PDA

Pogledaj Full Version : Osobni identifikacijski broj!!!!!

zlatni_ljiljan
16-01-2011, 13:26
Kako da dobijem OIB ,sad sam gledo na stranici www.oib.hr unio svoje podatke i kaze da nisam u bazi,zasto nisam????

Jel se kuzi neko od forumskih jarana?

caporegime
16-01-2011, 13:37
http://www.oib.hr/oibZakon.aspx

Članak 5.

U smislu ovoga Zakona pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:
1. obveznici osobnoga identifikacijskog broja, kojima se osobni identifikacijski broj određuje i dodjeljuje, jesu: hrvatski državljani, pravne osobe sa sjedištem na području Republike Hrvatske i strane fizičke i pravne osobe kod kojih je nastao povod za praćenje na području Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: obveznici broja),
2. korisnici osobnoga identifikacijskog broja, koji osobne identifikacijske brojeve koriste za povezivanje podataka u službenim evidencijama, u svakodnevnom radu i kod razmjene podataka, jesu: državna tijela, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe koje se dijelom financiraju, izravno ili neizravno, iz sredstava proračuna ili kojima su osnivači, odnosno jedan od osnivača Republika Hrvatska, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te pravne osobe kojima su povjerene javne ovlasti (u daljnjem tekstu: korisnici broja),
3. službena evidencija podrazumijeva evidenciju (registar, upisnik, popis, matice i ostale evidencije) o osobama i o imovini, imovinskim pravima i obvezama, koja je ustanovljena posebnim propisom, odnosno općim aktom korisnika broja,
4. porezno tijelo jest tijelo državne uprave, tijelo jedinice područne (regionalne) samouprave ili tijelo jedinice lokalne samouprave u čijem su djelokrugu poslovi utvrđivanja, nadzora i naplate poreza.

Članak 6.

(1) Obveznici broja obvezni su koristiti dodijeljeni im osobni identifikacijski broj:
1. na svim prijavama i ostalim podnescima kojima komuniciraju s korisnicima broja,
2. na ispravama koje koriste u obavljanju poslova svoje djelatnosti (računima, potvrdama i sličnim ispravama) te
3. u električkom poslovanju i poslovima platnoga prometa.
(2) Obveznici broja obvezni su koristiti osobni identifikacijski broj drugog obveznika broja:
1. na računima prema posebnim propisima,
2. u izvješćima, prijavama i obrascima na kojima se navode drugi obveznici broja, a koji se podnose ili dostavljaju korisnicima broja.

Članak 7.

Korisnici broja obvezni su osobne identifikacijske brojeve koristiti za povezivanje podataka u službenim evidencijama, u svakodnevnom radu i kod razmjene podataka.

II. NADLEŽNOST I POSTUPAK DODJELJIVANJA OSOBNOGA IDENTIFIKACIJSKOGA BROJA

Članak 8.

(1) Ministarstvo financija – Porezna uprava po službenoj dužnosti određuje i dodjeljuje osobni identifikacijski broj na temelju podataka o kojima nadležna tijela vode službene evidencije, odmah nakon preuzimanja upisanih podataka.
(2) Hrvatskim državljanima osobni identifikacijski broj određuje se i dodjeljuje na temelju podataka nadležnog tijela o upisu u maticu rođenih, a za hrvatske državljane koji nisu upisani u maticu rođenih na temelju podataka o upisu u knjigu državljana.
(3) Pravnim osobama sa sjedištem na području Republike Hrvatske osobni identifikacijski broj određuje se i dodjeljuje na temelju podataka nadležnog tijela o upisu novoosnovane pravne osobe u službenu evidenciju.
(4) Stranoj osobi osobni identifikacijski broj određuje se i dodjeljuje na temelju podataka nadležnih tijela i pravnih osoba o nastalom povodu za praćenje strane osobe na području Republike Hrvatske.
(5) Nadležna tijela i pravne osobe iz stavaka 2., 3. i 4. ovoga članka dužne su odmah, a najkasnije u roku od 15 dana od izvršenog upisa osobe u službenu evidenciju te odmah, a najkasnije u roku od 15 dana od nastanka povoda za praćenje strane osobe dostaviti o tome informaciju Ministarstvu financija – Poreznoj upravi.

a evo i konkretnih zakonskih odredaba.
ako si državljanin RH onda po sili zakona moraš dobiti broj.
kako se podaci ažuriraju ljudskim faktorom, nije isključeno da si žrtva pogreške, lošeg vođenja ili upisa, ili nešto treće.
takve se stvari događaju pa moraš sam intervenirati i ukazati na pogrešku jer smo svakodnevno svjedoci lošeg rada ljudskog faktora.

zlatni_ljiljan
16-01-2011, 13:42
Uvijek ja kolaterarna steta :)

Prvo sam mislio da ga nemam zato jer nemam hrvatsku osobnu kartu,dodushe imam onu staru koja je istekla negdje pocetkom septembra 2000-te godine,bojim se da me ne izbrisu iz centralne evidencije,jos da mi ukradu JMBG,sve je moguce ili da me proglase nevaljanim hrvatskim drzavljanom...

Hvala Capo na iscrpnim informacijama!

caporegime
16-01-2011, 13:45
Uvijek ja kolaterarna steta :)

Prvo sam mislio da ga nemam zato jer nemam hrvatsku osobnu kartu,dodushe imam onu staru koja je istekla negdje pocetkom septembra 2000-te godine,bojim se da me ne izbrisu iz centralne evidencije,jos da mi ukradu JMBG,sve je moguce ili da me proglase nevaljanim hrvatskim drzavljanom...

Hvala Capo na iscrpnim informacijama!

pa nije državljanstvo bolovanje da ga moraš potvrdama produživati.
radi se o kilavom sustavu evidencije koji vode nezainteresirani ljudi i pogreške su ne samo moguće nego redovite.
javi im se i reci da te nema i da tražiš svoj broj.

zlatni_ljiljan
16-01-2011, 13:50
pa nije državljanstvo bolovanje da ga moraš potvrdama produživati.
radi se o kilavom sustavu evidencije koji vode nezainteresirani ljudi i pogreške su ne samo moguće nego redovite.
javi im se i reci da te nema i da tražiš svoj broj.

Ma znam nema za mene zime, moja domovnica je izdata u Zagrebu jos 1993-e,ali ovi mostarski i bihacki hrvatski drzavljani imaju ponekad problema jer su dobijali pasose bez JMBG-a sto je apsurd,ali gledo sam takvu sharu svojim ochima...bilo je tu puno nepravilnosti prilikom izdavanja uvjerenja o drzavljanstvu...ali bice ciscenje to je barem sigurno...

caporegime
16-01-2011, 13:54
nije toliko bitno gdje je izdana nego kako je proveden postupak po kome je izdana.
sada sam pogledao, pa nema ni moja putovnoica jmbg a izdana u zg.
odkad je jmbg postao tajan a to je već negdje preko 8 godina ni jedan dokument više ne sadrži jmbg.
ja još furam staru osobnu sa tim brojem za svaki slučaj iako ga znam napamet.

zlatni_ljiljan
16-01-2011, 14:00
nije toliko bitno gdje je izdana nego kako je proveden postupak po kome je izdana.
sada sam pogledao, pa nema ni moja putovnoica jmbg a izdana u zg.
odkad je jmbg postao tajan a to je već negdje preko 8 godina ni jedan dokument više ne sadrži jmbg.
ja još furam staru osobnu sa tim brojem za svaki slučaj iako ga znam napamet.

Vidis to nisam znao ,ja sam mislio da mora da ima JMBG i da je neka mucka ,ako istog nema ,medjutim dobrano sam se znaci zajebo...a ja konto foleri onako nabavljali share po Mostaru...

PS odoh vidjeti sta mi Stankovic sere a i Pupi,pa se cujemo :)

Graničar Jozo
16-01-2011, 21:45
ako mogu dobiti studenti bez HR osobne znači da možeš i ti.

zlatni_ljiljan
16-01-2011, 21:48
ako mogu dobiti studenti bez HR osobne znači da možeš i ti.

Jozo meni to zapravo i ne treba,ali ja sam po prirodi takav da bih najradje imo 22 pasosha i sjedio guzicom na 2 stolice,ono ko fol nikad se ne zna zlu ne trebalo...

Graničar Jozo
17-01-2011, 08:44
ha ha ljiljo. takav sam i ja. zlu ne trebalo. al eto ti si u prednosti, možeš u tri zemlje, a ja samo u dvi. :)

zlatni_ljiljan
18-07-2011, 14:45
Ljudi moze mi neko reci kako se naplacuju specijalne punomoci u Hrvatskoj?

Nesto sam iskopo da ima tarifa kod javnih biljeznika pa se punomoci boduju ,recimo od 0-25 bodova ako je slucaj vrijedan do 5 milja kuna sto je kod mene slucaj,znaci hocu da dam frendu punomoc da mi nesto odradi interesuje me ono okvirno koliko to kosta ,znam da je to sica ne moze biti vise od 350 KN,ali sam cuo da hoce da izvale iz cipela kad vide da neko nije "domaci" odnosno da nije u toku...cuo sam da znaju duplo ovjeravati ono shatro dupla ovjera pa skuplje sto je non sens jer nista se ne mora dva puta ovjeriti pa tako ni punomoc,ali jebiga ljudi svasta pokusavaju...

ako ko zna otprilike kako se to bodovanje naplacuje bio bih zahvalan na informacijama

caporegime
18-07-2011, 14:56
http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.poslovniforum.hr%2Finfo%2Fpra vilnik_jb.asp&ei=VS0kTvykJ4yaOoKVofEO&usg=AFQjCNHPyMBq7sJ6pWpk5OID1NqI1iFyfw&sig2=MjihXUzKZQENvlHIV0ltxA

prouči malo, ako ne skužiš, ja ću ti pročačkat pa reći okvirno

zlatni_ljiljan
18-07-2011, 15:18
Hvala buraz za trud, samo ja ne kontam to bodovanje kako se preracunava u kune iako nije ni bitno,rekli bi zli jezici da ovdje ciganim za par kuna ,ja znam da je to pedesetak eura nije ni ovdje nista skuplje,ali interesira me cisto onako jer volim znati...

PS postoji li u Hrvatskoj onaj centralni registar banaka,recimo ako si osto duzan negdje da druga banka moze traziti ispis????
ovdje se to zove KSV 1870 kreditschutzverband

caporegime
18-07-2011, 15:43
ja sam spreman popit 1000 kuna bez jebemti ali ne bi dao nekom ni 10 kuna ako to nije zaslužio ili kao me jebe.
to je princip.
pogledaću ti malo kasnije. ali ako je kao kod odvjetničke tarife onda je jedna jedan bod valjda 10 kuna a svaka pravna radnja odnosno usluga se temečlji na vrijednosti predmeta oko kojega se nešto radi.
naprimjer, za isti ugovor je drukčija cijena ako je veća lova navedena u njemu kao predmet ugovora, a mogu biti u zarez isti samo da je brojka drukčija.
postoji i ovdje taj registar.

zlatni_ljiljan
20-07-2011, 08:39
Isti sam takav nije mi zao razbiti par stotina eura za par sati u birtiji,ali mi zao platiti jedan euro za parking ili za novine koje zemim na kvarnjaka, a ne ubacim nista u onu kutiju,doduse ubacim neki papiric od zvakace :)