PDA

Pogledaj Full Version : értve rata

Graničar Jozo
14-01-2011, 09:05
http://www.hercegbosna.org/dokumenti_upload/20110106/herceg_bosna201101061338380.pdf

Zanimljiv dokument.

zlatni_ljiljan
14-01-2011, 09:09
Ipak je najvise HVO vojnika poginulo u centralnoj Bosni,a ja sam bio cvrsto ubijedjen da je na Posavskom ratistu...

Graničar Jozo
14-01-2011, 09:23
zanimljivo je vidjeti poprilično veliki broj stradalih pripdanika HVO-a sredinom 1992. godine. često puta se zna iz sarajeva prebaciti kao gdje je to HVO bio '92. godine. zanimljivo je iz razoga što je sukob ABiH-HVO počeo tek krajem 1992. godine.

baš me zanima s kim se to HVO borio :)

caporegime
14-01-2011, 10:50
sredinom 92? pa ako je sredina 92 od svibnja pa do negdje listopada onda se HVO borio na mnogo frontova.
od kupresa, livna, jajca, istočne hercegovine, mostara, pa do maglaj, žepče, usora i naravno najkrvavija posavina.
dapače, tadašnja To a kasnije A bih upravo 92 godine niti organizacijski ni biti oružjem nije igrala veliku ulogu.
jedino su na bihaćkom ratištu kao i na dijelu oko tuzle i gradačac (od onih značajnijih ratišta) uspjeli obraniti se, dok je istočna bosna kao i gradovi koji su bili u srpskom planu a malo izdvojeni od glavnine teritorija van srpske kontrole prebrzo pala pod srpsku okupaciju.
plus sarajevo, ali sarajevo ćemo zbog činjenice da se radili o velikom gradu i golemoj rezervi ljudskog potencijala izdvojiti iz rasprave.
čak je i u maglaju 92' lokalna TO formacijski stala pod zapovjedništvo HVO-a radi bolje obrane od četničkih napada sa ozrena.
Armija tek od kraja 92 godine počinje igrati neku značajniju ulogu iako se mora priznati da su organizacijski napravili velik napredak budući su ipak bili što se tiče same logistike, komunikacija i opčenito manevarskih mogućnosti u njslabijoj poziciji.

zlatni_ljiljan
14-01-2011, 12:14
Kad se sjetim vremena TO-a i tog chemera,svaki deseti covjek je imao AP,svaki dvadesti uniformu od JNA shatorskog krila sashivenu, par zolja ,par RB-ova mozda jedan RPG i opet se zaustavi chetnicki napad na Golubic,krenuli chetnici ushetati u Bihac i doslovno 9 ljudi odbije prvi napad...ovo je tacno sto Capo kaze za organizaciju HVO-a... u HVO je vec tada bilo prekaljenih boraca sa hrvatskih ratista ,ljudi kojima to nije bilo strano,znaci iskusni borci,bilo je skolovanog kadra ,bivsih legionara ...a mi smo morali bukvalno preko noci postati ratnici,kod nas su komadanti bili do jucerasnji bravari,pekari i ono nesto malo prebjega iz JNA koji su u vrh glave imali cin kapetana 1 klase u JNA...

caporegime
14-01-2011, 13:05
ni hvo nije bio organizirana vojska a iskusni vojni ci sa ratišta iz hrvatske su bili teška manjina u odnosu na ostatak.
ali postojala je barem svijest da će i u bih doći do rata pa su se ljudi ipak počeli prije organizirati i naoružavati.
jer jebiga, notorna je činjenica da su u vrijeme pokolja u istočnoj bosni i već barem mjesec dana sukoba u ostalim dijelovima bih sarajlije, i to pod snajperima i minama, plesale kozaračko kolo s titovim slikama, stolački muslimani bacali cvijeće na tenkove jna uvjereni da će jna zaštititi narod.
zašto?
jer su bili do te mjere uvjereni u jugu, bratstvo i jedinstvo i slična sranja da nisu bili svjesni zla koji im dolazi sve dok to zlo nije stavilo oštricu pod grlo.
i kako se onda organizirat u tim uvjetima?
hrvati su imali koliko toliku spoznaju što će se dogoditi ali im ni prijevremena organoizacija nije previše pomogla obzirom da su u ustrojstvenom smislu postrojbe hvo-a bile ispod razine da neke oružane snage nazoveš vojskom.
Abih isto pa su morale proteći godine da se stvar, i kod jednih i kod drugih, koliko toliko dovede do neke prihvatljive razine.

zlatni_ljiljan
14-01-2011, 13:15
Ne samo stolacki muslimani jarane ,nego i moji sugradjani su bacali cvijece na transportere JNA krajem Maja 1992-e,znaci poslije Kupresa,poslije B.Broda,Bijeljine pa i komsijske B:Krupe koju su chetnici vec bili popalili i pobili narod...isti ti transporteri dvije sedmice poslije su upotrebljeni u napad na one koji su bacali cvijece na jugoslovensku NARODNU armiju ...pamtim to kao da je bilo juce... mi smo stvarno narod nenormalan

caporegime
14-01-2011, 13:20
onda ne trebam ni pojašnjavat kako iz takvog jednog mentalnog okruženja, moraš jako propatit i truda uložiti da ustrojiš nešto što se zove vojska.
srbi su imali ustrojenu vojsku ali na kraju im nije pomogla.
da su oni morali ići od nule ne znam bi li ikad išta obranili.
iako, sumnjam da bi u toj situaciji i išli od nule.
nije više 41' pa da te talijani tetoše i pripremaju na pobunu, a ni 91' da ti armija stoji iza leđa.

Inkvizitor
14-01-2011, 13:40
najveći zajeb kod Srba je taj što su imali toliku premoć u oružju.

Čovjek se tada opusti i misli da je gotovo.

najbolje objašnjenje za poraz 95-te je doa onaj Perišić.

Hrvati su 4 godine vježbali i trenirali a naši vojnici su pekli janjce i pili

Onda im se odjednom sručilo tisuće granata na glavu a nisu navikli..

Rat je psihologija, samo psihologija.