PDA

Pogledaj Full Version : Urbano uređenje gradova HB

Inkvizitor
26-09-2011, 09:35
Nek Širokog, treba jedan centar , jak ekonomski i demografski blizu Mostara. To nam je najbitnije.

naravno treba jedan i na sjeverozapadu..Livno npr al da se smanji animozitet izmneđu Livna i Duvna..taj nekada jaki demografski kraj propada a bez ekonomije ništa. O tome bi morali povesti računa i u Mostaru i Širokom.

zaba1111
26-09-2011, 09:43
Čim se napravi TE centar postaje TG!

Graničar Jozo
26-09-2011, 10:00
Čim se napravi TE centar postaje TG!

centar, osim što ima iza sebe neku stvarnu ekonomsku aktivnost, mora imati i izgled jednog pravog urbanog mjestašca. a koliko čujem tu je TG daleko od LI (priznam da nisam nikada bio u TG).

onu šminku, reklo bi se narodski.

Inkvizitor
26-09-2011, 10:03
ma nijedan naš gradić, jer tu nema poštenog grada, nema urbani centar. Nema ga ni Livno a pogotovo ne Široki.

zaba1111
26-09-2011, 10:15
centar, osim što ima iza sebe neku stvarnu ekonomsku aktivnost, mora imati i izgled jednog pravog urbanog mjestašca. a koliko čujem tu je TG daleko od LI (priznam da nisam nikada bio u TG).

onu šminku, reklo bi se narodski.

Centar u hercegovačkim mjerilima, daleko je to sve od centra, i Livno, a pogotov ŠB u tom smislu.

Graničar Jozo
26-09-2011, 10:24
nisam ja mislio na nekakve velebne nebodere i solitere nego na jednostavno komunalno uređenje, čišćenje ulica (a koje su kod nas u bosni maltene uvijek prljave), zasaditi cvjetiće u pitare pored puta. Sve je to nekako dio urbanog štiha, a za to ne treba mnogo novca, već samo malo dobro volje što bi se reklo.

jbg, dođeš u park, a u parku nema trave, opušaka i smeća na sve strane. ono kao nekakvo grmlje kao da su ga koze obrstile itd. Svi ti sitni detalji donose nakekvu ugodu živjenju na tim područjima.

zaba1111
26-09-2011, 10:26
Livno je u tome otišlo najdalje, a li ga odnedavno slijedi i Duvno, nešto se već vidi,a za godinu dvi to će biti baš tako.

Inkvizitor
26-09-2011, 10:31
nisam ja mislio na nekakve velebne nebodere i solitere nego na jednostavno komunalno uređenje, čišćenje ulica (a koje su kod nas u bosni maltene uvijek prljave), zasaditi cvjetiće u pitare pored puta. Sve je to nekako dio urbanog štiha, a za to ne treba mnogo novca, već samo malo dobro volje što bi se reklo.

jbg, dođeš u park, a u parku nema trave, opušaka i smeća na sve strane. ono kao nekakvo grmlje kao da su ga koze obrstile itd. Svi ti sitni detalji donose nakekvu ugodu živjenju na tim područjima.

Dobro je Jozo to opisao.

Al čuj to je i dio kulture življenja, naš narod nema tu tradiciju ..bolja su nam sela od gradova..mislim gradića..što je svačije to je ničije..

Marta
26-09-2011, 11:09
Livno je u tome otišlo najdalje, a li ga odnedavno slijedi i Duvno, nešto se već vidi,a za godinu dvi to će biti baš tako.

Nema tu neke velike razlike izmedju Livna i Duvna. U Livnu se preusmjeruje tok rijeke, uredjuje se onaj parkic preko puta policije .... i to je to. Naravno to je pomak, al budimo realni, to je pre malo.

U Livnu nema nekog postenog igralista za klince. Sve je izbetonirano oko zgrada.

Marta
26-09-2011, 11:11
Dobro je Jozo to opisao.

Al čuj to je i dio kulture življenja, naš narod nema tu tradiciju ..bolja su nam sela od gradova..mislim gradića..što je svačije to je ničije..

Po tome smo gori od cigana. U selu svako uredjuje oko svoje kuce, tu je jos onaj mentalitet sramote, sta ce ti selo reci ako nije pokoseno, ako nije sve pod liver.

Al cim taj isti sa sela ode 3 km dalje i u gradu zivi, postaje "gradjanin" i misli da je furka zivjeti u kaosu.

Graničar Jozo
26-09-2011, 12:26
Po tome smo gori od cigana. U selu svako uredjuje oko svoje kuce, tu je jos onaj mentalitet sramote, sta ce ti selo reci ako nije pokoseno, ako nije sve pod liver.

Al cim taj isti sa sela ode 3 km dalje i u gradu zivi, postaje "gradjanin" i misli da je furka zivjeti u kaosu.

ljudi, to nije problem pojedinca. eto mogu i živit u stanu i da me se živo j*** za zajedničke prostorije, ulice i dr. to je stvar lokane uprave, savjeta stanara (domara ili čega već), komunalaca i dr. jbg, šta ima općinski načelnik tabirit državnu politiku. šta npr radi stanouprava po tim gradovima?

Graničar Jozo
26-09-2011, 12:27
INkvi, mare, zaba i dr.

nastavljamo raspravu tu

caporegime
26-09-2011, 12:44
nažalost osim mostara ni jedan grad nema konture ono baš grada.
eventualno bi se od livna i čapljine nešto moglo napraviti.

Ilirk@
26-09-2011, 12:57
a ko će grad planirati urbanistički na kamenjaru? novi gradići koji su nicali početkom dvadesetog stoljeća i nemaju klasični izgled grada jer su nicali oko malih naselja sa privatnim kućama i posjedima, a onda upadne digdi koja zgrada i ustanova, doseli se stanovništva i eto ti za čas status grada.
na što sliči, to je druga stvar.
meni to ne smeta kao nekima koji stalno bruje na mostar, na primjer.
ok, bespravna gradnja nije u redu i to treba sanirati, međutim, ljudima određivati kakva će mu kuća i okućnica izgledati, to mi je glupo.
šta bi tribalo? praviti kuće u istočnjačkom stilu? glupost. rušiti socrealističku gradnju? e to ne bi nitko, vele da je to 'duša grada' :D multikulti juga i te trice...
netko je jednom spominjao one zgrade na ulazu u mostar, prema rondou, što su obnovljene.. meni baš lipo izgledaju. možda ih je tribalo ostaviti kakve su bile da propadaju?
pa to nitko nigdi ne radi. para za konzervaciju nema, a to i nije nekakva kulturna stara jezgra grada da bi se to radilo na starim zgradama. kultura i starina koju štiti država, ali i unesco je ipak tamo oko one smrdljive ćuprije...

bitno je da je grad čist, da se ne gradi bez dozvole, i da se sade parkovi i drvoredi. to je lipota mostara po meni. zelenilo, zelenilo i još zelenila...

Graničar Jozo
26-09-2011, 13:01
bitno je da je grad čist, da se ne gradi bez dozvole, i da se sade parkovi i drvoredi. to je lipota mostara po meni. zelenilo, zelenilo i još zelenila...

e još kad bi se 4 komunalna poduzeća u mostaru dogovorila koji će skupiti smeće.

eno ja jutros idem na posao i lik mete ulice. i tako svaku jutro. nekada sa onim smiješnim mini kamionima, nekada onim metlama od granja :)

dobro, možda ja naglasak više stavljam na uređenje postojećih javnih površina koje nisu za bacit, ali samo izgledaju kao da ih ni Bog nije dao.

Ilirk@
26-09-2011, 13:09
ja znam da sve javne radove izvode "javno komunalno preduzeće mostar" i "komos". oba u rukama muslimana. oni imaju ugovor s gradom. točnije, prvi ima ugovor, a drugi kao njegova privatnička 'ekspozitura' obavlja radove tako da ih daje trećima koji su najjeftiniji.
tako grad financira plaće muslimanima u dvima muslimanskim firmama, a da skoro pa ne mrdnu onom stvari.
pravo begovski.

Inkvizitor
26-09-2011, 13:19
E da Čapljina..ona je čak bila proglašena za najuređeniji grad u Jugoslaviji.

ima ona slika di se vidi cila..lip grad..baš lip..

Marta
26-09-2011, 13:45
ljudi, to nije problem pojedinca. eto mogu i živit u stanu i da me se živo j*** za zajedničke prostorije, ulice i dr. to je stvar lokane uprave, savjeta stanara (domara ili čega već), komunalaca i dr. jbg, šta ima općinski načelnik tabirit državnu politiku. šta npr radi stanouprava po tim gradovima?

Pa stos je u tome sto se stanarima vecino zivo fucka za tim. Pogledaj samo uredjenje oko zgrada. Ok, razumijem da ljudi nemaju love da skupe za obnovu fasada itd, al smrad okolo zgrada treba samo pocistiti.

Graničar Jozo
26-09-2011, 14:04
Pa stos je u tome sto se stanarima vecino zivo fucka za tim. Pogledaj samo uredjenje oko zgrada. Ok, razumijem da ljudi nemaju love da skupe za obnovu fasada itd, al smrad okolo zgrada treba samo pocistiti.

uređenje oko zgrada je u nadležnosti komunalnih poduzeća. nema više "radnih akcija komšiluka".

komunalna poduzeća ne treba svesti samo na odvoz smeća i vodovod. to što su odgovorni nesposobni je nešto drugo.

naravno, vrlo rado će se oni izvlačiti da to nije u njihovoj nadležnosti, ali u tom slučaju trebaju općinska vijeća revidirati ugovore (pa makar stare i 70 godina) i staviti u aneks sve ono što bi uljepšalo gradove i doprinijelo nekakvom urbanom štihu gradova.

Graničar Jozo
26-09-2011, 14:05
a fućkat će im se ako je sve uneređeno.

slažem se da nije privarna inicijativa nebitna, ali ipak dajem više važnosti strukturama.

Marta
26-09-2011, 14:14
uređenje oko zgrada je u nadležnosti komunalnih poduzeća. nema više "radnih akcija komšiluka".

komunalna poduzeća ne treba svesti samo na odvoz smeća i vodovod. to što su odgovorni nesposobni je nešto drugo.

naravno, vrlo rado će se oni izvlačiti da to nije u njihovoj nadležnosti, ali u tom slučaju trebaju općinska vijeća revidirati ugovore (pa makar stare i 70 godina) i staviti u aneks sve ono što bi uljepšalo gradove i doprinijelo nekakvom urbanom štihu gradova.

Komunalno je odgovorno za odvoz smedja, eventualno cistocu okolo kontejnera i cistocu ulice, boli njih briga dal ces ti od plisna moc unic u zgradu ili neces.

Marta
26-09-2011, 14:15
Al znas sta mene zivcira, one seljacine koje nece platiti komunalno, koji pale smece okolo pa ugrozavaju sve oko sebe.