PDA

Pogledaj Full Version : Kako (pot)pomoci gospodarstvenom stanju u HB?

west
18-01-2011, 23:05
Znaci kako ljudima...koji su ogromna vecina na vrlo niskom zivovtnom standardu.podignuti isti kroz zaposljavanje, vece place u trenutnim profesijama koje obavljljaju...kako to ucini po vama..i to od velikih poteza koja bi trabla uraditi sama vlada do malih stvari koje se mogu uraditi u svakoj obiteljji itpa sadnje krompira za vlastite potrebe na parceli koju nitko godianam ne obradjuje..??
dakle..uopcena tema..sa naglaskom na podrucja koja hrvati u BiH najvise nastanjuju..ali ako netko ima i za eskime kakvu dobru ideja nek slobodno napise..svaka ideja je dobro dosla..

west
18-01-2011, 23:14
znaci ne zelio da tema bude isprazno nabacivanje fraza i ideja kako pomoci nekom posrnulom preijretanom gigantu koji je propao ili pomoci nekom firmi koja radi sada da bi povecalala jos vise svoj pormet i zaradu..negostaviti naglasak na poboljsanje socijalne slike ljudi i drustva...podizanje zivotnog standarda, i zasto to vec sada otvore ne reci...borba protiv gladi..

cijene stalno idu gore..a plate kojih inako sve su neredovitije ili stagniraju ili sto je cesce padaju..
kako preokrenuti to..jer sa ovakvim stanjem opstanak Hravat nece mozda uopce ni trebati treci netiet jer apokolapiticni gledamo..kad hrvatska udje u EU..vrlo je izgledan val mladih hrvatskih obitelji iz BiH u Hrvatska tj u EU koja ima puno bolje poimanje socijalne pravde i osjetljivosti...

caporegime
18-01-2011, 23:25
evo da t idam primjer grabovnika. plodne zemlje kao malo gdje na svijetu a nitko je ne obrađuje.
zašto? jer im s ne da.
je izmišljaju svakakve razloge od nedostatka poticaja do neisplativost isam od ne bi morali zabit ruke u zemlju i radili.
a isplati se ako ništa ono za svoje potrebe.
inkvi je pisao o pojedinim stočarima u duvanjskom kraju koji sve rasprodaju odmah od stoke.
dakle ima prostora.
nadalje, nije li sramota da neiskorišteni turistički potencijali stoje u prazno?
da se samo naplati jedna marka na ulaz u kravicu 5 ljudi mogu živjet icijele godine od toga, i raditi i uređivati sam okoliš.
međugorje napravi 1 500 000 turista godišnje, a hotel u ljubuškom ne radi.
ljudi čak u jablanici znaju odsjedati.
poljoprivreda i međugorje odsnosno turizam je za sada najbolja prilika za hercevgovinu.
a carina od strane hrvatske više nema, paradajz proizveden u grudama se može prodati bez dadžbina i u makarskoj i splitu kao i mostaru.
i konačno odjebati tajkune a la lijanović i lučići jer su oni napravili više štete za naš kraj nego rat.

Inkvizitor
18-01-2011, 23:35
Ne znam, ja sam razoačaran našim poduzetništvom. Dat ću primjer Duvna koje je ekonomski krahiralo a ono gradića liči na najgoru kasabicu. da ti je to netko rekao prije 20 godina da će bolji biti komunisti, kosu bi mu počupao. Ono par tajkuna ponašaju se ko najgori seljački kapitalisti. Samo za svoj džep. Radnici nemaju socijalno, zdravstveno, doprinosi se ne uplaćuju. U duvanjskom domu zdravlja se kočoperila ( vidio svojim očima) donacija od Kapisa od pazi sad...10 000 KM. A bio sam nazočan u socijalnom kad radnik tog istog Kapisa traži bolovanje a radnica mu veli..kako ću ti čovječe ovjerit bolovanje kad ti firma tri godine nije uplatila marke zdravstvenog.

jad i čemer.

A čudi me za hercegovinu gdje su ljudi uvijek imali više mota za biznis, da jedan hotel u Ljubuškom ne radi a međugorje blizu.

Onda ta naša dijaspora, to je teški promašaj. Znam d aim prave smetnje kleptomanski općinski viječnici, dojučer obični klošari ali ipak.

nema osjećaja za opće dobro, za razvoj kraja, za uređenje mjesta, samo nabrzinu namlatit lovu i onda gledat druge ljude s visoka.

katastrofa opća.

west
18-01-2011, 23:43
capo mislim da tu nisi bas u pravu , ne vjerujem da su bas svi u grabovniku toliko lijeni da ne bi sebi osigurali kruh od motike ako vec imaju prodju...
vjerujem da svi posade povrca ono za svoje potrebe..ali upustati se u obradjivanje neke vece povrsine povlaci i vece ulaganje . sa vrlo nesigurnim plasmanom...

medjugorje i turizam kao usluzna djelatnost je jedna velika zlatna koka..ali ta koka bogati samo medjugorce ..cija djeca postaju zlatna mladez sa skupim autima, svim mogucim privilegijama ..a tata fala Bogu ima i para za studij..pa ga nece poslat u mostar vec u zg ..a ni bec i milano nisu daleko..nek dite uci kad mu vec ide..a ja mogu platit :9

meni je najkrivlje sto se tice Medjugorja kako nitko ne moze na racun medjugorja pokrenuti mostarsku zracnu luku da bude u funkciji..
sve dosad je to na kapaljku jer na racun medjugorja..dobar broj putnika slece u split-sarajevo - dubrovnik .

a bas recimo ovih dana u saraejvu aerodrom zatvoren par dana zbog guste magle..mostar tih problemea nema..

kakva smo zracna luka nemamo ni jedne redovne zracne linije...tek pokoji carter i ako zaluta neki Mister No sa piperom slucajno...

west
19-01-2011, 00:03
Ne znam, ja sam razoačaran našim poduzetništvom. Dat ću primjer Duvna koje je ekonomski krahiralo a ono gradića liči na najgoru kasabicu. da ti je to netko rekao prije 20 godina da će bolji biti komunisti, kosu bi mu počupao. Ono par tajkuna ponašaju se ko najgori seljački kapitalisti. Samo za svoj džep. Radnici nemaju socijalno, zdravstveno, doprinosi se ne uplaćuju. U duvanjskom domu zdravlja se kočoperila ( vidio svojim očima) donacija od Kapisa od pazi sad...10 000 KM. A bio sam nazočan u socijalnom kad radnik tog istog Kapisa traži bolovanje a radnica mu veli..kako ću ti čovječe ovjerit bolovanje kad ti firma tri godine nije uplatila marke zdravstvenog.

jad i čemer.

A čudi me za hercegovinu gdje su ljudi uvijek imali više mota za biznis, da jedan hotel u Ljubuškom ne radi a međugorje blizu.

Onda ta naša dijaspora, to je teški promašaj. Znam d aim prave smetnje kleptomanski općinski viječnici, dojučer obični klošari ali ipak.

nema osjećaja za opće dobro, za razvoj kraja, za uređenje mjesta, samo nabrzinu namlatit lovu i onda gledat druge ljude s visoka.

katastrofa opća.

to je ono sto i mene sekira..evo nasli se mi na forumu po internetu i razglabamo o hercegbosni,..sve fino sve krasno..

ali cemu hb ako ce ljudi bjezat iz nje jer nemaju kruha?

podjite od vas samih na forumu...koliko vas je vec zauvijek napusitlo hb i svoju srecu trazite od hrvatske do zap europe i dje sve vec ne.

ja bi volio vidjeti kako se taj proces dobrano smanjuje jer ce ljudi imati sve uvjete za ono sto im je potrebno u zivotu vec tu gdje jesu.

sto se tice mota za biznis....ljudi su se naglo polakomili i nakon samoupravljanja dosli smo u proces pri(h)vatizacije gdje su podobni prihvatili sve sto su mogli na racun certifikata...

mi smo jos uvijek raj za lov u mutnom...ta nece slovenac na kranjskoj gori praviti aluminijske kablove..vec naso jeftinu radnu snagu u Tomislavu gdje ce podmazat dje treba da niko ne pita za uplatu mirovinskog i zdravstvenog...a extra zaradu sebi povecat bas tim neuplacivanjem davanaj drzavi ..jer zasto placati drzavi kad drzave nema..

jedino sto me u TZg odusevljava je kuhinja u Prodexu ..jeftinije a ukusnije hranne i aobline ja ne vidjeh nigdje u BiH..

to je ono sto je po meni pozitivan primjer...neznam kako su muradnici placeni..ali za 5 maraka pojesti juhu i glavno jelo..covjek je od menze jebote napravio tursiticklu atrakciju...:)

sva ekipa koja vozari po terenu Duvna LIvna..nema ga tko ne jede u prodexu..

Graničar Jozo
19-01-2011, 09:18
jednom u šali je rekao moj prijatelj da bi najbolje bilo na livanjskom polju iskopati jednu veliku rupu u oblikovati je da izgleda kao šupak. ta rupa bi se mogla kasnije prodavati u turističke svrhe u smislu dođite ljudi da vidite šupak svijeta. :)

ali, ovo što pita west je po meni kao prvo individualna stvar. tek kasnije se na ono što je dobro mogu nadovezati institucije.

a što se tiče međugorja turisti odsjedaju i u pločama u hotelu bebić.

bio sam na nekoliko skupova o prekograničnoj suradnji (EU tematika) ali od izmjenjivanja podsjetnica na kraju nije bilo ništa. eventualno zajednička izgradnja vatrogasnog puta (karikiram).

s druge strane općine u hrvatskoj su grdo pogriješile što je svaka za sebe pravila poduzetničku zonu pa im prostor zjapi prazan, a novci su ulupani u infrastrukturu. ja se nadam da će općine u HB biti pametnije i izbjeći takvo ponašanje i naći zajednički jezik za zajedničke poslovne zone.

caporegime
19-01-2011, 09:29
capo mislim da tu nisi bas u pravu , ne vjerujem da su bas svi u grabovniku toliko lijeni da ne bi sebi osigurali kruh od motike ako vec imaju prodju...
vjerujem da svi posade povrca ono za svoje potrebe..ali upustati se u obradjivanje neke vece povrsine povlaci i vece ulaganje . sa vrlo nesigurnim plasmanom...

medjugorje i turizam kao usluzna djelatnost je jedna velika zlatna koka..ali ta koka bogati samo medjugorce ..cija djeca postaju zlatna mladez sa skupim autima, svim mogucim privilegijama ..a tata fala Bogu ima i para za studij..pa ga nece poslat u mostar vec u zg ..a ni bec i milano nisu daleko..nek dite uci kad mu vec ide..a ja mogu platit :9

meni je najkrivlje sto se tice Medjugorja kako nitko ne moze na racun medjugorja pokrenuti mostarsku zracnu luku da bude u funkciji..
sve dosad je to na kapaljku jer na racun medjugorja..dobar broj putnika slece u split-sarajevo - dubrovnik .

a bas recimo ovih dana u saraejvu aerodrom zatvoren par dana zbog guste magle..mostar tih problemea nema..

kakva smo zracna luka nemamo ni jedne redovne zracne linije...tek pokoji carter i ako zaluta neki Mister No sa piperom slucajno...

međugorje sam spomenuo više kao magnet za ljude pri čemu bi da se 10% tih ljudi zadrži i usmjeri na neke neotkrivene turističke programe bilo dobro svima.
toliko broj ljudi a da se malo tko sjetio punuditi im potpun doživljaj hercevovine, od blidinja pa do hutovskog blata.

zaba1111
19-01-2011, 10:42

jad i čemer.

katastrofa opća.

U TG je situacija loša, ali krenulo je nabolje. Kapis je daleko najbolja duvanjska firma i kao takvu ju treba pohvaliti , a ne valja širiti defetizam ni kad ima osnove za to, a pogotovo ne kad se govori o svijtlim primjerima. Kapis je na tapeti svih zluradih odkad je krenuo s radom i zaposlio 250 ljudi, stalno priče o lopovu Slovencu koji kao diže kredite da izvuče novac i tako već 8 godina, a istina je da je Kapis u prvih 10 izvoznika, da su radnici do krize bili jako zadovoljni s plaćama koje su bile oko 1000km, radi se 8 sati, prekovremeni i noćni rad se plaća dodatno, nakon krize su plaće smanjene, ali kako čujem krenulo im je bolje. Nedavno su na svojoj godišnjici pohvaljeni od loklne vlasti da su samo u mirovinsko i zdravstveno uplatili količinu koja nekoliko puta prelazi njihovu vrijednost.

Direktor "Kapisa" TKT Predrag Čović potvrdio je lokalnim medijima da je ovo preduzeće u istom periodu ostvarilo prodaju u vrijednosti od 65,3 miliona KM i izvoz u vrijednosti od 47,4 miliona maraka ili 73 odsto ukupne proizvodnje i prodaje, što potvrđuje visok nivo kvaliteta i činjenicu da su proizvodi ove fabrike izuzetno traženi van granica BiH.

Fabrika "Kapis" jedini je proizvođač električnih i telefonskih kablova, žica, i kablova za prenos podataka u BiH, trenutno zapošljava 220 radnika, a u modernizaciju kapaciteta koji će početkom iduće godine omogućiti povećanje mjesečne proizvodnje sa sadašnjih 1 300 na 2 000 tona gotovih proizvoda biće uloženo 5,5 miliona evra.

Nažalost u Duvnu dijaspora umjesto da bude izvor, poticaj, svježi kapital koji će Duvno obogatiti, dijaspora najčešće svojom antipropagandom tjera investitore i odvalči nam narod i jako nam šteti širenje defetizma. Evo npr. moj brat upravo završava fakultet u ZG, odgojen da se treba vratiti je to dosad i najavljivao, sve dok nije krenuo s curom Duvanjkom koja ga nagovara da traži poso gori jer je njoj ispod časti vratiti se u Duvno, a kako znam sve okolnosti i mogućnosti vezane za brata, onda znam da bi ovdje i on i ona imali bolji i kvlitetniji život u svakom pogledu, ali izgleda da će izabrati, pod utjecajem negativnog trenda, ostanak u ZG.
I takvoj primjera imao puno, veliki broj uspješnih ljudi u TG ima kompleks što su tu ostali pa ili gledaju da odu ili nagovaraju djecu da se ne vraćaju i to je skoro pa pravilo.

Graničar Jozo
19-01-2011, 10:54
Jedan od recepata (Škegro).

Slažem se s ovim.

http://danas.net.hr/novac/page/2011/01/19/0118006.html?pos=n1

caporegime
19-01-2011, 10:59
Škegro smatra da je glavna zapreka bržem razvoju gospodarstva u Hrvatskoj 'naslijeđeni mentalitet iz socijalizma'. Političari građanima nude da će im država naći posao, riješiti stambeno pitanje, dati besplatno zdravstvo i školovanje, a sve to bez visokih poreza, bez zaduživanja i prodaje imovine. Za neispunjena obećanja "okrivit ćemo Tuđmanovu kriminalnu pretvorbu iz '90-ih, to svi 'puše'. Pa čini se i mladi Duvnjak", rekao je Škegro.

a ovo neki nikako da shvate.

zaba1111
19-01-2011, 11:14
Jedan od recepata (Škegro).

Slažem se s ovim.

http://danas.net.hr/novac/page/2011/01/19/0118006.html?pos=n1

Država bi trebala apsolutno ubrzati privatizaciju državne imovine i to po modelu što većeg sudjelovanja domaćeg privatnog kapitala pa inozemnog, izjavio je savjetnik premijerke Jadranke Kosor, Borislav Škegro.
Škegro se zalaže da se građanima ponude prije svega javna poduzeća, HEP, Hrvatske šume, Hrvatske vode, HAC i sve gradske "holdinge".

Prodaja građanima je samo prijelazno razdoblje za preuzimanje onoga što je preostalo od strane bogatih kupaca iz vana, nakon čega bi narod doslovno postao samo jeftina radna snaga pa čak i roblje.

Ne vidim nijedan razlog za prodaju prirodnih bogatstva čiji potencijal je velik i preko čega se može direktno utjecati na stndard građana i prirodna bogatstva su zadnja poluga preko koje se može izravno utjecati na gospodarstvo.Npr kad se proda HEP, onda sigurno neće strani vlasnik davati povlaštenu cijenu za TLM, a s druge strane ne vidim ni jedan razlog za prodaju ijednog državnog poduzeća koje donosi dobit. Npr, prodajom HTa država je popunila proračunku rupu te godine, a izgubila je 10 000 radnih mjesta koje stranac odpustio, izgubila je utjecaj na cijenu stratški važne telekomunikacije i izgubila je dugoročno dobit, a taj HT koji dans vrijedi višestruko više je sve svoje investicije financirao iz zadržane dobiti.

caporegime
19-01-2011, 11:37
ja sam za djelomičnu privatizaciju.
naime postoje dva pola.
jedan je onaj pri čemu je svee strateško u državnom vlasništvu.
nominalno, u rukama je zajednice ali sadržajno, menadžment takvih subjekata postaje podložan što korupciji, što zloupotrebi položaja, što vlastitim aranžmanima.
jednostavno, ne brinu se za vlastiti novac a novac s kojim raspolažu u ime subjekta mogu ovisno o vlastitim sposobnostima usmjervati po njihovoj želji.
nešto kao što se sada događa sa ovim objektima na autocesti ili bandićeve nadstrešnice.
navodnim poslovima i protežiranjem izvođača takav menadžment vrši akcije i djelovanja ne su smjeru dobrobiti zajednoce nego u smjeru vlsastite koristi u vidu provizija od onih za račun kojih namještaju poslove.

s druge strane potpuna privatizacija bi definitivno racionalizirala takve subjekte, jer vlasnik prvenstveno želi smanjiti troškove, ali nije etički ni svrsishodno voditi takve privredne subjekte koji se baziraju na prirodnim resursima, strogo na tržišnoj osnovi.
primjer; tko ne bi imao novca za plaćanje vode, zavrnuli bi mu je, pa bi neki ljudi u 21 stoljeću živjeli ko u srednjm vijeku.

djelomična privatizacija bi s jedne strane, omogućivši privatnom kapitalu ulazak u takve subjekte, omogućila poduzetniku da utječe na poslovne poteze i racionalno korištenje novčanih sredstava dok bi država držala poluge kojima bi onemogućavala privatnog poduzetnika da se etakvim subjektima koristi potpuno na tržišnim osnovama.
jer javne službe i resursi ne smiju počivati isključivo na tržišnoj logici ali ne bi smjele biti niti izvor neracionalnosti i lova u mutnom.
upravo su veliki državnoi subjekti koji rasolažu sa velikom količinom love koja pripada državi dakle zajednici, bili glavni nosioci mutljarenja, neppotizma i malverzacija.

Inkvizitor
19-01-2011, 12:30
U TG je situacija loša, ali krenulo je nabolje. Kapis je daleko najbolja duvanjska firma i kao takvu ju treba pohvaliti , a ne valja širiti defetizam ni kad ima osnove za to, a pogotovo ne kad se govori o svijtlim primjerima. Kapis je na tapeti svih zluradih odkad je krenuo s radom i zaposlio 250 ljudi, stalno priče o lopovu Slovencu koji kao diže kredite da izvuče novac i tako već 8 godina, a istina je da je Kapis u prvih 10 izvoznika, da su radnici do krize bili jako zadovoljni s plaćama koje su bile oko 1000km, radi se 8 sati, prekovremeni i noćni rad se plaća dodatno, nakon krize su plaće smanjene, ali kako čujem krenulo im je bolje. Nedavno su na svojoj godišnjici pohvaljeni od loklne vlasti da su samo u mirovinsko i zdravstveno uplatili količinu koja nekoliko puta prelazi njihovu vrijednost.

.

Ovako, iz ovoga ispada da ja širim defetizam i da čak nešto i izmišljam.

Pa da pojasnim.

Godina je doduše 2006. Jedan stariji član obitelji mi mora u bolnicu ali pošto ima samo ono staro zemljoradničko osiguranje a ono je davno isteklo, pokušavam izvaditi novu zdravstvenu. I dok čekam u kancelariji da se izvidi je li to uopće moguće, socijalna radnica čekajući odgovor i konzultacije prima novog čovjeka u ured.

To je čovjek srednjih godina koji ima problema sa kralježnicom. Traži bolovanje i banju na koju ..veli ima pravo svako dvije ili tri godine..otprilike

Ona kaže da on ima pravo na to ali da mu firma već godinama nije uplatila zdravstveno osiguranje. Firma je kako saznajem..Kapis.

Čovjek ipak insistira i to tako traje nekih 15-20 minuta i radnica ostaje pri svome da ona ne smije ništa potpisat niti poslat na komisiju.

Čovjek odlazi i ja pitam kako je moguće da čovjeku nije godinama uplaćivano zdravstveno. Pošto se inače poznajemo ona priča u detalje kako Kapis nikome od radnika ne plaća doprinose. I da je to "normalno" jer su u sprezi sa lokalnim vlastima koje podmićuju da im to gledaju kroz prste.

Još je nadodala da skoro nitko ne uplaćuje doprinose.

dakle , ako je ona lagala lažem i ja.

dan dva nakon tog događaja idem po infuziju u dom zdravlja i tamo vidim uokvirenu plaketu kako se koči na zidu..zahvalnica doma zdravlja od 10 000 Km koje je tvrtka Kapis donirala domu zdravlja.

10 000 Km,..udario sam se po čelu..i to objesili nasred bolnice..pišljivu donaciju od 10 000 km...to nije ni milostinja..to je ruganje.

onda sam vidio da je stanje užasno da gore ne može bit.

Sve se plaćalo, sve i infuzije i lijekovi, sve, osim golog ležanja u bolnici.

Ako se nešto promjenilo i Kapis postao uzoran platiša doprinosa, odlično, ja samo prenosim što sam onda čuo i vidio.

Tvornica kablova je bila za vrijeme Jugoslavije odlična tvornica i na posao u nju su se vraćali ljudi iz Njemačke i plaćalo se debelo da tamo upadneš.

Ali nije samo to. kako posluju duvanjski tajkuni..Dukići, Šarac,..zašto gradić liči na najzaostaliju kasabicu, derutne zgradice, ruševni kućerci, iskrpane uličice ko da si došao u najsiromašniji dio južne Amerike.

zaba1111
19-01-2011, 22:08
Čovjek odlazi i ja pitam kako je moguće da čovjeku nije godinama uplaćivano zdravstveno. Pošto se inače poznajemo ona priča u detalje kako Kapis nikome od radnika ne plaća doprinose. I da je to "normalno" jer su u sprezi sa lokalnim vlastima koje podmićuju da im to gledaju kroz prste.

Još je nadodala da skoro nitko ne uplaćuje doprinose.

dakle , ako je ona lagala lažem i ja.

dan dva nakon tog događaja idem po infuziju u dom zdravlja i tamo vidim uokvirenu plaketu kako se koči na zidu..zahvalnica doma zdravlja od 10 000 Km koje je tvrtka Kapis donirala domu zdravlja.

10 000 Km,..udario sam se po čelu..i to objesili nasred bolnice..pišljivu donaciju od 10 000 km...to nije ni milostinja..to je ruganje.

onda sam vidio da je stanje užasno da gore ne može bit.

Sve se plaćalo, sve i infuzije i lijekovi, sve, osim golog ležanja u bolnici.

Ako se nešto promjenilo i Kapis postao uzoran platiša doprinosa, odlično, ja samo prenosim što sam onda čuo i vidio.

Tvornica kablova je bila za vrijeme Jugoslavije odlična tvornica i na posao u nju su se vraćali ljudi iz Njemačke i plaćalo se debelo da tamo upadneš.

Ali nije samo to. kako posluju duvanjski tajkuni..Dukići, Šarac,..zašto gradić liči na najzaostaliju kasabicu, derutne zgradice, ruševni kućerci, iskrpane uličice ko da si došao u najsiromašniji dio južne Amerike.

Radnica te očito krivo informirala jer porezi su pod nadležnosti fedreacije i lokalni političari tu nemaju utjecaj .

Za sve se u zdravstvu plaća participacija i zdravstvo funkcionira s onime što ima od kadra , opreme, do sredstava. I kao što sam gamdi u štramplama dosad govorio da smo imali 100 HB , bez zdravstva bi se svi iselili, a HR je i tu, kao i mnogim drugim stvarima odigrala sudbonosnu ulogu koja je imala veći značaj i od same HB.

Tajkuni ko tajkuni, uglavnom zapošljavaju narod koliko mogu, plaće daju redovno i solidno, ali radnici im rade s malo ili bez imalo odmora, ali to je tako u nas, ja radim sam za sebe pa skoro da ni nemam odmora, i to je loše, ali kako je na tržištu rada velika konkurencija tako se niko i ne buni, ali da nam je npr jedna TE , onda bi već bila druga priča.

Što se tiče cesta, one su loše, grad je neuredan i to je prvo što stranac primjeti, ali od dolaska nove vlasti stanje se popravlja, gradić izgleda malo bolje, malo čistije, a ovo proljeće počinje 4 milona eura vrijedan projekt izgradnje kanalizacije i rekonstrukcije gradskih ulica, tako da će napredak biti velik, a TG ima arhitektonski potencijal da izgleda lijepo i za koju godinu i hoće.
A što se tiče oronulih kućica tu si ga prećero, vjeruj mi često mi dolaze gosti sa strane i nakon što primjete loše održavane ulice, primjete dobre i uređene privatne kuće.

caporegime
20-01-2011, 09:45
zdravstvo možeda jest u nadležnosti federacije (zdr. osiguranje) ali kao i u hrvatskoj, tko ima veza u područnom uredu zdravstvenog osiguranja može dugo ne plaćati a da se ne krene u neki postupak prisilne naplate.

Inkvizitor
20-01-2011, 12:11
Radnica te očito krivo informirala jer porezi su pod nadležnosti fedreacije i lokalni političari tu nemaju utjecaj .

Za sve se u zdravstvu plaća participacija i zdravstvo funkcionira s onime što ima od kadra , opreme, do sredstava. I kao što sam gamdi u štramplama dosad govorio da smo imali 100 HB , bez zdravstva bi se svi iselili, a HR je i tu, kao i mnogim drugim stvarima odigrala sudbonosnu ulogu koja je imala veći značaj i od same HB.

Tajkuni ko tajkuni, uglavnom zapošljavaju narod koliko mogu, plaće daju redovno i solidno, ali radnici im rade s malo ili bez imalo odmora, ali to je tako u nas, ja radim sam za sebe pa skoro da ni nemam odmora, i to je loše, ali kako je na tržištu rada velika konkurencija tako se niko i ne buni, ali da nam je npr jedna TE , onda bi već bila druga priča.

Što se tiče cesta, one su loše, grad je neuredan i to je prvo što stranac primjeti, ali od dolaska nove vlasti stanje se popravlja, gradić izgleda malo bolje, malo čistije, a ovo proljeće počinje 4 milona eura vrijedan projekt izgradnje kanalizacije i rekonstrukcije gradskih ulica, tako da će napredak biti velik, a TG ima arhitektonski potencijal da izgleda lijepo i za koju godinu i hoće.
A što se tiče oronulih kućica tu si ga prećero, vjeruj mi često mi dolaze gosti sa strane i nakon što primjete loše održavane ulice, primjete dobre i uređene privatne kuće.

nemoj mi se zaba hvatati za sitnice i spinati.

Poanta je da čovjeku nisu uplaćivani doprinosi jer nije mogao ostvariti svoja prava koja proizilaze iz zdravstvenog.

To je bitno a ne tko šta kontrolira. Moš mislit kontrole u onakvoj državi.

Drago mi je da se nešto pokreće u TG. Apropo čistoće grada, je li to plod samoinicajative neke udruge mladih ili lokalne vlasti.

zaba1111
20-01-2011, 17:19
zdravstvo možeda jest u nadležnosti federacije (zdr. osiguranje) ali kao i u hrvatskoj, tko ima veza u područnom uredu zdravstvenog osiguranja može dugo ne plaćati a da se ne krene u neki postupak prisilne naplate.

Zdravstvo je na županijskoj razini i oni iz npr Bugiona s nama nemaju ništa, drugi je fond i plaće nisu iste, niti se pacijenti miješaju. Prikupljenje poreza nadzire fedreacija .

caporegime
20-01-2011, 17:29
dakle, onda inkvizitor govori o plaćanju doprinosa za zdravstveno osiguranje gdje je nadležna županija.
to znači da uz dobre veze u županiji netko može dugo ne plaćati doprinose prije nego krene postupak usmjeren na naplatu istih

zaba1111
20-01-2011, 17:31
nemoj mi se zaba hvatati za sitnice i spinati.

Poanta je da čovjeku nisu uplaćivani doprinosi jer nije mogao ostvariti svoja prava koja proizilaze iz zdravstvenog.

To je bitno a ne tko šta kontrolira. Moš mislit kontrole u onakvoj državi.

Drago mi je da se nešto pokreće u TG. Apropo čistoće grada, je li to plod samoinicajative neke udruge mladih ili lokalne vlasti.

Moja poanta je bila da kod nas postoji značajan defetizam koji se podgrijava sa strane, zbog čega se po svemu pljuje pa tako i po uspješnim i onima koji su zaslužili pohvalu. I to ,iako izgleda nevažno, vrlo je važno.

Zato sam sugerirao savjetniku u općini, ali sam onda vidio da je ekipa kvalitetna i da razumiju i žele nešto napraviti, da se mora nešto napravit na imidžu jer postoji izraziti negativni trend takav da se čak prosječan ili uspješan poduzetnik ili građanin osjeća neuspješnim samim time što je ostao u TG.

Udruga građana "Dobri ljudi" je pokrenula nekakve akcije čišćenja i organiziranja društvenih događanja, ali to sve ide uz financijsku poršku općine , i načelnik i suradnici se zaista trude nešto napraviti, neke stvari se i vide, e neke krupne će biti vidljive uskoro, uređnje ulica, trga, parka..., a na ekonomskom planu isto se trude, ali bez minimalno 3000 radnih mjesta zadržavanja stanovništva neće biti i ma koliko se filozofiralo o raznoraznim potncijalima, ja bez TE ne vidim svijetlu budućnost, a s TE vidim procvat doslovno.

Inkvizitor
20-01-2011, 19:00
naravno zaba da je defetizam loš i nitko normalan neće iz dobroga izvlačiti loše ali ja sma govorio o konkretnom slučaju gdje je čovjeku rečeno da mu nisu uplaćivani doprinosi i zato nije dobio banju , jedino ako sam ja to sanjao a ti tvrdiš da je to laž i ostanimo na tome.

Graničar Jozo
21-01-2011, 11:45
Prodaja građanima je samo prijelazno razdoblje za preuzimanje onoga što je preostalo od strane bogatih kupaca iz vana, nakon čega bi narod doslovno postao samo jeftina radna snaga pa čak i roblje.

Ne mora značiti. Ovisno kake se definiraju uvjeti privatizacije, tj. kome bi se prodale dionice i uz koju cijenu. Meni se čini da su ljudi prestali kupovati dionice HT-a radi špekulacije već ih kupuju radi dividende. Umjesto u banke novac se može uložiti u te firme. novac ne propada u firmama koje imaju potencijala, a to jesu današnje državne firme.

Ne vidim nijedan razlog za prodaju prirodnih bogatstva čiji potencijal je velik i preko čega se može direktno utjecati na stndard građana i prirodna bogatstva su zadnja poluga preko koje se može izravno utjecati na gospodarstvo.Npr kad se proda HEP, onda sigurno neće strani vlasnik davati povlaštenu cijenu za TLM, a s druge strane ne vidim ni jedan razlog za prodaju ijednog državnog poduzeća koje donosi dobit. Npr, prodajom HTa država je popunila proračunku rupu te godine, a izgubila je 10 000 radnih mjesta koje stranac odpustio, izgubila je utjecaj na cijenu stratški važne telekomunikacije i izgubila je dugoročno dobit, a taj HT koji dans vrijedi višestruko više je sve svoje investicije financirao iz zadržane dobiti.

opet, definirati privatizaciju.

caporegime
21-01-2011, 11:53
sad je pitanje koji su resursi u rukama županija a koji u rukama federacije.
kako stvari oko teritorijalnopolitičkog ustrojstva još nisu završeni ni ne zna se šta se time dobiva a što gubi.
da smo u hrvatskoj, bilo bi idealno provesti djelomičnu privatizaciju tako da država uvije zadrži dio upravljačkih prava kojima bi ostvarivala stratešku kontrolu.
dio nek bude poredviđen za mirovinske i braniteljske fondove a ostalo za privatnog poduzetnika.

ja i dalje smatram da se naš narod mentalno odrekao poljoprivrede.
svi bi htjeli glumiti nešto a nitko ne bi htio ruke u blato.
znam da nije lako ni njima ali većina ih nije ni probala nego ih u startu više ne privlači provoditi 12 sati s kravama, kozama, u polju, na traktoru.
dovoljno je vidjeti ponašanje mladih po hercegovačkim varošicama.
svi glume ko da su na zagrebačkoj špici a svi na prdomet jedan od drugog.

Graničar Jozo
21-01-2011, 15:05
znaš šta bi naš narod trebao? trebao bi zasaditi ogromne površine maslina i vinove loze jer kad BiH bude na svom putu u EU onda će se uvesti kvote, a sve što bude izvan tih kvota za to će biti davane subvencije za uništavanje. ale ale :)

caporegime
03-11-2011, 10:47
http://www.indikator.ba/ekonomija/5225-lura-i-podravka-sele-proizvodnju-u-bih

da nam lokalna politika vrijedi sad bi se ubili od posla da nađu načina kako da tu proizvodnju dovedu u naše krajeve.

caporegime
16-02-2012, 10:06
Unatoč gospodarskoj krizi koja je uzdrmala cijeli svijet, doznake bh. dijaspore tijekom prošle godine su premašile iznos od 3,4 milijarde KM, što je ujedno i rekordan iznos doznaka zabilježem nakon rata. Tako, doznake bh. dijaspore „pokivaju“ skoro polovinu ukupnog trgovinskog deficita Bosne i Hercegovine.

Kontinuiran rast

Doznaka bh. dijaspore kontinuirano rastu već deset godine zaredom, uz blagi pad u 2009. godini koji je bio izazvan globalnom ekonomskom krizom.

Pozivajući se na podatke Svjetske banke, Međunarodna organizacija za migracije u svojoj nedavno objavljenoj publikaciji donosi podatak da bosanskohercegovačko iseljeništvo u zemlju šalje gotovo dvije milijarde američkih dolara godišnje što čini oko 20 posto ukupnog bruto društvenog proizvoda u BiH. No, mnogi navci stignu i raznim drugim kanalima i nisu evidentirani.

Ovo Bosnu i Hercegovinu svrstava na peto mjesto među 20 vodećih zemalja u svijetu prema obimu novčanih doznaka migranata u odnosu na bruto društveni proizvod. Ispred BiH su: Tonga, Haiti, Moldavija i Lesoto.
Radi poređenja, vrijedi navesti da je novčana pomoć dijaspore u Srbiji činila 13,8 posto bruto društvenog proizvoda ove zemlje, dok je hrvatska dijaspora u bruto društvenom proizvodu Hrvatske sudjelovala tek sa tri posto.

Prema podacima Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, izvan zemlje živi više od 1.350.000 osoba koje vode porijeklo iz Bosne i Hercegovine što u odnosu na broj stanovnika u zemlji predstavlja jednu trećinu njene ukupne populacije.

Trećina živi izvan BiH

U relativom odnosu, u poređenju s ukupnim brojem stanovnika, kojih po podacima Agencije za statistiku BiH ima 3,8 milijuna, bh. dijaspora se ubraja u red najbrojnijih dijaspora svijeta.

Primjerice, hrvatska dijaspora sudjeluje s oko 17 posto u ukupnoj populaciji Hrvatske što je dva puta manji postotak od sudjelovanja bh. dijaspore u ukupnom broju stanovnika Bosni i Hercegovini.

U publikaciji o iseljeništvu, koju je uradilo Ministarstvo za ljudska prava je obrađeno 17 zemalja u kojima boravi veći broj građana BiH i građana koji vode porijeklo iz BiH a to su: Australija, Austrija, Belgija i Luksemburg, Danska, Nizozemska, Hrvatska, Italija, Kanada, Norveška, Njemačka, SAD, Slovenija, Švedska, Švicarska, Velika Britanija i Irska.

Pozivajući se na podatke Svjetske banke, Međunarodna organizacija za migracije u svojoj nedavno objavljenoj publikaciji donosi podatak da postotak emigracije visoko obrazovanih osoba iz BiH iznosi visokih 28,6 posto.

kolikogod da nas je ovo spasilo, ovo je i jedna od klica naše propasti.
zahvaljujući novcu iz vana malo tko proizvodi a svi poduzetnici se odlučuju za trgovinu upravo računajući na one koji dobivaju novčane doznake.
takav koncept je upropasti španjolsku nakon otkrića amerike, budući su nakrcani zlato, zanemarili proizvodnju.
džaba euro dok proizvodnja ne krene ništa od hercegbosne.

ivica
16-02-2012, 22:03
1. HFJ ili Treći entitet kojeg, treba se kazati, do sada nisu artikulirali ni jedni na vlasti-dvahadezea, jurišić,lijanović...
2. Nezaobilazna,jaka, oporbena politička opcja koja će pvati za vrat vladajućim...
3. Odnos,jebeni odnos političkih vođa prema funkcijama i foteljama,prirodnim i ljudskim resursima...
4. Politička i interesna pomoć Republike Hrvatske...
...
znam da sve ovo znate i pretpostavljate ali sam morao bukvalno nacrtati radi dotičnih koji će ovo eventualno pročitati...

Vepar
29-02-2012, 17:31
1. HFJ ili Treći entitet kojeg, treba se kazati, do sada nisu artikulirali ni jedni na vlasti-dvahadezea, jurišić,lijanović...
2. Nezaobilazna,jaka, oporbena politička opcja koja će pvati za vrat vladajućim...
3. Odnos,jebeni odnos političkih vođa prema funkcijama i foteljama,prirodnim i ljudskim resursima...
4. Politička i interesna pomoć Republike Hrvatske...
...
znam da sve ovo znate i pretpostavljate ali sam morao bukvalno nacrtati radi dotičnih koji će ovo eventualno pročitati...

Sve je to naravno OK, ali po mom mišljenju nedovoljno za gospodarski razvoj. U Hrvatskoj imamo i državu i oporbu, bilo je pomoći od dijaspore itd. pa je gospodarsko stanje jako loše. Mislim da je tu još potrebna i jaka strategija gosodarskog razvoja, konkretne ideje i planovi, promjene u načinu razmišljanja običnih ljudi itd.

ivica
04-03-2012, 10:39
Sve je to naravno OK, ali po mom mišljenju nedovoljno za gospodarski razvoj. U Hrvatskoj imamo i državu i oporbu, bilo je pomoći od dijaspore itd. pa je gospodarsko stanje jako loše. Mislim da je tu još potrebna i jaka strategija gosodarskog razvoja, konkretne ideje i planovi, promjene u načinu razmišljanja običnih ljudi itd.

Ova prva dva tri koraka su neki osnovni preduvjeti da se dobije malo zamaha i elana, doza optimizma iako ni sada loše ne stojimo, po mojoj procjeni...
Ideja i planova ima ali ne mogu doći do izražaja a i ako dođu onda se isprječi ovaj lobij političkih elita koje ili trebaš kupiti ili im se suprostaviti.., eno jedan primjer dole u dalmaciji...navodi lik kako su postojali planovi da se dio od Splita preko Kaštela uredi kao turističko središte sa svim kapacitetima i sadržajima...danas bi taj dio bio druga azurna obala..a stvari su se odvijale suprotno, brodogradilište, cementara koji se danas rasprodaju za kunu...krenuli su u drugom smjeru koji se u konačnici ispostavio u krivu-tak odanas stvari stoje...
Dobro si rekao, promjene u načinu razmišljanja...nedavno, malo se zapili i krenem u WC, uđem, kad čujem razgovor u smislu da vidiš brate, naknade, plaća dobra, mobitel ništa ne radiš, šta ću kad daju samo grabi, grabi, grabi...izlazim iz WCa kad vidim mlade lavove stožernih stranaka u Herceg Bosni....
što sutra očekivati od tih ljudi...

west
04-03-2012, 17:21
vidi ziva mi tema jos :D...
dakle godina dana od teme..stanje isto . ide nagore...cijene skacu, plaće ili ih nema ili kasne ili su u padu ili su u bonovima...

jedini vece ulaganje u hercegovini je trzni centar mepas brodomerkur u MOstaru koji se otvara za mjesec dana..ali to je ipak opet samo trzni centar...

eventulano ocekujem prebacivanje proizvodnih pogona prehrambene industrije iz Hr u BiH radi ulaska Hrvatske u Eu..

nama je da prezivimo kako znamo i umijemo :)

mardar
04-03-2012, 17:32
vidi ziva mi tema jos :D...
dakle godina dana od teme..stanje isto . ide nagore...cijene skacu, plaće ili ih nema ili kasne ili su u padu ili su u bonovima...

jedini vece ulaganje u hercegovini je trzni centar mepas brodomerkur u MOstaru koji se otvara za mjesec dana..ali to je ipak opet samo trzni centar...

eventulano ocekujem prebacivanje proizvodnih pogona prehrambene industrije iz Hr u BiH radi ulaska Hrvatske u Eu..

nama je da prezivimo kako znamo i umijemo :)

A i ti rjetko sada svratiš.A neće nam tržni centri mnogo donijeti.Jedan veliki će uzimati a sila malih trgovaca propasti.Vrtimo se u krig ako se ne dogodi ovo

admin
05-09-2012, 21:52
Poziv za investiranje iz Hrvatske u BiH

S ulaskom Hrvatske u Europsku uniju BiH može puno profitirati, ustvrdio je predsjedatelj Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda, no valja reći da BiH može puno i izgubiti nastave li se njezine institucije institucije ne prilagođavati novim pravilima igre. Naime, ulazak Hrvatske u EU za BiH znači u dobrome dijelu zatvaranje jednog velikog tržišta s kojim je realizirala značajne poslove.

Jeftinije robe

Pri tome je Bevanda istaknuo kako nije siguran da će BiH do 1. siječnja sljedeće godine osposobiti granične prijelaze preko kojih bi se izvozile robe biljnog i životinjskog podrijetla u RH, odnosno EU te biti uspostavljeni akreditirani laboratoriji za kontrolu kakvoće roba. 
Dodao je i da hrvatske vlasti pokušavaju izlobirati povlašteni položaj kako bi u prijelaznom razdoblju mogle izvoziti robe u zemlje regije koje nisu članice EU sukladno pravilima CEFTA-e. Unatoč tome što je Hrvatska država organiziranija, u jednome trenutku suočit će se ipak s problemima oko izvoza roba u regiju, ponajprije BiH koja joj je najveći partner zbog povećanja carinskih opterećenja za robe iz Europske unije što do sada nije bio slučaj. Nije mali broj hrvatskih roba koje su u BiH jeftinije nego u Hrvatskoj a što se prije svega vezuje za nižu stopu PDV-a. Kako bi izbjegli gubljenje poslova, veliki broj hrvatskih gospodarstvenika razmišlja o seljenju proizvodnje u BiH, o čemu će biti riječi i tijekom susreta s gospodarstvenicima iz BiH i Hrvatske, članovima Udruge Prsten te predstavnicima vlasti BiH.

Gospodarstvenici

Kako doznaje Večernjak 11. rujna u organizaciji Hrvatskog narodnog sabora u Mostaru susrest će se brojni ugledni gospodarstvenici podrijetlom iz BiH, koji trenutačno u Hrvatskoj imaju razvijene velike poslove poput kompanija Žito iz Osijeka, AutoZubak, MSAN Grupa, IN2 Grupe, Antunović grupe, LeitnerLeitner Consultinga, Munje i drugih s izaslanstvom Hrvatskog narodnog sabora. Najavljeno je sudjelovanje i brojnih gospodarstvenika s područja BiH poput predstavnika Mepasa, Feala, Mucića, Agrofructusa, Hercegovina vina. Predviđeno je da se na ovome skupu obrati Marko Pipunić, predsjednik Udruge Prsten, mostarski gradonačelnik Ljubo Bešlić i predsjednik HNS-a Dragan Čović. O utjecaju ulaska RH u EU na gospodarstvo u BiH govorit će predsjedatelj VM Vjekoslav Bevanda, o mogućnosti investiranja, te predsjednici vlada u HNŽ-u i ZHŽ-u Denis Lasić i Zdenko Ćosić.

caporegime
12-09-2012, 15:19
Brojni gospodarstvenici i političari iz Hrvatske i BiH okupljeni na Gospodarskom forumu održanom u utorak u Mostaru u organizaciji Hrvatskog narodnog sabora BiH, Udruge bosanskih Hrvata Prsten te grada Mostara pozvali su na ukidanje podjela među Hrvatima te na snažnije gospodarsko vezivanje ususret ulaska Hrvatske u Europsku uniju (EU), što su ocijenili iznimno važnim za opstanak Hrvata u BiH. Predsjednik Udruge Prsten Marko Pipunić istaknuo je da ova udruga organizirano radi na potpori Hrvata u BiH kroz suradnju više gospodarskih tvrtki iz Hrvatske.

“Ne trebamo se dijeliti nego povezivati. Vrijeme je izazovno, gospodarski, politički. Bez gospodarstva nema opstojnosti ni Hrvata u Hrvatskoj, a kamoli u BiH”, rekao je Pipunić koji je i vlasnik osječkog Žita. Po njegovim riječima, jako je važno ukinuti predrasude i podjele između bosanskih, posavskih i hercegovačkih Hrvata u BiH. U tome smislu najavio je i kako će udruga bosanskih Hrvata na predstojećoj skupštini doživjeti promjenu tako što će postati udruga bosanskohercegovačkih Hrvata, čime bi pokazali svoju opredijeljenost u tome pravcu. 
Hrvatski veleposlanik u BiH Tonči Staničić ocijenio je iznimno značajnim ulazak Hrvatske u Europsku uniju (EU). 
“Ulazak Hrvatske u EU je izazov, ali i prilika. Loše je ako se to članstvo u BiH vidi kao problem. Hrvatska može i mora biti vrata za ulazak Hrvatske u EU”, rekao je Staničić. 
Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda rekao je da su Hrvatska i BiH dvije najupućenije države te da će to ostati i nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Objasnio je da se vlasti u BiH moraju pripremiti za ulazak Hrvatske u EU osposobljavajući svoje granične prijelaze i uspostavljajući akreditirana kontrolna tijela. Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović istaknuo je kako je Udruga Prsten organizirajući skup zajedno s HNS-om na izvjestan način napravila privilegiju ovdašnjim političarima i gospodarstvenicima budući da se radi o iznimno respektabilnim kompanijama.

Mostarski gradonačelnik Ljubo Bešlić pri tome je predstavio potencijale ovoga grada, a premijer HNŽ-a mogućnosti ove županije, kao i nekoliko pojedinačnih gospodarskih projekata poput Tehnofiltera. 
Tijekom Gospodarskog foruma u Mostaru predstavljeno je više inicijativa o snažnijoj gospodarskoj suradnji te mogućnosti pokretanja Hrvatske banke u BiH kojoj bi jedan od najvećih dioničara bila Republika Hrvatska, a kojom bi se podržao povratak i opstanak Hrvata u BiH.