PDA

Pogledaj Full Version : Hrvatska crna legenda

Vepar
26-09-2011, 18:02
Termin "crna legenda" koristili su španjolski povjesničari kako bi objasnili negativan imidž španjolske države i naroda u drugim europskim zemljama. Po njima, rezultat takvih stavova leži u političko-propagandnim razlozima: Španjolska je kao jako carstvo držala dijelove Italije i Nizozemsku, bila glavni suparnik Engleske i Francuske. Osim toga, u protestantskim zemljama na nju se gledalo kao na snažnu utvrdu katoličanstva. Bila je i najjača kolonijalna sila. Tako je nastala predodžba o Španjolskoj kao zemlji inkvizicije, etničkog čišćenja Židova i Maura, naslinog i genocidnog imperijalizma u Novom svijetu, vjerskog fanatizma, političkog kaosa i siromaštva. Iako je većina toga bilo točno, dosta je stvari preuveličavano, a, uostalom, puno bolje nije bilo ni u drugim zemljama tog vremena.

Čini mi se da i Hrvatska i Hrvati uživaju u mnogočemu sličnu reputaciju, pogotovo na Zapadu. Mislio sam o tome napisati kolumnu, ali vidim da je to već učinjeno:
http://hrsvijet.net/index.php?option=com_content&view=article&id=13895:kolumna-damira-peorde-crne-legende&catid=79:damir-peorda&Itemid=352
Moje mišljenje je da stalno spominjanje ustaškog režima u nekim krugovima u inozemstvu ne proizlazi samo iz jugoslavenske propagande, nego i zbog činjenice da oni smatraju Hrvatsku rušiteljicom Jugoslavije, a samim time i poretka kojeg su u Europi uspostavili nakon Prvog sv. rata. Nije njima stalo do toga da utvrde zločine koje je počinio taj režim, razloge njegovog nastanka i sličnosti i razlike u odnosu na druge režime koji su tada nicali svuda po Europi. Cilj im je prikazati Hrvatsku kao državu koja je jako povezana s teškim zločinima kako bi joj negirali pravo na postojanje ili je barem ucjenjivali, a s druge strane, izazvali negativne reakcije i predrasude kod običnih ljudi. Također, žele pokazati da je Hrvatska germanofilska zemlja, što znači da predstavlja izvor nestabilnosti u ovom dijelu Europe. Isto tako, činjenica da smo katolička zemlja nije popularna u "sekularnum", liberalno-ateističkim i protestantskim krugovima. Ovo je dobra analiza:
http://www.google.hr/url?sa=t&source=web&cd=12&ved=0CF0QFjAL&url=http%3A%2F%2Fhrcak.srce.hr%2Ffile%2F52259&rct=j&q=rebecca%20west&ctbs=lr%3Alang_1hr&ei=e5mATvCjHY2K4gSBx9HFDg&usg=AFQjCNH0pGQhZHz1LZLFQlYj8Omjn_tmVQ&cad=rja
Vidimo i kako su propagandna Marxova i Engelsova lupetanja o reakcionarnim Hrvatima (koja nisu proizlazila iz ozbiljnih promišljanja, nego iz navijanja za revoluciju u Mađarskoj, koju su smatrali naprednom) bila prihvaćena i održala se puno kasnije.

mardar
26-09-2011, 20:12
"Mislio sam o tome napisati kolumnu, ali vidim da je to već učinjeno"

I što sada odustaješ zar ne ?Ma samo ti napiši kolumnu naći ćemo joj mjesta ja mislim i da se ostali slažu.Portal je otvoren za sve barem ja tako mislim.Daj ti to posloži Vepre, ja koliko vidim ide tebi to:):)

Graničar Jozo
26-09-2011, 20:45
Ima i drugačijih mišljenja, a o toj crnoj legendi i njenim uzrocima se iz ovog pisma može dosta toga iščitati.

-----

APEL MEĐUNARODNOJ LIGI ZA LJUDSKA PRAVA

125, AVENUE DE WAGRAM, PARIZ

Mnogopoštovani prijatelji!

Mi ne možemo propustiti, a da Međunarodnu ligu za ljudska prava ne upozorima na događaje, koji su dne 18. veljače o.g. [1931.] doveli do umorstva hrvatskoga učenjaka dr. Milana Šufflaya.

Kada je ovaj učenjak spomenutoga dana išao kući, bio je u Zagrebu na cesti iza leđa napadnut i, prema našem izvještaju, željeznom motkom umoren. Slijedećega dana on je ovim težkim ozljedama podlegao i dne 22. veljače je na Mirogoju pokopan uz hrvatske mučenike.

Profesor Milan Šufflay bio je poznat po svojim brojnim znanstvenim djelima i radnjama. Zagrebačke novine nisu međutim smjele izvješćivati o djelovanju ovoga učenjaka, čak je i osmrtnica zaplijenjena, a brzojavne sažalnice nisu smjele biti odpremane. Nije bilo dozvoljeno objaviti vrijeme pogreba, a zabranjeno je bilo izvjestiti žalobnu zastavu na zgradi Sveučilišta. Školsku mladež, koja je prisustvovala sprovodu, policajne vlasti izagnaše iz Zagreba, a hrvatske narodne trobojnice, kojima su bili vijenci urešeni, odstraniše.

Ime ubojice, Branko Zwerger, bilo je poznato. Poznata je bila i organizacija kojoj je ubojica pripadao ("Mlada Jugoslavija"). Poznato je bilo da je umorstvo dogovoreno u noći od 11. do 12. veljače u stanu zapovjednika grada generala Belimarkovića. Kod toga dogovora sudjelovali su članovi organizacije "Mlade Jugoslavije" Brkić, Godler, Marčec i ubojica Zwerger. Zagrebačka policija unatoč tome službeno objavljuje dne 19. veljače dne 19. veljače da je počinitelj nepoznat.

Ubojstvu profesora Šufflaya prethodile su sljedeće činjenice:

Povodom posjeta kralja Srbije u Zagrebu mjeseca siječnja dostavljena su nizu najuglednijih ličnosti - tako vođi Hrvata dr. Vladku Mačku, dr. Anti Trumbiću, dr. Mili Budaku, sveučilišnim profesorima dr. Filipu Lukasu, dr. Davidu Karloviću, dr. Milanu Šufflayu i drugima - prijeteća pisma s podpisom "Za kralja i otadžbinu", u kojima ih se čini odgovornim i vlastitom glavom i životom njihovih obitelji, bude li za to vrijeme kraljeva boravka u Zagrebu ikakvih protesta ili demonstracija.

Ovoj terorističkoj organizaciji, koja javno nosi ime "Mlada Jugoslavija" održao je kralj Aleksandar javni govor, u kojem je progovorio o odstranjivanju po narodu izabranih hrvatskih narodnih zastupnika, što je proveo. Riječima: "Ja sam odstranio poslenike", on je sam dao poticaj odnosno nalog da se od njegova formalnog odstranjivanja iz parlamenta imade prići na fizičko, to jest konačno odstranjenje. Kao uzor ima vrijediti 20. lipnja 1928., kada su u beogradskom parlamentu umoreni hrvatski vođe.

Iza toga slijede u vladinoj štampi javni pozivi na umorstva vođa hrvatskoga naroda. Tako piše vladin list "Naša Soga" na Sušaku dne 18. veljače: "čelenke će prskati..." Istoga dana uvečer umoren je u Zagrebu prof. Šufflay. Drugi primjer otvorenoga poziva na umorstvo objavljen je 28. veljače u splitskoj "Zastavi", daljnji poziv, u mariborskom "Jugoslavenu". Neki članovi držtva "Mlada Jugoslavija", koji su imali izvesti umorstva Hrvata u inozemstvu, uhapšeni su dne 12. ožujka kod umorstvenih priprema u Beču te predani bečkim sudovima na postupak.

Delegacija Hrvatskoga narodnoga zastupstva još je dne 25. siječnja 1930. predala Ligi naroda u Ženevi memorandum, koji je istodobno odaslan vladama i organizacijama svih kulturnih država, upozoravajući na stanje u Hrvatskoj. Ovim se memorandumom pred cijelim čovječanstvom diže obtužba protiv absolutističke vladavine kralja Srbije kao i protiv užasa i strahota, što ih vladavina nad hrvatskim narodom počinja. Kako činjenice dokazuju, ove su strahote od onoga doba samo još veće.

S obzirom na ovo strašno stanje mi vas molimo, da Međunarodna liga za ljudska prava poduzme sve da se ovoj bezkrajnoj nasilnoj vladavini stane na kraj.

Ne smije se trpiti da se umorstvo upotrebljava kao sredsto za postizavanje političkih ciljeva.

Ne smije se trpijeti da se ubojice veličaju kao narodni junaci.

Držimo da je samo po sebi dužnost Međunarodne lige za ljudska prava da apelira na sve one koji cijene slobodu i ljudska prava naroda, da se proti strahovladi koja gospoduje u Hrvatskoj, digne najsvečaniji protest. Sve zemlje, naročito Francuzka, Njemačka, Poljska, Austrija, gdje postoje grane Međunarodne lige za ljudska prava, imadu dužnost da se postave kao štit pred ovaj mali miroljubivi prosvjećeni narod.

Mi očekujemo vašu odluku i pozdravljamo vas.

Njemačka liga za ljudska prava.

Albert Einstein
Heinrich Mann

Travanj 1931., Berlin

Vepar
27-09-2011, 23:35
"Mislio sam o tome napisati kolumnu, ali vidim da je to već učinjeno"

I što sada odustaješ zar ne ?Ma samo ti napiši kolumnu naći ćemo joj mjesta ja mislim i da se ostali slažu.Portal je otvoren za sve barem ja tako mislim.Daj ti to posloži Vepre, ja koliko vidim ide tebi to:):)

OK, samo sam sada malo u stisci s vremenom, a ne mogu se ni koncentrirati kako spada. Ali bit će, obećajem.;)

Vepar
27-09-2011, 23:41
Jozo, koje je tvoje mišljenje?

Graničar Jozo
28-09-2011, 08:29
pa ne znam sada koliko je ta crna legenda o Hrvatima raširena u tzv. slobodnom svijetu, ali svakako ne treba zanemariti 50 godina četničko-jugoslavenske propagande. ne znam ni zbog toga što ne pratim sad strane medije redovito, već s vremena na vrijeme.

opet, meni je bitnije o tome šta misli o nama papa i vatikan nego recimo london i/ili berlin. na svom 100-om putovanju papa ivan pavao II u Dubrovniku je hrvate nazvao narodom nade.

Ma imaš ti slobodno mislećih intelektualaca širom svijeta. istina je neumoljiva. dokaz tome je i presuda našim generalima markaču i gotovini. u presudi je naznačeno da oni nisu osuđeni na temelju dokaznog materijala, već na temelju rezultata oluje. ma kako god, hvala ti Bože što sam Hrvat, pa makar to bio peh nad pehovima.