PDA

Pogledaj Full Version : Srpski investitori u Hrvatskoj, prednosti i nedostaci

caporegime
26-11-2010, 15:31
iako se nitko ne bi realno trebao buniti protiv investicija budući da donose novac je li baš u svemu tako.
povod je slijedeći članak;
http://www.vecernji.ba/vijesti/srpski-kralj-secera-za-investicije-hrvatskoj-imam-100-mil-clanak-220425

odnosno slijedeća izjava;

U Hrvatskoj ste najavili ulazak u "morski" turizam i poljoprivredno-prehrambenu industriju? Na koje tvrtke ciljate?

– Svako preuranjeno iznošenje detalja u javnost, pa i imena pojedinaca i kompanija, moglo bi utjecati na tijek pregovora pa nisam spreman govoriti o konkretnim imenima. Zasad mogu samo reći da razvijamo koncept poslovanja koji podrazumijeva da s istim menadžmentom, po potrebi i svim radnicima, ljeti vodimo hotelski kompleks na moru, a zimi na Kopaoniku.

znači li to da bi isti zlatiborsko-kopaonički opančari radili i na hrvatskom jadranu i pljuvali gostima u kavu, a da ne bi bilo mjesta za domaći kadar.
sve da bi bagra s istoka opet hrvatki jadran mogla zvati "naše more".

(gdje je više onaj smajli koji riga)

crni bombarder
26-11-2010, 15:50
Ne mislim nista posebno o ovome, samo nastavak politike "nasilnog zblizavanja" odnosno "pisanja zajednicke istorije".

Tome se treba oduprijeti svim silama, hrvatski gospodarstvenici kojima je Srbija jedino trziste na kojem su sposobni biti konkurentni, nisu ni zasluzili vise od bankrota. Toliko o tome.

Inkvizitor
26-11-2010, 20:44
prednosti nema nikakvih, sve su nedostaci, kao i u nazovi hrvatsko ulaganje u Srbiju.

caporegime
06-02-2011, 21:37
http://www.vecernji.hr/biznis/miskovic-prodaje-delta-maxi-belgijancima-800-milijuna-eura-clanak-248614

neko je jednom rekao, otvorimo se srpskm kapitalu, pa kad opet zaratimo da mi imamo šta maznut njima.
šalu na stranu. tko li će pobijediti, osjećaj gađenja ili pragmatizam?

zlatni_ljiljan
06-02-2011, 22:03
Pare su dobre taman da su od govana ,a ne od Srba...buyrum svakom ko ima pare da otvara firme dje se ljudi zaposljavaju i dje je redovna plata...

caporegime
06-02-2011, 22:07
to da. ali jedno je pravi ulagački kapital a drugo je špekulativni.
ipak, u ova krizna vremena poklonjenom konju se ne gleda u zube.
al, opet s druge strane, nekako prođe nešto kroz želudac......

zlatni_ljiljan
06-02-2011, 22:13
Ma jebaji ga Capo,bolje da Srbovi sta donesu u Hrvatsku nego da iznose iz nje,prosle godine me sve Srbi sluze po Istri ako vjerujes, na vrh Motuvuna Srbonja iz Laktasha otvorio birtijicu ozenio domacu i hladi jajca fino ,boli ga vlashka kita,ja dok sam popio kahvu i kiselu,naidje grupa, djece nekakva ,ekskurzija pokupovase sladolede kurce palce a srbo veli meni dosta za danas,pazario i Bog te veselio...

caporegime
06-02-2011, 22:18
jebiga, to su valjda oni srbi koji su se zatekli u zemlji i ostali živjeti iako me ne bi nimalo čudilo da i sad poneki krene put istre kod svoje rodbine na stalni boravak.
znam ja da ulaganja donose dobra onome kod kojega se ulaže ali sjećam se dobro prije, di god da ulože u nešto odmah dovedu svoje ljude.
a to me malo živcira.

zlatni_ljiljan
06-02-2011, 22:24
Nisam pametan,samo znam da svi gledaju blagonaklonije kad neki talijanski brabonjak otvori firmu u Rijeci i dadne hudnicama platu od 1800 KN da cijeli dan crnche i gushe se pod parom pegle...jebo bi mu mater i oca i kilavog dedu kad bi mi neko ponudio da radim mjesec dana za 1800 KN...fuj

caporegime
06-02-2011, 22:35
svi nažalost gledaju blagonaklonjenije kad na moru naručiš na stranom jeziku. svi se strče oko tebe ko da je moja lova manje vrijedna a prema onom što ssam vidio na mom stolu bude više i raznolikije od stolova na kojima se priča talijanski ili njemački.
većina naših ljudi su još uvijk kmetovi u glavi i dok ne riknu to se neće promijeniti

zlatni_ljiljan
06-02-2011, 22:48
svi nažalost gledaju blagonaklonjenije kad na moru naručiš na stranom jeziku. svi se strče oko tebe ko da je moja lova manje vrijedna a prema onom što ssam vidio na mom stolu bude više i raznolikije od stolova na kojima se priča talijanski ili njemački.
većina naših ljudi su još uvijk kmetovi u glavi i dok ne riknu to se neće promijeniti

Upravo to pasha moj regularni...ja bosandzeros ostavim vazda bakshish i to dobar a konobar ni fala, fukara Slovenska do mene sjedi sa zenom i cheka kunu nazad ,ovaj samo sto mu nije kitu jos podudlo,dovidjenje dodjite nam opet itd...a jebo ja to sve ,zato hadzo ode ove godine u Neum ili Ulcinj...

caporegime
07-02-2011, 10:15
čuj neum ili ulcinj?!?!? odi u dubrovnik, tamo će ti se nasmiješiti nakon što te očerupaju.

zlatni_ljiljan
07-02-2011, 10:22
čuj neum ili ulcinj?!?!? odi u dubrovnik, tamo će ti se nasmiješiti nakon što te očerupaju.

Dubrovnik? Pa nisam ja John Malkovich :) iako je Dubrovnik fakat nesto posebno i ne moze se porediti sa ovim pobrojanim destinacijama cevapa,Shiptara i bosanskih konzerva turista preceruju brate sa cijenama ,a to mi ide na kitu strashno...

Graničar Jozo
07-02-2011, 11:01
Pare su dobre taman da su od govana ,a ne od Srba...buyrum svakom ko ima pare da otvara firme dje se ljudi zaposljavaju i dje je redovna plata...

nadodao bih nešto na ovo.

ovo što je ljiljan naveo je ljuta rana RH, ali i BIH. Problem je nezaposlenost. PO meni je jako teško izbalansirati između potrebe zapošljavanja i zadržavanja resursa u "vlastitom" vlasništvu. Sve studije/analize/članci koje su do sada napisane o prednosti stranih (izravnih) investicija su obične floskule u smislu povećanja zaposlenosti, unošenja potrenih tehnologija, znanja (know-how) i bla, bla, bla. Praksa je pokazala nešto suprotno. Ako se pogleda HT može se zamijetiti smanjenje zaposlnih, iznošenje profita (zaboravih spomenuti bankovni sektor), a know-how i nnova tehnologija je već davno prevaziđena. Nadalje imamo primjer Sunčanog Hvara, pa INA-e, pa one tvornice u Sinju koju su kupili talijani itd., itd. Može se uzeti u obzir i sam motiv investicije. Npr. Ove investicije koji dolaze sa zapada su manje više radno-intezivne industrije. Zašto bi oni onda ulagali u HR ,pa čak i BiH ili SRB kad mogu u Kinu gdje je red neusporedivo jeftiniji.

ma da ne filozofiram. Svaki strani kapital je sam po sebi loš (ako se uzme u obzir ekonomski odnos razvijeni sjever - nerazvijeni jug) jer služi za izvlačenje profita iz jedne zemlje. A radnici imaju dugoročne plaće na razini egzistencijalnog minimima. Da to išta valja ne bi se svijet odmicao već približavao u ekonomskom smislu.

caporegime
07-02-2011, 12:26
Dubrovnik? Pa nisam ja John Malkovich :) iako je Dubrovnik fakat nesto posebno i ne moze se porediti sa ovim pobrojanim destinacijama cevapa,Shiptara i bosanskih konzerva turista preceruju brate sa cijenama ,a to mi ide na kitu strashno...

e sad bi ti moj rođak održao pravi mali referat o dubrovačkim lokalima sa sasvim normalnim cijenama a da nisu neke prčvare, već štoviše vrlo ugodna mjesta za izlazak.

Graničar Jozo
07-02-2011, 14:02
Evo jedna za ljiljana uz napomenu da je odmor potrebno jako dobro isplanirati.

http://www.youtube.com/watch?v=zp665x-diVU&feature=player_embedded

zlatni_ljiljan
08-02-2011, 12:29
Evo jedna za ljiljana uz napomenu da je odmor potrebno jako dobro isplanirati.

http://www.youtube.com/watch?v=zp665x-diVU&feature=player_embedded

Rodjo ja bi ovdje ako moze kako :rofl

http://www.youtube.com/watch?v=TqssK7jnkwY

PS i ne treba mi ni kruha ni vode,samo ona u bijelom kupacem ispod palme :)