PDA

Pogledaj Full Version : Nafta u Hercegovini i Dalmaciji

caporegime
24-10-2011, 11:09
http://danas.net.hr/hrvatska/page/2011/10/24/0018006.html?pos=n1

http://www.jutarnji.hr/hercegovina-i-dalmacija-leze-na-nafti--naftni-gigant-shell-krece-u-istrazivanj--prvi-bareli-poteci-ce-2015--/982824/

koliko je moguće da su ovakva predviđanja točna i kako bi se možebitna eksploatacija nafte mogla odraziti na život i razvoj krajeva hercegbosne?

s jedne strane bi pojačao strateški značaj ovog kraja, spriječio odlaza i stimulirao povratak ali bi zlatna koka istodobno motivirala centralne vlasti na jače stezanje omče oko vrata a neizbježno bi se dogodio i priliv raznoraznih ljudi.

jeli hercegovina dovoljno čvrst orah da odbije od sebe sve negativne implikacije ovakvog scenarija?
po meni najveća opasnost leži u učahurenim i zamrznutim mnogim "lijanovićima" i "jurišićima" koji bi bili spremni razvaliti koheziju lokalne zajednice i od čvrstog i monolitnog kraja narpaviti kaljužu u kojoj nitko više ne mari za prvog susjef+da a pogotovo ne za širi političko ekonomski kontekst kao i mogućnosti političke emancipacije hercegbosne.
nažalost, počev od bijednog hdz-a koji je godinama pokazivao kako se to bori samo za svoje guzice pa preko današnjih izdajnika, kod naroda je očito prošlo samo uvjerenje da je najbolje i najsigurnije ostaviti svoj narod nauštrb vlastitih guzica.

Inkvizitor
24-10-2011, 11:14
bolje da je nema jer vidiš šta se u Libiji događa..

caporegime
24-10-2011, 11:19
ne možeš to uspoređivati.
kod nafte je bitno da nešto daš a nešto zatražiš. to je jeftinijia varijanta za svjetske moćnike.
ako pomisliš da si uhvatio boga za muda i ne puštaš tek onda i njima skuplja varijanta, jači obračun u krajnjoj liniji im postaje jeftinija.
zato sam prvenstveno stavio naglasak na sposobnost hrvatske zajednice da iz cijele priče izvuče maksimalnu i političku i ekononomsku korist.

zaba1111
24-10-2011, 11:33
Prošlih godina kad se ova tema provlačila špekuliralo se da je ta nafta i bila uzrok rata, ja se sijećam da su prije rata i po duvanjskoj općini bila istraživanja i bušenja.
Sve je moguće, pa i to da je rat zato zametnut i da se ne dozvoljava konačno riješenje u BiH radi nafte, a možda nafte uopće ni nema, neki stručnjaci su po medijima tvrdili da nafte ima , ali na neisplativim dubinama.

caporegime
24-10-2011, 11:45
pa kad je prije 20-30 godina barel bio 10 dolara doista nije bilo isplativo bušiti na većim dubinama.
sad kad je 120 i kad je dosta toga iscrpljeno.......

zaba1111
24-10-2011, 11:58
pa kad je prije 20-30 godina barel bio 10 dolara doista nije bilo isplativo bušiti na većim dubinama.
sad kad je 120 i kad je dosta toga iscrpljeno.......

Pitanje je koliko je uopće iscrpljeno, ima 20-30 godina se provlači ista priča kako nafte ima još za 40-50 godina i nikako da se smanji taj broj godina.

caporegime
24-10-2011, 12:03
zamislimo da nafte ima.
koje bi dakle implikacije bile moguće u skladu s postavkama koje sam iznio.
prednosti, nedostaci kao i sposobnosti lokalnih političkih predstavnika da skupe snagu i okrenu takvu potencijalno zajebanu situaciju u svoju korist

zaba1111
24-10-2011, 12:15
Ako nafte ima, onda se stvarno može pomisliti da je jedan od uzroka rata i nerješavanja problema u bih nafta, ako je tako i ako su "oni" bacili oko na tu naftu onda sumnjam da se mi ikako možemo oduprijeti da oni pruzumu kontrolu nad crpljenjem, što bi opet moglo donijeti nekakve financijske koristi, međutim ukoliko bi mi tražili "previše", oni bi vjerovatno stvarali smutnju i nered i opet bi došli na njihovo.
Uglavnom mislim da bi ipak bilo bolje da je nafta tu jer nismo mi ni sposobni za neke otpore,a i u EU ćemo valjda jednog dana, nešto bi vjerujem izvukli .

caporegime
24-10-2011, 12:30
ako je nafta stvarno tu, onda ne bi bilo loše ponuditi ovim velikima povlaštene uvjete eksploatacije u zauzvrat da dobijemo političku podršku.
i svi sretni i zadovoljni.
s druge strane bi oni drugi mogli također ponuditi isto.
s tim da smo na papiru mi u prednosti jer bi se eksploatacija događala u našim dvorištima pa bi mi imali više mogućnosti za komplikacije i zagužvavanje odnosno kao podobnija strana za pružanje podrške.
naravno, tek kako bi političke elite ustrajale na tome.
ja se kladim da bi pola sadašnjih političara u startu prihvatila da za lovu pacifizira i podijeli vlastiti narod.

Inkvizitor
24-10-2011, 13:24
ja mislim da je to sve šuplja priča..

Dr. Vito Dugonoga
24-10-2011, 16:04
ja msilim da je to sve šuplja priča..

Al je stvarno istina o istrazivanjima prie rata!
Buseno je, i to prilicno duboko, u Lici, S. Bosni, Zavrsju..
Busenja su vrsili istrazivaci iz Tuzle i nisu SMILI govorit sto traze!

Mozda bi to objasnilo protektorat u kojem je svaki dan sve gore i gore!
Koi je interes odrzavanje KM i ovakvog stanja?
Nista razumno i logicno nikom zivom ne pada na um!

TheBronxBomber
24-10-2011, 16:52
Kad bi bilo nafte na "nasim prostorima,'' onda bi moji Amerikanci podigli ono sto su podigli na Kosovu - odakle vade dragocjeno kamenje. :)

lotta lotta
24-10-2011, 18:03
ako je nafta stvarno tu, onda ne bi bilo loše ponuditi ovim velikima povlaštene uvjete eksploatacije u zauzvrat da dobijemo političku podršku.
i svi sretni i zadovoljni.
s druge strane bi oni drugi mogli također ponuditi isto.
s tim da smo na papiru mi u prednosti jer bi se eksploatacija događala u našim dvorištima pa bi mi imali više mogućnosti za komplikacije i zagužvavanje odnosno kao podobnija strana za pružanje podrške.
naravno, tek kako bi političke elite ustrajale na tome.
ja se kladim da bi pola sadašnjih političara u startu prihvatila da za lovu pacifizira i podijeli vlastiti narod.

ako bi, recimo, nekada napravili busotinu na mojoj zemlji:,tamo blizu otunja ,;) koliko bi ja imala zaradu od toga ?:cita

Dr. Vito Dugonoga
24-10-2011, 18:10
Kad bi bilo nafte na "nasim prostorima,'' onda bi moji Amerikanci podigli ono sto su podigli na Kosovu - odakle vade dragocjeno kamenje. :)

Hrvatska je u NATO, BiH protektorat, Kosovo utvrda..