PDA

Pogledaj Full Version : VESNA PUSIĆ:Hrvati su najugroženiji u Bosni i Hercegovini

Mrav
13-11-2011, 15:45
Razgovor – Vesna Pusić, jedna od čelnica HNS-a i Kukuriku koalicije

Hrvati su najugroženiji u Bosni i Hercegovini

■ Kada kažem ugroženost, ne mislim na ekonomsku nego na stvarni politički utjecaj

■ Jedino trajno rješenje je euroatlantska integracija i mi moramo sva svoja iskustva u tom procesu staviti na raspolaganje BiH. Tu vidim i priliku za Hrvate u BiH, koji u ovom trenutku imaju mogućnost biti jedan od važnih nositelja europskih procesa

■ Sve dok se u Predsjedništvo BiH biraju predstavnici naroda, ne može se dogoditi da jedan od tri naroda tamo nema svog predstavnika kojeg su izabrali pripadnici tog naroda

■ Hrvate u BiH ne može se i ne smije promatrati kao dio nečije glasačke mašinerije i manipulirati njima u svrhu uskih dnevno političkih interesa

■ Treba korigirati stav i odnos službene politike prema Hrvatima izvan zemlje, naročito Hrvata u BiH, koji su u tom pogledu izdvojeni, jer su ravnopravan narod druge države

Razgovarao: Dejan Jazvić, VL

Za razliku od dosadašnjih parlamentarnih izbora u Hrvatskoj, ovaj put se znatno manje pozornosti pridaje 11. izbornoj jedinici, odnosno glasovanju Hrvata iz BiH i s drugih prostora izvan Hrvatske. Ipak, i u takvoj situaciji, sve stranke nastoje definirati jasne poruke prema bh. Hrvatima, ali i prema susjednim zemljama. Jedna od čelnica Hrvatske narodne stranke i Kukuriku koalicije Vesna Pusić u razgovoru za Večernji list iznosi vrlo jasne i konkretne poruke. Njezine riječi dodatno dobivaju na težini ako se zna da u slučaju izborne pobjede Kukuriku koalicije Vesna Pusić figurira kao najozbiljnija kandidatkinja za ministricu vanjskih poslova i europskih integracija.

■ Hoće li se i kako mijenjati hrvatska državna politika prema BiH i posebno prema bh. Hrvatima u slučaju pobjede Kukuriku koalicije na predstojećim izborima?

Hrvatska već gotovo čitavo desetljeće nema pravu i sustavnu politiku prema BiH. Jedna od prvih stvari koje će nova Vlada, pobijedi li Kukuriku koalicija, napraviti je predložiti organiziranje regionalne konferencije o BiH na kojoj će svi relevantni faktori raspravljati o tome što je potrebno učiniti da bi BiH konačno počela funkcionirati kao država. Takvu konferenciju, naravno, mora voditi BiH, ali sve susjedne zemlje, prije svega Hrvatska i Srbija, moraju dati konstruktivan doprinos tamošnjim integrativnim procesima. Hrvatska mora iskoristiti i svoje iskustvo pregovora s EU-om i članstvo za pomoć BiH. Jedino trajno rješenje je euroatlantska integracija i mi moramo sva svoja iskustva u tom procesu staviti na raspolaganje BiH. Tu vidim i priliku za Hrvate u BiH, koji u ovom trenutku imaju mogućnost biti jedan od važnih nositelja europskih procesa, te da svojim potencijalom kroz vezu s Hrvatskom budu transfer znanja, modela reformi i kontakata na putu BiH prema članstvu u EU. Tu Hrvatska može i treba bitno doprinijeti.

■ Treba li i kako korigirati ustavnu poziciju Republike Hrvatske kada su u pitanju obveze prema Hrvatima izvan zemlje, pa tako i prema Hrvatima u BiH?

Ne, nije potrebno korigirati Ustav. Treba korigirati stav i odnos službene politike prema Hrvatima izvan zemlje, naročito prema Hrvatima u BiH, koji su u tom pogledu izdvojeni, jer su ravnopravan narod druge države. Hrvate u BiH ne može se i ne smije promatrati kao dio nečije glasačke mašinerije i manipulirati njima u svrhu uskih dnevnopolitičkih interesa. Takav odnos učinio im je već previše štete.

■ Kako danas gledate na poziciju Hrvata u BiH, posebno u kontekstu onoga što vodeće hrvatske stranke u BiH nazivaju „gaženjem izborne volje bh. Hrvata“?

Hrvati su danas najugroženiji u Bosni i Hercegovini. Ne mislim ovdje na ekonomsku ugroženost nego na stvarni politički utjecaj. Jednim dijelom to je i rezultat politike HDZ-a prema BiH u 90-im godinama, a onda i rezultat mnogih drugih politika i tragedija koje su se ondje dogodile. HDZ je na najgori mogući način iskoristio Hrvate u BiH, a onda ih ostavio na cjedilu. U sadašnjoj situaciji i institucionalnom ustroju BiH, Hrvate apsolutno mora zastupati predstavnik kojeg su sami izabrali. Sve dok se u Predsjedništvo BiH biraju predstavnici naroda, ne može se dogoditi da jedan od tri naroda tamo nema svog predstavnika kojeg su izabrali pripadnici tog naroda.

■ Crkveni, ali i drugi podaci govore o konstantnom „curenju“ Hrvata iz BiH. Može li i što učiniti Hrvatska kako bi taj proces bio zaustavljen?

BiH treba Hrvate da bi bila stabilna i uspješna država i teško da može opstati bez njih. Hrvatska se nikad više ne smije miješati u unutarnje poslove BiH, ali može i mora pomoći izgradnju društva i države u kojoj građani BiH, koje god nacionalnosti bili, žele živjeti. I tu je, također, od ključnog značenja naš položaj i iskustvo EU integracija.
Prvenstveno je to posao dovršenja države i provođenje svih reformi kroz koje smo i sami prošli i koje podižu standarde življenja. Međutim, dostupna je i konkretna financijska pomoć iz EU fondova, koja se mora iskoristiti za stvaranje boljih životnih uvjeta. Konkretno, radi se o novcu koji EU daje za projekte prekogranične suradnje, a koji se trenutno nažalost gotovo uopće ne koristi, odnosno u mjeri u kojoj su korišteni nisu usmjereni na pravi način.
BiH u korištenju tih sredstava može sudjelovati samo s Hrvatskom, s obzirom da nijedna druga njena susjedna zemlja nije još u završnoj fazi EU integracije.

■ U Bosni i Hercegovini postoje potpuno oprečni stavovi o budućnosti BiH. Srbi žele zadržati labavi daytonski okvir s jakim entitetima, Bošnjaci traže jaču centralizaciju zemlje, a Hrvati izjednačavanje svoje ustavne pozicije s druga dva naroda kroz potpunu reorganizaciju postojećih ili stvaranje novih entiteta. Ima li u takvoj situaciji rješenja za budućnost BiH koje će biti prihvatljivo svima?

Krajnji cilj u slučaju BiH, baš kao i svih drugih zemalja, trebao bi biti približavanje nekom modelu građanske države, no i za to je potrebno strpljenje i postupni pristup. Od ključnog je značenja da se sva tri naroda u BiH osjećaju dobro u svojoj zemlji i da budu slobodni biti ono što jesu. To je iznimno važno, jer bez tog osjećaja - nema napretka. Pripadnici sva tri naroda moraju se osjećati sigurnima u vlastitoj zemlji i imati politički utjecaj. To je djelomično preduvjet za EU integraciju BiH, ali EU proces djeluje i povratno - pomaže izgradnji stabilnih i sigurnih institucija države.

■ Mnogo je zamjerki na način raspodjele sredstava koji se iz proračuna RH svake godine dodjeljuju Hrvatima u BiH. Činjenica je da sada polovinu iznosa dobivaju folklorna i kulturna društva. Treba li mijenjati način i kriterije dodjele tog novca?

Svakako treba što više sredstava iskoristiti za zbrinjavanje povratnika, te za znanost, obrazovanje i zdravstvo. Dio tih sredstava može se iskoristiti za financiranje prekograničnih projekata koje sam spomenula. Ono što svakako treba mijenjati jest uvođenje reda i transparentnosti u dodjeljivanje tog novca.
Pomoć moraju dobivati jednako svi Hrvati u BiH, neovisno o tome u kojem dijelu države žive. To ne mogu i ne smiju biti sredstva za kupovanje glasova u 11. izbornoj jedinici.

| VL | HB.org |

bla bla, hdz kriv, bla bla, građanska država, bla bla bla.
ništa od ove. glasat ću za hdz.

zaba1111
13-11-2011, 17:40
Neki model građanske države meni više vuče na tri ili više građanskih entiteta, što je svakako znakoviti ukoliko dolazi o VP.

mardar
13-11-2011, 18:48
Neki model građanske države meni više vuče na tri ili više građanskih entiteta, što je svakako znakoviti ukoliko dolazi o VP.

Ovo je ponovo "mazanje" očiju pred izbore pa bili oni u Hrvatskoj ili BiH .A u Saboru će redovito pritiskati da se donose drugovačije odluke.Mogi misliti sada će naši slijepci u najmanju ruku reći da nam evo "trećeg" jer je Vesna za njega .Uvijek potpuno isti govori.Ne bi me iznenadilo da se sada oglasi i Puhovski i ostala bratija čak i njen brat sa sličnim "pametovanjima ".

zaba1111
13-11-2011, 19:32
Htio sam reći da bi ovo moglo govoriti o novim trendovima o kojma se eventualno raspravlja ili su u nastajanju.
Moguće da se shvatilo da guranje BiH na ovaj dosdašnji način produbljuje nacionalne razdore i tako djeluje dezintegrirajuće na regiju, dosad se smatralo da je bih integrativni faktor i da je samo potrebno ugušiti nacionalizam, ali praksa je pokazala suprotno.
Ukoliko se želi očuvati BiH, ukoliko se želi stopirati muslimanski radikalizam i ukoliko se kroz BiH želi promovirati zajedništvo u regiji, onda se pokazalo da se dosadašnji model mora promijeniti jer ne daje željene rezultate, a VP kao pametna žene predpostavljam da to uviđa, odnosno da se smijer kojim ide Bih ne poklapa s njezinim željama o razvoju pozitivnih odnosa u regiji.

Mrav
13-11-2011, 20:52
ne vjerujem joj ništa. onaj mesić barem kaže što misli. ne mogu si pomoći, i pored njene uvijenosti, mislim da je ona njegov ženski pandan.

ivica
13-11-2011, 22:24
nevjerujem joj sekunde, nijedne, to su varijacije na temu, ova kornjača je skontala da desnica u Hrvatskoj ne pridaje pozornost Hrvatima u BiH pa je uskočila kao neki korektiv, nadalje je indikatvno joj je, po mojim skromnim saznanjima jer slabo pratim političku scenu u RH i pretjerano me na zanima, zinulo dupe da upravlja vanjskim poslovima RH pokušava malo meditirati i na pacijentu zvanom BiH pa joj iskaču razne varijacije na tu temu bez kjasnog i konkretnog stajališta.

Ilirk@
13-11-2011, 22:59
brlj, prd, ser, bla, bla... čuj ti nje, hrvati moraju biti manekeni bošnjakistanu kako bi se on uspješno eurointegrirao uz njenu pomoć... jadan ti je onaj ko ju uzima zdravo za gotovo

Mrav
13-11-2011, 23:47
Raspudić

Je li po vama ideja trećeg entiteta radikalan zahtjev ili normalno demokratsko pravo suverenih naroda u višeetničkim državama?

Ne vidim što je tu radikalno. Sta stanovišta opstanka države BiH, mislim da bi diskontinuirana teritorijalna jedinca s hrvatskom većinom bila korak naprijed prema održivoj BiH.

Kako komentirate potporu dva HDZ-a iz BIH Kosoričinom HDZ-u i činjenicu da su se oglušili na bilo većine Hrvata u BIH koji prema našim anketama u ogromnoj većini ispitanika traže nezavisnu listu koja neće biti u Kosoričinoj kvoti? Smatrate li to neodgovornom politikom Čovića i Ljubića koja se bespotrebno unaprijed konfrotira sa ljevicom u RH a od koje će sutra tražiti potporu svojim ciljevima u BIH ili pak logičnim nastavkom opravdane politike?

Već sam rekao da bi ponavljanje istog scenarija bila politička katastrofa, vjerojatno i početak kraja dva HDZ-a u BiH.

diskontinuirana teritorijalna jedinica je jasna stvar. to je to.

ali, zašto raspudić misli da će hdz-ova kvota vjerojatno biti početak kraja dva hdz.a? pa zar hrvatski komunisti u slučaju izborne pobjede neće pomagati hrvate u bosni i hercegovini, bez obzira na stranačku/političku opredjeljenost? zašto se onda govori o nadstranačkom nacionalnom interesu hrvatske za sve hrvate u bosni i hercegovini?
zar nisu bosanskohercegovački hdz-ovi jedini istinski predstavnici hrvatskog naroda u bosni i hercegovini? jesu!
zar raspudić ne vjeruje izjavama josipovića i pusićke? mislim da ne vjeruje. i mislim da ih se boji, kao što ih se i ja bojim. ali ja im se ne uvlačim u hemeroidnu guzicu.

Kako komentirate potporu dva HDZ-a iz BIH Kosoričinom HDZ-u i činjenicu da su se oglušili na bilo većine Hrvata u BIH koji prema našim anketama u ogromnoj većini ispitanika traže nezavisnu listu koja neće biti u Kosoričinoj kvoti?
kojim anketama? koji i koliko ispitanika? o čemu šušnjar? pa svak zna da hrvati bosne i hercegovine dišu svi ko jedan i za hdz. (osim onih nekoliko baksuza u platformi. a od jučer i jahača tristana, kako mi se čini)

http://poskok.info/index.php?option=com_content&view=article&id=31398%3Araspudi-ne-namjeravam-se-kandidirati-pogotovo-ne-na-listi-hdz-a&catid=189%3Anovo&Itemid=444

Ilirk@
14-11-2011, 09:41
to je poskok anketa. ona je inače 'mjerodavna', ispipava bilo 'naroda', moš mislit. ja ne znam nikog ozbiljnog tko čita taj portal. koga god sam pitala, a da ima 35-55 godina, što misli o kojem tekstu, svatko mi je odgovorio da 'TO ne čita'.
ne želim omalovažavati portal, on ima svoju medijsku ulogu, ali ne kod ozbiljnijeg stanovništva koje ipak misli svojim glavama i ne zanosi se idejama terorističke oblekice sa celerom u ruci (padne mi na pamet alo-alo svaki put kad razmišljam o njihovoj borbi, izgledaju mi poput onog ženskog pokreta otpora, a šuša ko rene..)

mardar
14-11-2011, 09:51
Nekako imam osjećaj da ponekoga pamćenje vrlo kratko služi.Čitajući intervju Nine dat Poskoku pročitao sam i ovakovu tvrdnju između ostalog:

U zadnje vrijeme primjetan je otklon hrvatskog SDP-a prema Lagumdžiji kao i izjave Vesne Pusić oko potrebe formiranja 5 federalnih jedinica u BIH. Je li moguće da ljevica u RH trenutno smjelije iznosi državničke ideje nego tzv desnica?

U zadnjih nekoliko godina došlo je do bitne promjene po tom pitanju i Lagumdžija se vara da će, ako Kukuriku koalicija dođe na vlast, imati automatski u njima saveznike za šovinističku politiku prema Hrvatima u BiH koju sada vodi

Da li je baš SDP Hrvatske u zadnjih nekoliko godina napravio odmak od politike bošnjaka kada je samo prije godinu dana otvoreno i jasno SDP-Hrvatske uz Stipu Mesića podržao Željka Komšića

SARAJEVO: Zoran Milanović podržao Željka Komšića
Predsjednik SDP-a Zoran Milanović u petak je na skupu SDP-a BiH uoči općih izbora 3. listopada pružio potporu Željku Komšiću, aktualnom članu Predsjedništva BiH koji će u nedjelju uz potporu bošnjačkih birača pokušati izboriti još jedan mandat kao hrvatski član u kolektivnom šefu Države.

Milanović je okupljenima rekao da glasuju za SDP, te im poručio: "Vidimo se u Europi!".
- Dosad su iz Hrvatske i Srbije u BiH dolazili kao mentori, ili kao tutori. Ja dolazim kao prijatelj! - poručio je Zoran Milanović okupljenim sljedbencima ideje unitarne BiH.

Skupu su nazočili i i ostali sljedbenici "Jugosfere": bivši predsjednik i premijer Makedonije Branko Crvenkovski, te predsjednik SDP-a Crne Gore Ranko Krivokapić
Komšića je već ranije podržao i Stjepan Mesić.

HRsvijet.

Da nije sve iz istog izvora pokazuje i jedan tekst baš Poskoka no "na žalost članak se ne može otvoriti"

Milanović dao potporu Lagumdžiji, "Bosni" i SDP-u BIH
www.poskok.info/index.../index.php?...i-sdp...bih...

14 ruj 2010 – Milanović dao potporu Lagumdžiji, "Bosni" i SDP-u BIH ... "budući premijer RH" kazao je kako on podržava SDP BIH i Zlatka ... Ako je majorizacija Hrvata u BIH načelo koje dijeli i Zoran hvala ti Zorane na iskrenosti! ...

Sada me baš zanima od kuda tvrdnje da bi se dolaskom kukuiriku koalicije nešto promjenilo za Hrvate u BiH.koliko znam i Milanović i SDP-Hrvatske su u kukuriku koaliciji.Jednako je i sa Josipovićem koji je u Turskoj jasno poručio što i Mesić da se Hrvati trebaju "okrenuti Sarajevu.Ja se ne mogu sjetiti da je bilo ko iz HDZ-a Hrvatske bilo kada jasno dao podršku Željku Komšiću prije izbora.Neka me neko razuvjeri.

Ilirk@
14-11-2011, 10:04
nino flertuje sa ljevicom. to se zove pragmatičnost. uvjeren u slom hadezea, daje bombastične intervjue kako ih je odjebao, dok istovremeno svjesno laže kako kukurikavci neće pružiti lagumdžiji podršku u majorizaciji.
obzirom da svatko tko ima pamćenje, a kako i sam kaže, srećom pa imamo medije koji će nas podsjetiti, vrlo dobro zna da je komšić milanovićevo pule, a sdp bih, samo podružnica.
isto kao i hdz bih onom kosoričinom i sanaderovom hadezeu. nema tu nikakve razlike. baš nikakve.
zašto nino svjesno zamagljuje, to on najbolje zna.
ja vjerujem da je u pitanju čista pragmatičnost. umilit se vlasti dok je vrime. šušnjar je druga priča. on je lud i vjeruje uono što govori i radi.
tako da više zamjerim ninu što svjesno i namjerno laže i obmanjuje hercegobsance jer zna kakav velik utjecaj ima na njih.

mardar
14-11-2011, 10:16
nino flertuje sa ljevicom. to se zove pragmatičnost. uvjeren u slom hadezea, daje bombastične intervjue kako ih je odjebao, dok istovremeno svjesno laže kako kukurikavci neće pružiti lagumdžiji podršku u majorizaciji.
obzirom da svatko tko ima pamćenje, a kako i sam kaže, srećom pa imamo medije koji će nas podsjetiti, vrlo dobro zna da je komšić milanovićevo pule, a sdp bih, samo podružnica.
isto kao i hdz bih onom kosoričinom i sanaderovom hadezeu. nema tu nikakve razlike. baš nikakve.
zašto nino svjesno zamagljuje, to on najbolje zna.
ja vjerujem da je u pitanju čista pragmatičnost. umilit se vlasti dok je vrime. šušnjar je druga priča. on je lud i vjeruje uono što govori i radi.
tako da više zamjerim ninu što svjesno i namjerno laže i obmanjuje hercegobsance jer zna kakav velik utjecaj ima na njih.

Pa to je ono, što jednostavno ne vjerujem kukuriku koaliciji kada su "slatkorječivi".Čisto sumnjam da im i Nino uopće vjeruje.Ne zanima me zrikavac u svemu ovome .Jednostavno sam htio pokazati da nije iz jednog izvora samo.A kome će on podršku davati ni najmanje me ne zanima ima pravo na to,ali mi nije jasno zašto se olako sve zaboravlja.

zaba1111
14-11-2011, 10:46
Raočaravajući Ninin intervju , podsjetio me na strica koje se nakon 20 godina vratio iz amerike s vrećocom gumenih bonobona misleći da je kod kuće vrijeme stalo. Nino HB gleda kao da je ostala u 94. , kada se u Tuđmanu i HDZu davala bezrezervna podrška(opravdano). Nino priča o tutorima i slijepim poslušnocima, a da zato nema nijednog pokazatelja ni u jednom nastupu, potezu ili političkoj odluci od strane HB politike.
Ninin istup mene osobno vrijeđa jer nas upravo on omalovažava kao nitko dosad, Nino poziva HDZ da se ne kandidira u dijaspori(doista nevjerovatno) sugeririajući da HB ovcama ne treba niti dati ponudu da biraju jer smo mi tolike ovce da ćemo za HDZ glasati samo jer je to HDZ iako HRvati HB dosad nijednom nisu pogriješili glasajući za HDZ jer je HDZ imao najbolje liste i programe, nego smo pogriješili samo onda kad nismo podržali HDZ(bandić)
Još je tu nekoliko populističkih izjava kloje bacaju sumnju da je Nini na prvom mjestu smaopromocija , a tek neragumnetiran napad na HDZ uz lijepe riječi kukurikavcima, veliko razočarenje.

caporegime
14-11-2011, 11:06
unatoč jasno vidljivom političkim pozicijama i stavovoma, čudno mi je da netko pored zdravih očiju ljudi naroda, vjerujući valjda da je većina naroda u hercegbosni hrpa polupismenih debila pokušava zabetonitrati šizofrenične stavove kako je hrvatska veliko zlo za hrvate u bih a da kukuriku koalicija može napraviti ako ne dobro a onda barem manje zlo.
postavljanje teze da je hrvatska zlo, i to na takav način da ne postoji niti jedan , ne dokaz, nego ni indicija (ne miješati kukavičluk i nesposobnost sa pojmovima zla kao odlučne i ustrojene voljne radnje) nego nesuvislo blebetanje potkrijepljeno argumentima tanjim nego kriške iz drniške pršutane a u usporedbi s takvim kriškama cigaret papir djeluje kao šmirgl papir, više govori o onima koje takve priče pričaju te na koji način doživljavaju one kojima se obraćaju.

sve što je rečeno očito je prije pripremljeno jer se tu pojavljaju fraze koje sam znao čuti i u živo, od vesne pusić (koja uzgred rečeno i dalje pričao agresiji na bih) kao snage koja će potaknuti procese na boljitak hrvata u bih preko zokija milanovića koji ignorira lagumdžiju naglo osvještene likom i djelom sdp-bih.

kad se uz sve to pridodaju idiotarije kojima se želi reći da hrvati u bih bez bratske pomoći srba ne mogu ni disati a želja za suradnjom sa srbima se svodi na propagiranje toga da je rh počela rat u bih tjerajući lokalne hrvate da rasterete front u rh (doslovno tvrde da je rh pokrenula napad na kupres jer da je, pazi ovo, ZADAR BIO PRED PADOM) te da je hrvatska počinila genocid u oluji, ja se iskreno nadam da je to posljedica maloumnosti, sujete, egoizma i gluposti novopečenih kvazihrvatskih poletaraca hercegbosne.
jer, naime, to bi bila prihvatljivija varijanta od činjenice da takvi točno znaju što rade i zašto to rade budući da u svojim pričama govore točno sve one stvari koje srbi sami neuspješno pokušavaju progurat iz razloga da izađu iz pozicije jedinih krivaca za rat te da svom narodu objasne valjda najsramotinji poraz u povijesti.
a čim na taj način pokušavaju popraviti svoju političlku poziciju to je najbolji dokaz da još ništa u strateškom smislu nije gotovo a da su ovi sa šatrohrvatske strane duboko mentalno potčinjeni i podložni srbima koji su se u ovom pozicioniranju postavili kao dominirajući faktor nad kukavnim "skojevcima" novohercegbosanskog kvazi hrvatskog pokreta na sramotu i gađenje vlastitog naroda.

Ilirk@
14-11-2011, 11:23
ja razumijem gađenje naspram sadašnjeg hdz-a koji je pohvaljen od strane međunarodne zajednice za obeshrabrivanje hrvata za trećim entitetom.
i meni se gade kad ih vidim.
ali ovo što capo spominje, šin fejn+srbi politika i potkopavanje temeljnih vrijednosti domovinskog rata četničkom propagandom, gaženje pravednosti i dostojanstva ljudi koji su ginuli za hercegbosnu dok su sadašnji hercegbosanski tribuni i medijski papci bježali u hrvatsku, pa i dalje, ogavnije je od dvoličnosti i izdajništva hdz-a.

Ilirk@
14-11-2011, 11:26
sve što je rečeno očito je prije pripremljeno jer se tu pojavljaju fraze koje sam znao čuti i u živo

i meni se čini. moguće da je cijeli interview samo autoriziran, ak me kužiš. svejedno, isto je to meni sve.

1981
14-11-2011, 11:30
S obziron da se pravaši nemogu zbog svojih taština dogovorit i stavit pod istu zastavu onda ZNA se HDZ.

Ilirk@
14-11-2011, 11:32
sad kad su im tuđman i tomac dali podršku, i ja ću za njih glasat :)
a do jutros, nisam mislila tako. najiskrenije.
ovaj 'intervju' me pridomislio.

zaba1111
14-11-2011, 11:45
ja razumijem gađenje naspram sadašnjeg hdz-a koji je pohvaljen od strane međunarodne zajednice za obeshrabrivanje hrvata za trećim entitetom.
.

Ne branim HDZ, nego činjenice. Dakle ako pođemo iz navodne pozicije o kojoj neargumentirano prića Nino da je HB politka ekspozitura HDZa HR, onda se moram zapititati što on knkretno zamjera u ovm slučaju.
Činjenica je da je SAD tražio od HR politke da ne potiče priču o HB, činjenica je da se SAD pita, međutim činjenica je da je upravo tada u HB priča o Trećem postala najotvorenija i najizraženija.
Iz toga proizilazi da Nino zamjera HDZu HR i zastupnicima dijaspore što nisu u Saboru otvoreno podržali HB iako je SAD zatjevao suprotno i to u trenutko kad je EU visila o koncu i jedno je podrška SADa dovela do dablokade sa SLO i ulaska HR u EU. Dakle prema NIni, zastupnici dijaspore su trebali ugroziti EU radi priče u Saboru o HB kojom realno ne bi ostvarili ništa i to bi kao bila odgovorna politka u interesu HB. Ovo baca veliku sumnju da bi Nino zbog ostavljanja dojma u javnosti ugrozio ogromni interes HB o ulasku HR u EU, na što se sda poziva kao snažan instruent.

mardar
14-11-2011, 11:48
ali ovo što capo spominje, šin fejn+srbi politika i potkopavanje temeljnih vrijednosti domovinskog rata četničkom propagandom, gaženje pravednosti i dostojanstva ljudi koji su ginuli za hercegbosnu dok su sadašnji hercegbosanski tribuni i medijski papci bježali u hrvatsku, pa i dalje, ogavnije je od dvoličnosti i izdajništva hdz-a.

Gadi mi se Šeks ,gadi mi se Sanader,gadi mi se čitav vrh sadašnjega HdZ-a ne znam koga bih izdvojio ali mi se ne gade ljudi koji su dali glas HDZ-u jer nisu sigurno imali pojma da se može ovakovo nešto dogoditi.A očito je da se evo ovim novim "socijaldemokratima" gade baš svi koji su se "usudili " dati glas HDZ-u,pa se treba i obračunati s njima baš sa svakim.I sa braniteljima sa svakim.Otvoriti logore izopćiti iz društva oduzeti invalidnine,oduzeti sva prava .E neće neka se jebu.Mogu im i osobno poručiti.Ništa više.

Ilirk@
14-11-2011, 11:51
to je matrica po kojoj su odgajani. o tome ja stalno i trubim ovdje. ljudi moji, po načinu razmišljanja i ponašanja, možeš skužiti iz kakvog gnjizda se neko izlegao.

Ilirk@
14-11-2011, 12:00
Ne branim HDZ, nego činjenice. Dakle ako pođemo iz navodne pozicije o kojoj neargumentirano prića Nino da je HB politka ekspozitura HDZa HR, onda se moram zapititati što on knkretno zamjera u ovm slučaju.
Činjenica je da je SAD tražio od HR politke da ne potiče priču o HB, činjenica je da se SAD pita, međutim činjenica je da je upravo tada u HB priča o Trećem postala najotvorenija i najizraženija.
Iz toga proizilazi da Nino zamjera HDZu HR i zastupnicima dijaspore što nisu u Saboru otvoreno podržali HB iako je SAD zatjevao suprotno i to u trenutko kad je EU visila o koncu i jedno je podrška SADa dovela do dablokade sa SLO i ulaska HR u EU. Dakle prema NIni, zastupnici dijaspore su trebali ugroziti EU radi priče u Saboru o HB kojom realno ne bi ostvarili ništa i to bi kao bila odgovorna politka u interesu HB. Ovo baca veliku sumnju da bi Nino zbog ostavljanja dojma u javnosti ugrozio ogromni interes HB o ulasku HR u EU, na što se sda poziva kao snažan instruent.

politiku možeš shvatiti ili ne shvatiti. za to treba određena politička mudrost i zrelost.
interesi države, nacije u globalu, njihova visina i značaj, dugoročnost nekih poteza te nužne žrtve, sve su stvar politike koja ne gleda na te stvari sa pozicije nas, običnih smrtnika.
ja to znam. ali ako esade kaže 'ne', onda je trebalo esadeu reć za teroristička gnjizda u bosni i jasno DOKAZIMA ukazati političko teroriziranje naroda koji je jedini korektiv takvim pojavama, a ne šupački primati pohvale.
treba se BORITI za svoj narod svim raspoloživim sredstvima.
to hadeze ne radi, nego upravo suprotno. pokazali su svu beskičmenost svoje samoprozvane 'prohrvatske' i 'domoljubne' politike.
dopustili su, u prvom redu, ljevici da četničari po hrvatskoj, a narod je ulagao sve nade u njih misleći da će slijediti tuđmanovu politiku.
zato, nemoj mi ih opravdavati.
ne bi njima jenki rekao ništa da su mu podastrijeli dokaze o teroru što ga hrvati doživljavaju, bez obzira što je amerima u interesu nestabilnost u srcu europe.
barem bi postupili ljudski, ako ništa drugo.
kukavice i šupci!
svejedno, glasat ću za njih samo da nisu na dobitku hrvatski komunjare, udbaši, njihov nakot, pročetnički i projugoslavenski ostatci te zabludjeli hercegobosanci koji očito ne mogu bez ropskog naguživanja.

zaba1111
14-11-2011, 12:14
HDZ nikad nisam branio i o to što govriš je ono s čime se slažem, ali ja nisam govorio o tome , nego o političkoj demagogiji.
Nino ako je mislio napadati HDZ onda je trebao to reći to što si ti navela, a ne prosipati demagogjiu o pohvalama SADa, o tutorima i poltronima, a ono baš tada najžešća kampanja u HB ,za treći ,počela, a pogotovo skupljanje poena o tri zastupnika, da se suprotstavilo promjeni ustava i skidanju dijspore s dnevnog reda, teka tada nas više ne bi bilo u saboru i to uz najnegativniju antikampanju .

Ilirk@
14-11-2011, 12:17
hebiga, da sam mu ja pisala 'interview', ne bi mi ga autorizir'o, to budi siguran. i ti i ja znamo zašto je tomu tako.
zato ostajem pri svojoj odluci i neću se pokajati. sva sredstva u borbi protiv ultimativnog zla, dopuštena su.

Ilirk@
14-11-2011, 12:28
p.s. da se razumijemo, hsp nema moj glas iz jasnih i razumljivih razloga, ruža je popušila zbog svojeg inaćenja, hrast zbog raspada i neuvažavanja drugačijih mišljenja, a ostali ionako ne dolaze u obzir.
i da svi zajedno izađu u jednoj koaliciji na izbore, protiv crvene aždaje, nemaju nikakve šanse. osim hadezea i njihovih koalicijskih partnera.
dakle, ja i ovog puta, biram manje zlo koje ipak, IPAK, ma kako mi mislili i što mi misli, zadnji su u redu koji bi izdali interese hercegbosanskih hrvata.
pogledajte ostale, živo im se hebe za nama, ovi barem za opanke šalju.
treba biti realan.
ljevičarske spike o izdajništvu onih koji će im dati glas, evetualni kritičari moje odluke, mogu si zabiti na jedno mjesto, ono malo carstvo gdje caruje 'drugarstvo'...

Ilirk@
14-11-2011, 12:31
http://www.posusje-online.info/index.php?option=com_content&view=article&id=1353:obrat-neovisna-lista-hrvatskog-zajednitva-za-11-izbornu-jedinicu&catid=43:politika

evo nešto novo.
ajde neka.

Mrav
14-11-2011, 13:12
ja sam za predstavnike iz dva hdz-a, bih-a i 1990-tke, odnosno hns-a. (ovo radi boljeg razumijevanje onoga što sam iznad napisao.?

caporegime
14-11-2011, 13:40
http://www.posusje-online.info/index.php?option=com_content&view=article&id=1353:obrat-neovisna-lista-hrvatskog-zajednitva-za-11-izbornu-jedinicu&catid=43:politika

evo nešto novo.
ajde neka.

kad kliknem na link, otvori mi se samo naslov i praznina umjesto teksta. kako to?

Ilirk@
14-11-2011, 13:40
ne znam, meni otvara normalno..

Ilirk@
14-11-2011, 13:41
OBRAT!!! Neovisna lista Hrvatskog zajedništva za 11. izbornu jedinicu

U izbornu utrku u 11. izbornoj jedinici za Hrvatski sabor uoči isteka roka listu su prijavila i Neovisna lista Hrvatskog zajedništva koju predvodi dr. Dražen Pehar, ugledni politolog koji se istaknuo po oštrim kritikama vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine gdje su bošnjačke stranke isključile Hrvate iz vlasti. Na listi se još nalaze i Dennis Valcich iz Australije te Ivo Dominković Bizi iz Posavine.

Potpora udruga

Potporu ovoj listi dale su udruge iz BiH, pojedinci i intelektualci te Hrvatski svjetski sabor, udruga Hrvata iz dijaspore koja ima značajan utjecaj u Australiji. Upravo drugi na ovoj listi za Hrvatski sabor je popularni Valcich koji ima iznimno gledani tv kuharski show u Australiji. Dominković je dragovoljac Domovinskog rata, sudjelovao je u vojnim operacijama u Hrvatskoj i BiH, posebno se istaknuo u postrojbi koja je uništavala neprijateljske tenkove u Posavini, a potkraj rata bio je zapovjednik 106. oraške brigade. Predstavnici ove liste poručili su kako je razlog za ulazak u izbornu utrku upravo nepostizanje dogovora unutar Hrvatskog narodnog sabora za organiziranje jedinstvene liste Hrvata iz BiH i dijaspore te odluka dva HDZ-a da podrže listu HDZ-a Hrvatske, što je za njih politički nepragmatično i štetno za Hrvate u BiH jer se ovaj narod gura u mogući položaj oporbe prema vlastima u Hrvatskoj. Prema dostupnim najavama u 11. izbornoj jedinici glasove Hrvata za Sabor će, uz HDZ Hrvatske, tražiti i Stijena Milana Bandića, HSP dr. Ante Starčević koju podržavaju Hrvatski pravaški blok te HSP dr. Ante Starčevića - pravaši 21. stoljeća i Demokratski centar. HSS je jedina stranka koja je objavila da neće podržati nijednu stranku iz Hrvatske na predstojećim izborima, dok se HKDU i HSP Heceg Bosne nisu očitovali o ovome pitanju.

HNS trebao imati listu

Većina istraživanja provedenih među Hrvatima u BiH potvrdilo je da je HNS trebao nastupiti sa samostalnom listom u 11. izbornoj jedinici gdje se biraju trojica zastupnika, a ne priklanjati se nekoj od političkih stranaka u Hrvatskoj. Prema tvrdnjama iz stranaka članica Hrvatskog narodnog sabora odvojeni nastup na izborima ipak neće utjecati na hrvatsko zajedništvo u Bosni i Hercegovini u okviru ovoga političkog bloka.

doc.dr Dražen Pehar, vodeći politolog u BiH poznat po izjavi da neće plaćati porez nelegalno izabranoj Federalnoj vladi

Budući da su dva HDZ-a odlučila udovoljiti zahtjevima Jadranke Kosor i HDZ HR, te time nastavili tradiciju sluganstva prema aktualnoj politici Republike Hrvatske, politički aktivisti i slobodnomisleća intelektualna hrvatska elita je prijavila autentičnu listu hrvatske dijaspore za Sabor RH. Listu predvode dr. Dražen Pehar, koji će predstavljati Hrvate Hercegovine, središnje Bosne i Sarajeva, Dennis Valcich, koji će predstavljati Australiju, europsku i prekooceansku dijasporu, i Ivo Dominković, koji će predstavljati Hrvate Posavine, Tuzle i Banja Luke

Zašto se okasnilo sa informacijom? Iz prostog razloga što se čekalo na stranke okupljene oko HNS-a da nađu način za prijavu svoje liste. Izlika koju su govorili je ta da se nije imalo vremena. MI SAMI smo dokazali da to nije istina, jer smo svoju listu oformili i, kontaktiravši krovnu organizaciju hrvatske dijaspore "Hrvatski Svjetski Sabor", i prijavili je pod imenom Stranka hrvatskog zajedništva.

Hrvati iz dijaspore, sve je na vama: glasujte za prošlost ili glasujte za budućnost u kojoj ćemo MI SAMI odlučivati o njoj, rekao nam je jedan od pokretača ove inicijative.

Još jedna zanimljivost vezana uz ovu listu je i ta da je HERA jučer priopćenjem najavila osnivanje političkoga krila koje će ući u hrvatski Sabor. U rečenom priopćenju HERE je decidno naveden raspored kandidata po zemljopisnom ključu koji se sa 100 % točnošću podudara sa ovom listom.

Večernji.ba i Posušje-online.info

Ilirk@
14-11-2011, 13:43
decidno je nepostojeća riječ, dok 'decidirano' znači jasno, odlučno, nedvosmisleno...

caporegime
14-11-2011, 13:45
hera osniva političku struju?
što će oni raditi u saboru?
tražiti da se izmijeni deklaracija o domovinskom ratu i da se rh proglasi agresorom na bih, na prava bih hrvata te da se oluja proglasi zajedničkim zločinačkim poduhvatom franje i slobe koja je imala cilj naseliti kosovo i ujebati hrvate hercegbosne, kako to elaboriraju vrlo siromašnom argumentacijom glasnogovornici iste koji su prije godinu dvoje dana nabrzinu odlučili postati hrvati iskazivati hrvatsku retoriku budući jaukanja iz rs-a kojima se pokušava skinuti odgovornost za rat kao i ublažiti gorčinu poraza, nisu pali na plodno tlo i uvjerili hrvate kako su oni krivi za sve a i da nisu neki junaci? pa kad to kažu hrvati onda bi to moglo i malo vjerodostojnije zvučati, jel?
ja shvaćam da konjušari imaju zadatak istimariti vasićeve vrance ali pobogu zašto??