PDA

Pogledaj Full Version : Gospodarstvenici-tajkuni-projekti

Inkvizitor
07-11-2011, 08:32
Na ovoj temi bi mogli malo podrobnije o gospodarskim projektima, gospodarskim aktivnostima, postignućima, promašajima, aktivnosti, neaktivnosti i sl. Jer koliko god pričali o politici, političarima, pravim ljudima i izdajnicima ništa to ne vrijedi ako gospodarstvo ne zaživi, jer će se iseljavanje nastaviti i pod uvjetom da kontroliramo sve druge stvari.

Dakle, pozitivni primjeri, negativni primjeri, svatko iz svoje općine a i šire ako je upućen.

Inkvizitor
07-11-2011, 09:10
Zaba bi mogao o rahitičnom duvanjskom gospodarstvu Ilirka o uzornom grudskom, Borna o nelošem posuškom..i tako redom..

zaba1111
07-11-2011, 09:38
Ne znam točne podatke o duvanjskom godpodarstvu, uglavnom u našoj županiji je daleko najjače poduzeće HB šume u kojem radi oko 600 ljudi i ostavruju dobit od oko 2-3 miliona km, u TG je drugi Kapis(tvornica kablova)oko 200 radnika, početkom krize su smanjili plaće, a kako čujem imaju dosta posla, treći je Prodeks sa oko 12o radnika i dobrim plaćama.
Duvnjaci se tradicionalno bave građevinom, tako da oko 3ooo Duvnjaka radi po Dalmaciji i dalje po HR, što značajno doprinosi standardu u TG, međutim i tu je kriza napravila svoje i puno je manje posla.

Proračun se puni s oko 3 miliona km od Buškog jezera(ovisi o kišnoj godini), EPHZHB je počela izgradnju VE Mesihovina što će biti gotovo 2013. i HE Vrilo najvjerovtnije 2014., EP gradi u idustrijskoj zoni HB centar za obnovljive izvore što će sve zaposliti oko 50 ljudi i ukupno donositi dodatni milion u proračun, TE je u fazi izrade raznoraznih studija i ako se napravi TE, općina TG će ,čim se TE pođe graditi, doživjeti gospodarski procvat kojemu će temelj biti zapošljavanje oko 600 ljudi i oko 20-30 milona u proračun. Da je razvoj na temelju TE izvjestan potvrđuje primjer nedavno započete izgradnje 4 zgrade od strane lokalnih tajkuna, priča se da imaju informaciju da je ekološka studija gotova i izrazito pozitivna, je li to istina i je li to povod za izgradnju u isto vrijeme , nemam pojma.
Sve sam podatke uveo bez provjere, otprilike.

Inkvizitor
07-11-2011, 10:02
fino za početak, ne moraju svi podaci biti iz pouzdanih izvora..svojim riječima ti to najbolje opišeš.

a lokalni tajkuni..Šarac, Dukići, Perčinović..???

zaba1111
07-11-2011, 10:11
Kakvi god jesu naši lokalni tajkuni ipak vrte paru po našoj općini i reinvestiraju, ima ih 5-6 sa više od 5o zaposlenih, ne daju loše plaće, ali kod njih ne postoji godišnji odmor, uglavnom dobro je da su tu.

ivica
10-11-2011, 11:06
Široki Brijeg- pored trgovačkih poduzeća na što se prvo pomisli kad se pomene ŠB, tu je i feal, presal-aluminijski profili (zanimljivo je za feal da je napravio velik iskorak prvenstveno izvozom u EU),kao nosioci gospodatva.
Nekad davno i crni Lijanovići, koji su prednjačili po broju zaposlenih i visini plaća dok nije vrag doša po svoje.

Inkvizitor
10-11-2011, 11:12
de malo detaljnije..dobro o Lijanovićima se zna sve..ali taj Feal..kakav je gazda, plaće, i sl.

i tko je još ambiciozan u ŠB koji je ipak općina s najvišim rastom u hercegovini

Marta
10-11-2011, 11:24
Ne znam točne podatke o duvanjskom godpodarstvu, uglavnom u našoj županiji je daleko najjače poduzeće HB šume u kojem radi oko 600 ljudi i ostavruju dobit od oko 2-3 miliona km, u TG je drugi Kapis(tvornica kablova)oko 200 radnika, početkom krize su smanjili plaće, a kako čujem imaju dosta posla, treći je Prodeks sa oko 12o radnika i dobrim plaćama.

Ovo nije vezano uz temu, al kad si spomenuo prodeks, ja bi trgovkinjama na kasi u prodeksu smanjila placu za pola.

ivica
10-11-2011, 11:30
Gazda Bogdan, dobar, plaće 800-1000, imaju dva prerađivačka pogona u Širokom i Mostaru, cijela grupacija broji i do 300-400 zaposlenih, sa poslovnim jedinicama. većina posla je za izvoz.

Sama općina,trenutno stagnira, bilo je nekog govora da bi mogla biti izgrađena još jedna tvornica konditorskih proizvoda ali se izgleda odustalo.

Inkvizitor
10-11-2011, 12:03
pa mogu ti reć da plaće i nisu baš neke, mislio sam da su bolje

zaba1111
10-11-2011, 13:14
pa mogu ti reć da plaće i nisu baš neke, mislio sam da su bolje

Di ćeš bolje, ni u Hr u industriji nisu bolje, a čak ni u sloveniji nisu značajno bolje.

Inkvizitor
10-11-2011, 18:54
Di ćeš bolje, ni u Hr u industriji nisu bolje, a čak ni u sloveniji nisu značajno bolje.

400-500 eura

zaba1111
10-11-2011, 19:02
Pa ja, plaća radniku od 400-500 eura u BiH je dobra plaća, a u industriji plaće radnika ni u HR nisu bolje.

ivica
11-11-2011, 11:02
Plaća je solidna, mada četveročlana obitelj ne može živjeti samo od nje. Ali recimo sa druge strane, znam puno mladića koji nisu nastavili školovanje poslije srednje škole.
Zaposlili su se, ubačeni su u sustav, ne vise po kladionicama, pomažu "kuću". Neovisni su od roditelja.

ti tajkuni, kakvi takvi, a ima ih svakakvih, drže da stanovništvo ne iscuri u inozemstvo.
Zamjeram im samo manjak nacionalne svijesti. Svaka malo veća firma ima ispostave po saarajevu, tuzli, banja luci..., samo da malo povedu računa o zapošljavanju hrvata...

Neki dan čitam podatak da u Banja Luci svećenici proizvode sir a nijedan Hrvat nije zaposlen.
Većinom je do nas samih.

Ilirk@
11-11-2011, 12:31
400-500 eura su mizerne plaće. ne znam kako uopće netko NORMALNO može živjeti od toga. za zabu razumijem da tako razmišlja jer on sam ne može razumjeti kako je to kad ti je tolika plaća, ali ne razumijem vas, obične šljakere kao što sam i sama, da vam je to ok plaća??
znači, ako je plaća u hrvatskoj tolika, onda je to ok?
prosječna potrošačka košarica iznosi 6800 kn. pa kako netko, pobogu, može živjeti od 3800 maximalno???
ne razumijem.
druga je stvar što su nekvalificirani kadrovi za neke bolje plaćene poslove, ali pomalo je diskriminatorski reći da je običnom radniku to dovoljno za život kao da njegova djeca jedu kao pilići, a odjeću i školske knjige ne moraju ni kupovati kad će svejedno biti šljakeri kao i ćaća im..

Ilirk@
11-11-2011, 12:37
Plaća je solidna, mada četveročlana obitelj ne može živjeti samo od nje. Ali recimo sa druge strane, znam puno mladića koji nisu nastavili školovanje poslije srednje škole.
Zaposlili su se, ubačeni su u sustav, ne vise po kladionicama, pomažu "kuću". Neovisni su od roditelja.

ti tajkuni, kakvi takvi, a ima ih svakakvih, drže da stanovništvo ne iscuri u inozemstvo.
Zamjeram im samo manjak nacionalne svijesti. Svaka malo veća firma ima ispostave po saarajevu, tuzli, banja luci..., samo da malo povedu računa o zapošljavanju hrvata...

Neki dan čitam podatak da u Banja Luci svećenici proizvode sir a nijedan Hrvat nije zaposlen.
Većinom je do nas samih.

ni meni nije jasno to što spominješ.
evo, firma iz gruda, vlasnik gruđanin, poslovni prostor grudski, pogon u grudama.
sjedište i pripadajući mu porezi u tomislavgradu.

tako, ako je inkvi mislio na grudsku violetu, odmah mu mogu reći da je najveći grudski proizvođač, ustvari duvanjski.

vezano za ivičin post, i dotični vlasnik gorespomenute firme, to je napravio zbog nekakvih inata i osobnih interesa iako mu je u grudama doslovce držan dlan pod guzicom i rješavane mu prilazne ceste i komunalije i sve ostalo, kad god je imao zahtjev. da ne govorim za građevinske dozvole.
sve da ga se tu zadrži, a on tomislavgradu diže postotoke i daje poreze...

to sa nezapošljavanjem hrvata je opet druga priča.
muslimani su jeftiniji, a gazda hoće za male pare, jako puno rada.

Inkvizitor
11-11-2011, 13:36
ni meni nije jasno to što spominješ.
evo, firma iz gruda, vlasnik gruđanin, poslovni prostor grudski, pogon u grudama.
sjedište i pripadajući mu porezi u tomislavgradu.

tako, ako je inkvi mislio na grudsku violetu, odmah mu mogu reći da je najveći grudski proizvođač, ustvari duvanjski.

vezano za ivičin post, i dotični vlasnik gorespomenute firme, to je napravio zbog nekakvih inata i osobnih interesa iako mu je u grudama doslovce držan dlan pod guzicom i rješavane mu prilazne ceste i komunalije i sve ostalo, kad god je imao zahtjev. da ne govorim za građevinske dozvole.
sve da ga se tu zadrži, a on tomislavgradu diže postotoke i daje poreze...

to sa nezapošljavanjem hrvata je opet druga priča.
muslimani su jeftiniji, a gazda hoće za male pare, jako puno rada.

mislio sam i na Violetu i na Grafotisak.

Šta je sa pričom da je pravi vlasnik Violete Bakir Izetbegović a Grafotiska neki Talijani..

Inkvizitor
11-11-2011, 13:37
Pa ja, plaća radniku od 400-500 eura u BiH je dobra plaća, a u industriji plaće radnika ni u HR nisu bolje.

500 eura je 3700 kuna..sumnjam da itko u Hrvatskoj to drži kao dobru plaću..

to je crkavica.

Škutor Mate
11-11-2011, 13:58
TE je u fazi izrade raznoraznih studija i ako se napravi TE, općina TG će ,čim se TE pođe graditi, doživjeti gospodarski procvat kojemu će temelj biti zapošljavanje oko 600 ljudi i oko 20-30 milona u proračun. Da je razvoj na temelju TE izvjestan potvrđuje primjer nedavno započete izgradnje 4 zgrade od strane lokalnih tajkuna, priča se da imaju informaciju da je ekološka studija gotova i izrazito pozitivna, je li to istina i je li to povod za izgradnju u isto vrijeme , nemam pojma.

sačuvaj nas bože ovakva procvata

Ilirk@
11-11-2011, 14:02
za bakira sam davno čula. oprostili mu neki kriminal sa šećerom, čime li već i za oprost ugrabili dio kolača. moguće da je čak i većinski vlasnik.
za grafotisak ne znam, stvarno. znam da im fabriano glavni snabdjevač, ali ne znam jesu li dioničari. čisto sumnjam da bi stipe ili nikola dali većinu.. ali ko zna.. baš ću se raspitat.

Škutor Mate
11-11-2011, 14:04
evo prijedloga za laku zaradu, samo trpat rupu u Kongori, a kad se zatrpa onda lagano cilu duvanjsku zavalu, ima mista :)

http://www.hrsvijet.net/index.php?option=com_content&view=article&id=18056:europa-dobila-novi-deponij-albanija-odobrila-uvoz-otpada-&catid=42:skandali&Itemid=361

mardar
11-11-2011, 14:29
evo prijedloga za laku zaradu, samo trpat rupu u Kongori, a kad se zatrpa onda lagano cilu duvanjsku zavalu, ima mista :)

http://www.hrsvijet.net/index.php?option=com_content&view=article&id=18056:europa-dobila-novi-deponij-albanija-odobrila-uvoz-otpada-&catid=42:skandali&Itemid=361

Ma "rupa" je čitava BiH gdje god istovariš nećeš se zajebati:):)

I opet ti iz prikrajka :):):)

Inkvizitor
11-11-2011, 14:31

Bolje ti je da daš neki presjek imacke ekonomije nego da našem zabi ubijaš planove za procvat duvanjskog polja..:013

Ilirk@
11-11-2011, 14:39
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1440986

ovo sam slučajno našla..

zaba1111
11-11-2011, 17:43
400-500 eura su mizerne plaće. ne znam kako uopće netko NORMALNO može živjeti od toga. za zabu razumijem da tako razmišlja jer on sam ne može razumjeti kako je to kad ti je tolika plaća, ali ne razumijem vas, obične šljakere kao što sam i sama, da vam je to ok plaća??
znači, ako je plaća u hrvatskoj tolika, onda je to ok?
prosječna potrošačka košarica iznosi 6800 kn. pa kako netko, pobogu, može živjeti od 3800 maximalno???
ne razumijem.
druga je stvar što su nekvalificirani kadrovi za neke bolje plaćene poslove, ali pomalo je diskriminatorski reći da je običnom radniku to dovoljno za život kao da njegova djeca jedu kao pilići, a odjeću i školske knjige ne moraju ni kupovati kad će svejedno biti šljakeri kao i ćaća im..

Joj što volim ovu sindikalnu demagogiju. Nitko ne kaže niti smatra da je 500 eura plaća od koje se može genijalno živjeti, nego kažem da je situacija u BiH takva da je prosječna plaća manja, da večina radnika ima manju plaću, u trgovinama koje je po duvanjskoj priči uništio Prodeks je bila 500-600 km, na benzinskoj je 800 km, u općinskim i županijskim službama ,sa srednjom školom nikome ne prelazi 900..., u takvoj situaciji se plaća u 1000 km smatra dobrom plaćom , a industrija posluje tako da ni u razvijenijim državama popout hr radnici nemaju veće plaće, npr. inžinjer u Eriskconu ima oko 5-6 tisuća kn.

Evo da i ja ispanem frajer popout jednog Lesara ili Severa, ja ču reći da su to sramotne plaće i da bi trebale biti bar 2000 km.

zaba1111
11-11-2011, 17:49
500 eura je 3700 kuna..sumnjam da itko u Hrvatskoj to drži kao dobru plaću..

to je crkavica.

Nitko ne smatra da je to dobra plaća u HR, ali to je plaća radnika u indistriji u HR, a čuo sam da ni u sloveniji često nije puno veća. Upravo je to plaća od 3700 kn zavarivaču u iznadprosječnoj firmi u sekotoru u Karlovcu.

ivica
13-11-2011, 21:05
za bakira sam davno čula. oprostili mu neki kriminal sa šećerom, čime li već i za oprost ugrabili dio kolača. moguće da je čak i većinski vlasnik.
za grafotisak ne znam, stvarno. znam da im fabriano glavni snabdjevač, ali ne znam jesu li dioničari. čisto sumnjam da bi stipe ili nikola dali većinu.. ali ko zna.. baš ću se raspitat.
ovaj dio sa udjelima, prosto nevjerujem da bi dali većinske udjele logičnija mi je gotovinaska isplata u više obroka, a možda je u pitanju i neki reket nego li protuusluga.
Postojala je neka shema sa tim šećerom...uglavnom...šećer se uvozi iz EU po vrlo niskim cijenam a zbog subvencija, u hrvatskoj (neki pogon u slavoniji) se miješa sa određenom količinom kakaa i vraća se nazad u EU pod drugim tarifnim brojem (neznam sad kakva je bila kvalifikacija po tim eu standardima) ali po sasvim drugoj cijeni, minimalno dvosruko većoj od uvozne- neka rupa u zakonu...to je onako rekla-kazala...

Vepar
21-11-2011, 19:38
Joj što volim ovu sindikalnu demagogiju. Nitko ne kaže niti smatra da je 500 eura plaća od koje se može genijalno živjeti, nego kažem da je situacija u BiH takva da je prosječna plaća manja, da večina radnika ima manju plaću, u trgovinama koje je po duvanjskoj priči uništio Prodeks je bila 500-600 km, na benzinskoj je 800 km, u općinskim i županijskim službama ,sa srednjom školom nikome ne prelazi 900..., u takvoj situaciji se plaća u 1000 km smatra dobrom plaćom , a industrija posluje tako da ni u razvijenijim državama popout hr radnici nemaju veće plaće, npr. inžinjer u Eriskconu ima oko 5-6 tisuća kn.

Evo da i ja ispanem frajer popout jednog Lesara ili Severa, ja ču reći da su to sramotne plaće i da bi trebale biti bar 2000 km.

U Hrvatskoj su to sramotno niske plaće, ali treba uzeti u obzir da je Hrvatska najskuplja od svih zemalja srednje i istočne Europe. Sigurno da takve nenormalno visoke cijene svega štetno utječu i na investicije. Ako već radi konkurentnosti radnik mora imati tako nisku plaću, onda bi bilo OK i pošteno da i direktori "menadžeri" i uopće svi ostali zaposlenici imaju manje.

Graničar Jozo
21-11-2011, 20:09

zaba, ovo ti je laž. moj prijatelj radi u eriksonu i nedavno je kupio stan od 90 kvadrata. Ima minimalno 7-8 tisuća (nije mi rekao koliko mu je plaća). Moj šura ima godinu dana staža i kao inženjer elektrotehnike ima plaću od 8.500 kn plaću (sa samo godinu dana staža).

zaba1111
21-11-2011, 20:34
Bolje malo provjeri Jozo, govorimo o osnovnoj plaći, a ne o dodacima na osnovu putovanja i dnevnica u inozemstvu. Uglavnom u eriksonu su generalno slabije plaće , nego kod ostalih u struci i zato im puno ljudi stalno odlazi i zato stalno zapošljavaju nove.

Ali dobro ja nisam u HR, bolje poznajem situaciju u HB . Kolike plaće imaju sa SSS u HR, u državnim službama, koliko u trgovinama, tvornicama...?
Kolika je plaća profesora, pravnika , inspektora, asistenta na fakultetu?

Graničar Jozo
21-11-2011, 20:44
za ovo ti kažem kolika je. nije mi rekao kolika mu je, ali kad zbroji sa ženinom ima oko 13.000 kn. A ona je VSS. dakle, bez dodataka 7-8, a ne 5-6. Nema šanse.

e sad, pazi radi se o jako ambicioznom čovjeku koji je već jako dobro isplivao.

za ove zadnje oko 7.000.

zaba1111
21-11-2011, 21:30
Bilo kako bilo plaća od 1000km se u BiH(SSS) smatra dobrom plaćom, ne znam kako vam to mogu biti sramotno male plaće u HR ako je plaća portira i domara u školi 3200-3500kn, a logopeda 4800(to je ono što znam iz prve ruke). MOžda vi pažnju obraćate samo na VSS, mene ipak više zanima sss kad govorimo o plaćama potrebnim za život.

Vepar
21-11-2011, 21:43
Posao radnika u industriji je znatno teži od portira i domara u školi. Oni zaista rade svojih 8 sati, a domari samo povremeno, kad treba nešto popraviti, a većinu vremena lade jaja. U školi uopće ne bi trebalo biti portira.

zaba1111
21-11-2011, 21:47
i kolika im je plaća u industriji?

Inkvizitor
21-11-2011, 21:56
Vidim ja da je Jozo upa u dobru familiju..

Graničar Jozo
21-11-2011, 21:59
i kolika im je plaća u industriji?

kako kojoj. imaš tekstilnu u kojoj je plaća 2.500 kn do visokih tehnologija gdje se kreću i preko 8.000.

ali to se opet razlikuje od grada do grada s tim da su u zagrebu najviše plaće. mislim da onaj tko ima plaću u visini prosjećne plaće u hrvatskoj može biti zadovoljan

Graničar Jozo
21-11-2011, 21:59

iz još bolje ponikao ;)

Vepar
21-11-2011, 22:07
kako kojoj. imaš tekstilnu u kojoj je plaća 2.500 kn do visokih tehnologija gdje se kreću i preko 8.000.

ali to se opet razlikuje od grada do grada s tim da su u zagrebu najviše plaće. mislim da onaj tko ima plaću u visini prosjećne
plaće u hrvatskoj može biti zadovoljan

Ali je i prirez najveći. Minimalna plaća brutto je propisana zakonom i iznosi oko 2800 kn.

Inkvizitor
21-11-2011, 22:18
iz još bolje ponikao ;)

..to se vidi..al isto..nije zgorega u dobru i upast..

Graničar Jozo
22-11-2011, 07:38
..to se vidi..al isto..nije zgorega u dobru i upast..

nije nije. dapače, al kao pto bi rekao moj punac za mene i ženu, nađe krpa zakrpu :D

NorthStand
22-11-2011, 17:31

Jebe se Jozi, on se ne boji gladi, kao mi ostali. haha

Graničar Jozo
22-11-2011, 19:49
Jebe se Jozi, on se ne boji gladi, kao mi ostali. haha

a tko radi ne boji se gladi :)

zaba1111
22-11-2011, 20:14
Treba biti oprezan. Ako ne zakljucas vrata to ce omoguciti lopovu da te okrade ali to nije uzrok tog kriminalnog djela. Uzrok je nepostenje i moralni bankrot lopova. Ipak postoje u modernom drustvu instrumenti koji pogoduju moralnom padu a to su prvenstveno konzumerizam kao izdanak trke za profitom.

Konzumerizam je uzrok danasnje moralne i materijalne krize. Strasna prezaduzenost na svim razinama od individualne do drzavne gusi svaku mogucnost napretka, moralnog i materijalnog. Potice najgore komponente individualizma, egocentricnost i egoizam. Covjek kupuje ono sto mu ne treba, novcima koje nema da impresionira nekoga tko za to ne mari. Jeli to sreca?

Jeli slucajno da ikone danasnjeg konzumerizma koje svatko "mora" imati pocinju sa JA.

I pod, I pad, I phone. JA, JA, JA?

Pozdrav, Ja Uskok

zaba1111
27-11-2011, 23:47
Na Buškom jezeru

U neposrednoj blizini veleljepne obiteljske kuće sazidane od bijelog hercegovačkog kamena, grupa radnika u istom stilu i od istog materijala gradi desetak luksuznih apartmana, prosječne površine od po 150 kvadratnih metara, koji su namijenjeni imućnijoj klijenteli, spremnoj da za dnevni najam plati i do 300 eura. Uz apartmane, gosti će u istom objektu imati na raspolaganju i bazen, wellness, odnosno, moderni zdravstveni centar, u kojem će im biti pružena vrhunska njega. Pored apartmana i restorana, koji se također gradi, već je pri kraju i vanjski bazen, do kojeg, preko kamenih kaskada, dolazi bistra voda iz potoka. Bazen će, kako nam je slikovito objasnio domaćin, imat duplo dno, pregrađeno rešetkama, ispod kojih će plivati ribe, pružajući kupačima jedinstven ugođaj. Nedaleko od vanjskog bazena, nalazi se ograđeni prostor za desetak rasnih konja i nekoliko ponija, dva magarca, te manji zoološki vrt u kojem ima svega; veprova, paunova, dvije autohtone krave buše, patki, koka, golubova... Tu su i kočije iz Beča, u koje su upregnuta dva konja, za vožnju po selu. Osim škole jahanja, za ljubitelje konja Ćurković je dva kilometra dalje planirao i gradnju hipodroma, kao i „hotela za konje“, gdje će vlasnici moći smjestiti svoje skupocjene ljubimce.
http://www.hercegbosna.org/kolumne/turizam/elitni-turizam-na-obalama-buskog-jezera-4662.html

zaba1111
01-12-2011, 21:37
U nas je lani bilo viška para

Vlada je danas usvojila prijedlog Odluke o uporabi suficita Proračuna Hercegbosanske županije ostvarenog u prethodnoj 2010. godinu koji je iznosio 4.249.941 KM.
http://www.tomislavcity.com/content/view/4253/43/#comments

Graničar Jozo
01-12-2011, 21:44
valjda su se zato natezali oko vlade....

Inkvizitor
06-12-2011, 10:07
viška para a Duvno izgleda ko Tešanj u turski vakat.

Ilirk@
06-12-2011, 10:11

:D

što jes jes.. nekako mi depresivno izgleda, pusto.. ali ja svejedno odem gore iako nikog svog tamo nemam, najmanje 3 puta dogišnje.
ali tako isto i posušje mi izgleda, jedino mi livno nekako življe i zabavnije..

zaba1111
06-12-2011, 14:47

Nisi dugo bio u u duvnu, a ovo su zajedničke pare koje otimaju uglavnom Livnjaci.

Ilirk@
06-12-2011, 14:55
e sad znam što je livno življe i zabavnije..

Inkvizitor
06-12-2011, 15:58
Nisi dugo bio u u duvnu, a ovo su zajedničke pare koje otimaju uglavnom Livnjaci.

Bio sam ovo lito i ono uličice Mijata Tomića stislo se ko pet para u džepu..oni kućerci..ona robna kuća taman sa snimanje apokalipse..

znam da livnjaci otimaju ali ostalo i njima viška pa reko..

Dr. Vito Dugonoga
16-12-2011, 14:48

Nemoj zezat, kad smo se davno slozili
kako je najslicnie Donjem Vakufu!

Nikako ne razumim Duvnjake
ima ih na Zapadu koliko oces
i vecina ih je dobrostojeca
pravili su doli kuce obiteljske
a nista ne cine kako bi omladina ostala doli!

I sam izgled Tomislavgarad je sumoran, cak i liti..
Nikakva urbana plana, nikakve logike, a ni postena nogostupa..

Zbog bisni auta su neke godine svaki 20 metara lezali policajci
a najsmisnii detalj je onaj stup ulicne rasvite sto prolazi kroz balkon!

caporegime
15-01-2012, 17:45
linkovac je dobar za zdravlje. Vjerujem da su Hrvati visoki, a Hrvatice lijepe baš zbog pelinkovca.

Zaključio je to Zhang Zhuben, potpredsjednik kineske Tadee Holding Grupe, nakon što je ta kineska megatvrtka, koja je već postigla svjetske uspjehe u poslovanju s nekretninama i naftom, 11. siječnja potpisala joint venture ugovor s hrvatskim Badelom.

To znači da će Badel 1862 u suradnji s Kinezima na njihovu tržištu osnovati novo trgovačko društvo, a predmet ovog ugovora vrijednog 1,5 milijuna eura zajedničko je ulaganje u prodaju, distribuciju i marketing Badelovih vina i jakih alkoholnih pića u Kini.

Badel dakle osvaja kinesko tržište, a mi smo poslije doznali da Zhuben doista ozbiljno misli kada tvrdi da pelinkovac pozitivno utječe na izgled i stas Hrvata i Hrvatica.

- Kinezi smatraju i da pelin djeluje kao viagra, pa je možda i to još jedan od razloga zbog kojih su odlučili pomoći u plasiranju pelinkovca na svoje tržište. Morate znati i da Kinezi piju kao smukovi. Na njihovim večerama ne pije se čaša ili butelja vina. Tu se na večere donose čitavi kartoni, paketi puni pića - otkrio nam je jedan sugovornik iz Badela.

Povijesni uspjeh
Ovu priču potvrđuju i brojke: Kina je na prvom mjestu svjetske potrošnje alkoholnih pića, a predviđa se da će kinesko tržište sa 47 milijardi litara pića u 2009. godini porasti na 61 milijardu litara u 2014.

Po svemu sudeći, svoju će ulogu u toj priči imati i Badel: u samom centru Hangzua, grada u najbogatijoj kineskoj pokrajini kojoj pripada i Šangaj, na proljeće će biti otvorena prva vinoteka Badela 1862. Tamo će se uz vrhunska vina moći kupiti i birani JAP, odnosno jaka alkoholna pića.

Kineze su, naime, oduševila crna vina Korlat, Syrah i Merlot, a od jakih pića Pelinkovac Antique (ili želudačno okrepljujuće sredstvo za gospodu i znalce, kako mu na etiketi na flaši tepaju njegovi proizvođači) te Medica. Zato će ih staviti u svoju ponudu, a na istoj će lokaciji biti smješten i Klub vina Hrvatske u kojem će se održavati promocije za potencijalne kupce.

Vrlo brzo trebalo bi uslijediti i osvajanje cijelog tržišta praćeno prodajom Badelova asortimana u trgovačkim centrima, ali i u hotelsko-ugostiteljskim objektima budući da Tadee grupa u Kini upravlja i hotelima.

Zbog povijesnog uspjeha hrvatske tvrtke, što bi za sobom moglo povući i plasiranje vina i pića drugih proizvođača iz Hrvatske na kinesko tržište, odlučili smo posjetiti proizvodni pogon vina i JAP-a Badela na zagrebačkom Žitnjaku i provjeriti hoće li Kinezi zbog pelinkovca uistinu narasti i postati potentniji.

- Šalu na stranu, ali treba naglasiti da je istina da pelinkovac doista dobro utječe na zdravlje. Dobro djeluje na želudac, ali i na zube - otkriva nam Vesna Jurak, direktorica razvoja jakih alkoholnih pića, ili Mama Pelin, kako je od milja zovu njezini kolege dok šećemo pogonom na Žitnjaku.

Rigorozni kriteriji
- Vjerujem da ćemo u tom, zdravstvenom smjeru raditi i marketing tog proizvoda na kineskom tržištu - dodaje Željko Jelić iz Odnosa s javnošću Badela.

Prvo što čovjek primijeti kada krene šetati proizvodnim pogonom jesu mirisi: prostorijama se miješaju mirisi vina i pelina, a ambijent je umirujući. Nema buke i vreve. Skladištima i pogonima šeće svega nekoliko ljudi. Svi nešto potiho razgovaraju, čini se kao da se nigdje nikome ne žuri. Kompleks na Žitnjaku je golem i pomalo dotrajao, a od skladišta do linija gdje strojevi pune prazne boce vode dugi uski hodnici i stepenice. Na dijelovima gazimo preko lokvi vode, a prostorije su odijeljene metalnim žutim vratima.

- Siječanj je obično mirniji mjesec što se potrošnje tiče pa je tako i sa samom proizvodnjom. Dio ljudi zato je sada na godišnjem odmoru. Ujedno, većinu poslova obavljaju strojevi pa recimo ovdje, gdje se pune male boce (popularni unučići ili bombice, op. a.), to jest njih stotinu tisuća na dan, radi pet ljudi u smjeni. Prije pet godina počeli smo se modernizirati pa je proizvodnja danas više tehnološka - objašnjava nam Vera Čelar, direktorica proizvodnje.

Dnevno iz tog pogona izađe oko 100 tisuća bombica (pelina, lavova ili nekog drugog pića, ovisno o potrebama tržišta), 26 tisuća boca vina i 23 tisuće boca pelinkovca.

Kako uspijevati ostati trijezni ovdje? Nije li dovoljno udisati samo alkoholne pare koje nas okružuju pa da se čovjek malo opije? Kakav je odnos zaposlenika Badela prema alkoholu? pitam.

- Kada je u pitanju alkohol na radnom mjestu, moram reći da imamo zaista rigorozne kriterije. Često nasumce provodimo alkotest. Nisu najavljeni, a radimo ih prije i poslije radnog vremena. Treba reći i da mi to tretiramo kao problem pa nastojimo ljudima, ako ga imaju, pomoći - kaže Čelar.[/QUOTE]]

još da im uspiju uvaljati i konjak mirogojac.......

caporegime
17-01-2012, 22:06
Ruska državna naftna tvrtka Zarubežnjeft želi u Hrvatsku uložiti više od milijarde eura. Taj je plan čelnik Zarubežnjefta Nikolaj G. Brunič u utorak je prvo iznio novinarima u ruskom veleposlanstvu u Zagrebu, a zatim i potpredsjedniku Vlade i ministru gospodarstva Radimiru Čačiću.

Poslali ponudu OMV-u

Zarubežnjeft je, naime, kako prenosi HRT, zainteresiran za istražne radove u Hrvatskoj, za ulaganja u kapacitete Janafa te za gradnju produktovoda Slavonski Brod – Zagreb – Omišalj. Usto, Brunič je potvrdio i prijašnje najave da je Zarubežnjeft zainteresiran za kupnju OMV-ovih benzinskih crpki u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, a čiju je prodaju austrijska naftna kompanije nedavno objavila.

Zarubežnjeft je poslao ponudu OMV-u, ali još nije dobio nikakav odgovor, ustvrdio je Brunič.

Objasnio je da preko svoje tvrtke kćeri u Hrvatskoj Nestro Sava Zarubežnjeft u suradnji s Janafom želi sudjelovati u geološkim istraživanjima ležišta ugljikovodika na devet lokacija u Hrvatskoj, a u to je spreman uložiti više od 100 milijuna eura. Na dijelu tih lokacija dosad je istraživala Ina, a na pitanje zašto Zarubežnjeft ne želi u taj posao ići s Inom, a ide s Janafom koji nema iskustva u istraživanju nalazišta nafte i plina, Brunič je kazao da je Janaf, za razliku od Ine, izrazio spremnost za sudjelovanje i da Ina uopće nije odgovorila na pismo koje joj je u vezi s tim projektom poslao Zarubežnjeft. No, ostavio je otvorenom mogućnost da Ina prerađuje naftu i plin koji bi se eventualno našli na tim nalazištima.

No, Brunič je pritom napomenuo da se Zarubežnjeft i druge ruske energetske kompanije ponekad osjećaju da u Hrvatsku nisu dobrodošle. U poslovima istraživanja udjel Zarubežnjefta je 51 posto, Janafa 10 posto, a ostalo je udio privatnog kapitala, odnosno tvrtke registrirane u Švicarskoj, White Falcon Holding.
Zarubežnjeft želi ulagati i u infrastrukturu Janafa. Kako se Janafov naftovod trenutačno koristi sa 30 posto kapaciteta, Zarubežnjeft želi to više iskoristiti, kao i povećati spremnike u Omišlju i koristiti za skladištenje ruske nafte namijenjene izvozu na spot tržište.

Kontrolni paket

Treći projekt za koji je ta ruska naftna kompanija zainteresirana u Hrvatskoj jest gradnja produktovoda Slavonski Brod – Zagreb – Omišalj, koji bi služio izvozu naftnih derivata neiskorištenih u BiH i Hrvatskoj, proizvedenih u Rafineriji Bosanski Brod i Ininim rafinerijama. No Brunič je jasno istaknuo da Zarubežnjeft u tom projektu želi imati kontrolni vlasnički i upravljački paket.

Osim toga, Brunič je bio otkrio i da je ruska kompanija za transport Transnjeft zainteresirana za ulazak u vlasničku struktura Janafa kada to bude moguće.

Kazao je i da neki u Rusiji još misle da je projekt Družba Adria još moguće ostvariti. Zarubežnjeft je inače vlasnik Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu i Tvornici motornih ulja u Modriči.

Rusima partner i Bruno Mlinar

Direktor Zarubežnjefta Nikolaj Brunič nije otkrio novinarima tko stoji iza tvrtke White Falcon Holding, koja s Janafom i Zarubežnjeftom konkurira za istraživanja nalazišta nafte i plina u Hrvatskoj.

White Falcon Holding registriran je u švicarskoj poreznoj oazi u Zugu. Kao predsjednik uprave te tvrtke navodi se Quirijns Cornelis Jan, a kao članovi uprave Fraats Hans i Bruno Mlinar. A potonji je član uprave i tvrtke Zarubežnjefta Adrije te član Mon Perin tvrtke iz Istre, u kojoj su među brojnim drugim članovi i Plinio Cuccurin, Stjepan Orešković te Jakša Barbić.

Mlinar je i vlasnik tvrtke K-FEE za trgovinu te Mlinar bruno - Kerestinec obrta.

salvador
15-02-2012, 12:58
jeli moguće da, unatoč jasnim signalima iz hrvatske, da će se proizvodnja morati za mnoge industrijske djelatnosti premještati u neke od zemalja CEFTA-e da hrvatski dužnosici u bih ne rade ništa.
pa makar da se skupe svi načelnici općina, župani, dpa da vide imaju li išta da ponude invesetitirima.
barem marketinške planove, popise raspoloživih kadrova, prikaze poslovnih zoba, bilo šta.
neće vljada proizvodnja odlazit u tuzlu ili u niš

Inkvizitor
15-02-2012, 13:45
jeli moguće da, unatoč jasnim signalima iz hrvatske, da će se proizvodnja morati za mnoge industrijske djelatnosti premještati u neke od zemalja CEFTA-e da hrvatski dužnosici u bih ne rade ništa.
pa makar da se skupe svi načelnici općina, župani, dpa da vide imaju li išta da ponude invesetitirima.
barem marketinške planove, popise raspoloživih kadrova, prikaze poslovnih zoba, bilo šta.
neće vljada proizvodnja odlazit u tuzlu ili u niš

ja mislim da hoće jer je tamo jeftinija radna snaga. a i hrvatski gospodarstvenici su bolji s njima nego sa Mostarom.

caporegime
15-02-2012, 17:29
vidi, možda na kraju proizvodnja ode u tuzlu ili niš. kapital zanima najviše gdje će uštediti pa zaraditi.
ali poraz bibio kad hrvatski politički predsatvnici ne bi učinili ništa barem kako bi pokazali svoje mogućnosti ili pripremili potencijalne materijale kojim predsatvlaju svoje mogućnosti.
mene je toga strah. da će ovi s rukama u džepovima propustiti priliku i samo pogledom pratiti događanja.