i na kraju potpuno minorizira hrvate u bih.
ponašanje po obrsacu srba u jugoslaviji pa još stepenicu više nije rješenje i ja se toplo nadam da će kod samog naroda doći do nekog malo boljeg razumijevanja situacije i otklona prema sadašnjoj politici koja vodi samo u propast svima.

Inkvizitor
20-01-2011, 18:16
ma generalni problem je muslimanska dvoličnost i laganje. To je takva količina laži da je to fascinatno. Naravno u negativnom smislu. Svim su im puna usta tih logora i više se priča o hrvatskim nego o srpskim, to je ludilo. Perverzno ludilo. U srpskim su ljudi kasapljeni, ubijani na stotine, na tisuće a u hrvatskim je možda bilo premlaćivanja i pokoje ubojstvo, ne tvrdim da nije nijedno ali masovnih smaknuća nije bilo.

A šta je s njihovim logorima, to s enije dogodilo, o tome se šuti. Samo iz Bugojna fale 21 čovjek kojima se ni za grob ne zna. Više nego je ubijeno u svim tim hercegovačkim logorima. nekoliko puta više.

Onih 26 000 muslimana od Livna do Stoca više njima vrijedi nego pola miliona muslimana iz RS. To je bizarno ludilo šta muslimanska politika radi

zato ja s tim licemjerima i podlacima ne razgovaram u rukavicama.

Boban je bio mlak tip koji nikada nije rekao za što se mi borimo. Samo je filozofirao. I kao takav njima je u razini Karadžića..Ok, to treba znati za ubuduće.

HV i HVo je nonstop naoružavao muslimane, to Praljak potvrđuje. Gdje to ima u kojoj pički materinoj da naoružavaš nekoga s kim se boriš. Liječili su se kod nas a Hrvatska je bila puna muslimanskih izbjeglica u doba najžešćeg rata Hrvata i msulimana. Pa to su apsurdi kakvih nije bilo u svijetu i povijesti ratovanja.

I postignut je taj mir, i prešlo se u savezništvo, Alija je molio Tuđmana da uđe u BiH je rnije mogao pera Srbima odbiti. I odradilo se i to. I šta je danas. Zaboravila se ta 95-ta i vratilo se na poziciju 93-će. Pa što si koju materinu onda tražio 95-te ulazak HV-a, što nisi rekao e nećeš ti si agresor. To je jedini slučaj na svijetu gdje se agresora poziva u pomoć. To je esencija ludila.

osobno nisam bio sretan kad je izbio rat između nas i muslimana. Smatrao sam to tada rasipanjem snaga. Ali šta sam onda znao..ništa. kad sam poslije složio mozaik vidio sam da je to bio muslimanski plan. Ne možemo Srbima ništa pa se ajmo namirit na hrvatima. Ali sad je kasno. kao i uvijek ispali smo budale. Budi dobar pa pojedi govno.

I ne vjerujem im ništa. Da mi kažu da se zemlja vrti oko sunca ne bi im vjerovao.

Svakoj budali je jasno da , da su Hrvati htjeli podijelit Bosnu sa Srbima napali bi kad i Srbi. U kojem to paralelnom svemiru ima da nekoga napadneš tek kad ga naoružaš i oporaviš od srpskog napadačkog šoka.

Ali kome, čemu govorit, njima to je kao da kanibalu objašnjavaš prednosti vegetarijanske prehrane.

zlatni_ljiljan
20-01-2011, 18:44
Mogao bih puno toga reci na repliku cijenjenog gospodina Inkvizitora no nemam sad vremena ,ali sutra cu...sta reci covjeku koji ovo napise "ma gereralni problem je "muslimanska" dvolichnost i laganje...ovo govori sve o tebi kao covjeku,pa nema gore stvari od generaliziranja ,nazivati muslimane u globalu lazljivcima je u najmanju ruku smijeshno...e moj Inkvizitor u sta ti sprdi tolike godine ,zalosno...

zaba1111
20-01-2011, 21:29
osobno nisam bio sretan kad je izbio rat između nas i muslimana. Smatrao sam to tada rasipanjem snaga. Ali šta sam onda znao..ništa. kad sam poslije složio mozaik vidio sam da je to bio muslimanski plan. Ne možemo Srbima ništa pa se ajmo namirit na hrvatima. Ali sad je kasno. kao i uvijek ispali smo budale. Budi dobar pa pojedi govno.

Danas nam je mnogima jasno što se dogodilo, ali tada je većina smatrala , a i danas još mnogi naši smatraju, da je HVO počeo rat s Muslimanima i da je krivnja naša. Moja dva vrenda, prosječnog političkog znanja i danas misle da je prvi incident započeo u Prozoru, a rat u Uskoplju i to našom krivnjom .
Kad im tumačim ovim Praljkovim argumentima, onda to kao prihvate, ali vidim da suštinski nisu promijenili mišljenje i kod sljedeće rasprave priča je ista.
KO nam je tako isprao mozak i kako je uspio ili je do nas, meni nije jasno.

Inkvizitor
20-01-2011, 21:52
Danas nam je mnogima jasno što se dogodilo, ali tada je većina smatrala , a i danas još mnogi naši smatraju, da je HVO počeo rat s Muslimanima i da je krivnja naša. Moja dva vrenda, prosječnog političkog znanja i danas misle da je prvi incident započeo u Prozoru, a rat u Uskoplju i to našom krivnjom .
Kad im tumačim ovim Praljkovim argumentima, onda to kao prihvate, ali vidim da suštinski nisu promijenili mišljenje i kod sljedeće rasprave priča je ista.
KO nam je tako isprao mozak i kako je uspio ili je do nas, meni nije jasno.

Vječiti hrvatski mazohizam, eto šta je.

nećeš naći muslimana i kad se ne slažu u drugim stvarima da u tim stvarima nisu kao Orci.

Ilirk@
21-01-2011, 08:13
o bobanu najviše negativno pričaju i upućuju prigovore na politiku i vodstvo oni koji nikad nisu sučelice sjedili s tim čovjekom i razgovarali i o ratu i o borbi i o ciljevima.
tko su ti i takvi?

1. muslimani iz razumljivih razloga jer ih i sam (boban) nije cijenio kao što ih ne cijenimo mi škutori još od davnina niti im vjerujemo niti ih volimo u blizini.
i to su činjenice, napisane bez uvijanja i uljepšavanja. kod nas su "turci" sinonim za izdaju, surovost i dvoličnost.

2. šizofreni hercegbosanci koji mrze bobanovce jer su desničari i proustaški nastrojeni pa su kao takvi ubili njihovog udbaša blaža koji se zalagao za savez s muslimanima i klanje srba i hrvatsku do drine, a da ironija bude još veća, ti isti antibobanovci su sada duboko u srbskom šupku i preziru muslimane iz dna svojih bijednih duša.

to nema u 3pm šta pojedina ercegovačka ona stvar ispiša.
neću dalje...
želudac mi je u grlu, napisat ću što inače ne bih... popit ću kavu prvo.

@inkvi
bobanovi muški članovi uže i šire obitelji (pikaćevići) nisu bižali priko zavelima za minken, nego bili na prvim crtama i kninskim zatvorima... toliko o bobanovoj "mlakosti".

Ilirk@
21-01-2011, 08:16
cila zapadna škutorija voli tog čovika. bez izuzetaka. iako im nije priskrbio ni državu ni pripojio hrvatskoj, kako neki šizofreničari tvrde da im je bio san.
pitate li se ikad zašto je to tako?
jel to zato što znaju i njega i njegovu obitelj?
retoričko pitanje..

Graničar Jozo
21-01-2011, 10:13
politika stvaranja HB se pokazuje apsolutno ispravna i rekao bih vizionarska kad se uzme u samo današnja politička situacija u BiH.

caporegime
21-01-2011, 11:01
iastvaranje je hrhb bio potez kojim su prepoznati hrvatski problemi i interesi u bih, kao političkoteritorijalne jedinice hrvatskog naroda kojom se prvenstveno branilo hrvatski narod i koja je služila ništa više nego kao teritorijalna jedinica države bih.
u tom smislu je mate boban bio na ispravnom putu.
ipak, za razliku od muslimanskih i srpskih čelnika koji su se postavljali kao vrh, kao oni koji odlučuju, mate boban je djelovao kao netko tko uvijek čeka da mu se kaže što raditi dalje.
ja ipak više volim lidere koji se kao takvi i postave.

Inkvizitor
21-01-2011, 11:23
gdje sam ja pričao o hrabrosti Bobanove roodbine. Ja sam govorio o njegovim javnim nastupima gdje je filozofirao i nikad nije rekao za što bi se mi trebali boriti. Vojnik kad ne zna za šta se bori, nemotiviran vojnik, to je loš vojnik, to je vojnik koji će izgubiti rat. Njegovu rodbinu niti znam niti poznam i ne znam za šta je to bitno.

A i to sam rekao da bi postavio tezu da ga muslimani uprkos tome više mrze nego Karadžića iako je filozofirao, nije prijetio muslimanskim nestankom ko Karadžić ( koji je te prijetnje u dobroj mjeri i ostvario)

to mi je bila poanta a ti brate, sestro ako nisi u stanju shvatiti šta je pisac želio reći..zaobiđi pisca.

jer ovo se prečesto ponavlja u zadnje vrijeme.

HVO-110
21-01-2011, 11:53
Mene zanima što bi bilo s BiH da Hrvati nisu podržali referendum o nezavisnosti BiH?
Mislim da smo pogrješili što nismo inzistirali da u referendumskom pitanju bude sadržano i pitanje federativnog uređenja BiH.
Priznanje države s međunarodnog prava nije uopće relevantna satavnica države.
Za postojanje države s međunarodnog prava je potrebna vlast, narod i teritorij.
Kad malo bolje pogledamo BiH 92g nije imala ni jednu od ove tri sastavnice. Doduše nema to ni danas.

Po meni je najveći problem bio što mi nismo imali poštene brigade s područja koja su nam pala u početku u srpske a kasnije u muslimanske ruke, već se dečki sunčali po hotelima u Dalmaciji i Njemačkoj, a ostatak naroda nek krvari.
Jebem ti ja takav plan o razbijanju BiH, a vojske poštene nismo imali.

zlatni_ljiljan
22-01-2011, 18:22
[QUOTE=HVO-110;3837]Mene zanima što bi bilo s BiH da Hrvati nisu podržali referendum o nezavisnosti BiH?
Mislim da smo pogrješili što nismo inzistirali da u referendumskom pitanju bude sadržano i pitanje federativnog uređenja BiH.
Priznanje države s međunarodnog prava nije uopće relevantna satavnica države.
Za postojanje države s međunarodnog prava je potrebna vlast, narod i teritorij.
Kad malo bolje pogledamo BiH 92g nije imala ni jednu od ove tri sastavnice. Doduše nema to ni danas.

Zanima te sta bi bilo s BIH da Hrvati nisu podrzali referendum?Hmm dobro pitanje,pa nista BIH bi bila dio Savezne Republike Jugoslavije ,Alija bi bio premijer ,Slobo bi ga nagradio za poslusnost, naravno malo drugacije bi izgledale stvari i po RH, u tome slucaju bi bilo Hrvatske nesto malo od Zagreba do Krapine...al to je ono SHBBKBB sta bi bilo kad bi bilo...

NorthStand
26-01-2011, 05:00
Inkvizitor, potpisujem tvoj post s prethodne strane, od prve do zadnje riječi!

Mislim da si sve dobro reko, zajebaše nas muslimani svijetski, i sad treba bit pametan i ne dozvolit da nas još jednom zajebu svijetski, jer im je očito cilj svest hrvate BiH na statistiku, a ti zlatni ljiljane mi daj jedan jedini argument, koji ne ide tome u prilog, daj me razuvjeri, pa mi reci tko to vodi u sarajevu danas politiku u korist hrvata? Daj nemojte mi ovdje prodavat demagogiju alergičan sam na to, pa sarajevo vodi sada politiku prema hrvatima, kakvu je beograd vodio prema hrvatima 1991, za mene nema razlike, i baš zato su mi sad muslimani isti ko i srbi, bmk za rat i što smo mi u nekim prošlim vremenima zajedno ratovali, to je prošlost prijatelji dragi, a sadašnjost jasno pokazuje da muslimani ne žele dobro hrvatima, pa ni ja ko hrvat ne želim dobro muslimana, kratko jasno i pošteno da ne može bit poštenije. Dajte nam entitet, dajte nam zraka, da možemo disat da možemo postojat u BiH, pa onda možemo pričat o nekom fer i korektnom odnosu, do tada ostavite se meni svojih priča za javnost i prodavanja demagogije, svaku laž prozrem u sekundi, a muslimansko vodstvo je sad trenutno prepuno laži na račun hrvata, i kad vodiš takvu jednu prljavu politiku, ne možeš se nadat pozitivnoj reakciji s one druge strane već samo negativnoj!

I moje je osobno mišljenje, da nikad nije ni trebalo ić u nikakve saveze s muslimanima, i to mislim za sve ratove, i onaj u drugom svijetskom. Nije mi jasno, kako se netko može borit zajedno s ljudima, koji ne djele iste ciljeve istu vjeru istu krv?? To jednostavno ne može biti to, zato je i došlo do ovog rata između hrvata i bošnjaka, jer ne možeš ti spojit nešto što je nespojivo! Dakle manimo se priče o muslimanima, i uhvatimo se ovih presuda, koje će sigurno bit visoke.

I hvala bogu došlo je vrijeme, kad ćemo se sami morat izborit za svoje, dosta je bilo šurovanja s međunarodnom zajednicom, EU, srbima muslimanima, ostavimo se banja luke sarajeva zagreba, okrenimo se sebi, i izgradimo si svoju zajednicu, u kojoj ćemo moć živjet ko ljudi, ko hrvati! Nemojte vi hrvati BiH, gledat kako će vam drugi prostrijet krevet, već gledajte kako ćete si ga sami prostrijet, jer imali smo prilike vidjet u prošlosti, kako to izgleda, kada drugi hrvatima krevet spremaju.

A što se tiče ove kazne koju traže za naše generale, jasno je ko dan da je riječ o lordovima kako reče inkvizitor, i lordovi ni ovaj put neće zastranit, kaznit će hrvate kao i 1945 na bleiburgu, al ovaj put nema smrtne kazne pa će se zadovoljit s utješnom-odnosno dugogodišnjom zatvorskom kaznom.

caporegime
07-02-2011, 13:44
http://www.vecernji.hr/vijesti/sestorica-hrvata-iskusila-su-dosad-najostriji-pristup-haaskih-tuzitelja-clanak-249151

crni bombarder
09-02-2011, 21:46
Sta se tu ima vise reci, sud koji je formiran od strane "velikih sila", koje su u Dejtonu aminovale Republiku Srpsku, dakle aminovale, cak zaprijetile bombardiranjem hrvatskih i bosnjackih vojnih snaga ako pokusaju uzeti Banjaluku i slomiti kicmu RS-u, dakle taj sud izlazi sa zakljucnom rijeci u stilu "Hrvatska, Tudjman, Susak, Boban, Mate Boban i optuzeni, krivi su za agresiju na BiH, unistavanje nehrvatskog stanovnistva, protjerivanje, gencoid, zlocine".

Koliko glup moras biti pa da ti se ne riga od takve politike? mozes biti djubre kao prosjecni hrvatski levicar ili bosnjo, oni dobro kuze o cemu je rijec ali im odgovara takva politika pa se nasladjuju, dok mogu.

zlatni_ljiljan
09-02-2011, 21:52
Zao mi je Bobishe ,onakav intelektualac i ljudina , siguran sam da nije napravio ono sto mu se stavlja na teret,sto reche Sidran on nije otisho u Haag da brani sebe nego cijelu Hrvatsku...

NorthStand
11-02-2011, 03:53
Oni izgledaju poput ljudi koji idu u crkvu nedjeljom, ali su poticali i naređivali zločine, i bili nasilnici nimalo bolji od onih koji su sami potegnuli obarač, rekao je tužitelj Kenneth Scott, tražeći od sudaca po 40 godina zatvora za Jadranka Prlića, Brunu Stojića, Slobodana Praljka i Milivoja Petkovića, 35 godina zatvora za Valentina Ćorića i 25 godina za Berislava Pušića.

Kakav kreten majko rođena, pazite vi ove riječi, "Oni izgledaju poput ljudi koji idu u crkvu nedjeljom, ali su poticali i naređivali zločine, i bili nasilnici nimalo bolji od onih koji su sami potegnuli obarač" inače ovaj gospon je bio na licu mjesta, i u BiH je proveo sve 4godine rata pa sa velikom sigurnošću sve ovo može tvrdit! A najjače u cijeloj priči je to, da nam pravdu prodaju oni, koji su krvave tragove ostavljali u svakoj zemlji na svijetu, koliko licemjerna može bit ta europa kojoj toliko žurno idemo u zagrljaj. Mislim da su najbolje pokazali s ovim suđenjem, naravno nema govora o zločinačkom poduhvatu nad hrvatima, Hrvati su krivi za rat s muslimanima, srbima, i kad jednog dana dođu vanzemaljci vjerojatno će i za taj rat bit krivi a tko drugi nego Hrvati. Žalosna nama majka, s ovakvim licemjerjem koje konstantno dolazi iz europe amerike i haga, toliko jasno hoće okaljat ime FTuđmana, i čovjeku ni u grobu ne daju da u miru počiva. Oni bi najsretniji bili, da ga mogu iskopat iz groba, oživjet, i onda proglasit krivim i ubit. Al srećom, on tih problema neće imat, al zato će njegovu cijenu slobode i zauzimanja za narod, platit "njegovi vojnici", kao što su Praljak, Petković itd. Zanimljivo je slušat ovog tužitelja skota, kako svršava kad iznosi tezu o zločinačkom poduhvatu, i kako s puno zanosa tvrdi da je Tuđman bio mozak podjele BiH, izgleda da smo mi cijelo ovo vrijeme bili u zabludi, i da nismo osjetili odnosno znali tko nas napada, već da smo cijelo vrijeme sami sebe napadali, i sad za to moramo odgovarati. Herceg Bosna je problem, al srećom Republika Srpska nije problem, pa jel može meni netko objasnit, u čemu je tajna uspjeha srba i RS, da njihov opstanak nitko ne dovodi u pitanje, a hrvate se i dalje sotonizira, kako ih se i sotoniziralo s prisilnim ukidanjem HB, nevjerojatno al istinito, što sve međunarodna politika i naše kurve neće prihvatit, kao istinu, pravdu, i realno političko stanje samo zato jer netko želi da to bude tako.

NorthStand
11-02-2011, 04:02
Sta se tu ima vise reci, sud koji je formiran od strane "velikih sila", koje su u Dejtonu aminovale Republiku Srpsku, dakle aminovale, cak zaprijetile bombardiranjem hrvatskih i bosnjackih vojnih snaga ako pokusaju uzeti Banjaluku i slomiti kicmu RS-u, dakle taj sud izlazi sa zakljucnom rijeci u stilu "Hrvatska, Tudjman, Susak, Boban, Mate Boban i optuzeni, krivi su za agresiju na BiH, unistavanje nehrvatskog stanovnistva, protjerivanje, gencoid, zlocine".

Koliko glup moras biti pa da ti se ne riga od takve politike? mozes biti djubre kao prosjecni hrvatski levicar ili bosnjo, oni dobro kuze o cemu je rijec ali im odgovara takva politika pa se nasladjuju, dok mogu.

Skandalozno je sve ovo što se događa, i neki ne shvaćaju da je ovo prava pravcata revizija povijesti, i na kraju će Hrvati kako u HR, tako i u BiH bit najveći krivci za rat, veći i od očitog agresora odnosno Slobodana Miloševića i Srbije. Tuđman je toliko isotoniziran od strane zapadne politike, poprilično sam siguran da toliko omražen političar ne postoji na ovim prostorima, a jedina krivnja mu je ta, kao i većini hrvata, da je slomio kičmu Jugoslaviji, i onima koji se ni dan danas ne mire da nje nema. A to su upravo ovi, koji sada udaraju iz svih topova po HBosni, Šušku, Bobanu i Tuđmanu, jer treba njima pokazat da to što su napravili nije dobro, a napravili su hrvatsku državu, i spasili BiH od totalno raspada odnosno okupacije velikih srba. I za sve to, moraju mu se posmrtno zahvalit priznanjem, odnosno osudom da je vodio "udruženi zločinački pothvat", kako protiv velike srbije, tako i protiv BiH, dal može bit žalosnije? Stvarno, ne može!

TheBronxBomber
11-02-2011, 06:08
Ova ce godina biti mozda najinteresantnija u mirnodopskoj hrvatskoj povijesti.

Hrvatski nacionalni korpus je smrvljen i ne nazire se nikakva solidarnost -osim mozda u daljnjem pljuvanju po Sanaderu i HDZ-u.

Sumnjam da prosjecni hrvatski gradjanin unutar AVNOJevskih granica uopce za da se sudi "hercegovackoj sestorici." A ako zna, o tome bi se moglo cuti nekoliko oprecnih misljenja. Cini mi se da predvladava ono: "Tko ih jebe, to ionako nisu nasi." Nazalost, tako mi se doimlje situacija... Stalno naglasavam da je prosjecni hrvatski gradjanin politicki naivac (mrtvac) do n-ti potencije; ne poznaje svoj narod; na poznaje svoju povijest, kako bliznju tako ni daljnju; sklon je ispiranju mozga i prelako ga je zavesti. Taj prosjecni gradjanin ne misli, sto bi se reklo, "nacionalno" -dakle nema nacionalnu svijest.

Bas me zanima sto ce se dogoditi kada osude Gotovinu - hoce li nacija primjereno reagirati, ili ce se nastaviti po starome (dakle, nista).

Ipak, s Hrvatima nikada ne znas. To je narod poput svoje nogometne reprezentacije (ili je ona nalik njemu? :misli: ). Moze odigrati fantasticnu partiju protiv najvecih i u najgorim uvjetima, a moze pusit od najslabijih... i uopce se ne pojaviti.

Ima nekih naznaka da se stanje otelo kontroli. Naime, Manolic je popularan ovih dana. Te ga Banac u DNEVNIKU3 nazvao ga njegovim pravim imenom te Manolica spominju vukovarski branitelji na konferenciji za tisak.

Manolic je u ovome trenutku simbol duboke raspolucenosti hrvatskoga drustva - a u igri je stvarni identitet a i temelj na kojima pociva Hrvatska Drzava.

Vracam se Bancu (inace sam njegov veliki kriticar - upravo zbog njegovih stavova o RH ulogi u BiH i Tudjmanovoj politici prema istoj) koji me je odusevio. Ovo je najvazniji dio njegova odgovora onom manitome Mesicu - jer se upravo tice sadasnjosti:

Besmislica je i jasna manipulacija tvrditi da bez „organizirane antifašističke borbe koju je vodio Tito“, dakle bez jugoslavenske komunističke revolucije, mi danas ne bismo imali Hrvatsku. Oslobođenje od fašizma omogućilo je nacionalne slobode i državnu nezavisnost na europskom Zapadu, a oslobođenje od komunizma omogućilo je nacionalne slobode i državnu nezavisnost na europskom Istoku. Mi danas ne bismo imali Hrvatske da je opstao jugoslavenski komunistički režim, kao što je i nismo imali pod tim režimom. Zato se ne može tvrditi da je „antifašizam ‛otac Domovinskog rata’“. Uostalom, to se odnosi ne samo na zemlje u kojima je za Drugog svjetskog rata postojao jak komunistički pokret, kao u Hrvatskoj, nego i na one za koje se to ne može reći. U Estoniji, primjerice, nije bilo nikakvog značajnog otpora Nijemcima. Nije ga ni moglo biti, jer su Estonci njemačku vojsku doživljavali osloboditeljskom nakon iskustva sovjetske okupacije 1940. godine. Unatoč masovnim deportacijama i naseljavanju ruskih i drugih sovjetskih doseljenika nakon početka nove faze sovjetske prevlasti (jesen 1944.), Estonci i danas postoje, nisu nestali poput Tračana i Ilira, a njihova je zemlja članica EU i NATO, možda upravo zato jer u Estoniji ne postoje vodeći političari s komunističkim simpatijama.

Tu ce se koplja lomiti i dalje. Jer, ako su jugoslavenski partizani nositelji legitimiteta u RH, onda se Hrvatska vraca u Jugoslaviju - tj., zapravo nikada nije niti izasla iz nje! I zato je i moguce progon i hrvatskih branitelja, pa i Vukovaraca! Koji, Bogu hvala, isticu ulogu jednog Manolica ovih dana! Ali ne onu ulogu iz WWII, vec iz 90-ih!

Inkvizitor
11-02-2011, 10:29
Nešto se je pokrenulo ali na šta će izići. Dobro je Ljhuti ovo analizirao, to je to, lome nas i mrve sve jače i jače a narod je dosad mlako reagirao..jebiga..ubija ga se u pojam i pored krize, pored osobnih problema..mediji ga satiru nikad jače da im je za sve nedaće kriva zločinačka nacionalistička klika nastala 90-tih..

zaba1111
11-02-2011, 11:22
Narod ko narod, manje više tu je to negdje! Problem je u državi, vlasti, opoziciji, medijima, intelektualcima...
Mi koji pratimo politiku i kao nešto se razumijemo , također nemamo jednake stavovoe po bitnim pitanjima, što govori da ni mi ne znamo dovoljno, a većina naroda ne prati politiku dovoljno i o njoj zna onoliko koliko bude na RTLovom dnevniku jer već nakon njega koncentracija i interes padaju. Normalno je da narod ne zna i ne treba ga zbog toga kritizirati, problem što nema nikoga ko bi se brinuo za političko zdravlje naroda, ajde kad ne valja vlast, di je opzicija, kad ne valja većina medija, di su ovi drugi, zašto ugledni intelektualci šute, šta je Crkva šutila do sad? Nitko ništa ne radi ili oni koji rade( pojedini desni tjednici) to ne rade u skladu sa suvremenim zahtjevima čitatelja i ne odgovaraju na zanimljiv način široj publici.
Treba pogledati ljude oko sebe , većina je tu Hrvata, običnih ,normalnih , domoljuba, ali nema nikoga da im ukaže na problem, ako ima bezbroj ispada, skandala, izdaja, gluposti, sranja i pizdarija koje je npr počinio Mesić, a o tome ni glasa, nema rasprave u "Otvorenom", osalim magazinima, brbljaonicama, dnevnicima, o tome se ne govori kao skandalima i izdajama, nego se pršućuje ili opravdava, onda nema načina da narod koji to sve prati površno bude svjestan problema i štetnosti koja se takvom politikom dohgađa. Kad je Sanader pozvao na prosvjed za Norca, odazvala se masa, kasnije kad je HDZ poče izdajničku politiku, drugi nitko se nije javljao, Mesića se odlikovalo,branitelji se ušutili, onda i nije bilo druge nego da narod ostane zbunjen, neupućen i malodušan.

Inkvizitor
11-02-2011, 11:28
Ima i tu istine zaba..ne vidim di se mi posebno nešto ne slažemo osim u detaljima..kamo sreće da je tako u Hrvatskoj..

slažem se da nema inelektualaca, da nema desne scene..ali ali..zar ikome razumnome treba crtat neke stvari..to meni ne ide u glavu nikako..

mi nismo revolucionarni narod..to zaboravi..da ćemo neke stvari radit preko koljena...znači na ulici ili nekim prevratima ko što imaju Srbi običaj npr.

mi smo ..ne bi se štel zameriti..i pognutu glavu sablja ne siječe narod..u velikim periodima svoje povijesti..a onda dođe momenat kad iznenađujuće "poludimo".

sad smo normalni..

zaba1111
11-02-2011, 11:51
slažem se da nema inelektualaca, da nema desne scene..ali ali..zar ikome razumnome treba crtat neke stvari..to meni ne ide u glavu nikako..

Ne treba crtati razumnog ako je upućen i ako prati, ali većina ne prati politiku, mali je broj ovako upućenih kao mi, većini je domet ono što je rečeno na dnevniku. Evo ti primjer mog punca, sina ustaše, lokalnog HDZovca, direktora i obrazovanog čovjeka iz kajkavske HR, Gledamo dnevnik na RTLu, on površno , ja pozorno, zatim pođe na HRTu i on prebaci na Večernju školu na drugom, Otvoreno nije gledao nikad, o politici se kod njih ne priča gotovo nikad, domet je ono "Sve su to lopovi i sve su pokrali", ljudi su tamo neupućeni skroz, a kod nas malo manje. Obrazovan je čovjek , ali svojim površnim praćenjem, nije bio u stanju shvatiti mjeru Mesićeve izdajničke politike dok mu ja nisam objasnio, jer to nije bilo na TVu prikazano dramtično ni efektno, dok je o Snaderovim satovima znao i otome se nešto pričalo.

Graničar Jozo
11-02-2011, 11:54
Obrazovan je čovjek , ali svojim površnim praćenjem, nije bio u stanju shvatiti mjeru Mesićeve izdajničke politike dok mu ja nisam objasnio, jer to nije bilo na TVu prikazano dramtično ni efektno, dok je o Snaderovim satovima znao i otome se nešto pričalo.
Upravo to. Kao da si mog punca opisao. Samo što moj povrh svega toga guta EPH tiskovine.

I znaš kako je tu teško nešto smisleno pojasniti. Sve što ja kažem ima logike, ali Tuđman je za sve kriv.

Inkvizitor
11-02-2011, 11:58
Ne treba crtati razumnog ako je upućen i ako prati, ali većina ne prati politiku, mali je broj ovako upućenih kao mi, većini je domet ono što je rečeno na dnevniku. Evo ti primjer mog punca, sina ustaše, lokalnog HDZovca, direktora i obrazovanog čovjeka iz kajkavske HR, Gledamo dnevnik na RTLu, on površno , ja pozorno, zatim pođe na HRTu i on prebaci na Večernju školu na drugom, Otvoreno nije gledao nikad, o politici se kod njih ne priča gotovo nikad, domet je ono "Sve su to lopovi i sve su pokrali", ljudi su tamo neupućeni skroz, a kod nas malo manje. Obrazovan je čovjek , ali svojim površnim praćenjem, nije bio u stanju shvatiti mjeru Mesićeve izdajničke politike dok mu ja nisam objasnio, jer to nije bilo na TVu prikazano dramtično ni efektno, dok je o Snaderovim satovima znao i otome se nešto pričalo.

Oprosti, zaba, ne bi ti htio uvrijediti puunca, ustvari hoću, ali tako može rezonirati samo glup čovjek.

I nek ne prati politiku, ne prati čovjek ni sto drugih stvari pa ima stav i rezon.

Tu nema rezona, to nije, ne prati politiku, tu nema rezona.

A šta je čovjek bez rezona..šta..biljka..daj mi pojsanite to..

Inkvizitor
11-02-2011, 11:59
Upravo to. Kao da si mog punca opisao. Samo što moj povrh svega toga guta EPH tiskovine.

I znaš kako je tu teško nešto smisleno pojasniti. Sve što ja kažem ima logike, ali Tuđman je za sve kriv.

I tvoj je punac glup..

dajte još tih punaca, šta se dogodilo s tim papučarima.

nadam se...za vaše dobro da su se kćeri( između ostalog i što se tiče pameti) bacile na matere..

zaba1111
11-02-2011, 12:06
Ima rezon, želi narodu i državi dobro, ali jednostavno većina nije upućena, pogledaj oko sebe, mkoliko ljudi kuži stvar? MI visimo po forumu, čitamo pratimo pa opet ne znamo, kažem to je često stvar dobre procijene i taktike koja se može i izjaloviti. Ali činjenica je da većina zna malo i nije dovoljno upućena, nekim je zanimacija npr. glazba ili sport i to ako ne pratiš dovoljno onda ne znaš suštinu i pušiš ono što ti se servira na TVu, nije to sve tako jednostavno, naprotiv vrlo je komplicirano i zato se država treba pobrinuti za zdravlje svog naroda, a pošto državom upravljaju neznalice, neprijatelji, vanjske sile, onda je rezultat naroda ovakakv kakv je.
Dok je tuđman koliko toliko kontrolirao državu narod je razmišljao drugačije, ali tada neprijatelj nije spavao , nego je aktivno djelovao na svim poljima, dok danas neprijatelj vlada, a naši šute i ne rade ništa.

Graničar Jozo
11-02-2011, 12:15
I tvoj je punac glup..

ja bih prije rekao da je izmanipuliran. ne možeš biti toliko glup. više se vjeruje novinama nego vlastitom razumu. na kraju smo se ipak složili da on ne zna šta so događa u BiH.

Inkvizitor
11-02-2011, 12:16
ma daj molim te zaba..to je toliko očito ko kad ti nekto kopa oko pa kažeš..čuj nije mi nitko javio da mi kopaju oko.

pa osjećaš bol, imaš čula..

kakav je to rezon..kakav je to rezon to što lupa tvoj punac..to nije vijdelo rezona..to je mozak na paši maksimalno i boli me kurac stav..začinjen poslovičnim hrvatskim jalom i prebacivanjem krivnje na najslabije i najizloženije..

gdje je tu intelektualna hrabrost, gdje je tu promišljanje moralnog čovjeka..

Inkvizitor
11-02-2011, 12:17
ja bih prije rekao da je izmanipuliran. ne možeš biti toliko glup. više se vjeruje novinama nego vlastitom razumu. na kraju smo se ipak složili da on ne zna šta so događa u BiH.

pa izmanipulirati možeš samo glupe i slabomisleće..nakratko možeš i druge ali ovoliko godina..ne, to može biti samo do čovjeka..to nema opravdanja..ili to njemu tako paše..a onda je još gore..

vodi ženu na testiranje da vidiš je li povukla njegove gene..

Graničar Jozo
11-02-2011, 12:28
vodi ženu na testiranje da vidiš je li povukla njegove gene..:rofl:rofl:rofl

ti si lud 100% :rofl

Inkvizitor
11-02-2011, 12:32
ja ti to Jozo za tvoje dobro i za budućnost govorim a ti kako hoćeš..

isto vridi za zabu..

))))

Graničar Jozo
11-02-2011, 12:41
Zaba ne daj se. Znam kako ti je :)

crni bombarder
11-02-2011, 20:56
Kako Mesic ikoga moze izmanipulirati?

Ne kuzim, zaista, nije ovo neko moraliziranje, samo pitanje... covjek koji je Srbima porucio da iz Hrvatske mogu ponijeti samo zemlju na opancima, govorio da su Hrvati pobijedili 10 travnja `41, danas prakticno brani komunisticke zlocine i negira ih ustvari.. ja uopce ne pratim opus tog lika, jednostavno mi se dize zeldac od njega, jesan mi je kao dan odavno. Mislim, covjek je lazov par exelance, lazovcina, licemjer, covjek mutan kao Vardar, da postoji posteno tuziteljstvo u Hrvata taj bi robijao odavno, ajd na stranu njegovi mutni poslovi, taj covjek je svjedocio ptoriv svoje drzave na jednom politickom sudu, samo da bi spasio svoju kozu... njegove danasnje nebulozne izjave su vjerovatno na tragu tog spasavanja svoje koze, jer on je Srbima itekako na piku, nije on sa Dodikom i Srbima "ratovao" proteklih godina iz ubjedjenja ili ideala (ne laje pas zbog sela, jelte) vec sto je stari mutljez itekako dobro upoznat sa njihovim stavom prema njegovoj ulozi u raspradu Jugoslavije, a takodje bio je predsjednik Sabora, sto ga stavlja visoko u hijerarhiji "zlocinackog poduhvata" koji se Hrvatskoj i Hrvatima pokusava nametnuti sa strane stare kurvetine Europe... mozda on misli da sto je veci partizancina, da je toliko dalji od krivicne prijave. Sto i nije daleko od istine, takvi tipusi se uvijek primicu vatri, uvijek su blizu ognjista koje grije u datom trenutku... njegov ekvivalent je recimo onaj Jergovic, kad je bilo popularno pljuvati Srbe, pisao je gnjusobe o tom narodu... danas je antifasista i cak koketira sa (salonskim) cetnistvom, vrijedja Hrvate, cijeli narod secira i ovisno o podneblju naziva Hrvate neduhovitim, pijanicama, neradnicima, licemjerima, lazovima, glumcima, onog nesretnog Eduarda je zbog jednog simuliranog penala nazvao nesretnikom kojeg su Hrvati naucili svom starom uvjezbanom zanatu, valjda gluma i laganje... samo treba pratiti ponasanje takvih nekaraktera, i znbaces sta je popularno, i kakva se politika "iza brda valja".

Sutra da opet postane popularno biti Hrvat, da se DR prestane omalovazavati, da na vlast u Hrvatskoj dodje stranka koja nece koalirati sa cetnicima, da MZ prekine sa politikom izjednacanja krivice (cak ni to vise nije na djelu, sukladno sa ovim sudjenjem HB Hrvatima, ispada da je Hrvatska ta koja je izvrsila agresiju na BiH, Srbija je koliko znamo proglasena nevinom po tom pitanju!) promijenili bi oni dresove dok kazes keks... a sto je najgore u svemu, ali zaista najgore, Hrvati bi sve to popusili ko dobru cigaretu.

Sto se tice Banca, mislim da je on previse dugo u USA, pa je zato sposoban prepoznati i govoriti otvoreno o pravoj strani komunizma... zna se kako se na komunizam gleda u USA.

Graničar Jozo
11-02-2011, 21:25
ne znam zašto je mesić uopće relevantan. on je vic figura u svemu tome. Prvo je 2000-te išla čistka u medijima, pa je kasnije krenula hajka na kulturu, pa na tzv. raskrinkavanje privatizacije pljačke, pa onda branitelji. uglavnom sa svih strana je napadano. jedno po jedno. i to iz svih izvora. mislim to je ekipa koja je imala 50 godina za naučiti kako manipulirati, a pitanje je jeli imala pomoć izvana.

s druge strane imaš ustrašene ljude koji samo čitaju/slušaju/gledaju na TV-u o stečajevima, otpuštanju radnika i pitaju se kad ću doći ja na red. tko je za sve to kriv? naravno da se odgovori dobiju u roku odmah. I tako iz dana u dan, tjedna u tjedan....Pranje mozga. Red sapunica, pa red stečaja, pa red zločina, pa opet u krug. Naravno, onaj koga to zanima i zagrebe malo pod površinu nije mu teško zaključiti da tu nešto ne štima.

meni se čini da je to sve psihologija masa. nema to veze ni sa IQ-om niti sa ičim sličnim.

zaba1111
11-02-2011, 21:33
ma daj molim te zaba..to je toliko očito ko kad ti nekto kopa oko pa kažeš..čuj nije mi nitko javio da mi kopaju oko.

pa osjećaš bol, imaš čula..

kakav je to rezon..kakav je to rezon to što lupa tvoj punac..to nije vijdelo rezona..to je mozak na paši maksimalno i boli me kurac stav..začinjen poslovičnim hrvatskim jalom i prebacivanjem krivnje na najslabije i najizloženije..

gdje je tu intelektualna hrabrost, gdje je tu promišljanje moralnog čovjeka..

Ne možeš promatrati svijet iz perspektive vlastitog iskustva, interesa, zanimacija i pobuda i to kroz sebe preslikavati na druge, kažem ti da je čovjek na funkciji, uspješan u privatnom obrtu i čak dao nadprosječan i značajan doprinos za lokalnu zajednicu, ali jednostavno nema vremena i nteresa i ne unosi se u visoku politiku kao i 96 % ostalih, a koju u biti ne kuže ni ono koji se njome bave,.
Takv tvoj stav nije dobar jer nije tragu detekcije problema i konstruktivnog rješenja, ne možeš reći da je netko glup jer ga ne zanima poltika, za moju ženu je npr glupo to što ja razglabam po forumu o politici , a njome se ne bavim,za nju ka gubim vrijeme umjesto da se igram s djetetom. Žena mi je povukla apolitične gene i o politici veze nema jer ju to jednostavno ne zanima, a da ni ona nije glupa potvrđuje i školska sprema kakva se rijetko viđa i rezultati u poslu .

Poanta mog prvog upisa je da je politika komplicirana da bi ju ljudi amterskim i površnim praćenjem kužili i zato država mora obrazovati i odgojiti političke stručnjake, osnovati institute za politička analiziranje i strategije da bi imala mogućnost političkog dugiročnog planiranja i djelovanja i da se društvo ne može osloniti na rezon naroda koji će se kao kvalitetno formirati sam po sebi.
U HR toga nema i direktna krivnja nije na narodu koji se ne razlikuije puno od drugih nego u državi, crkvi, intelktualcima koji imaju nos za politiku, medijaima udrugama..., političari moraju narodu kvalitetno prezentirati programe, a oporba i mediji moraju biti aktivna i konstruktivna kritika. Dakle ako Mesić radi pizdarije, a HDZ, mediji, branitelji,crkva i svi ostali šute, onda nema načina , osim 4% ljudi kojima je politika ili strast ili hobi , da shvate u čemu je problem jer ne prate detaljno tu tematiku.
Zašto su svi šutili dok se 10 godin država uništavala i rasprodavala, jesu li svi nabrojeni glupi ili anacionalni? Svi nabrojeni nisu na zadovoljavajućoj razini, ali nisu bili ni sigurni u neispravnost Sanaderovog puta jer je dobijen signal da nam je sudbina određena na ZBalkanu i procijena je bila da treba sve učiniti da se to promijeni, sad svi vidimo da je to bio loš izbor jer velika cijena je plaćena, a ostvarilo se nije ništa.

I što je najgore ja više ni ne vidim nikakvu nadu, ali ja gledam iz daleka, zato sam nekoliko puta i pitao ima li išta gore što bi pružilo nadu, ali nitko od vas ništa ne odgovara pojavljuju li se ikakvi kvalitetni ljudi koji bi nešto mogli napraviti.

crni bombarder
11-02-2011, 21:44
Sve kuzim, ali Mesic... mada, kada je rijec o Hrvatima, rijec je o narodu koji je uvijek u ovom ili onom broju radio kontra svojih interesa.

1000 godina bez drzave nije slucajnost, niti najmanje. Zapravo je ova danasnja cudo, svjetsko cudo, nesto u cemu i David Koperfild sigurno ima svoje prste. Sve se bojim da to nije iluzija, mada se "domoljubne" snage svojski trude da mi dokazu da sam u pravu sa tim iluzijama.

Jebote, Stanimirovic u Saboru, Pupovac u Vladi, cetnici abolirani a hrvatski branitelji se love kao divlje zvijeri. Serem se na takvu "neovisnu" drzavu. Davide, prekidaj seansu, podhitno.

TheBronxBomber
11-02-2011, 23:11
Vecernji list najavljuje kaznene prijave protiv J. Manolica, J. Boljkovca i R. Bulata. :009

caporegime
12-02-2011, 10:32
http://www.vecernji.hr/vijesti/kaznene-prijave-ratne-zlocine-protiv-manolica-boljkovca-bulata-clanak-251744

uvijek sam se pitao kako to da spomnute krepaline još žive.
ako će ih doista procesuirati i ako postoji izvjesna mogućnost da će karijeru završiti u lepoj glavi...bog ih poživio

NorthStand
15-02-2011, 23:01
Ne mogu vjerovat koliko žive ovi komunisti, pa svaki ima 8-9 banki, i nema ko mladići su. :rofl

zlatni_ljiljan
16-02-2011, 08:47
Ne mogu vjerovat koliko žive ovi komunisti, pa svaki ima 8-9 banki, i nema ko mladići su. :rofl

vjerovatno tajna lezi u zdravoj ishrani,nas su uchili da su partizani jeli koru s drveca,a kako je poznato da je bukova kora puna kvalietnim proteinima i ugljikohidratima onda ne chudi sto je rok trajanja prosjechnog partizana stotinjak godina...

caporegime
16-02-2011, 12:57
- Ako je doista postojao takav sporazum, mene čudi da BiH uopće postoji. Samo postojanje BiH najbolji je dokaz da takav sporazum nikad nije postignut. Zar Beograd i Zagreb nisu mogli progutati BiH da su se to doista dogovorili? BiH tada nije imala oružja. Tko je uopće branio BiH u to vrijeme, početkom devedesetih, tko joj je pomogao? - zapitao je Khan.

Ako je doista u Karađorđevu postignut sporazum, zašto su Srbi i Hrvati i dalje ratovali? Zašto je Hrvatska čitavo vrijeme slala pomoć BiH?

I samo Tužiteljstvo je prihvatilo da je 80-90 posto oružja i goriva za BiH dolazilo iz Hrvatske ili preko Hrvatske, rekao je Khan.

vrlo kratko kratko i vrlo jasno.
najelemntarnja logika ruši bilo kakva lupetanja o nekom tamo dogovoru radi podjele bosne.
štoviše, kakva je to podjela kad jedna od tzv djeliteljskih strana vojno poražava drugu i prisiljava je da ostane u bih i potvrdi jedinstvo države?

zlatni_ljiljan
16-02-2011, 14:42
ja iskreno bi volio da se BIH podjeli ,nema smisla djeliti drzavu s nekim ko to ne zeli,gdje je ko vecina neg udari svoje direke i mirna Bosna...

patriot
16-02-2011, 15:36
Ja nebi..ne vidim nikakvo dobro u dijeljenju drzave..pogotovo sa ovakvim bremenom proslosti kakav imamo i sa stavovima cije je sto i gdje je medja zapravo..

pa kod nas se cacevina izmedju brace ne moze mirno dijeliti,a ne drzava ko BiH..

Sto je zapravo rijesenje,jos uvijek ne znam..Ali zelim i sebi i ostatku moje generacije da radije voda curice pod rukom,a ne kalase..ako me kuzite..

caporegime
16-02-2011, 16:58
ja iskreno bi volio da se BIH podjeli ,nema smisla djeliti drzavu s nekim ko to ne zeli,gdje je ko vecina neg udari svoje direke i mirna Bosna...

i ja bi volio, ali na unutarnjoj političkoteritorijalnoj bazi.
na tri jedinice koje bi imale veća prava i ovlasti nego sadašnje županije a manja nego sadašnji entiteti.
podjela skroz ne bi bila dobra jer nitko ne bi bio zadovoljan i jer bi opet došlo do rata a to je sklizak teren na kojemu kad jednom izgubiiš teško se ponovo vraćaš.

zlatni_ljiljan
16-02-2011, 18:10
Ja nebi..ne vidim nikakvo dobro u dijeljenju drzave..pogotovo sa ovakvim bremenom proslosti kakav imamo i sa stavovima cije je sto i gdje je medja zapravo..

pa kod nas se cacevina izmedju brace ne moze mirno dijeliti,a ne drzava ko BiH..

Sto je zapravo rijesenje,jos uvijek ne znam..Ali zelim i sebi i ostatku moje generacije da radije voda curice pod rukom,a ne kalase..ako me kuzite..

pasha moj ,ne mozes se vise ni ovako,po ovoj jadnici nasoj BIH pljuju i kusati i repati,pa kad je bal nek je maskenbal,svako u svoje i ne tri entiteta nego 4 ,hrvatski,srpski,bosnjacki i zapadna bosna...

NorthStand
22-02-2011, 04:01
http://www.jutarnji.hr/praljak-haaskim-sucima--ne-odricem-se-nacionalne-politike-ni-herceg-bosne/927164/

Ne odričem se nacionalne politike dr. Franje Tuđmana jer je ta politika stvorila Hrvatsku i omogućila opstanak BiH. Ne odričem se smisla ni pravnog utemeljenja Herceg-Bosne kao izraza volje hrvatskog naroda u BiH. HZ HB je svojom krhkom organiziranošću omogućila stvaranje HVO-a, koji je 1992. obranio BiH a 1993. jug Hrvatske - rekao je Praljak.

Kakva muda ima ovaj frajer, pred cijelim svijetom, pred cijelom ovom licemjernom europom i domaćim veleizdajnicima, u najtežim trenucima u svom životu, saspe im sve(istinu)u lice!

Heroju, čekamo te širom otvorenih vrata, uz čvrstu vjeru da će ovaj put pravda i istina pobjedit!

Graničar Jozo
22-02-2011, 08:11
Zanimljivo je to, sin udbaša, komunjara i sam, pa ovako nešto prozborit. Da, čudni su puti Gospodnji.

P.S. Davno je rekao brat moje bake, inače fratar starog kova, pusti naše ljude neka rade, treba nas biti svugdje.

Inkvizitor
22-02-2011, 10:45
Koliko puta sam se svađao sa ocem radi Praljka.. Mogu ga razumit. Praljkov otac je bio zajeban nakon rata. Haračio je po duvanjskom kraju. Tukao, gadan bio. Uff.

Mirko Praljak.

Nisam mogao nikako oca uvjerit da sin nije kriv za očeve grijehe. Nikako. Mirko Praljak je svima tamo ostao u gorkoj uspomeni.

zlatni_ljiljan
22-02-2011, 15:50
http://www.jutarnji.hr/praljak-haaskim-sucima--ne-odricem-se-nacionalne-politike-ni-herceg-bosne/927164/

Ne odričem se nacionalne politike dr. Franje Tuđmana jer je ta politika stvorila Hrvatsku i omogućila opstanak BiH. Ne odričem se smisla ni pravnog utemeljenja Herceg-Bosne kao izraza volje hrvatskog naroda u BiH. HZ HB je svojom krhkom organiziranošću omogućila stvaranje HVO-a, koji je 1992. obranio BiH a 1993. jug Hrvatske - rekao je Praljak.

Kakva muda ima ovaj frajer, pred cijelim svijetom, pred cijelom ovom licemjernom europom i domaćim veleizdajnicima, u najtežim trenucima u svom životu, saspe im sve(istinu)u lice!

Heroju, čekamo te širom otvorenih vrata, uz čvrstu vjeru da će ovaj put pravda i istina pobjedit!

Ima muda nema sta ,respekt za Praljka,da je reko da se kaje mozda bi dobio petardu manje,a ovako 40 godina ili 35 ne pravi bas neku razliku...uglavno bice to dugogodisnja robija...

caporegime
22-02-2011, 16:17
Ima muda nema sta ,respekt za Praljka,da je reko da se kaje mozda bi dobio petardu manje,a ovako 40 godina ili 35 ne pravi bas neku razliku...uglavno bice to dugogodisnja robija...

misliš li ti da je on kriv za ono za što ga terete?
odnosno da su stvari bile takve kako tužiteljstvo želi prikazati?

zlatni_ljiljan
22-02-2011, 16:24
misliš li ti da je on kriv za ono za što ga terete?
odnosno da su stvari bile takve kako tužiteljstvo želi prikazati?

Ti ko Bosanac pamtis :rofl reko sam ti vec deset puta da je moje lichno misljenje da Praljak nije kriv,ne zato da bi se tebi i forumskoj populaciji svidio odgovor ,nego zato sto mislim da Praljak nema nikakve veze sa tim sto mu se stavlja na teret...isto mislim za Gotovinu koji je meni abnormalno drag lik...

caporegime
22-02-2011, 16:38
ne pitam te pojedinačno za praljka.
ja te pitam, misliš li ti da je hrvatska politika republike hrvatske u bih išla za tim da provede etničko čišćenje nad muslimanima bošnjacima sa jedinim ciljem odvajanja zauzetih teritorija te pripajanj republici hrvatskoj?
jer, to se tim ljudima stavlja na teret a to je koliko vidim i neka vrsta "službene" neslužbene politike koju u praksi vode mnogi bošnjački političari i stranke.
ja ne poričem da je u ratu bilo mnogo toga što smo i mi hrvati mogli spriječiti, da je tu bilo zločina koje smo i mi hrvati činili, da je i s hrvatske strane od neodgovornih pojedinaca koji su zauzimali neke funkcije dolazilo mnogo toga što nije bilo usmjereno svrsishodnom vođenju politike .....
ali proglasiti hrvatsku i hrvate agresorom i zločincima nad državom koju su u početku hrvati branili i na većini dijelova obranili te koju su svojim pobjedama 95' godine hrvati faktički održali cijelom, da ne govorim o opskrbi oružjem, hranom i ostalim materijalom muslimanske vojske kao i civila te smještaj stotina tisuća muslimanskih izbjeglica u hrvatskoj kao i svakodnevno stajanje na raspolaganju hrvatskih medicinskih kapaciteta, je po meni sramotno i gadljivo i taj koji to radi ne samo da pokazuje nezahvalnost nego i ima primisli koje ne upućuju na dobro.
hrvati su zadnji iskreni upor na kojem stoji država bih, jer srbi bi je ionako vidjeli najrađe kao prošlost a kladim se da bi i muslimanska politika pristala na na manju državu a hrvatima na potezu livno-čapljina velikodušno dozvolila da idu svojim putem.

jednom kad nekom pomogneš a taj te otrese ko zadnje smeće, počneš drukčije razmišljati.
dobro je dok je politički pragmatizam najjači faktor pri političkom zaključivanju međutim ja osjećam da se u hrvate sve više uvlači neki inat i spremnost da iz inata puste nek sve ide u vražju mater.
a vjeruj mi taj inat nije posljedica zle namjere nego dugogidšnjeg jebanja u zdrav mozak i perfidne politike onih koji se cijelo vrijeme kunu u pravdu i pravo a u praksi bez nekog skrivanja rade suprotno.

zlatni_ljiljan
22-02-2011, 16:50
ja sam svjedok tog vremena i bio bi ljudsko smece kad bi tvrdio kako Hrvatska nije pomagla mome gradu i mome narodu,to je corpus delikti i to ne moze 100 hashki sudova osporiti,znachi pomoc Hrvata je bila ogromna i vjerovatno BIH ne bi ni postojala da Hrvati nisu izashli zajedno sa nama i rekli DA mi smo za nezavisnu BIH...meni ce ostati vjechna nepoznanica sta se dogodilo dole u Srednjoj Bosni i Hercegovini i nikako ne mogu dokuchiti kome je taj rat donio dobro ,mislim iskljuchivo na "nas" rat ne ovaj sa Srbima,mozda sam ja plitak da to shvatim i kako god pokusavam da shvatim,ono kao nadoknadjivanje zivotnog prostora radi kompenzacije izgubljenog od Srba nikako ne mogu da vjerujem da bi onakva BIH klimava kakva je bila ushla o otvoreni sukob za Hrvatima i Srbima istovremeno...na drugu stranu sam siguran da je Tudjman imao "viziju" BANOVINE i da je sigurno politichki vagao i chekao da dodje pogodan trenutak da ugrabi komad kolacha,ali ja sam svjestan da je to svakako i bio vas "kolach" na kojem ste vijekovima ....mislim realno recheno mene boli kurac za West Hercegovinu,to je svakako vashe, isto ko shto me boli kara za Rudo ,Nevesinje i ostala tradicionalna srpska mjesta...pa i Alija je nudio taj dio Hercegovine Tudjmanu,sta mi imamo traziti u Shirokom ,Ljubushkom,Chapljinu kurcu palcu,mi tamo nikad nismo imali neku bitnu populaciju...

caporegime
22-02-2011, 17:11
ja sam svjedok tog vremena i bio bi ljudsko smece kad bi tvrdio kako Hrvatska nije pomagla mome gradu i mome narodu,to je corpus delikti i to ne moze 100 hashki sudova osporiti,znachi pomoc Hrvata je bila ogromna i vjerovatno BIH ne bi ni postojala da Hrvati nisu izashli zajedno sa nama i rekli DA mi smo za nezavisnu BIH...meni ce ostati vjechna nepoznanica sta se dogodilo dole u Srednjoj Bosni i Hercegovini i nikako ne mogu dokuchiti kome je taj rat donio dobro ,mislim iskljuchivo na "nas" rat ne ovaj sa Srbima,mozda sam ja plitak da to shvatim i kako god pokusavam da shvatim,ono kao nadoknadjivanje zivotnog prostora radi kompenzacije izgubljenog od Srba nikako ne mogu da vjerujem da bi onakva BIH klimava kakva je bila ushla o otvoreni sukob za Hrvatima i Srbima istovremeno...na drugu stranu sam siguran da je Tudjman imao "viziju" BANOVINE i da je sigurno politichki vagao i chekao da dodje pogodan trenutak da ugrabi komad kolacha,ali ja sam svjestan da je to svakako i bio vas "kolach" na kojem ste vijekovima ....mislim realno recheno mene boli kurac za West Hercegovinu,to je svakako vashe, isto ko shto me boli kara za Rudo ,Nevesinje i ostala tradicionalna srpska mjesta...pa i Alija je nudio taj dio Hercegovine Tudjmanu,sta mi imamo traziti u Shirokom ,Ljubushkom,Chapljinu kurcu palcu,mi tamo nikad nismo imali neku bitnu populaciju...

pošto mi je jako blizak čovjek koji je tih ratnih dana bio u najvećoj tuđmanovoj blizini i koji meni stvarno nema što lagati mogu ti reći da su priče oko banovine najobičniji šupljaci.
tuđman je itekako znao kakve bi političke posljedice moglo imati igranje na kartu odvajanja dijelova bih a čovjek koji je počeo rat sa tri kamiona kalašnjikova pa ga dovršio kao apsolutni vojni pobjednik svakako nije bio budala, ako se slažeš.
u situaciji kad srbi drže 70% zemlje, kad međunarodna zajednica navija da svi pristanu na podjelu, kad se i sam muslimanska vlast na čelu s alijom premišlja i zrela je da pristane na podjelu, tuđman je učinio sve da hrvati u bih ne dočekaju kraj kao siva masa i bez ideje.
ako svi odluče podijeliti bih, molim lijepo, hrvati će spremni dočekati i taj tren.
sigurno neće biti zadnje budale koje će se boriti s vjetrenjačama niti će biti dio neke krnje bih kao manjina.
a da je među hrvatima dolje bilo likova koji nisu kužili višu politiku i koji su mislili da je sve ovo što se zbiva priprema za odlazak hrvatskih područja, pošto poto u smjeru hrvatske, bilo je.
to su bila jako kaotična vremena gdje nije bilo pitanje odraditi posao bez pogreške nego sa što manje pogrešaka.

caporegime
22-02-2011, 17:16

sličan problem je imala i njemačka u 2 svjetska rata pa su mislili kako se iznenada može postići zacrtani cilja unatoč strateškoj nepovoljnosti.
nije mi cilj izjednačavati njemačku i bih u tom vremenu ali posatoji nešto što se zove taktički moment kad upravo zato jer dugoročno imaš nepovoljan položaj pokušavaš nabrzinu ostvariti ciljeve.
cilj je bio nabrzinu uzmi koliko možeš pa ako uspiejš traži od MZ da zasutavi sukobe i da se s onim što se uzme na brzinu razdvaja za vijeke vjekova.
tuđman je znao da podjela bih u okolnostima okupacije hrvatske ne smije dolaziti u obzir jer nijedan argument više ne bi bio na hrvatskoj strani.
samo malo logike je potrebno da se steknu valjani zaključci nažalost logika odavno ne stanuje ovdje.

Inkvizitor
22-02-2011, 17:16
kad jedan musliman bude u stanju odgovoriti, ako je već Tuđman dogovorio podjelu Bosne s Miloševićem, zašto nije napao na BiH u istom trenutku kad i Srbi i zašto Hrvati uopće ratuju sa Srbima u Bih ako su dogovorili podjelu Bih, onda možemo o detaljima.

A brat bratu pitam to deset godina odkad forumašim i nijedan mi nije znao dati odgovor na to pitanje, obično bi spominjali Hag kao argument.

do tada je to samo priča koja ne priliči ni ljudima s pilećim mozgom.

zlatni_ljiljan
22-02-2011, 17:22
Ja to Capo ne gledam u negativnoj konotaciji,mislim na teznju Srba i Hrvata da ona mjesta u kojoj su vjekovima vecinski urede onako kao misle da je najbolje za njih...razumijes me? za mene su smijeshni ljudi iz moga naroda koji prichaju o nekoj Bosni ili Hercegovini tamo gdje je 99,9% Hrvata ili Srba,nemojmo se zavaravati,za mene su Shiroki ili Nevesinje inostranstvo,meni je blizi Zagreb u svakom smislu nego nekakvo Cajniche,Rudo,Neum ...to je isto kad muskarac hoce sex,zena a nije raspolozena,i onda zena onako preko volje se naguzi, u takvim situacijama nema dobrog sex-a,tako i nasha BIH preko kurca,bolje se dostojanstveno podijeliti,nego se jebavati na suho i preko kitare...

zlatni_ljiljan
22-02-2011, 17:26
kad jedan musliman bude u stanju odgovoriti, ako je već Tuđman dogovorio podjelu Bosne s Miloševićem, zašto nije napao na BiH u istom trenutku kad i Srbi i zašto Hrvati uopće ratuju sa Srbima u Bih ako su dogovorili podjelu Bih, onda možemo o detaljima.

A brat bratu pitam to deset godina odkad forumašim i nijedan mi nije znao dati odgovor na to pitanje, obično bi spominjali Hag kao argument.

do tada je to samo priča koja ne priliči ni ljudima s pilećim mozgom.

Ko pricha o podjeli BIH sa Miloshevicem?

To je mit,a mislim da je ovo indirektno bilo upuceno meni,pa se stoga osjecam prozvanim...to je shupljak i svako ko ima dva gramma mozga zna da se Slobo osjeco toliko jak da je mislio da ce progutati i BIH I Hrvatsku ko iz pichke,al se zajebo,njemu nisu trebali Hrvati kao saveznici,tako da je ta pricha o Karadjordjevu isto toliko vjerodostojna koliko i pricha o Ivici i Marici....

Inkvizitor
22-02-2011, 17:54
ne , općenito sam to napisao..

to je glavni adut..ja još nisam raspravljao sa nekim muslimanom da nije potegao taj "argument"

pa sve se na tome bazira..

zlatni_ljiljan
22-02-2011, 18:07
ne , općenito sam to napisao..

to je glavni adut..ja još nisam raspravljao sa nekim muslimanom da nije potegao taj "argument"

pa sve se na tome bazira..

...a jebaji ga znas i sam kakvi bolidi se fataju tipkovnice u danasnje vrijeme,tesko je i u virtualnom svijetu naci sagovornika koji se argumentirano bez predrasuda diskutirati...

zaba1111
22-02-2011, 20:28
http://www.hrt.hr/?id=enz&tx_ttnews[cat]=377
23:07-28:07, Višnja Starešina u Dnevniku 3: " Da nije bilo HB ne bi bilo ni BiH ni HR i u HB je definitivno srušena 3.Jugoslvija i to je osnovni razlog antikampanja protiv HB i Hercegovaca"

Praljkov govor i Višnjina analiza su temelji za novu dosad najbolju kolumnu za HR i BiH tržište, zato vas pozivam , sve bivše i sadašnja Martinine suradnike, da joj pripomognete sastaviti dobar tekest i iskoristite priliku za utjecanje na javnost kakava se dosad nije pružila.

caporegime
22-02-2011, 20:36
zaba ti se šališ.
takve stvari su više puta do sada analizirane samo, tko je imao oči shvatio je.
tko je slijep pored zdravih očiju ništa mu neće pomoći.
uostalom, treba biti realan i reći da se malo može očikavati od muslimana da uključe logiku i na prqavi način prihvate stvari kad se radi očito o političkom programu nacionalnog stvaranja.
pa mi u hrvatskoj imamo ljude koji vjeruju u podjelu bosne, koji vjeruju da je tuđman svjesno htio opljačkati zemlju sa 200 obitelji, ima ljudi koji misle da je onaj službeni avion predsjednika i vlade od prije 12 godina bio tuđmanov privatni avion, da je vukovar svjesno žrtvovan, da je prodana posavina......
unatoč najosnovnijoj logici koja sama ruši navedene teze ima ljudi koji u to vjeruju jer jednostavno u to žele vjerovati.
mala je tu pomoć.
u krivoj crkvi boga moliš.

zaba1111
22-02-2011, 20:41
Ne šalim se uopće, za ljude zaključanog mozga nema pomoći, ali veči je broj dezinformiranih i zato treba iskoristiti priliku koja se pružila, treba Višnju predstaviti kao neovisnog , dugogodišnjeg stručnjaka za haške prilike i pozvati se na njene stručne izjave, a Praljak je sam po sebi toliko moćan i uvjerljiv da ga samo treba pokazati.

caporegime
22-02-2011, 20:42
Ne šalim se uopće, za ljude zaključanog mozga nema pomoći, ali veči je broj dezinformiranih i zato treba iskoristiti priliku koja se pružila, treba Višnju predstaviti kao neovisnog , dugogodišnjeg stručnjaka za haške prilike i pozvati se na njene stručne izjave, a Praljak je sam po sebi toliko moćan i uvjerljiv da ga samo treba pokazati.

višnja je već više puta vrlo uvjerljivo elaborirala stvari.

zaba1111
22-02-2011, 20:53
višnja je već više puta vrlo uvjerljivo elaborirala stvari.

Ne može ona sama, treba joj podrška sa svih strana. Traba joj promocija, treba od nje učiniti neprikosnovenog stručnjaka, treba to dati na sva zvona, Jeboga ti koda treba izmišljati toplu vodu, samo treba preuzeti neprijateljske metode, ali s tim da bi se promovirala istina, što je snažnije i dugoročnije.

caporegime
22-02-2011, 20:58
višnja je već stručnjak a ne znam što da više učinim da je razglasim. ja i nemam neki pristup u medije.

NorthStand
23-02-2011, 02:12
Ne može ona sama, treba joj podrška sa svih strana. Traba joj promocija, treba od nje učiniti neprikosnovenog stručnjaka, treba to dati na sva zvona, Jeboga ti koda treba izmišljati toplu vodu, samo treba preuzeti neprijateljske metode, ali s tim da bi se promovirala istina, što je snažnije i dugoročnije.

Budi siguran da takve stručnjake, u HR ne žele! Jer da žele, ne bi o ovom suđenju saznavali preko par rečenica u novinama, i par minuta u dnevniku 3. Netko očito želi da ovaj narod bude glup, i da ga zaglupljuju "stručnjaci" koje oni izaberu. A Višnja je zaslužila puno veću minutažu u medijima(i ne samo ona), nego što je dobiva.

caporegime
23-02-2011, 14:37
http://www.vecernji.hr/kolumne/kvadratura-kruga-kolumna-256109

milan jajčinović u najtiražnije dnevnom listu također vrlo korektno pojašnjava pravo stanje stvari.
ali u zemlji u kojoj živi nekoliko stotina debila kojima je mozak na razini amebe koja svako jutro zavlači ruku u džep da bi izvukla 4 kune i nahranila mozak sa 24 sata........
više se od ovoga ne može osim eventualnoih otmica polusatnih ljudi u kojima bi se ukratko pojasnila situacija sa ovom šestorkom

caporegime
24-02-2011, 14:07
http://www.vecernji.hr/vijesti/osporite-termin-zlocinacki-pothvat-opasan-je-zemlju-clanak-256512

kad jedan žarko puhovski kaže ovo što kaže onda......
po nekim istupima, na svoj način ali doduše kad malo bolje analizira te poveže sa specifičnim položajem dotičnog, nekad si ne mogu izbaciti iz glave misao da žarkec nije možda tajni adut s klupe nekih desnijih elemenata.
jer, tko prati, nekad je znao istupiti točno u onoj mjeri da zapravo podrži neku misao koja bi više pasala uz desniji državotvorni program, a ponekad, simptomatično, kad bi izrekao nešto što bi kao trebalo ići u korst lijeve strane izrekao bi tako nepojmljivo šuplje i nevjerodostojno da nijedan ljevičar ako drži do sebe ne bi svoje teze potkrijepljivao takvom argumentacijom.
a službenoi glasi kao intelektualac sa lijevoliberalne strane scene.
ne znam, za ovo pitanje bi valjao odgovor nekog tkoje upućen iz kulisa.

caporegime
25-02-2011, 09:33
http://www.jutarnji.hr/josipovic--hrvatska-je-talac-nepovjerenja-haaskog-suda/927685/

želi li to rogonja pripremiti narod na nešto što on očekuje i čemu se nada?
a naši pametnjakovići koji se kunu u "treći" i kojima je tuđman zlo a četnici spasitelji izgleda ništa ne uče.
ovo je vrlo zanimljivo. rogonja nabija svom narodu rogove.
može li niže?

caporegime
25-02-2011, 09:56
komentar prijateljskog portala

Ostaje nejasno na koga to Josipović misli kada upotrijebljava riječ 'MI'. Koliko je poznato, Josipović se protivi istragama komunističko-partizanskih zločina, a i Haag se njima ne bavi, tako da je isključeno da je pod tim 'MI' mislio na svoju obitelj. Po pitanju Domovinskog rata, znamo dobro kakvu je ulogu Josipović imao u Haagu, pa stoga vjerujemo kako je Haaški sud njemu doista i pomogao. Na žalost svih nas.

Inače, Josipović je putovao po svijetu, svirao klavir i pisao knjige za vrijeme Domovinskog rata, u periodu kada se nije bavio Haagom, pa je doista izuzetno zanimljivo to što govori u množini po pitanju navodnih zločina počinjenih sa hrvatske strane u Domovinskom ratu.

Moguće mu je izjavu sastavio savjetnik Jović, koji ne prestaje plakati za ex Jugoslavijom, no sigurno je kako ju Josipović također zastupa, jer je više nego jasno kako se politika 'Ko nas bre zavadi' provodi još žešće nego za vrijeme Mesićevog mandata.

Josipoviću, poštedi nas toga - MI.

Jer, ti i MI nikada nećemo biti na istoj strani.

Uredništvo www.dragovoljac.com

Ilirk@
25-02-2011, 11:48
http://www.jutarnji.hr/josipovic--hrvatska-je-talac-nepovjerenja-haaskog-suda/927685/

a naši pametnjakovići koji se kunu u "treći" i kojima je tuđman zlo a četnici spasitelji izgleda ništa ne uče.
može li niže?

može niže.

Dodao je da danas u Hrvatskoj nitko ne skriva topničke dnevnike i ustvrdio da je pogreška učinjena prije deset godina kada je pristup dokumentima omogućen ljudima koji na to nemaju pravo.

jel taj bjeloglavi sup misli na svog prethodnika koji je engleskim obavještajcima dilao dokumente sa oznakom državne tajne ko na pazaru?

zaba1111
25-02-2011, 19:57
http://www.youtube.com/watch?v=Yw-YRgyFZsU&feature=player_embedded

JOš jedan odličan nastup Višnje Strešine i zadarskog profesora Ančića.
Praljkov nastup je meni najsanžniji javni istup koji sam ikad čuo, dostojanstven, hrabar, iskren, intelektualan,ljudski, vojnički, muški i sve ostalo što vridi.
Praljkove teze i činjenice koje je iznio su srž našeg problema i odgovor na sve naše temeljne porbleme, Praljak je začepio gubicu i svojim držanjem i snagom svojih argumenata svim našim neprijateljima i u HR i BiH.
Praljak je briljantno govorio o pitanju svih pitranja HB i našem najsvijetlijem povijesnom razdoblju koje neprijatelj sa svih strana osporava, zato vas još jednom, nakon 2 neuspjela pokušaja, pozivam da svi koji imate pristup medijima, svi koje nešto obavljujete da objavite nešto o Praljkovoj borbi i njegovim tvrdnjama, ovo je tema koju moramo promovirati, to je naša najveća i temeljna istina koja je dovedana u pitanje.

Inkvizitor piše kolumne, Capo isto, Beader(ako sam dobro shvatio) je novinar, MIR čini mi se dolazi s nekog portala, Ilirika(oprosti zbog obraćanja, prigoda je prevažna) ako sam dobro shvatio ima veze na nekim portalima, svi trebate učiniti sve što je moguće da se ova istina ,koja je tek sad izašla u javnost , da se promovira i afirmira.

Baader Meinhof
26-02-2011, 04:18
za ovo pitanje bi valjao odgovor nekog tkoje upućen iz kulisa.

Situacija danas, osobito nakon ovih prvih demonstracija na Markovom trgu, dobrano će zbuniti ljude koji misle da je narod podijeljen na Hrvate i Jugoslavene. Ovo što danas gledamo je posljedica raspada političke scene koja svojom višegodišnjom otuđenošću od naroda dolazi u situacij da je narod napokon ne prepoznaje. Jednostavnije rečeno, desnica koja je načelno HDZ-ovo tijelo više ne želi HDZ, dok ljevica koja glasuje za SDP i HNS više u njima ne vidi preslik svog političkog svjetonazora. U takvoj situaciji dolaze razni ljudi koji, svak na svoj način, pokušavaju sebe politički probiti kao nositelje desnog ili lijevog političkog mainstreama. HDZ-ov krimen je pljačka pod krinkom obrane nacionalnih interesa. SDP-ov je, pak, krimen, nečinjenje. Kad je u prilici nokautirati HDZ, Zoka jednostavno ne radi ništa. Demonstracije razočaranih u ovom trenutku mogle bi postati revolucija bez ideje- i lijevi i desni žele srušiti vlast a da nemaju pojma tko bi trebao voditi državu. Definicija anarhije.

Tko je i što je Žarko Puhovski osobno nikad nisam istraživao jer mi nije bilo potrebno. Ono što mi je koristilo pa znam, jest da je opozicija Bancu i Čičku. Koristilo mi je i da saznam da je bio Pukijev prijatelj i da je kroz svog HHO kolegu odvjetnika branio Franju Tureka. Povezan je s krugom ljudi iz "Zaklade za zaštitu domovinskog rata". Osnivao je Stranku Jugoslovena.

Ono u što sam posve siguran jest da je to čovjek vrhunske inteligencije koji sigurno ima jako dobru ideju gdje ide sa svojim stavovima. Rekao bih da mu je cilj ojačavanje vlastite uloge u nekakvom projektu formiranja nacionalne ljevice. To je ono što nastaje nakon pada HDZ-a 2011. i katastrofalnih rezultata sljedeće vlasti. Preslagivanje na političkoj sceni gdje nacionalno više nije oznaka desnog jer i lijevo postaje nacionalno. Koliko god nama to izgledalo novo i čudno, to je ono što svaka normalna zapadna zemlja ima. Koliko su ljudi koji će ljevicu obojati u crven-bijeli-plavi za to vjerodostojni pokazat će izbori 2015.

Baader Meinhof
26-02-2011, 04:22
Što se tiče Višnje Starešine. Tko je ovdje osim mene pročitao njenu Haašku formulu? To što ona zna, napisala je u knjizi.

Molim vas da prestanete tražiti medijsku promociju za novinare. Blesavo je. Novinari već imaju svoj medijski prostor, i sve što znaju i žele reći imaju gdje napisati.

Inkvizitor
26-02-2011, 11:16
Situacija danas, osobito nakon ovih prvih demonstracija na Markovom trgu, dobrano će zbuniti ljude koji misle da je narod podijeljen na Hrvate i Jugoslavene. Ovo što danas gledamo je posljedica raspada političke scene koja svojom višegodišnjom otuđenošću od naroda dolazi u situacij da je narod napokon ne prepoznaje. Jednostavnije rečeno, desnica koja je načelno HDZ-ovo tijelo više ne želi HDZ, dok ljevica koja glasuje za SDP i HNS više u njima ne vidi preslik svog političkog svjetonazora. U takvoj situaciji dolaze razni ljudi koji, svak na svoj način, pokušavaju sebe politički probiti kao nositelje desnog ili lijevog političkog mainstreama. HDZ-ov krimen je pljačka pod krinkom obrane nacionalnih interesa. SDP-ov je, pak, krimen, nečinjenje. Kad je u prilici nokautirati HDZ, Zoka jednostavno ne radi ništa. Demonstracije razočaranih u ovom trenutku mogle bi postati revolucija bez ideje- i lijevi i desni žele srušiti vlast a da nemaju pojma tko bi trebao voditi državu. Definicija anarhije.

Tko je i što je Žarko Puhovski osobno nikad nisam istraživao jer mi nije bilo potrebno. Ono što mi je koristilo pa znam, jest da je opozicija Bancu i Čičku. Koristilo mi je i da saznam da je bio Pukijev prijatelj i da je kroz svog HHO kolegu odvjetnika branio Franju Tureka. Povezan je s krugom ljudi iz "Zaklade za zaštitu domovinskog rata". Osnivao je Stranku Jugoslovena.

Ono u što sam posve siguran jest da je to čovjek vrhunske inteligencije koji sigurno ima jako dobru ideju gdje ide sa svojim stavovima. Rekao bih da mu je cilj ojačavanje vlastite uloge u nekakvom projektu formiranja nacionalne ljevice. To je ono što nastaje nakon pada HDZ-a 2011. i katastrofalnih rezultata sljedeće vlasti. Preslagivanje na političkoj sceni gdje nacionalno više nije oznaka desnog jer i lijevo postaje nacionalno. Koliko god nama to izgledalo novo i čudno, to je ono što svaka normalna zapadna zemlja ima. Koliko su ljudi koji će ljevicu obojati u crven-bijeli-plavi za to vjerodostojni pokazat će izbori 2015.

To je nemoguće. Ljevica je kod nas protudržavna i anacionalna. I oni ne mogu protiv sebe. Bilo je situacija kad su mogli poraziti desnicu ..tzv desnicu tj HDZ na tom planu ali ne mogu, to je jače od njih.

Oni napadaju vladu uvijek i za sve osim za npr. masne privilegije Srbima, osim kad se proganjaju hrvatski branitelji i sl.

A zašto. Zašto oni ne poentiraju na tome kad znaju d abi tako privukli dobar dio desnih, tj nacionalnih glasača. Pobijedili na izborima. Dobili široku bazu za podršku.

Zato jer je to jače od njih i jer ne žele makar to izgovoriti jer se gnušaju toga.. Jer su oni protudržavni. Njihova mladež pjeva u izbornoj noći " Od Vardara pa do Triglava".

Oni su onaj škorpion kojega žaba nosi preko vode i koji će je ubosti nasred rijeke iako zna da će se udaviti zajedno sa žabom.

Paradigma "hrvatske" ljevice je Josipović. Sva njihova politika ogleda se u njemu.

On koji se ponaša kao nižerangirani službenik srbijanskog ministarstva spoljnih poslova. On koji je rastovario krivnje Srbiju za rat u Hrvatskoj svojom čuvenoim rečenicom da su za rat krivi "konglomerati loših politika" što je najeksplicitnije aboliranje Srbije ikad, on koji je jedini priznao agresiju na BiH i time još jednom rastovario Srbiju krivice jer ona takvo što nikad nije priznala u BiH..itd..itd..

neki naši pametnjakovići su nasjeli na to što ih je on posjetio i nasmijao im se. To samo govori koliko sami sebe (ne) cijenimo i koliko smo spremni prepoznati vuka u janjećoj koži i na kakve jeftine štoseve padamo uvijek i iznova.

A Puhovski. On će stvarati hrvatsku ljevicu. On koji je u propadanje Jugoslavije osnivao stranku Jugoslovena i koji je ladno na Tv rekao da nema nikakav osjećaj patriotizma.

Iako u zadnje vrijeme daje neke naznake promjene stava, jedino što s emogu složiti je to da je inteligentan i intelektualaca..ali naravno kao i svi ljevičari sa duplim standardima i sklon muljanju kad mu nešto ne odgovara.

hrvatska ljevica ne postoji.

Baader Meinhof
26-02-2011, 15:06
hrvatska ljevica ne postoji.

Ne znači da nikad neće postojati. Evo ti primjer hrvatske desnice- Milan Ivkošić. Ne možeš reči da čovjek nije domoljub, a ako pogledaš njegove kolumne kroz sve se uvijek provlači socijalna linija. Tako nekako bi trebala izgledati hrvatska ljevica.

mateb
26-02-2011, 15:10
Puhovski je oduvijek bio oportunist. Recimo, njegovi prsti su u novom paketu zakona o visokom obrazovanju gdje se dobro vidi da lijevo-desna podjela na sveučilištu nema veze s vezom, nego je riječ o interesnim krugovima. Naravno, on ideološki nikad neće biti Hrvat jer je takvo okruženje iz kojega dolazi (praxisovci, između ostalog). Doduše, mora se priznati da je jedan od rijetkih inteligentnih hrvatskih intelektualaca opće prakse.

Inače, možda Ančić ima neke dobre nastupe, ali o njemu kao osobi, i u političkom i znanstvenom smislu, moglo bi se svašta reći.

Što se tiče SDP-a, ima tu i ideološki neopterećenih ljudi, ali najveći problem je što je Milanović idiot. Što će od svega nastati, vidjet ćemo. Trenutno je korupcija (HDZ) protiv nekompetentnosti (SDP). U grubo, naravno ima svega i kod jednih i kod drugih.

mateb
26-02-2011, 15:12
Ne znači da nikad neće postojati. Evo ti primjer hrvatske desnice- Milan Ivkošić. Ne možeš reči da čovjek nije domoljub, a ako pogledaš njegove kolumne kroz sve se uvijek provlači socijalna linija. Tako nekako bi trebala izgledati hrvatska ljevica.

Hrvatska ljevica su, trenutno, malograđanski snobovi.

Inkvizitor
26-02-2011, 15:31

Da I? je li on percipiran kao hrvatski ljevičar ili kao zadrti desničar.

Hrvatska ljevica bi i trebala biti kao u cijelom svijetu. Socijalna i nacionalno zadrta.

Oni jesu zadrti, ali zadrti Jugoslaveni, oni su mentalni Jugoslaveni i to se neće tako lako promjeniti.

Oni su samo rođenjem Hrvati a politički jugoslaveni.

Baader Meinhof
26-02-2011, 17:02
Hrvatska ljevica bi i trebala biti kao u cijelom svijetu. Socijalna i nacionalno zadrta.

Pa upravo to i kažem, takvu ljevicu treba stvoriti pa da bi politička scena bila čista i normalna. Mislim, samo u našoj idiotski postavljenoj zemlji imaš desnicu i ljevicu koje boli k... za državu kojom 'vladaju' i jedino ih brine kako opstati na vlasti da i dalje kradu ili kako doći na vlast pa popljačkati što još ima. U 'normalnim' zemljama lijevo i desno spore se oko više ili manje socijalnih prava ili prava gospodarske elite uz omanje nacionalno/internacionalne izlete. Nikome od njih ne pada na pamet krasti jer se za krađu pada s vlasti i ide u zatvor. Ne pada im na pamet ni ortačenje u regionalne sfere jer to znači prepuštanje dijela vlasti. Samo kod nas, kako kaže Tram 11.

TheBronxBomber
26-02-2011, 20:32
Hrvatstvo i ljevica. Bwaahaha...

Gledam danas one huligane sto jurisaju na Hr. policiju. Dopustam mogucnost da i medju njima ima nacionalno-osvjestenih pojedinaca, ali se kladim da je broj sasvim zanemariv. Da ti huligani imaju ista hrvatskoga u sebi, lipo bi se pridruzili braniteljima na trgu i mirno prosvjedovali protiv svih koji su izdali hrvatske nacionalne interese...

Ali to necemo docekati. Citam dalje po raznim forumima kako ti ljevicari optuzuju nekakvu "desnicu" za nekulturu, neznanje i neobrazovanost tih jurisajucih huligana. Koja inverzija na djelu...

Ljevicarski (jugoslavenski) mediji su od hrvatske mladjarije stvorili anacionalne zombije; koji bi, bojim se, prije jurisali na policiju radi pederskih prava nego sto bi se solidizirali s hrvatskim braniteljima.

Govoriti o nekakvoj ljevici u Hrvata je trosenja vremena, zivaca i tipkovnice... Uzaludan posao.

TheBronxBomber
26-02-2011, 20:38
http://www.forum.hr/showpost.php?p=32012630&postcount=2055

Evo mladarije sto ih je odgojio Denis Kuljis, Jelena Lovric, Matija Babic, Davor Butkovic, Bore Dezulovic et al....

TheBronxBomber
26-02-2011, 20:45
http://www.index.hr/vijesti/clanak/josipovic-odgovara-na-prozivanja-s-trga-i-ja-i-vlada-ucinili-smo-sve-za-purdu-/539850.aspx

Evo ga. Ma vidi ga kako li je samo sesan. On je, govorili su, doktor prava; glazbenik, kulturan, fino odgojen... "od sad ce nas predstavljati obrazovan covjek."

Bwahahahahahah

Jebeni pistolj doktor OZNA-skih korijena, poput Mladena Bajica iz Potpoletnice kod Zadvarja...

FUJ! Gamad partizanska.

TheBronxBomber
26-02-2011, 20:50
http://www.jutarnji.hr/milanovic--vlada-u-kratkom-roku-treba-odrediti-datum-prijevremenih-izbora/928098/

Evo i ovoga s hrvatske "ljevice." Hoce na vlast... nije mu caca dovoljno vladao.

Boze, sve degenerik do degenerika.... sinjski partizancina.

NorthStand
20-04-2011, 12:05
"Daytonski sporazum je efektivno završio rat, ali je ostavio mnoge stvari nerješene. Pored toga konačni dogovor ostvaren u Daytonu danas se smatra jednim od najkontraverznijih političkih rješenja proizašlih iz cjelokupne Jugoslavenske krize. Prema podacima koje je objavio Istraživačko-dokumentacijski centar iz Sarajeva, u Bosni i Hercegovini je tijekom rata poginulo ili nestalo 7.762 Hrvata. Sa područja pod kontrolom Armije Republike Bosne i Hercegovine protjerano je 150.000 Hrvata, a sa područja pod kontrolom Vojske Republike Srpske 200.000 Hrvata."

I sad će i njima opalit drakonske kazne, pogledajte vi samo koliko je hrvata stradalo i protjerano s svoje zemlje. A nama u hagu presuđuju udruženi zločinački pothvat, radi 600 ubijenih srba i par tisuća popaljenih kuća. Naravno njih nije briga, koliko je nas pobijeno na tom području u 4godine, i koliko je naših kuća popaljeno.

Inače kad čovjek vidi ove podatke, a zna da će i ovi generali bit osuđeni za udruženi zločinački pothvat, stvarno se zapita kakvi degnerici vladaju ovim svijetom?

I kad se sjetim Mesića Pusićke, i naravno sadašnjeg precednika koji na sva zvona trube Tuđman je izvršio agresiju na BiH, samo bi im ove podatke trebalo izrecetirat i reć kuš đubre jedno smrdljivo.

zlatni_ljiljan
24-04-2011, 19:36
treba obuciti ljude i poslati u Holandiju da oslobode generale,osnovati specijalni tim nesto po uzoru na cifute koji su ganjali po svijetu Arape koji su u Münchenu poubijali devet izraelskih olimpijaca...s tim bi se poslala poruka da se stoji iza svojih ljudi...znam da ce mnogi ovo smatrati science fiction idejom,ali nije to neizvodiljivo,dapace desetak dobrih odlucnih ljudi sa dobrom logistikom bi to ostvarili bez problema...

caporegime
25-04-2011, 17:15
mislim da je ipak osnovni interes činjenica da ti ljudi nisu činili to za što ih se optužuje.
nit su provodili zločinački poduhvat nit su u vidu provođenja tog plana planirali i vršili zločine.
zločina jest bilo, ali ne kao planirani dio utvrđenog plana.
to su u ratu napravili samo srbi.
haagi i politice se jebe za optuženike, njima je samo stalo udariti pečat na tu tvrdnju.

zlatni_ljiljan
25-04-2011, 17:24
mislim da je ipak osnovni interes činjenica da ti ljudi nisu činili to za što ih se optužuje.
nit su provodili zločinački poduhvat nit su u vidu provođenja tog plana planirali i vršili zločine.
zločina jest bilo, ali ne kao planirani dio utvrđenog plana.
to su u ratu napravili samo srbi.
haagi i politice se jebe za optuženike, njima je samo stalo udariti pečat na tu tvrdnju.

Sjecam se kao da je bilo juce gledamo HRT dnevnik poslije Oluje,stigla struja,stiglo brasno,stara napravila sirnicu zalivena pravim zejtinom ono rahatluku nidje kraja,i onda prikazuju kolonu "traktorasha" gdje im HV dijeli onako u prolazu SDO pakete i mineralnu vodu JAMNICU(dobro se sjecam i marke mineralne vode) na traktorima cetnici pokoji u donjem dijelu uniforme ,poneki u SMB kosulji nikom ni dlaka s glave,mozda je to "zlocinacki poduhvat" napojiti i nahrani stoku koja je klala sve sto se nije krstilo s tri prsta...trebalo je to sve po receptu Hamzi brzo i efikasno metak u celendru i vozdra pa ti onda kukaj fukari engleskoj...ako ima neko da mi je odvratniji od Srba to su Englezi,jebem him pleme hrdjavo...

caporegime
26-04-2011, 08:42
Sjecam se kao da je bilo juce gledamo HRT dnevnik poslije Oluje,stigla struja,stiglo brasno,stara napravila sirnicu zalivena pravim zejtinom ono rahatluku nidje kraja,i onda prikazuju kolonu "traktorasha" gdje im HV dijeli onako u prolazu SDO pakete i mineralnu vodu JAMNICU(dobro se sjecam i marke mineralne vode) na traktorima cetnici pokoji u donjem dijelu uniforme ,poneki u SMB kosulji nikom ni dlaka s glave,mozda je to "zlocinacki poduhvat" napojiti i nahrani stoku koja je klala sve sto se nije krstilo s tri prsta...trebalo je to sve po receptu Hamzi brzo i efikasno metak u celendru i vozdra pa ti onda kukaj fukari engleskoj...ako ima neko da mi je odvratniji od Srba to su Englezi,jebem him pleme hrdjavo...
ima jedna rugalica englezima.....linkat ću drugom prilikom

Graničar Jozo
26-04-2011, 11:53

može li niže?

tko je gledao dnevnik na Uskrs sve će mu biti jasno. Onaj monolog onog voditelja sve govori. Šprajc, fuj.:mad: Ovo prelazi sve granice dobrog ukusa.

Treba smajli rigam.

NorthStand
26-04-2011, 16:40
Šprajc je još jednom pokazo svoje pravo lice, jednostavno suvišno ga je i komentirat, da to čovjek mora slušat, srećom čovjek ima opciju mjenjanja kanala pa svako malo prebacim kad kopilad krene s svojim "argumentima".

NorthStand
20-05-2011, 02:17
http://www.dnevno.hr/kolumne/ivan_bacak/obiljezeni_narod/300602.html

Narod kojemu su miliji puni ‘lonci misirski’ nego SLOBODA, možda nije drugačije ni zaslužio. Ali, dok vjerujemo da je među nama ostalo bar ‘deset pravednika’, nemamo pravo na mirenje sa sudbinom. Imamo se pravo boriti, imamo obvezu svojoj djeci i unucima bar omogućiti nastavak borbe za život dostojan čovjeka, za državni okvir u kojem će moći živjeti kao NAROD, a ne kao obilježeni ‘goimi’ s pečatom zločina na čelu. Na to nas obvezuju sve žrtve onih koji ni svoj život nisu žalili da bismo mogli živjeli slobodni i ponosni. Na to nas, svojim časnim držanjem na ovom i ovakvom nečasnom sudu, obvezuju i Dario Kordić, i generali pobjedničke vojske: Gotovina, Markač i Praljak. Dixi et salvavi animam meam!(Rekoh, i pobjedih svoju dušu!)

caporegime
30-06-2011, 09:26
http://www.vecernji.hr/vijesti/general-praljak-privremeno-pusten-haaga-zagreb-clanak-305607
dabogda više nigdje ne išao

NorthStand
30-06-2011, 14:53
Ako Bog da bar malo pravde, bit će oslobođen al kad je Hag u pitanju teško mi je za povjerovat da će naglo promjenit svoju dugogodišnju praksu točnije NEpravdu!

Mrav
02-04-2012, 21:29
Zavičajni klub hercegovačkih studenata (ZKHS) uspješno je organizirao još jednu javnu tribinu, ovaj put u suradnji s drugim studentskim udrugama iz Hrvatske i BiH. 28. ožujka održala se tribina pod nazivom "Je li Republika Hrvatska agresor, a Herceg-Bosna udruženi zločinački pothvat?" koja je privukla respektabilnu brojku od 300-tinjak posjetitelja u Kino Forum Studentskog doma "Stjepan Radić" u Zagrebu.

Video

http://www.youtube.com/watch?v=O5z4Gt5B7pc&feature=player_embedded

Cilj tribine bio je upoznavanje javnosti s mogućim presudama Haaškog suda za šestoricu bosanskohercegovačkih Hrvata; nekadašnjeg predsjednika Hrvatske zajednice Herceg-Bosne Jadranka Prlića, ministra obrane Brunu Stojića, načelnika Glavnog stožera Hrvatskoga vijeća obrane, generale Slobodana Praljka i Milivoja Petkovića, zapovjednika Vojne policije Valentina Ćorića i voditelja Ureda za razmjenu zarobljenika Berislava Pušića.

Uvodne riječi uputio je potpredsjednik ZKHS-a Ante Boras predstavivši goste tribine; dr.sc. Ivu Lučića, znanstvenog suradnika u Hrvatskom institutu za povijest te bivšeg načelnika obavještajne službe, dr.sc. Antu Nazora, ravnatelja Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata te gđu Višnju Starešinu, specijalisticu za pitanja Haaškog suda.

Službena facebook stranica ZKHS-a: http://www.facebook.com/zkhs.hr

Informacije o događaju i fotogalerija: http://zkhs.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=802:foto-...

ljuta trava
12-03-2013, 21:10
,,Strašna mučenja ,, --Heliodrom Mostar .
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=P0dyTLxFEY4&t=181

1452
13-05-2013, 14:45
evo jedan video,nisam pregledao čitav topic tako da je možda i bilo postavljeno. uglavnom general praljak ispituje mostarskog muftiju smajkića i hvata ga u laži da je mostar bio u "satrašnom okruženju" od strane HVO-a gledati od 7.50 minuta http://www.youtube.com/watch?v=ChoKrZDgZKk:bravo