PDA

Pogledaj Full Version : Article: Jorge Jure Francetić: Osnivam Hrvatsku legiju i ulazim u Sabor

admin
12-01-2011, 15:07
You can view the page at http://hrhb.info/content.php?r=23-Jorge-Jure-Francetić-Osnivam-Hrvatsku-legiju-i-ulazim-u-Sabor

caporegime
12-01-2011, 15:43
vidim da je podigao priličnu prašinu u novinama.
poučak borisa mikšića je slijedeći; ljudi žele nova lica, pogotovo ona koja se pojave sa nekim svojim novcem izvana a imaju ideje.
ko se sjeća onda zna kako su se pousravali politčki uhljebi sa svih strana političkog spektra, uplašeni da bi to dovelo nove vjetrove u hrvatsku politiku, koji bi ih otpuhali i kako j krenula haranga plaćeničkih medija po čovjeku.
on doduše i nije kapacitet za kojega se izdaje ali trendovi su i više nego jasni

Ilirk@
12-01-2011, 16:37
sjećam se mikšića i one harange na njega... uuuhh... bilo mi je gadljivo ono gledati i slušati i čitati...
makar mi je on bio mutan tip od početka. valjda sam tako programirana, nemam pojma...

Graničar Jozo
12-01-2011, 16:46
Mogli smo postati jedna od onih Tuđmanovih 200 obitelji, ali sam to odbio. Nudili su mi iz HDZ-a da pod smiješnim uvjetima kupim tvornicu Neda u Senju koja se poput moje u Argentini bavi trikotažom, ali kada sam vidio kakav je to lopovluk, nisam htio biti dio te priče.

o kojoj godini je riječ?

Ilirk@
12-01-2011, 16:56
što ima loše u prodaji propadajućih i do grla zaduženih firmi sa starom tehnologijom, našim bogatim emigrantima?

caporegime
12-01-2011, 17:23
a šta ima loše u prenamjeni objekata od neprofitnih propalih firmi do nekih drugih privrednih subjekata?
šta ima loše u tome da se splitska mljekara izmjesti iz grada a proda zemljište koje se nalazi odmah uz luku?
šta ima loše da se ugasi neprofitni brodotrogir, ili da se spiji sa splitskim škverom a na mjerstu trogirskog škvera da se sagradi veliki hotel ili kakav turostički kompleks?

nema ništa osim hrpe čudnih ljudi koji galame na sva glas, spominju lopove, spominju one koji se hoće domoći zemljišta, spominju ove i one a skrivećki od investitora traže nešto u džep a da zauzvrat smanje galamu.
hrvatska-zemlja čudnih pogleda na život.

Graničar Jozo
12-01-2011, 20:54
uff capo.

bio sam u brodotrogitu i moje osobno mišljenje je da to mora ostati tamo, skoro i pod svaku cijenu. pitanje je u broju radnih mjesta. nije baš da se možemo razbacivati olako s time.

a na pitanje uprave mogu li poslovati profitabilno rekli su bez problema. ako su me lagali u oči lažem i ja vas.

druga je stvar u upravljanju brodogradnjom. jeste li znali da je u bivšoj jugi brodosplit uplatio na račun neke indijske terorističke organizacije nekoliko milijuna dolara i da je izbio diplomstaki skandal, jer je ta organizacija imala za cilj srušiti indijsku vladu :) LOL

uff ko se nije zavukao u unutrašnjost broda ne zna šta je usko :)

Ilirk@
12-01-2011, 21:19
gle, ja samo pitam. naime, zemlja u ratu, porušena, siromašna,a ljudi moraju raditi i jesti.
zar nije bolje da se proda hrvatu koji će uložiti, nego da to kasnije prodaju strancima i stave provizije u džep, a ljudi štrajkaju i nemaju ni poslani plaće.
previše se galami o lopovluku umjesto da se sagleda ukupna situacija i vrijeme. eto, to me samo smeta.

Graničar Jozo
12-01-2011, 21:24
pitanje je kakvom hrvatu. šta je krajnji cilj? mešetarenje zemljištem ili ulaganje i opstanak firme. nismo se baš iskazali u tome. razlozi su razni.

TheBronxBomber
12-01-2011, 21:51
vidim da je podigao priličnu prašinu u novinama.
poučak borisa mikšića je slijedeći; ljudi žele nova lica, pogotovo ona koja se pojave sa nekim svojim novcem izvana a imaju ideje.
ko se sjeća onda zna kako su se pousravali politčki uhljebi sa svih strana političkog spektra, uplašeni da bi to dovelo nove vjetrove u hrvatsku politiku, koji bi ih otpuhali i kako j krenula haranga plaćeničkih medija po čovjeku.
on doduše i nije kapacitet za kojega se izdaje ali trendovi su i više nego jasni

Prenosim jedan komentar sa bloga, ako ga niste vidjeli:

#

#

Drinjanin:
12. siječanj 2011. u 5:19 prijepodne

Ovo nemoze biti istina, nitko iz Hrvatske Emigracije nebi ovako govorio.
Ovo je dio neke internetske price da bi se dokazalo da je Jure Francetic cak
htio “pric u partizane” boreci se protiv Talijana za nas ljude koji je dr. Pavelic
“prodao”. Ovim putem vi samo hocete jos vise bacati ljagu na dr. Pavelica i na
Ustaski Pokret a predobiti ove neznalice koji bi sutra zaboravili na to sve
jer oni, npr obicni vojnici kao Vitez Francetic su “samo se borili za Hrvatsku”.

Vitez Jure Francetic je bio iz Janke Puszte a on je bio s Luburicem tamo, Jure
je cak dao Luburicu nadimak “Maks”. A Jure Francetic uopce nije imao brata

TheBronxBomber
12-01-2011, 22:37
Evo vam i jedan link famozne "GRUPA 100" (Jorge Francetic spominje "Klub 100," a radi se o "GRUPA 100") kojom je (ko)ordinirao "legendarni" Frank Bilaver (Cleveland), nekadasnji (sadasnji?) HDZ-ov koordinator za Sjevernu Ameriku. Frank Bilaver je poznat po izjavi na IMOartu ( a tu izjavu su prenijeli i neki drugi mediji) o "vjesanju Pukovnika Mirka Condica" te je jos poznatiji po falsificiranju slike s Americkim predsjednikom George W. Bushom, tijekom posjeta Bijeloj Kuci. Kako je izvjestavao Hrvatski List iz Zadra, Bilaver je Photo-shopirao sliku, te je izbacio Ministra Bozu Biskupica i sebe "uvalio." :D G. Bilaver je, kao koordinator HDZ-SA, posjetio Bijelu Kucu u pratnji dr. Ive Sanadera. Tada se medju Sanaderovom svitom nasla i Zrinka Vrabec Mojzes. :D Slike su, cini mi se, jos uvijek dostupne na internetu. Samo treba malo "cackat."

http://www.hia.com.hr/mediji/GROUP100.htm

O sadrzaju interview-a s Jorgeom Jurom Francetica bih samo rekao da mi je vecinski - krajnje sumnjivo.

Inkvizitor
13-01-2011, 00:02
Ma sve i da je istina, takvi likovi nemaju prođu, ne bi ni usred rata a kamoli danas..

TheBronxBomber
13-01-2011, 01:38
Ma sve i da je istina, takvi likovi nemaju prođu, ne bi ni usred rata a kamoli danas..

Pusti, bolan, inkvi... Kad ti citas takve clanke i interview-e, ko da ih je narucila sama UDB-a... Oni jedva cekaju pustiti neki senzacionalisticki interview tako da dodatno oblate emigraciju, ljude medju kojima ima dobrih, pametnih, imucnih i pravovjernih koji bi stvarno mogli nesto pridonijeti Hrvatskoj.

Jorge Jure Francetic - pa iz prve dzonom na Pavelica i Luburica. Te kako je Luburic zapovijedao divljacima; pa onda poznata UDBaska prica kako je Pavelic ubio Francetica... pa, secer na kraju, rijec o "tudjmanovih 200" obitelji. Prozirno, da prozirnije ne moze biti....

Iz desetotravanjskog govora 1968., Vjekoslav Maks Luburic o -LEGENDARDNOM- Juri Franceticu govori sa strahopostovanjem i ljubavi...a onda citas ovog "netijaka" kako pljuje Luburica.

Zajebi ti Vecernji List, Kreso Raguz i blogove...

Ilirk@
13-01-2011, 09:26
hahaaaaaaaa znači i bilaver, doktor za fotošop, ima u tome svoje prstiće... a majketi mile, svašta brate i ona stvar rodi...

zlatni_ljiljan
13-01-2011, 14:16
Koliko je vjerovatno da se sad vec cuvena "crna legija" sastojala iskljucivo od "mojih zelembaca" citao sam dosta i pokusavao naci neke informacije i nasao sam dosta toga izmedjuostalog da su bili stacionirani na Koshevu,da im je prvi zapovjednik bio Becir Lokmic (moj zelembac) i da je vecina bojovnika bila iz Podrinja...ima gdje kakva knjiga o crnoj legiji da se moze naruciti preko net-a?

za ovo što piše uređivanje, greškom sam išao kvotati na tvom upisu.ž
pa sam ond askužio grešku, pobrisao post koji se sad nalazi ispod i krenuo napisati pojašnjenje.
vjerojatno će onda pisati 2 puta uređivano.

caporegime
13-01-2011, 14:40
Koliko je vjerovatno da se sad vec cuvena "crna legija" sastojala iskljucivo od "mojih zelembaca" citao sam dosta i pokusavao naci neke informacije i nasao sam dosta toga izmedjuostalog da su bili stacionirani na Koshevu,da im je prvi zapovjednik bio Becir Lokmic (moj zelembac) i da je vecina bojovnika bila iz Podrinja...ima gdje kakva knjiga o crnoj legiji da se moze naruciti preko net-a?

ima. zove se crna legija a napisao ju je marko marković.
imam je je ja doma.
a ovo što si napisao, jebote, ispada ko da si otkrio neku tajnu.
a ono što se naširoko zna je slijedće.
prvi zapovjednik jedinice crne legije ili jedinice koja je prethodila crnoj legiji je bio bećir lokmić a u samoj crnoj legiji je bio velik broj muslimana (nezahvalno o brojkama i postocima jer nitko nema egzaktne podatke ali bilo ih je jako puno), od njih ponajviše ljudi koji su preživjeli četničke pokolje u istočnoj bosni.

zlatni_ljiljan
13-01-2011, 15:11
ima. zove se crna legija a napisao ju je marko marković.
imam je je ja doma.
a ovo što si napisao, jebote, ispada ko da si otkrio neku tajnu.
a ono što se naširoko zna je slijedće.
prvi zapovjednik jedinice crne legije ili jedinice koja je prethodila crnoj legiji je bio bećir lokmić a u samoj crnoj legiji je bio velik broj muslimana (nezahvalno o brojkama i postocima jer nitko nema egzaktne podatke ali bilo ih je jako puno), od njih ponajviše ljudi koji su preživjeli četničke pokolje u istočnoj bosni.

Vidis nije to tajna ,ali se taj podatak pokusava sakriti u BIH kao zmija sto krije noge,isto kao i masovno ucesce Bosnjaka u SS divizijama i oruzanim snagama NDH-a...

Ima dobar vic :kaze zasto se zvala 16 partizanska "muslimanska" brigada ?

Pa bilo u njoj 16 muslimana :)

Ili onaj jos bolji
-pita uciteljica malog Muju:
-Mujo ko su bili partizani?
-Mujo veli: pa uciteljice to su bili dobri ljudi,oslobodili nasu zemlju bla,bla,bla
-uciteljica Muji: a ko su bile ustashe?
-Mujo ko iz topa: Babo,dajdza Mirso i komsija Salko :)

caporegime
13-01-2011, 15:27
jest. meni se čini čudnim da danas u bosni, muslimani koji su u postotku sudjelovali u ustaškom pokretnu gotovo isto kao i katolički dio naroda (budući su se tada izjašnjavali kao hrvati) prakticiraju neku kolektivnu amnezija na to povijesno razdoblje štoviše postoji neko meni neobjašnjivo vezivanje uz partizanski pokret u kojemu su, bez obzora što tko mislio muslimani sudjelovali u simboličnom udjelu.
Čak su tadašnji komunisti imali interes da bude što manje muslimana jer da se nebi srbi uvrijedili, koji su tada imali redovite prijelaze na relaciji četnici-partizani, a koji su komunistima dobro došli jer su po kućama imali dosta oružja još od kraljevske vojske a koje su i talijani masovno naoružavali radi stalnog konflikta sa oružanim snagama ndh, koje su iako formalno savezničke s talijanskima, bile vječito na piku talijanima koji su se htjeli riješiti u ndh i hrvata i do kraja zagospodariti istočnom obalom jadrana.
za tadašnje koministe srbi su bili bitniji faktor od kojih su očekivali uključivanje u svoj pokret pa su pristajali i na zločine i pokolje srba nad muslkimanima sve da bi pridobili srbe na svoju stranu. zašto sadašnji muslimanski politički prvaci tako nekritički glorificiraju partizanski pokret, nije mi jasno.
zanimliv je i podatak da su talijani naoružavali četnike po lici i dalmaciji upravo da bi se podigli protiv ndh odnosn oda bi se te skupine međusobno sukobljavale i time talijanima olakšavale posao.
paradoks je da je četnički ustanak u srbu, organiziran i potpomognut talijanskim zalihama, i to isključivo protiv ndh.
zanimljivo, današnji antifašistički ustanak je zapravo bio četnička pobuna potpomognuta od strane fašista.
da je kojim slučajem hitler izmrvio hrvatsku pa od nje napravio veliku srbiju, nijedan od ovih srba prvoboraca se ne bi dogao na ustanak a ustanički krajevi like, i korduna bi bili pasivni ko srbija u vrijeme okupacije.
srbima je uvijek i stalno kao najveći objekt mržnje slobodna hrvatska država i to se nije promijenilo do danas.

zlatni_ljiljan
13-01-2011, 15:45
U mome kraju najpoznati po brutalnosti ujkan se zvao kako ?

Nije Ante ili Mijo varate se,zvao se Dervish Salihodzic alijas Strashni uz nezaobilaznog kompica Envera Kapetanovica...

Inkvizitor
13-01-2011, 16:01
Crna Legija je bila osnovana u Sarajevu i prvi zapovjednik je bio Bećir Lokmić. Nominalno, ali formalno, Jure Francetić je bio jedini i pravi zapovjednik do smrti.

Bećir Lokmić je poginuo kod Donjeg Vakufa.

crne odore je dobila ne zbog mistike i zastrašivanja nego zato jer su u skladištu zatekli ogromne količine crnog željezničkog sukna a trebalo je sašiti odore za novoosnovanu ustašku željezničku bojnu ( to im je bio službeni naziv) koja je prijeko bila potrebna da zaustavi krvave pokolje uz Drinu.

Formirana je skoro u ilegali jer Nijemci nisu željeli ustaške postrojbe u talijanskoj zoni ( Talijani su sponzorirali sva četnička klanja)

Sastojala se u samom početku najviše od srednjobosanskih Hrvata i mudžahira iz istočne Bosne. Poslije je bilo svega. Ličke postrojbe Crne Legije su bile najpoznatije, kao i posavske.

Suprotno uvriježenom mišljenju, hercegovci jesu činili isto dobar dio legionara, pogotvo nakon što ju je je preuzeo Rafael Boban ali u Jugoslaviji samo su oni nosili stigmu crnaca.

Bili su poznati po tome da su išli u napad u stojećem stavu..tzv "ustaški lanci", što je značilo 5-6 metara jedan do drugoga u stojećem stavu bez zaklona.

zato su puno i ginuli.

Imali su masu vojnih pobjeda ali i par poraza pogotovo kad su nagrabusili kod Zvornika,..bilo je razdoblja kad je postrojba bila slabo organizirana..od pogibije Francetića izmjenjalo se nekoliko zapovjednika..Rafael Boban ponovo vraća stari sjaj postrojbi.

na Bleiburgu se nisu htjeli predat nego su se probili kroz partizansko.britanske redove..a i gdje bi se predavali kad su partizani išli kroz zarobljeničke redove i grozničavo tražili.."gdje su crnci, gdje su crnci"..

Bilis u svojevrsni fanatici..a Ivan Šibl opisiva legendarnu bježaniju partizana pred Crnom legijom na Kalniku, radi čega je knjiga bila pod lupom i kritizirana, jer Šibl piše..

"muči me užasan svrab zadnjih dana, proklete uši ali kad te Crna Legija goni zaboraviš i na svrab i na uši" u podnaslovu "Kako mi je Crna Legija izliječila svrab"

caporegime
13-01-2011, 16:17
mislim da su samo kratko vrijeme djelovali pod imenom crna legija.
naknadno su dobili neko novo ime ali da su ostale odore.
pred ktraj rata su abili aktivniji u sjeverozapadnoj hrvatskoj koja je sasvim neopravdano potisnuta sa karte većih operacija iako su u razdoblju 1943-45 tamo vođene izuzetno krvave borbe.

Inkvizitor
13-01-2011, 16:20
Crena Legija nikad nisu službeno nosili..

U početku su bile razne željezničke bojne a mislim da im je oficijelna oznaka bila... V( rimski -peti) ustaški stajaći zdrug.

da, na kraju rata su proveli u SZ Hrvatskoj gdje su masakrirali partizane u čuvenoj bici za Koprivnicu.

ali poznatiji su i u partizansku literaturu i zastrašujući renome dobili su u bici za Kupres gdje je jedna i po bojna Crne legije sa domaćim milicionerima dvaputa odbila napad proleterskih i krajiških brigada, dakle svega što je vrijedilo u ono vrijeme kod 'partizana.

zlatni_ljiljan
13-01-2011, 16:59

U početku su bile razne željezničke bojne a mislim da im je oficijelna oznaka bila... V( rimski -peti) ustaški stajaći zdrug.

da, na kraju rata su proveli u SZ Hrvatskoj gdje su masakrirali partizane u čuvenoj bici za Koprivnicu.

ali poznatiji su i u partizansku literaturu i zastrašujući renome dobili su u bici za Kupres gdje je jedna i po bojna Crne legije sa domaćim milicionerima dvaputa odbila napad proleterskih i krajiških brigada, dakle svega što je vrijedilo u ono vrijeme kod 'partizana.

Znaci onaj amblem crna legija gdje pise Drina je fake?

caporegime
13-01-2011, 17:02

ajmo reći, najbolje od najboljih što su partizani imali.
evo link, jest da je s wiki al i tamo ima zanimljivih linkova pa tko želi istraživati....

http://hr.wikipedia.org/wiki/Crna_legija

Bobani
20-09-2016, 04:24
govor generala drinjanina hrvatima za deseti travnja 1968. - Croative.net
croative.net › Društvo › Istaknuto

Bobani
20-09-2016, 04:39
Evo zore, evo dana
Izvorna inačica iz 1942.

Evo zore, evo dana, Evo Jure i Bobana.

Evo zore, evo tića, Evo Jure Francetića.

Na vrh gore Romanije, Ustaški se barjak vije.

Na barjaku sitno piše, Odmetnika nema više.

Jure gazi Drinu vodu, I bori se za slobodu.

On se bori za slobodu, Hrvatskome našem rodu.

Evo zore, evo dana, Nema više partizana.

Evo zore, evo tića, Evo Jure i Vokića.

Oni vode svoju bojnu, Njome biju tešku vojnu.

Tvoja bojna brani Liku, Biser zemlje, našu diku.

Inačica iz 1991.

Na vrh gore Trebevića, U logoru Francetića.

U logoru Jure sjedi, Svojoj vojsci on besjedi.

Oj Hrvati, braćo mila, Duboka je voda Drina.

Drinu treba pregaziti, A Srbiju zapaliti.

Kad je Drinu pregazio, U nogu je ranjen bio,

On ne viče ajme meni, Već on kliče za dom spremni!