PDA

Pogledaj Full Version : Međuvjerska žarišta u Africi-početak ili kraj

caporegime
09-01-2011, 21:08
http://www.vecernji.hr/vijesti/referendum-juzni-krscanski-sudan-odvaja-se-sjevera-clanak-237165

i dok se čini da bi konačnim odvajanjem jednih od drugih sudanski kršćani i muslimani mogli početi konačno živjeti brinući neke druge brige s druge strane u egiptu napetost raste.
gledajući nekog teologa na HRT-u nisam do danas znao da kopti zapravo i nisu pravoslavci kao ni etiopljani nego da se radi o posebnim crkvama koje samo sliče na pravoslavne

http://www.vecernji.hr/vijesti/iako-pravoslavne-vjere-mi-kopti-iznimno-cijenimo-papu-clanak-236126

može li povećanje napetosti u nekim dijelovima vratiti napetosti u dijelove za koje se smatra da su prevladali dosadašnje sukobe?

Škutor Mate
10-01-2011, 14:43
normalno da su drugačiji kad su miafiziti, kod nji je Isus homogen, jedinstven u naravi a kod nas nije, kod nas u Isusu paralelno postoje dvije odvojene naravi, ljudska i božanska

odvojili su se od nas u 5. viku

caporegime
10-01-2011, 14:49
iako moram priznati sve te istočne crkve, kopti, maroniti, armenci, asirska crkva, etipska...vizualno baš nekako drevno djeluju zar ne?

Škutor Mate
10-01-2011, 15:07
djeluju drugačije definitvno, a imali su taj usud da su ih arapi i turci izolirali od ostatka kršćanskog svita, ali ovo mi je zanimljivo iz onog gori linka:

- Mi Kopti jedini smo kršćani koji smo ratovali na strani velikog muslimanskog vođe Sultana Salahaldina Al Ayoubija kad su zapadnjaci u 8. i 9. stoljeću pod krinkom križarskog rata poveli osvajački rat protiv muslimana. Ako se svi muslimani u svijetu slažu s time da čuvamo Isusov grob, tada nam ni šačica terorista i ubojica ne može uzeti to pravo

promašijo je stoliće, ali nisam zna da su Kopti ratovali na muslimanskoj strani kontra križara

caporegime
10-01-2011, 15:13
pa i srbi su ratovali za turke protiv križara kod nikoplja 1389. godine.

caporegime
25-01-2011, 13:04
http://www.vecernji.hr/vijesti/macetama-napali-krscansko-selo-pobili-sestero-ljudi-clanak-243844
zemlja s dvije glavne religije, hrpom animističkih vjerovanja i desetinama naroda i plemena izgleda nikad na zelenu granu.
spirala nasilja se nastavlja.

mateb
25-01-2011, 21:51
Možda to nije politički korektno ovdje napisati, ali na svim granicama rasprostranjenosti islama su sukobi i nestabilnost: Nigerija, Sudan, BiH, Kavkaz, Indija-Pakistan, Indonezija (Timor), Filipini (Mindanao)...

Znakovito, u svakom slučaju.

Ilirk@
26-01-2011, 08:58
Možda to nije politički korektno ovdje napisati, ali na svim granicama rasprostranjenosti islama su sukobi i nestabilnost: Nigerija, Sudan, BiH, Kavkaz, Indija-Pakistan, Indonezija (Timor), Filipini (Mindanao)...

Znakovito, u svakom slučaju.

ja nisam stručnjak za religije, ali moja laička logika mi kaže da je u tim zemljama islam malčice radikalniji, ako se ne varam?
postoji li uopće radikalni i obični islam? jel to uzrok zašto je u tim zemljama stalna nestabilnost i sukobi?
bez namjere da vrijeđam bilo koju religiju, činjenice ipak govore da je islam nastao u vrijeme ekspanzije kršćanstva i po mom laičkom mišljenju, jedini način za njegov opstanak i širenje je bila svojevrsna agresivnost usađena u same temelje te vjere.
ne mislim na agresiju kao fizički teror (iako ima i toga, sveti rat i pogibja u njemu se nagrađuje posebnim statusom na onom svitu, dopušteno je ubiti nevjernika i td), nego na teritorijalnu (stalna potreba za ekspanzijom), natalitetnu (da se širi vjera), ćudoređnu (strogi moralni zakoni s jedne strane, poligamija u svrhu nataliteta s druge) i td.
naravno, ni kršćanstvo nije bilo tolerantno, ali današnje kršćanstvo je neusporedivo u odnosu na ono iz srednjeg vijeka, dok je islam ostao skoro nepromijenjen.
barem se meni tako čini.

Škutor Mate
26-01-2011, 13:50
A minjaju se i oni kako di i kako brzo. Istina negdi iđe i retrogradno (talibani), u svakom slučaju im fali ono što se u Europi dogodilo nakon francuske revolucije. No onda se kod nas crkva buni da je ta promina koja se dogodila u Europi loša jer ju je skinila s direktne veze s vlasti i dopustila drugim virama da se šire kršćanskim svitom. Kad je jednom davno jedna civilizacija (helenska), odnosno država (rimska) dopustila druge vire (najviše iz razloga što je osvojila ogromne teritorije) došlo je do mišanja i nastalo je kršćanstvo (spoj judaizma i grčke filozofije) koje je u par sto godina pomelo sve druge vire, Rim ga je na kraju proglasio jedinom virom koja se smi prakticirati. Hoće li upravo to življenje svega i svačega dovesti do novog sinkretizma? Već imamo pokušaja. Ili će mase na kraju otplivati prema totalnom sekularizmu? Mada ljudi imaju tu potribu da viruju, nikad nisu mogli bez vire do sad u povijesti.

zlatni_ljiljan
26-01-2011, 13:57
ja nisam stručnjak za religije, ali moja laička logika mi kaže da je u tim zemljama islam malčice radikalniji, ako se ne varam?
postoji li uopće radikalni i obični islam? jel to uzrok zašto je u tim zemljama stalna nestabilnost i sukobi?
bez namjere da vrijeđam bilo koju religiju, činjenice ipak govore da je islam nastao u vrijeme ekspanzije kršćanstva i po mom laičkom mišljenju, jedini način za njegov opstanak i širenje je bila svojevrsna agresivnost usađena u same temelje te vjere.
ne mislim na agresiju kao fizički teror (iako ima i toga, sveti rat i pogibja u njemu se nagrađuje posebnim statusom na onom svitu, dopušteno je ubiti nevjernika i td), nego na teritorijalnu (stalna potreba za ekspanzijom), natalitetnu (da se širi vjera), ćudoređnu (strogi moralni zakoni s jedne strane, poligamija u svrhu nataliteta s druge) i td.
naravno, ni kršćanstvo nije bilo tolerantno, ali današnje kršćanstvo je neusporedivo u odnosu na ono iz srednjeg vijeka, dok je islam ostao skoro nepromijenjen.
barem se meni tako čini.

nein,nein,nein :)

Nemoj da vam forumski efendija mora sad citirati Kur'an!

Velika je laz da se po Islamu smije ubiti nevjernik(kjafir) tek tako,samo ako te ugrozava odnosno ,ako ugrozi zivot tebe ili tvoje brace muslimana...u Ilmihalu za djecu, nesto slicno ko vas katekizam stoji izrichito i to se uci djecu "postujte svoje komsije i pomagajte ih" pametnom dosta...e sad sto neki idioti pokusavaju interpretirati Kur'an drugacije to je nesto drugo...i da postoji radikalni oblik Islama ,kao sto postoji radikalni Judaizam ili neka druga religija...ali opet ponavljam laz je da se u Islamu smije ubiti covjek samo ako je druge vjere ,to jer LAZ, jer ja Kur'an ucim svaki dan...

Ilirk@
26-01-2011, 14:00
kakvih pokušaja sikretizma već imamo?
pa meni se čini da u europi više jača trend multikulturalnosti, ali i sekuralizma koji će sve to kontorlirati.
to je ono što kod nas sad zagovaraju, građanski odgoj u školama i ukidanje vjeronauka.
kršćanska europa je neostvarivi san... europljanima to odavno nije cilj. zbogom pameti...

Ilirk@
26-01-2011, 14:04
nein,nein,nein :)

Nemoj da vam forumski efendija mora sad citirati Kur'an!

Velika je laz da se po Islamu smije ubiti nevjernik(kjafir) tek tako,samo ako te ugrozava odnosno ,ako ugrozi zivot tebe ili tvoje brace muslimana...u Ilmihalu za djecu, nesto slicno ko vas katekizam stoji izrichito i to se uci djecu "postujte svoje komsije i pomagajte ih" pametnom dosta...e sad sto neki idioti pokusavaju interpretirati Kur'an drugacije to je nesto drugo...i da postoji radikalni oblik Islama ,kao sto postoji radikalni Judaizam ili neka druga religija...ali opet ponavljam laz je da se u Islamu smije ubiti covjek samo ako je druge vjere ,to jer LAZ, jer ja Kur'an ucim svaki dan...

nebitno je to za kjafire. u kršćanstvu ni to nije dopušteno.
okreni drugi obraz, opiči ga kruhom i slično...
paralele ti ne stoje nikako.
ali to niti nije poanta. tek jedan od malih primjera razlika zašto islam ima potrebu za dominacijom i kako ju ostvaruje, te kakve posljedice to povlači.

Škutor Mate
26-01-2011, 14:05
nebitno je za ono što pričamo to šta piše u Kuranu i Novom Zavitu, bitno je to kako se stvarni i postojeći oblici religija ponašaju, ne pojedinci nego zakoni koji proizlaze od ljudi koji su vjerske vođe

Ilirk@
26-01-2011, 14:07
nebitno je za ono što pričamo to šta piše u Kuranu i Novom Zavitu, bitno je to kako se stvarni i postojeći oblici religija ponašaju, ne pojedinci nego zakoni koji proizlaze od ljudi koji su vjerske vođe

naravno. o tome sam pisala, samo što si ti to slikovitije objasnio.

Škutor Mate
26-01-2011, 14:08
kakvih pokušaja sikretizma već imamo?
pa meni se čini da u europi više jača trend multikulturalnosti, ali i sekuralizma koji će sve to kontorlirati.
to je ono što kod nas sad zagovaraju, građanski odgoj u školama i ukidanje vjeronauka.
kršćanska europa je neostvarivi san... europljanima to odavno nije cilj. zbogom pameti...

pa recimo New Age

Vjerovanja i ideje new agea inspiraciju najviše nalaze u budizmu, hinduizmu, teozofiji, gnosticizmu, kao i u učenjima raznih ezoterika. Obuhvaćaju reinkarnaciju, politeizam, animizam, panteizam i slična neopoganska vjerovanja.

Škutor Mate
26-01-2011, 14:09
naravno. o tome sam pisala, samo što si ti to slikovitije objasnio.

sory ja pisa dok si i ti, nisam ni vidijo tvoj post

telepatija :)

Ilirk@
26-01-2011, 14:12
pa recimo New Age

Vjerovanja i ideje new agea inspiraciju najviše nalaze u budizmu, hinduizmu, teozofiji, gnosticizmu, kao i u učenjima raznih ezoterika. Obuhvaćaju reinkarnaciju, politeizam, animizam, panteizam i slična neopoganska vjerovanja.

a to... to mi je nekako više američki.
karma, reiki i slična sranja...
pa imaš kod nas toga, samo što to nikad nije uzelo nekakve šire razmjere. danas bi teško bilo sve vjere zabraniti, a samo jednu dopustiti kao nekad u rimu.
zbog kojekakvih konvencija i ljudskih prava... tako da se takvi pokreti više smatraju pomodarskim iživljavanjem. a to i jesu.

zlatni_ljiljan
26-01-2011, 14:12
nebitno je to za kjafire. u kršćanstvu ni to nije dopušteno.
okreni drugi obraz, opiči ga kruhom i slično...
paralele ti ne stoje nikako.
ali to niti nije poanta. tek jedan od malih primjera razlika zašto islam ima potrebu za dominacijom i kako ju ostvaruje, te kakve posljedice to povlači.

Ubijanja je bilo i bice Ilirka,pa Kain ubi brata rodjenoga Abela,sta mu reche Bog ?Pa zar brata svojega!

Dominacija hmm? Mogao bi o tome elaborirati,ali mislim da bi me Inkvizitor katapultirao,kad bi spomenuo i argumentirao pokusaj krscanske dominacije tamo gdje krscanstva nikad nije bilo...ali znas ti to pa da ne ponavljamo ko papagaji ,ipak mi je lijepo u drustvu cafira:) ,ne zelim da vas izgubim :rofl...

Ilirk@
26-01-2011, 14:14
ja baš niti ne stavljam naglasak na ubijanje i ratove, zato sam i napisala da se ni kršćanstvo ne može pohvaliti tolerancijom, nego sam sasvim nešto drugo tumačila, ali ti ne bi bio ti kad bi pročitao kako valja...

zlatni_ljiljan
26-01-2011, 14:24
ja baš niti ne stavljam naglasak na ubijanje i ratove, zato sam i napisala da se ni kršćanstvo ne može pohvaliti tolerancijom, nego sam sasvim nešto drugo tumačila, ali ti ne bi bio ti kad bi pročitao kako valja...

Jebiga znas da mi Bosandzerosi sporije kontamo,al haj namjera mi je bila dobra tj smirivanje tenzija...ali ima stvari koji meni lichno smetaju ,a koje chine muslimani u ime Allaha ,a to niko od njih ne trazi...zulum se ne smije chiniti nikome,Allah ne voli silovne i glasne ,zato se kod nas kaze da su najbolje prihvacene Dove kod Allaha one najtishe ,one koje se tiho dove...idite u miru ,Bogu hvala !

Škutor Mate
26-01-2011, 14:26
recimo nema te muslimanske zemlje di bi ja volio živit, ne zbog kraja nego zbog načina kako religija kontrolira sveukupan život te zato što ih smatram nedemokratskim zemljama

možda jedino Turska i to zapadni dio oko Istambula, a od svega drugo ima bi fobije

otić par dana u turizam je druga stvar

zlatni_ljiljan
26-01-2011, 14:27
recimo nema te muslimanske zemlje di bi ja volio živit, ne zbog kraja nego zbog načina kako religija kontrolira sveukupan život te zato što ih smatram nedemokratskim zemljama

možda jedino Turska i to zapadni dio oko Istambula, a od svega drugo ima bi fobije

otić par dana u turizam je druga stvar

A da skoknes do Zenice ba hahaa :rofl

caporegime
27-01-2011, 11:08
pa nije vam ovo bihać chat nego važna vanjskopolitička tema.

http://hrhb.info/showthread.php?t=58